Справа № 420/36790/23
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 лютого 2024 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Єфіменка К.С., розглянувши в письмовому провадженні у порядку спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом Приватного підприємства «АЙТЕКС» (вул.Єврейська,2-А, м.Одеса, 65014) до Головного управління ДПС в Одеській області (вул.Семінарська,5, м.Одеса, 65044, код ЄДРПОУ ВП 44069166), Державної податкової служби України (Львівська площа,8, м.Київ, 04053) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов Приватного підприємства «АЙТЕКС» до Головного управління ДПС в Одеській області, Державної податкової служби України, за результатом якого позивач просить:
визнати протиправними та скасувати Рішення комісії Головного управління ДПС в Одеській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №9688878/30389874 від 10.10.2023 р. стосовно податкової накладної № 242 від 31.08.2023 року;
зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних наступну податкову накладну датою її подання Приватним підприємством «АЙТЕКС»: № 242 від 31.08.2023 р.;
стягнути зарахунокбюджетнихасигнуваньГоловногоуправління Державної податкової служби в Одеській області на користь Приватного підприємства «АЙТЕКС» суму сплаченого судового збору в розмірі 2684 грн. 00 коп.;
В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначено, що 13 вересня 2023 року ПП «АЙТЕКС» подано до відповідача 1 (в електронному вигляді - через Автоматизовану систему «Єдине вікно подання електронних документів» ДПС України) 131 податкову накладну, серед яких: податкова накладна № 242 від 31.08.2023 р. щодо поставки ПП «АЙТЕКС» товару (коробки пластикові) отримувачу (Покупцю): ТОВ «АЛЛПАК» (ідентифікаційний код юридичної особи: 44152746) на суму ПДВ 2 724,00 грн. Згідно квитанцій Державної податкової служби України (ГУ ДПС В Од. області), відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України реєстрацію вищевказаних податкових накладних, серед яких і податкова накладна № 242 від 31.08.2023 р., зупинено на підставі того, що обсяг постачання товару/послуг 39.23 перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Державною податковою службою України (ГУ ДПС В Од. області), ПП «АЙТЕКС» запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. 25 вересня 2023 року ПП «АЙТЕКС» до відповідача 1 подано Повідомлення №21 від 25.09.2023 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, до яких додано пояснення та копії документів щодо вищевказаної податкової накладної, реєстрацію якої було зупинено. 28 вересня 2023 року ПП «АЙТЕКС» отримало Повідомлення №9620223/30389874 від 28.09.2023р. (стосовно ПН № 242 від 31.08.2023 р.) Комісії з питань зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головне управління ДПС в Одеській області про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, яким було повідомлено про необхідність надання додаткових пояснень та копій документів. Як вбачається, відповідачем, а саме: Комісією з питань зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головне управління ДПС в Одеській області запропоновано надати усі документи з переліку, незважаючи на специфіку господарської операції та підставу зупинення, за спірними податковими накладними, які було подано до реєстрації. Представник позивача звертає увагу на те, що Повідомлення про надання Додаткових пояснень з усіма документами з переліку, ПП «АЙТЕКС» отримало стосовно усіх зупинених 68 /шістдесяти восьми/ податкових накладних. Враховуючи, що термін для надання Додаткових пояснень з копіями документів передбачений діючим законодавством 5 /п`ять/ робочих днів, а зупинення податкових накладних було масовим, то ПП «АЙТЕКС» фізично не встигло надати Додаткові пояснення по усім зупиненим з боку Контролюючого органу податковим накладним. У зв`язку з чим, 10 жовтня 2023 року ПП «АЙТЕКС» отримало Рішення №9688878/30389874 від 10.10.2023 р. (стосовно ПН № 242 від 31.08.2023 р.) Комісії з питань зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головне управління ДПС в Одеській області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, яким відмовлено в реєстрації податкової накладної. Відповідно до Рішення №9688878/30389874 від 10.10.2023 р. Контролюючий орган зазначив наступні підстави відмови в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних: у зв`язку з ненаданням/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній /розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку. Як вбачається, Контролюючим органом, а саме: Комісією з питань зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головне управління ДПС в Одеській області не були враховані пояснення та підтверджуючі документи, надані ПП «АЙТЕКС» разом з Повідомленням №21 від 25.09.2023р. про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено. Не погоджуючись із оскаржуваним рішенням відповідача про відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, якими відмовлено в реєстрації вказаної податкової накладної, ПП «АЙТЕКС» звернулося до Комісії з питань зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних із скаргою на рішення комісії регіонального рівня про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних в порядку ст. 56 Податкового кодексу України. Рішенням Комісії з питань зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 31.10.2023 №76520/30389874/2 (стосовно податкової накладної №242 від 31.08.2023) за результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, залишено скаргу ПП «АЙТЕКС» без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін. Вважаємо, що прийняте Комісією з питань зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головне управління ДПС в Одеській області рішення повинно бути визнано протиправним та таким, що підлягає скасуванню. Таким чином, дії Відповідача-1 щодо зупинення реєстрації податкової накладної, є протиправними, а Відповідач-2 прийняв необгрунтоване рішення, без урахування всіх обставин, що мали значення для прийняття рішення, непропорційно, а отже, ці рішення є протиправними та такими, що підлягають скасуванню.
Ухвалою суду від 29 грудня 2023 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (ст.262 КАС України).
Відзив на позовну заяву у встановлений судом строк відповідач не подав.
Відповідно до ч.4 ст.159 КАС України, подання заяв по суті справи є правом учасників справи. Неподання суб`єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Відповідно до ч.6 ст.162 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, відзиву на позовну заяву, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-79 КАС України, судом встановлено наступні факти та обставини.
Приватне підприємство «АЙТЕКС» (ідентифікаційний код юридичної особи 30389874) (далі ПП «АЙТЕКС») зареєстроване та діє відповідно до чинного законодавства України з 1999 року.
ПП «АЙТЕКС» здійснює господарську діяльність з виробництва різноманітної тари з пластмас, а саме: виробництво пластикової тари для зберігання продуктів харчування з імпортованих та вітчизняних матеріалів на власних станках та обладнанні в орендованих приміщеннях, оптова та роздрібна торгівля пластиковою тарою. Основним видом діяльності ПП «АЙТЕКС» є виробництво тари з пластмас (код за КВЕД 22.22.).
Для свого виробництва тари з пластмас ПП «АЙТЕКС» використовує спеціальну плівку, яка виготовлена з полімерів стиролу, одношарова, непориста, не ламінована, не з`єднана з іншими матеріалами у рулонах, для виробництва термоформовочних виробів. Спеціальна плівка, яку використовує при виробництві ПП «АЙТЕКС» є як імпортного виробництва, так і закуповується у постачальників полімерів - резидентів України.
13 вересня 2023 року ПП «АЙТЕКС» подано до Державної податкової служби України (в електронному вигляді - через Автоматизовану систему «Єдине вікно подання електронних документів» ДПС України) 131 податкову накладну, серед яких: податкова накладна № 242 від 31.08.2023р. щодо поставки ПП «АЙТЕКС» товару (коробки пластикові) отримувачу (Покупцю): ТОВ «АЛЛПАК» (ідентифікаційний код юридичної особи: 44152746) на суму ПДВ 2 724,00 грн.
Згідно квитанцій Державної податкової служби України (ГУ ДПС В Одеській області), відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України реєстрацію вищевказаних 68 податкових накладних, серед яких і податкова накладна № 242 від 31.08.2023 р., зупинено на підставі того, що обсяг постачання товару/послуг 39.23 перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.
Державною податковою службою України (ГУ ДПС В Одеській області), ПП «АЙТЕКС» запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
25 вересня 2023 року ПП «АЙТЕКС» до ГУ ДПС В Одеській області подано Повідомлення №21 від 25.09.2023 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, до яких додано пояснення та копії документів щодо вищевказаної податкової накладної, реєстрацію якої було зупинено.
28 вересня 2023 року ПП «АЙТЕКС» отримало Повідомлення №9620223/30389874 від 28.09.2023р. (стосовно ПН № 242 від 31.08.2023 р.) Комісії з питань зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головне управління ДПС в Одеській області про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, яким було повідомлено про необхідність надання додаткових пояснень та копій документів.
По-перше, слід зазначити, що Повідомлення №9620223/30389874 від 28.09.2023 р. складено відносно ПН №242 від 31.08.2023 р., однак має розбіжності з поданою до Контролюючого органу податковою накладною ПП «АЙТЕКС» від 31.08.2023 р. № 242. Так, в графах: «загальна сума з урахування податку на додану вартість, гривень» та «сума коригування податкового зобов`язання та податкового кредиту, гривень» стосовно ПН № 242 від 31.08.2023 р. зазначено відповідно 13620,00 грн. та 8069,60 грн. Тоді як податкова накладна № 242 від 31.08.2023р. складена на загальну суму 16 344,00 грн. /шістнадцять тисяч триста сорок чотири гривні 00 копійок/, в т.ч. ПДВ 2 724,00 грн. /дві тисячі сімсот двадцять чотири гривні 00 копійок/.
По-друге,повідомленням №9620223/30389874 від 28.09.2023 р. відповідачем
запропоновано надати такі додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній /розрахунку коригування:
1) копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригувань:
-договорів, довіреностей, актів керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
-первинних документів щодо постачання /придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунків-фактури / інвойсів, актів приймання- передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних, серед яких начебто не надано та запропоновано надати з поясненнями наступні документи:
а.первинних документів щодо
-постачання
-придбання
-товарів
-послуг
-зберігання продукції
-транспортування продукції
-навантаження продукції
-розвантаження продукції
b.складських документів
c.інвентаризаційні описи у тому числі
-рахунків-фактури
-інвойсів
d. актів приймання-передачі (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки
е. накладних
f.розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків
g. документів щодо підтвердження відповідності продукції (декларацій про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством (документи, які не надано підкреслити/ документи, які не надано позначити)
-декларації про відповідність
-паспорти якості
-сертифікати відповідності
Як вбачається, відповідачем, а саме: Комісією з питань зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головне управління ДПС в Одеській області запропоновано надати усі документи з переліку, незважаючи на специфіку господарської операції та підставу зупинення, за спірними податковими накладними, які було подано до реєстрації.
Відповідно до п. 9 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 12 грудня 2019 р. № 520 Із наступними змінами та доповненнями (надалі - "Наказ № 520"), встановлено платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інФормаиії. зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення. Додаткові письмові пояснення та копії документів, зазначені в абзаці шостому цього пункту, платник податку подає до ДПС засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги".
Представник позивача звертає увагу на те, що Повідомлення про надання Додаткових пояснень з усіма документами з переліку, ПП «АЙТЕКС» отримало стосовно усіх зупинених 68 податкових накладних.
Враховуючи, що термін для надання Додаткових пояснень з копіями документів передбачений діючим законодавством 5 робочих днів, а зупинення податкових накладних було масовим, то ПП «АЙТЕКС» фізично не встигло надати Додаткові пояснення по усім зупиненим з боку Контролюючого органу податковим накладним.
У зв`язку з чим, 10 жовтня 2023 року ПП «АЙТЕКС» отримало Рішення №9688878/30389874 від 10.10.2023 р. (стосовно ПН № 242 від 31.08.2023 р.) Комісії з питань зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головне управління ДПС в Одеській області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, яким відмовлено в реєстрації податкової накладної.
Відповідно до Рішення №9688878/30389874 від 10.10.2023 р. Контролюючий орган (ГУ ДПС в Одеській області) зазначив наступні підстави відмови в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних: у зв`язку з ненаданням/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній /розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.
Як вбачається, Контролюючим органом, а саме: Комісією з питань зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головне управління ДПС в Одеській області не були враховані пояснення та підтверджуючі документи, надані ПП «АЙТЕКС» разом з Повідомленням №21 від 25.09.2023р. про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено.
Не погоджуючись із оскаржуваним рішенням відповідача про відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, якими відмовлено в реєстрації вказаної податкової накладної, ПП «АЙТЕКС» звернулося до Комісії з питань зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних із скаргою на рішення комісії регіонального рівня про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних в порядку ст. 56 Податкового кодексу України.
Рішенням Комісії з питань зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 31.10.2023 №76520/30389874/2 (стосовно податкової накладної №242 від 31.08.2023) за результатами розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, залишено скаргу ПП «АЙТЕКС» без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін.
Вважаємо, що прийняте Комісією з питань зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головне управління ДПС в Одеській області рішення повинно бути визнано протиправним та таким, що підлягає скасуванню з огляду на наступне.
Відповідно до Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, юридична особа ПП «АЙТЕКС» (ідентифікаційний код юридичної особи: 30389874) зареєстровано 29.03.1999 р., дата запису 18.08.2005 р., номер запису № 1 556 120 0000 010651.
-Директор ПП «АЙТЕКС»: ОСОБА_1 (згідно з Рішенням Засновника від 18.03.1999р. та Наказом №1 від 01.04.1999 р.);
-Місцезнаходження ПП «АЙТЕКС»: 65014, Україна, м. Одеса, вул. Єврейська, буд 2А, (згідно чинного Договору оренди №24 від 01.12.2021 р., укладеного з орендодавцем - ПІДПРИЄМСТВОМ З ІНОЗЕМНИМИ ІНВЕСТИЦІЯМИ У ВИГЛЯДІ ТОВ «АВЕРС» (код ЄДРПОУ 14364881); Офісне приміщення за адресою: Одеська обл., Приморський р-н., м. Одеса, вул. Єврейська, буд. 2А.
-Основний вид діяльності ПП «АЙТЕКС»: Виробництво тари з пластмас (код за КВЕД 22.22). Додаткові види діяльності: Неспеціалізована оптова торгівля (код за КВЕД 46.90); Інші види роздрібної торгівлі поза магазинами (код за КВЕД 47.99).
ПП «АЙТЕКС» більше 23 років зареєстроване та здійснює свою діяльність на ринку України. З початку своєї діяльності позивач здійснював виробництво пластикової тари для зберігання продуктів харчування з імпортованих та вітчизняних матеріалів на власних станках та обладнанні в орендованих приміщеннях, оптова та роздрібна торгівля пластиковою тарою.
Технологічний процес виробництва: для виробництва одноразової упаковки (код УКТЗЕД 3923109000), з Пет-пластівців, силіконової емульсії, Поліетилентерефталату, барвників виготовляється плівка ПЕТ (код УКТЗЕД 3920), далі на термоформовочних станках проходить процес формування упаковки.
Для здійснення своєї господарської діяльності ПП «АЙТЕКС» має достатньо технічних ресурсів.
Так, станом на 31 грудня 2022 року, що підтверджено Фінансовою звітністю за 2022 рік (додаток 4), на балансі позивача обліковується основних засобів залишковою вартістю 10 304,8 тис. гривень.
Інформація про наявні основні засоби /власні та орендовані/ підтверджується Повідомленнями про об`єкти оподаткування за формою 20-ОПП (додаток №5).
ПП «АИТЕКС» має наступні основні засоби власні та/або орендовані, відповідно до Повідомлень про об`єкти оподаткування за формою 20-ОПП:
Для здійснення господарської діяльності позивач має на балансі:
1.ТермоформовочнамашинаН8С-510570,заводськийномер 212,обліковуєтьсяза
адресою: Одеська обл., м. Одеса, Суворовський р-н., 19-км Старокиївської дороги 4-т, право власності;
2.ТермоформовочнамашинаН8С-510570,заводськийномер 804,обліковуєтьсяза
адресою: Одеська обл., м. Одеса, Суворовський р-н., 19-км Старокиївської дороги 4-т, право власності;
3.ТермоформовочнамашинаН8С-510570,заводськийномер 712,обліковуєтьсяза
адресою: Одеська обл., м. Одеса, Суворовський р-н., 19-км Старокиївської дороги 4-т, право власності; підтверджуємо оборотно-сальдовою відомістю рахунку 104.
4.Термоформовочна машина Н8С-510570, заводський номер 1703, обліковується за адресою: Одеська обл., м. Одеса, Суворовський р-н., 19-км Старокиївської дороги 4-т, право власності; підтверджуємо оборотно-сальдовою відомістю рахунку 104.
5.Термоформовочна машина Н8С-510570, заводський номер 1704, обліковується за адресою: Одеська обл., м. Одеса, Суворовський р-н., 19-км Старокиївської дороги 4-т, право власності; підтверджуємо оборотно-сальдовою відомістю рахунку 104.
6.Термоформовочна машина ТФМ-1, заводський номер М-01, обліковується за адресою: Одеська обл., м. Одеса, Суворовський р-н., 19-км Старокиївської дороги 4-т, право власності; підтверджуємо оборотно-сальдовою відомістю рахунку 104.
7.Термоформовочна машина ТФМ-1, заводський номер М-02, обліковується за адресою: Одеська обл., м. Одеса, Суворовський р-н., 19-км Старокиївської дороги 4-т, право власності; підтверджуємо оборотно-сальдовою відомістю рахунку 104.
8.Термоформовочна машина ТФМ-1, заводський номер М-03, обліковується за адресою: Одеська обл., м. Одеса, Суворовський р-н., 19-км Старокиївської дороги 4-т, право власності; підтверджуємо оборотно-сальдовою відомістю рахунку 104.
9. Термоформувальне обладнання СТА-500М, заводський номер 072, обліковується за адресою: Одеська обл., м. Одеса, Суворовський р-н., 19-км Старокиївської дороги 4-т, право власності;
10.Термоформовочна машина Т8-800/3, заводський номер 01929, обліковується за адресою: Одеська обл., м. Одеса, Суворовський р-н., 19-км Старокиївської дороги 4-т, право власності.
11.Екструдерна лінія для виробництва ПЕТ плівки, заводський номер 06132, обліковується за адресою: Одеська обл.. м. Одеса, Суворовський р-н., 19-км Старокиївської дороги 4-т, право власності,
12.Електронавантажувач СР025-002, заводський номер Т02658ВН, обліковується за адресою: Одеська обл., м. Одеса, Суворовський р-н., 19-км Старокиївської дороги 4-т, право власності.
Обладнання постійно проходить модернізацію та ремонт, як власними силами так із залученням сторонніх виконавців.
Також ПП «АЙТЕКС» орендує:
1.Офісне приміщення за адресою: Київська область, Оболонський р-н., м. Київ, вул. Аляб`єва, буд 3. Договір оренди №7 від 01.08.2017р. у ТОВ «ВАЛЕРІЯ-1999».
2.Складське приміщення за адресою: Київська область, Оболонський р-н., м. Київ, вул. Аляб`єва, буд 3. Договір оренди №3 від 19.02.2018р. у ТОВ «РЕНТ».
3.Офісне приміщення за адресою: Одеська обл., Приморський р-н., м. Одеса, вул. Єврейська, буд. 2А. Договір оренди №24 від 01.12.2021 р. у ПІІ ТОВ «АВЕРС».
4.Виробничі приміщення за адресою: Одеська обл., м. Одеса, Суворовський р-н., 19-км Старокиївської дороги 4-Т. Договір оренди №5 від 06.03.2023 р. у ТОВ «АЙТЕКС-ПРО».
Для забезпечення виробничого процесу ПП «АЙТЕКС» закуповує Пет-пластівці, Поліетилентерефталат, плівка БОПС, Гофротара, Пет-пакети, Силіконова емульсія, антифон.
Згідно фінансової звітності за 2022 рік залишок запасів на складі підприємства на кінець періоду складають 8 494,0 тис. грн., у т.ч.: готова продукція та товари 5 601,4 тис. грн. Чистий дохід від реалізації готової продукції та товарів складає 137 855,0 тис. грн., а собівартість реалізованої продукції 125 912,2 тис. грн., що складає 91% від вартості товару.
Основними Постачальниками ПП «Айтекс» у 2022 році є наступні суб`єкти господарювання:
1.ТОВ "АЛЬФА-ФЛЕКС" /ідентифікаційний код юридичної особи 40355401/,
2.ФОП ОСОБА_2 ,/ІПН НОМЕР_1 /
3.ТОВ "БЕЛГРАВІЯ 21", /ідентифікаційний код юридичної особи 43648759/,
4.ТОВ "ВЕСТ-ПЛАСТ" /ідентифікаційний код юридичної особи 39930201
5.ТОВ "ЛУЦЬКА КАРТОННО-ПАПЕРОВА ФАБРИКА" /ідентифікаційний код юридичної особи 38272943/,
6.ПП "ПКФ НИКА ПЛАСТ", /ідентифікаційний код юридичної особи 24777928/,
7.ТОВ "ПАКИНГ" /ідентифікаційний код юридичної особи 40459130/,
8.ПП СКЛО-АЛЬЯНС, /ідентифікаційний код юридичної особи 32942430/,
9.ТОВ ТОРГТЕХНИКА КПК, /ідентифікаційний код юридичної особи 42624831/,
10.ТОВ БУДХИМ, /ідентифікаційний код юридичної особи 36341969/
11.ШЛКО БНАИОНАІ РЬА8ТІС8 СО., ЬТИ, Китай
12.0ге§о АтЬаЦі 8ап.уе Тіс. А.8., Туреччина
13.СОМРЬЕЮЗ ВЕ УІМЬО 8 А, Іспанія
14.ОСТАЬ 8АОС Р2С, Єгипет.
Основні Покупці продукції ПП «АЙТЕКС» є наступні суб`єкти господарювання у 2022 році:
1.ТОВ БАР-СЕРВИС ЛЬВОВ, /ідентифікаційний код юридичної особи 38821409/
2.ПП "ТАВРИЯ ПЛЮС" /ідентифікаційний код юридичної особи 31929492/
3.ТОВ "КОПІЙКА-ЦЕНТР" /ідентифікаційний код юридичної особи 37678707/
4.ПАТ "НІЖИНСЬКИЙ ХЛІБ" /ідентифікаційний код юридичної особи 00381054/
5.ПП "ЕКСТРА-ПІВДЕНЬ" /ідентифікаційний код юридичної особи 37223320/
6.ТОВ "ФУДКОМ" /ідентифікаційний код юридичної особи код 40982829/
7.ПП "САФЛОРА" /ідентифікаційний код юридичної особи 42465240/
8.ТОВ "ЦЕНТР УПАКОВКИ" /ідентифікаційний код юридичної особи код 44019618/
Всі наведені показники та дані свідчать про реальне здійснення господарських операції ПП «АЙТЕКС» за відповідними видами діяльності з кодом УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 39.23. Зазначені пояснення з копією документів, які це підтверджують були надані ПП «АЙТЕКС» до Державної податкової служби України.
Разом з тим, при реєстрації 13 вересня 2023 року податкових накладних ПП «АЙТЕКС» (в електронному вигляді - через Автоматизовану систему «Єдине вікно подання електронних документів» ДПС України) відбулося масове зупинення податкових накладних з боку контролюючого органу.
Після надання пояснень та підтверджуючих документів частина податкових накладних, які були подані ПП «АЙТЕКС» 13 вересня 2023 року до Державної податкової служби України (в електронному вигляді - через Автоматизовану систему «Єдине вікно подання електронних документів» ДПС України), були розблоковані та зареєстровані.
Однак, в реєстрації податкової накладної № 242 від 31.08.2023 р. було безпідставно відмовлено.
Податкова накладна № 242 від 31.08.2023 року була складена ПП «АЙТЕКС» щодо поставки ПП «АЙТЕКС» товару (коробки пластикові) отримувачу (Покупцю): ТОВАРИСТВУ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «АЛЛПАК» /ідентифікаційний код юридичної особи: 44152746/ на суму ПДВ 2 724,00 грн.
Зазначена накладна була виписана ПП «АЙТЕКС» в рамках Договору поставки №0201-31 від 02 січня 2023 року.
Відповідно до п. 1.1. Договору поставки №0201-31 від 02 січня 2023 року /з наступними змінами та доповненнями/ постачальник (ПП «АЙТЕКС» за договором) зобов`язується відповідно до умов Договору поставляти та передавати у власність Покупцеві (ТОВ «АЛЛПАК» за договором) Товар партіями в асортименті та кількості, згідно видаткових накладних у відповідності до замовлень Покупця, а Покупець зобов`язується своєчасно проводити оплату за товар та приймати його на умовах, в порядку та в строки, передбачені договором.
Положеннями п. 5.2. Договору поставки №0201-31 від 02 січня 2023 року /з наступними змінами та доповненнями/ передбачено, що оплата за Товар здійснюється Покупцем таким чином: протягом 3 (трьох) календарних днів з дати поставки Товару.
В рамках дії Договору поставки №0201-31 від 02 січня 2023 року (з наступними змінами та доповненнями), ПП «АЙТЕКС» було здійснено на ім`я ТОВ «АЛЛПАК» чергову поставку товару, про що свідчить, укладена та підписана Сторонами Договору:
-Видаткова накладна №1900 від 31 серпня 2023 року на загальну суму 16 344,00 грн., в т.ч.
ПДВ 2724,00 грн.
-Товарно-транспортна накладна №1900 від 31 серпня 2023 р.
Відповідно до п.201.1 ст.201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Згідно з п.187.1 ст.187 Податкового кодексу України датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а)дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б)дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», незалежно від дати накладення електронного підпису.
Податкову накладну № 242 від 31.08.2023 року, в реєстрації якої було відмовлено, ПП «АЙТЕКС» склало за правилом першої події - за фактом дати відвантаження товару 31 серпня 2023 р. на загальну суму 16 344,00 грн, в т.ч. ПДВ 2 724,00 грн.
Положеннями п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Пунктом 201.16. ст.201 Податкового кодексу України зазначено, що реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Порядок зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 р. № 1165 Із наступними змінами та доповненням/ (надалі за тестом - "Порядок №1165").
Відповідно до п.11 Порядок №1165 у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:
1)номер та дата складення податкової накладної / розрахунку коригування;
2)критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
3)пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення
про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
На переконання ПП «АЙТЕКС», наведена причина для зупинення реєстрації податкової накладної є безпідставною, так як ПП «АЙТЕКС», будучи виробником тари з пластмасу, під час масового зупинення реєстрації податкових накладних починаючи з 29 листопада 2022 р. вже неодноразово надавало відповідачу всі пояснення та додаткові документи з приводу реальності здійснення господарських операції ПП «АЙТЕКС» за відповідними видами діяльності з кодом УКТЗЕД/ДКПП товару/послуг 39.23 та відповідності обсягів постачання обсягам придбання.
Відповідно до п. 1 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі за текстом - "Порядок"), затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 12 грудня 2019 р. № 520 Із наступними змінами та доповненнями/ (надалі - "Наказ № 520"), встановлено, що Порядок, затверджений Наказом № 520, визначає механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПКУ зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 3. Порядку, затвердженого Наказом № 520, комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у терміни, визначені пунктом 9 цього Порядку, та надсилає його платнику податку на додану вартість засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" і "Про електронні довірчі послуги".
Згідно з п. 4. Порядку, затвердженого Наказом № 520, у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
Пунктом 5. Порядку, затвердженого Наказом № 520, передбачено, що платник податку, який склав податкову накладну / розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації таких податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може подати такі документи:
-договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
-договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
-первинні документи щодо постачання / придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання- передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
-розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
-документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;
-інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.
У разі, коли у квитанції до податкової накладної / розрахунку коригування зазначено код товару / послуги згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності / умовним кодом товару / Державним класифікатором продукції та послуг, операція за яким стала підставою для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів виключно до такої операції.
Зазначаємо, що у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної контролюючий орган не зазначив, яких саме документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної, у зв`язку з чим, ПП «АЙТЕКС» на пропозицію податкового органу надано необхідний перелік документів, а саме: пояснення № 21 від 25.09.2023 року та документи для розблокування податкової накладної № 242 від 31.08.2023 року, а саме: договір, додаткову угоду, видаткову накладну, оборотно-сальдові відомості по рахунках 361 та 643.
Однак, вони не були враховані відповідачем під час прийняття оскаржуваного Рішення відповідача про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових Накладних, яким було відмовлено в реєстрації поданих податкових накладних.
Зі змісту Рішення №9688878/30389874 від 10.10.2023 (стосовно ПН № 242 від 31.08.2023) вбачається, що підставою для прийняття рішення стало ненаданням/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній /розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.
Пунктом 9 Порядку, затвердженого Наказом № 520, визначено, що якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги" за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Повідомлення про надання Додаткових пояснень з усіма документами з переліку, ПП «АЙТЕКС» отримало стосовно усіх зупинених 68 податкових накладних.
Враховуючи, що термін для надання Додаткових пояснень з копіями документів передбачений діючим законодавством 5 /п`ять/ робочих днів, а зупинення податкових накладних було масовим, то ПП «АЙТЕКС» фізично не встигло надати Додаткові пояснення по усім зупиненим з боку Контролюючого органу податковим накладним.
Крім того, разом з Поясненнями № 30 від 25.09.2023 року ПП «АЙТЕКС» надано податкового органу первинні документи на підтвердження реальності господарських операцій.
Що стосується безпосередньо запропонованого Контролюючим органом переліку надання документів, відповідно до Повідомлення про надання додаткових пояснень №9620223/30389874 від 28.09.2023 р. (стосовно ПН № 242 від 31.08.2023) зазначаємо наступне:
1) Копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригувань:
-договорів, зокрема зовнішньоекономічних контрактів, з додатками до них;
ПП «АЙТЕКС» звертає увагу, що спірна податкова накладна № 242 від 31.08.2023 р. на суму ПДВ 2724,00 грн складена ПП «АЙТЕКС» в рамках Договору поставки №0201-31 від 02 січня 2023 року, який за своєю юридичною природою не є зовнішньоекономічним контрактом. Таким чином, надання договорів, зокрема зовнішньоекономічних контрактів, з додатками до них не може бути здійснено у зв`язку зі специфікою господарської операції.
-договорів, довіреностей, актів керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
ПП «АЙТЕКС» разом із скаргою на оскаржуване рішення відповідача про відмову у реєстрації податкової накладної надав:
1.Копію Виписки з ЄДР на ПП «АЙТЕКС».
2.Копія Статуту ПП «АЙТЕКС».
3.Копію Наказу №1 від 01 квітня 1999 р. щодо призначення директора ПП «АЙТЕКС».
З наданих документів вбачається, що уповноважена особа - директор ПП «АЙТЕКС», відповідно до своїх статутних документів має право діяти без довіреностей.
- первинних документів щодо постачання/придбання товарів/ послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунків-фактури / інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.
1.1.Стосовно надання первинних документів щодо
-постачання
-придбання
-товарів
-послуг
-зберігання продукції
-транспортування продукції
-навантаження продукції
-розвантаження продукції
ПП «АЙТЕКС» разом із скаргою на оскаржуване рішення відповідача про відмову у реєстрації податкової накладної надав:
1.Копію Договору поставки №0201-31 від 02 січня 2023 року /в редакції Додаткової угоди №1 від 01 липня 2023 року/.
2.Копію Видаткової накладної №1900 від 31 серпня 2023 року.
3.Копію Товарно-транспортної накладної від 31 серпня 2023 року №1900.
4.Копію Договору на перевезення вантажу № 11А0209032023 від 09 березня 2022 року.
5.Копію Заявки № СА0131082023 від 31.08.2023 року.
6.Копію свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу /реєстраційний номер транспортного засобу/ НОМЕР_2 .
7.Копію Акту надання послуг №554 від 01 вересня 2023 р.
Стосовно надання первинних документів щодо навантаження продукції, розвантаження продукції, зазначаємо, що спірна податкова накладна № 242 від 31.08.2023 р. на суму ПДВ 2 724,00 грн. складена ПП «АЙТЕКС» в рамках Договору поставки №0201-31 від 02 січня 2023 року.
Відповідно до п. 2.5. Договору поставки №0201-31 від 02 січня 2023 року /в редакції Додаткової угоди №1 від 01 липня 2023 року/ доставка товару до складу Покупця здійснюється Постачальником за свій рахунок та своїми силами. За додатковою обумовленістю Сторін, Постачальник може сприяти Покупцю в розвантаженні товару, що поставляється за цим Договором (подача з автотранспорту, розвантаження на рампу складу Покупця).
Таким чином, за умовами вищевказаного Договору поставки № 0201-31 від 02 січня 2023 р. послуги розвантаження/навантаження можуть здійснюватися за додатковою обумовленістю Сторін Постачальником /тобто Постачальник може сприяти в навантаженні/розвантажені/. але не обов`язково.
У зв`язку з тим, що Сторони за Договором № 0201-31 від 02 січня 2023 року не погоджували додаткового сприяння ПП «АЙТЕКС» в розвантаженні/навантаженні Товару, то надання первинних документів стосовно навантаження продукції, розвантаження продукції, не може бути здійснено у зв`язку з тим, що за договором ПП «АЙТЕКС» не зобов`язано здійснювати навантаження продукції, розвантаження продукції.
1.2.складських документів.
ПП «АЙТЕКС» разом із скаргою на оскаржуване рішення відповідача про відмову у реєстрації податкової накладної надав:
1.Копію Договору оренди №5 від 06 березня 2023 року, укладений між ПП «АЙТЕКС» /в якості Орендаря за Договором/ та ТОВ «АЙТЕКС-ПРО» (код ЄДРПОУ 44916236) /в якості Орендодавця за договором/.
2.Копію Акту прийому-передачі до Договору оренди №5 від 06 березня 2023 року /Додаток №1 до Договору/.
3.Копію Угоди про розрахунок суми орендної плати до Договору оренди № 5 від 06 березня 2023 р. / Додаток №2 до Договору/.
4.Копію Додаткової Угода №1 від 01 травня 2023 року до Договору оренди №5 від
06.03.2023року.
Звертаємо увагу що, відповідно п. 1.1. до Договору оренди № 5 від 06 березня 2023 року в редакції Додаткової угоди №1 від 01 травня 2023 року, укладеного між ТОВ «АЙТЕКС-ПРО» /в якості Орендодавця за зазначеним Договором оренди/ з однією Сторони, та ПП «АЙТЕКС» /в якості Орендаря за зазначеним Договором оренди/ з іншої Сторони, в порядку та на умовах, визначених Договором, Орендодавець (ТОВ «АЙТЕКС-ПРО» за договором) передав Орендареві (ПП «АЙТЕКС» за Договором), а Орендар прийняв в строкове платне користування нерухоме майно, а саме: частину нежилих приміщень, площею 2300,00 кв.м., що розташовані в складському комплексі за адресою: Одеська область, м. Одеса, 19-й км. Старокиївської дороги, буд. 4-Т.
Також ПП «АЙТЕКС» разом із скаргою на оскаржуване рішення відповідача про відмову у реєстрації податкової накладної надав:
1.Копію Договору підряду на виготовлення продукції з матеріалів замовника № 20/04/23 від 20 квітня 2023 р. з додатками до нього.
1.Копію Видаткової накладної (у переробку) №89 від 30 серпня 2023 року.
2.Копію Звіту про перероблену сировину №89 від 30 серпня 2023 року.
3.Копію Накладної на передачу готової продукції №87 від 30 серпня 2023 року.
4.Копію Акту надання послуг з переробки №89 від 30 серпня 2023 року.
1.3.інвентаризаційні описи у тому числі
-рахунків-фактури
-інвойсів
ПП «АЙТЕКС» разом із скаргою на оскаржуване рішення відповідача про відмову у реєстрації податкової накладної надав копію Рахунку на оплату від 31 серпня 2023 року на суму 16344,00 грн., в т.ч. ПДВ 2724,00 грн.
1.4.актів приймання-передачі (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки
Стосовно надання первинних документів щодо актів приймання-передачі (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, зазначаємо, що спірна податкова накладна № 242 від 31.08.2023 р. на суму ПДВ 2724,00 грн. складена ПП «АЙТЕКС» в рамках Договору поставки №0201-31 від 02 січня 2023 року. Предметом зазначеного вище Договору №0201-31 від 02 січня 2023 року є поставка Товару - продукції - коробки пластикової, а не надання послуг.
Таким чином, надання документів актів приймання-передачі (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, не може бути здійснено у зв`язку з специфікою господарської операції за договором.
1.5.накладних
ПП «АЙТЕКС» разом із скаргою на оскаржуване рішення відповідача про відмову у реєстрації податкової накладної надав копії накладних за договором.
1.6.розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків
ПП «АЙТЕКС» разом із скаргою на оскаржуване рішення відповідача про відмову у реєстрації податкової накладної надав: копію Виписки з банківського рахунку ПП "АЙТЕКС", відкритого в АТ "ПУМБ" за 08.09.2023 р.
1.7.документів щодо підтвердження відповідності продукції (декларацій про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством (документи, які не надано підкреслити/ документи, які не надано позначити)
-декларації про відповідність
-паспорти якості
-сертифікати відповідності
ПП «АЙТЕКС» разом із скаргою на оскаржуване рішення відповідача про відмову у реєстрації податкової накладної надав:
1.Копію Висновку Торгово-промислової палати України №УТЕ-629 від 10 липня 2020 року.
2.Копію Висновку Торгово-промислової палати України №УТЕ-628 від 10 липня 2020 року.
3.Копію Висновку Торгово-промислової палати України №УТЕ-192 від 24 лютого 2020 року.
4.Копію Висновку Державної санітарно-епідеміологічної експертизи №12.2-18-1/15/48 від 11 серпня 2018 року.
5.Копію Сертифікату Якості від 15 січня 2021 року.
Загальними вимогами, які висуваються до Акту індивідуальної дії, як акту правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.
Можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання Податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення податковим органом конкретного переліку необхідних документів для прийняття рішення щодо реєстрації податкової накладної. Необгрунтоване обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не будь-яких на власний розсуд, призводить до правової невизначеності, що не відповідає критерію обґрунтованості та пропорційності акту індивідуальної дії.
Прийняття протиправного рішення про зупинення реєстрації податкової накладної зупинення реєстрації податкової накладної є передумовою прийняття відповідного рішення Комісії.
Відтак, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акту індивідуальної дії призводить до його протиправності.
Крім цього, слід звернути увагу на те, що ПП «АЙТЕКС» неодноразово подавало до Контролюючого органу (в електронному вигляді - через Автоматизовану систему "Єдине вікно подання електронних документів") інші податкові накладні щодо постачання товарів (коробки пластикові) тому самому отримувачу (Покупцю): ТОВ «АЛЛПАК» (ідентифікаційний код юридичної особи: 44152746) за тим самим договором поставки.
При цьому, жодного разу реєстрація таких податкових накладних не була зупинена та відповідно не було відмовлено в їх реєстрації Контролюючим органом, у зв`язку з чим ПП «АЙТЕКС» завжди отримувало позитивні рішення щодо реєстрації відповідних податкових накладних.
Більш того, представник позивача зазначає, що з числа масового блокування ПП «АЙТЕКС» у кількості 131 податкової накладної, за поданням аналогічного пакету первинних документів та пояснень, які були подані разом з Повідомленням №21 від 25.09.2023 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено по Податковій накладній № 242 від 31.08.2023 року, за іншими податковими накладними було прийнято рішення про реєстрацію таких податкових накладних (наприклад: Податкова накладна №161 від 21.08.2023 р., Повідомлення про подання пояснень та копій документів від 24.09.2023 № 18 - з наданням аналогічного пакету первинних документів, як із спірною податковою накладною, Квитанція №2 від 24.09.2023 р. /стосовно прийняття Повідомлення №18 від 24.09.2023 р./, Квитанція про реєстрацію податково накладної / розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 26 вересня 2023 року, Договір поставки №0505-1 від 05 травня 2023 р., Видаткова накладна №1812 від 21 серпня 2023 року, Картка рахунку 361 за 16.08.2023-31.08.2023 р. по контрагенту ТОВ "ГРАНДПАК-К", Картка рахунку 6432 за 16.08.2023-31.08.2023 р. по контрагенту ТОВ "ГРАНДПАК-К")
З огляду на вищевикладене, Приватне підприємство «АЙТЕКС» вважає зазначені рішення відповідачів неправомірними, що зумовило позивача звернутися за судовим захистом із даним позовом.
Розглядаючи справу по суті, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правовідносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, перелік податків та зборів, що справляються в Україні, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України.
Так, відповідно до п.187.1 ст. 187 Податкового кодексу України (далі - ПК України), у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин, датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
У силу вимог п.201.1 і п.201.7 ст.201 ПК України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).
Пунктом 201.10 ст.201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
При цьому, якщо надіслані податкові накладні / розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
У силу положень пп.201.1.16 п.201.16 ст.201 ПК України реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 (далі - Порядок №1246), визначено, що податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Відповідно до п.12 Порядку №1246, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу; дотримання вимог Законів України Про електронний цифровий підпис, ;Про електронні документи та електронний документообіг та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Згідно з п.13 Порядку №1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
З 01 лютого 2020 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок №1165), яка визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов`язки їх членів.
Відповідно до п.2 Порядку №1165 автоматизований моніторинг відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків - сукупність заходів та методів, що застосовуються контролюючим органом для виявлення ознак наявності ризиків порушення норм податкового законодавства за результатами проведення автоматизованого аналізу наявної в інформаційних системах контролюючих органів податкової інформації.
Критерій оцінки ступеня ризиків, достатній для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, - визначений показник автоматизованого моніторингу, що характеризує ризик.
Ризик порушення норм податкового законодавства - ймовірність складення та надання податкової накладної/розрахунку коригування для реєстрації в Реєстрі з порушенням норм підпунктів а або б пункту 185.1 статті 185, підпунктів а або б пункту 187.1 статті 187, абзацу 1 пунктів 201.1, 201.7, 201.10 статті 201 ПК України за наявності об`єктивних ознак неможливості здійснення операції з постачання товарів/послуг, дані про яку зазначено в такій податковій накладній/розрахунку коригування, та/або ймовірності уникнення платником податку на додану вартість (далі - платник податку) виконання свого податкового обов`язку.
Пунктом 5 Порядку №1165 передбачено, що платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).
Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної / розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної / розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється.
За змісту наведених положень Порядку зупинення №1165 слідує, що підставами для зупинення реєстрації як податкової накладної, так і розрахунку коригування є: або відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку або відповідність податкової накладної/розрахунку коригування критеріям ризиковості здійснення операції.
З тексту роздруківки електронної квитанції, що отримана ПП «АЙТЕКС» за наслідком направлення для реєстрації податкової накладної № 242 від 31.08.2023 р. вбачається, що реєстрацію вказаної податкової накладної позивача було зупинено через відповідність п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.
Так, за змістом п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 як додаток 3 до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, під таким критерієм розуміють відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), у таблиці даних платника податку на додану вартість (далі - платник податку) як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов`язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 рази, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС..
Відповідно до п.п.10,11 Порядку зупинення №1165, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації (п.11 Порядку зупинення №1165).
Наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 №520 затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок №520), який визначає механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.2-4 Порядку №520, прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС.
Комісія регіонального рівня протягом п`яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Податкового кодексу.
У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної розрахунку коригування в Реєстрі.
Пунктом 5 Порядку №520 визначено перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Пунктами 6,7 Порядку №520 передбачено, що письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування.
Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних / розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні / розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних / розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП).
Письмові пояснення та копії документів, зазначених у п. 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв`язку з урахуванням вимог Законів України Про електронні документи та електронний документообіг, ;Про електронні довірчі послуги та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Пунктами 9,10 Порядку №520 передбачено, що письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.
Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком до цього Порядку.
Згідно з пунктом 11 Порядку №520 комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
- ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;
- та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;
- та/або надання платником податку копій документів, складених/ оформлених із порушенням законодавства.
Рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку (п. 13 цього Порядку).
Як слідує з матеріалів справи, ПП «АЙТЕКС» на пропозицію податкового органу надано необхідний перелік документів, а саме: пояснення № 21 від 25.09.2023 року та документи для розблокування податкової накладної № 242 від 31.08.2023 року, а саме: договір, додаткову угоду, видаткову накладну, оборотно-сальдові відомості по рахунках 361 та 643.
Враховуючи, що термін для надання Додаткових пояснень з копіями документів передбачений діючим законодавством 5 робочих днів, а зупинення податкових накладних було масовим, то ПП «АЙТЕКС» фізично не встигло надати Додаткові пояснення по усім зупиненим з боку Контролюючого органу податковим накладним.
Крім того, разом з Поясненнями № 30 від 25.09.2023 року ПП «АЙТЕКС» надано податкового органу первинні документи на підтвердження реальності господарських операцій.
Що стосується безпосередньо запропонованого Контролюючим органом переліку надання документів, відповідно до Повідомлення про надання додаткових пояснень №9620223/30389874 від 28.09.2023 р. (стосовно ПН № 242 від 31.08.2023) зазначається наступне:
1) Копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригувань:
-договорів, зокрема зовнішньоекономічних контрактів, з додатками до них;
ПП «АЙТЕКС» звертає увагу, що спірна податкова накладна № 242 від 31.08.2023 р. на суму ПДВ 2724,00 грн складена ПП «АЙТЕКС» в рамках Договору поставки №0201-31 від 02 січня 2023 року, який за своєю юридичною природою не є зовнішньоекономічним контрактом. Таким чином, надання договорів, зокрема зовнішньоекономічних контрактів, з додатками до них не може бути здійснено у зв`язку зі специфікою господарської операції.
-договорів, довіреностей, актів керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
ПП «АЙТЕКС» разом із скаргою на оскаржуване рішення відповідача про відмову у реєстрації податкової накладної надав:
1.Копію Виписки з ЄДР на ПП «АЙТЕКС».
2.Копія Статуту ПП «АЙТЕКС».
3.Копію Наказу №1 від 01 квітня 1999 р. щодо призначення директора ПП «АЙТЕКС».
З наданих документів вбачається, що уповноважена особа - директор ПП «АЙТЕКС», відповідно до своїх статутних документів має право діяти без довіреностей.
- первинних документів щодо постачання/придбання товарів/ послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунків-фактури / інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.
1.1.Стосовно надання первинних документів щодо
-постачання
-придбання
-товарів
-послуг
-зберігання продукції
-транспортування продукції
-навантаження продукції
-розвантаження продукції
ПП «АЙТЕКС» разом із скаргою на оскаржуване рішення відповідача про відмову у реєстрації податкової накладної надав:
1.Копію Договору поставки №0201-31 від 02 січня 2023 року /в редакції Додаткової угоди №1 від 01 липня 2023 року/.
2.Копію Видаткової накладної №1900 від 31 серпня 2023 року.
3.Копію Товарно-транспортної накладної від 31 серпня 2023 року №1900.
4.Копію Договору на перевезення вантажу № 11А0209032023 від 09 березня 2022 року.
5.Копію Заявки № СА0131082023 від 31.08.2023 року.
6.Копію свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу /реєстраційний номер транспортного засобу/ НОМЕР_2 .
7.Копію Акту надання послуг №554 від 01 вересня 2023 р.
Стосовно надання первинних документів щодо навантаження продукції, розвантаження продукції, зазначаємо, що спірна податкова накладна № 242 від 31.08.2023 р. на суму ПДВ 2 724,00 грн. складена ПП «АЙТЕКС» в рамках Договору поставки №0201-31 від 02 січня 2023 року.
Відповідно до п. 2.5. Договору поставки №0201-31 від 02 січня 2023 року /в редакції Додаткової угоди №1 від 01 липня 2023 року/ доставка товару до складу Покупця здійснюється Постачальником за свій рахунок та своїми силами. За додатковою обумовленістю Сторін, Постачальник може сприяти Покупцю в розвантаженні товару, що поставляється за цим Договором (подача з автотранспорту, розвантаження на рампу складу Покупця).
Таким чином, за умовами вищевказаного Договору поставки № 0201-31 від 02 січня 2023 р. послуги розвантаження/навантаження можуть здійснюватися за додатковою обумовленістю Сторін Постачальником, тобто Постачальник може сприяти в навантаженні/розвантажені, але не обов`язково.
У зв`язку з тим, що Сторони за Договором № 0201-31 від 02 січня 2023 року не погоджували додаткового сприяння ПП «АЙТЕКС» в розвантаженні/навантаженні Товару, то надання первинних документів стосовно навантаження продукції, розвантаження продукції, не може бути здійснено у зв`язку з тим, що за договором ПП «АЙТЕКС» не зобов`язано здійснювати навантаження продукції, розвантаження продукції.
1.2.складських документів.
ПП «АЙТЕКС» разом із скаргою на оскаржуване рішення відповідача про відмову у реєстрації податкової накладної надав:
1.Копію Договору оренди №5 від 06 березня 2023 року, укладений між ПП «АЙТЕКС» /в якості Орендаря за Договором/ та ТОВ «АЙТЕКС-ПРО» (код ЄДРПОУ 44916236) /в якості Орендодавця за договором/.
2.Копію Акту прийому-передачі до Договору оренди №5 від 06 березня 2023 року /Додаток №1 до Договору/.
3.Копію Угоди про розрахунок суми орендної плати до Договору оренди № 5 від 06 березня 2023 р. / Додаток №2 до Договору/.
4.Копію Додаткової Угода №1 від 01 травня 2023 року до Договору оренди №5 від 06.03.2023року.
Представник позивача звертає увагу що, відповідно п. 1.1. до Договору оренди № 5 від 06 березня 2023 року в редакції Додаткової угоди №1 від 01 травня 2023 року, укладеного між ТОВ «АЙТЕКС-ПРО» /в якості Орендодавця за зазначеним Договором оренди/ з однією Сторони, та ПП «АЙТЕКС» /в якості Орендаря за зазначеним Договором оренди/ з іншої Сторони, в порядку та на умовах, визначених Договором, Орендодавець (ТОВ «АЙТЕКС-ПРО» за договором) передав Орендареві (ПП «АЙТЕКС» за Договором), а Орендар прийняв в строкове платне користування нерухоме майно, а саме: частину нежилих приміщень, площею 2300,00 кв.м., що розташовані в складському комплексі за адресою: Одеська область, м. Одеса, 19-й км. Старокиївської дороги, буд. 4-Т.
Також ПП «АЙТЕКС» разом із скаргою на оскаржуване рішення відповідача про відмову у реєстрації податкової накладної надав:
1.Копію Договору підряду на виготовлення продукції з матеріалів замовника № 20/04/23 від 20 квітня 2023 р. з додатками до нього.
1.Копію Видаткової накладної (у переробку) №89 від 30 серпня 2023 року.
2.Копію Звіту про перероблену сировину №89 від 30 серпня 2023 року.
3.Копію Накладної на передачу готової продукції №87 від 30 серпня 2023 року.
4.Копію Акту надання послуг з переробки №89 від 30 серпня 2023 року.
1.3.інвентаризаційні описи у тому числі
-рахунків-фактури
-інвойсів
ПП «АЙТЕКС» разом із скаргою на оскаржуване рішення відповідача про відмову у реєстрації податкової накладної надав копію Рахунку на оплату від 31 серпня 2023 року на суму 16344,00 грн., в т.ч. ПДВ 2724,00 грн.
1.4.актів приймання-передачі (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки
Стосовно надання первинних документів щодо актів приймання-передачі (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, зазначаємо, що спірна податкова накладна № 242 від 31.08.2023 р. на суму ПДВ 2724,00 грн. складена ПП «АЙТЕКС» в рамках Договору поставки №0201-31 від 02 січня 2023 року. Предметом зазначеного вище Договору №0201-31 від 02 січня 2023 року є поставка Товару - продукції - коробки пластикової, а не надання послуг.
Таким чином, надання документів актів приймання-передачі (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, не може бути здійснено у зв`язку з специфікою господарської операції за договором.
1.5.накладних
ПП «АЙТЕКС» разом із скаргою на оскаржуване рішення відповідача про відмову у реєстрації податкової накладної надав копії накладних за договором.
1.6.розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків
ПП «АЙТЕКС» разом із скаргою на оскаржуване рішення відповідача про відмову у реєстрації податкової накладної надав: копію Виписки з банківського рахунку ПП "АЙТЕКС", відкритого в АТ "ПУМБ" за 08.09.2023 р.
1.7.документів щодо підтвердження відповідності продукції (декларацій про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством (документи, які не надано підкреслити/ документи, які не надано позначити)
-декларації про відповідність
-паспорти якості
-сертифікати відповідності
ПП «АЙТЕКС» разом із скаргою на оскаржуване рішення відповідача про відмову у реєстрації податкової накладної надав:
1.Копію Висновку Торгово-промислової палати України №УТЕ-629 від 10 липня 2020 року.
2.Копію Висновку Торгово-промислової палати України №УТЕ-628 від 10 липня 2020 року.
3.Копію Висновку Торгово-промислової палати України №УТЕ-192 від 24 лютого 2020 року.
4.Копію Висновку Державної санітарно-епідеміологічної експертизи №12.2-18-1/15/48 від 11 серпня 2018 року.
5.Копію Сертифікату Якості від 15 січня 2021 року.
Отже Позивачем надано усі необхідні документи, які беззаперечно підтверджують реальність здійснення господарської операції, за якими було сформовано ПН № 242 від 31.08.2023 р, у реєстрації якої було відмовлено.
Дослідивши та проаналізувавши зміст цих документів суд дійшов висновку про їх достатність для прийняття комісією регіонального рівня позитивного рішення про реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних зазначеної податкової накладної Товариства з обмеженою відповідальністю «Три Гори».
Разом з тим, як видно з тексту оскаржуваної рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної, зміст поданих платником контролюючому органу документів Комісією в дійсності не досліджувався та не аналізувався, як і специфіка господарської операції, на оформлення якої такий документ був складений.
Беручи до уваги викладене, суд зазначає, що оскаржуване рішення відповідача 1 за своєю природою є актом індивідуальної дії. У свою чергу загальними вимогами, які висуваються до акта індивідуальної дії, як до акту правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.
Суд звертає увагу, що головною рисою індивідуальних актів є їхня конкретність та визначеність, а саме: чітке формулювання конкретних юридичних волевиявлень суб`єктами владних повноважень, які видають такі акти; розв`язання за їх допомогою конкретних, а саме індивідуальних, справ або питань, настанов для їх розв`язання що виникають у сфері державного управління; чітка визначеність адресата, конкретної особи або осіб; чітка відповідність такого акту нормам чинного законодавства.
Європейським Судом з прав людини (далі - ЄСПЛ) у рішенні по справі Суомінен проти Фінляндії (Suominen v. Finland) №37801/97 від 01.07.2003 вказано, що орган влади зобов`язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.
Отже, рішення суб`єкта владних повноважень повинні ґрунтуватися на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення. Суб`єкт владних повноважень має врахувати усі обставини справи, та надавати їм відповідну правову оцінку. Невиконання вказаних вимог призводить до його протиправності.
В ході розгляду цієї справи суд встановив, що рішення Комісії при ГУ ДПС в Одеській області №9688878/30389874 від 10.10.2023 р. про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної № 242 від 31.08.2023 р. не відповідає вимогам, встановленим для акта індивідуальної дії, оскільки такі рішення були прийняті без зазначення мотивів для не врахування змісту поданих позивачем документів.
Виходячи з викладеного, дії Комісії з питань зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН по прийняттю оскаржуваного рішення, у тексті якого не наведені дійсні мотиви для їх прийняття та не зазначені підстави для не врахування наданих платником документів, свідчать про порушення суб`єктом владних повноважень як принципу належного урядування, так і принципів, закріплених в Резолюції Комітету Міністрів Ради Європи 77 (31) від 28.09.1977, а також свідчать про непрозорість та непередбачуваність дій контролюючого органу, що перешкоджають можливості платника податків планувати в подальшому свою господарську діяльність.
Такий підхід узгоджується з практикою ЄСПЛ. Так, у п. 110 рішення від 23.07.2002 у справі Компанія Вестберґа таксі Актіеболаґ та Вуліч проти Швеції Суд визначив, що …адміністративні суди, які розглядають скарги заявників стосовно рішень податкового управління, мають повну юрисдикцію у цих справах та повноваження скасувати оскаржені рішення. Справи мають бути розглянуті на підставі поданих доказів, а довести наявність підстав, передбачених відповідними законами, для призначення податкових штрафів має саме податкове управління.
Беручи до уваги все вищенаведене, суд дійшов висновку, що заявлені Приватним підприємством «АЙТЕКС» позовні вимоги про визнання протиправними та скасувати Рішення комісії Головного управління ДПС в Одеській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №9688878/30389874 від 10.10.2023 р. стосовно податкової накладної № 242 від 31.08.2023 р., є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Щодо позовних вимог в частині зобов`язання Державної податкової служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкову накладну № 242 від 31.08.2023 р. датою її подання, суд зазначає наступне.
Відповідно до п.3 ч.2 ст.245 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій.
Оскільки в ході розгляду даної справи суд дійшов висновку про протиправність рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації вказаної розрахунків податкової накладної позивача в Єдиному реєстрі податкових накладних, та відповідно про наявність підстав про задоволення позову в цій частині, то останнє тягне за собою необхідність зобов`язання ДПС України, як адміністратора Реєстру згідно пп. 14.1.6 п. 14.1 ст. 14 ПК України, вчинити дії з метою відновлення порушених прав позивача.
Відповідно до п.п.19,20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних (в останній чинній редакції), затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
Внесення відомостей до Реєстру на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку. При цьому вимоги абзацу десятого пункту 12 цього Порядку не застосовуються до податкової накладної та/або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в установленому порядку.
Датою внесення відомостей до Реєстру вважається день, зазначений в рішенні суду, або день набрання законної сили таким рішенням (п. 20 Порядку №1246).
За таких обставин, суд вважає, що наявні обґрунтовані підстави для задоволення позовної вимоги позивача, шляхом зобов`язання ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних наступну податкову накладну датою її подання ПП «АЙТЕКС»: № 242 від 31.08.2023 р., що, водночас, з урахуванням наведеного, не є втручанням в дискреційні повноваження ДПС України, а є належним та достатнім способом відновлення порушеного права позивача.
За змістом ст. 244 Кодексу адміністративного судочинства України, одним із питань, які вирішує суд при ухваленні рішення, є те, як розподілити між сторонами судові витрати (п.5 ч.1 ст.244 зазначеного Кодексу).
Згідно з ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем заявлено дві немайнові вимоги, при цьому, вимога щодо зобов`язання зареєструвати зазначені податкові накладні, в реєстрації яких було відмовлено, є похідною, оскільки визнання протиправним рішення, дії чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень є передумовою для застосування іншого способу захисту порушеного права платника податків. З огляду на викладене, позивачем сплачено за подання цього позову судовий збір у розмірі 2684,00 грн.
Таким чином, у відповідності до приписів ст.139 КАС України, розподіл судових витрат здійснюється на користь позивача у розмірі 2684,00 грн., де 2684,00 грн. - ставка судового збору за звернення до суду із цим позовом.
Керуючись ст.ст. 7, 9, 241-246, 250, 255, 262, 295 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Приватного підприємства «АЙТЕКС» (вул.Єврейська,2-А, м.Одеса, 65014) до Головного управління ДПС в Одеській області (вул.Семінарська,5, м.Одеса, 65044, код ЄДРПОУ ВП 44069166), Державної податкової служби України (Львівська площа,8, м.Київ, 04053) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправними та скасувати Рішення комісії Головного управління ДПС в Одеській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №9688878/30389874 від 10.10.2023 р. стосовно податкової накладної № 242 від 31.08.2023 р.
Зобов`язати Державну податкову службу України (04053, м. Київ, Львівська площа, 8, код ЄДРПОУ 43005393) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних наступну податкову накладну датою її подання Приватним підприємством «АЙТЕКС»: № 242 від 31.08.2023 р..
Стягнути зарахунокбюджетнихасигнуваньГоловногоуправління Державної податкової служби в Одеській області (вул.Семінарська,5, м.Одеса, 65044, код ЄДРПОУ 44069166) на користь Приватного підприємства «АЙТЕКС» (вул.Єврейська,2-А, м.Одеса, 65014, код ЄДРПОУ 30389874) суму сплаченого судового збору в розмірі 2684 грн. (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири тисячі гривень) 00 коп.
Рішення суду може бути оскаржено до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в місячний строк з дня отримання повного тексту судового рішення, в порядку п.15.5 Перехідних положень КАС України.
Суддя К.С. Єфіменко
Суд | Одеський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 26.02.2024 |
Оприлюднено | 28.02.2024 |
Номер документу | 117243928 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо реалізації податкового контролю |
Адміністративне
Одеський окружний адміністративний суд
Єфіменко К.С.