Ухвала
від 27.02.2024 по справі 140/6959/22
КАСАЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ВЕРХОВНОГО СУДУ

УХВАЛА

27 лютого 2024 року

м. Київ

справа №140/6959/22

адміністративне провадження № К/990/7152/24

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:

судді-доповідача - Ханової Р. Ф.,

суддів - Бившевої Л.І., Хохуляка В.В.,

перевіривши касаційну скаргу Волинської митниці

на ухвалу Восьмого апеляційного адміністративного суду від 23 січня 2024 року

у справі №140/6959/22

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Трансімпорт Україна»

до Волинської митниці

про визнання протиправним та скасування рішення,-

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 16 січня 2023 року, адміністративний позов задоволено.

На зазначене рішення суду Волинська митниця подала апеляційну скаргу.

Ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 08 березня 2023 року апеляційну скаргу митного органу залишено без руху із наданням строку для усунення недоліків, шляхом надання документу про сплату судового збору.

07 квітня 2023 року Восьмий апеляційний адміністративний суд відмовив у задоволенні клопотання Волинської митниці про відстрочення сплати судового збору за подання апеляційної скарги, продовжив строк для усунення недоліків на 10 днів з дня отримання копії цієї ухвали.

27 квітня 2023 року Восьмий апеляційний адміністративний суд відмовив у задоволенні клопотання Волинської митниці про відстрочення сплати судового збору за подання апеляційної скарги до розгляду справи та/або продовження строку для усунення недоліку апеляційної скарги, апеляційну скаргу повернув скаржнику.

27 грудня 2023 року Волинська митниця повторно подала апеляційну скаргу.

Ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 15 січня 2024 року відмовлено у задоволенні заяви Волинської митниці про поновлення строку на апеляційне оскарження рішення суду, визнано неповажними підстави для поновлення строку апеляційного оскарження, апеляційну скаргу митного органу залишено без руху із наданням строку для усунення недоліків, шляхом подання заяви про поновлення строку апеляційного оскарження із зазначенням інших поважних підстав для поновлення строку з відповідними обґрунтуваннями та доказами причин пропуску такого строку.

23 січня 2024 року Восьмий апеляційний адміністративний суд відмовив у задоволенні клопотання Волинської митниці про поновлення строку на апеляційне оскарження рішення, визнав неповажними підстави для поновлення строку апеляційного оскарження, наведені в заяві про поновлення строку апеляційного оскарження Волинської митниці від 22 січня 2024 року, відмовив у задоволенні заяви про поновлення строку апеляційного оскарження Волинської митниці від 22 січня 2024 року, відмовив у відкритті апеляційного провадження.

При вирішенні питання про відкриття касаційного провадження, Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду виходить з такого.

За правилами частини першої статті 334 КАС України, за відсутності підстав для залишення касаційної скарги без руху, повернення касаційної скарги чи відмови у відкритті касаційного провадження суд касаційної інстанції постановляє ухвалу про відкриття касаційного провадження у справі.

Постановляючи ухвалу від 23 січня 2024 року, суд апеляційної інстанції виходив з того, що скаржник не виконав вимоги ухвали Восьмого апеляційного адміністративного суду від 15 січня 2024 року, не усунуто недоліків вказаних в ухвалі суду.

Так, відповідно до частин першої та другої статті 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п`ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: 1) на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду; 2) на ухвалу суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Відповідно до пункту 4 частини першої статті 299 КАС України суд апеляційної інстанції відмовляє у відкритті апеляційного провадження у справі якщо, зокрема, скаржником у строк, визначений судом, не подано заяву про поновлення строку на апеляційне оскарження або наведені підстави для поновлення строку на апеляційне оскарження визнані судом неповажними.

В обґрунтування касаційної скарги скаржник цитує норми Кодексу адміністративного судочинства України, не зазначаючи в чому полягає порушення норм процесуального права судом апеляційної інстанції.

Суд звертає увагу митного органу на те, що відповідно до частини другої статті 44 КАС України учасники справи зобов`язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов`язки.

Обґрунтовуючи висновки про обов`язок сторони належним чином використовувати процесуальні права, у рішенні від 7 липня 1989 року у справі «Union Alimentaria Sanders S.A. v. Spain» Європейський суд з прав людини зазначив, по заявник зобов`язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосуються безпосередньо його, утримуватися від використання прийомів, пов`язаних зі зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання.

Отже, тільки наявність об`єктивних перешкод для своєчасної реалізації прав щодо оскарження судового рішення в апеляційному порядку у строк встановлений процесуальним законом, може бути підставою для висновку про пропуск строку апеляційного оскарження з поважних причин.

Поважними причинами пропуску строку на апеляційне оскарження можуть бути визнані лише такі обставини, які є об`єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи та пов`язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій, які повинні бути підтверджені належними доказами.

Отже, Верховний Суд констатує, що суд апеляційної інстанції, відмовляючи у відкритті апеляційного провадження, правильно застосував положення пункту 4 частини першої статті 299 КАС України, правильне її застосовування є очевидним, а доводи касаційної скарги не викликають сумніву щодо застосування чи тлумачення зазначеної норми процесуального права.

Крім того, Верховний Суд зазначає, що скаржником у касаційній скарзі жодним чином не доведені порушення судом апеляційної інстанції норм процесуального права, не наведено жодного обґрунтування встановлених судом обставин та не додано жодного доказу, який би спростовував зроблені судом висновки.

Відповідно до пункту 5 частини першої статті 333 КАС України, суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо суд у порядку, передбаченому частинами другою, третьою цієї статті, дійшов висновку, що касаційна скарга є необґрунтованою.

За таких обставин, подана Волинською митницею на ухвалу Восьмого апеляційного адміністративного суду від 23 січня 2024 року у справі №140/6959/22 скарга є необґрунтованою. У даному випадку, правильне застосовування апеляційним судом норм процесуального права є очевидним і не викликає розумних сумнівів щодо їх застосування чи тлумачення, що, в свою чергу, у розумінні частини другої статті 333 КАС України, є підставою для відмови у відкритті касаційного провадження у справі.

Керуючись статтями 333 КАС України, Суд, -

УХВАЛИВ:

Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Волинської митниці на ухвалу Восьмого апеляційного адміністративного суду від 23 січня 2024 року у справі №140/6959/22 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Трансімпорт Україна» до Волинської митниці про визнання протиправним та скасування рішення.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання й оскарженню не підлягає.

СуддіР.Ф. Ханова Л.І. Бившева В.В. Хохуляк

Дата ухвалення рішення27.02.2024
Оприлюднено28.02.2024
Номер документу117287196
СудочинствоАдміністративне
Сутьвизнання протиправним та скасування рішення