Рішення
від 26.02.2024 по справі 917/1166/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Капітана Володимира Кісельова, 1, м. Полтава, 36000, тел. (0532) 61 04 21

E-mail: inbox@pl.arbitr.gov.ua, https://pl.arbitr.gov.ua/sud5018/

Код ЄДРПОУ 03500004

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26.02.2024 Справа № 917/1166/23

Суддя Погрібна С.В., розглянувши матеріали справи

за позовною заявою Комунального підприємства Полтавської обласної ради "Полтававодоканал", вул. Пилипа Орлика, 40 А, м. Полтава, Полтавська область, 36020

до Комунального підприємства "Полтаваелектроавтотранс" Полтавської міської ради, вул. Халтуріна, 10 А, м. Полтава, Полтавська область, 36014

про стягнення 255 835,17 грн,

без виклику сторін,

УСТАНОВИВ:

До Господарського суду Полтавської області надійшла позовна заява Комунального підприємства Полтавської обласної ради "Полтававодоканал" до Комунального підприємства "Полтаваелектроавтотранс" Полтавської міської ради про стягнення 255 835,17 грн заборгованості.

Ухвалою суду позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін; встановлено відповідачу строк для подання суду відзиву на позов, оформленого згідно з вимогами частини 3 статті 165 ГПК України, з додатками, передбаченими частинами 6, 7 статті 165 ГПК України - 15 днів з дня вручення даної ухвали; встановлено відповідачу строк для подання заяви з запереченнями проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження, передбаченої приписами частини 4 статті 250 ГПК України - 15 днів з дня вручення даної ухвали; встановлено відповідачу строк для подання суду (за бажанням) клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін - 15 днів з дня вручення даної ухвали; роз`яснено сторонам, що клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач може подати в строк для подання відзиву, позивач разом з позовом або не пізніше п`яти днів з дня отримання відзиву (частина 7 статті 252 ГПК України).

Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, який долучений до матеріалів справи (вх. № 9055).

Позивачем подано відповідь на відзив (вх. № 9392), відповідачем заперечення на відповідь (вх. № 9827), які долучені до матеріалів справи.

Під час розгляду справи по суті судом були досліджені всі письмові докази, що містяться в матеріалах справи.

Рішення виноситься суддею з урахуванням строку перебування у тривалих відпустках.

Відповідно до частини 2 статті 233 ГПК України це рішення прийнято, складено та підписано в нарадчій кімнаті.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши всі наявні у справі докази, суд встановив наступне.

13 лютого 2021 року між Комунальним підприємством Полтавської обласної ради "Полтававодоканал" (Позивач, Виконавець) та Комунальним підприємством "Полтаваелектроавтотранс" Полтавської міської ради (Відповідач, Споживач), було укладено Договір № 4-6 з індивідуальним споживачем у будівлі, приміщення якої є самостійними об`єктами нерухомого майна, про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення (Договір, а.с. 5-10).

Пунктом 2.1. Договору, Виконавець зобов`язався надавати Споживачу послуги з централізованого водопостачання та водовідведення (далі - Послуги), а Споживач зобов`язується оплачувати надані Послуги за тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у порядку, строки та на умовах, передбачених Договором.

Згідно із п. 2.2. Договору, об`єкти Споживача, на які надаються Послуги за Договором, та їх адреси визначені в додатку № 1 до Договору.

Перелік об`єктів (а.с. 11):

1. Тягова підстанція ТП № 3, м. Полтава, вул. Гетьмана Сагайдачного, 14;

2. Тягова підстанція ТП № 4, м. Полтава, вул. Небесної Сотні, 3/1;

3. Тягова підстанція ТП № 5, м. Полтава, вул. Марії Башкірцевої, 79;

4. Тягова підстанція ТП № 6, м. Полтава, вул. Європейська, 160 а;

5. Тягова підстанція ТП № 7, м. Полтава пров. Хорольський, 4;

6. Тягова підстанція ТП № 8, м. Полтава вул. Головка (Левада);

7. Тягова підстанція ТП № 9, м. Полтава вул. Олеся Гончара, 1;

8. Диспетчерський пункт, м. Полтава вул. Героїв Сталінграду, 1;

9. Адміністративно-господарські та виробничі приміщення, м. Полтава вул. Степана Халтуріна, 10;

10. Диспетчерський пункт (з-д ГРЛ ), м. Полтава вул. Заводська, 1;

11. Диспетчерський пункт (Розсошенці) с. Розсошенці.

Пунктом 4.1. Договору передбачено, що надання Послуг здійснюється Виконавцем в межах добових, місячних та річних норм централізованого питного водопостачання та водовідведення, які визначені відповідно до Розрахунку об`ємів Послуг (Додаток № 3 до Договору, а.с. 23).

4.12. Розрахунок по оплаті Послуг за розрахунковий місяць повинен бути проведений Споживачем шляхом перерахування грошових коштів на банківський рахунок Виконавця до 25 числа розрахункового місяця. Оплата за послуги вважається здійсненою з моменту зарахування грошових коштів на розрахунковий рахунок Виконавця. У платіжному дорученні Споживач повинен в призначені платежу зазначити розрахунковий місяць, за який проводиться оплата, а також номер та дату Договору.

Обсяг наданих Споживачеві послуг з централізованого водовідведення визначається на рівні обсягів спожитих ним послуг з централізованого водопостачання та постачання гарячої води (у разі наявності).

До встановлення вузла комерційного обліку обсяги споживання питної води визначаються згідно розрахунку витрат води за ДБН В.2.5-64:2012 Внутрішній водопровід та каналізація (пункти 4.23, 4.24 Договору).

Відповідно до п. 2.1, п. 5.2.8 Договору Споживач зобов`язаний оплачувати надані послуги за тарифами, встановленими відповідно до законодавства у встановлений договором строк та інші нарахування згідно умов Договору.

Договір набирає чинності з 13.02.2021 та діє до 31.12.21 р., а в частині їх оплати - до повного виконання.

Договір вважається щороку продовженим, якщо за місяць до закінчення строку його дії однією із Сторін не буде письмово заявлено про його розірвання або необхідність перегляду (п. 10.1 Договору)

Преамбулою Договору передбачено, що сторони зобов`язані керуватися Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово - комунального господарства України від 01.12.2017 № 316 «Про затвердження Правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення та Порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення» (Правила 316) та «Правила приймання стічних вод в каналізаційну мережу м. Полтава», затвердженими рішенням виконкому міської ради № 158 від 18.08.2016.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач вказує наступне.

Пунктом 2 розділу ІІ Правил № 316 передбачено, що споживачі повинні: 1) дотримуватися вимог до скиду стічних вод та установлених кількісних та якісних показників стічних вод на каналізаційних випусках споживачів, вимагати від субспоживачів виконання положень цих Правил та вимог місцевих правил приймання; 2) здійснювати систематичний контроль за кількістю та якістю стічних вод, які скидаються ними до систем централізованого водовідведення.

Абзац 3 пункту 1 розділу II Порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення, затвердженого Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01.12.2017 № 316, встановлено, що додаткові обсяги стічних вод споживачів (не враховані договором), що надходять до систем централізованого водовідведення або безпосередньо на каналізаційні очисні споруди виробників, оплачуються споживачами у п`ятикратному розмірі встановленого тарифу на послугу водовідведення.

Всупереч нормам чинного законодавства України та умовам Договору починаючи з червня 2022 року Абонент (Відповідач) систематично порушує умови Договору в частині оплати за додаткові обсяги стічних вод.

Станом на 01.06.2023 Відповідач має заборгованість за додаткові обсяги водовідведення не враховані договором в розмірі 255 835,17 грн.

Відповідач сплачував нарахування з централізованого водопостачання (згідно показань приладу обліку) та централізованого водовідведення (в однократному розмірі нарахувань), чим підтверджував обсяги спожитого водопостачання та водовідведення.

До позовної заяви додані інформація щодо вартості наданих послуг з централізованого водопостачання та водовідведення, інформація щодо вартості наданих послуг з ДОВ за Договором № 4-6 та зведений реєстр отриманих платежів від Відповідача, що підтверджують неповноту та несвоєчасність оплати Відповідача (а.с. 36-39).

26.07.2022 Комунальним підприємством Полтавської обласної ради "Полтававодоканал" направлено на адресу Комунального підприємства "Полтаваелектроавтотранс" Полтавської міської ради досудове попередження за вих. № 898 з вимогою сплатити заборгованість за додаткові обсяги стічних вод (а.с. 34).

Однак, Відповідачем попередження проігноровано, що і стало приводом для звернення до суду з цим позовом.

Відповідач проти позову заперечив з огляду на наступне.

При укладенні Договору № 4-6 від 13.02.2021, у Додатку № 3 (Розрахунок об`ємів ПОСЛУГ), було значно зменшено об`єми ніж ті, які були вказані у Паспорті водного господарства виробничої бази по вул. Ст. Халтуріна, 10 та диспетчерських пунктів КП «Полтаваелектроавтотранс» ПМР від 04.06.2015. Відповідно до Паспорту водного господарства виробничої бази по вул. Ст. Халтуріна, 10 та диспетчерських пунктів КП «Полтаваелектроавтотранс» ПМР від 04.06.2015 річний об`єм розрахунку з відведення стічних вод (послуги з централізованого водовідведення) згідно Зведеної таблиці розрахунку водоспоживання та водовідведення по КП «Полтаваелектроавтотранс» ПМР складає - 9 909 м.куб. на рік та 825,78 м.куб. на місяць відповідно. В даному Додатку № 3 встановлені ліміти тягових підстанцій підприємства, які не були вказані в Паспорті водного господарства підприємства від 2015 року, а ліміти по кінцевих диспетчерських пунктах збільшені, про що підприємством заперечень не надавалось. Проте, позивач помилково по об`єкту підприємства за адресою вул. Ст. Халтуріна, 10, вказав інший значно зменшений ліміт на споживання господарських та виробничих потреб з 833,7 на міс. до 159,69 на міс. Помилково вказані ліміти не відповідають дійсності, так як на підприємстві за період дії паспорта водного господарства від 2015 році та у період нарахування штрафних санкцій з 01.05.2022 по 31.12.2022 до виготовлення нового паспорту (від 2023 року) не відбувалися зміни по приміщеннях, будівлях по зберіганню та обслуговуванню електротранспорту та автотранспорту, призначеному для перевезення пасажирів.

Тому, Відповідач вважає, що зменшення лімітів по загальновиробничій базі підприємства за адресою вул. Ст. Халтуріна, 10, зроблено помилково саме Позивачем, так як технічні підстави відсутні, підприємство не направляло заявки на зміну чи зменшення потреб, у зв`язку із зменшенням обсягів виробництва підприємства.

Позивач в свою чергу вказує, що Договір з усіма додатками підписаний без протоколу розбіжностей, що свідчить про його погодження обома Сторонами.

Паспорт водного господарства Відповідача, який затверджений у 2015 році, розрахований на п`ять об`єктів користування послугами КП "Полтаваелектроавтотранс", натомість у відповідності до Договору, КП ПОР "Полтававодоканал" надає послуги на одинадцять об`єктів КП "Полтаваелектроавтотранс".

Згідно із п. 2.2. Договору, об`єкти Споживача, на які надаються Послуги за Договором, та їх адреси визначені в Додатку № 1 до Договору.

Паспорт водного господарства, затверджений Відповідачем у 2015 році, не відображає усіх об`єктів водокористування та водовідведення, тому твердження Відповідача щодо зменшення показників водовідведення не відповідає дійсності. Розрахунок по Договору робився виходячи з реальної кількості об`єктів Відповідача.

Позивач використав своє визначене Законодавством України та Договором право та з травня 2022 року почало здійснювати нарахування за додаткові обсяги водовідведення.

При прийнятті рішення судом враховано наступне.

Відповідно до статті 173 Господарського кодексу України господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

Основними видами господарських зобов`язань є майново-господарські зобов`язання та організаційно-господарські зобов`язання.

Згідно зі статтею 175 Господарського кодексу України майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов`язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов`язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

Майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Статтею 174 Господарського кодексу України серед підстав виникнення господарських зобов`язань передбачено господарські Договори.

Статтею 509 Цивільного кодексу України передбачено, що зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Згідно статті 11 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Відповідно статті 626 ЦК України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Договір є обов`язковим для виконання сторонами (стаття 629 ЦК України). Відповідно статті 631 ЦК України, строком договору є час, протягом якого сторони можуть здійснити свої права та виконати обов`язки відповідно до договору.

13 лютого 2021 року між Комунальним підприємством Полтавської обласної ради "Полтававодоканал" (Позивач, Виконавець) та Комунальним підприємством "Полтаваелектроавтотранс" Полтавської міської ради (Відповідач, Споживач), було укладено Договір № 4-6 з індивідуальним споживачем у будівлі, приміщення якої є самостійними об`єктами нерухомого майна, про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення (Договір, а.с. 5-10).

Пунктом 2.1. Договору, Виконавець зобов`язався надавати Споживачу послуги з централізованого водопостачання та водовідведення (далі - Послуги), а Споживач зобов`язується оплачувати надані Послуги за тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у порядку, строки та на умовах, передбачених Договором.

Згідно частиною 1 статті 901 Цивільного кодексу України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Відповідно до частини 1 статті 903 Цивільного кодексу України, якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.

Пунктом 2 розділу II Правил № 316 передбачено, що споживачі повинні: 1) дотримуватися вимог до скиду стічних вод та установлених кількісних та якісних показників стічних вод на каналізаційних випусках споживачів, вимагати від субспоживачів виконання положень цих Правил та вимог місцевих правил приймання; 2) здійснювати систематичний контроль за кількістю та якістю стічних вод, які скидаються ними до систем централізованого водовідведення.

Абзацом 3 пункту 1 розділу II Порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення, затвердженого Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово- комунального господарства України від 01.12.2017 № 316, встановлено, що додаткові обсяги стічних вод споживачів (не враховані договором), що надходять до систем централізованого водовідведення або безпосередньо на каналізаційні очисні споруди виробників, оплачуються споживачами у п`ятикратному розмірі встановленого тарифу на послугу водовідведення.

Пунктом 4.1. Договору передбачено, що надання Послуг здійснюється Виконавцем в межах добових, місячних та річних норм централізованого питного водопостачання та водовідведення, які визначені відповідно до Розрахунку об`ємів Послуг (Додаток № 3 до Договору).

Згідно п. 5.2.19. Договору, Споживач зобов`язаний «не перевищувати витрати води і скидання Стічних вод понад встановлені норми водопостачання та водовідведення, визначені в п. 4.1 Договору».

Додатком № 3 до Договору чітко визначені добові, місячні та річні норми водовідведення (а.с. 23).

Згідно із п. 2.2. Договору, об`єкти Споживача, на які надаються Послуги за Договором, та їх адреси визначені в додатку № 1 до Договору.

Паспорт водного господарства, затверджений Відповідачем у 2015 році, на який посилається Відповідач, не відображає усіх об`єктів водокористування та водовідведення, тому твердження Відповідача щодо зменшення показників водовідведення не приймається судом до уваги.

Решту аргументів відповідача суд визнає такими, що не мають суттєвого впливу на прийняття рішення у даній справі.

До позовної заяви додані інформація щодо вартості наданих послуг з централізованого водопостачання та водовідведення, інформація щодо вартості наданих послуг з ДОВ за Договором № 4-6 та зведений реєстр отриманих платежів від Відповідача (а.с. 36-39).

Доказів в спростування вищевикладеного Відповідач суду не надав.

Таким чином, наявність обставин, на яку Позивач посилається як на підставу своїх вимог у позові, суд вважає доведеними, оскільки докази, надані на підтвердження цих обставин, є більш вірогідними, а доказів на її спростування Відповідач суду не надав.

Обов`язок Відповідача оплатити вартість додаткових обсягів водовідведення (понад нормативні обсяги) виникає в силу Закону (наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01.12.2017 № 316) та не залежить від факту виставлення Позивачем рахунку на їх оплату.

Як вбачається з матеріалів справи Відповідачем було перевищено встановлений Додатком № 3 до Договору обсяг стічних вод, що надходили до системи централізованого водовідведення.

Станом на дату розгляду справи у суду відсутні належні та допустимі докази сплати Відповідачем заборгованості за додатковий обсяг водовідведення.

За наведених обставин, встановивши, що Відповідачем перевищено встановлений Додатком № 3 до Договору обсяг стічних вод, що надходять до системи централізованого водовідведення, які ним не оплачені, що є порушенням умов Договору та вимог чинного законодавства, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позову у повному розмірі.

Згідно зі статтею 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Статтею 74 Господарського процесуального кодексу України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Обов`язок із доказування слід розуміти як закріплену в процесуальному та матеріальному законодавстві міру належної поведінки особи, що бере участь у судовому процесі, із збирання та надання доказів для підтвердження свого суб`єктивного права, що має за мету усунення невизначеності, яка виникає в правовідносинах у разі неможливості достовірно з`ясувати обставини, які мають значення для справи.

Статтею 13 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Відшкодування витрат по сплаті судового збору у відповідності до вимог статті 129 Господарського процесуального кодексу України покладається судом на відповідача.

Керуючись статтями 129, 232-233, 237-238, 240, 241, 252 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

1. Стягнути з Комунального підприємства "Полтаваелектроавтотранс" Полтавської міської ради (вул. Халтуріна, 10 А, м. Полтава, Полтавська область, 36014, код ЄДРПОУ 03328511) на користь Комунального підприємства Полтавської обласної ради "Полтававодоканал" (вул. Пилипа Орлика, 40 А, м. Полтава, Полтавська область, 36020, код ЄДРПОУ 03361661) 255 835,17 грн заборгованості за додаткові обсяги стічних вод за Договором на надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення № 4-6 від 13.02.2021 та 3 837,53 грн витрат по сплаті судового збору.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення підписано 26.02.2024.

СуддяПогрібна С.В.

СудГосподарський суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення26.02.2024
Оприлюднено04.03.2024
Номер документу117339847
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань надання послуг

Судовий реєстр по справі —917/1166/23

Судовий наказ від 25.03.2024

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Погрібна С.В.

Рішення від 26.02.2024

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Погрібна С.В.

Ухвала від 12.07.2023

Господарське

Господарський суд Полтавської області

Погрібна С.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні