Рішення
від 23.02.2024 по справі 707/3907/23
ЧЕРКАСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

707/3907/23

2/707/185/24

Р І Ш Е Н Н Я

І м е н е м У к р а ї н и

23 лютого 2024 року м. Черкаси

Черкаський районний суд Черкаської області в складі:

головуючого судді Тептюк Є.П.,

за участю секретаря Лисенко О.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Черкаси в порядку спрощеного позовного провадження об`єднану цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до товариства з обмеженою відповідальністю «Грін Ленд Індастрі» про розірвання договорів оренди земельної ділянки, -

ВСТАНОВИВ:

Стислий виклад позиції позивача:

ОСОБА_1 , ОСОБА_2 звернулися до Черкаського районного суду Черкаської області з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Грін Ленд Індастрі» про розірвання договорів оренди землі. Позовні вимоги мотивували тим, що вони є співвласниками земельних ділянок з кадастровими номерами 7124989000:03:003::0236, площею 1,1347 та 7124989000:03:003:0840 площею 1,2566 які розташовані в адміністративних межах Червонослобідської сільської ради, Черкаського району, Черкаської області, за межами населеного пункту. Дані земельні ділянки передані в оренду відповідачу за договорами оренди землі від 21.09.2020 року № 653, №661, строком на 15 років.

Відповідно до п. 9 договору оренди землі - щорічна орендна плата виплачується орендарем у грошовій формі в розмірі 4,5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки або на аналогічну суму натуральній - шляхом надання сільськогосподарської продукції (в тому числі шляхом надання послуг та виконання робіт).

Відповідно до п. 11 Договору, орендна плата виплачується щорічно з 01 серпня по 31 грудня або за погодженням сторін в будь-який інший строк протягом року.

Всупереч положенням Договору, орендну плату за 2021 та 2022 роки відповідачем в строки та в порядку, передбаченому умовами Договору, не сплачено.

Відповідно до п. 38 Договору, дія договору припиняється шляхом його розірвання за: взаємною згодою сторін, рішенням суду на вимогу однієї зі сторін внаслідок невиконання другою стороною обов`язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.

Про неналежне виконання умов Договору свідчать відомості з Державного реєстру фізичних осіб платників податків про джерела/суми виплачених доходів та утримання податків. Вказані відомості не містять інформації про отримання позивачем доходу від відповідача за надання земельної ділянки в оренду у 2021 та у 2022 році.

Зважаючи на порушення відповідачем умов договору через несплату орендної плати за 2021 та 2022 роки, у встановлений договором строк, що свідчить про систематичність неналежного виконання умов договору оренди, позивачі просять розірвати договори оренди землі №653 від 21.09.2020 року та № 661 від 21.09.2020 року, які укладено між співвласниками ОСОБА_1 , ОСОБА_2 і товариством з обмеженою відповідальністю «Грін Ленд Індастрі», зобовязати товариство з обмеженою відповідальністю «Грін Ленд Індастрі».

Сторони в судове засідання не з`явились, хоча про час, дату та місце розгляду справи були повідомлені вчасно та належним чином.

Стислий виклад відзиву:

Представник відповідача надав до суду письмові відзиви на вказану позовну заяву, в яких просив повністю відмовити позивачам у задоволенні заявлених вимог. Зазначив, що орендну плату було сплачено на користь позивачів із незначним затриманням виплати коштів, але в строки, передбачені договором оренди для іншого строку виплати орендної плати річного терміну. Це пов`язано виключно з обстановкою, що склалась в країні в 2022 році, зокрема через повномасштабне вторгнення російської федерації на територію України, у зв`язку з чим навесні 2022 року посівні роботи були проведені із запізненням. Окрім того, затримка з виплати орендної плати за 2022 рік обумовлена й тим, що восени 2022 року мали місце рясні дощі, і погодні умови не дозволяли вчасно завершити збір урожаю, у зв`язку з чим ТОВ «Грін Ленд Індастрі» завершувало збір урожаю вже при настанні перших морозів в кінці грудня 2022 року, коли почали дозволяти погодні умови. Разом з тим, через блокування російською федерацією зернового коридору та ракетних обстрілів портів та зернових терміналів, відсутність ціни на зернові, в цьому році було важко здійснити реалізацію зерна, з метою отримання прибутку та виплати орендної плати за паї власникам земельних ділянок. Відтак, позивачі не були позбавлені того, на що вони розраховували при укладені договорів оренди землі - отримання за спірними договорами оренди грошових коштів (орендних платежів), адже метою позивачів при укладені договорів оренди землі було отримання оплати за те, що орендар користується відповідними земельними ділянками.

Стислий виклад відповіді на відзив:

31.01.2024 року від представника позивачів - ОСОБА_3 надійшла відповідь на відзиви у якій зазначає, що сторонами не погоджувався інший строк на виплату орендної плати. Посилання відповідача на причини затримання виплати орендної плати не є підставами для невиконання взятих на себе зобовязань. Систематичне порушення зобов`язань сталося у 2021 та 2022 році. Відомості з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків про джерела/суми виплачених доходів та утримання податків не містять інформації про отримання позивачем доходу від відповідача за надання земельної ділянки в оренду у 2021 та 2022 роках.

Заяви та клопотання, інші процесуальні дії у справі:

Ухвалою Черкаського районного суду Черкаської області від 27.12.2023 року позовна заява ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до товариства з обмеженою відповідальністю "Грін Ленд Індастрі" про розірвання договору оренди землі, з зобов`язанням повернути земельну ділянку прийнято до розгляду з відкриттям провадження.

22.01.2024 та 15.02.2024 року до канцелярії Черкаського районного суду Черкаської області від відповідача надійшли відзиви на позовну заяву в яких відповідач заперечує проти позову та просить відмовити.

31.01.2024 року до канцелярії Черкаського районного суду Черкаської області від представника позивачів ОСОБА_2 , ОСОБА_1 - адвоката Хорошуна С.А надійшла відповідь на відзив.

23.02.2024 року до канцелярії Черкаського районного суду Черкаської області надійшла заява від представника позивачів ОСОБА_2 , ОСОБА_1 - адвоката Хорошуна С.А. про розгляд справи без його участі в якій просить суд позовні вимоги задоволити в повному обсязі.

Фактичні обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.

Виходячи з принципу процесуальної рівності сторін і враховуючи обов`язок кожної сторони довести ті обставини, на які вона посилається, в судовому засіданні досліджено кожний доказ, наданий сторонами на підтвердження своїх вимог або заперечень, який відповідає вимогам належності та допустимості доказів (п.27 Постанови ПВС України від 12.06.2009 року №2 "Про практику застосування норм цивільного процесуального законодавства при розгляді справ у суді першої інстанції").

Судом встановлено, що 21 вересня 2020 року між орендодавцями, які є співвласниками земельних ділянок, ОСОБА_2 , ОСОБА_1 та орендарем - товариством з обмеженою відповідальністю «Грін Ленд Індастрі» укладено договір оренди землі №653. Предметом договору визначено - земельну ділянку сільськогосподарського призначення з кадастровим номером 7124989000:03:003:0236, яка розташована в адміністративних межах Червонослобідської сільської ради Черкаського району Черкаської області за межами населеного пункту.

Також, 21 вересня 2020 року між орендодавцями, які є співвласниками земельних ділянок, ОСОБА_2 , ОСОБА_1 та орендарем - товариством з обмеженою відповідальністю «Грін Ленд Індастрі» укладено договір оренди землі №661. Предметом договору визначено - земельну ділянку сільськогосподарського призначення з кадастровим номером 7124989000:03:003:0840, яка розташована в адміністративних межах Червонослобідської сільської ради Черкаського району Черкаської області за межами населеного пункту.

Згідно з копіями вищевказаних договорів оренди землі між орендодавцями ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та орендарем ТОВ «Грін Ленд Індастрі», орендодавці надали, а орендар прийняв у строкове платне користування належні позивачам вищевказані земельні ділянки сільськогосподарського призначення (паї), які розташовані в адміністративних межах Червонослобідської сільської ради.

Відповідно до п. 8 вищевказаних Договорів вони укладені строком на 15 років.

Згідно з п. 9, 10 вищевказаних Договорів щорічна орендна плата виплачується Орендарем у грошовій формі в розмірі 4,5% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, або на аналогічну суму натуральній - шляхом надання сільськогосподарської продукції (в тому числі шляхом надання послуг та виконанням робіт). Форма орендної плати визначається за взаємною згодою сторін. Орендодавець не менш ніж в тижневий строк, шляхом подачі письмової заяви або в інший доступний спосіб попереджає Орендаря про бажану дату, форму і розмір проведення розрахунків по орендній платі та надає Орендодавцю необхідну вихідну інформацію (номер банківського рахунку тощо).

Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з урахуванням індексів інфляції.

Згідно з п. 11, 12 вищевказаних Договорів орендна плата виплачується щорічно з 01 серпня по 31 грудня, або за погодженням сторін в будь-який інший строк протягом року. Орендна плата за письмовою заявою орендодавця та за згодою орендаря може бути виплачена орендодавцю у вигляді попередньої оплати наперед, у тому числі за весь строк оренди.

Передача коштів, продукції та надання послуг в рахунок орендної плати оформляється відповідними актами та відображається у відомостях.

Згідно з п. 14 вищевказаних Договорів Орендар не несе відповідальності за прострочення виплати орендної плати у випадку, якщо таке прострочення виникло з вини Орендодавця.

Відповідно до п. 38 вищевказаних Договорів дія договору припиняється шляхом його розірвання за взаємною згодою сторін; рішенням суду на вимогу однієї із сторін внаслідок невиконання другою стороною обов`язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає використанню, а також з інших підстав, визначених законом.

Згідно з наданими представником відповідача копіями відомостей на видачу орендної плати ТОВ «Грін Ленд Індастрі», позивачі отримали від ТОВ «Грін Ленд Індастрі» орендну плату з урахуванням індексації за орендну плату за 2021 рік ОСОБА_1 , ОСОБА_2 отримали - 10.01.2022 року, а за 2022 рік позивачі отримали - 08.02.2023 року.

Застосовані норми права та релевантні рішення Верховного Суду.

Відповідно до ч. 2 ст. 409 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) власник земельної ділянки має право на одержання плати за користування нею. Розмір плати, її форма, умови, порядок та строки її виплати встановлюються договором.

Згідно з ч. 1, 2 ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.

Відповідно до статті 13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Відповідно до частини першої статті 15 Закону України «Про оренду землі» істотними умовами договору оренди землі є, зокрема, орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Положеннями статей 21, 22 Закону України «Про оренду землі» визначено, що орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі.

Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.

Орендна плата справляється у грошовій формі.

За згодою сторін розрахунки щодо орендної плати за землю можуть здійснюватися у натуральній формі. Розрахунок у натуральній формі має відповідати грошовому еквіваленту вартості товарів за ринковими цінами на дату внесення орендної плати.

Відповідно до статті 25 вищевказаного Закону, орендар земельної ділянки зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі сплачувати орендну плату за земельну ділянку.

Згідно з частинами третьою, четвертою статті 31 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором.

Частиною першою статті 32 Закону України «Про оренду землі» передбачено, що на вимогу однієї із сторін договір може бути достроково розірваний за рішенням суду у разі невиконання сторонами обов`язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об`єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.

Відповідно до пункту «д» частини першої статті 141 ЗК України підставою для припинення права користування земельною ділянкою є систематична несплата орендної плати.

У постанові Верховного Суду у складі Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду від 6 березня 2019 року у справі № 183/262/17 зроблено висновок, що підставою для розірвання договору оренди землі є саме систематична несплата орендної плати (два та більше випадки).

Згідно з постановою Верховного Суду від 02 травня 2018 року у справі № 925/549/17 той факт, що відповідач сплатив усю суму заборгованості з орендної плати за землю, не має правового значення для вирішення спору, оскільки встановлений факт її систематичної несплати протягом періоду дії договору оренди землі, що відповідно до ч. 1 ст. 32 Закону України «Про оренду землі», ст. 141 Земельного кодексу України, ст. 651 Цивільного кодексу України та умов договору є достатньою правовою підставою для розірвання цього договору.

Висновки за результатами розгляду справи.

Суд зазначає, що згідно з умовами спірних договорів № 653 від 21.09.2020 року та № 661 від 21.09.2020 року, орендна плата мала сплачуватися до 31 грудня поточного року (наприклад, за 2021 рік - до 31 грудня 2021 року).

Факт систематичної несплати орендної плати та несвоєчасної виплати орендної плати відповідачем на користь позивачів за 2021 та 2022 роки підтверджується письмовими доказами. Зокрема, згідно з наданими представником відповідача копіями видаткових касових ордерів та копіями відомостей на видачу орендної плати, ТОВ «Грін Ленд Індастрі» сплатило на користь позивачів орендну плату з урахуванням індексації за користування спірними земельними ділянками за 2021 рік ОСОБА_1 , ОСОБА_2 - 10.01.2022 року, а за 2022 рік - 08.02.2023 року.

У відзивах представник відповідача також визнав факт сплати орендної плати саме у вищенаведені строки. Посилання у відзиві на те, що згідно з договорами за погодженням сторін орендна плата могла платитися пізніше 31 грудня відповідного року, є необґрунтованими, оскільки сторони не погоджували зміну строків виплати орендної плати.

Судом встановлений факт систематичної несплати орендної плати протягом періоду дії договору оренди землі, що відповідно до ч. 1 ст. 32 Закону України «Про оренду землі», ст. 141 Земельного кодексу України, ст. 651 Цивільного кодексу України та умов договорів є достатньою правовою підставою для розірвання цих договорів.

Посилання у відзивах на рясні дощі, проведення посівних робіт із запізненням, блокування російською федерацією зернового коридору не підтверджуються будь-якими доказами того, що ці обставини перебувають у причинно-наслідковому зв`язку з можливістю вчасної виплати орендної плати відповідачем на користь позивачів в 2021 та 2022 роках.

Аналізуючи все викладене вище, суд приходить до висновку, що позов є обґрунтованими, а тому підлягає задоволенню шляхом розірвання спірних договорів оренди землі.

Розподіл судових витрат.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у відповідності до ст. 141 ЦПК України, суд враховує, що всі позови задоволені, а тому судові витрати зі сплати позивачами судового збору належить стягнути з відповідача на користь позивачів в межах ставок судового збору за дві позовні вимоги немайнового характеру, тобто по 2147 грн. 20 коп. на користь кожного позивача.

Керуючись ст.ст. 10, 12, 13, 76, 141, 200, 247, 258, 259, 263-265, 268, 273, 354 ЦПК України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до товариства з обмеженою відповідальністю «Грін Ленд Індастрі» про розірвання договору оренди землі - задовольнити.

Розірвати договір оренди землі від 21 вересня 2020 року № 653, який укладено між ОСОБА_2 , ОСОБА_1 та Товариством з обмеженою відповідальністю «Грін Ленд Індастрі» (код в ЄДРПОУ 43593710, місцезнаходження: м. Полтава, вул. Пушкіна, 42, офіс 106).

Розірвати договір оренди землі від 21 вересня 2020 року № 661, який укладено між ОСОБА_2 , ОСОБА_1 та Товариством з обмеженою відповідальністю «Грін Ленд Індастрі» (код в ЄДРПОУ 43593710, місцезнаходження: м. Полтава, вул. Пушкіна, 42, офіс 106).

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Грін Ленд Індастрі» на користь ОСОБА_2 судовий збір в сумі 2147 грн. 20 коп.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Грін Ленд Індастрі» на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 2147 грн. 20 коп.

Рішення може бути оскаржено шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Черкаського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подана апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Суддя: Є. П. Тептюк

СудЧеркаський районний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення23.02.2024
Оприлюднено28.02.2024
Номер документу117231955
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них:

Судовий реєстр по справі —707/3907/23

Рішення від 23.02.2024

Цивільне

Черкаський районний суд Черкаської області

Тептюк Є. П.

Ухвала від 27.12.2023

Цивільне

Черкаський районний суд Черкаської області

Тептюк Є. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні