Справа №: 343/187/24
Провадження №: 2-о/343/36/24
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 березня 2024 року м.Долина
Долинський районний суд Івано-Франківської області в складі:
головуючого судді Лицура І.М.,
присяжних Ярич Н.В. та Гошовської О.В.,
секретаря судового засідання Бойків В.П.,
з участю адвокатів Комарницького Е.Г. та Свинтицького І.К.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Долина Калуського району Івано-Франківської області справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: орган опіки та піклування в особі Долинської міської ради Калуського району Івано-Франківської області та ОСОБА_2 , про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся в суд із заявою, в якій просить визнати недієздатною двоюрідну сестру своєї дружини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та призначити його опікуном. Вказані вимоги мотивує тим, що ОСОБА_2 є особою з інвалідністю 2 групи з дитинства, страждає психічним захворюванням, внаслідок чого не здатна усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, в зв`язку з чим необхідно визнати її недієздатною та призначити їй опікуна.
В судовому засіданні представник заявника згідно ордера на надання правничої (правової) допомоги серії АТ № 1059326 від 23.01.2024 року (а.с. 30) адвокат Комарницький Е.Г. заявив клопотання про призначення по даній справі амбулаторної судової психіатричної експертизи з метою визначення психічного стану ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , її здатності усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними.
Представник органу опікита піклуванняв особіДолинської міськоїради Калуськогорайону Івано-Франківськоїобласті згідно виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань ОСОБА_3 в судове засідання не з`явився, подав письмове клопотання про проведення розгляду справи за його відсутності, в якому вказав, що вважає за доцільне призначити в даній справі судово-психіатричну експертизу для визначення здатності ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними (а.с. 38-40).
В судовому засіданні представник заінтересованої особи ОСОБА_2 згідно доручення для надання безоплатної вторинної правничої допомоги № 017/05.2-7/1317 від 13.02.2024 року (а.с. 47) адвокат Свинтицький І.К. не заперечив щодо призначення судової психіатричної експертизи для визначення психічного стану ОСОБА_2 , вказавши, що при вирішенні даного питання покладається на розсуд суду.
Заслухавши пояснення представників заявника та заінтересованих осіб, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що заявлене клопотання підлягає до задоволення, виходячи з наступних підстав.
Згідно зі ст. 39 ЦК України, фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 103 ЦПК України, суд призначає експертизу у справі, якщо для з`ясування обставин, що мають значення для справи, необхідні спеціальні знання у сфері іншій, ніж право, без яких встановити відповідні обставини неможливо.
Згідно ч. 1 ст. 105 даного кодексу, призначення експертизи судом є обов`язковим за клопотанням хоча б однієї із сторін, якщо у справі необхідно встановити, зокрема, психічний стан особи.
Частиною 1 ст. 298 ЦПК України передбачено, що суд за наявності достатніх даних про психічний розлад здоров`я фізичної особи призначає для встановлення її психічного стану судово-психіатричну експертизу.
Відповідно до п. 10 Порядку проведення судово-психіатричної експертизи, затвердженого Наказом МОЗ України від 08.05.2018 року № 865, предметом судово-психіатричної експертизи є психічний стан особи у певні юридично значимі проміжки часу. Психічний стан особи у певні юридично значимі проміжки часу визначається з метою надання відповіді на запитання, поставлені особою або органом, яка (який) залучила(в) експерта, або слідчим суддею чи судом, що доручив проведення експертизи.
Згідно з п. 6 вказаного Порядку, за формою проведення судово-психіатрична експертиза може бути амбулаторною, стаціонарною, посмертною.
З довідки до акту огляду МСЕК серії 10 ААБ № 595484 від 07.11.2012 року (а.с. 24) вбачається, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , встановлено другу групу інвалідності з дитинства, довічно.
Як вбачається з висновку лікарської комісії медичного закладу щодо необхідності постійного стороннього догляду за особою з інвалідністю І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу № 13/7 від 17.01.2024 року (а.с. 18), ОСОБА_2 , 1965 року народження, є особою з інвалідністю 2 групи внаслідок психічного розладу, за рівнем обмеження життєдіяльності остання обмежена в самообслуговуванні, здатності до орієнтації, спілкуванні, контролю за власною поведінкою, тому потребує постійного стороннього догляду.
За вказаних обставин, для повного, всебічного та об`єктивного вирішення всіх обставин справи, встановлення здатності ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , розуміти значення своїх дій та керувати ними в даній справі слід призначити судову психіатричну експертизу, на час проведення якої провадження по справі зупинити.
На підставі викладеного, ст. 39 Цивільного кодексу України, керуючись ст.ст. 103-105,252,253,298 Цивільного процесуального кодексу України, суд
У Х В А Л И В:
Клопотання задоволити.
Призначити в справі за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: орган опіки та піклування в особі Долинської міської ради Калуського району Івано-Франківської області та ОСОБА_2 , про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна, амбулаторну судово-психіатричну експертизу, на вирішення якої поставити такі питання:
1. Чи страждає ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителька АДРЕСА_1 , на будь-які психічні розлади здоров`я?
2. Який характер (тимчасовий, хронічний, стійкий) мають психічні захворювання ОСОБА_2 ?
3. Яким чином (у разі їх наявності) впливають психічні розлади ОСОБА_2 на її здатність усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними?
4. Чи здатна ОСОБА_2 усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними?
Проведення експертизи доручити експертам Івано-Франківської філії судових експертиз Державної установи «Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я» (76011, м.Івано-Франківськ вул. Медична, 15), яких попередити про кримінальну відповідальність за ст. 384, 385 КК України.
Роз`яснити учасникам у справі наслідки ухилення від участі в експертизі відповідно до ст. 109 ЦПК України, а саме, що у разі ухилення учасника справи від подання експертам необхідних матеріалів, документів або від іншої участі в експертизі, якщо без цього провести експертизу неможливо, суд залежно від того, хто із цих осіб ухиляється, а також яке для них ця експертиза має значення, може визнати факт, для з`ясування якого експертиза була призначена, або відмовити у його визнанні.
На час проведення експертизи провадження по справі зупинити.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення до Івано-Франківського апеляційного суду.
Суддя:
Присяжні:
Суд | Долинський районний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 04.03.2024 |
Оприлюднено | 06.03.2024 |
Номер документу | 117403768 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Долинський районний суд Івано-Франківської області
Лицур І. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні