Ухвала
від 28.02.2024 по справі 305/193/24
РАХІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 305/193/24

Провадження по справі 2-о/305/14/24

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"28" лютого 2024 р. Рахівський районний суд Закарпатської області в складі:

головуючого - судді Ємчука В.Е.

присяжних Богуславець М.М., Ончуленко М.Я.

за участі секретаря судового засідання Шемоти М.І.

заявника ОСОБА_1

представника заявника ОСОБА_2

заінтересованої особи ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Рахів цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , представником якого є адвокат Прокіп`юк Оксана Юріївна, заінтересовані особи: виконавчий комітет Рахівської міської ради Закарпатської області як орган опіки та піклування, ОСОБА_3 про визнання фізичної особи недієздатною,

ВСТАНОВИВ :

На розгляд до Рахівського районного суду надійшла заява ОСОБА_1 , представником якого є адвокат Прокіп`юк Оксана Юріївна, заінтересовані особи: виконавчий комітет Рахівської міської ради Закарпатської області як орган опіки та піклування, ОСОБА_3 про визнання фізичної особи недієздатною.

Заявник у даній заяві просить призначити судову психіатричну експертизу, оскільки для об`єктивного вирішення справи необхідним є встановити чи здатна громадянка ОСОБА_4 усвідомлювати значення своїх дій і керувати ними, тому заявник запропонував перелік питань, які слід поставити експерту.

В судовому засіданні представник заявника ОСОБА_2 та заявник ОСОБА_1 клопотання про призначення судової психіатричної експертизи підтримали, пояснили, що тільки за допомогою медичного спеціаліста можливо визначити психічний стан громадянки ОСОБА_4 та узхвалити законне й обґрунтоване рішення у даній справі.

Заінтересована особа ОСОБА_3 не заперечувала щодо призначення судової психіатричної експертизи у даній справі.

Заслухавши учасників процесу, суд приходить до такого висновку.

Зі змісту статті 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами, висновками експертів, показаннями свідків.

Відповідно до ст. 84 ЦПК України учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом.

Згідно з ч. 2 ст. 116 ЦПК України способами забезпечення судом доказів є допит свідків, призначення експертизи, витребування та (або) огляд доказів, у тому числі за їх місцезнаходженням, заборона вчиняти певні дії щодо доказів та зобов`язання вчинити певні дії щодо доказів.

Відповідно до ст. 103 ЦПК України суд призначає експертизу у справі за сукупності таких умов: 1) для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо; 2) сторонами (стороною) не надані відповідні висновки експертів із цих самих питань або висновки експертів викликають сумніви щодо їх правильності.

Згідно з ч. 1 ст. 104 ЦПК України про призначення експертизи суд постановляє ухвалу, в якій зазначає підстави проведення експертизи, питання, з яких експерт має надати суду висновок, особу (осіб), якій доручено проведення експертизи, перелік матеріалів, що надаються для дослідження, та інші дані, які мають значення для проведення експертизи.

Відповідно до ст. 105 ЦПК України призначення експертизи судом є обов`язковим у разі заявлення клопотання про призначення експертизи обома сторонами. Призначення експертизи судом є обов`язковим також за клопотанням хоча б однієї із сторін, якщо у справі необхідно встановити психічний стан особи.

Відповідно до ч.1 ст.298 ЦПК України суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров`я фізичної особи призначає для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу.

Як зазначається в п. 4 постанови Пленуму Верховного Суду України №3 «Про судову практику в справах про визнання громадянина обмежено дієздатним чи недієздатним», судово-психіатрична експертиза призначається у справах про визнання громадянина недієздатним.

Наказом Державної установи «Інститут психіатрії, судово-психіатричної експертизи та моніторингу наркотиків Міністерства охорони здоров`я» від 22.12.2022 року №82 створено Закарпатську філію судово-психіатричних експертиз Державної установи «Інститут психіатрії, судово-психіатричної експертизи та моніторингу наркотиків Міністерства охорони здоров`я».

Закарпатська філія судово-психіатричних експертиз Державної установи «Інститут психіатрії, судово-психіатричної експертизи та моніторингу наркотиків Міністерства охорони здоров`я» 22.12.2022 року внесена до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань 44953021, місце знаходження: м. Берегове, вул. Мужайська, буд. 41, Закарпатська область.

Вивчивши наявні матеріали справи, оскільки для встановлення психічного стану особи необхідні спеціальні знання, керуючись ст. 105 ЦПК України, суд вважає за необхідне клопотання заявника задоволити та призначити у справі судово-психіатричну експертизу для встановлення психічного стану здоров`я ОСОБА_4 , проведення якої доручити експертам Закарпатської філії судово-психіатричних експертиз Державної установи «Інститут психіатрії, судово-психіатричної експертизи та моніторингу наркотиків Міністерства охорони здоров`я», витребувавши з КНП "Рахівська районна лікарня" історію хвороби та амбулаторну картку ОСОБА_4 .

Оскільки для проведення зазначеної експертизи потрібний значний проміжок часу, суд на підставі п. 5 ч. 1 ст. 252 ЦПК України вважає за необхідне, на час проведення експертизи, провадження у справі зупинити.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 103-105, 234, 252, 261, 353 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ :

Клопотання про призначення судової психіатричної експертизи задовольнити.

Призначити у справі за заявою ОСОБА_1 , представником якого є адвокат Прокіп`юк Оксана Юріївна, заінтересовані особи: виконавчий комітет Рахівської міської ради Закарпатської області як орган опіки та піклування, ОСОБА_3 про визнання фізичної особи недієздатною судово-психіатричну експертизу, на вирішення якої поставити такі питання:

- чи страждає ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на будь-яке психічне захворювання або недоумство?

- чи є захворювання ОСОБА_4 хронічним і стійким?

- чи дозволяє психічне захворювання, недоумство ОСОБА_4 усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними?

- чи дозволяє психічне захворювання, недоумство ОСОБА_4 з`являтися в судові засідання та давати особисті пояснення по суті справи?

- чи потребує ОСОБА_4 встановлення над нею опіки?

Проведення даної експертизи доручити Закарпатській філії судово-психіатричних експертиз Державної установи «Інститут психіатрії, судово-психіатричної експертизи та моніторингу наркотиків Міністерства охорони здоров`я», місце знаходження: м.Берегове, вул.Мужайська, буд.41, Закарпатська област, попередивши експерта про кримінальну відповідальність за ст.ст. 384, 385 КК України.

Витребувати з КНП "Рахівська районна лікарня" Рахівської міської ради історію хвороби та амбулаторну картку ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканки АДРЕСА_1 .

У разі необхідності у розпорядження експертів надати матеріали цивільної справи № 305/193/24.

Копію ухвали направити для виконання лікарям Закарпатської філії судово-психіатричних експертиз Державної установи «Інститут психіатрії, судово-психіатричної експертизи та моніторингу наркотиків міністерства охорони здоров`я».

Витрати на проведення експертизи покласти на заявника ОСОБА_1 , роз`яснивши йому про наслідки ухилення від участі в експертизі, передбачені ст. 109 ЦПК України.

Зобов`язати заявника на вимогу експертів забезпечити явку ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до експертної установи та надати необхідні матеріали (виписки історії хвороби, тощо) для можливості проведення експертизи.

На час призначення судом експертизи, провадження у справі зупинити.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Ухвала може бути оскаржена до Закарпатського апеляційного суду протягом 15 днів з дня її проголошення. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на ухвалу суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 Цивільного процесуального кодексу України.

Суддя: В.Е.Ємчук

Присяжні: Богуславець М.М.

Ончуленко М.Я.

СудРахівський районний суд Закарпатської області
Дата ухвалення рішення28.02.2024
Оприлюднено04.03.2024
Номер документу117333120
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них:

Судовий реєстр по справі —305/193/24

Рішення від 12.09.2024

Цивільне

Рахівський районний суд Закарпатської області

Ємчук В. Е.

Ухвала від 20.08.2024

Цивільне

Рахівський районний суд Закарпатської області

Ємчук В. Е.

Ухвала від 28.02.2024

Цивільне

Рахівський районний суд Закарпатської області

Ємчук В. Е.

Ухвала від 23.01.2024

Цивільне

Рахівський районний суд Закарпатської області

Ємчук В. Е.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні