Рішення
від 29.02.2024 по справі 178/224/24
КРИНИЧАНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 178/224/24

З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

29 лютого 2024 року Криничанський районний суд Дніпропетровської області у складі:

головуючого Цаберябого Б.М.

при секретарі Янченко Л.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в с.Кринички справу за позовом ОСОБА_1 , в інтересах ОСОБА_2 до Криничанської селищної ради, ОСОБА_3 , третя особа державний нотаріус Солонянської державної нотаріальної контори Парусникова Ілона Олегівна, про визнання права на майнові права застовника в порядку спадкування за законом, -

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся до суду з цим позовом і вказав, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_4 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданим 23 травня 2012 року виконавчим комітетом Дружбівської сільської ради Криничанського району Дніпропетровської області. Після смерті ОСОБА_4 відкрилася спадщина, і як зазначає позивач, він є спадкоємцем усього спадкового майна за заповітом. 14 листопада 2012 року позивач подав до нотаріальної контори заяву про відмову від прийняття спадщини. Спадкоємцями першої черги є мати позивача, донька померлої ОСОБА_4 , ОСОБА_3 , яка також відмовилась та син ОСОБА_2 . Отже, єдиним спадкоємцем за законом є син ОСОБА_5 , ОСОБА_2 .

Позивач зазначає, що ОСОБА_2 з народження хворіє на психіатричні захворювання та 29 березня 1977року йому було встановлено першу групу інвалідності. Інвалідність встановлена безстроково. Рішенням Криничанського районного суду Дніпропетровської області від 17 липня 2008року ОСОБА_2 визнано недієздатним, встановлено опіку та призначено ОСОБА_1 опікуном над ОСОБА_2 . При зверненні до нотаріальної контори з метою отримання спадщини, яка залишилась після ОСОБА_4 , позивачу було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на майнові права та обов`язки засновника (власника) селянського (фермерського) господарства «ПРОГРЕС», оскільки складений капітал відсутній. Тому позивач звернувся до суду з проханням визнати за ОСОБА_2 в порядку спадкування за заповітом після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 право на майнові права засновника Селянського (фермерського) господарства «ПРОГРЕС» / ЄДРПОУ 20233373 /, розташованого за адресою: вул. Калинова / Щорса /, 52 в с. Мирне Кам`янського району Дніпропетровської області.

Представник Криничанської селищної ради в судове засідання не з`явився, про день слухання справи сповіщений.

ОСОБА_3 в судове засідання не з`явилась, про день слухання справи сповіщена.

Державний нотаріус Солонянської державної нотаріальної контори Парусникова І.О. в судове засідання не з`явилась, про день слухання справи сповіщена.

У відповідності до ст. 2 ЦПК України, завданнями цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Тому з урахуванням викладеного, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутністю сторони, що не з`явилась.

Оцінивши докази по справі суд вважає, що вимоги ОСОБА_1 мають бути задоволеними. Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_4 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданим 23 травня 2012 року виконавчим комітетом Дружбівської сільської ради Криничанського району Дніпропетровської області.

Після смерті ОСОБА_4 відкрилася спадщина, позивач був спадкоємцем усього спадкового майна за заповітом. 14 листопада 2012 року позивач подав до нотаріальної контори заяву про відмову від прийняття спадщини.

При зверненні до нотаріальної контори з метою отримання спадщини, яка залишилась після ОСОБА_4 , позивачу було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на майнові права та обов`язки засновника (власника) селянського (фермерського) господарства «ПРОГРЕС», оскільки розмір статутного капіталу дорівнює 0.

Згідно ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Згідно ст. 1233 ЦК України, Заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті.

Відповідно до ч.1 ст. 1268 Цивільного кодексу України спадкоємець за законом чи заповітом має право прийняти спадщину або не прийняти її. до ч. 5 ст. 1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщин вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Ч. 1 ст. 1235 ЦК України передбачено, що заповідач може призначити своїми спадкоємцями одну або кілька фізичних осіб, незалежно від наявності у нього з цими особами сімейних, родинних відносин, а також інших учасників цивільних відносин.

Відповідно до ст. 1261 ЦК України діти спадкодавця є спадкоємцями першої черги.

Судом встановлено, що спадкоємцями першої черги є мати позивача, донька померлої ОСОБА_4 , ОСОБА_3 , яка відмовилась від прийняття спадщини та син ОСОБА_2 . Отже, єдиним спадкоємцем за законом є син ОСОБА_5 , ОСОБА_2 .

ОСОБА_2 з народження хворіє на психіатричні захворювання та 29 березня 1977року йому було встановлено першу групу інвалідності. Інвалідність встановлена безстроково. Рішенням Криничанського районного суду Дніпропетровської області від 17 липня 2008року ОСОБА_2 визнано недієздатним, встановлено опіку та призначено ОСОБА_1 опікуном над ОСОБА_2 .

Згідно ст. 191 ЦК України, підприємство є єдиним майновим комплексом, що використовується для здійснення підприємницької діяльності. До складу підприємства як єдиного майнового комплексу входять усі види майна, призначені для його діяльності, включаючи земельні ділянки, будівлі, споруди, устаткування, інвентар, сировину, продукцію, права вимоги, борги, а також право на торговельну марку або інше позначення та інші права, якщо інше не встановлено договором або законом.

Статтею 19 Закону України «Про фермерське господарство» визначено, що до складу майна фермерського господарства (складеного капіталу) можуть входити: будівлі, споруди, облаштування, матеріальні цінності, цінні папери, продукція, вироблена господарством в результаті господарської діяльності, одержані доходи, інше майно, набуте на підставах, що не заборонені законом, право користування землею, водою та іншими природними ресурсами, будівлями, спорудами, обладнанням, а також інші майнові права (в тому числі на інтелектуальну власність), грошові кошти, які передаються членами фермерського господарства до його складеного капіталу.

Статтею 23 Закону України «Про фермерське господарство» успадкування фермерського господарства (цілісного майнового комплексу або його частини) здійснюється відповідно до закону.

Спадщину у встановлений законом строк спадкоємець першої черги прийняв та отримав свідоцтво на право на спадщину за заповітом на інше спадкове майно. Не успадкованою залишились право засновника фермерського господарства. Оскільки ОСОБА_2 є сином засновника СФГ «ПРОГРЕС», в якого немає сформованого статутного капіталу, залишились члени господарства, які продовжують господарчу діяльність, то визнання за ним в порядку спадкування за законом після смерті матері прав засновника СФГ «ПРОГРЕС» є ефективним способом захисту його прав як спадкоємця засновника, що відповідає висновкам Великої Палати Верховного Суду, викладеним в пункті 43 постанови від 23 червня 2020 року у справі № 179/1043/16-ц.

Право ОСОБА_2 на спадщину підтверджується дослідженими в судовому засіданні доказами. Таким чином, суд вважає, що є встановлені законні підстави задовольнити позов і визнати за ОСОБА_2 права засновника Селянського (фермерського) господарства «ПРОГРЕС», яке належало померлій в порядку спадкування за законом.

Керуючись ст. ст. 259, 263-265, 280, 282 ЦПК України суд, -

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 , в інтересах ОСОБА_2 до Криничанської селищної ради, ОСОБА_3 , третя особа державний нотаріус Солонянської державної нотаріальної контори Парусникова Ілона Олегівна, про визнання права на майнові права застовника в порядку спадкування за законом - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_2 в порядку спадкування за законом після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 право на майнові права засновника Селянського (фермерського) господарства «ПРОГРЕС» / ЄДРПОУ 20233373 /, розташованого за адресою: вул. Калинова / Щорса /, 52 в с.Мирне Кам`янського району Дніпропетровської області.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Дніпровського апеляційного суду через Криничанський районний суд шляхом подачі в тридцятиденний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня отримання його копії.

Суддя: Б. М. Цаберябий

р

СудКриничанський районний суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення29.02.2024
Оприлюднено01.03.2024
Номер документу117331558
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —178/224/24

Рішення від 29.02.2024

Цивільне

Криничанський районний суд Дніпропетровської області

Цаберябий Б. М.

Ухвала від 19.02.2024

Цивільне

Криничанський районний суд Дніпропетровської області

Цаберябий Б. М.

Ухвала від 31.01.2024

Цивільне

Криничанський районний суд Дніпропетровської області

Цаберябий Б. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні