Постанова
від 18.10.2010 по справі 2а-10737/10/4/0170
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВН ИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИ М

вул. Київська, 150, м. Сімфер ополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493

ПОСТАНОВА

Іменем України

18 жовтня 2010 р. Справа №2а-10737/10/4/0170

о 12:12

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки К рим у складі головуючого суд ді Циганової Г.Ю. , при секрета рі судового засіданні Анто новій А.В., за участі предста вників сторін:

від позивача - Капустян М.В .;

від відповідача - не з'явивс я;

розглянувши у відкритому с удовому засіданні адміністр ативну справу

за позовом Товариства з об меженою відповідальністю "Бе гемот-2009"

до Державної податкової і нспекції в м. Сімферополі АР К рим

про визнання частково прот иправним та скасування подат кового повідомлення-рішення

Суть спору: Товариство з обм еженою відповідальністю "Бег емот-2009" (далі - позивач) звернул ось до адміністративного суд у із позовом до Державної под аткової інспекції в м. Сімфер ополі АР Крим (далі - відповіда ч) про визнання частково прот иправним та скасування подат кового повідомлення-рішення від 06.08.2010 року №0004021701/1 в частині до нарахування податку з доході в фізичних осіб в сумі 4537,50 грн. і штрафних санкцій у сумі 9075,00 гр н.

Позов мотивовано помилков істю визначення позивачеві с уми податкового зобов'язання з податку з доходів фізичних осіб. Так, за наслідками прове деної податковим органом пер евірки, виявлено порушення п озивачем приписів пунктів 1.2 т а 1.15 ст. 1, ст. 12 Закону України від 22.05.2003 року №889-ІV "Про податок з дох одів фізичних осіб" (далі - Зак он №889), яке полягало у тому, що п озивач не утримав і не перера хував до бюджету суму податк у з доходів фізичних осіб при формуванні засновником підп риємства частини статутного капіталу основними фондами. Висновки відповідача в цій ч астині обґрунтовуються тим, що, на його думку, при здійснен ні операцій щодо обміну нале жного фізичній особі майна н а корпоративні права підприє мства слід застосовувати пра вила оподаткування операцій з відчуження об'єктів рухомо го майна, згідно із якими пози вач мав виконувати функції п одаткового агенту. Позивач, у свою чергу, зазначає, що поряд ок оподаткування таких опера цій врегульовано п. 9.6 ст. 9 Зако ну №889, згідно із яким оподатку ванню підлягає кінцевий фіна нсовий результат операцій з інвестиційними активами. В т ой же час операція з внесення майна до статутного фонду пі дприємства, за твердженням п озивача, призводить лише до ф ормування витрат, пов'язаних із придбанням інвестиційног о активу.

Представник позивача в суд овому засіданні позов підтри мав, надав пояснення по суті с пору.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився , про дату час і місце судового розгляду справи повідомлени й належним чином, причин неяв ки не повідомив. Представник ом відповідача направлені пи сьмові заперечення, в яких ві н просить відмовити у задово ленні позову, посилаючись на те, що господарська операція з формування статутного фон ду господарського товариств а за рахунок майна фізичної о соби оподатковується за прав илами оподаткування доходів від продажу (обміну) цього май на.

Враховуючи, що відповідно д о ч. 4 ст. 128 КАС України неявка в с удове засідання відповідача - суб' єкта владних повнов ажень, якого належним чином п овідомлено про дату, час і міс це судового розгляду справи без повідомлення причин неяв ки, не є перешкодою для судово го розгляду справи, суд вважа є можливим розглянути справу за відсутності представника відповідача.

Заслухавши представника п озивача, дослідивши матеріал и справи та оцінивши наявні у справі докази у їх сукупност і, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач є юридичною осо бою, ідентифікаційний код 36326830 .

Посадовими особами відпов ідача проведено планову виїз ну перевірку позивача, за її н аслідками складено акт від 04.0 8.2010 року №6982/2307/36326830.

Згідно із вказаним актом, вс тановлено, зокрема, порушенн я п. п. 1.2, 1.15 ст. 1, пп. 4.2.1 п. 4.2 ст. 4 Закону №889, заниження податкових зоб ов'язань з податку з доходів ф ізичних осіб на суму 4537,50 грн. На підставі даного акту, згідно із пп. "б" пп. 4.2.2 п. 4.2 ст. 4, пп. 17.1.9 п. 17.1 ст . 17 Закону України від 21.12.2000 року №2181-ІІІ "Про порядок погашення зобов'язань платників подат ків перед бюджетами та держа вними цільовими фондами" (дал і - Закон №2181) податковим органо м визначено позивачу суму по даткового зобов'язання з под атку з доходів фізичних осіб на загальну суму 18063,96 грн. (6021,32 гр н. - основний платіж, 12042,64 грн. - шт рафні санкції) у податковому повідомленні-рішенні від 31.05.20 10 року №0004021701/0.

За результатами апеляційн ого оскарження відповідачем прийнято податкове повідомл ення-рішення від 06.08.2010 року №000402170 1/1 про визначення позивачу сум и податкового зобов'язання з податку з доходів фізичних о сіб на суму 13616,79 грн., у тому числ і за основним платежем - 4538,93 грн ., за штрафними (фінансовими) с анкціями - 9077,86 грн.

Висновки відповідача, покл адені в основу спірного пода ткового повідомлення-рішенн я, в часині, що оскаржується в адміністративному позові, ст осуються наступних обставин , встановлених під час переві рки.

За даними акту перевірки, за сновником ОСОБА_1 частина статутного фонду підприємст ва була сформована основними засобами загальною вартістю 30250,00 грн. (акт приймання-передач і від 02.02.2009 року).

Застосовуючи до вказаних п равовідносин положення Циві льного кодексу України щодо договорів міни і правила опо даткування доходів, одержани х від продажу (обміну) рухомог о майна (ст. 12 Закону №889), податко вий орган дійшов висновку, що у даному випадку позивачу, як податковому агенту, слід бул о утримати податок з доходів фізичних осіб і перерахуват и його до бюджету.

Оцінюючи вказані висновки відповідача суд керується т акими приписами Закону №889.

Згідно із п. 1.2 ст. 1 Закону №889 до хід - це сума будь-яких коштів, вартість матеріального і не матеріального майна, інших а ктивів, що мають вартість, у то му числі цінних паперів або д еривативів, одержаних платни ком податку у власність або н арахованих на його користь, ч и набутих незаконним шляхом у випадках, визначених підпу нктом 4.2.16 пункту 4.2 статті 4 цьог о Закону, протягом відповідн ого звітного податкового пер іоду з різних джерел як на тер иторії України, так і за її меж ами.

Відповідно до п. 1.15 ст. 1 Закону №889 податковий агент - юридичн а особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозд іл) або фізична особа чи предс тавництво нерезидента - юрид ичної особи, які незалежно ві д їх організаційно-правового статусу та способу оподатку вання іншими податками зобов 'язані нараховувати, утримув ати та сплачувати цей подато к до бюджету від імені та за ра хунок платника податку, вест и податковий облік та подава ти податкову звітність подат ковим органам відповідно до закону, а також нести відпові дальність за порушення.

Відповідно до пп. “а” п. 19.2 ст. 19 Закону №889 особи, які відповід но до цього Закону мають стат ус податкових агентів, зобов 'язані своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, я кий виплачується на користь платника податку та оподатко вується до або під час такої в иплати та за її рахунок.

Підпунктом 8.1.1 п. 8.1 ст. 8 цього З акону встановлено, що податк овий агент, який нараховує (ви плачує) оподатковуваний дохі д на користь платника податк у, утримує податок від суми та кого доходу за його рахунок, в икористовуючи ставку податк у, визначену у відповідних пу нктах статті 7 цього Закону.

Порядок оподаткування опе рацій з продажу або обміну об 'єкта рухомого майна встанов лений ст. 12 Закону №889.

Пунктом 12.1 цієї статті перед бачено, що дохід платника под атку від продажу об'єкта рухо мого майна протягом звітного податкового року оподаткову ється за ставкою, встановлен ою пунктом 7.1 статті 7 цього Зак ону.

Разом із тим, суд вважає пом илковим висновок за актом пе ревірки про те, що функції под аткового агенту у даному вип адку покладаються на позивач а, з огляду на наступне.

Статтею 12 Закону №889 встановл ені загальні правила оподатк ування операцій з продажу ру хомого майна.

Порядок оподаткування опе рацій з інвестиційними актив ами у свою чергу врегульован о пп. 4.2.13 п. 4.2 ст. 4 і п. 9.6 ст. 9 цього За кону, які по відношенню до ст. 12 є спеціальними нормами зако нодавства.

Так, згідно із пп. 4.2.13 п. 4.2 ст. 4 За кону №889 до складу загального місячного оподатковуваного доходу включаються інвестиц ійний прибуток від здійсненн я платником податку операцій з цінними паперами та корпор ативними правами, випущеними в інших, ніж цінні папери, фор мах, крім доходу від операцій , зазначених у підпунктах 4.3.3 та 4.3.17 цієї статті.

Пунктом 9.6 ст. 9 Закону №889 вста новлено, що облік фінансових результатів операцій з інве стиційними активами (під яки ми розуміється пакет цінних паперів чи корпоративні прав а, виражені в інших, ніж цінні папери, формах, випущені одни м емітентом, а також банківсь кі метали, придбані у банку, не залежно від місця їх подальш ого продажу) ведеться платни ком податку самостійно, окре мо від інших доходів і витрат (пп. 9.6.1).

Інвестиційний прибуток ро зраховується як позитивна рі зниця між доходом, отриманим платником податку від прода жу окремого інвестиційного а ктиву, та його вартістю, що роз раховується виходячи з суми витрат, понесених у зв'язку з п ридбанням такого активу, з ур ахуванням норм підпункту 9.6.4 ц ього пункту.

При цьому придбанням інвес тиційного активу вважаються також операції з внесення пл атником податку коштів або м айна до статутного фонду юри дичної особи - резидента в обм ін на емітовані ним корпорат ивні права, а до продажу інвес тиційного активу прирівнюют ься також операції з поверне ння платнику податку коштів або майна (майнових прав), попе редньо внесених ним до стату тного фонду емітента корпора тивних прав, внаслідок виход у такого платника податку з ч исла засновників (учасників) такого емітента чи ліквідац ії такого емітента (пп. 9.6.2).

Таким чином, законодавець о днозначно визначив, що опера ції з внесення майна до стату тного фонду підприємства у р озумінні Закону №889 є операціє ю з придбання інвестиційного активу.

До складу загального річно го оподатковуваного доходу п латника податку включається позитивне значення загально го фінансового результату оп ерацій з інвестиційними акти вами за наслідками такого зв ітного року.

Загальний фінансовий резу льтат операцій з інвестиційн ими активами визначається як сума інвестиційних прибуткі в, отриманих платником подат ку протягом звітного року, зм еншена на суму інвестиційних збитків, понесених платнико м податку протягом такого ро ку.

Якщо загальний фінансовий результат операцій з інвест иційними активами має від'єм не значення, то його сума пере носиться у зменшення загальн ого фінансового результату о перацій з інвестиційними акт ивами наступних років до йог о повного погашення. (п. 9.6.6).

Таким чином, оподаткуванню підлягає лише кінцевий фіна нсовий результат, отриманий від операцій з інвестиційним и активами, а не сама операція з передачі рухомого майна до статутного фонду підприємст ва.

За таких обставин, суд дійшо в висновку, що до спірних відн осин підлягає застосуванню с аме положення пп. 4.2.13 п. 4.2 ст. 4 і п. 9.6 ст. 9 Закону №889, які є спеціаль ними по відношенню до ст. 12 вка заного Закону.

Згідно із пп. 17.1.9 п. 17.1 ст. 17 Закон у №2181 у разі коли платник подат ків здійснює продаж (відчуже ння) товарів (продукції) або зд ійснює грошові виплати без п опереднього нарахування та с плати податку, збору (обов'язк ового платежу), якщо відповід но до законодавства таке нар ахування та сплата є обов'язк овою передумовою такого прод ажу (відчуження) або виплати, т акий платник податків сплачу є штраф у подвійному розмірі від суми зобов'язання з таког о податку, збору (обов'язковог о платежу).

Враховуючи, що застосуванн я штрафних санкцій на суму 9075,00 грн. податковий орган пов'язу є із хибним висновком про зан иження позивачем суми податк ового зобов'язання на 4537,50 грн., с уд зазначає про відсутність передбачених законом підста в для застосування таких сан кцій.

Решта донарахованої у спір ному податковому повідомлен ні-рішенні суми податку стос ується виявленого податкови м органом порушення щодо не у тримання податку з доходів ф ізичних осіб на суму 1,43 грн., з д оходу, виплаченого приватно му нотаріусу ОСОБА_2. Дона рахування податку з доходів фізичних осіб на суму 1,43 грн. і застосування фінансових сан кцій на суму 2,86 грн. позивачем н е оскаржується.

За таких обставин, вимога пр о визнання протиправним та с касування спірного податков ого повідомлення-рішення в ч астині визначення податково го зобов'язання з податку з до ходів фізичних осіб в сумі 13612,5 0 грн. підлягає задоволенню у п овному обсязі.

Також суд вважає можливим с тягнути на користь позивача суму судового збору, сплачен ого при зверненні до суду в по рядку, встановленому ст. 94 КАС України.

В судовому засіданні 18.10.2010 ро ку оголошено вступну і резол ютивну частини постанови, по станову у повному обсязі скл адено 22.10.2010 року.

Керуючись ст. ст. 94, 158-163, 167 КАС Ук раїни, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити.

2. Визнати протиправним і ск асувати податкове повідомле ння-рішення Державної податк ової інспекції в м. Сімферопо лі АР Крим від 06.08.2010 року №0004021701/1 в ч астині визначення Товариств у з обмеженою відповідальніс тю "Бегемот-2009" (ідентифікаційн ий код 36326830) суми податкового зо бов'язання з податку з доході в фізичних осіб на суму 13612,50 грн ., у тому числі за основним пла тежем - 4537,50 грн., за штрафними (фі нансовими) санкціями - 9075,00 грн.

3. Стягнути з Державного бюд жету України на користь Това риства з обмеженою відповіда льністю "Бегемот-2009" 3,40 грн. судо вих витрат.

Постанова набирає законно ї сили через 10 днів з дня отрим ання її копії.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо й ого не скасовано, набирає зак онної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного про вадження або набрання законн ої сили рішенням за наслідка ми апеляційного провадження .

Апеляційна скарга подаєть ся до Севастопольського апел яційного адміністративного суду через Окружний адмініс тративний суд Автономної Рес публіки Крим протягом 10 днів з дня отримання її копії.

Копія апеляційної скарги о дночасно надсилається особо ю, яка її подає, до Севастополь ського апеляційного адмініс тративного суду.

Суддя Ци ганова Г.Ю.

СудОкружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим
Дата ухвалення рішення18.10.2010
Оприлюднено25.10.2010
Номер документу11743143
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —2а-10737/10/4/0170

Ухвала від 12.04.2011

Адміністративне

Севастопольський апеляційний адміністративний суд

Дадінська Тамара Вікторівна

Постанова від 18.10.2010

Адміністративне

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Циганова Г.Ю.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні