Рішення
від 26.02.2024 по справі 160/1800/24
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 лютого 2024 рокуСправа №160/1800/24

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Рябчук О.С.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «Нортек Авто» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

УСТАНОВИВ:

19.01.2024 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю "НОРТЕК АВТО" до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, в якій позивач просить:

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 06.12.2023 № 0364750406.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що 17.10.2023 року відповідачем було проведено камеральну перевірку, висновки якої викладено в акті №37411/04-36-04-08/39098829 та встановлено порушення пункту 198.6 статті 198, пункту 200.1 статті 200, пункту 201.10 статті 201 ПК України. На підставі вказаного акта відповідачем винесено оспорюване податкове повідомлення-рішення. Прийняте рішення є незаконним, оскільки у контексті застосування пункту 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень Податкового кодексу України правове значення має саме факт вчинення відповідного порушення, складом, якого в даному випадку, є порушення строку реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних. Однак, зазначений висновок податкового органу не ґрунтується на приписах чинного законодавства. На строк дії карантину та введення воєнного стану на території України не застосовуються штрафні санкції за порушення строків реєстрації податкових накладних, оскільки такі обставини є виключними. Тобто вказане порушення відбулось з причин, що об`єктивно не залежали від волевиявлення позивача, а тому не має бути застосовано відповідальність у вигляді адміністративно-господарських санкцій. За вказаних обставин, податкове повідомлення - рішення від 06.12.2023 № 0364750406 підлягає скасуванню як протиправне.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.01.2024 прийнято до розгляду позовну заяву та відкрито провадження в адміністративній справі №160/1800/24, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні), а також встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання копії ухвали.

01.02.2024 від Головного управління ДПС у Дніпропетровській області засобами поштового зв`язку надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач позовні вимоги не визнає, просить у задоволенні позову відмовити. В обґрунтування своєї позиції зазначає наступне. Управлінням оподаткування юридичних осіб ГУ ДПС у Дніпропетровській області по підприємству ТОВ «ТБ «Нортек Авто» здійснено камеральну перевірку з питання своєчасності реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних та складено акт камеральної перевірки від 17.10.2023 №37411/04-36-04-08/39098829, який було направлено підприємству засобами поштового зв`язку, проте на адресу відповідача було повернуто конверт. Позивачем зауважень проти акту не надавалось. За результатом розгляду матеріалів справи та згідно баз даних ДПС України встановлено, що в порушення пункту 198.6. статті 198 ПКУ суми податку, сплачені (нараховані) у зв`язку з придбанням товарів/послуг, зазначені в податкових накладних/розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН з порушенням строку реєстрації, включаються до податкового кредиту за звітний податковий період, в якому зареєстровано податкові накладні/розрахунки коригування до таких податкових накладних в ЄРПН накладних, але не пізніше ніж через 365 календарних днів з дати складення податкових накладних / розрахунків коригування до таких податкових накладних.

Викладені порушення в акті камеральної перевірки є доведеними у повному обсязі. З огляду на викладене, вважає, що оспорюване рішення є законним та обґрунтованим, відповідач при його прийнятті діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством, а тому відсутні підстави для його скасування.

Згідно до ч.5 ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Частиною 4статті 243 Кодексу адміністративного України встановлено, що судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.

Згідно з ч.5 ст.250 Кодексу адміністративного судочинства України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Відповідно до ч. 8ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства Українипри розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Нортек Авто» зареєстроване як юридична особа за кодом ЄДРПОУ 39098829 та перебуває на обліку в Головному управлінні ДПС у Дніпропетровській області.

Головним державним інспектором Правобережного відділу податків і зборів з юридичних осіб управління оподаткування юридичних осіб ГУ ДПС у Дніпропетровській області на підставі підпункту 191 .1.1. пункту 191.1 статті 191, підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 розділу І Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI, зі змінами та доповненнями, у порядку підпункту 75.1.1 пункту 75.1 статті 75 та статті 76 глави 8 розділу ІІ Податкового кодексу України проведено камеральну перевірку з питання своєчасності реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних ТОВ «Нортек Авто» ( код ЄДРПОУ 39098829).

За результатами проведеної камеральної перевірки Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області складено акт № 37411/04-36-04-08/39098829 від 17.10.2023 року, яким встановлено порушення вимог пункту 201.10 статті 201 розділу V Податкового кодексу України, пункту 89 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» суб`єктом господарювання порушено граничні строки реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, а саме:

-Податкову накладну № 172, що складено 18.09.2019 з граничним строком реєстрації 15.10.2019 фактично зареєстровано 16.10.2019, на суму ПДВ 733,17грн., з кількістю днів порушення строків реєстрації 1 днів;

-Податкову накладну № 305, що складено 19.09.2019 з граничним строком реєстрації 15.10.2019 фактично зареєстровано 24.04.2020, на суму ПДВ 3686,41грн., з кількістю днів порушення строків реєстрації 192 дня;

-Податкову накладну № 306, що складено 19.09.2019 з граничним строком реєстрації 15.10.2019 фактично зареєстровано 24.04.2020, на суму ПДВ 1361,79грн., з кількістю днів порушення строків реєстрації 192 дні;

-Податкову накладну № 8953, що складено 31.01.2020 з граничним строком реєстрації 15.02.2020 фактично зареєстровано 18.02.2020, на суму ПДВ -71,04грн., з кількістю днів порушення строків реєстрації 3 дні;

-Податкову накладну № 8890, що складено 31.01.2020 з граничним строком реєстрації 15.02.2020 фактично зареєстровано 18.00.2020, на суму ПДВ -32,20грн., з кількістю днів порушення строків реєстрації 3 дні;

-Податкову накладну № 8, що складено 15.06.2022 з граничним строком реєстрації 30.06.2022 фактично зареєстровано 01.07.2022, на суму ПДВ 10186,67грн., з кількістю днів порушення строків реєстрації 01 днів;

-Податкову накладну № 7, що складено 13.06.2022 з граничним строком реєстрації 30.06.2022 фактично зареєстровано 01.07.2022, на суму ПДВ 50000,00грн., з кількістю днів порушення строків реєстрації 01 днів;

-Податкову накладну № 77, що складено 10.06.2022 з граничним строком реєстрації 30.06.2022 фактично зареєстровано 01.07.2022, на суму ПДВ 1775,52грн., з кількістю днів порушення строків реєстрації 01 днів;

-Податкову накладну № 76, що складено 10.06.2022 з граничним строком реєстрації 30.06.2022 фактично зареєстровано 01.07.2022, на суму ПДВ 54635,25грн., з кількістю днів порушення строків реєстрації 01 днів;

-Податкову накладну № 123, що складено 23.06.2022 з граничним строком реєстрації 15.07.2022 фактично зареєстровано 18.07.2022, на суму ПДВ 160,90грн., з кількістю днів порушення строків реєстрації 3 дні;

-Податкову накладну № 181, що складено 24.06.2022 з граничним строком реєстрації 15.07.2022 фактично зареєстровано 18.07.2022, на суму ПДВ 392,00грн., з кількістю днів порушення строків реєстрації 03 дні;

-Податкову накладну № 188, що складено 30.06.2022 з граничним строком реєстрації 15.07.2022 фактично зареєстровано 18.07.2022, на суму ПДВ 1200,00грн., з кількістю днів порушення строків реєстрації 03 дні;

-Податкову накладну № 189, що складено 30.06.2022 з граничним строком реєстрації 15.07.2022 фактично зареєстровано 18.07.2022, на суму ПДВ 731,63грн., з кількістю днів порушення строків реєстрації 03дні;

-Податкову накладну № 100, що складено 14.11.2022 з граничним строком реєстрації 30.11.2022 фактично зареєстровано 19.04.2023, на суму ПДВ 2459,17грн., з кількістю днів порушення строків реєстрації 140 днів;

-Податкову накладну № 162, що складено 07.10.2022 з граничним строком реєстрації 31.10.2022 фактично зареєстровано 14.11.2022, на суму ПДВ 0,00грн., з кількістю днів порушення строків реєстрації 14 днів;

-Податкову накладну № 161, що складено 07.10.2022 з граничним строком реєстрації 31.10.2022 фактично зареєстровано 14.11.2022, на суму ПДВ 0,00грн., з кількістю днів порушення строків реєстрації 14 днів;

-Податкову накладну № 28466, що складено 03.06.2022 з граничним строком реєстрації 30.06.2022 фактично зареєстровано 04.07.2022, на суму ПДВ -354,88грн., з кількістю днів порушення строків реєстрації 04 дні;

-Податкову накладну № 2394, що складено 08.12.2022 з граничним строком реєстрації 31.12.2022 фактично зареєстровано 12.01.2023, на суму ПДВ -24,65грн., з кількістю днів порушення строків реєстрації 12 днів;

-Податкову накладну № 262, що складено 25.03.2023 з граничним строком реєстрації 18.04.2023 фактично зареєстровано 28.04.2023, на суму ПДВ 31195,04грн., з кількістю днів порушення строків реєстрації 10 днів;

-Податкову накладну № 166, що складено 25.04.2023 з граничним строком реєстрації 18.05.2023 фактично зареєстровано 12.06.2023, на суму ПДВ 200,00грн., з кількістю днів порушення строків реєстрації 25 днів;

-Податкову накладну № 114, що складено 10.05.2023 з граничним строком реєстрації 05.06.2023 фактично зареєстровано 12.06.2023, на суму ПДВ 5995,22грн., з кількістю днів порушення строків реєстрації 07 днів;

-Податкову накладну № 87, що складено 27.04.2023 з граничним строком реєстрації 18.05.2023 фактично зареєстровано 12.06.2023, на суму ПДВ 171,00грн., з кількістю днів порушення строків реєстрації 25 днів;

-Податкову накладну № 272, що складено 18.05.2023 з граничним строком реєстрації 18.06.2023 фактично зареєстровано 19.06.2023, на суму ПДВ 151,36грн., з кількістю днів порушення строків реєстрації 01 днів;

-Податкову накладну № 209, що складено 16.06.2023 з граничним строком реєстрації 18.07.2023 фактично зареєстровано 17.08.2023, на суму ПДВ 486,00грн., з кількістю днів порушення строків реєстрації 30 днів;

-Податкову накладну № 241, що складено 04.07.2023 з граничним строком реєстрації 05.08.2023 фактично зареєстровано 17.08.2023, на суму ПДВ 97,33грн., з кількістю днів порушення строків реєстрації 12 днів;

-Податкову накладну № 245, що складено 28.07.2023 з граничним строком реєстрації 18.08.2023 фактично зареєстровано 23.08.2023, на суму ПДВ 110,00грн., з кількістю днів порушення строків реєстрації 05 днів;

-Податкову накладну № 225, що складено 03.08.2023 з граничним строком реєстрації 05.09.2023 фактично зареєстровано 13.10.2023, на суму ПДВ 352,47грн., з кількістю днів порушення строків реєстрації 38 днів.

Копію акту перевірки № 37411/04-36-04-08/39098829 від 17.10.2023 року було направлено Товариству з обмеженою відповідальністю «Нортек Авто» засобами поштового зв`язку, проте на адресу відправника повернувся конверт з відміткою АТ «Укрпошта» «організація не розшукана».

Наведені порушення, що були викладені в акті камеральної перевірки, стали підставою для винесення податкового повідомлення-рішення від 06.12.2023 року № 0364750406, яким згідно з пунктом 1201 .1 ст. 1201 Податкового кодексу України за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних застосовано штраф у сумі сімнадцять тисяч дев`яносто вісім гривень 95 копійок.

Не погоджуючись з винесеним податковим повідомленням-рішенням та вважаючи його протиправним, Товариство з обмеженою відповідальністю «Нортек Авто» звернулось з цим позовом до суду.

Так, відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема щодо порядку їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюютьсяПодатковим кодексом України.

Згідно п.п. 20.1.4. п.20.1 ст. 20 ПК України, контролюючим органам надано право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

У відповідності до п. 75.1 ст. 75 ПК України, контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Відповідно до п.201.10 ст. 201 Податкового кодексу Українипри здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в ЄРПН та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Пунктом198.6 статті 198 Податкового кодексу Українивизначено, що не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв`язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в ЄРПН податковими накладними/розрахунками коригування до таких податкових накладних, іншими документами, передбаченими пунктом201.11 статті 201цьогоКодексу.

У разі коли на момент перевірки платника податку контролюючим органом суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними у абзаці першому цього пункту документами, платник податку несе відповідальність відповідно до цьогоКодексу.

Податкові накладні, отримані з ЄРПН, є для отримувача товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

У разі якщо платник податку не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму податку на додану вартість на підставі отриманих податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН, таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів з дати складення податкової накладної/розрахунку коригування.

Суми податку, сплачені (нараховані) у зв`язку з придбанням товарів/послуг, зазначені в податкових накладних/розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН з порушенням строку реєстрації, включаються до податкового кредиту за звітний податковий період, в якому зареєстровано податкові накладні/розрахунки коригування до таких податкових накладних в ЄРПН, але не пізніше ніж через 365 календарних днів з дати складення податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних.

Згідно з п.201.10 ст. 201 Податкового кодексу Українивідсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в ЄРПН не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов`язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов`язань за відповідний звітний період.

Указом Президента України від 24.02.2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженимЗаконом України від 24.02.2022 року № 2102-IX, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який в подальшому неодноразово продовжено.

Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану» від 15.03.2022 року №2120 в редакціїЗакону№ 2260-IX від12.05.2022внесено зміни доПодаткового кодексу України, зокрема, підрозділ 2 розділу ХХ «Перехідні положення» доповнено пунктом 322, згідно з яким, тимчасово, за податкові періоди лютий, березень, квітень, травень 2022 року за операціями з придбання товарів/послуг, за якими в ЄРПН постачальниками не зареєстровано податкові накладні та/або розрахунки коригування до них, платники податку включають до складу податкового кредиту звітного (податкового) періоду суми податку на додану вартість, сплачені (нараховані) у складі вартості придбаних товарів/послуг, на підставі наявних у платника первинних (розрахункових) документів, складених (отриманих) платником податку за операціями з придбання товарів/послуг відповідно доЗакону України"Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні".

Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану» від 03.03.2022 року № 2118-IX, були внесені зміни до Підрозділу 10розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України.

Так, п. 69. підрозділу 10розділу XX Податкового кодексу України, встановлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеногоУказом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року N 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року №2102-ІХ, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.

Відповідно до пп. 69.1 підрозділу 10розділу XX Податкового кодексу Українивизначено що, у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов`язок щодо, зокрема, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних/розрахунків коригування, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов`язковим виконанням таких обов`язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати обов`язки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов`язків щодо реєстрації в ЄРПН такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022 року, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 15 липня 2022 року.

Платники податків, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, у яких відновилася можливість виконувати свої податкові обов`язки, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня відновлення можливості платника податків, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов`язків, передбачених цим Кодексом, за умови виконання ними таких податкових обов`язків, щодо реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН, подання звітності, сплати податків і зборів, протягом 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення таких можливостей платників податків.

Платники єдиного податку третьої групи, які використовують особливості оподаткування єдиним податком за ставкою 2 відсотки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання податкових обов`язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня переходу таких платників на застосування особливостей оподаткування єдиним податком третьої групи за ставкою 2 відсотки за умови виконання ними таких податкових обов`язків, щодо реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН, подання звітності, сплати податків і зборів, протягом 60 календарних днів з дня переходу на систему оподаткування, на якій такі платники податку перебували до обрання особливостей оподаткування єдиним податком за ставкою 2 відсотки.

Відповідно до п. 69.11платники податку на додану вартість зобов`язані забезпечити у строки, встановлені підпунктом 69.1 цього пункту, реєстрацію податкових накладних та розрахунків коригування в ЄРПН, граничний термін реєстрації яких припадає на періоди, зазначені у підпункті 69.1 цього пункту, та уточнити (привести у відповідність) податковий кредит, задекларований платниками на підставі наявних у платника первинних (розрахункових) документів, з урахуванням даних податкових накладних та/або розрахунків коригування, зареєстрованих в ЄРПН.

Аналізуючи наведені норми права суд приходить до висновку, що зазначеними законодавчими положеннями передбачена можливість відображення сум ПДВ у складі податкового кредиту за звітний період за операціями з придбання товарів/послуг, за якими в ЄРПН постачальниками не зареєстровано податкові накладні та/або розрахунки коригування до них, на підставі первинних бухгалтерських документів, однак, платників податків зобов`язано забезпечити реєстрацію таких податкових накладних та розрахунків коригування в ЄРПН у строки, визначені п.69.1, та уточнити (привести у відповідність) податковий кредит, з урахуванням даних податкових накладних та/або розрахунків коригування, зареєстрованих в ЄРПН.

При цьому, законодавець умовно поділяє платників податків продавців на три категорії, в залежності від можливості чи неможливості виконання ними своїх обов`язків під час воєнного стану, надаючи право реєстрації податкових накладних без притягнення до відповідальності, за умови дотримання таких строків:

до 15 липня 2022 року - для платників податків,які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов`язки;

протягом 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення таких можливостей - для платників податків, які не мали можливості вчасно виконувати податкові обов`язки, але відновили її;

протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні -для платників податків, в яких відсутня можливість своєчасно виконувати податкові обов`язки.

Окремо встановлено строк для реєстрації податкових накладних без притягнення до відповідальності для платників єдиного податку третьої групи, які використовують особливості оподаткування єдиним податком за ставкою 2 відсотки - протягом 60 календарних днів з дня переходу на систему оподаткування, на якій такі платники податку перебували до обрання особливостей оподаткування єдиним податком за ставкою 2 відсотки.

При цьому, наведені законодавчі норми, зобов`язуючи уточнити (привести у відповідність) податковий кредит, з урахуванням даних податкових накладних та/або розрахунків коригування, зареєстрованих в ЄРПН, не визначають випадків необхідності такого уточнення.

Однак, ДПС України пов`язує можливість покупців віднести суми ПДВ до складу податкового кредиту лютого-травня 2022 року з дотриманням строків реєстрації податкових накладних, встановлених для кожної з вищезазначених категорій платників податків постачальників.

Саме таке розуміння правового регулювання особливостей податкового адміністрування податків під час дії воєнного стану зазначається в інформаційному листі ДПС України №03/2022 від 14.07.2022 року «Щодо застосування Закону України від 12 травня 2022 року № 2260-К «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану».

Зокрема, ДПС України зазначає, що у разі складання податкової накладної за операціями, що були здійснені у лютому-травні 2022 року, і яка підтверджує податковий кредит, сформований на підставі наявних у платника первинних (розрахункових) документів, зареєстрована в ЄРПН після 15 липня 2022 року, при цьому постачальник мав можливість своєчасно виконувати податкові обов`язки, покупець втрачає право на формування податкового кредиту за такими операціями до дати реєстрації такої податкової накладної в ЄРПН.

Тобто, на думку ДПС України уточненню (приведенню у відповідність) підлягає лише податковий кредит, сформований покупцем у лютому-травні 2022 року за податковими накладними, зареєстрованими поза межами законодавчо встановленого строку для відповідної категорії платників податків постачальників.

Інформаційним листом ДПС України, крім іншого, роз`яснює, що право на податковий кредит зберігається за умови, якщо такий податковий кредит сформований за звітні (податкові) періоди лютий-травень 2022 року на підставі первинних (розрахункових) документів, отриманих від особи, яка на дату події, що сталася раніше (постачання товарів/послуг чи їх оплата), була зареєстрована як платник ПДВ та надалі стала платником єдиного податку за ставкою 2 відсотки, та якщо податкова накладна/ розрахунок коригування, складені за такими операціями, будуть зареєстровані в ЄРПН протягом 60 календарних днів з дня відновлення реєстрації такої особи (постачальника) платником ПДВ.

Оскільки, законодавчі положення не мають приписів щодо випадків та порядку уточнення (приведення у відповідність) податкового кредиту відображеного на підставі первинних або розрахункових документів, суд оцінює обставини справи з урахуванням позиції ДПС України, викладеній в інформаційному листі №03/2022 від 14.07.2022 року.

Актом перевірки встановлено, що ТОВ «Нортек Авто» порушив строки реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних:

-Податкову накладну № 172, що складено 18.09.2019 з граничним строком реєстрації 15.10.2019 фактично зареєстровано 16.10.2019, на суму ПДВ 733,17грн., з кількістю днів порушення строків реєстрації 1 днів;

-Податкову накладну № 305, що складено 19.09.2019 з граничним строком реєстрації 15.10.2019 фактично зареєстровано 24.04.2020, на суму ПДВ 3686,41грн., з кількістю днів порушення строків реєстрації 192 дня;

-Податкову накладну № 306, що складено 19.09.2019 з граничним строком реєстрації 15.10.2019 фактично зареєстровано 24.04.2020, на суму ПДВ 1361,79грн., з кількістю днів порушення строків реєстрації 192 дні;

-Податкову накладну № 8953, що складено 31.01.2020 з граничним строком реєстрації 15.02.2020 фактично зареєстровано 18.02.2020, на суму ПДВ -71,04грн., з кількістю днів порушення строків реєстрації 3 дні;

-Податкову накладну № 8890, що складено 31.01.2020 з граничним строком реєстрації 15.02.2020 фактично зареєстровано 18.00.2020, на суму ПДВ -32,20грн., з кількістю днів порушення строків реєстрації 3 дні;

-Податкову накладну № 8, що складено 15.06.2022 з граничним строком реєстрації 30.06.2022 фактично зареєстровано 01.07.2022, на суму ПДВ 10186,67грн., з кількістю днів порушення строків реєстрації 01 днів;

-Податкову накладну № 7, що складено 13.06.2022 з граничним строком реєстрації 30.06.2022 фактично зареєстровано 01.07.2022, на суму ПДВ 50000,00грн., з кількістю днів порушення строків реєстрації 01 днів;

-Податкову накладну № 77, що складено 10.06.2022 з граничним строком реєстрації 30.06.2022 фактично зареєстровано 01.07.2022, на суму ПДВ 1775,52грн., з кількістю днів порушення строків реєстрації 01 днів;

-Податкову накладну № 76, що складено 10.06.2022 з граничним строком реєстрації 30.06.2022 фактично зареєстровано 01.07.2022, на суму ПДВ 54635,25грн., з кількістю днів порушення строків реєстрації 01 днів;

-Податкову накладну № 123, що складено 23.06.2022 з граничним строком реєстрації 15.07.2022 фактично зареєстровано 18.07.2022, на суму ПДВ 160,90грн., з кількістю днів порушення строків реєстрації 3 дні;

-Податкову накладну № 181, що складено 24.06.2022 з граничним строком реєстрації 15.07.2022 фактично зареєстровано 18.07.2022, на суму ПДВ 392,00грн., з кількістю днів порушення строків реєстрації 03 дні;

-Податкову накладну № 188, що складено 30.06.2022 з граничним строком реєстрації 15.07.2022 фактично зареєстровано 18.07.2022, на суму ПДВ 1200,00грн., з кількістю днів порушення строків реєстрації 03 дні;

-Податкову накладну № 189, що складено 30.06.2022 з граничним строком реєстрації 15.07.2022 фактично зареєстровано 18.07.2022, на суму ПДВ 731,63грн., з кількістю днів порушення строків реєстрації 03дні;

-Податкову накладну № 100, що складено 14.11.2022 з граничним строком реєстрації 30.11.2022 фактично зареєстровано 19.04.2023, на суму ПДВ 2459,17грн., з кількістю днів порушення строків реєстрації 140 днів;

-Податкову накладну № 162, що складено 07.10.2022 з граничним строком реєстрації 31.10.2022 фактично зареєстровано 14.11.2022, на суму ПДВ 0,00грн., з кількістю днів порушення строків реєстрації 14 днів;

-Податкову накладну № 161, що складено 07.10.2022 з граничним строком реєстрації 31.10.2022 фактично зареєстровано 14.11.2022, на суму ПДВ 0,00грн., з кількістю днів порушення строків реєстрації 14 днів;

-Податкову накладну № 28466, що складено 03.06.2022 з граничним строком реєстрації 30.06.2022 фактично зареєстровано 04.07.2022, на суму ПДВ -354,88грн., з кількістю днів порушення строків реєстрації 04 дні;

-Податкову накладну № 2394, що складено 08.12.2022 з граничним строком реєстрації 31.12.2022 фактично зареєстровано 12.01.2023, на суму ПДВ -24,65грн., з кількістю днів порушення строків реєстрації 12 днів;

-Податкову накладну № 262, що складено 25.03.2023 з граничним строком реєстрації 18.04.2023 фактично зареєстровано 28.04.2023, на суму ПДВ 31195,04грн., з кількістю днів порушення строків реєстрації 10 днів;

-Податкову накладну № 166, що складено 25.04.2023 з граничним строком реєстрації 18.05.2023 фактично зареєстровано 12.06.2023, на суму ПДВ 200,00грн., з кількістю днів порушення строків реєстрації 25 днів;

-Податкову накладну № 114, що складено 10.05.2023 з граничним строком реєстрації 05.06.2023 фактично зареєстровано 12.06.2023, на суму ПДВ 5995,22грн., з кількістю днів порушення строків реєстрації 07 днів;

-Податкову накладну № 87, що складено 27.04.2023 з граничним строком реєстрації 18.05.2023 фактично зареєстровано 12.06.2023, на суму ПДВ 171,00грн., з кількістю днів порушення строків реєстрації 25 днів;

-Податкову накладну № 272, що складено 18.05.2023 з граничним строком реєстрації 18.06.2023 фактично зареєстровано 19.06.2023, на суму ПДВ 151,36грн., з кількістю днів порушення строків реєстрації 01 днів;

-Податкову накладну № 209, що складено 16.06.2023 з граничним строком реєстрації 18.07.2023 фактично зареєстровано 17.08.2023, на суму ПДВ 486,00грн., з кількістю днів порушення строків реєстрації 30 днів;

-Податкову накладну № 241, що складено 04.07.2023 з граничним строком реєстрації 05.08.2023 фактично зареєстровано 17.08.2023, на суму ПДВ 97,33грн., з кількістю днів порушення строків реєстрації 12 днів;

-Податкову накладну № 245, що складено 28.07.2023 з граничним строком реєстрації 18.08.2023 фактично зареєстровано 23.08.2023, на суму ПДВ 110,00грн., з кількістю днів порушення строків реєстрації 05 днів;

-Податкову накладну № 225, що складено 03.08.2023 з граничним строком реєстрації 05.09.2023 фактично зареєстровано 13.10.2023, на суму ПДВ 352,47грн., з кількістю днів порушення строків реєстрації 38 днів.

Товариством з обмеженою відповідальністю «Нортек Авто» в адміністративному позові, як однією з підстав протиправності оскаржуваного рішення, вказується на введення на території України воєнного стану, як на виключну обставину, що знімає адміністративну відповідальність за можливі вчинені правопорушення з боку платника податків.

Відповідно до вимог статті 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» № 671/97-ВР від 02.12.1997 торгово-промислова палата України та уповноважені нею регіональні торгово-промислові палати засвідчують форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) та видають сертифікат про такі обставини протягом семи днів з дня звернення суб`єкта господарської діяльності за собівартістю.

Форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайні та невідворотні обставини, що об`єктивно унеможливлюють виконання зобов`язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов`язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами, а саме: загроза війни, збройний конфлікт або серйозна погроза такого конфлікту, включаючи але не обмежуючись ворожими атаками, блокадами, військовим ембарго, дії іноземного ворога, загальна військова мобілізація, військові дії, оголошена та неоголошена війна, дії суспільного ворога, збурення, акти тероризму, диверсії, піратства, безлади, вторгнення, блокада, революція, заколот, повстання, масові заворушення, введення комендантської години, карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України, експропріація, примусове вилучення, захоплення підприємств, реквізиція, громадська демонстрація, блокада, страйк, аварія, протиправні дії третіх осіб, пожежа, вибух, тривалі перерви в роботі транспорту, регламентовані умовами відповідних рішень та актами державних органів влади, закриття морських проток, ембарго, заборона (обмеження) експорту/імпорту тощо, а також викликані винятковими погодними умовами і стихійним лихом, а саме: епідемія, сильний шторм, циклон, ураган, торнадо, буревій, повінь, нагромадження снігу, ожеледь, град, заморозки, замерзання моря, проток, портів, перевалів, землетрус, блискавка, пожежа, посуха, просідання і зсув ґрунту, інші стихійні лиха тощо.

Суд звертає увагу, що форс-мажорні обставини не мають преюдиційного характеру, і при їх виникненні скаржник, який посилається на них як на підставу неможливості належного виконання зобов`язання, повинен довести їх наявність не тільки самих по собі, але і те, що вони були форс-мажорними саме для даного конкретного випадку.

Як вбачається із вищенаведеного, обмежувальні/забороняючі заходи, рішення органів державної влади Китайської Народної Республіки, викликані необхідністю протидії COVID-19, військова агресія Російської Федерації проти України, введення воєнного стану підпадають під визначення форс-мажорних обставин.

Торгово-промислова палата України (далі - ТПП України) ухвалила рішення спростити процедуру засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили), та з метою позбавлення обов`язкового звернення до ТПП України та уповноважених нею регіональних ТПП з метою підтвердження форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) у період дії введеного воєнного стану, на сайті ТПП України було розміщено 28.02.2022 загальний офіційний лист ТПП України щодо засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили).

Отже, ТПП України підтверджено, що зазначені обставини з 24 лютого 2022 року до їх офіційного закінчення, є надзвичайними, невідворотними та об`єктивними обставинами для суб`єктів господарської діяльності та/або фізичних осіб по договору, окремим податковим та/чи іншим зобов`язанням/обов`язком, виконання яких/-го настало згідно з умовами договору, контракту, угоди, законодавчих чи інших нормативних актів і виконання відповідно яких/-го стало неможливим у встановлений термін внаслідок настання таких форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили).

Відповідно до ст. 112 Податкового кодексу України:

112.1. Особа може бути притягнута до фінансової відповідальності за вчинення податкового правопорушення за умови наявності в її діянні (дії або бездіяльності) вини, крім випадків, передбачених цим Кодексом.

112.2. Особа вважається винною у вчиненні правопорушення, якщо буде встановлено, що вона мала можливість для дотримання правил та норм, за порушення яких цим Кодексом передбачена відповідальність, проте не вжила достатніх заходів щодо їх дотримання.

Вжиті платником податків заходи щодо дотримання правил та норм податкового законодавства вважаються достатніми, якщо контролюючий орган не доведе, що, вчиняючи певні дії або допускаючи бездіяльність, за які передбачена відповідальність, платник податків діяв нерозумно, недобросовісно та без належної обачності.

112.7. У разі якщо контролюючий орган не доведе, що платник податків мав можливість для дотримання правил та норм, за порушення яких цим Кодексом передбачена відповідальність, проте не вжив достатніх заходів щодо їх дотримання, платник податків не може бути притягнутий до відповідальності за таке порушення. Положення цього пункту застосовуються виключно в разі, якщо умовою притягнення до фінансової відповідальності за податкове правопорушення є наявність вини платника податків.

Зі змісту акту, складеного за наслідком проведення камеральної перевірки, вбачається, накладення на підприємство адміністративно господарських санкцій за порушення граничного строку реєстрації податкових накладних за період з 18.09.2019 року по 03.08.2023 року.

Так, суд погоджується з твердженнями позивача в частині застосування штрафних санкцій за податкові накладні № 8, що складено 15.06.2022 з граничним строком реєстрації 30.06.2022 фактично зареєстровано 01.07.2022, на суму ПДВ 10186,67грн., з кількістю днів порушення строків реєстрації 01 днів; Податкову накладну № 7, що складено 13.06.2022 з граничним строком реєстрації 30.06.2022 фактично зареєстровано 01.07.2022, на суму ПДВ 50000,00грн., з кількістю днів порушення строків реєстрації 01 днів; Податкову накладну № 77, що складено 10.06.2022 з граничним строком реєстрації 30.06.2022 фактично зареєстровано 01.07.2022, на суму ПДВ 1775,52грн., з кількістю днів порушення строків реєстрації 01 днів; Податкову накладну № 76, що складено 10.06.2022 з граничним строком реєстрації 30.06.2022 фактично зареєстровано 01.07.2022, на суму ПДВ 54635,25грн., з кількістю днів порушення строків реєстрації 01 днів.

Пунктом 1201.1 статті 1201 Податкового кодексу України встановлено, що порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:

10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;

50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

Із аналізу вказаних правових норм вбачається, що на платника податків покладено обов`язок щодо реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних у строк, встановлений податковим законодавством, а саме: для податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені, а для податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

Порушення вказаних строків реєстрації податкових накладних є підставою для відповідальності у вигляді штрафу за п.1201.1 статті 1201 Податкового кодексу України.

Разом із тим, згідно з пунктом 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення ПК України, за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються, крім санкцій за: порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема страхування додаткової пенсії; відчуження майна, що перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу; порушення вимог законодавства в частині: обліку, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів; цільового використання пального, спирту етилового платниками податків; обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками; здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального; здійснення суб`єктами господарювання операцій з реалізації пального або спирту етилового без реєстрації таких суб`єктів платниками акцизного податку; порушення нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати.

Протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), платникам податків не нараховується пеня, а нарахована, але не сплачена за цей період пеня підлягає списанню.

Таким чином, перелік порушень податкового законодавства, за які контролюючим органом нараховуються штрафні санкції в період дії карантину на території України є вичерпним та не включає застосування штрафних санкцій за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних у період з 01 березня 2020 року і по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину.

Виходячи з наведених норм у взаємозв`язку з обставинами справи судом встановлено, що позивачем дійсно порушено передбачені пунктом 201.1 статті 201 ПК України граничні терміни реєстрації податкових накладних, що не заперечується й самим позивачем.

Суд зазначає, що у контексті застосування пункту 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення ПК України правове значення має саме факт вчинення відповідного порушення, складом, якого, в даному випадку, є порушення строку реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Податкове правопорушення у вигляді несвоєчасної реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних є триваючим порушенням, початком якого є наступний день за останнім (граничним) днем реєстрації податкової накладної, а припиняється таке порушення в день фактичної реєстрації податкової накладної.

Таким чином, суд вважає, що обставини щодо періоду вчинення правопорушення мають значення для визначення розміру нарахованих штрафних санкцій, а не для встановлення застосовності вказаної норми ПК України у правовій кваліфікації такого правопорушення, як триваючого.

Водночас, пункт 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення ПК України містить чітку вказівку на темпоральний критерій застосування з 1 березня 2020 року і по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину.

Виходячи з наведеного в сукупності, суд приходить до висновку про відсутність підстав для застосування до позивача штрафних санкцій за порушення строку реєстрації податкових накладних починаючи з 01 березня 2020 року і по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, проте за період до 01 березня 2020 року такі штрафні санкції підлягають застосуванню.

Аналогічна правова позиція наведена Верховним Судом у постанові від 10.12.2021 у справі № 420/10367/20.

Однак, Законом України від 12.05.2022 року № 2260-ІХ Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану, який набрав чинності 27.05.2022 р., внесено зміни до підпункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення ПК України, згідно з яким тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, установлено особливості для справляння податків і зборів.

Так, відповідно до підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Перехідні положення ПК України у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов`язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов`язковим виконанням таких обов`язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов`язки щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов`язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану" за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15 липня 2022 року, подання податкової звітності до 20 липня 2022 року та сплати податків та зборів у строк не пізніше 31 липня 2022 року.

Згідно підпункту 69.1-1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення ПК України платники податку на додану вартість зобов`язані забезпечити у строки, встановлені підпунктом 69.1 цього пункту, реєстрацію податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, граничний термін реєстрації яких припадає на періоди, зазначені у підпункті 69.1 цього пункту, та уточнити (привести у відповідність) податковий кредит, задекларований платниками на підставі наявних у платника первинних (розрахункових) документів, з урахуванням даних податкових накладних та/або розрахунків коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підпунктом 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення ПК України визначено, що у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з цим Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 цього Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються.

Тобто, Законом № 2260-ІХ, який набрав чинності 27.05.2022, поновлено відповідальність платників податків у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок згідно з Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності.

При цьому, підпунктом 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення ПК України скасовано дію мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).

Звільнення від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних передбачено лише для платників податків щодо реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24.02.2022 року до 27.05.2022 року (тобто до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану») за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15.07.2022.

Судом у цій справі, на основі дослідження акту перевірки, встановлено, що за результатами проведеної перевірки контролюючим органом встановлено порушення позивачем пункту 201.10 статті 201 ПК в частині порушення термінів реєстрації в ЄРПН податкових накладних, дата складання яких припадає на період за з 18.09.2019 року по 03.08.2023 року та було зареєстровано з порушенням граничних строків реєстрації.

Суд наголошує, що дійсно частина зазначених в акті перевірки податкових накладних були складені у період дії вимог законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).

Однак, реєстрація таких накладних була здійснена вже у період дії Закону № 2260-ІХ, який набрав чинності 27.05.2022, яким поновлено відповідальність платників податків у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок, у тому числі щодо порушення граничних строків реєстрації податкових накладних, за виключенням тих випадків, коли граничний термін їх реєстрації припадає на період з 24.02.2022 по 27.05.2022 (наявне інше нормативне обґрунтування).

У свою чергу, граничні терміни реєстрації жодної із зазначених у акті перевірки податкових накладних не підпадають під період звільнення від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію, що передбачений підпунктом 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення у редакції Закону № 2260-ІХ.

Суд зазначає, що особливістю операцій із реєстрації податкових накладних є їх тривалість у часі, а тому у даному випадку необхідно враховувати плинність та змінюваність законодавства, адже відправною точкою для притягнення до відповідальність платників податків за порушення пункту 201.10 статті 201 ПК України є саме дата здійснення реєстрації податкових накладних, а не дата їх складання.

При цьому суд звертає увагу, що при здійсненні правозастосування, суд має комплексно та системно застосовувати законодавства, враховуючи при цьому мету (ціль) та завдання того чи іншого нормативно-правового акту.

Вносячи Законом № 2260-ІХ зміни до підпункту 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення законодавець переслідує мету унормування саме особливостей операцій із реєстрації податкових накладних, що є тривалими у часі, а надто за умови попередньої дії вимог законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних на період дії карантину.

Отже, підсумовуючи наведене вище, суд дійшов до висновку, що ТОВ «Нортек Авто» порушило терміни реєстрації податкових накладних в ЄРПН, за що починаючи з 27.05.2022 року підлягало притягненню до фінансової відповідальності відповідно до положень пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України.

Згідно пункту 11 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за наслідками перевірок, які здійснюються контролюючими органами, застосовуються у розмірах, передбачених законом, чинним на день прийняття рішень щодо застосування таких штрафних (фінансових) санкцій (з урахуванням норм пункту 7 цього підрозділу).

З 08 лютого 2023 року набрав чинності Закон України від 12 січня 2023 року № 2876-ІХ «Про внесення змін до розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування» (далі - Закон № 2876-ІХ), який опубліковано у газеті «Голос України» від 07.02.2023 року № 26.

Законом України «Про внесення змін до розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування», підрозділ 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України доповнено пунктами 89 та 90, якими на період дії воєнного стану та протягом шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, збільшено граничні строки реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до ПН у Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН), встановлені пунктом 201.10 статті 201 Кодексу, та зменшено розміри штрафів за їх порушення, які встановлено пунктом 1201. 1 статті 1201 Кодексу.

Пунктом 89 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, визначено, що тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється з урахуванням таких граничних строків:

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до 5 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 18 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;

для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 18 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

Відповідно до пункту 90 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, штраф за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого пунктом 89 цього підрозділу для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлюється у розмірі:

2 відсотки суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;

5 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;

10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;

15 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;

25 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.

Конституційним Судом України у Рішенні від 5 квітня 2001 року № 3-рп/2001 зазначено, що Конституція України в частині першій статті 58 закріпила принцип незворотності дії в часі законів та інших нормативно-правових актів. Це означає, що дія закону та іншого нормативно-правового акта не може поширюватися на правовідносини, які виникли і закінчилися до набрання чинності цим законом або іншим нормативно-правовим актом.

Закріплення принципу незворотності дії в часі законів та інших нормативно-правових актів є гарантією безпеки людини і громадянина, довіри до держави. Винятки з цього конституційного принципу, тобто надання закону або іншому нормативно-правовому акту зворотної сили, передбачено частиною першою статті 58 Конституції України, а саме: коли закони або інші нормативно-правові акти пом`якшують або скасовують відповідальність особи.

В даному випадку, відбулось пом`якшення відповідальності платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого пунктом 89 цього підрозділу для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Тобто, Законом України від 12.01.2023 № 2876-ІХ, який набрав чинності 08.02.2023, збільшено тривалість граничного строку реєстрації податкової накладної, залежно від дня її складення та зменшено відсоткові розміри ставок штрафу за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого пунктом 89 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Згідно вимог частини 1 статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.

Згідно рішення Конституційного Суду України від 09.02.1999 року № 1-рп-99 (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце. Конституційний Суд України дійшов висновку, що положення частини першої статті 58 Конституції України про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів у випадках, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи, стосується фізичних осіб і не поширюється на юридичних осіб. Але це не означає, що цей конституційний принцип не може поширюватись на закони та інші нормативно-правові акти, які пом`якшують або скасовують відповідальність юридичних осіб. Проте надання зворотної дії в часі таким нормативно-правовим актам може бути передбачено шляхом прямої вказівки про це в законі або іншому нормативно-правовому акті.

Таким чином, до спірних правовідносин необхідно застосувати пункти 89,90 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, якими на період дії воєнного стану та протягом шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, збільшено граничні строки реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до ПН у Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН), встановлені пунктом 201.10 статті 201 Кодексу, та зменшено розміри штрафів за їх порушення, які встановлено пунктом 1201. 1 статті 1201 Кодексу.

Отже, в силу пункту 11 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, податковий орган повинен був застосовувати штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за наслідками перевірок, які здійснюються контролюючими органами, у розмірах, передбачених законом, чинним на день прийняття рішень щодо застосування таких штрафних (фінансових) санкцій, в даному випадку 20.04.2023 року.

Тобто, до Товариства з обмеженою відповідальністю «Нортек Авто» повинно було бути застосовано штраф за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого пунктом 89 цього підрозділу для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, у розмірі 2 відсотки суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів, у розмірі 5 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів, у розмірі 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів, у розмірі 15 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів.

Також суд зауважує, що норми пунктів 89, 90 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України визначають спеціальне (пріоритетне) застосування податкового законодавства на період дії воєнного часу по відношенню до інших положень Податкового кодексу України, в тому числі й щодо п.1201.1 статті 1201 Податкового кодексу України.

В межах спірних правовідносин судом встановлено, що згідно розрахунку штрафу за порушення термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до ПН у Єдиному реєстрі податкових накладних, що є додатком до податкового повідомлення-рішення від 06.12.2023р. №0364750406, контролюючим органом до позивача застосовано наступну відповідальність:

- №ПН172 від 18.09.2019, дата реєстрації 16.10.2019 04:48, кількість днів затримки 1, сума ПДВ за ПН/РК 733,17, розмір штрафу 10%, сума ШС 73,32;

-№ПН305 від 19.09.2019, дата реєстрації 24.04.2020 01:52, кількість днів затримки 192, сума ПДВ за ПН/РК 3686,41, розмір штрафу 40%, сума ШС 1474,56;

-№ПН306 від 19.09.2019, дата реєстрації 24.04.2020 01:52, кількість днів затримки 192, сума ПДВ за ПН/РК 1361,79, розмір штрафу 40%, сума ШС 544,72;

-№ПН8953 від 31.01.2020, дата реєстрації 18.00.2020 05:22, кількість днів затримки 3, сума ПДВ за ПН/РК -71,04, розмір штрафу 10%, сума ШС 7,1;

-№ПН8890 від 31.01.2020, дата реєстрації 18.02.2020 05:22, кількість днів затримки 3, сума ПДВ за ПН/РК -32,2, розмір штрафу 10%, сума ШС 3,22;

-№ПН8 від 15.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022 11:30, кількість днів затримки 1, сума ПДВ за ПН/РК 10186,67, розмір штрафу 10%, сума ШС 1018,67;

-№ПН7 від 13.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022 08:11, кількість днів затримки 1, сума ПДВ за ПН/РК 50000, розмір штрафу 10%, сума ШС 5000;

-№ПН77 від 10.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022 08:06, кількість днів затримки 1, сума ПДВ за ПН/РК 1779,52, розмір штрафу 10%, сума ШС 177,95;

-№ПН76 від 10.06.2022, дата реєстрації 01.07.2022 08:11, кількість днів затримки 1, сума ПДВ за ПН/РК 54635,25, розмір штрафу 10%, сума ШС 5463,53;

-№ПН123 від 23.06.2022, дата реєстрації 18.07.2022 08:06, кількість днів затримки 3, сума ПДВ за ПН/РК 160,9, розмір штрафу 10%, сума ШС 16,09;

-№ПН181 від 24.06.2022, дата реєстрації 18.07.2022 08:12, кількість днів затримки 3, сума ПДВ за ПН/РК 392, розмір штрафу 10%, сума ШС 39,2;

-№ПН188 від 30.06.2022, дата реєстрації 18.07.2022 03:43, кількість днів затримки 3, сума ПДВ за ПН/РК 1200, розмір штрафу 10%, сума ШС 120,00;

-№ПН189 від 30.06.2022, дата реєстрації 18.07.2022 03:59, кількість днів затримки 3, сума ПДВ за ПН/РК 731,63, розмір штрафу 10%, сума ШС 73,16;

-№ПН100 від 14.11.2022, дата реєстрації 19.04.2023 10:29, кількість днів затримки 140, сума ПДВ за ПН/РК 2459,17, розмір штрафу 40%, сума ШС 983,67;

-№ПН162 від 07.10.2022, дата реєстрації 14.11.2022 02:49, кількість днів затримки 14, сума ПДВ за ПН/РК 0, розмір штрафу 2***%, сума ШС 216,24;

-№ПН161 від 07.10.2022, дата реєстрації 14.11.2022 03:23, кількість днів затримки 14, сума ПДВ за ПН/РК 0, розмір штрафу 2***%, сума ШС 1020;

-№ПН28466 від 03.06.2022, дата реєстрації 04.07.2022 08:03, кількість днів затримки 4, сума ПДВ за ПН/РК -356,88, розмір штрафу 10%, сума ШС 35,69;

-№ПН2394 від 08.12.2022, дата реєстрації 12.01.2023 10:57, кількість днів затримки 12, сума ПДВ за ПН/РК -24,65, розмір штрафу 10%, сума ШС 2,47;

-№ПН262 від 25.03.2023, дата реєстрації 28.04.2023 11:31, кількість днів затримки 10, сума ПДВ за ПН/РК 31195,04, розмір штрафу 2%, сума ШС 623,9;

-№ПН166 від 25.04.2023, дата реєстрації 12.06.2023 04:36, кількість днів затримки 25, сума ПДВ за ПН/РК 200, розмір штрафу 5%, сума ШС 10;

-№ПН114 від 10.05.2023, дата реєстрації 12.06.2023 02:55, кількість днів затримки 7, сума ПДВ за ПН/РК 5995,22, розмір штрафу 2%, сума ШС 119,9;

-№ПН87 від 27.04.2023, дата реєстрації 12.06.2023 04:46, кількість днів затримки 25, сума ПДВ за ПН/РК 175, розмір штрафу 5%, сума ШС 8,75;

-№ПН272 від 18.05.2023, дата реєстрації 19.06.2023 04:32, кількість днів затримки 1, сума ПДВ за ПН/РК 115,36, розмір штрафу 2%, сума ШС 3,11;

-№ПН209 від 16.06.2023, дата реєстрації 17.08.2023 04:26, кількість днів затримки 30, сума ПДВ за ПН/РК 486, розмір штрафу 5%, сума ШС 24,3;

-№ПН241 від 04.07.2023, дата реєстрації 17.08.2023 04:18, кількість днів затримки 12, сума ПДВ за ПН/РК 97,33, розмір штрафу 2%, сума ШС 1,95;

-№ПН245 від 28.07.2023, дата реєстрації 23.08.2023 01:54, кількість днів затримки 5, сума ПДВ за ПН/РК 110, розмір штрафу 2%, сума ШС 2,2;

-№ПН225 від 03.08.2023, дата реєстрації 13.10.2023 03:19, кількість днів затримки 38, сума ПДВ за ПН/РК 352, розмір штрафу 10%, сума ШС 35,25.

Разом з тим, в контексті доводів позивача, суд зауважує, що Законом №2876-IX не визначено особливостей застосування тих чи інших положень та дати, з якої відповідні положення мають застосовуватись.

Поряд з цим суд зауважує, що на момент винесення спірного податкового повідомлення-рішення вже набули чинності зміни внесені Законом України від 12.01.2023 № 2876-ІХ до ПК України, в частині доповнення підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України пунктами 89 та 90, які зокрема пом`якшили відповідальність платника на період дії воєнного стану, який введений в Україні з 24.02.2022 року, тобто в цій частині вказаний вище закон має зворотню дію в часі.

Варто наголосити, що згідно з пунктом 11 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за наслідками перевірок, які здійснюються контролюючими органами, застосовуються у розмірах, передбачених законом, чинним на день прийняття рішень щодо застосування таких штрафних (фінансових) санкцій (з урахуванням норм пункту 7 цього підрозділу).

Таким чином, суд зауважує, що на день прийняття рішення щодо застосування штрафних (фінансових) санкцій за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних, з урахуванням триваючого воєнного стану на території України, підлягали застосуванню штрафні санкції у розмірах визначених пунктом 90 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України.

Судом встановлено, що відповідачем сума штрафу за порушення позивачем граничного строку для реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахована згідно положень пункту1201.1 статті 120 Податкового кодексу України.

Разом з тим, виходячи з приписів п. 11 підрозділу 10 розділу ХІХ "Перехідні положення" ПК України, відповідач при визначені розміру штрафу повинен був керуватися саме нормами Закону № 2876 -ІХ.

Як наведено вище по тексту рішення, згідно розрахунку штрафу, як додатку до спірного податкового повідомлення-рішення, вбачається, що:

- 14 податкових накладних зареєстровано позивачем в ЄРПН з порушенням термінів реєстрації від 1 до 15 календарних днів, внаслідок чого відповідачем визначений розмір штрафних санкцій 10 % від ПДВ, а мав би бути розмір 2 % від ПДВ.

- 3 податкових накладних зареєстровано позивачем в ЄРПН з порушенням термінів реєстрації від 61 до 365 календарних днів, внаслідок чого відповідачем визначений розмір штрафних санкцій 40 % від ПДВ, а мав би бути розмір 15 % від ПДВ.

З огляду на наведене, суд погоджується із доводами позивача про протиправність спірного рішення, позаяк відповідачем неправильно застосований розмір штрафних санкцій за порушення термінів реєстрації податкових накладних в ЄРПН.

Статтею 90 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

У контексті оцінки кожного аргументу (доводу), наданого стороною, суд звертає увагу на позицію Європейського суду з прав людини, зокрема, у справах «Проніна проти України» (пункт 23) і «Серявін та інші проти України» (пункт 58): принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів і інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.

З огляду на такий підхід Європейського суду з прав людини до оцінки аргументів сторін, суд вважає, що решта аргументів (доводів) сторін, які мають значення для правильного вирішення спору, на вирішення спірних правовідносин не впливають та не змінюють судовий розсуд цього спору за результатами судового процесу.

Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст. 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, встановлюючи при цьому чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Суд зазначає, що доведення має випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпцій, достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою. В той же час, згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На думку суду, позивач належними та допустимими доказами довів протиправність оскаржуваного податкового повідомлення-рішення№0364750406 від 06.12.2023, а відтак, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Згідно із частинами 1, 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначеніКонституцієюта законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Частиною 1статті 9Кодексу адміністративного судочинства Українивстановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом змагальності сторін, диспозитивності та офіційного з`ясування всіх обставин у справі, відповідно до якого розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини 1статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин (частина 2статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України).

Ураховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що матеріалами справи підтверджується факт порушення відповідачем положень податкового законодавства, а тому оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 06.12.2023 року №0364750406 на суму 17098,95 грн. не є обґрунтованим та прийнятим з урахуванням усіх обставин, що мали значення, а тому не відповідає критеріям правомірності рішення суб`єкта владних повноважень, що визначені у частині другій статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, внаслідок чого позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до ч.1 ст.143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Питання щодо розподілу судових витрат врегульовані ст.139 КАС України.

Згідно з частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З огляду на положення вказаної статті та зважаючи на задоволення позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «Нортек Авто» у повному обсязі, понесені позивачем судові витрати зі сплати судового збору у загальному розмірі 3028,00 грн. підлягають відшкодуванню на користь останнього шляхом стягнення цих коштів на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Дніпропетровській області.

Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Нортек Авто» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 06.12.2023 № 0364750406.

Стягнути з Головного управління ДПС у Дніпропетровській області ( 49005, м. Дніпро, вул. Сімферопольська 17-а, код ЄДРПОУ 44118658) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Нортек Авто» ( код ЄДРПОУ 39098829, місцезнаходження: 49028, м. Дніпро, вул. Княгині Ольги, буд. 19 Б) судові витрати з оплати судового збору у розмірі 3028,00 грн. (три тисячі двадцять вісім гривень 00 копійок).

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя О.С. Рябчук

СудДніпропетровський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення26.02.2024
Оприлюднено29.02.2024
Номер документу117278414
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо адміністрування окремих податків, зборів, платежів