ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,
гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ: 03499901,UA368999980313151206083020649
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
04.03.2024 Справа №905/38/24
Господарський суд Донецької області у складі
судді Лободи Т.О.,
розглянувши справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи
за позовом Публічного акціонерного товариства акціонерного банку "Укргазбанк", м. Київ, код 23697280,
до відповідача 1 Товариства з обмеженою відповідальністю "Лігос Бетон", м. Маріуполь Донецької області, код 41800970,
відповідача 2 фізичної особи ОСОБА_1 , м. Маріуполь Донецької області, РНОКПП НОМЕР_1 ,
про стягнення 1 138 582,59 грн,
ВСТАНОВИВ:
Публічне акціонерне товариство акціонерний банк "Укргазбанк" звернулось до Господарського суду Донецької області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Лігос Бетон" та фізичної особи ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за Кредитним договором № 920/2021/СРД-МСБ від 24.05.2021 у загальній сумі 1 138 582,59 грн, з якої заборгованість по кредиту прострочена 937 808,33 грн, заборгованість по процентах прострочена 184 956,67 грн, заборгованість по комісії прострочена 15 817,59 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані порушенням відповідачем-1 зобов`язань за кредитним договором № 920/2021/СРД-МСБ від 24.05.2021 щодо своєчасної сплати кредиту та процентів, внаслідок чого утворилася заборгованість, яка є предметом стягнення за позовом. Позовні вимоги до відповідача-2 ґрунтуються на договорі поруки № 920/2021/СРД-МСБ-П від 24.05.2021, за яким відповідач-2 зобов`язався відповідати перед позивачем за невиконання зобов`язань відповідачем-1 за кредитним договором № 920/2021/СРД-МСБ від 24.05.2021.
Ухвалою Господарського суду Донецької області від 16.01.2024 суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі № 905/38/24; суд вирішив здійснювати розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження справи без повідомлення (виклику) учасників справи за наявними у справі матеріалами; встановив сторонам строки для подання заяв по суті справи.
З метою повідомлення сторін про розгляд даної справи, суд копії ухвали суду від 16.01.2024 направив до особистих електронних кабінетів сторін в системі "Електронний суд". Згідно довідок про доставку електронного листа вказана ухвала суду в електронному вигляді доставлена до електронних скриньок всіх сторін.
Отже, приймаючи до уваги те, що суд вжив усі заходи для належного повідомлення учасників справи про розгляд судової справи, суд дійшов висновку, що сторони належним чином повідомлені про відкриття провадження у справі та розгляд даної справи в порядку спрощеного позовного провадження.
Відповідачі у встановлений строк відзиву на позов не надали, а відтак не скористалися наданими їм процесуальними правами.
Згідно з частиною 2 статті 178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Таким чином, всім учасникам справи надано можливість для висловлення своєї правової позиції по суті позовних вимог та судом дотримано, під час розгляду справи, обумовлені чинним ГПК України процесуальні строки для звернення із заявами по суті справи та іншими заявами з процесуальних питань.
За висновками суду, в матеріалах справи достатньо документів, які мають значення для правильного вирішення спору, внаслідок чого справа може бути розглянута за наявними у справі матеріалами.
Згідно з ч. 4 ст. 240 ГПК України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
Розглянувши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, всебічно та повно перевіривши матеріали справи та надані докази, суд встановив наступне.
24.05.2021 між Публічним акціонерним товариством Акціонерний банк "Укргазбанк" (Банк) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Лігос Бетон" (Позичальник) було укладено кредитний договір № 920/2021/СРД-МСБ (Договір), відповідно до умов якого Банк відкриває Позичальнику відновлювану відкличну кредитну лінію з Лімітом кредитної лінії в сумі 950 000,00 грн, а Позичальник зобов`язується сплачувати комісії та проценти за користування кредитними коштами та повернути Кредит у порядку та на умовах, визначених цим Договором.
Відповідно до п. 1.2 Договору цільове використання (мета) Кредиту: поповнення обігових коштів.
Пунктом 1.3 Договору визначений строк кредитування:
п. 1.3.1. Надання Кредиту здійснюється з "24" травня 2021 року по "15" травня 2023 року (включно).
п. 1.3.2. Позичальник зобов`язаний сплачувати Кредит у строки дії Ліміту кредитної лінії відповідного періоду та у сумі перевищення фактичної заборгованості по кредиту цього періоду над Лімітом кредитної лінії наступного періоду відповідно до Графіку зменшення Ліміту кредитної лінії за цим Договором (Додаток 1 до цього Договору) та у будь-якому випадку повернути Кредит у повному обсязі в термін по "15" травня 2023 року (включно).
Умовами п. 1.4 Договору сторонами погоджено, що Позичальник зобов`язаний сплачувати Банку комісії у розмірі та в порядку, визначеному Тарифами, які наведені в Додаток 2 до цього Договору, (далі за текстом - "Тарифи") та проценти за користування кредитними коштами в наступному розмірі:
п. 1.4.1. За користування кредитними коштами в межах строку кредитування, визначеного п. 1.3 цього з врахуванням встановленого Графіку зменшення Ліміту кредитної лінії за цим Договором, (строкова заборгованість) базова процентна ставка за користування кредитними коштами (далі Базова процентна ставка) встановлюється в розмірі 14,2 % річних.
п. 1.4.2. За користування кредитними коштами, що не повернуті в строк (прострочена заборгованість), відповідно до п. 1.3 цього Договору, у т.ч. у строки, визначені в Графіку зменшення Ліміту кредитної лінії за цим Договором, та/або відповідно до умов дострокового погашення Кредиту, встановлених внаслідок застосування Банком вимоги дострокового повного або часткового виконання Позичальником своїх зобов`язань за цим Договором, Базова процентна ставка встановлюється в розмірі, визначеному в п. 1.4.1. Договору збільшеного на 5,0 % річних.
Пунктом 1.4.3. Договору сторони погодили умови та розмір збільшення процентної ставки за користування коштами в межах строку кредитування.
Відповідно до п. 2.1 Договору у забезпечення зобов`язань за цим Договором прийнято поруку ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків фізичної особи НОМЕР_1 ).
Виконання Позичальником зобов`язань за цим Договором забезпечується також всім належним Позичальнику майном та коштами, на які може бути звернено стягнення в порядку, встановленому законодавством України (п. 2.3 Договору).
Згідно з п. 3.1 Договору кредитні кошти надаються Банком Позичальнику на підставі письмової анкети-заяви/заяви Позичальника в межах невикористаного залишку Ліміту кредитної лінії згідно з Графіком зменшення Ліміту кредитної лінії окремими траншами, шляхом перерахування з позичкового рахунку в національній валюті IBAN № НОМЕР_2 , відкритого в АБ "Укргазбанк" на поточний рахунок Позичальника в національній валюті IBAN № НОМЕР_3 , відкритий в АБ "Укргазбанк".
Надання Банком кредитних коштів здійснюється за умови отримання Банком, у строк не менше як за один банківський день до дати видачі коштів в межах Ліміту кредитної лінії, попередньої письмової заяви Позичальника та підтвердження Банком намірів про видачу кредитних коштів в межах Ліміту кредитної лінії згідно зазначеної заяви Позичальника.
Після отримання позичальником повної суми Кредиту в межах Ліміту кредитної лінії, встановленого в п. 1.1 цього Договору, подальше кредитування в межах строків та в межах сум Ліміту кредитної лінії, може здійснюватися лише після погашення Позичальником частини або всієї суми наданого Кредиту, у розмірі, який не може перевищувати обсягу такого погашення.
Надання Банком кредитних коштів за цим Договором здійснюється за умови:
- сплати Позичальником відповідних комісій Банку, термін сплати яких настав, згідно з Тарифами до цього Договору;
- виконання вимог Розділу II цього Договору щодо забезпечення виконання Позичальником своїх зобов`язань за цим Договором;
- дотримання Позичальником інших зобов`язань відповідно до пункту 6.2 цього Договору.
Відповідно до п. 3.2 Договору погашення кредиту Позичальник здійснює на рахунок в національній валюті IBAN № НОМЕР_4 , відкритий в АБ "Укргазбанк", відповідно до Графіку зменшення ліміту кредитування, який наведено в Додатку 1 до цього Договору.
Якщо останній день для сплати чергового платежу по Кредиту припадає на вихідний або святковий день, то сплата чергового платежу по Кредиту здійснюється у день, що передує такому вихідному або святковому дню.
У разі ненадходження платежів від Позичальника у встановлені цим Договором строки, суми непогашених у строк платежів визнаються простроченими та наступного банківського дня перераховуються на рахунки з обліку простроченої заборгованості. Банк, починаючи з дня виникнення такої заборгованості, може скористатися правом на договірне списання цієї суми з поточних рахунків Позичальника, відкритих в Банку, в порядку, визначеному в п.п. 3.10-3.11 цього Договору.
Умовами п. 3.3 Договору визначено, що нарахування процентів за користування кредитними коштами в межах строку кредитування, визначеного п. 1.3 цього Договору, здійснюється на суму фактичного щоденного залишку заборгованості за наданими кредитними коштами (строкової заборгованості), виходячи з процентної ставки за користування кредитними коштами, визначеної в пп. 1.4.1 цього Договору. При розрахунку процентів за користування кредитними коштами використовується метод "факт 360", виходячи із фактичної кількості днів у місяці та банківського року з розрахунку 360 днів у році, враховуючи перший день та не враховуючи останній день користування кредитними коштами.
Проценти за користування кредитними коштами нараховуються Банком у валюті Кредиту щомісячно, не пізніше останнього банківського дня місяця, за період з дати надання Кредиту по останній календарний день місяця, в якому наданий Кредит, та надалі з першого дня по останній календарний день місяця в день дострокового розірвання цього Договору, а також в день закінчення строку, на який надано Кредит, у відповідності з п. 1.3 цього Договору, за період з першого календарного дня місяця, в якому відбувається погашення Кредиту, по день, що передує дню погашення Кредиту, а у разі настання Події припинення до дня настання Події припинення, що визначені в п. 7.5.2. цього Договору.
Пунктом 3.4 Договору передбачено, що проценти за користування кредитними коштами сплачуються Позичальником щомісячно, не пізніше 15-го числа місяця, наступного за місяцем користування Кредитом, а також в день закінчення строку, на який надано Кредит, у відповідності з п. 1.3 цього Договору, або в день, зазначений в письмовому повідомленні Банку про дострокове розірвання цього Договору на рахунок в національній валюті IBAN № НОМЕР_4 , відкритий в АБ "Укргазбанк". У разі, якщо останній день для сплати (погашення) процентів за користування кредитними коштами припадає на вихідний або святковий день, то така сплата здійснюється у день, що передує такому вихідному або святковому дню. Проценти за користування кредитними коштами сплачуються з урахуванням положень п. 3.7. цього Договору.
Нарахування процентів за користування кредитними коштами, що не повернуті в строк, передбачений цим Договором (прострочена заборгованість), здійснюється на суму фактичного щоденного залишку простроченої заборгованості по Кредиту, виходячи з процентної ставки, зазначеної у п. 1.4.2. цього Договору, до дати погашення простроченої заборгованості по Кредиту, або настання Події припинення, визначеної в п. 7.5.2 цього Договору
У разі ненадходження платежів від Позичальника в рахунок погашення процентів за користування кредитними коштами у встановлені цим Договором строки, суми непогашених у строк процентів визнаються простроченими та наступного банківського дня перераховуються на рахунки з обліку простроченої заборгованості. Банк, починаючи з дня виникнення такої заборгованості, може скористатися правом на договірне списання цієї суми з поточних рахунків Позичальника, відкритих в Банку, в порядку, визначеному в п. п. 3.10-3.11 цього Договору.
Положеннями п. 3.6 Договору встановлено, що Позичальник сплачує комісії Банку. Комісії сплачуються Позичальником у розмірах, у порядку та в строки, що визначені Тарифами (Додаток 2 до цього Договору).
У разі якщо останній день для сплати комісій припадає на вихідний або святковий день, то така сплата здійснюється у день, що передує такому вихідному або святковому дню. Комісії нараховуються Банком щомісячно, не пізніше останнього банківського дня місяця, за період з дати надання кредиту по останній календарний день місяця, в якому наданий кредит, та надалі з першого дня по останній календарний день місяця, в день дострокового розірвання договору, а також в день закінчення строку, на який надано кредит, в день повного (в т.ч. дострокового) погашення кредиту згідно з умовами договору, за період з першого календарного дня місяця, в якому відбувається погашення кредиту, по день, що передує дню погашення кредиту, а у разі настання події припинення до дня настання події припинення, що визначені в п. 7.5.2 договору. Застосовується щодо комісій, відносно яких нарахування здійснюється щомісячно та розраховується процент річних.
Пунктом 3.7 Договору сторони погодили, що нарахування процентів за користування кредитними коштами, що не повернуті в строки/терміни, передбачені цим Договором (прострочена заборгованість), здійснюється на суму фактичного щоденного залишку простроченої заборгованості по Кредиту, виходячи з процентної ставки за користування кредитними коштами, визначеної в пп. 1.4.2 цього Договору. Проценти за користування кредитними коштами нараховуються Банком у валюті Кредиту щомісячно не пізніше останнього банківського дня місяця за період з дати виникнення простроченої заборгованості по останній календарний день місяця, в якому виникла така заборгованість (або до дня погашення простроченої заборгованості), та надалі з першого дня по останній календарний день місяця, в якому існує така прострочена заборгованість, та з першого календарного дня місяця до дня погашення простроченої заборгованості в місяці, в якому відбулось таке погашення. Сторони узгодили, що в разі настання Події припинення, Банк зупиняє нарахування процентів за користування кредитними коштами з дати визначених для такої події у п.7.5.2, а Позичальник зобов`язується сплатити на користь Банку платежі, визначені в п.7.5. цього Договору у випадку їх виникнення.
Відповідно до п. 3.9 Договору за наявності заборгованості по Кредиту та/або платі за Кредит, Сторони встановлюють наступну черговість погашення Позичальником заборгованості: 1) прострочені комісії (якщо буде мати місце прострочення); 2) прострочені проценти за користування кредитними коштами (якщо буде мати місце прострочення); 3) прострочена сума основного боргу (якщо буде мати місце прострочення); 4) строкові комісії; 5) строкові проценти за користування кредитними коштами; 6) строкова заборгованість за основним боргом.
Банк зобов`язується з урахуванням умов, встановлених положеннями цього Договору, надавати кредитні кошти в межах Ліміту кредитної лінії, визначеної в п. 1.1 цього Договору, з урахуванням обмежень, передбачених п. 3.1 цього Договору, виключно після оформлення забезпечення, передбаченого п. 2.1 цього Договору, та оплати Позичальником комісій у розмірі та в порядку, передбаченому цим Договором (п.п. 6.1.1 п. 6.1).
Позичальник зобов`язується: використовувати Кредит за цільовим призначенням та надавати документи в підтвердження цільового використання кредиту - протягом 5 банківських днів з дати отримання вимоги Банку (п.п. 6.2.1); своєчасно та в повному обсязі, в строки, встановлені в п. 1.3 цього Договору, повернути отримані в межах кредитної лінії, суми Кредиту (п.п. 6.2.2); своєчасно та в повному обсязі, на умовах і в порядку передбаченому цим Договором, сплачувати Плату за Кредит, а також суми передбачених цим Договором штрафних санкцій та відшкодовувати будь-які документально підтверджені та обґрунтовані витрати Банку згідно з умовами цього Договору (п.п. 6.2.3).
Пунктом 7.1 Договору передбачено, що у випадку порушення Позичальником зобов`язань за цим Договором, Банк має право відмовитися від виконання своїх зобов`язань, при цьому Позичальник зобов`язаний відшкодувати Банку збитки, а також сплатити штрафи, пеню та інші витрати, понесені Банком за цим Договором.
Відповідно до п. 9.16 Договору цей набирає чинності з моменту його підписання сторонами та діє до дати повного виконання сторонами зобов`язань за цим договором.
Суд зазначає, що вказаний договір підписаний сторонами та скріплений їх печатками, що свідчить про набрання ним чинності.
До вказаного Договору між сторонами було підписано Додаток № 1 "Графік зменшення ліміту відновлювальної кредитної лінії".
Так, згідно з Графіком зменшення ліміту відновлювальної кредитної лінії Позичальник зобов`язався виплатити Банку суму Кредиту відповідно до наступного графіку:
- 24.05.2021 по 15.02.2022 діючий ліміт кредитної лінії 950 000,00 грн;
- з 16.02.2022 по 15.03.2022 діючий ліміт кредитної лінії 712 500,00 грн;
- з 16.03.2022 по 15.04.2022 діючий ліміт кредитної лінії 475 000,00 грн;
- з 16.04.2022 по 15.05.2022 діючий ліміт кредитної лінії 237 500,00 грн;
- 16.05.2022 діючий ліміт кредитної лінії 0,00 грн;
- з 17.05.2022 по 15.02.2023 діючий ліміт кредитної лінії 950 000,00 грн;
- з 16.02.2023 по 15.03.2023 діючий ліміт кредитної лінії 712 500,00 грн;
- з 16.03.2023 по 15.04.2023 діючий ліміт кредитної лінії 475 000,00 грн;
- з 16.04.2023 по 15.05.2023 діючий ліміт кредитної лінії 237 500,00 грн.
З метою забезпечення виконання зобов`язань позичальника за кредитним договором № 920/2021/СРД-МСБ від 24.05.2021, 24 травня 2021 року між Публічним акціонерним товариством Акціонерний банк "Укргазбанк" (далі - кредитор), ОСОБА_1 (далі - поручитель, відповідач 2) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Лігос Бетон" (далі - позичальник, відповідач 1) було укладено договір поруки № 920/2021/СРД-МСБ-П (далі - договір поруки), відповідно до умов якого поручитель зобов`язується перед кредитором відповідати за виконання позичальником зобов`язань по кредитному договору № 920/2021/СРД-МСБ від 24.05.2021, а також договорів про внесення змін та додаткових договорів до нього, укладеному кредитором з позичальником, згідно якого позичальник зобов`язаний у порядку та на умовах, викладених у кредитному договорі не пізніше "15" травня 2023 року:
- повернути кредит у розмірі 950 000,00 грн у строк по 15 травня 2023 року (включно);
- сплатити проценти за користування кредитними коштами у межах строку кредитування, виходячи з 14,2% річних, сплатити проценти за користування кредитними коштами, що не повернуті у терміни, передбачені кредитним договором (прострочена заборгованість), виходячи з базової ставки збільшеної на 5,0 процентних пункти при настанні умов, передбачених, п. 1.4.3 кредитного договору, сплатити проценти за користування кредитними коштами у межах строку кредитування у розмірі підвищеної ставки згідно з умовами п. 1.4.3 кредитного договору;
- комісії, а також штрафи, пені та інші платежі у розмірі і випадках, передбачених кредитним та цим договорами;
- відшкодувати кредитору всі збитки, понесені ним внаслідок невиконання позичальником умов кредитного договору у розмірі і у випадках, передбачених кредитним договором.
У разі зміни умов кредитного договору, зокрема, але не виключно: у разі підвищення розміру процентів за користування кредитними коштами; відстрочення виконання зобов`язання, що призвело до збільшення періоду, за який нараховуються проценти за користування кредитними коштами; встановлення (збільшення розміру) неустойки; встановлення нових умов щодо порядку зміни процентної ставки за користування кредитними коштами в сторону збільшення; розширення змісту основного зобов`язання щодо дострокового повернення кредиту та плати за користування ним, поручитель зобов`язується перед кредитором відповідати за виконання позичальником зобов`язань по кредитному договору в обсязі, що встановлюється після внесених таких змін.
Поручитель надає свою згоду на зміни умов кредитного договору, які призведуть або можуть призвести до збільшення обсягу його відповідальності, а також підтверджує, що такі зміни не потребують отримання кредитором будь-якого додаткового погодження у майбутньому.
Поручитель зобов`язується у разі зміни умов кредитного договору, які призведуть або можуть призвести до збільшення обсягу його відповідальності укласти (-дати) додаткову (-і) угоду (-и)/договір (-и) про внесення змін до цього договору.
Відповідно до пункту 1.2. договору поруки поручитель несе солідарну відповідальність з позичальником перед кредитором за виконання зобов`язань по кредитному договору.
Поручитель відповідає за повернення заборгованості за кредитним договором у тому ж обсязі, що і позичальник (пункт 1.3 договору поруки).
Згідно з пунктом 5.1 договору поруки цей договір набирає чинності з моменту підписання сторонами та скріплення відбитками печаток (за наявності) і діє по 15 травня 2033 р. (включно).
Порука за цим договором припиняється у разі припинення забезпеченого нею зобов`язання за кредитним договором; якщо після настання строку виконання зобов`язання кредитор відмовився прийняти належне виконання, запропоноване позичальником або поручителем (п. 5.2 Договору поруки).
Договір поруки підписано сторонами та скріплено печатками банку та позичальника, що свідчить про набрання ним чинності.
Як вбачається із матеріалів справи, позивач виконав свої зобов`язання за кредитним договором № 920/2021/СРД-МСБ від 24.05.2021 належним чином, надавши 24.05.2021 відповідачу-1 кредитні кошти в розмірі 950 000,00 гривень, що підтверджується наданими позивачем виписками з особових рахунків відповідача-1 за період з 24.05.2021 (дата укладання договору) до 19.09.2023.
Однак, відповідач 1 порушив свої зобов`язання за кредитним договором, припинивши здійснювати платежі, які передбачені умовами договору та Графіком зменшення ліміту відновлювальної кредитної лінії. З наданих виписок банку по особовим рахункам відповідача 1 вбачається, що відповідачем 1 були здійснені платежі по оплаті 19.10.2021 кредиту в сумі 12 191,67 грн та процентів на загальну суму 82 832,48 грн, останній платіж здійснений 20.01.2022.
За користування кредитом в період з 24.05.2021 по 15.05.2023 банком нараховано проценти, залишок заборгованості за якими станом на 19.09.2023 складає 184 956,67 грн.
Також з наданого позивачем розрахунку заборгованості вбачається, що станом на 19.09.2023 банком нараховано за спірним кредитним договором комісію (прострочену) 15 817,59 грн.
Таким чином, за даними банку станом на 19.09.2023 у відповідача 1 утворилась заборгованість за кредитним договором № 920/2021/СРД-МСБ від 24.05.2021 у загальному розмірі 1 138 582,59 грн, з якої заборгованість по кредиту прострочена 937 808,33 грн, заборгованість по процентах прострочена 184 956,67 грн, заборгованість по комісії прострочена 15 817,59 грн.
Несвоєчасне та неповне виконання відповідачем 1 зобов`язань з повернення кредиту, сплати відсотків та комісії зумовило звернення позивача до суду із відповідним позовом про стягнення заборгованості.
Відповідно до ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу (ч. 1 ст. 16 ЦК України).
Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути, зокрема, примусове виконання обов`язку в натурі (п. 5 ч. 2 ст. 16 ЦК України).
Відповідно до ч. 1 ст. 509 ЦК України зобов`язанням с правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати маймо, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Згідно із ч. 1 ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін) (ч. 1 ст. 530 ЦК України).
Виконання зобов`язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком, правом довірчої власності (ч. 1 ст. 546 ЦК України).
Зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином (ст. 599 ЦК України).
Порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання) (ст. 610 ЦК України).
Згідно із ч. 1 ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Проаналізувавши правовідносини між сторонами, які виникли з вищевказаного договору, суд дійшов висновку про те, що даний договір за своє правовою природою є кредитним договором.
За змістом частин 1 та 2 статті 1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти. До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 цієї глави, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.
За договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов`язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості. Договір позики є укладеним з моменту передання грошей або інших речей, визначених родовими ознаками (ст. 1046 ЦК України).
Позика вважається повернутою в момент передання позикодавцеві речей, визначених родовими ознаками, або зарахування грошової суми, що позичалася, на його банківський рахунок (ч. 3 ст. 1049 ЦК України).
Відповідно до ч. 1 ст. 1050 ЦК України якщо позичальник своєчасно не повернув суму позики, він зобов`язаний сплатити грошову суму відповідно до статті 625 цього Кодексу. Якщо позичальник своєчасно не повернув речі, визначені родовими ознаками, він зобов`язаний сплатити неустойку відповідно до статей 549-552 цього Кодексу, яка нараховується від дня, коли речі мали бути повернуті, до дня їх фактичного повернення позикодавцеві, незалежно від сплати процентів, належних йому відповідно до статті 1048 цього Кодексу. Якщо договором встановлений обов`язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів, належних йому відповідно до статті 1048 цього Кодексу (ч. 2 ст. 1050 ЦК України).
Відповідно до вимог статті 525 ЦК України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно з частиною 2 статті 598 ЦК України припинення зобов`язання на вимогу однієї із сторін допускається лише у випадках, встановлених договором або законом.
Згідно з положеннями ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Суд зазначає, що одностороння відмова від договору не потребує узгодження та як самостійний юридичний факт зумовлює його розірвання.
З викладених у позовній заяві обставин, підтверджених належними та допустимими доказами, вбачається, що відповідач 1 порушив своє зобов`язання, що полягає у несплаті чергових платежів відповідно до Графіку зменшення ліміту відновлювальної кредитної лінії, з огляду на що суд вважає обґрунтованими вимоги позивача про стягнення суми простроченої заборгованості по кредиту за кредитним договором № 920/2021/СРД-МСБ від 24.05.2021 в розмірі 937 808,33 грн.
Частиною 1 ст. 1048 ЦК України визначено, що позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України. У разі відсутності іншої домовленості сторін проценти виплачуються щомісяця до дня повернення позики.
Пунктом 1.4. Кредитного договору сторони погодили, що Позичальник зобов`язаний сплачувати Банку комісії у розмірі та в порядку, визначеному Тарифами, які наведені в Додаток 2 до цього Договору, (далі за текстом - "Тарифи") та проценти за користування кредитними коштами в наступному розмірі:
п. 1.4.1. За користування кредитними коштами в межах строку кредитування, визначеного п. 1.3 цього з врахуванням встановленого Графіку зменшення Ліміту кредитної лінії за цим Договором, (строкова заборгованість) базова процентна ставка за користування кредитними коштами (далі Базова процентна ставка) встановлюється в розмірі 14,2 % річних.
п. 1.4.2. За користування кредитними коштами, що не повернуті в строк (прострочена заборгованість), відповідно до п. 1.3 цього Договору, у т.ч. у строки, визначені в Графіку зменшення Ліміту кредитної лінії за цим Договором, та/або відповідно до умов дострокового погашення Кредиту, встановлених внаслідок застосування Банком вимоги дострокового повного або часткового виконання Позичальником своїх зобов`язань за цим Договором, Базова процентна ставка встановлюється в розмірі, визначеному в п. 1.4.1. Договору збільшеного на 5,0 % річних.
Відповідно до п. 3.4 Кредитного договору проценти за користування кредитними коштами сплачуються Позичальником щомісячно, не пізніше 15-го числа місяця, наступного за місяцем користування Кредитом, а також в день закінчення строку, на який надано Кредит, у відповідності з п. 1.3 цього Договору, або в день, зазначений в письмовому повідомленні Банку про дострокове розірвання цього Договору на рахунок в національній валюті IBAN № НОМЕР_4 , відкритий в АБ "Укргазбанк".
Із розрахунку заборгованості за кредитним договором та банківських виписок вбачається, що нарахування процентів здійснено позивачем у межах строку кредитування.
Перевіривши здійснений позивачем розрахунок процентів за кредитним договором, суд дійшов висновку, що такий розрахунок є вірним, а тому позовні вимоги про стягнення заборгованості по процентах прострочених у розмірі 184 956,67 грн є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Позивачем також заявлено до стягнення 15 817,59 грн заборгованості по комісії простроченій.
Суд зазначає, що за умовами кредитного договору позичальник зобов`язаний сплачувати банку комісії в розмірі та в порядку, визначеному Тарифами, які наведені в Додатку 2 до кредитного договору (п. 1.4 договору).
Однак, позивачем не надано до суду доказів укладення Додатку №2 до кредитного договору, яким погоджено розмір тарифів.
Позивачем не доведено підписання сторонами та укладення Додатку № 2 до кредитного договору № 920/2021/СРД-МСБ від 24.05.2021 (відповідні докази відсутні в матеріалах справи), у зв`язку з чим позивачем не доведений розмір комісії, порядок нарахування комісії та порядок її сплати, а тому позовні вимоги в цій частині є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 553 ЦК України за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов`язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов`язання боржником.
У разі порушення боржником зобов`язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя (ч. 1 ст. 554 ЦК України).
Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки (ч. 2 ст. 554 ЦК України).
Відповідач 2 несе солідарну відповідальність, як поручитель відповідача 1, за невиконання останнім своїх зобов`язань за кредитним договором.
Відповідачі не надали доказів сплати заборгованості в заявленому розмірі або обґрунтованих заперечень проти позову та розрахунку заборгованості.
Враховуючи викладене, заявлений позивачем позов підлягає частковому задоволенню.
Пунктом 5 частини 1 статті 237 ГПК України передбачено, що при ухваленні рішення суд вирішує питання як розподілити між сторонами судові витрати.
Відповідно до ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст.129 ГПК України у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи, що позовні вимоги задоволені частково, суд покладає на відповідачів витрати позивача по оплаті судового збору в загальній сумі 16 841,48 грн , стягнувши по 50% вказаної суми з кожного відповідача, в іншій частині судовий збір залишається за позивачем.
На підставі викладеного, керуючись статями 1-5, 10, 11, 12, 20, 73-80, 86, 129, 233, 236-238, 240, 241, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Стягнути солідарно з Товариства з обмеженою відповідальністю "Лігос Бетон" (87513, Донецька область, м. Маріуполь, 26 квартал, буд. 1, прим. 36, код 41800970) та ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) на користь Публічного акціонерного товариства Акціонерний банк "Укргазбанк" (03087, м. Київ, вул. Єреванська, 1, код 23697280) заборгованість, яка виникла за кредитним договором № 920/2021/СРД-МСБ від 24.05.2021, а саме: заборгованість по кредиту прострочена в сумі 937 808,33 грн, заборгованість по процентах прострочена в сумі 184 956,67 грн.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Лігос Бетон" (87513, Донецька область, м. Маріуполь, 26 квартал, буд. 1, прим. 36, код 41800970) на користь Публічного акціонерного товариства Акціонерний банк "Укргазбанк" (03087, м. Київ, вул. Єреванська, 1, код 23697280) витрати по сплаті судового збору в сумі 8 420,74 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) на користь Публічного акціонерного товариства Акціонерний банк "Укргазбанк" (вул. Єреванська, 1, м. Київ, 03087, код 23697280) витрати по сплаті судового збору в сумі 8 420,74 грн.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ст. 241 ГПК України).
Апеляційна скарга на рішення суду подається в строки та в порядку, визначені статтями 256, 257 ГПК України.
Повний текст рішення складено та підписано 04.03.2024.
Суддя Т. О. Лобода
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 04.03.2024 |
Оприлюднено | 06.03.2024 |
Номер документу | 117399690 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань банківської діяльності кредитування |
Господарське
Господарський суд Донецької області
Лобода Тетяна Олександрівна
Господарське
Господарський суд Донецької області
Лобода Тетяна Олександрівна
Господарське
Господарський суд Донецької області
Лобода Тетяна Олександрівна
Господарське
Господарський суд Донецької області
Лобода Тетяна Олександрівна
Господарське
Господарський суд Донецької області
Лобода Тетяна Олександрівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні