Справа № 738/243/24
№ провадження 2/738/134/2024
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 лютого 2024 року м. Мена
Менський районний суд Чернігівської області в складі:
судді - Волошиної Н.В.,
з участю секретаря судового засідання Іванько А.С.
розглянувши у відкритому підготовчому засіданні цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа товариство з обмеженою відповідальністю «ХАРВЕСТ-ПОЛІССЯ» про розірвання договору оренди землі та стягнення орендної плати,
В С Т А Н О В И В:
01 лютого 2024 року до Менського районного суду Чернігівської області надійшла позовна заява ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа товариство з обмеженою відповідальністю «ХАРВЕСТ-ПОЛІССЯ» про розірвання договору оренди землі та стягнення орендної плати.
Ухвалою Менського районного суду Чернігівської області від 02 лютого 2024 року вказану позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження, справу призначено до підготовчого засідання на 27 лютого 2024 року.
Учасники справи в судове засідання не з`явилися.
У відповідності до положень частини 2 статті 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
До початку підготовчого засідання до суду від позивача надійшли заяви про залишення позовної заяви без розгляду та повернення з державного бюджету судового збору сплаченого при зверненні до суду з вказаною позовною заявою, посилаючись на добровільне виконання відповідачем позовних вимог.
Вивчивши заяву про залишення позову без розгляду, подану позивачем, враховуючи, що розгляд справи по суті не розпочався, суд дійшов висновку про задоволення, виходячи з наступного.
Відповідно до положень ч.1 та п.1 ч.2 статті 200 ЦПК України у підготовчому засіданні суд постановляє ухвалу (ухвали) про процесуальні дії, що необхідно вчинити до закінчення підготовчого провадження до початку судового розгляду справи по суті. За результатами підготовчого засідання суд постановляє ухвалу, зокрема і про залишення позовної заяви без розгляду.
Статтею 257 ЦПК Українивизначено перелік підстав, за наявності яких суд своєю ухвалою залишає позовну заяву без розгляду, в тому числі, якщо позивач до початку розгляду справи по суті подав заяву про залишення позову без розгляду.
Згідно з приписами частини 1 статті 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
У відповідності до положень частин 1, 3 статті 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Таке право мають також особи, в інтересах яких заявлено вимоги, за винятком тих осіб, які не мають процесуальної дієздатності.
Залишення заяви без розгляду на підставі заяви позивача - це форма закінчення розгляду справи без ухвалення рішення. Зазначена процесуальна дія - це диспозитивне право позивача, передбачене нормами ЦПК України. При цьому суд не перевіряє підстави подання такої заяви. Отже, саме по собі подання заяви про залишення позову без розгляду не є необґрунтованими діями позивача, так як є його диспозитивним правом, передбаченим нормами ЦПК України, яке не містить обмежень в його реалізації.
Оскільки подання заяви про залишення позову без розгляду є правом позивача, яке не може бути обмежено судом, то заява позивача ОСОБА_1 про залишення позову без розгляду підлягає задоволенню.
Щодо клопотання позивача про повернення судового збору, сплаченого при подачі позовної заяви, суд зважає на наступне.
Частиною 3 ст.257 ЦПК України визначено, що в ухвалі про залишення позову без розгляду можуть бути вирішені питання про розподіл між сторонами судових витрат, про повернення судового збору з державного бюджету.
Питання повернення судового збору у разі залишення позову (заяви) без розгляду регулюється статтею 142 ЦПК України. Вказаною нормою не передбачено повернення позивачу (заявнику) судового збору у разі подання та задоволення судом заяви про залишення позову (заяви) без розгляду.
Відповідно до частини 2 статті 133 ЦПК України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Статтею 7 Закону України «Про судовий збір» передбачено випадки повернення сплаченої суми судового збору за клопотанням особи, яка його сплатила, за ухвалою суду.
Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 7 Закону України «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі залишення заяви або скарги без розгляду (крім випадків, якщо такі заяви або скарги залишені без розгляду у зв`язку з повторним неприбуттям або залишенням позивачем судового засідання без поважних причин та неподання заяви про розгляд справи за його відсутності, або неподання позивачем витребуваних судом матеріалів, або за його заявою (клопотанням).
За змістом приписів статті 142 ЦПК України та статті 7 Закону України "Про судовий збір" вбачається, що у разі подання позивачем заяви про залишення позову без розгляду та задоволення такої заяви судом, судовий збір, сплачений при його поданні, позивачу не повертається.
Отже, вирішуючи в ухвалі про залишення позову без розгляду питання про повернення судового збору, суд прийшов до висновку про відсутність підстав для його повернення, оскільки позов залишається без розгляду за заявою позивача.
Керуючись статтями 142, 200, 257, 258, 260, 353, 354 ЦПК України, статтею 7Закону України"Просудовий збір" суд
П О С Т А Н О В И В :
Заяву ОСОБА_1 про залишення їїпозовної заявидо ОСОБА_2 , третя особа товариство з обмеженою відповідальністю «ХАРВЕСТ-ПОЛІССЯ» про розірвання договору оренди землі та стягнення орендної плати без розгляду - задовольнити.
Позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа товариство з обмеженою відповідальністю «ХАРВЕСТ-ПОЛІССЯ» про розірвання договору оренди землі та стягнення орендної плати - залишити без розгляду.
В задоволеннізаяви ОСОБА_1 про повернення сплаченої суми судового збору - відмовити.
Ухвала може бути оскаржена до Чернігівського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя Н.В.Волошина
Суд | Менський районний суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 27.02.2024 |
Оприлюднено | 01.03.2024 |
Номер документу | 117304462 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: що виникають з договорів оренди |
Цивільне
Менський районний суд Чернігівської області
Волошина Н. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні