Справа № 632/2200/23
провадження № 1-кп/632/66/24
В И Р О К
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 березня 2024 року місто Первомайський
Первомайський міськрайонний суд Харківської області у складі: головуючого ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , обвинуваченого ОСОБА_4 , розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду кримінальне провадження щодо ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який народився у місті Первомайський Харківської області, громадянина України, з базовою загальною середньою освітою, мешканця АДРЕСА_1 , не працюючого, не одруженого, не судимого, обвинуваченого у вчиненні кримінального правопорушення - злочину, передбаченого ч. 4 ст. 246 КК України, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_4 вчинив незаконну порубку дерев у захисних лісових насадженнях, що спричинило тяжкі наслідки, за наступних обставин.
Так, відповідно до ст. 13 Конституції України природні ресурси, які знаходяться в межах території України, є об`єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування, в межах визначених цією Конституцією.
Кожний громадянин має право користуватися природними об`єктами права власності народу відповідно до закону.
Згідно із ст. 4 Лісового кодексу України, до лісового фонду України належать усі ліси на території України незалежно від того, на землях яких категорій за основним цільовим призначенням вони зростають, та незалежно від права власності на них, у тому числі лісові ділянки, захисні насадження лінійного типу площею не менше 0,1 гектара, інші лісовкриті землі.
Відповідно до ст. 69 Лісового кодексу України, п. п. 2, 3 «Порядку видачі спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів», що затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 761 від 23 травня 2007 року (далі Порядок) - спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом - лісорубним квитком або лісовим квитком, що видається безоплатно.
Спеціальний дозвіл на заготівлю деревини в порядку рубок головного користування видається органом виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства.
13 листопада 2023 року, близько дев`ятої години, ОСОБА_4 разом з ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , які не діяли як співучасники злочину, оскільки не усвідомлювали злочинні наміри та дії ОСОБА_4 , приїхали до полезахисної лісосмуги, яка межує із земельною ділянкою, кадастровий номер 6324586000:08:000:0021, що знаходиться в межах Одрадівського старостинського округу Олексіївської сільської територіальної громади Лозівського району Харківської області, поблизу села Одрадове, з метою виконання робіт по обрізці гілок для очистки вказаної захисної лісосмуги, які повинен був здійснити ОСОБА_7 .
Того ж дня, близько 09 години 30 хв. ОСОБА_7 поїхав у власних справах.
За цих обставин у ОСОБА_4 , який розумів, що його дії ніхто не контролює, із корисливих мотивів, виник умисел, спрямований на незаконну порубку дерев у полезахисних лісових насадженнях.
Реалізуючи свій умисел, спрямований на незаконну порубку дерев у захисних лісових насадженнях для власних потреб, ОСОБА_4 , 13 листопада 2023 року, у період часу з 09 години 30 хв. до 15 години 00 хв., в порушення вимог ст. 69 Лісового кодексу України, п. п. 2, 3 Порядку, без спеціального дозволу на використання лісових ресурсів - лісорубного або лісового квитка, виданого уповноваженими органами, діючи із корисливих мотивів, використавши заздалегідь заготовлений інструмент ланцюгову бензинову пилу марки «START PRO SCS-5020L», перебуваючи у лісосмузі, що знаходиться в межах Одрадівського старостинського округу Олексіївської сільської територіальної громади Лозівського району Харківської області, поблизу села Одрадове, шляхом спилювання, здійснив незаконну порубку п`яти сироростучих дерев твердих порід, з діаметрами стволів 24 см 1 шт., 27 см 1 шт., 56 см 1 шт., 61 см 1 шт., 62 см 1 шт.
Внаслідок кримінальних протиправних дій ОСОБА_4 державі, в особі Олексіївської сільської ради Лозівського району Харківської області, заподіяно шкоду у розмірі 85133 гривні 01 коп., що відповідно до частини 2 Примітки до ст. 246 КК України є тяжкими наслідками, так як у шістдесят і більше разів перевищують неоподатковуваний мінімум доходів громадян на момент вчинення злочину.
ОСОБА_4 свою вину у вчиненні кримінального правопорушення злочину, передбаченого ч. 4 ст. 246 КК України, за наведених вище обставин, визнав повністю.
Про обставини вчиненого дав показання, які за своїм змістом відповідають викладеному в описовій частині вироку та повідомив суду, що дійсно 13 листопада 2023 року, у період часу між дев`ятою і п`ятнадцятою годинами, перебуваючи у захисній лісосмузі поблизу села Одрадове Лозівського району Харківської області, шляхом повного відокремлення стовбура від кореня у спосіб спилювання, із використанням ланцюгової бензинової пили зрізав п`ять дерев твердих порід.
Враховуючи те, що учасники судового провадження не оспорюють фактичні обставини справи і судом встановлено, що вони правильно розуміють їх зміст, відсутні будь-які сумніви у добровільності та істинності їх позицій, суд відповідно до ч. 3 ст. 349 КПК України визнав недоцільним дослідження доказів щодо тих фактичних обставин справи, які ніким не оспорюються, та з урахуванням вимог ч. 4 ст. 349 КПК України обмежився допитом обвинуваченого та дослідженням доказів, які характеризують останнього.
Таким чином, суд доходить висновку про доведеність вини ОСОБА_4 у повному обсязі висунутого обвинувачення і кваліфікує його дії за ч. 4 ст. 246 КК України, як незаконна порубка дерев у захисних лісових насадженнях, що спричинило тяжкі наслідки.
Дослідивши дані про особу ОСОБА_4 суд встановив, що він на обліку у лікаря - психіатра та лікаря - нарколога не перебуває, за місцем мешкання характеризується задовільно, на час вчинення кримінального правопорушення трудовою діяльністю не займався, раніше не судимий.
Обставинами, які пом`якшують покарання ОСОБА_4 , суд визнає щире каяття обвинуваченого, його активне сприяння розкриттю кримінального правопорушення.
Призначаючи покарання ОСОБА_4 суд враховує, що згідно із ст. 12 КК України, він вчинив тяжкий злочин, сукупність всіх обставин, які характеризують кримінальне протиправне діяння, обставини, які пом`якшують покарання, дані досудової доповіді з інформацією про соціально-психологічну характеристику ОСОБА_4 , згідно із якою виправлення останнього можливе без ізоляції від суспільства, те, що ризик вчинення ним повторного кримінального правопорушення та ризик небезпеки для суспільства, у тому числі для окремих осіб оцінюються як середні.
З урахуванням викладеного, тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, конкретних обставин справи і даних, які характеризують обвинуваченого, суд хоча і призначає ОСОБА_4 покарання у виді позбавлення волі, однак доходить висновку про можливість його виправлення без ізоляції від суспільства і вважає за необхідне, відповідно до ст. 75 КК України, звільнити ОСОБА_4 від відбування покарання з випробуванням.
Цивільний позов не заявлений.
Запобіжний захід щодо ОСОБА_4 не застосовувався.
Процесуальні витрати, пов`язані із залученням експерта, в сумі 1912 гривень, відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 118, ч. 2 ст. 124 КПК України, суд стягує з ОСОБА_4 на користь держави.
Ухвалою слідчого судді Первомайського міськрайонного суду Харківської області від 15 листопада 2023 року накладено арешт на майно, фактичним власником якого є ОСОБА_7 , зокрема на ланцюгову бензинову пилу марки «START PRO SCS-5020L».
Крім того, зазначеною ухвалою слідчого судді накладено арешт на 3 складометри деревини.
У відповідності до ч. 4 ст. 174 КПК України суд одночасно з ухваленням судового рішення, яким закінчується судовий розгляд, вирішує питання про скасування арешту майна. Суд скасовує арешт майна, зокрема, у випадку виправдання обвинуваченого, закриття кримінального провадження судом, якщо майно не підлягає спеціальній конфіскації, непризначення судом покарання у виді конфіскації майна та/або незастосування спеціальної конфіскації, залишення цивільного позову без розгляду або відмови в цивільному позові.
Разом із цим даних про те, що власник (законний володілець) ланцюгової бензинової пили марки «START PRO SCS-5020L», міг знати або знав про її незаконне використання у якості знаряддя вчинення кримінального правопорушення, суду не надано.
За таких обставин підстави для спеціальної конфіскації відсутні.
З огляду на викладене суд доходить висновку про необхідність скасування арешту майна, який накладений на підставі ухвали слідчого судді Первомайського міськрайонного суду Харківської області від 15 листопада 2023 року.
Питання про речові докази підлягає вирішенню у порядку, передбаченому ст. 100 КПК України.
Керуючись ст. ст. 368, 369, 373, 374 КПК України, -
У Х В А Л И В:
ОСОБА_4 визнати винуватим у вчиненні кримінального правопорушення - злочину, передбаченого ч. 4 ст. 246 КК України, та призначити йому покарання у виді позбавлення волі на строк п`ять років.
На підставі ст. 75 КК України звільнити ОСОБА_4 від відбування покарання з випробуванням з іспитовим строком один рік і шість місяців.
Згідно зі ст. 76 КК України покласти на ОСОБА_4 наступні обов`язки: періодично з`являтися для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації; повідомляти уповноважений орган з питань пробації про зміну місця проживання та роботи; не виїжджати за межі України без погодження з уповноваженим органом з питань пробації.
Процесуальні витрати, пов`язані із залученням експерта, в сумі 1912 гривень, стягнути з ОСОБА_4 на користь держави.
Арешт майна: ланцюгової бензинової пили марки «START PRO SCS-5020L»; деревини об`ємом 3 складометри, накладений згідно із ухвалою слідчого судді Первомайського міськрайонного суду Харківської області від 15 листопада 2023 року скасувати.
Речові докази: деревину об`ємом 3 складометри, відповідно до п. 5 ч. 9 ст. 100 КПК України - передати Олексіївській сільській раді Лозівського району Харківської області; ланцюгову бензинову пилу марки «START PRO SCS-5020L», відповідно до п. 1 ч. 9 ст. 100 КПК України - повернути власнику (законному володільцю).
Вирок суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого КПК України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги вирок, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Апеляційну скаргу на вирок можуть подати: обвинувачений, його законний представник та захисник в частині, що стосується інтересів обвинуваченого, прокурор, потерпілий, його представник у частині, що стосується інтересів потерпілого, але в межах вимог, заявлених ними в суді першої інстанції, при цьому вирок не підлягає оскарженню в апеляційному порядку з підстав заперечення обставин, які ніким не оспорювалися під час судового розгляду і дослідження яких було визнано судом недоцільним відповідно до положень ч. 3 ст. 349 КПК України.
Апеляційна скарга на вирок може бути подана до Харківського апеляційного суду через Первомайський міськрайонний суд Харківської області, протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Копію вироку вручити негайно після його проголошення обвинуваченому та прокурору.
Учасники судового провадження мають право отримати в суді копію вироку.
Суддя: ОСОБА_1
Суд | Первомайський міськрайонний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 04.03.2024 |
Оприлюднено | 05.03.2024 |
Номер документу | 117384532 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини проти довкілля Незаконна порубка лісу |
Кримінальне
Первомайський міськрайонний суд Харківської області
Васянович Г. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні