ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,
гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ: 03499901,UA368999980313151206083020649
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
04.03.2024 Справа №905/1747/23
Господарський суд Донецької області у складі судді Аксьонової К.І., розглянувши справу
за позовом Публічного акціонерного товариства Акціонерний банк «Укргазбанк», м.Київ,
до відповідача Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Аріадна 77», м.Маріуполь, Донецька область,
про стягнення заборгованості за кредитом у сумі 17672,71 грн та заборгованості по процентам за користування кредитом у сумі 5409,89 грн, всього 23082,60 грн,
без виклику сторін
СУТЬ СПОРУ:
Позивач, Публічне акціонерне товариство Акціонерний банк «Укргазбанк», м. Київ, звернувся до Господарського суду Донецької області з позовом до відповідача, Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Аріадна 77», м. Маріуполь, Донецька область, про стягнення заборгованості за кредитом у сумі 17672,71 грн та заборгованості по процентам за користування кредитом у сумі 5409,89 грн, всього 23082,60 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконання відповідачем прийнятих на себе зобов`язань за кредитним договором №934/2020/СРД-МСБ від 30.06.2020 в частині повного та своєчасного повернення кредитних коштів та сплати процентам за користування кредитом.
Провадження у справі відкрито ухвалою суду від 03.01.2024, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін в порядку ч.5 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України.
Повідомлення відповідача про відкриття провадження у справі №905/1747/23 здійснювалось шляхом направлення ухвали від 03.01.2024 на електронну адресу, зазначену в позовній заяві (ухвала доставлена до електронної скриньки 03.01.2024, про що свідчить довідка про доставку електронного листа). Відповідач також повідомлявся шляхом розміщення оголошення на офіційному вебсайті судової влади України в порядку ст.12 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України». Зв`язок з відповідачем за телефонним номером, інформація про який наявна в матеріалах справи, не встановлений. Суд вчинив всі можливі дії з метою повідомлення відповідача про судове провадження у справі. Крім того суд бере до ваги, що відповідач мав можливість ознайомитись з процесуальними документами у справі в Єдиному державному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua), який є відкритим для доступу на офіційному вебпорталі судової влади України (ч.1 ст.4 Закону України «Про доступ до судових рішень»).
Відповідач правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався.
Враховуючи ненадання відповідачем відзиву у встановлений ухвалою про відкриття провадження у справі строк, суд згідно з положеннями ст.178 Господарського процесуального кодексу України розглядає справу за наявними матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши надані суду докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
30.06.2020 між Публічним акціонерним товариством акціонерний банк «Укргазбанк» (банк) та Об`єднанням співвласників багатоквартирного будинку «Аріадна 77» (позичальник) укладено договір №934/2020/СРД-МСБ про приєднання до Правил надання кредиту об`єднанням співвласників багатоквартирних будинків та житлово-будівельним кооперативам в АБ «Укргазбанк» (договір приєднання), за умовами якого позичальник акцептує Правила надання кредиту об`єднанням співвласників багатоквартирних будинків та житлово-будівельним кооперативам в АБ «Укргазбанк» (оферту, що розміщена на сайті http^//www.ukrgasbank.com), з якими позичальник ознайомився, погодився та зобов`язався виконувати.
За умовами договору загальний ліміт кредитної лінії становить 237400,00 грн (п. 1 договору).
Кредитна лінія відкривається з 30.06.2020 по 29.06.2025 (включно). Позичальник погашає кредит у строки дії ліміту відповідного періоду та в сумі перевищення фактичної заборгованості по кредиту цього періоду над лімітом кредитної лінії наступного періоду відповідно до графіку зменшення ліміту кредитування (додаток 1 до договору про приєднання) (п. 2 договору).
За користування кредитом в межах строку кредитування, визначеного п. 2 договору про приєднання, позичальник сплачує банку проценти за користування кредитними коштами з врахуванням встановленого графіку зменшення ліміту кредитної лінії за договором про приєднання; (строкова заборгованість) базова процентна ставка за користування кредитними коштами (далі базова процентна ставка) встановлюється в розмірі 17,40 % річних (п. 5 договору).
За користування кредитними коштами, що не повернуті в строки/терміни, передбачені договором про надання кредиту (прострочена заборгованість), у т.ч. у строки визначені в графіку зменшення ліміту кредитної лінії за цим договором , та/ або відповідно до умов дострокового погашення кредиту встановлених внаслідок застосування банком вимоги дострокового повного або часткового виконання позичальником своїх зобов`язань за договором про приєднання, процентна ставка встановлюється в розмірі, визначеному в п.5 договору про приєднання збільшеного на 5,0% процентних пункти (п.6 договору).
За умовами п.8 договору сторони укладаючи цей договір домовилися, що базова процентна ставка за користування кредитними коштами в межах строку кредитування на строкову заборгованість, збільшується на: 3,0 (три) процентних пункта у разі недотримання позичальником умов п. 7 договору про приєднання. Збільшення базового розміру процентів за користування кредитними коштами встановлюється з 25 числа другого місяця, наступного за звітним кварталом, у якому позичальник не дотримувався умов п.7 договору про приєднання. Період, протягом якого діє умова щодо збільшення базового розміру процентів за користування кредитними коштами, зазначена у цьому пункті, закінчується 24 числом другого місяця наступного за кварталом, в якому позичальник виконав зазначені зобов`язання; 2,0 (два) процентних пункта у разі недотримання позичальником умов щодо надання будь-якого документу зазначеного в п.3.2.4 правил надання кредиту об`єднанням співвласників багатоквартирних будинків та житлово-будівельним кооперативам в АБ «Укргазбанк». Збільшення базового розміру процентів за користування кредитними коштами встановлюється з 25-го числа другого місяця, наступного за звітним кварталом, у якому позичальник не дотримувався умов п.3.2.4 правил надання кредиту об`єднанням співвласників багатоквартирних будинків та житлово-будівельним кооперативам в АБ «Укргазбанк» або з 25-го березня, якщо позичальник не дотримувався умов п. 3.2.4 Правил надання кредиту об`єднанням співвласників багатоквартирних будинків та житлово-будівельним кооперативам в АБ «Укргазбанк» у четвертому кварталі календарного року до дня дотримання позичальником зазначених зобов`язань в повному обсязі; 2,0 (два) процентних пункта у разі недотримання позичальником умов п. 3.2.7 правил надання кредиту об`єднанням співвласників багатоквартирних будинків та житлово-будівельним кооперативам в АБ «Укргазбанк». Збільшення базового розміру процентів за користування кредитними коштами діє з 25-го числа другого місяця, наступного за останнім звітним кварталом, у якому позичальник не дотримав умов, зазначених в п. 3.2.7.1 правил надання кредиту об`єднанням співвласників багатоквартирних будинків та житлово-будівельним кооперативам в АБ «Укргазбанк» і встановлюється на 30 (тридцять) календарних днів. За недотримання умов п. 3.2.7.1. правил надання кредиту об`єднанням співвласників багатоквартирних будинків та житлово-будівельним кооперативам в АБ «Укргазбанк» у четвертому кварталі календарного року, збільшення базового розміру процентів діє з 25-го березня. Збільшення базового розміру процентів встановлюється на 30 (тридцять) календарних днів.
Зазначені умови про збільшення базового розміру процентів за користування кредитними коштами застосовуються за взаємним волевиявленням та згодою сторін, що виражено шляхом укладання цього договору про приєднання та не потребує укладання будь-яких договорів про внесення змін до цього договору про приєднання. У випадку недотримання позичальником одночасно двох або більше умов базовий розмір процентів за користування кредитними коштами підвищується на відповідну кількість процентних пунктів за кожне недотримання умов. За наявності одночасно декількох недотримань базовий розмір процентів підвищується на суму процентних пунктів за недотримання кожної з умов Договору про приєднання. Загальний розмір підвищення базової процентної ставки згідно умов п.6 договору про приєднання не повинен перевищувати 10,0 (десять) процентних пунктів. У випадку повторного послідовного недотримання позичальником будь-якої з умов, визначених даним пунктом, підвищений розмір процентів за користування кредитними коштами повторно не застосовується у разі дії на дату застосування підвищеного розміру процентів за недотримання відповідних умов.
Згідно з п.10 договору кредитні кошти надаються в межах невикористаного залишку ліміту кредитної лінії згідно з графіком зменшення ліміту кредитної лінії окремими траншами, шляхом оплати в межах сум та відповідно до строків, визначених у п.2 договору про приєднання.
Інші умови надання кредитних коштів, не передбачені цим договором про приєднання, регулюються положеннями Правил надання кредиту об`єднанням співвласників багатоквартирних будинків та житлово-будівельним кооперативам в АБ «Укргазбанк» (п. 16 договору).
Підписанням цього договору про приєднання позичальник підтверджує, що всі умови договору про приєднання (в тому числі інформаційні додатки) є зрозумілими та не потребують додаткового тлумачення (п. 18 договору).
До договору сторони підписали додаток 1 «Графік зменшення ліміту кредитування». Договір підписаний з боку обох сторін.
Правила надання кредиту об`єднанням співвласників багатоквартирних будинків та житлово-будівельним кооперативам в АБ «Укргазбанк» є публічною пропозицією (офертою) у розумінні статей 640-644 Цивільного кодексу України укласти із банком договір про надання кредиту за наступними програмами: «Програма кредитування об`єднань співвласників багатоквартирних будинків»; «Програма кредитування об`єднань співвласників багатоквартирних будинків та житлово-будівельних кооперативів в рамках реалізації Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для здійснення заходів щодо ефективного використання енергетичних ресурсів та енергозбереження».
Правила надання кредиту об`єднанням співвласників багатоквартирних будинків та житлово-будівельним кооперативам в АБ «Укргазбанк» разом із договором про приєднання до правил та всіма додатками та додатковими угодами до них складають договір про надання кредиту.
Приєднання клієнта до Правил (акцептування даної публічної пропозиції у відповідності із ст.ст. 633, 634 Цивільного кодексу України) здійснюється шляхом підписання договору про приєднання до Правил надання кредиту об`єднанням співвласників багатоквартирних будинків та житлово-будівельним кооперативам в АБ «Укргазбанк» за встановленою АБ «Укргазбанк» формою.
Відповідно до п.п. 1.2-1.3 Правил підписанням договору про приєднання позичальник підтверджує своє ознайомлення та повну, безумовну і остаточну згоду з усіма умовами правил, а також своє волевиявлення стосовно приєднання до правил. Приєднуючись до правил позичальник приймає на себе всі обов`язки та набуває всіх прав, передбачених договором про надання кредиту.
Банк надає позичальнику кредитні кошти/відкриває кредитну лінію у розмірі та на умовах визначених договором про надання кредиту, а позичальник зобов`язується повернути кредитні кошти, сплатити комісії та проценти за користування кредитними коштами у порядку та на умовах, визначених договором про надання кредиту (2.1. Правил).
Відповідно до п. 2.6 Правил погашення кредиту позичальник здійснює на рахунок, вказаний в Договорі про приєднання згідно графіку погашення кредиту/ графіку зниження ліміту, який є додатком до договору про приєднання. У разі ненадходження платежів від позичальника у встановлені договором про надання кредиту строки, суми непогашених у строк платежів визнаються простроченими та наступного банківського дня перераховуються на рахунки з обліку простроченої заборгованості.
За умовами п.2.7 Правил нарахування процентів за користування кредитними коштами в межах строку кредитування, визначеного договором про приєднання, здійснюється на суму фактичного щоденного залишку заборгованості за наданими кредитними коштами (строкової заборгованості), виходячи з процентної ставки за користування кредитними коштами, визначеної в договорі про приєднання. При розрахунку процентів за користування кредитними коштами використовується метод «факт/360», виходячи із фактичної кількості днів у місяці та банківського року з розрахунку 360 днів у році, враховуючи перший день та не враховуючи останній день користування кредитними коштами.
Проценти за користування кредитними коштами нараховуються банком щомісячно не пізніше останнього банківського дня місяця за період з дати надання кредиту по останній календарний день місяця, в якому наданий кредит, та надалі з першого дня по останній календарний день місяця, в день повного (у т.ч. дострокового) погашення заборгованості по кредиту, в день дострокового розірвання договору про надання кредиту, а також в день закінчення строку, на який надано кредит, за період з документ сформований в системі «Електронний суд» 28.12.2023 4 першого календарного дня місяця, в якому відбувається погашення кредиту, по день, що передує дню погашення кредиту, а у разі настання події припинення до дня настання події припинення, що визначені п. 4.4.2. цих правил.
Відповідно до п.2.8 Правил проценти за користування кредитними коштами сплачуються позичальником щомісячно, не пізніше 20-го числа місяця, наступного за місяцем користування кредитом, а також в день закінчення строку, на який надано кредит відповідно до п.2 договору про приєднання, в день повного погашення заборгованості по кредиту, в день повного дострокового погашення заборгованості по кредиту або в день зазначений в письмовому повідомленні банку про дострокове розірвання договору про надання кредиту, на рахунок вказаний в п. 12 договору про приєднання. Проценти за користування кредитними коштами сплачуються з урахуванням положень п.2.10 цих правил. У разі ненадходження платежів від позичальника в рахунок погашення процентів за користування кредитними коштами у встановлені цими правилами строки, суми непогашених у строк процентів за користування кредитними коштами визнаються простроченими та наступного банківського дня перераховуються на рахунки з обліку простроченої заборгованості.
Нарахування процентів за користування кредитними коштами, що не повернуті в строки/терміни, передбачені договором про надання кредиту (прострочена заборгованість), здійснюється на суму фактичного щоденного залишку простроченої заборгованості по кредиту, виходячи з процентної ставки за користування кредитними коштами, визначеної в договорі про приєднання. Проценти за користування кредитними коштами нараховуються банком щомісячно не пізніше останнього банківського дня місяця за період з дати виникнення простроченої заборгованості по останній календарний день місяця, в якому виникла така заборгованість (або до дня погашення простроченої заборгованості), та надалі з першого дня по останній календарний день місяця, в якому існує така прострочена заборгованість, та з першого календарного дня місяця до дня погашення простроченої заборгованості в місяці, в якому відбулось таке погашення. Сторони узгодили, що в разі настання події припинення, банк зупиняє нарахування процентів за користування кредитними коштами з дати визначених для такої події у п.4.4.2., а позичальник зобов`язується сплатити на користь банку платежі визначені в п.4.4. цих правил у випадку їх виникнення (пункт 2.10 Правил).
Банк зобов`язаний з урахуванням умов, встановлених положеннями цих правил, видати кредит в сумі, визначеній в договорі про приєднання, виключно після оплати позичальником комісій у розмірі та в порядку, передбаченому договором про надання кредиту (п. 3.1.1 Правил).
Згідно з п. п. 3.2.2., 3.2.3 правил позичальник зобов`язується своєчасно та в повному обсязі, в строки, встановлені договором про приєднання, повернути отриману суму кредиту. Своєчасно та в повному обсязі, на умовах і в порядку передбаченому договором про надання кредиту, сплачувати проценти та комісії, а також суми передбачених договором про надання кредиту штрафних санкцій та відшкодовувати будь-які документально підтверджені та обґрунтовані витрати банку згідно з умовами цих правил.
Пунктом 3.2.9 Правил встановлено обов`язок позичальника на вимогу банку у випадках, передбачених п.3.3.3 цих правил, достроково повернути кредит, сплатити нараховані проценти за користування кредитними коштами, комісії та можливі пені, штрафи.
За приписами п. 3.3.3 Правил банк має право відмовитися від надання позичальнику кредитних коштів за договором про надання кредиту частково або в повному обсязі, а також вимагати дострокового повного виконання позичальником своїх зобов`язань по договору про надання кредиту, включаючи нараховані проценти за користування кредитними коштами, комісії та штрафні санкції, якщо відбулася та триває хоча б одна з наступних подій, зокрема: Позичальник не виконав у строк свої зобов`язання по поверненню кредиту (його частини), в тому числі достроковому, та/або сплаті процентів, комісій, штрафних санкцій, передбачених Договором про надання кредит; пред`явлення Банком або іншою особою вимоги про дострокове погашення інших кредитів та/або боргових зобов`язань в повному обсязі, наданого(их) на підставі будь-якого іншого кредитного договору, укладеного з позичальником; виникли будь-які обставини, або наявна оперативна інформація, які явно свідчать про те, що наданий позичальникові кредит не буде повернений своєчасно.
Подією припинення, відповідно до визначенню термінів правил, є будь-яка з наступних перелічених подій, що відбулись після укладання між сторонами цих правил, а саме: неповернення позичальником кредиту у термін, встановлений у п.2 договору про приєднання; та\або пред`явлення банком вимоги про дострокове повернення Кредиту; та/або звернення банку з позовом про дострокове стягнення кредиту, у тому числі, шляхом звернення стягнення на заставлене майно.
У випадку неповернення позичальником кредитних коштів при настанні події припинення, вся фактична заборгованість позичальника вважається простроченою (п. 4.4.1 Правил).
Пунктом 4.4.2 Правил сторони визначили, що днем настання події припинення і датою прострочення фактичної заборгованості позичальника є, зокрема, звернення банку з позовом про дострокове стягнення кредиту, у тому числі, шляхом звернення стягнення на заставлене майно наступний календарний день за днем поштового відправлення позовної заяви банку до відповідача(-чів) (п.п. 4.4.2.3 Правил).
Відповідно до п.4.4.3 Правил при розрахунку розміру платежу позичальника на користь банку згідно п.4.4.1 цих Правил використовується метод «факт/факт», враховуючи день настання події припинення та не враховуючи день, коли прострочена фактична заборгованість позичальника була повністю погашена.
У виконання умов кредитного договору №934/2020/СРД-МСБ від 30.06.2020 позивач надав відповідачу кредитні кошти в розмірі 237400,00грн, що підтверджується банківською випискою за період з 30.06.2020 по 09.10.2023.
Відповідач своєю чергою здійснив платежі з повернення кредитних коштів на суму 219727,29грн, що підтверджується банківською випискою по рахунку відповідача.
Доказів сплати решти суми кредиту у розмірі 17672,71грн матеріали справи не містять.
Крім того за розрахунком позивача відповідач має заборгованість по процентам за користування кредитом у розмірі 5409,89 грн.
Розглядаючи спір по суті, суд виходить з такого.
Відповідно до ст.129 Конституції України основними засадами судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч.ч.1-4 ст.13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Відповідно до ст.74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.
За приписами ст. 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Відповідно до вимог ч.1 ст.509 Цивільного кодексу України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послуги, платити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених ст.11 цього Кодексу.
Пунктом 1 ч. ст.11 Цивільного кодексу України встановлено, що однією із підстав виникнення цивільних прав та обов`язків є договір.
Відповідно до приписів ч.1 ст.626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Згідно з ч.1 ст. 628 Цивільного кодексу України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства. Як визначено ст.629 Цивільного кодексу України договір є обов`язковим до виконання сторонами.
Згідно з ч.1 ст.1054 Цивільного кодексу України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірах та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти (ч.1 ст.1048 Цивільного кодексу України).
До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 цієї глави /§ 1. Позика/, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору (ч.2 ст.1054 Цивільного кодексу України).
Кредитний договір укладається у письмовій формі, а недодержанням письмової форми договору зумовлює його нікчемність (ст.1055 Цивільного кодексу України).
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст.1056-1 Цивільного кодексу України процентна ставка за кредитом може бути фіксованою або змінюваною. Тип процентної ставки визначається кредитним договором. Розмір процентів, тип процентної ставки (фіксована або змінювана) та порядок їх сплати за кредитним договором визначаються в договорі залежно від кредитного ризику, наданого забезпечення, попиту і пропозицій, які склалися на кредитному ринку, строку користування кредитом, розміру облікової ставки та інших факторів на дату укладення договору.
За змістом ч.1 ст.1049 Цивільного кодексу України позичальник зобов`язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі) у строк та в порядку, що встановлені договором.
Позика вважається повернутою в момент зарахування грошової суми, що позичалася, на банківський рахунок позикодавця (ч.3 ст.1049 Цивільного кодексу України).
Відповідно до ст.1050 Цивільного кодексу України якщо договором встановлений обов`язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів, належних йому відповідно до статті 1048 цього Кодексу.
За приписами ст.530 Цивільного кодексу України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Відповідно до ч.1 ст.526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства.
Згідно зі ст. ст. 525, 615 Цивільного кодексу України одностороння відмова від виконання зобов`язання і одностороння зміна умов договору не допускаються, якщо інше не встановлено договором або законом. Аналогічні вимоги щодо виконання зобов`язань містяться і у ч.ч.1,7 ст.193 Цивільного кодексу України.
З наявних в матеріалах справи банківських виписок вбачається, що позивач у виконання умов договору №934/2020/СРД-МСБ від 30.06.2020 надав відповідачу кредит у сумі 237400,00грн шляхом перерахування грошових коштів на зазначений в договорі рахунок.
Своєю чергою відповідачем було частково повернуто кредит у сумі 219727,29грн, що підтверджується банківськими виписками по рахунку відповідача.
Разом з тим матеріали справи свідчать, що внаслідок неналежного виконання зобов`язань з повернення кредиту за договором у відповідача утворилась заборгованість перед позивачем у розмірі 17672,71грн. Доказів протилежного матеріали справи не містять.
За період користування кредитом позивачем були нараховані проценти за користування кредитом, залишок заборгованості за якими з урахуванням часткової сплати процентів позичальником складає 5409,89грн. При перевірці судом розрахунку процентів судом прийнято до уваги пояснення позивача від 28.02.2024 стосовно застосування умов п.8 кредитного договору.
Доказів сплати заявлених до стягнення процентів відповідачем не надано, наявність заборгованості не спростовано.
За таких обставин суд визнає обґрунтованими заявлені позивачем вимоги про стягнення з відповідача суми заборгованості за кредитом в розмірі 17672,71грн та процентів за користування кредитом у сумі 5409,89грн.
Невиконання відповідачем своїх зобов`язань з повернення кредиту та сплати нарахованих процентів є порушенням зобов`язання (неналежним виконанням) в розумінні ст.610 Цивільного кодексу України.
Вказане зумовлює висновок суду, що відповідач згідно з ч. 1 ст.612 Цивільного кодексу України є боржником, який прострочив виконання зобов`язання.
Враховуючи встановлений судом факт неналежного виконання відповідачем зобов`язання з повернення кредиту у сумі 17672,71грн та сплати процентів за користування кредитом у сумі 5409,89грн, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Витрати позивача зі сплати судового збору, належний розмір якого становить 2147,20 грн, з огляду на задоволення позовних вимог за приписами ст.129 Господарського процесуального кодексу України покладаються на відповідача. Інших судових витрат, пов`язаних з розглядом справи, до розподілу між сторонами учасниками справи заявлено не було.
Керуючись ст. ст. 86, 129, 210, 233, 236-237, 239-241 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити.
Стягнути з Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Аріадна 77» (87512, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Пилипа Орлика, б.77, код ЄДРПОУ 43229812) на користь Публічного акціонерного товариства Акціонерний банк «Укргазбанк» (03087, м.Київ, вул. Єреванська, буд. 1, код ЄДРПОУ 23697280) заборгованість за кредитом у сумі 17672,71грн, заборгованість за процентами за користування кредитом у сумі 5409,89грн та витрати зі сплати судового збору у сумі 2147,20грн.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Повний текст рішення складено та підписано 04.03.2024.
Відповідно до ч. 4 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України рішення підписано судом без його проголошення.
Відповідно до ст. 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно з ч. 1 ст. 256 Господарського процесуального кодексу України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів. Якщо в судовому засіданні було підписано лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається в порядку, визначеному ст. 257 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя К.І. Аксьонова
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 04.03.2024 |
Оприлюднено | 06.03.2024 |
Номер документу | 117399611 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань банківської діяльності кредитування |
Господарське
Господарський суд Донецької області
Аксьонова Катерина Іллівна
Господарське
Господарський суд Донецької області
Аксьонова Катерина Іллівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні