ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
04.03.2024Справа № 910/19040/23
Господарський суд міста Києва в складі судді Коткова О.В., розглянувши у спрощеному позовному провадженні справу № 910/19040/23
за позовом Акціонерного товариства «Кредобанк»
до 1. Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрсервіскомплекс»
2. ОСОБА_1
3. ОСОБА_2
про стягнення грошових коштів
Без виклику учасників судового процесу.
СУТЬ СПОРУ:
14 грудня 2023 року до Господарського суду міста Києва від Акціонерного товариства «Кредобанк» (позивач) надійшла позовна заява б/н від 05.12.2023 року до Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрсервіскомплекс" (відповідач-1), ОСОБА_1 (відповідач-2) та ОСОБА_2 (відповідач-3) про солідарне стягнення заборгованості за договором кредитної лінії № 20 від 29.01.2021 року у розмірі 1 009 153,52 грн., з них: неповернутої суми кредиту - 808 490,17 грн. (вісімсот вісім тисяч чотириста дев`яносто гривень 17 копійок) та простроченої суми процентів - 183 876,29 грн. (сто вісімдесят три тисячі вісімсот сімдесят шість гривень 29 копійок).
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем-1 не були виконані у повному обсязі взяті на себе зобов`язання за договором кредитної лінії № 20 від 29.01.2021 року, виконання якого забезпечене договорами поруки від 29.01.2021 року, у зв`язку з чим позивачем заявлено про солідарне стягнення заборгованості у розмірі 1 009 153,52 грн.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 21.12.2023 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, ухвалено розгляд справи № 910/19040/23 здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін; встановлено відповідачу строк у п`ятнадцять днів з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позов із урахуванням вимог, передбачених статтею 165 Господарського процесуального кодексу України, з викладенням мотивів повного або часткового відхилення вимог позивача з посиланням на діюче законодавство; докази направлення відзиву позивачу.
26.01.2024 року через систему «Електронний суд» від Товариства з обмеженою відповідальністю "Укрсервіскомплекс" надійшов відзив на позовну заяву б/н від 25.01.2023 року, в якому відповідач-1 частково визнав позовні вимоги та вказав, що частково сплатив заборгованість у розмірі 75 000,00 грн. Крім того відповідач-1 зазначає, що здійснює дії направлені на часткове погашення існуючої заборгованості та у найкоротші строки сплатить 250 000,00 грн. Також відповідач-1 просить розстрочити виконання рішення суду строком на 12 місяців шляхом сплати кожного місця 1/12 частини суми боргу.
Станом на момент прийняття судом рішення по справі будь-яких заяв, клопотань тощо від сторін спору до суду не надходило.
Згідно з ч. 4 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України, у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, суд підписує рішення без його проголошення.
Суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами (ч. 5 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України).
Згідно з положеннями статті 248 Господарського процесуального кодексу України, суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
29 січня 2021 року між Акціонерним товариством "Кредобанк" (надалі - позивач, банк) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Укрсервіскомплекс" (надалі - відповідач, позичальник) укладено договір кредитної лінії № 20 (надалі - договір), відповідно до п. 1.1. якого банк зобов`язується на умовах, обумовлених договором, відкрити позичальнику кредитну лінію (надалі - кредитна лінія), згідно з якою видавати позичальнику грошові кошти - кредит/кредити (транш/транші) в межах максимального ліміту заборгованості, а позичальник зобов`язується повернути транш/транші (основну заборгованість), сплатити проценти, комісії та інші платежі, передбачені договором.
Максимальний ліміт заборгованості та валюта кредитної лінії: 840 000,00 грн. (п. 2.1. договору).
Відповідно до пункту 2.2. договору термін (строк) дії кредитної лінії до 28 січня 2023 року (включно).
Пунктом 2.3.1. договору визначено, що від моменту видачі траншу проценти підлягають сплаті за змінюваною процентною ставкою, надалі - змінювана ставка, яка станом на дату укладення кредитного договору та впродовж першого періоду дії змінюваної ставки становить 13,13% річних.
Згідно з пунктом 2.3.2. договору розмір змінюваної ставки для кожного періоду дії змінюваної ставки визначається за формулою: розмір змінюваної ставки (але не більше максимального розміру змінюваної ставки) = базова ставка + маржа, де:
базовою ставкою є індекс, визначений згідно з пунктом 3.4.2. частини Б.
Маржа становить 5% (п`ять процентів) річних.
Відповідно до пункту 2.3.3. договору максимальний розмір змінюваної ставки не може перевищувати 30% (тридцять процентів) річних.
Для цілей пункту 10.7. частини Б встановлюється фіксована процентна ставка у розмірі 30 % (тридцять процентів) річних (пункт 2.3.4. договору).
За умовами пункту 2.4. договору позичальник зобов`язаний сплачувати банку наступні комісії:
2.4.1. за відкриття кредитної лінії - 0,5% від максимального ліміту кредиту (4200,00 грн.), сплачується до видачі кредитних коштів;
2.4 2. інші комісії - у порядку та в розмірах, визначених відповідно до діючих тарифів банку (надалі - тарифи).
Відповідно до пунктів 2.6.1. - 2.6.5. договору видача траншу здійснюється відповідно до пункту 13.4. частини Б на підставі заяви позичальника про видачу траншу, акцептованої банком. Вимоги до заяви про видачу траншу визначені в пункті 13.5. частини Б. Заява про видачу траншу вважається акцептованою банком з часу її отримання банком за умов, визначених в пункті 13.5. частини Б. Транші видаються в межах діючого на дату видачу максимального ліміту заборгованості.
В разі погодження сторонами використання для дистанційного розрахункового обслуговування позичальника банком, обміну іншою інформацією системи дистанційного обслуговування "Клієнт-Інтернет-Банк" ("iFOBS")" (надалі - система), видача траншу може здійснюватися також на підставі електронної заяви позичальника, переданої банкові системою (надалі - електронна заява).
Видача траншу за кредитним договором на підставі електронної заяви може проводитися виключно на поточний рахунок позичальника в банку.
За умовами пункту 2.7. договору цілями кредитування є фінансування обігового капіталу позичальника виключно з метою підтримки та/або розвитку господарської діяльності.
Згідно з пунктами 2.8.1. - 2.8.5. договору позичальник зобов`язаний сплачувати платежі щодо повернення траншу/траншів (основної заборгованості), проценти за користування траншем/траншами, комісії, інші платежі, передбачені договором, в розмірах та в строки (терміни), визначені договором.
Будь-який з траншів, якими позичальник користується за договором, підлягає поверненню (сплаті) позичальником банку до закінчення строку користування цим траншем, погодженого сторонами згідно з цим договором, а якщо повернення траншу/траншів необхідно здійснити раніше для неперевищення максимального ліміту заборгованості згідно з Графіком зміни максимального ліміту заборгованості, - то раніше. Нараховані відповідно до умов договору, проценти за попередній календарний місяць користування траншами підлягають сплаті позичальником в період з 1 (першого) по 5 (п`яте) число (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, за який вони були нараховані. Повне погашення основної заборгованості за договором (всіх траншів), сплату процентів за користування траншами, комісій та інших платежів, належних з позичальника за договором, позичальник повинен здійснити не пізніше дати, визначеною в пункті 2.2. частини А.
Заборгованість за договором сплачується позичальником на транзитний рахунок. Кошти, які сплачуються на транзитний рахунок, зараховуються банком на погашення заборгованості позичальника за договором згідно з черговістю, визначеною пунктом 8.8. частини Б.
Відповідно до пункту 2.8.6.2. договору у випадку повного повернення основної заборгованості за договором (всіх траншів) позичальник зобов`язаний одночасно сплатити всі нараховані проценти, в тому числі нараховані за останній місяць (частину останнього місяця) користування траншем/траншами.
Банк вправі вимагати дострокового повернення траншу/траншів, сплати процентів, комісій та інших належних до сплати платежів за договором відповідно до пункту 8.10.4. частини Б (пункт 2.8.7. договору).
Відповідно до пункту 2.11.1. договору шляхом підписання цього кредитного договору сторони погодили, що кредит (основна заборгованість) надається позичальникові в рамках Програми фінансової державної підтримки суб`єктів мікро - та малого підприємництва "Доступні кредити 5-7-9%", що затверджена Фондом розвитку підприємництва на виконання "Порядку надання фінансової державної підтримки суб`єктам мікро підприємництва та малого підприємництва", затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 28 від 24 січня 2020 року (зі змінами); (надалі - Програма) та відповідно до умов договору про співробітництво за програмою "Доступні кредити 5-7-9%", що укладений між Банком та Фондом розвитку підприємництва № 11 від 18 травня 2020 року.
Фондом розвитку підприємництва надається компенсація нарахованих процентів за користування позичальником кредитними коштами (далі - державна підтримка), в розмірі та строки, визначені умовами Програми, та у разі дотримання позичальником умов Програми та договору компенсація нарахованих процентів за користування кредитними коштами надається Фондом розвитку підприємництва позичальнику - з метою зниження його фактичних витрат на сплату встановленої пунктом 2.3. частини А процентної ставки за кредитом, внаслідок чого такий позичальник має сплачувати лише частину платежу із погашення процентів за користування кредитом у розмірі, визначеному пунктом 2.11.3. частини А, з урахуванням інших умов кредитного договору (пункт 2.11.2. договору).
Згідно з пунктом 2.11.5. договору у разі відсутності умов, передбачених пунктом 2.11.7. та/або 2.11.9. частини А, оплата частини платежу зі сплати процентів за користування позичальником кредитом (надалі - компенсація процентів) здійснюється шляхом списання коштів з відкритого у банку Фондом розвитку підприємництва рахунку умовного зберігання (ескроу) (надалі - ескроу рахунку). Сума компенсації процентів, що підлягає сплаті за кредитом позичальника - за рахунок коштів, наданих позичальнику Фондом розвитку підприємництва, розраховується як різниця між сумою нарахованих банком процентів за користування кредитом відповідно до умов пункту 2.3. частини А, та сумою платежу, що здійснений позичальником відповідно до пункту 2.11.3. частини А. Порядок списання коштів компенсації процентів з ескроу рахунку визначається відповідним договором про відкриття ескроу рахунку, укладеним між Фондом розвитку підприємництва та банком. До коштів, які надійшли на позичковий рахунок в якості компенсації процентів, черговість, визначена пунктом 8.8. частини Б, не застосовується, а їх зарахування здійснюється у такій черговості: у першу чергу - прострочені платежі по сплаті процентів за користування кредитом; у другу чергу - строкові платежів по сплаті процентів за користування кредитом; у третю чергу - прострочені платежі по сплаті комісій за користування кредитом; у четверту чергу - прострочені платежі по сплаті пені, штрафів та інших видів неустойки; у п`яту чергу - прострочені платежі по поверненню кредиту (основного боргу); у шосту чергу - строкові платежі по сплаті нарахованих комісій за користування кредитом; у сьому чергу - строкові платежі по сплаті пені, штрафів та інших видів неустойки; у восьму чергу - строкові платежі по поверненню кредиту (основного боргу) за поточний місяць; у дев`яту чергу - строкові платежі по поверненню кредиту (основного боргу) за наступний місяць/місяці.
Відповідно до пункту 2.11.6. договору застосування компенсаційної процентної ставки призупиняється у випадку: прострочення позичальником виконання зобов`язання зі сплати частини/повної суми основної заборгованості та/або прострочення виконання позичальником зобов`язання зі сплати та сумою платежу, що повинен бути здійснений позичальником відповідно до пункту 2.11.3. частини А на строк більш, ніж 15 (п`ятнадцять) календарних днів та/або прострочення здійснення інших платежів, передбачених договором (підпункт 2.11.6.2. договору).
Відповідно до пункту 6.3. частини Б договору банк має право відмовити позичальнику у здійсненні кредитної операції або вимагати дострокового завершення кредитної операції з позичальником за наявності хоча б однієї із наступних підстав (якщо інше не передбачено договором або договором):
6.3.1. прострочення сплати позичальником процентів, комісій та/або повернення основної заборгованості чи інших платежів, передбачених договором;
6.3.2. наявності обставин, які свідчать про те, що основна заборгованість не буде повернута позичальником банку у строки (терміни), визначені договором.
29 січня 2021 року між Акціонерним товариством "Кредобанк" та Товариством з обмеженою відповідальністю "Укрсервіскомплекс" укладено також додаток № 1 про загальні умови кредитування (надалі - додатковий договір).
За умовами пункту 8.1. додаткового договору позичальник зобов`язаний виконати зобов`язання (у тому числі, але не виключно, повернути видану позичальнику або, обумовленим частиною А, третім особам (в інтересах позичальника) основну заборгованість в повному обсязі), що с предметом кредитної операції у порядку, в строки та на умовах, які визначені договором.
Згідно з пунктом 8.10.4. додаткового договору банк у випадках, передбачених пунктом 6.3. частини Б, вправі вимагати повного дострокового повернення основної заборгованості, сплати процентів, комісій та інших належних платежів за Договором, про що письмово повідомляє позичальника.
Позичальник зобов`язаний протягом 30 днів з моменту отримання повідомлення банку, передбаченого пункту 8.10.4. частини Б, достроково повністю повернути основну заборгованість, сплатити проценти, комісії та інші належні до салати платежі за договором в повному обсязі (пункт 8.10.5. додаткового договору).
Тобто, підписавши вищезгаданий договір, позичальник зобов`язується належним чином виконувати умови обумовлені даним договором, в тому числі погашати банку заборгованість за наданим кредитом, а також сплачувати проценти та комісії за користування ним, виходячи з умов договору.
Відповідно до пункту 2.12.8. договору договір набуває чинності з дня його підписання сторонами та діє до повного виконання сторонами своїх зобов`язань за договором.
Звертаючись до суду із даним позовом Акціонерне товариство "Кредобанк" зазначає, що банк виконав прийняті на себе обов`язки в повному обсязі, що підтверджується Випискою по особовим рахункам ТОВ "Укрсервіскомплекс" за період з 29.01.2021 по 15.11.2023. Однак, у зв`язку із неналежним виконанням відповідачем своїх зобов`язань за договором кредитної лінії № 20 від 29.01.2021 року, станом на 15.11.2023 року заборгованість позичальника становить 1 009 153,52 грн., з яких: 808 490,17 грн. - неповернута сума кредиту та 183 876,29 грн. - прострочені відсотки. На підтвердження наявності заборгованості банк подав до позовної заяви відповідний розрахунок заборгованості.
У розрізі спірних правовідносин суд враховує правову позицію, що викладена у постанові Верховного Суду від 23.09.2019 року у справі № 910/10254/18, згідно якої банківські виписки з рахунків позичальника є належними та допустимими доказами, що підтверджують рух коштів по конкретному банківському рахунку, вміщують записи про операції, здійснені протягом операційного дня, та є підтвердженням виконаних за день операцій, а отже є належними доказами надання позичальнику кредитних коштів.
Крім того, розрахунок заборгованості, який було надано АТ "Кредобанк" до позовної заяви, є офіційним документом, що виготовляється уповноваженим працівником банку у ліцензованому програмному забезпеченні, у якому фіксується розподіл коштів на погашення заборгованості.
Відповідно до підпункту 14 пункту 3 Розділу І Положення про організацію бухгалтерського обліку в банках України (Заголовок в редакції Постанови Національного банку № 209 від 26.09.2022), що затверджене постановою правління Національного банку України від 04 07.2018 за № 75, первинний документ - документ, який містить відомості про операцію.
Відповідно до пункту 42 Розділу ІІІ Положення про організацію бухгалтерського обліку в банках України, підставою для бухгалтерського обліку операцій банку є первинні документи. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.
Згідно пункту 62 Розділу IV Положення в редакції Постанови Національного банку № 209 від 26.09.2022 виписки з клієнтських рахунків є підтвердженням виконаних за операційний день операцій і призначаються для видачі або відсилання клієнту. Порядок, періодичність друкування та форма надання виписок (у паперовій/електронній формі) із клієнтських рахунків обумовлюються договором банківського рахунку, що укладається між банком і клієнтом під час відкриття рахунку.
27 січня 2023 року АТ "Кредобанк" було направлено досудову вимогу щодо виконання зобов`язань за договором кредитної лінії № 20 від 29.01.2021 року листом з описом вкладення у цінний лист за адресою місцезнаходження ТОВ "Укрсервіскомплекс": 04205, м. Київ, вул. М. Тимошенко, 21, кв. 3, яка була вказана позичальником у договорі та відповідає адресі місцезнаходження в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань. Однак, станом на дату звернення банку до суду, жодних дій, спрямованих на погашення заборгованості за договором кредитної лінії № 20 від 29.01.2021 року зі сторони позичальника не здійснювалося.
Також для забезпечення виконання зобов`язань за договором кредитної лінії № 20 від 29.01.2021 року між АТ "Кредобанк" та ОСОБА_1 (поручитель) було укладено договір поруки від 29.01.2021 року (надалі - договір поруки), відповідно до умов якого поручитель зобов`язується відповідати перед кредитором за виконання Товариством з обмеженою відповідальністю "Укрсервіскомплекс" зобов`язань в повному обсязі за договором кредитної лінії № 20 від 29.01.2021 року.
Крім того, 29.01.2021 року між АТ "Кредобанк" та ОСОБА_2 (поручитель) було укладено договір поруки (надалі - договір поруки), відповідно до умов якого поручитель зобов`язується відповідати перед кредитором за виконання Товариством з обмеженою відповідальністю "Укрсервіскомплекс" зобов`язань в повному обсязі за договором кредитної лінії № 20 від 29.01.2021 року.
Відповідно до пункту 2.6. договорів поруки поручитель та боржник несуть солідарну відповідальність перед кредитором. Поручитель своїм підписом на цьому договорі підтверджує, що як поручитель він несе солідарну відповідальність за виконання зобов`язань боржника, а також за будь-якого іншого боржника, в разі переведення боргу/заміни особи боржника або смерті боржника на підставі або у зв`язку з кредитним договором.
В пункті 2.1. договорів поруки визначено, що у випадку невиконання боржником своїх зобов`язань за кредитним договором кредитор письмово повідомляє поручителя про це із зазначенням суми заборгованості боржника.
Поручитель зобов`язаний сплатити кредитору заборгованість протягом 7 календарних днів з моменту невиконання боржником зобов`язань за кредитним договором (п. 2.2. договорів поруки).
Відповідно до пунктів 4.6., 4.7. договорів поруки договір вступає в дію з моменту його підписання сторонами та діє до повного його виконання. Порука припиняється після спливу трирічного строку, який відліковується від дня настання строку виконання забезпеченого зобов`язання за кредитним договором.
З метою досудового врегулювання спору АТ "Кредобанк" надсилав досудові вимоги про виконання грошових зобов`язань за кредитним договором поручителям - ОСОБА_2 № 85-13213894/1/23 від 15.05.2023 року та ОСОБА_1 № 85-13213894/1/23 від 15.05.2023 року.
Проте, зазначені вимоги залишені відповідачами без відповіді та задоволення.
Вказані обставини стали підставою для звернення позивача до суду з даним позовом.
Оцінюючи подані докази та наведені обґрунтування за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з наступних підстав.
Згідно статей 11, 509 Цивільного кодексу України зобов`язання виникають зокрема з договорів. Аналогічні положення встановлені і в статтях 173-175 Господарського кодексу України: господарські зобов`язання можуть виникати, зокрема з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать (стаття 174 ГК України).
У відповідності до статті 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.
Положеннями статей 627, 628 Цивільного кодексу України визначено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Статтею 629 Цивільного кодексу України встановлено, що договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Враховуючи правову природу укладеного договору, кореспондуючи права та обов`язки його сторін, суд дійшов висновку, що оцінка правомірності заявлених вимог має здійснюватись з урахуванням приписів законодавства, які регламентують правовідносини по кредитному договору.
Згідно статті 1054 Цивільного кодексу України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти. До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 цієї глави, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.
У відповідності до приписів статті 1049 Цивільного кодексу України позичальник зобов`язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій ковкості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором. Якщо договором не встановлений строк повернення позики або цей строк визначений моментом пред`явлення вимоги, позика має бути повернена позичальником протягом тридцяти днів від дня пред`явлення позикодавцем вимоги про це, якщо інше не встановлено договором.
Позика вважається повернутою в момент передання позикодавцеві речей, визначених родовими ознаками, або зарахування грошової суми, що позичалася, на його банківський рахунок.
Відповідно до статті 1048 Цивільного кодексу України позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України. У разі відсутності іншої домовленості сторін проценти виплачуються щомісяця до дня повернення позики.
Згідно частини першої статі 1050 Цивільного кодексу України якщо позичальник своєчасно не повернув суму позики, він зобов`язаний сплатити грошову суму відповідно до статті 625 цього Кодексу. Якщо позичальник своєчасно не повернув речі, визначені родовими ознаками, він зобов`язаний сплатити неустойку відповідно до статей 549-552 цього Кодексу, яка нараховується від дня, коли речі мали бути повернуті, до дня їх фактичного повернення позикодавцеві, незалежно від сплати процентів, належних йому відповідно до статті 1048 цього Кодексу.
Якщо договором встановлений обов`язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів, належних йому відповідно до статті 1048 цього Кодексу (частина друга статі 1050 ЦК України).
Частиною другою статті 1056-1 Цивільного кодексу України встановлено, що розмір процентів, тип процентної ставки (фіксована або змінювана) та порядок їх сплати за кредитним договором визначаються в договорі залежно від кредитного ризику, наданого забезпечення, попиту і пропозицій, які склалися на кредитному ринку, строку користування кредитом, розміру облікової ставки та інших факторів на дату укладення договору.
У відповідності до вимог статті 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Згідно зі статтею 525 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Частиною першою статті 530 Цивільного кодексу України встановлено, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Крім того, відповідно також до статті 599 Цивільного кодексу України та статті 202 Господарського кодексу України господарське зобов`язання припиняється, зокрема, виконанням, проведеним належним чином.
Згідно з частиною 1 статті 546 Цивільного кодексу України виконання зобов`язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком.
Відповідно до ст. 553 Цивільного кодексу України за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов`язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов`язання боржником. Порукою може забезпечуватися виконання зобов`язання частково або у повному обсязі. Поручителем може бути одна особа або кілька осіб.
Як вже було встановлено судом вище, в забезпечення виконання зобов`язань позичальника за кредитним договором між банком та відповідачами-2, 3 було укладено договори поруки.
Відповідно до ст. 541 Цивільного кодексу України солідарний обов`язок або солідарна вимога виникають у випадках, встановлених договором або законом, зокрема у разі неподільності предмета зобов`язання.
Згідно зі статтею 543 Цивільного кодексу України у разі солідарного обов`язку боржників (солідарних боржників) кредитор має право вимагати виконання обов`язку частково або в повному обсязі як від усіх боржників разом, так і від будь-кого з них окремо. Кредитор, який одержав виконання обов`язку не в повному обсязі від одного із солідарних боржників, має право вимагати недоодержане від решти солідарних боржників. Солідарні боржники залишаються зобов`язаними доти, доки їхній обов`язок не буде виконаний у повному обсязі. Солідарний боржник не має права висувати проти вимоги кредитора заперечення, що ґрунтуються на таких відносинах решти солідарних боржників з кредитором, у яких цей боржник не бере участі. Виконання солідарного обов`язку у повному обсязі одним із боржників припиняє обов`язок решти солідарних боржників перед кредитором.
Таким чином, при солідарному обов`язку кредиторові надається право за своїм розсудом вимагати виконання зобов`язання в повному обсязі або частково від усіх боржників разом або від кожного окремо. Пред`явивши вимогу до одного із солідарних боржників і не одержавши задоволення, кредитор має право пред`явити вимогу до іншого солідарного боржника.
Як вбачається з наявних у матеріалах справи фактичних даних, 27.01.2023 року АТ "Кредобанк" було направлено позичальнику досудову вимогу щодо виконання зобов`язань за договором кредитної лінії № 20 від 29.01.2021 року.
Втім, жодних дій, спрямованих на погашення заборгованості за договором кредитної лінії № 20 від 29.01.2021 року станом на момент звернення з позовом до суду позичальником вчинено не було.
Крім того, позивач звертався до поручителів з досудовими вимогами № 85-13213894/1/23 від 15.05.2023 року та № 85-13213894/1/23 від 15.05.2023 року щодо виконання зобов`язань за договором кредитної лінії № 20 від 29.01.2021 року.
Вказані вимоги залишені поручителями без відповіді та задоволення.
Водночас судом встановлено, що 29.12.2023 року та 25.01.2024 року позичальник частково погасив заборгованість за договором кредитної лінії № 20 від 29.01.2021 року у розмірі 30 000,00 грн., що підтверджується платіжними інструкціями № 700 від 29.12.2023 року та № 704 від 25.01.2024 року.
Таким чином, на момент винесення рішення у даній справі спір щодо суми заборгованості в частині 30 000,00 грн. відсутній.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 231 Господарського процесуального кодексу України Господарський суд закриває провадження у справі, якщо відсутній предмет спору.
Господарський суд закриває провадження у справі в частині позовних вимог у зв`язку з відсутністю предмета спору, зокрема, у випадку припинення існування предмета спору (наприклад, сплата суми боргу, знищення спірного майна, скасування оспорюваного акта державного чи іншого органу тощо), якщо між сторонами у зв`язку з цим не залишилося неврегульованих питань. Закриття провадження у справі на підставі зазначеної норми ГПК можливе в разі, коли предмет спору існував на момент виникнення останнього та припинив існування в процесі розгляду справи.
Враховуючи, що предмет спору в частині позовних вимог про стягнення заборгованості в розмірі 30 000,00 грн. припинив своє існування, суд дійшов висновку, що провадження щодо солідарного стягнення з відповідачів на користь позивача заборгованості в розмірі 30 000,00 грн. підлягає закриттю у зв`язку з відсутністю предмета спору.
У прохальній частині позовної заяви позивач просить стягнути солідарно з відповідачів на свою користь заборгованість у загальному розмірі 1 009 153,52 грн. (неповернута сума кредиту - 808 490,17 грн. та прострочена сума процентів - 183 876,29 грн.), втім сумарний розмір заборгованості за розрахунком суду складає 992 366,46 грн.
З огляду на встановлений судом факт порушення відповідачем-1 зобов`язань за договором кредитної лінії № 20 від 29.01.2021 року, зокрема, не повернення кредитних коштів у передбачений договором термін та не здійснення в повному обсязі сплати процентів за користування кредитними коштами, відсутність в матеріалах справи доказів на спростування заявлених вимог, та зважаючи на те, що відповідачі-2, 3 солідарно відповідають перед позивачем за кредитним договором, відповідно перевіривши додані до позову розрахунки, суд дійшов висновку, що позовні вимоги щодо солідарного стягнення неповернутої суми кредиту у розмірі 778 490,17 грн. (808 490,17 грн. - 30 000,00 грн.) та 183 876,29 грн. простроченої суми процентів є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Щодо клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрсервіскомплекс» про розстрочення виконання рішення суду на 12 місяців.
У відзиві на позовну заяву відповідач просив суд розстрочити виконання рішення суду строком на 12 місяців шляхом сплати кожного місяця 1/12 частини суми боргу. В обґрунтування клопотання відповідач послався на те, що метою отримання кредитної лінії було розвинення господарської діяльності товариства, проте у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України фінансове становище підприємства відповідача погіршилося.
Частиною 1 ст. 239 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що суд, який ухвалив рішення, може визначити порядок його виконання, надати відстрочення або розстрочити виконання, вжити заходів для забезпечення його виконання, про що зазначає в рішенні.
Згідно з ч. 1 ст. 331 Господарського процесуального кодексу України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення.
Відповідно до частин 3, 4, 5 статті 331 Господарського процесуального кодексу України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочки або розстрочки виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим. Вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: 1) ступінь вини відповідача у виникненні спору; 2) стосовно фізичної особи - тяжке захворювання її самої або членів її сім`ї, її матеріальний стан; 3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо. Розстрочення та відстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення такого рішення, ухвали, постанови.
Відстрочка - це відкладення чи перенесення виконання рішення на новий строк, який визначається господарським судом.
Розстрочка означає виконання рішення частками, встановленими господарським судом, з певним інтервалом у часі.
Підставою для відстрочки, розстрочки виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у визначений строк.
Вирішуючи питання про відстрочку чи розстрочку виконання рішення суд повинен враховувати матеріальні інтереси сторін, їх фінансовий стан, ступінь вини відповідача у виникненні спору, наявність інфляційних процесів у економіці держави та інші обставини справи, зокрема, наявну загрозу банкрутства, відсутність коштів на банківських рахунках і майна, на яке можливо було б звернути стягнення, стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Питання щодо надання відстрочки чи розстрочки виконання рішення суду повинно вирішуватися господарськими судами із дотриманням балансу інтересів сторін, які приймають участь у справі.
Враховуючи, що необхідною умовою задоволення заяви про надання відстрочки, розстрочки виконання рішення суду є з`ясування факту дотримання балансу інтересів сторін, господарські суди повинні досліджувати та оцінювати не тільки доводи боржника, а і заперечення кредитора, зокрема, щодо і його фінансового стану. При цьому, суд повинен врахувати можливі негативні наслідки для боржника при виконанні рішення у встановлений строк, але, перш за все, повинен врахувати такі ж наслідки і для стягувача при затримці виконання рішення.
Відстрочення, розстрочення виконання судового рішення є правом суду, а не його обов`язком, а обґрунтування пов`язаних з цим обставин та подання доказів, які свідчать про наявність обставин, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, покладається на зацікавлену особу.
В силу приписів ч. 1 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Суд звертає увагу, що визначаючи скрутне фінансове становище ТОВ «Укрсервіскомплекс» у якості підстави для розстрочення виконання рішення суду, відповідач-1 не наводить жодних обставин та доказів, які б свідчили, що у строк, на який відповідач-1 просить розстрочити виконання рішення суду, фінансове становище товариства покращиться та у нього буде можливість виконати рішення суду у даній справі.
При цьому матеріали справи не містять доказів, які б свідчили про відсутність у ТОВ «Укрсервіскомплекс» коштів на банківських рахунках та майна, на яке можливо було б звернути стягнення.
Отже, відповідачем-1 не підтверджено відповідно до положень статей 73, 74, 76-79 Господарського процесуального кодексу України існування виняткових обставин, які істотно ускладнюють виконання рішення суду у даній справі або роблять його неможливим.
Судом також враховано, що відповідач-1 не звертався до позивача щодо врегулювання спору до звернення останнього з позовом до суду. Натомість така поведінка відповідача мала наслідком звернення позивача з позовом до суду за захистом своїх порушених прав та законних інтересів.
Отже, відповідачем-1 не підтверджено відповідно до положень статей 73, 74, 76-79 Господарського процесуального кодексу України існування виняткових обставин, які істотно ускладнюють виконання рішення суду у даній справі або роблять його неможливим. За таких обставин, дотримуючись балансу інтересів сторін, суд дійшов висновку про відсутність підстав для розстрочення виконання рішення суду у даній справі.
Щодо розподілу витрат по сплаті судового збору.
З огляду на те, що суму основного боргу в розмірі 30 000,00 грн. відповідач-1 сплатив після звернення позивача з позовом до суду, розподіл судових витрат повинен розраховуватися з урахуванням вказаної суми.
Судові витрати позивача по сплаті судового збору в сумі 15 137,30 грн. відповідно до положень статті 129 Господарського процесуального кодексу України покладаються на відповідачів порівну.
Керуючись ст. 73, 86, 129, 219, п. 2 ч. 1 ст. 231, ст. 233, 236, 238, 241 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва
ВИРІШИВ:
1. Закрити провадження у справі № 910/19040/23 за позовом б/н від 05.12.2023 року Акціонерного товариства «Кредобанк» до 1. Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрсервіскомплекс», 2. ОСОБА_1 , 3. ОСОБА_2 про стягнення грошових коштів в частині стягнення неповернутої суми кредиту за договором кредитної лінії № 20 від 29.01.2021 року у розмірі 30 000,00 грн. (тридцять тисяч гривень) у зв`язку з відсутністю предмета спору.
2. Позов задовольнити повністю.
3. Стягнути солідарно з Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрсервіскомплекс» (ідентифікаційний код 39553698, адреса: 04205, м. Київ, вул. Тимошенко, 21, нежиле приміщення 3), ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , дата народження ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса: АДРЕСА_1 ), ОСОБА_2 (ідентифікаційний код НОМЕР_2 , дата народження ІНФОРМАЦІЯ_2 , адреса: АДРЕСА_2 ) на користь Акціонерного товариства «Кредобанк» (ідентифікаційний код 09807862, адреса: 79026, м. Львів, вул. Сахарова, 78) грошові кошти: неповернутої суми кредиту - 778 490,17 грн. (сімсот сімдесят вісім тисяч чотириста дев`яносто гривень 17 копійок) та простроченої суми процентів - 183 876,29 грн. (сто вісімдесят три тисячі вісімсот сімдесят шість гривень 29 копійок).
4. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрсервіскомплекс» (ідентифікаційний код 39553698, адреса: 04205, м. Київ, вул. Тимошенко, 21, нежиле приміщення 3) на користь на користь Акціонерного товариства «Кредобанк» (ідентифікаційний код 09807862, адреса: 79026, м. Львів, вул. Сахарова, 78) судовий збір - 5045,77 грн. (п`ять тисяч сорок п`ять гривень 77 копійок).
5. Стягнути з ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , дата народження ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) на користь Акціонерного товариства «Кредобанк» (ідентифікаційний код 09807862, адреса: 79026, м. Львів, вул. Сахарова, 78) судовий збір - 5045,77 грн. (п`ять тисяч сорок п`ять гривень 77 копійок).
6. Стягнути з ОСОБА_2 (ідентифікаційний код НОМЕР_2 , дата народження ІНФОРМАЦІЯ_2 , адреса: АДРЕСА_2 ) на користь Акціонерного товариства «Кредобанк» (ідентифікаційний код 09807862, адреса: 79026, м. Львів, вул. Сахарова, 78) судовий збір - 5045,77 грн. (п`ять тисяч сорок п`ять гривень 77 копійок).
7. Видати накази після набрання рішенням законної сили.
8. В задоволенні клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю «Укрсервіскомплекс» про розстрочення виконання рішення суду - відмовити.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено та підписано 04.03.2024 року.
Суддя О.В. Котков
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 04.03.2024 |
Оприлюднено | 06.03.2024 |
Номер документу | 117400934 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань банківської діяльності кредитування забезпечення виконання зобов’язання |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Котков О.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні