Рішення
від 28.02.2024 по справі 460/27785/23
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

28 лютого 2024 року м. Рівне№460/27785/23

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Друзенко Н.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, адміністративну справу за позовом

Керівника Здолбунівської окружної прокуратури в інтересах держави доКорецької міської ради Рівненської області про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинення певних дій, -

В С Т А Н О В И В:

Керівник Здолбунівської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Управління культури і туризму Рівненської обласної державної адміністрації звернувся до суду з позовом до Корецької міської ради Рівненської області про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не укладення з Управлінням культури і туризму Рівненської обласної державної адміністрації охоронного договору на об`єкт культурної спадщини «Будинок Корецьких (будинок Гостинного дому), XVIII ст.», що розташований за адресою: АДРЕСА_1 та зобов`язати Корецьку міську раду Рівненського району протягом одного місяця з дати набрання рішенням суду законної сили укласти з Управлінням культури і туризму Рівненської обласної державної адміністрації охоронний договір на пам`ятку архітектури місцевого значення «Будинок Корецьких (будинок Гостинного дому), XVIII ст.», що розташований за адресою: вул. Київська, 75, м. Корець, Рівненського району, Рівненської області, на умовах і в порядку, визначеними постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2001 №1768.

Ухвалою суду від 21.12.2023 відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено розгляд провести за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін у строки, визначені статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на території Корецької об`єднаної територіальної громади Рівненського району Рівненської області в м. Корець по вулиці Київська, 75, знаходиться пам`ятка архітектури місцевого значення - Будинок Корецьких (будинок Гостинного дому), XVIII ст. Зазначена пам`ятка архітектури взята на державний облік рішенням виконкому Ровенської обласної ради депутатів трудящих від 01.08.1969 № 392, що підтверджується даними з переліку пам`яток культурної спадщини, які запропоновані до включення до Державного реєстру нерухомих пам`яток України у Рівненській області за категорією місцевого значення, які наявні на офіційному сайті Рівненської обласної державної адміністрації. Згідно рішення Корецької міської ради Рівненської області від 07.08.2014 №2475 «Про внесення змін в додаток «Перелік об`єктів комунальної власності територіальної громади міста Корець» рішення Корецької міської ради від 20.09.2012 року « 1331 «Про затвердження переліку об`єктів комунальної власності територіальної громади міста Корець» внесено зміни в додаток «Перелік об`єктів комунальної власності територіальної громади міста Корець» та пункт 20 викладено в редакції: Будівля (Гостинний дім), вул. Київська, 75, рішення Корецької міської ради від 20.09.2012 №1331 «Про затвердження переліку об`єктів комунальної власності територіальної громади міста Корець». Таким чином, власником пам`ятки архітектури місцевого значення Будинок Корецьких (будинок Гостинного дому), XVIII ст. є Корецька міська рада Рівненського району. Водночас, згідно інформації Корецької міської ради, охоронний договір на пам`ятку культурної спадщини не укладено, облікова документація не розроблялась. Відтак, пам`ятка місцевого значення Будинок Корецьких (будинок Гостинного дому), який зведений у XVIII ст., та становить виняткову культурну цінність, маючи власника, перебуває без належного захисту від пошкодження, руйнування або знищення, що беззаперечно свідчить про необхідність вжиття відповідних заходів з метою укладення охоронного договору, який встановлює гарантії збереження індивідуально визначеної пам`ятки культурної спадщини, що враховує її цінність, особливості та стан. З наведених підстав просить позовні вимоги задовольнити, зобов`язавши відповідача протягом одного місяця з дати набрання рішенням суду законної сили укласти з Управлінням культури і туризму Рівненської обласної державної адміністрації охоронний договір на пам`ятку архітектури місцевого значення «Будинок Корецьких (будинок Гостинного дому), XVIII ст.», що розташований за адресою: вул. Київська, 75, м. Корець, Рівненського району, Рівненської області, на умовах і в порядку, визначеними постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2001 № 1768.

У встановлений судом строк відповідачем не подано відзив на позовну заяву.

Відповідно до частини 6 статті 162 КАС України, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Оскільки розгляд справи здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи, то відповідно до вимог ч. 4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши матеріали та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд врахував наступне.

Відповідно достатті 54 Конституції України культурна спадщина охороняється законом і держава забезпечує збереження історичних пам`яток та інших об`єктів, що становлять культурну цінність, а відповідно до преамбули Закону України "Про охорону культурної спадщини" охорона об`єктів культурної спадщини є одним із пріоритетних завдань органів державної влади та органів місцевого самоврядування.

Відповідно до п. 3 Прикінцевих положень Закону України "Про охорону культурної спадщини" об`єкти, включені до списків (переліків) пам`яток історії та культури відповідно до Закону Української PCP "Про охорону і використання пам`яток історії та культури", визнаються пам`ятками відповідно до цього Закону.

Згідно зі ст. 1 Закону України "Про охорону культурної спадщини" пам`ятка культурної спадщини - об`єкт культурної спадщини, який занесено до Державного реєстру нерухомих пам`яток України, або об`єкт культурної спадщини, який взято на державний облік відповідно до законодавства, що діяло до набрання чинності цим Законом, до вирішення питання про включення (невключення) об`єкта культурної спадщини до Державного реєстру нерухомих пам`яток України.

Держава забезпечує збереження історичних пам`яток та інших об`єктів, що становлять культурну цінність, вживає заходів для повернення в Україну культурних цінностей народу, які знаходяться за її межами.

Згідно з ч.ч. 1,2 ст.24 Закону України "Про охорону культурної спадщини", власник або уповноважений ним орган, користувач зобов`язані утримувати пам`ятку в належному стані, своєчасно провадити ремонт, захищати від пошкодження, руйнування або знищення відповідно до цього Закону та охоронного договору.

Використання пам`ятки повинно здійснюватися відповідно до режимів використання, встановлених органами охорони культурної спадщини, у спосіб, що потребує якнайменших змін і доповнень пам`ятки та забезпечує збереження її матеріальної автентичності, просторової композиції, а також елементів обладнання, упорядження, оздоби тощо.

Положеннями статті 25 Закону України "Про охорону культурної спадщини" визначено, що надання об`єктів культурної спадщини, що є пам`ятками, в користування юридичним та фізичним особам з науковою, культурно-освітньою, туристичною та іншою метою здійснюється з дотриманням встановлених цим Законом вимог. В свою чергу, юридичні та фізичні особи, у користуванні яких перебувають пам`ятки, відповідають за їхню збереженість і зобов`язані дотримувати вимог органів охорони культурної спадщини, а також зобов`язані забезпечити збереженість пам`яток на землях, якими вони користуються, та укладати з органами охорони культурної спадщини охоронні договори.

Крім того, статтею 6 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" також закріплено обов`язок балансоутримувача на вкладання охоронних договорів. Зокрема в даній статті зазначається, що балансоутримувач майна, включеного до одного з Переліків об`єктів, щодо яких прийнято рішення про передачу в оренду, вживає заходів для укладення охоронного договору щодо об`єктів, внесених до Державного реєстру нерухомих пам`яток України, інших об`єктів культурної спадщини, які включені до одного з Переліків. Балансоутримувач зобов`язаний передати орендарю копію охоронного договору, укладеного балансоутримувачем з відповідним органом охорони культурної спадщини, за актом приймання-передачі, а орендар зобов`язаний виконувати умови охоронного договору, про що зазначається у договорі оренди.

Статтею 23 Закону України "Про охорону культурної спадщини" передбачено, що усі власники пам`яток, щойно виявлених об`єктів культурної спадщини чи їх частин або уповноважені ними органи (особи) незалежно від форм власності на ці об`єкти зобов`язані укласти з відповідним органом охорони культурної спадщини охоронний договір.

Охоронний договір є актом за участю суб`єкта владних повноважень та співвласника пам`ятки культурної спадщини, має форму договору, визначає взаємні права та обов`язки його учасників у публічно-правовій сфері (реалізація державного управління охороною культурної спадщини) і укладається на підставі ст. 23 Закону України "Про охорону культурної спадщини". Укладання такого договору відбувається замість видання індивідуального акта органу охорони культурної спадщини, яким покладається на власника зобов`язання щодо забезпечення збереження пам`ятки, щойно виявленого об`єкта культурної спадщини чи її (його) частини.

Укладання охоронних договорів спрямоване на реалізацію державної політики у сфері охорони культурної спадщини. Такими договорами не вирішується питання власності на об`єкт культурної спадщини, а встановлюється режим використання пам`яток та відповідальність за порушення такого режиму.

Таким чином, законом передбачено обов`язкове укладення власником або уповноваженим ним органом, користувачем пам`ятки чи її частини, охоронного договору з відповідним органом культурної спадщини після переходу права власності.

Отже, охоронний договір, укладений на підставі ст. 23 Закону України «Про охорону культурної спадщини», є адміністративним договором.

Такий висновок наведений у постанові Верховного Суду від 23.12.2019 у справі №806/1536/18.

Частиною 3 ст. 23 Закону України «Про охорону культурної спадщини» передбачено, що порядок укладання охоронних договорів та їхні типові форми затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно дост. 23 Закону України "Про охорону культурної спадщини" усі власники пам`яток, щойно виявлених об`єктів культурної спадщини чи їх частин або уповноважені ними органи (особи) незалежно від форм власності на ці об`єкти зобов`язані укласти з відповідним органом охорони культурної спадщини охоронний договір.

Порядок укладання охоронних договорів затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2001 №1768.

Відповідно до пунктів 1-6 цього Порядку охоронний договір встановлює режим використання пам`ятки культурної спадщини (далі - пам`ятка) чи її частини, у тому числі території, на якій вона розташована. Власник пам`ятки чи її частини або уповноважений ним орган (особа) зобов`язаний не пізніше ніж через один місяць з моменту отримання пам`ятки чи її частини у власність або у користування укласти охоронний договір з відповідним органом охорони культурної спадщини. Якщо пам`ятка належить до категорії пам`яток національного значення, охоронний договір підписується органом охорони культурної спадщини, на території якого знаходиться пам`ятка, після погодження його з центральним органом виконавчої влади у сфері охорони культурної спадщини. На пам`ятки національного значення, які належать до сфери управління будь-якого центрального органу виконавчої влади, охоронний договір укладається з центральним органом виконавчої влади у сфері охорони культурної спадщини. В охоронному договорі, складеному за зразком згідно з додатком, зазначаються особливості режиму використання пам`ятки, види і терміни виконання реставраційних, консерваційних, ремонтних робіт, робіт з упорядження її території, інших пам`яткоохоронних заходів, необхідність яких визначається відповідним органом охорони культурної спадщини. 6. До охоронного договору додаються: 1) акт технічного стану пам`ятки (форма якого затверджується центральним органом виконавчої влади у сфері охорони культурної спадщини) на момент укладення охоронного договору. Для ансамблів (комплексів) складається окремий акт на кожний їх об`єкт. Акт технічного стану поновлюється не рідше ніж раз на 5 років. Якщо стан пам`ятки значно змінився (після проведення ремонтних, реставраційних та інших робіт чи внаслідок дії чинників, що призвели до руйнування або пошкодження), - у п`ятиденний термін після його зміни; 2) опис культурних цінностей і предметів, які належать до пам`ятки, знаходяться на її території чи пов`язані з нею і становлять історичну, наукову, художню цінність, з визначенням місця і умов зберігання та використання; 3) план поверхів пам`яток-будівель і споруд (у масштабі 1:100); 4) план інженерних комунікацій та зовнішніх мереж (за наявності); 5) генеральний план земельної ділянки, на якій розташована пам`ятка (у масштабі 1:50, 1:100, 1:500, 1:1000 або 1:2000); 6) паспорт пам`ятки.

Таким чином, як вбачається з вищевикладених норм чинного законодавства, юридичні або фізичні особи, у власності або користуванні яких перебувають об`єкти культурної спадщини чи їх частини, зобов`язані укласти з відповідним органом охорони культурної спадщини охоронний договір встановленого зразка до якого мають бути додані додаткові документи.

Враховуючи викладене, відповідач зобов`язаний був протягом місяця з моменту взяття на баланс та набуття права власності на зазначений будинок, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , який є пам`яткою архітектури місцевого значення «Будинок Корецьких (будинок Гостинного дому), XVIII ст.», укласти охоронний договір.

Згідно п.17 ч.1 ст.6 Закону України «Про охорону культурної спадщини» до повноважень органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів охорони культурної спадщини обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій відповідно до їхньої компетенції належить укладення охоронних договорів на пам`ятки.

Розпорядженням голови Рівненської обласної державної адміністрації від 21.01.2013 №32 (у редакції розпорядження голови облдержадміністрації від 13.03.2019 № 209) затверджено Положення про управління культури і туризму Рівненської обласної державної адміністрації.

Відповідно до п. 5 Положення, Управління відповідно до покладених на нього завдань укладає охоронні договори на пам`ятки культурної спадщини.

Судом встановлено, що з моменту взяття у грудні 2020 року на баланс та набуття права комунальної власності на будівлю пам`ятки архітектури місцевого значення "Будинок Корецьких (будинок Гостинного дому), XVIII ст." й дотепер Корецька міська рада не виконала свого обов`язку з укладення охоронного договору на вказану пам`ятку архітектури з органом охорони культурної спадщини.

Беручи до уваги вищевикладене та враховуючи правомірність дій із спонукання відповідача до укладення договору, що є засобом, за допомогою якого держава, в особі уповноваженого органу, здійснює управління публічно-правовими відносинами у сфері охорони об`єктів культурної спадщини з метою їх збереження, використання об`єктів культурної спадщини у суспільному житті, захисту традиційного характеру середовища в інтересах нинішнього і майбутніх поколінь, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають до задоволення.

Згідно із частиною другою статті 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Відтак, оскільки у цій справі задоволено позов суб`єкта владних повноважень, тому судові витрати у вигляді сплаченого судового збору в сумі 2684,00 грн згідно із платіжними інструкціями №2255 та №2256 від 01.12.2023 з відповідача стягненню не підлягають.

Керуючись статтями 241-246, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В :

Позов Керівника Здолбунівської окружної прокуратури в інтересах держави до Корецької міської ради Рівненської області про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинення певних дій - задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Корецької міської ради Рівненської області щодо неукладення з Управлінням культури і туризму Рівненської обласної державної адміністрації охоронного договору на об`єкт культурної спадщини «Будинок Корецьких (будинок Гостинного дому), XVIII ст.», що розташований за адресою: АДРЕСА_1 .

Зобов`язати Корецьку міську раду Рівненського району протягом одного місяця з дати набрання рішенням суду законної сили укласти з Управлінням культури і туризму Рівненської обласної державної адміністрації охоронний договір на пам`ятку архітектури місцевого значення «Будинок Корецьких (будинок Гостинного дому), XVIII ст.», що розташований за адресою: вул. Київська, 75, м. Корець, Рівненського району, Рівненської області, на умовах і в порядку, визначеними постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2001 №1768.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складений 28 лютого 2024 року

Учасники справи:

Позивач - Керівник Здолбунівської окружної прокуратури в інтересах держави (вул. Княгині Ольги, 36,м. Здолбунів,Рівненський р-н, Рівненська обл.,35705, ЄДРПОУ/РНОКПП 02910077)

Відповідач - Корецька міська рада Рівненської області (пл. Київська, 5,м.Корець,Рівненський район, Рівненська область,34700, ЄДРПОУ/РНОКПП 43929176)

Суддя Н.В. Друзенко

СудРівненський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення28.02.2024
Оприлюднено04.03.2024
Номер документу117348609
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи зі спорів з приводу реалізації державної політики у сфері освіти, науки, культури та спорту