Рішення
від 29.02.2024 по справі 766/3085/23
ХЕРСОНСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа №766/3085/23

Пров. №2/766/3462/24

29 лютого 2024 року м. Херсон

Херсонський міський суд Херсонської області у складі: головуючого - судді Ус О.В., секретар судового засідання Давидова А.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань міського суду в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Генчеської міської ради, Трускавецької міської ради, третя особа, що не заявляє самостійних вимог: приватний нотаріус Дрогобицького районного нотаріального округу Кенц-Березюк Іванна Михайлівна про встановлення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,

В С ТА Н О В И В :

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просив визначити йому додатковий строк тривалістю в шість місяців, з дня набрання судовим рішенням законної сили, для подання заяви про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті баби ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . В обґрунтування позову зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла його баба ОСОБА_2 , яка була зареєстрована та проживала на день своєї смерті за адресою: АДРЕСА_1 . За життя баба склала на нього заповіт, яким заповіла йому 1/2 частки належного їй на праві приватної власності житлового будинку АДРЕСА_1 . 17.03.2023 року з метою прийняття спадщини він звернувся із відповідною заявою до нотаріуса, однак, у зв`язку із пропуском ним строку для подання заяви йому було відмовлено та рекомендовано звернутися до суду. Вказує, що строк на подання заяви про прийняття спадщини ним пропущений з поважних причин, оскільки 24.02.2022 року росія напала на Україну, розпочавши широкомасштабне вторгнення, в тому числі зі сторони Криму. Місто Генічеськ, де він проживав зі своєю сім`єю було окуповано в той же день. Вирватися із окупації йому із сім`єю вдалося лише в травні 2022 року, переїхав до м.Трускавець де і проживає досі. Крім того, при виїзді із тимчасово окупованої території йому не вдалось вивезти більшості своїх документів, в тому числі і тих, що стосувалися спадщини, з огляду на що не мав можливості звернутися своєчасно до нотаріуса.

Ухвалою Херсонського міського суду Херсонської області від 11.08.2023 р. відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.

Ухвалою Херсонського міського суду Херсонської області від 14.08.2023 року виправлено описку в ухвалі про відкриття провадження у справі в частині зазначення вірної дати підготовчого судового засідання.

Ухвалою Херсонського міського суду Херсонської області від 27.11.2023 р. закрито підготовче провадження у справі та справу призначено до судового розгляду за суттю, витребувано докази.

Представником позивача подано заяву про розгляд справи у відсутність, позовні вимоги підтримав, просив їх задовольнити.

Представник відповідача Генічеської міської ради в судове засідання не прибув, надіслав на адресу суду відзив на позов, у якому вказав, що проти задоволення позовних вимог не заперечують, просив проводити розгляд справи у відсутність представника.

Представник відповідача Трускавецької міської ради та третя особа, що не заявляє самостійних вимог приватний нотаріус Дрогобицького районного нотаріального округу Кенц-Березюк Іванна Михайлівна в судове засідання не прибули, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялися належним чином, про причини не явки суд не повідомляли, відзив не подано.

За приписами ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється

Суд, дослідивши матеріали справи, встановив наступні обставини справи та відповідні ним правовідносини.

ОСОБА_3 народжився ІНФОРМАЦІЯ_3 , матір`ю є ОСОБА_2 , що підтверджено свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 від 10.01.1960 року (арк. справи 12).

ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_4 , батьком є ОСОБА_4 , що підтверджено свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 від 15.07.1989 року (арк. справи 11).

ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_5 , що підтверджено свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_3 від 16.09.1994 року (арк. справи 13).

18 лютого 2021 року ОСОБА_2 складено заповіт, яким зробила наступне розпорядження: частку належного їй на праві власності житлового будинку АДРЕСА_1 заповіла своєму онуку ОСОБА_1 . Заповіт посвідчено приватним нотаріусом Генічеського районного нотаріального округу Херсонської області Шторгіною Н.Л., зареєстровано у реєстрі за №234 (арк. справи 14).

ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджено свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_4 виданим 30.11.2021 року Генічеським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Генічеському районі Херсонської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) (арк. справи 16).

За довідкою №445 від 23.02.2022 року виданою виконавчим комітетом Генічеської міської ради, ОСОБА_1 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 . ОСОБА_2 мешкала та була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 по день смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 (арк. справи 10).

Листом від 17.03.2023 р. №20/01-16 приватним нотаріусом Дрогобицького районного нотаріального округу Кенц-Березюк І.М. на заяву ОСОБА_1 про прийняття спадщини за заповітом після померлої ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 повідомлено про пропущення строку для прийняття спадщини (арк. справи 18).

Згідно інформаційної довідки зі Спадкового реєстру №75786153 від 12.02.2024 року, спадкова справа після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 не заводилась.

Згідно ст. 1270 ч.1 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється термін у 6 місяців, який починається у відповідності зі ст. 1220 ч.2 ЦК України з дня смерті особи.

На підставі ст. 1221 ч.1 ЦК України позивач повинен був звернутися до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 до 27.05.2022 р. включно.

Правовідносини, що склалися між сторонами регулюються книгою шостою Цивільного Кодексу України.

Відповідно до положень статті 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Частиною першою статті 1269, частиною першою статті 1270 ЦК України встановлено, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Відповідно до частини третьої ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Пленум Верховного Суду України в пункті 24 постанови від 30 травня 2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування» роз`яснив, що, вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити із того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, суд має досліджувати поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

У постановах від 11 липня 2018 року у справі № 381/4482/16-ц (провадження № 61-12844св18) та від 11 листопада 2020 року у справі № 750/262/20 (провадження № 61-14038св20) Верховний Суд зробив висновки про те, що поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: тривала хвороба спадкоємців; велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо. Водночас, судом не можуть бути визнані поважними такі причини пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини, як юридична необізнаність позивача щодо строку та порядку прийняття спадщини, необізнаність особи про наявність спадкового майна та відкриття спадщини, похилий вік, непрацездатність, невизначеність між спадкоємцями, хто буде приймати спадщину, відсутність коштів для проїзду до місця відкриття спадщини, несприятливі погодні умови тощо. Якщо ж у спадкоємця перешкод для подання заяви не було, а він не скористався правом на прийняття спадщини через відсутність інформації про смерть спадкодавця, то немає правових підстав для визначення додаткового строку для прийняття спадщини.

Вирішуючи спори про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, суди мають враховувати, що прийняття спадщини є правом спадкоємця й залежить виключно від його власного волевиявлення. Для прийняття спадщини потрібними є волевиявлення спадкоємця і здійснення ним певних дій.

Підставою для визначення судом додаткового строку для подання заяви є виключно наявність поважних причин, тобто таких, які безумовно унеможливлювали вчинення особою дій по прийняттю спадщини. Такі причини та обставини мають існувати об`єктивно, тобто незалежно від особистих уявлень спадкоємця чи сприйняття ним певних фактів. Встановлений законом шестимісячний строк є цілком розумним та достатнім для вчинення спадкоємцем юридично значимих дій щодо прийняття спадщини, а тому причини, які об`єктивно унеможливлювали вчинення дій щодо прийняття спадщини, мають існувати протягом усього цього строку, або принаймні його істотної частини з такими наслідками, щоб протягом решти строку спадкоємець об`єктивно не мав змоги реалізувати своє право на прийняття спадщини.

Поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Правила частини третьої статті 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.

Оцінка поважності причин пропуску строку звернення із заявою про прийняття спадщини повинна першорядно стосуватися періоду від моменту відкриття спадщини й до спливу шестимісячного строку, встановленого законом для її прийняття. Саме протягом цього періоду мають існувати об`єктивні та істотні перешкоди для прийняття спадщини. Інші періоди досліджуються, якщо ці перешкоди почали існувати протягом шестимісячного строку та тривали до моменту звернення до нотаріуса або до суду.

Звертаючись до суду з цим позовом, позивач як на поважну причину пропуску строку на прийняття спадщини посилалась на те, що в Україні 24 лютого 2022 року введено воєнний стан, м. Генічеськ перебуває під окупацією, тощо.

Відповідно до ст. 1221 ЦК України місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.

Якщо місце проживання спадкодавця невідоме, місцем відкриття спадщини є місцезнаходження нерухомого майна або основної його частини, а за відсутності нерухомого майна - місцезнаходження основної частини рухомого майна.

В особливих випадках місце відкриття спадщини встановлюється законом.

Згідно положень Наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України №309 від 22.12.2022 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.12.2022 року за №1668/39004 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велись) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією», територія м. Генічеськ Херсонської області перебуває під тимчасовою окупацією.

Статтею 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків. Встановлення зв`язків та взаємодія органів державної влади України, їх посадових осіб, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб з незаконними органами (посадовими особами), створеними на тимчасово окупованій території, допускається виключно з метою забезпечення національних інтересів України, захисту прав і свобод громадян України, виконання міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, сприяння відновленню в межах тимчасово окупованої території конституційного ладу України.

За вказаних вище обставин та враховуючи вимоги чинного законодавства, суд дійшов висновку про обґрунтованість доводів позивача щодо наявності поважних причин пропуску останнім строку для прийняття спадщини за законом після смерті баби.

В той же час, визначаючи строк для подання заяви про прийняття спадщини, суд вважає, що достатнім буде визначення позивачеві строку тривалістю в три місяці, внаслідок чого позов підлягає частковому задоволенню.

Підстави для розподілу судових витрат за ст. 141 ЦПК України відсутні.

Підстави для негайного виконання судового рішення відсутні.

Заходи забезпечення позову судом не застосовувалися.

Рішення в повному обсязі складене 29 лютого 2024 року.

На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 4, 7, 9, 10, 76-81, 133, 141, 258, 259, 263, 264, 265, 268, 273, 352, 354, 355 ЦПК України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_5 , місце реєстрації: АДРЕСА_2 ; місце проживання: АДРЕСА_3 ) до Генічеської міської ради (ЄДРПОУ 35248359, місцезнаходження: Херсонська область, м. Генічеськ, вул. Міська, буд. 8), Трускавецької міської ради (ЄДРПОУ 26230588, місцезнаходження: Львівська область, м. Трускавець, вул. Бориславська, буд. 2), третя особа, що не заявляє самостійних вимог: приватний нотаріус Дрогобицького районного нотаріального округу Кенц-Березюк Іванна Михайлівна (місцезнаходження: Львівська область, м.Трускавець, вул. В. Стуса, буд. 1) про встановлення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини задовольнити частково.

Визначити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_5 , місце реєстрації: АДРЕСА_2 ; місце проживання: АДРЕСА_3 ) додатковий строк - 3 (три) місяці (з дня набрання законної сили даним судовим рішенням) для подачі заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В задоволенні решти вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Херсонського апеляційного суду безпосередньо. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

СуддяО. В. Ус

Дата ухвалення рішення29.02.2024
Оприлюднено04.03.2024
Номер документу117336079
СудочинствоЦивільне
Сутьприйняття спадщини

Судовий реєстр по справі —766/3085/23

Рішення від 29.02.2024

Цивільне

Херсонський міський суд Херсонської області

Ус О. В.

Ухвала від 27.11.2023

Цивільне

Херсонський міський суд Херсонської області

Ус О. В.

Ухвала від 08.09.2023

Цивільне

Херсонський міський суд Херсонської області

Ус О. В.

Ухвала від 14.08.2023

Цивільне

Херсонський міський суд Херсонської області

Ус О. В.

Ухвала від 11.08.2023

Цивільне

Херсонський міський суд Херсонської області

Ус О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовахліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні