Іванівський районний суд Одеської області
Іванівський районний суд Одеської області
Справа № 499/1327/23
Провадження № 2-о/499/11/24
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
28 лютого 2024 року смт Іванівка
Іванівський районний суд Одеської області у складі: головуючого судді Тимчука Р.М. за участю секретаря судового засідання Чумаченко А.М. розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт.Іванівка Березівського району Одеської області цивільну справу № 499/1327/23 за заявою ОСОБА_1 , зацікавлена особа Роздільнянська міська рада Одеської області про встановлення факту що має юридичне значення,-
В С Т А Н О В И В:
Представник заявниці ОСОБА_2 звернувся до суду в інтересах ОСОБА_1 з заявою про встановлення факту що має юридичне значення.
Свої вимоги обґрунтовує наступними обставинами.
ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3 . Після смерті ОСОБА_3 , відкрилася спадщина.
ОСОБА_3 , за життя заповіт не складала, тому у даному випадку має місце спадкування за законом.
Донька ОСОБА_3 - ОСОБА_4 , одружилася з ОСОБА_5 та її прізвище після реєстрації шлюбу змінено на « ОСОБА_6 ».
На даний час ОСОБА_1 , є єдиним спадкоємцем першої черги після смерті своєї матері ОСОБА_7 .
ОСОБА_1 не заявляла про відмову від спадщини після смерті ОСОБА_3 та ІНФОРМАЦІЯ_2 , звернулася до приватного нотаріуса Роздільнянського нотаріального округу Одеської області Фішера Б.І., з заявою про прийняття даної спадщини.
Але відповідно до листа № 231/01-16 від 01.12.2023 року, ОСОБА_1 , було відмовлено у оформленні спадкових прав після смерті ОСОБА_3 , у зв`язку з тим, що вона пропустила строк для прийняття спадщини, тому має право в судовому порядку визначити додатковий строк достатній для прийняття спадщини, або встановити факт постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини.
ОСОБА_1 зареєстрована та мешкає у АДРЕСА_1 ,
ОСОБА_3 , зареєстрована проживала у с.Старостине Роздільнянського району Одеської області (на даний час Чобручанський старостинський округ), але після того як вона почала хворіти та продала свій будинок, ОСОБА_3 , з 2012 року постійно проживала разом зі своєю донькою - ОСОБА_1 у АДРЕСА_1 , до своєї смерті - ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Після смерті ОСОБА_3 , за свої власні кошти організовувала її поховання.
У зв`язку з тяжким матеріальним становищем та необхідністю матеріальних витрат на судові та нотаріальні витрати по оформленню спадщини, ОСОБА_1 , тільки на даний час отримала можливість розпочати оформлення спадщини.
Представник заявниці просив суд, встановити факт постійного проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини, а саме що ОСОБА_1 постійно проживала із спадкодавцем ОСОБА_3 за адресою АДРЕСА_1 , до смерті ОСОБА_3 - ІНФОРМАЦІЯ_3 , тобто на час відкриття спадщини.
У судове засідання заявниця та її представник не з`явилися, проте представник заявниці надав клопотання про розгляд справи у відсутність як заявниці та і її представника, наполягали на заявлених вимогах.
Представник зацікавленої особи у судове засідання не з`явився, проте надали заяву про те що з заявленими вимогами згодні в повному обсязі та просять справу розглядати у їх відсутність.
Суд, дослідивши матеріали справи, встановивши зазначені факти та обставини, які дають підстави для задоволення заявлених вимог, вважає, що заява підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Судом, в якості доказів наданих представником заявниці на підтвердження зазначених ним обставин, досліджено матеріали та встановлено наступне.
Заявниця просить суд встановити факт постійного проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини, а саме що ОСОБА_1 , постійно проживала із спадкодавцем ОСОБА_3 за адресою АДРЕСА_1 , до смерті ОСОБА_3 - ІНФОРМАЦІЯ_3 , тобто на час відкриття спадщини.
Згідно свідоцтва про народження ІНФОРМАЦІЯ_4 народилася « ОСОБА_8 (рос.мова)», актовий запис № 9 від 19.07.1946 року.
ІНФОРМАЦІЯ_5 , у ОСОБА_9 народилася донька - ОСОБА_4 (свідоцтво про народження серії НОМЕР_1 , актовий запис № 22 від 22.07.1975 року).
Згідно Витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу № 00042531451 від 30.11.2023 року, ОСОБА_9 ІНФОРМАЦІЯ_6 , зареєструвала шлюб з ОСОБА_10 , актовий Іванівський районний суд Одеської області та змінила прізвище на ОСОБА_11 .
ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 померла, що підтверджується свідоцтвом про смерть.
Після смерті ОСОБА_3 , відкрилася спадщина у вигляді земельної ділянки площею 4,40 га, кадастровий № 5123985200:01:001:0110, яка на даний час розташована на території Роздільнянської міської ради Одеської області (Чобручанський старостинський округ, колишня Старостинська сільська рада) та належить спадкодавцю згідно Державного акту про право власності на земельну ділянку сері АЯ № 373803.
ОСОБА_3 , за життя заповіт не складала, тому у даному випадку має місце спадкування за законом.
Згідно свідоцтва про шлюб донька ОСОБА_3 - ОСОБА_4 , одружилася з ОСОБА_5 та її прізвище після реєстрації шлюбу змінено на ОСОБА_6 .
На даний час ОСОБА_1 , є єдиним спадкоємцем першої черги після смерті своєї матері ОСОБА_7 .
Зазначена обставина була встановлена на підставі відповіді приватного нотаріуса Дучко В.М., згідно якої суду надано витяги зі Спадкового реєстру та відповідно встановлена та обставина, що спадкова справа на ОСОБА_3 не заводилася, інші спадкоємці відсутні.
Згідно ч.І ст.1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
ОСОБА_1 не заявляла про відмову від спадщини після смерті ОСОБА_3 та ІНФОРМАЦІЯ_2 , звернулася до приватного нотаріуса Роздільнянського нотаріального округу Одеської області Фішера Б.І., з заявою про прийняття даної спадщини. Але відповідно до листа № 231/01-16 від 01.12.2023 року, ОСОБА_1 , було відмовлено у оформленні спадкових прав після смерті ОСОБА_3 , у зв*язку з тим, що вона пропустила строк для прийняття спадщини, тому має право в судовому порядку визначити додатковий строк достатній для прийняття спадщини, або встановити факт постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини.
ОСОБА_1 зареєстрована та мешкає у АДРЕСА_1 ,
ОСОБА_3 , зареєстрована проживала у с.Старостине Роздільнянського району Одеської області (на даний час Чобручанський старостинський округ), але після того як вона почала хворіти та продала свій будинок, ОСОБА_3 , з 2012 року постійно проживала разом зі своєю донькою - ОСОБА_1 у АДРЕСА_1 , до своєї смерті - ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Після смерті ОСОБА_3 , за свої власні кошти організовувала її поховання.
У зв`язку з тяжким матеріальним становищем та необхідністю матеріальних витрат на судові та нотаріальні витрати по оформленню спадщини, ОСОБА_1 , тільки на даний час отримала можливість розпочати оформлення спадщини.
Факт проживання ОСОБА_1 із спадкодавцем ОСОБА_3 на час відкриття спадщини, підтверджується наступними доказами:
-Застереженими належним чином Знам`янської сільською радою Березівського району Одеської області заявами сусідів ОСОБА_1 - ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , які підтверджують факт сумісного проживання ОСОБА_3 та ОСОБА_1 у АДРЕСА_1 , до смерті ОСОБА_3 - ІНФОРМАЦІЯ_3 , тобто на час відкриття спадщини,
-Довідкою Знам`янської сільської ради Березівського району Одеської області № 528 від 07.12.2023 року, згідно якої ОСОБА_3 , дійсно з 2012 року, постійно проживала разом із своєю донькою - ОСОБА_1 у АДРЕСА_1 , до смерті ОСОБА_3 - ІНФОРМАЦІЯ_3 ,
-Довідкою старости Чобручанського старостинського округу Роздільнянського району № 276 від 01.12.2023 року, про те що ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_6 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , дійсно була зареєстрована у с.Старостине Роздільнянського району Одеської області, але з 2012 року фактично проживала у с.Радісне Іванівського району Одеської області,
-Свідоцтвом про смерть у якому вказано що ОСОБА_3 , померла ІНФОРМАЦІЯ_3 у с.Радісне Іванівського району Одеської області.
Враховуючи вищезазначене суд вважає доведеним факт постійного проживання ОСОБА_1 із спадкодавцем ОСОБА_3 , на час відкриття спадщини після смерті ОСОБА_3 , за адресою АДРЕСА_1 , тобто фактичного прийняття спадщини спадкоємцем, згідно ч.3 ст.1268 ЦК України.
Згідно ч.3 ст.1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Верховний Суд у Постанови по справі № 484/747/17 від 10.01.2019 року задовольнив позов особи та встановив факт постійного проживання особи зі спадкодавцем та зазначив, що відсутність реєстрації місця проживання позивача за місцем проживання спадкодавця не може бути доказом того, що він не проживав зі спадкодавцем, оскільки сама по собі відсутність такої реєстрації згідно зі статтею 2 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», не є абсолютним підтвердженням обставин про те, що спадкоємець не проживав зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, якщо обставини, встановлені частиною третьою статті 1268 ЦК України, підтверджуються іншими належними і допустимими доказами, які були надані позивачем, та оцінені судом.
Пунктом 3.22. Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 року N 296/5 визначено, що у разі відсутності в паспорті спадкоємця відмітки про реєстрацію місця проживання доказом постійного проживання можуть бути: довідка житлово-експлуатаційної організації, правління житлово-будівельного кооперативу, відповідного органу місцевого самоврядування про те, що спадкоємець на день смерті спадкодавця проживав разом із Цим спадкоємцем.
Згідно абз. 2 п. 2 постанови Пленуму Верховного Суду України за'№ 7 від 30 травня І008 року «Про судову практику у справах про спадкування» якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення родинних відносин із спадкодавцем, проживання з ним однією сім`єю, постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, прийняття спадщини, яка відкрилася до 1 січня 2004 року тощо.
Встановлення юридичного факту постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, має суттєве юридичне значення, так як після смерті ОСОБА_3 відкрилась спадщина у вигляді земельної ділянки на яку бажає успадкувати ОСОБА_1 та в інший спосіб ніж в судовому порядку, вона не може довести даний факт.
Згідно ст.293 ЦПК України окреме провадження - це від непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно ч.2 ст.315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Згідно п.5 ч.2 ст.293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про: ...
5) встановлення фактів, що мають юридичне значення; Відповідно до ч.2 ст.2, ч. 2 ст. 3 та ч.3 ст.4 СК України, Сімейний кодекс України регулює сімейні особисті немайнові та майнові відносини, в тому числі між тіткою, бабою, дідом та внуками. Сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Кожна особа має право на проживання в сім`ї.
За змістом частин другої-четвертої статті 3 СК України сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Права члена сім`ї має одинока особа. Сім`я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.
Пленум Верховного Суду України у пункті 21 постанови від 30 травня 2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування» роз`яснив, що при вирішенні спору про право на спадщину осіб, які проживали зі спадкодавцем однією сім`єю не менш як п`ять років до часу відкриття спадщини (четверта черга спадкоємців за законом), судам необхідно враховувати правила частини другої статті З СК України про те, що сім`ю складають особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Зазначений п`ятирічний строк повинен виповнитися на момент відкриття спадщини і його необхідно обчислювати з урахуванням часу спільного проживання зі спадкодавцем однією сім`єю до набрання чинності цим Кодексом.
Відповідно до п.1 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.95 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» у порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.
Відповідно до п. 2 Постанови Пленуму ВСУ № 7 від 30 травня 2008 року «Про судову практику у справах про спадкування», якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження.
Згідно із п. 21 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» № 7 від 30.05.2008 року до спадкоємців четвертої черги належать не лише жінка (чоловік), які проживали однією сім`єю із спадкодавцем без шлюбу, таке право можуть мати також інші особи, якщо вони спільно проживали зі спадкодавцем, були пов`язані спільним побутом, мали взаємні права та обов`язки, зокрема, вітчим, мачуха, пасинки, падчерки, інші особи, які взяли до себе дитину як члена сім`ї, тощо. Заявниця на підтвердження своїх посилань надала письмові докази, які судом дослідженні та їм надана відповідна правова оцінка.
Оскільки діючим законодавством передбачено встановлення такого факту як проживання із спадкодавцем, а мотиви заяви знайшли своє підтвердження в судовому засіданні, суд вважає за необхідне встановити такий факт, задовольнивши заяву в повному обсязі.
На підставі викладеного, та керуючись ст.ст. 10,12,13,18,81,259,263-265,315,316,318-319 ЦПК України та постановою ПВС України від 31.03.1995 року "Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення", постановою Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування», суд
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 , зацікавлена особа Роздільнянська міська рада Одеської області про встановлення факту що має юридичне значення - задовольнити.
Встановити факт постійного проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини, а саме що ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) постійно проживала із спадкодавцем ОСОБА_3 за адресою АДРЕСА_1 , до смерті ОСОБА_3 - ІНФОРМАЦІЯ_3 , тобто на час відкриття спадщини.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до апеляційного суду Одеської області. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Заявник: ОСОБА_1 , проживаюча за адресою: АДРЕСА_1 ;
Заінтересована особа: Роздільнянська міська рада Одеської області 67400, Одеська область, м.Роздільна, вул. Мінаципальна, код ЄДРПОУ 33356925
СуддяРуслан
Суд | Іванівський районний суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 28.02.2024 |
Оприлюднено | 01.03.2024 |
Номер документу | 117324169 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Іванівський районний суд Одеської області
Тимчук Р. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні