Рішення
від 29.02.2024 по справі 927/1686/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

Іменем України

29 лютого 2024 року м. Чернігів справа № 927/1686/23

Господарський суд Чернігівської області у складі судді А.С. Сидоренка, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами позовну заяву

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ПЛАНТАГРО" (код 41157998) 08442, с. Помоклі Переяслав-Хмельницького району Київської області, вул. Колгоспна, 7 (ІНФОРМАЦІЯ_1) 08131, с. Софіївська Борщагівка Бучанського району Київської області, провулок Чорновола, 3 (поштова адреса)до Фермерського господарства "РОДИННИЙ ЛАД" (код 43593951) 17000, смт. Козелець Козелецького району Чернігівської області, вул. Соборності, 14 (lad-agro-d@ukr.net)про стягнення 593 026 грн 82 коп.

ВСТАНОВИВ:

19 грудня 2023 року до Господарського суду Чернігівської області надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю "ПЛАНТАГРО" до Фермерського господарства "РОДИННИЙ ЛАД" про стягнення 516 303,30 грн заборгованості по оплаті товару, поставленого згідно Договору поставки № С-27/03/2023-1_Н від 27.03.2023, 6 732,60 грн нарахованого на суму боргу індексу інфляції, 8 770,08 грн десяти процентів річних з простроченої суми, 31 572,30 грн тридцяти шести процентів річних за користування товарним кредитом та 29 648,54 грн пені.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем взятих на себе зобов`язань щодо оплати поставленого товару.

Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 25.12.2023 (суддя М.О.Демидова) постановлено:

прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі;

розгляд справи №927/1686/23 здійснювати у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін у справі;

відповідачу відповідно до ст. 165 Господарського процесуального кодексу України не пізніше 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі надіслати (надати) суду відзив на позовну заяву разом з усіма доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються його заперечення, якщо такі докази не надані позивачем; одночасно надіслати (надати) позивачу копію відзиву та доданих до нього документів, а докази такого направлення надати суду до початку судового засідання. Попередити відповідача, що у разі ненадання відзиву у встановлений строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами;

відповідачу невідкладно зареєструвати електронний кабінет в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі. Надати суду інформацію щодо наявності або відсутності такої реєстрації;

запропонувати позивачу у строк до п`яти днів з дня отримання відзиву подати до суду відповідь на відзив, копію якого направити відповідачам в той самий строк, докази направлення надати суду разом з відповіддю на відзив;

повідомити сторін, що у разі надходження до суду відзиву відповідачів на позовну заяву позивач має право подати до суду відповідь на відзив, а відповідачі - заперечення на відповідь позивача у строк до п`яти днів з дня отримання відповідних документів (позивачем відзиву на позовну заяву; відповідачами - відповіді на відзив).

У зв`язку з відсутністю фінансування на оплату поштових послуг вказана вище ухвала суду від 25.12.2023 була направлена на електронну пошту відповідача з проханням повідомити про її отримання (відповідна інформація до суду не надходила).

Вказана вище ухвала суду від 25.12.2023, що направлялась відповідачу на адресу його державної реєстрації, була повернута до суду з відміткою відділу поштового зв`язку - адресат відсутній за вказаною адресою.

За змістом п. 5 ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України, днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

Отже, вказана вище ухвала суду від 25.12.2023, є такою, що отримана відповідачем 12.02.2024 (дата відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження), а тому останній є таким, що належним чином був повідомлений про відкриття провадження у справі.

На підставі розпорядження від 29.01.2024 № 02-01/18/24 керівника апарату Господарського суду Чернігівської області "Щодо призначення повторного автоматизованого розподілу справи № 927/1686/23" був призначений повторний автоматизований розподіл справи № 927/1686/23, внаслідок якого для її розгляду визначено суддю А.С. Сидоренка.

Ухвалою від 30.01.2024 справа № 927/1686/23 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ПЛАНТАГРО" до Фермерського господарства "РОДИННИЙ ЛАД" про стягнення 593 026 грн 82 коп. була прийнята до розгляду судом у складі судді Сидоренко А.С.

Вказана вище ухвала суду від 30.01.2024, що направлялась відповідачу на адресу його державної реєстрації, була повернута до суду з відміткою відділу поштового зв`язку - адресат відсутній за вказаною адресою.

Отже, вказана вище ухвала суду від 30.01.2024, є такою, що отримана відповідачем 16.02.2024 (дата відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження), а тому останній є таким, що належним чином був повідомлений про зміну складу суду.

Процесуальним правом на подання відзиву на позовну заяву відповідач не скористався.

Згідно з ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Відповідно до ч. 4 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України у разі, зокрема, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.

Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини справи, дослідивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд ВСТАНОВИВ:

Згідно ч. 1 ст. 202 Цивільного кодексу України, правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

У відповідності з ч. 1 ст. 205 Цивільного кодексу України, правочин може вчинятися усно або в письмовій (електронній) формі. Сторони мають право обирати форму правочину, якщо інше не встановлено законом.

Відповідно до ст. 173 - 175 Господарського кодексу України, господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько - господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

Господарські зобов`язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

Майново - господарськими визнаються цивільно - правові зобов`язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов`язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

Майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Згідно ст. 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків (ч. 1 ст. 626 Цивільного кодексу України).

27.03.2023 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Плантагро" (далі - Постачальник) та Фермерським господарством "Родинний лад" (далі - Покупець) укладено договір поставки № С-27/03/2023-1_Н (далі - Договір).

Відповідно до п. 1.1. Договору постачальник зобов`язується поставити покупцю продукцію виробничо-технічного призначення (товар), а покупець зобов`язується прийняти та оплатити вартість такого товару.

Найменування, асортимент та кількість товару, який підлягає поставці за цим договором, зазначаються в додатках, які є його невід`ємною частиною (п.1.2 договору).

Відповідно до п.5.3 договору перехід права власності на товар від постачальника до покупця, а також приймання товару по кількості та якості, здійснюється в момент передачі товару за видатковою накладною. Датою передачі товару є дата оформлення видаткової накладної, яка підписується представником покупця. Підпис представника покупця у видатковій накладній може бути завірений відтиском печатки покупця та свідчить про отримання товару покупцем: по кількості - відповідно до кількості (одиниць виміру), вказаної у видатковій накладній; по якості - відповідно до показників та характеристик, зазначених у документах про якість та походження товару.

Згідно п.3.1 договору оплата товару здійснюється покупцем в національній валюті України шляхом перерахування грошових коштів на банківський рахунок постачальника в порядку, на умовах та в строки, визначені цим договором та додатками до нього. У випадку поставки товару на умовах попередньої оплати, допускається оплата та поставка товару на підставі рахунку на попередню оплату, що містить істотні умови поставки, без укладання додатків до цього договору. Датою оплати товару вважається день зарахування грошових коштів на банківський рахунок постачальника.

У п.3.2 договору сторони погодили, що визначення ціни та загальної вартості товару, що підлягає оплаті покупцем, здійснюється в національній валюті України, виходячи із курсу продажу долару США або Євро до гривні, встановленому на Міжбанківській валютній біржі на момент закриття торгів у день, що передує даті оплати товару. Для визначення "курсу Міжбанку" сторони використовують дані, розміщені на веб-сайті http://minfin.com.ua/currency/mb/archivte/, якщо інші джерела визначення курсу іноземних валют не зазначені в додатках до цього договору.

Відповідно до п.3.3 договору оплата товару, який постачається на умовах попередньої оплати, здійснюється покупцем на підставі рахунку на оплату, сформованого постачальником, з врахуванням умов пунктів 3.1 та 3.2 договору. Термін дії рахунку на оплату складає 2 банківських дня, включаючи дату його оформлення, якщо інше не буде погоджено сторонами. В разі порушення строків оплати, визначених рахунком на оплату, зарахування платежів здійснюється постачальником, виходячи з курсу банку, встановленого на момент надходження грошових коштів на банківський рахунок постачальника.

Товар, що був отриманий покупцем в межах цього договору тільки за видатковими накладними (без підписання додатку та без здійснення попередньої оплати), підлягає повній оплаті з дотриманням умов пунктів 3.2 та 3.3. цього договору, не пізніше 10 банківських днів з моменту його отримання (п.3.6 договору).

У п.3.7 договору сторони передбачили, що здійснюючи оплату товару, покупець зобов`язаний зазначити у платіжному дорученні за яким саме додатком до цього договору та/або рахунком на оплату, та/або видатковою накладною, а також у разі необхідності, за який саме товар здійснюється оплата. У разі відсутності такої інформації, а також у разі порушення покупцем грошових зобов`язань за цим договором, отриманий платіж зараховується постачальником на власний розсуд.

Згідно п.6.2 договору покупець за несвоєчасну оплату товару сплачує пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від вартості неоплаченого товару за кожний день прострочення.

Відповідно до п.6.8 договору в разі невиконання покупцем зобов`язань щодо оплати товару чи невиконання зобов`язань передбачених п.3.2 та 3.3 цього договору, покупець відповідно до ст.625 ЦК України, сплачує на користь постачальника 10% річних. Річні нараховуються на загальну суму простроченої оплати. Для уникнення непорозумінь, сторони погодили, що сплата коштів, передбачених цим пунктом, є особливим видом цивільно-правової відповідальності, передбаченим ст.625 ЦК України, та не відноситься до неустойки (штрафу, пені).

У п.6.9 договору сторони домовились про те, що стягнення штрафних санкцій (пені, штрафу, процентів) за цим договором відповідно до п.6 ст.232 Господарського кодексу України не обмежується строком нарахування та припиняється в день виконання стороною зобов`язання, а строк позовної давності щодо стягнення штрафних санкцій у відповідності до ст.249 ЦК України, продовжується до 3 років.

Згідно додатку № 2 - Насіння від 27.03.2023 до Договору та видаткової накладної № 960 від 31.03.2023 ТОВ «ПЛАНТАГРО» поставило, а ФГ «РОДИННИЙ ЛАД» прийняло товар на суму 266 618,80 грн.

Відповідно до пункту 3 додатку №2 - Насіння від 27.03.2023 до Договору, оплата повної вартості Товару, який постачається на умовах цього Додатку, здійснюється Покупцем з дотриманням умов пунктів 3.2.-3.3. Договору поставки в наступному порядку:

- 30,00% від загальної вартості Товару Покупець сплачує на умовах попередньої оплати в строк до 27.03.2023.

- 70,00% від загальної вартості Товару Покупець сплачує на умовах відтермінування оплати в строк до 13.10.2023.

ФГ «РОДИННИЙ ЛАД» згідно платіжної інструкції №214 від 28.03.2023 здійснило часткову оплату товару на загальну суму 25 000,00 грн.

Таким чином, заборгованість за поставлений товар згідно додатку № 2 - Насіння від 27.03.2023р. до Договору складає 241 618,80 грн.

Згідно додатку № 3 - Насіння від 27.03.2023 до Договору та видаткової накладної №942 від 31.03.2023 TOB «ПЛАНТАГРО» поставило, а ФГ «РОДИННИЙ ЛАД» прийняло товар на суму 249 284,75 грн.

Відповідно до пункту 3 додатку № 3 - Насіння від 27.03.2023р до Договору, оплата повної вартості Товару, який постачається на умовах цього Додатку, здійснюється Покупцем з дотриманням умов пунктів 3.2.-3.3. Договору поставки в наступному порядку:

- 30,00% від загальної вартості Товару Покупець сплачує на умовах попередньої оплати в строк до 27.03.2023.

- 70,00% від загальної вартості Товару Покупець сплачує на умовах відтермінування оплати в строк до 13.10.2023.

ФГ «РОДИННИЙ ЛАД» згідно платіжної інструкції №215 від 28.03.2023р. здійснило часткову оплату товару на загальну суму 25 000,00 грн.

Таким чином, заборгованість за поставлений товар згідно додатку № 3 - Насіння від 27.03.2023 до Договору складає 224 284,75 грн.

Згідно додатку № 1 - Насіння від 12.05.2023 до Договору та видаткової накладної №2435 від 16.05.2023 ТОВ «ПЛАНТАГРО» поставило, а ФГ «РОДИННИЙ ЛАД» прийняло товар на суму 53 580,00 грн.

Відповідно до пункту 3 додатку № 1 - Насіння від 12.05.2023 до Договору, оплата повної вартості Товару, який постачається на умовах цього Додатку, здійснюється Покупцем з дотриманням умов пунктів 3.2.-3.3. Договору поставки в наступному порядку:

- 20,00% від загальної вартості Товару Покупець сплачує на умовах попередньої оплати в строк до 16.05.2023.

- 80,00% від загальної вартості Товару Покупець сплачує на умовах відтермінування оплати в строк до 13.10.2023.

ФГ «РОДИННИЙ ЛАД» згідно платіжної інструкції № 235 від 15.05.2023 здійснило часткову оплату товару на загальну суму 9 900,00 грн.

Таким чином, заборгованість за поставлений товар згідно додатку № 1 - Насіння від 12.05.2023 до Договору складає 43 680,00 грн.

Згідно додатку № 4 - Насіння від 15.05.2023 до Договору та видаткової накладної №2438 від 16.05.2023 ТОВ «ПЛАНТАГРО» поставило, а ФГ «РОДИННИЙ ЛАД» прийняло товар на суму 8 400,00 грн.

Відповідно до пункту № 4 - Насіння від 15.05.2023 до Договору, оплата повної вартості Товару, який постачається на умовах цього Додатку, здійснюється Покупцем з дотриманням умов пунктів 3.2.-3.3. Договору поставки в наступному порядку:

- 20,00% від загальної вартості Товару Покупець сплачує на умовах попередньої оплати в строк до 16.05.2023.

- 80,00% від загальної вартості Товару Покупець сплачує на умовах відтермінування оплати в строк до 13.10.2023.

ФГ «РОДИННИЙ ЛАД» згідно платіжної інструкції № 233 від 15.05.2023 здійснило часткову оплату товару на загальну суму 1 680,00 грн.

Таким чином, заборгованість за поставлений товар згідно додатку № 4 - Насіння від 15.05.2023 до Договору складає 6 720,00 грн.

Отже, загальна сума заборгованості Відповідача перед Позивачем за поставлений товар, строк оплати якої настав, складає 516 303,55 грн.

Позивач звернувся до суду за захистом свого порушеного права у зв`язку з невиконанням умов договору відповідачем.

За своєю правовою природою договірні відносити, які склалися між сторонами є договором поставки, відносини сторін за яким регулюються, зокрема положеннями ст. 655, 662, 663, 693, 712 Цивільного кодексу України.

Згідно ст. 712 Цивільного кодексу України, за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.

До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.

Статтею 655 Цивільного кодексу України передбачено, що за договором купівлі - продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

У відповідності з ст. 610, 612, 613 Цивільного кодексу України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Згідно ст. 692, 693 Цивільного кодексу України, покупець зобов`язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару. Покупець зобов`язаний сплатити продавцеві повну ціну переданого товару. Договором купівлі-продажу може бути передбачено розстрочення платежу.

Згідно ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Стаття 526 Цивільного кодексу України передбачає, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Договір є обов`язковим для виконання сторонами (ст. 629 Цивільного кодексу України).

Відповідно до ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Як свідчать матеріали справи позивач належним чином виконав свої зобов`язання за договором та здійснив поставку товару на загальну суму 577883,55 грн.

Відповідач, натомість, свої зобов`язання за договором не виконав, здійснивши часткову оплату поставленого товару на суму 61580,00 грн. Заборгованість відповідача на день розгляду справи становить 516303,55грн, що підтверджується матеріалами справи та не спростовується відповідачем.

Пункт 1 статті 612 Цивільного кодексу України визначає що боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Відповідно до ст. 611 Цивільного кодексу України, у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки.

На підставі умов Договору позивач, за несвоєчасне виконання відповідачем зобов`язання по оплаті поставленого товару, нарахував пеню в сумі 29648,54 грн за період з 13.10.2023 по 13.12.2023.

Стаття 216 Господарського кодексу України передбачає відповідальність за порушення у сфері господарювання шляхом застосування господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим кодексом, іншими законами і договором.

Згідно з п. 1 ст. 230 Господарського кодексу України штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.

Згідно ч. 1 ст. 546 Цивільного кодексу України, виконання зобов`язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком.

У відповідності зі ст. 549 Цивільного кодексу України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання.

Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.

Нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов`язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано (ч.6 ст.232 Господарського Кодексу України).

Перевіривши поданий позивачем розрахунок пені, враховуючи, що матеріалами справи підтверджується факт порушення відповідачем строків розрахунку за поставлений товар, приймаючи до уваги, що строк оплати товару встановлено сторонами до 13.10.2023, суд дійшов висновку, що з відповідача підлягає стягненню пеня в сумі 29082,73 грн за період з 14.10.2023 по 13.12.2023.

Також позивач просить стягнути з відповідача 8628,63 грн 10 відсотків річних за період з 13.10.2023 по 13.12.2023 та 6732,60 грн інфляційних за жовтень-листопад 2023 року.

Частина 2 ст. 625 Цивільного кодексу України передбачає, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

За змістом ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України нарахування трьох процентів річних входять до складу грошового зобов`язання і є особливою мірою відповідальності боржника за прострочення грошового зобов`язання, оскільки виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів унаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації від боржника за неналежне виконання зобов`язання.

Слід зазначити, що передбачене законом право кредитора вимагати стягнення боргу враховуючи індекс інфляції та відсотків річних є способом захисту майнових прав та інтересів кредитора, сутність яких складається з відшкодування матеріальних втрат кредитора та знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів, а також отримання компенсації (плати) від боржника за користування ним грошовими коштами, які належать до сплати кредитору.

Сплата трьох процентів річних від простроченої суми (якщо інший їх розмір не встановлений договором або законом), так само як й інфляційні нарахування, не мають характеру штрафних санкцій і є способом захисту майнового права та інтересу кредитора шляхом отримання від боржника компенсації (плати) за користування ним коштами, належними до сплати кредиторові.

Перевіривши поданий позивачем розрахунок інфляційних та 10 відсотків річних, суд дійшов висновку, що позовні вимоги в частині стягнення інфляційних підлягають задоволенню повністю в сумі 6732,60 грн за жовтень-листопад 2023 року. Позовні вимоги в частині стягнення 10% річних підлягають задоволенню частково, враховуючи встановлені сторонами строки оплати поставленого товару, а саме в сумі 8628,63 грн за період з 14.10.2023 по 13.12.2023.

Також позивач просить стягнути з відповідача 31572,30 грн 36 % річних за користування товарним кредитом за період з 13.10.2023 по 13.12.2023.

Статтею 536 Цивільного кодексу України, передбачено, що за користування чужими грошовими коштами боржник зобов`язаний сплачувати проценти, якщо інше не встановлено договором. Розмір процентів за користування чужими грошовими коштами встановлюється договором, законом або іншим актом цивільного законодавства.

В силу ч. 5 ст. 694 Цивільного кодексу України, якщо покупець прострочив оплату товару, на прострочену суму нараховуються проценти відповідно до статті 536 цього Кодексу від дня, коли товар мав бути оплачений, до дня його фактичної оплати. Договором купівлі-продажу може бути передбачений обов`язок покупця сплачувати проценти на суму, що відповідає ціні товару, проданого в кредит, починаючи від дня передання товару продавцем.

Отже, проценти, визначені ст. 536 Цивільного кодексу України є платою за користування чужими грошовими коштами, яка, за відсутності іншої домовленості сторін, сплачується боржником за весь період користування грошовими коштами, у тому числі після настання терміну їх повернення.

Правомірність вимог позивача в аспекті нарахування та стягнення товарного кредиту підтверджується позицією Верховного Суду у справах №908/24/18 (постанова від 10.09.2018 року), №908/639/18 (постанова від 18.12.2018 року).

Проценти річних, про які йдеться у частині 2 статті 625 ЦК України, необхідно відрізняти від процентів за користування чужими коштами, передбачених статтею 536 названого Кодексу. Так, стягнення процентів річних є заходом відповідальності за порушення грошового зобов`язання і одночасно, як зазначалося, способом захисту майнового права та інтересу кредитора, тобто зобов`язанням сплатити кошти, тоді як проценти, зазначені у статті 536 ЦК України, - це плата за користування чужими коштами, в тому числі безпідставно одержаними, збереженими грішми (стаття 1214 ЦК України). Підставами для застосування до правовідносин сторін статті 536 ЦК України є, по-перше, факт користування чужими коштами, по-друге - встановлення розміру відповідних процентів договором або чинним законодавством (наприклад, статтями 1048, 1054, 1061 ЦК України). Спільним для цих процентів є те, що вони нараховуються саме у зв`язку з користуванням чужими коштами. Положення ж частини 2 статті 625 ЦК України в частині сплати процентів річних застосовуються за наявності порушення грошового зобов`язання. Тому, зокрема, якщо в законі або в укладеному сторонами договорі передбачено розмір процентів за користування чужими коштами (стаття 536 ЦК України), то це не позбавляє кредитора права звернутися до боржника з позовом про стягнення як зазначених процентів, так і трьох процентів річних (якщо інший їх розмір не передбачено договором або законом) - за наявності порушення боржником грошового зобов`язання.

Згідно п.4 додатків № 1-4 - Насіння від 27.03.2023 до Договору, у разі порушення покупцем зобов`язань щодо оплати отриманого товару на строк понад 15 календарних днів, покупець відповідно до вимог ст.536 та ч.5 ст.694 Цивільного кодексу України, зобов`язаний сплатити на користь постачальника плату за користування товарним кредитом (користування чужими грошовими коштами) у розмірі 36% річних, нараховану на вартість отриманого, але неоплаченого покупцем товару.

Дослідивши поданий позивачем розрахунок 36% річних, враховуючи встановлені сторонами строки оплати поставленого товару, суд дійшов висновку, що позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню частково в сумі 31063,07 грн за період з 14.10.2023 по 13.12.2023.

За приписами частин 1 та 2 статті 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь установленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів в їх сукупності.

Оскільки відповідач у порушення ст. 525, 526, 527, 530 Цивільного кодексу України, ст.193 Господарського кодексу України взятих на себе зобов`язань не виконав та своєчасно не оплатив отриманий товар, суд доходить висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково, в частині стягнення заборгованості в сумі 516303,55 грн, в частині стягнення пені в сумі 29082,73 грн, в частині стягнення інфляційних в сумі 6732,60 грн, в частині стягнення 10% річних в сумі 8628,63 грн, в частині стягнення 36 % річних в сумі 31063,07 грн. В решті позову слід відмовити.

Відповідно до п.2 ч.1 ст.129 Господарського процесуального кодексу України, судовий збір покладається: у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України з відповідача підлягає стягненню на користь позивача судовий збір в розмірі 8877,16 грн.

Керуючись ст. 129, 130, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "ПЛАНТАГРО" до Фермерського господарства "РОДИННИЙ ЛАД" про стягнення 593026,82 грн задовольнити частково.

Стягнути з Фермерського господарства "РОДИННИЙ ЛАД" (код 43593951; 17000, смт. Козелець Козелецького району Чернігівської області, вул. Соборності, 14) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ПЛАНТАГРО" (код 41157998; 08442, с. Помоклі Переяслав-Хмельницького району Київської області, вул. Колгоспна, 7) 516303,55 грн заборгованості, 29082,73 грн пені, 6732,60 грн інфляційних, 8628,63 грн 10% річних, 31063,07 грн 36% річних, 8877,16 грн судового збору.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

В решті позову відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду у строк, встановлений ч. 1 ст. 256 Господарського процесуального кодексу України, шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Повний текст рішення складено та підписано 29.02.2024.

Суддя А.С.Сидоренко

СудГосподарський суд Чернігівської області
Дата ухвалення рішення29.02.2024
Оприлюднено04.03.2024
Номер документу117340276
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг

Судовий реєстр по справі —927/1686/23

Судовий наказ від 21.03.2024

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Сидоренко А.С.

Рішення від 29.02.2024

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Сидоренко А.С.

Ухвала від 30.01.2024

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Сидоренко А.С.

Ухвала від 25.12.2023

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Демидова М.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні