Рішення
від 22.02.2024 по справі 902/1373/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Пирогова, 29, м. Вінниця, 21018, тел./факс (0432)55-80-00, (0432)55-80-06 E-mail: inbox@vn.arbitr.gov.ua


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"22" лютого 2024 р.Cправа № 902/1373/23

Господарський суд Вінницької області у складі судді Шамшуріної Марії Вікторівни,

за участю секретаря судового засідання Макогін О.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у порядку загального позовного провадження матеріали справи

за позовом Першого заступника керівника Вінницької обласної прокуратури (21050, Вінницька область, місто Вінниця, вулиця Монастирська, будинок 33, ідентифікаційний код юридичної особи 02909909)

в інтересах держави в особі:

позивача - Управління спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області (21036, Вінницька область, місто Вінниця, вулиця Хмельницьке Шосе, будинок 7, ідентифікаційний код юридичної особи 20098076)

до відповідача - Вінницького обласного благодійного фонду соціального захисту працівників правоохоронних органів, ветеранів та членів їх сімей "Бюро ділової інформації" (21050, Вінницька область, місто Вінниця, вулиця Соборна, будинок 72, офіс 108, ідентифікаційний код юридичної особи 34272369)

про стягнення 293 189,50 гривень

за участю:

прокурора - Рудніцька І.В., згідно посвідчення

представника позивача Трибіда Т.В., у порядку самопредставництва

представник відповідача не з`явився

В С Т А Н О В И В:

До Господарського суду Вінницької області 06.11.2023 року надійшла позовна заява № 15/2-632вих-23 від 02.11.2023 (вх. № 1397/23 від 06.11.2023) першого заступника керівника Вінницької обласної прокуратури в інтересах держави в особі Управління спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області до Вінницького обласного благодійного фонду соціального захисту працівників правоохоронних органів, ветеранів та членів їх сімей "Бюро ділової інформації", у якій прокурор просить стягнути з відповідача на користь позивача заборгованість по орендній платі, комунальних послугах та експлуатаційних витратах за договорами оренди № 72-81 від 31.08.2018, № 72-87 від 13.05.2022, № 72-63 від 20.12.2019 у сумі 293 189,50 гривень.

Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 06.11.2023 справу розподілено судді Шамшуріній М.В.

Ухвалою від 13.11.2023 за вказаним позовом відкрито провадження у справі № 902/1373/23 за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання у справі призначено на 12.12.2023 року о 12:00 год.

20.11.2023 до суду від представника позивача надійшло клопотання № № 01-04-01/1556 від 15.11.2023 (вх. № 01-34/11013/23 від 20.11.2023) у якому позивач зазначив про підтримання ним позовних вимог та клопотав про розгляд справи за відсутності представника позивача.

За результатами судового засідання 12.12.2023 судом постановлено ухвалу про відкладення підготовчого засідання у справі № 902/1373/23 на 28.12.2023 о 12:00 год., яку занесено до протоколу судового засідання.

Ухвалою від 28.12.2023 судом закрито підготовче провадження у справі № 902/1373/23, призначено справу № 902/1373/23 до судового розгляду по суті у судовому засіданні 25.01.2024 о 12:30 год.

У судовому засіданні 25.01.2024 судом постановлено ухвалу про оголошення перерви з розгляду справи по суті до 22.02.2024 до 14:00 год., яку занесено до протоколу судового засідання.

08.02.2024 до суду від відповідача надійшло клопотання № б/н від 01.02.2024 (вх. № 01-34/1423/24) у якому останній зазначив, що позовні вимоги визнає повністю та не заперечує проти їх задоволення та просив розглянути справу за відсутності представника відповідача.

19.02.2024 до суду від прокурора надійшов супровідний лист № 15/2-88вих-24 від 19.02.2024 (вх. № 01-34/1770/24) із документами на виконання вимог суду.

На визначену судом дату у судове засідання з`явився прокурор та представник позивача. Представник відповідача не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи відповідач повідомлений ухвалою суду від 29.01.2024, яку було надіслано відповідачу на адресу його місцезнаходження згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань та отримано останнім 01.02.2024, про що свідчить відповідне повідомлення про вручення поштового відправлення.

Згідно пункту 1 частини 6 статті 242 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) України днем вручення судового рішення є день вручення судового рішення під розписку.

Частиною 1 статті 202 ГПК України визначено, що неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Згідно пункту 1 частини 3 статті 202 ГПК України якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.

Судом враховано клопотання відповідача від 01.02.2024 про розгляд справи за відсутності представника відповідача.

Приймаючи до уваги, що учасників справи було належним чином повідомлено про судове засідання у справі та на засадах відкритості і гласності судового процесу учасникам справи створено всі необхідні умови для захисту їх прав та охоронюваних законом інтересів, а відповідач не скористався наданим йому правом участі у розгляді справи і його неявка у судове засідання не є перешкодою для розгляду справи, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за відсутності представника відповідача.

У судовому засіданні прокурором подано із супровідним листом від 22.02.2024 документи на виконання вимог суду, які судом долучено до матеріалів справи.

Прокурор та позивач підтримали позовні вимоги у повному обсязі та просили їх задовольнити.

За наслідками розгляду справи, у судовому засіданні суд оголосив про вихід до нарадчої кімнати для ухвалення рішення у справі та орієнтовний час повернення.

Після виходу з нарадчої кімнати, судом проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Суть спору:

Перший заступник керівника Вінницької обласної прокуратури в інтересах держави в особі Управління спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області звернувся з позовом до Вінницького обласного благодійного фонду соціального захисту працівників правоохоронних органів, ветеранів та членів їх сімей "Бюро ділової інформації" про стягнення заборгованості у сумі у сумі 293 189,50 гривень по орендній платі, комунальних послугах та експлуатаційних витратах за договорами оренди № 72-81 від 31.08.2018, № 72-63 від 20.12.2019, № 72-87 від 13.05.2022.

Позовні вимоги прокурор мотивує неналежним виконанням відповідачем умов укладених договорів оренди нерухомого майна в частині здійснення повної та своєчасної сплати орендної плати, а також оплати наданих комунальних послуг та експлуатаційних витрат під час використання об`єктів оренди.

Відповідач своїм процесуальним правом надання відзиву на позов не скористався, будь-яких заяв або заперечень щодо заявлених вимог за час розгляду справи не заявляв.

У клопотанні від 01.02.2024 (вх. № 01-34/1423/24 від 08.02.2024) відповідач просив здійснювати розгляд справи без його участі та зазначив, що позовні вимоги визнає у повному обсязі.

Розглянувши матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.

31.08.2018 року між Управлінням спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області (далі - позивач, Управління, орендодавець) та Вінницьким обласним благодійним фондом соціального захисту працівників правоохоронних органів, ветеранів та членів їх сімей "Бюро ділової інформації" (далі відповідач, орендар) укладено договір № 72-81 на оренду приміщення, що належить до спільної власності територіальних громад області (далі - договір оренди № 72-81) (т. 1 а.с. 18-20).

Згідно пункту 1.1 договору оренди № 72-81 Управління надає, а орендар приймає в оренду нежиле приміщення загальною площею 34, 97 м2, що складається з кімнат № 107, 108, які розташовані в адмінбудинку за адресою: м. Вінниця, вул. Соборна, 72, згідно викопіювання поверхового плану, що складає невід`ємну частину цього договору (додаток № 1).

Відповідно до пункту 2.1 договору вступ орендаря у володіння та користування об`єктом оренди настає одночасно з підписанням сторонами акта приймання-передачі вказаного об`єкта.

Пунктом 3.1. договору передбачено, що за володіння та користування об`єктом оренди орендар сплачує орендну плату, місячний розмір якої становить (34,18 х К інф. травень 2018 х К інф. червень 2018 х К інф. липень 2018 х К інф. серпень 2018) гривень за 1 м2 орендної площі, відповідно до рішення 13 сесії Вінницької обласної ради 5 скликання № 419 «Про оренду майна, що є спільною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст Вінницької області». Розмір орендної плати за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції поточного місяця.

Додатково до орендної плати, комунальних послуг та експлуатаційних витрат нараховується податок на додану вартість у розмірах та в порядку, визначених законодавством України, який сплачується орендарем разом з орендними платежами (пункт 3.2. договору).

Відповідно до пункту 3.3. договору відшкодування витрат за комунальні послуги (вода, опалення, приєднане навантаження, теплова енергія, електроенергія, вивезення сміття, охорона) орендар сплачує за рахунками Управління згідно з розшифровкою всіх витрат по видах послуг щомісячно. Сума відшкодування комунальних послуг (за 1 кв.м.) змінюється пропорційно змінам розцінок за ці послуги.

Орендар відшкодовує шляхом сплати за рахунками Управління експлуатаційні витрати (витрати на утримання будинку і прибудинкової території) місячний розмір, яких складає 24,81 грн за 1 кв.м. без ПДВ. Розмір експлуатаційних витрата 01 січня 2020 року становить грн 39,24 грн.за 1 кв.м. без ПДВ. Сума відшкодування (за 1 кв.м.) змінюється пропорційно законодавчій зміні розміру мінімальної заробітної плати. Розмір експлуатаційних витрат збільшується щорічно 1 січня кожного року (пункт 3.4. договору).

Відповідно до пункту 3.6. договору Управління до 20 числа кожного місяця підготовлює рахунки по орендній платі, комунальним послугам та експлуатаційним витратам, а орендар зобов`язаний протягом двох днів отримати зазначені рахунки, розписавшись про їх отримання в відомості на отримання рахунків.

За умовами пунктів 3.7., 3.8. договору орендар має право протягом трьох днів з моменту отримання рахунку, в разі непогодження з сумою комунальних послуг, виставленою в рахунку, надати Управлінню свої обґрунтовані письмові заперечення. Управління розглядає заперечення орендаря протягом трьох днів та в разі погодження змінює суму, виставлену в рахунку. У разі якщо орендар в термін, передбачений п.3.6. Договору не з`явився для отримання рахунку або своєчасно не надав свої письмові заперечення щодо суми комунальних послуг, виставлених в рахунку - сума виставлена в рахунку вважається узгодженою між сторонами.

Положеннями пункту 3.9. договору сторони погодили, що визначену орендну плату, плату за комунальні послуги та експлуатаційні витрати орендар зобов`язаний сплачувати на рахунок управління не пізніше 1-го числа місяця, наступного за завітним. В разі несвоєчасної оплати управління залишає за собою право стягувати орендну плату, плату за комунальні послуги та експлуатаційні витрати через нотаріальну контору чи господарський суд. Орендна плата нараховується з моменту підписання акту приймання - передачі.

Відповідно до пункту 3.13. договору сплата орендної плати, комунальних послуг та експлуатаційних витрат орендарем проводиться шляхом перерахування грошових коштів на поточний рахунок Управління.

Пунктом 5.2. договору визначено, що орендар зобов`язується своєчасно і в повному обсязі вносити на рахунок Управління орендну плату, плату за комунальні послуги та експлуатаційні витрати.

Згідно пункту 5.13. договору орендар зобов`язаний на вимогу Управління проводити звіряння взаєморозрахунків по орендних платежах, комунальних послуг та експлуатаційних витрат і оформляти відповідні акти звірки, щорічно брати участь в інвентаризації розрахунків за станом на 1 січня.

За умовами пункту 10.1. договір діє з 01.09.2018 по 31.07.2021 за правилами пункту 3 статті 631 ЦК України.

Невід`ємним додатком до договору є розрахунок орендної плати за базовий (травень 2018) місяць оренди для громадської організації Вінницький обласний благодійний фонд соціального захисту працівників правоохоронних органів, ветеранів та членів їх сімей "Бюро ділової інформації" (т. 1 а.с. 22).

На виконання умов договору, 01.09.2018 року сторонами підписано акт приймання-передачі приміщень загальною площею 34,97 м2, що складається з кімнат № 107, 108, які розташовані в адмінбудинку за адресою: м. Вінниця, вул. Соборна, 72 (т. 1 а.с. 21).

Судом установлено, що на підставі додаткових угод до договору оренди № 72-81 від 01.01.2019, 01.01.2020, 01.01.2021 сторонами до договору були внесені зміни шляхом викладення у новій редакції пункту 3.4 договору щодо коригування розміру експлуатаційних витрат. За змістом додаткової угоди, яка діяла з 01.01.2021 року розмір плати за експлуатаційні витрати становить 44,08 грн за 1 кв.м. без ПДВ (т. 1 а.с. 23-25).

31.07.2021 строк дії договору оренди № 72-81 сплинув та у порядку, передбаченому чинним законодавством, договір оренди продовжений не був, проте відповідач не повернув об`єкт оренди та продовжував ним користуватися.

30.04.2023 між Управлінням та орендарем підписано акт приймання-передачі приміщень, відповідно до якого орендар звільнив та передав Управлінню приміщення загальною площею 34,97 м2, що складається з кімнат № 107, 108, які розташовані в адмінбудинку за адресою: м. Вінниця, вул. Соборна, 72 (т. 1 а.с. 26).

Прокурор та позивач стверджують, що відповідач своїх зобов`язань по сплаті орендної плати, плати за комунальні послуги та експлуатаційні витрати за договором № 72-81 своєчасно не здійснював, внаслідок чого станом на 01.06.2023 утворилась заборгованість у розмірі 78 419,06 гривень, яка на момент подачі позову відповідачем у добровільному порядку не сплачена.

Як убачається з розрахунку заборгованості за відповідачем обліковується заборгованість за договором оренди № 72-81 у розмірі 78 419,06 гривень, що складається із заборгованості з орендної плати з квітня 2022 року по квітень 2023 року та заборгованості за комунальні послуги та експлуатаційні витрати з лютого 2022 року по квітень 2023 року (т. 1 а.с. 31).

Розмір вказаної суми заборгованості підтверджується актом звірки взаємних розрахунків станом на 01.05.2023 підписаним спільно сторонами договору (т. 1 а.с. 32).

Також 20.12.2019 року між Управлінням спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області (далі - позивач, Управління, орендодавець) та Вінницьким обласним благодійним фондом соціального захисту працівників правоохоронних органів, ветеранів та членів їх сімей "Бюро ділової інформації" (далі відповідач, орендар) укладено договір № 72-63 на оренду приміщення, що належить до спільної власності територіальних громад області (далі - договір оренди № 72-63) (т. 1 а.с.46-50).

Згідно пункту 1.1 договору оренди № 72-63 Управління надає, а орендар приймає в оренду нежиле приміщення загальною площею 21,71 м2 (з коеф. 1,3 на коридори, холи, сходові клітини, санвузли і т.д.), що складається з кімнати № 101, яка розташована в адмінбудинку за адресою: м. Вінниця, вул. Соборна, 72, згідно викопіювання поверхового плану, що складає невід`ємну частину цього договору (додаток № 1).

Відповідно до пункту 2.1 договору вступ орендаря у володіння та користування об`єктом оренди настає одночасно з підписанням сторонами акта приймання-передачі вказаного об`єкта.

Пунктом 3.1. договору передбачено, що за володіння та користування об`єктом оренди орендар сплачує орендну плату, місячний розмір якої у грудні 2019 р. становить 37,55 х К інф. жовтень 2019 х К інф. листопад 2019 х к інф.) гривень за 1 кв.м. орендної площі, відповідно до рішення 13 сесії Вінницької обласної ради 5 скликання № 419 «Про оренду майна, що є спільною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст Вінницької області». Розмір орендної плати за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції поточного місяця.

Додатково до орендної плати, комунальних послуг та експлуатаційних витрат нараховується податок на додану вартість у розмірах та в порядку, визначених законодавством України, який сплачується орендарем разом з орендними платежами (пункт 3.2. договору).

Відповідно до пункту 3.3. договору відшкодування витрат за комунальні послуги (вода, опалення, приєднане навантаження теплова енергія, постачання та розподіл електроенергії, вивезення сміття, охорона) орендар сплачує за рахунками Управління згідно з розшифровкою всіх витрат по видах послуг щомісячно. Сума відшкодування комунальних послуг (за 1 кв.м.) змінюється пропорційно змінам розцінок за ці послуги.

Орендар відшкодовує шляхом сплати за рахунками Управління експлуатаційні витрати (витрати на утримання будинку і прибудинкової території) місячний розмір, яких складає 31,83 грн за 1 кв.м. без ПДВ. Розмір експлуатаційних витрат з 01 січня 2020 року становить 39,24 грн. за 1 кв.м. без ПДВ. Сума відшкодування (за 1 кв.м.) змінюється пропорційно законодавчій зміні розміру мінімальної заробітної плати. Розмір експлуатаційних витрат збільшується щорічно 1 січня кожного року (пункт 3.4. договору).

Відповідно до пункту 3.6. договору Управління до 20 числа кожного місяця підготовлює рахунки по орендній платі, комунальним послугам та експлуатаційним витратам, а орендар зобов`язаний протягом двох днів отримати зазначені рахунки, розписавшись про їх отримання в відомості на отримання рахунків.

За умовами пунктів 3.7., 3.8. договору орендар має право протягом трьох днів з моменту отримання рахунку, в разі непогодження з сумою комунальних послуг, виставленою в рахунку, надати Управлінню свої обґрунтовані письмові заперечення. Управління розглядає заперечення орендаря протягом трьох днів та в разі погодження змінює суму, виставлену в рахунку. У разі якщо орендар в термін, передбачений п.3.6. Договору не з`явився для отримання рахунку або своєчасно не надав свої письмові заперечення щодо суми комунальних послуг, виставлених в рахунку - сума виставлена в рахунку вважається узгодженою між сторонами.

Положеннями пункту 3.9. договору сторони погодили, що визначену орендну плату, плату за комунальні послуги та експлуатаційні витрати орендар зобов`язаний сплачувати на рахунок управління не пізніше 1-го числа місяця, наступного за завітним. В разі несвоєчасної оплати управління залишає за собою право стягувати орендну плату, плату за комунальні послуги та експлуатаційні витрати через нотаріальну контору чи господарський суд. Орендна плата нараховується з моменту підписання акту приймання - передачі.

Відповідно до пункту 3.13. договору сплата орендної плати, комунальних послуг та експлуатаційних витрат орендарем проводиться шляхом перерахування грошових коштів на поточний рахунок Управління.

Пунктом 5.2. договору визначено, що орендар зобов`язується своєчасно і в повному обсязі вносити на рахунок Управління орендну плату, плату за комунальні послуги та експлуатаційні витрати.

Згідно пункту 5.13. договору орендар зобов`язаний на вимогу Управління проводити звіряння взаєморозрахунків по орендних платежах, комунальних послуг та експлуатаційних витрат і оформляти відповідні акти звірки, щорічно брати участь в інвентаризації розрахунків за станом на 1 січня.

За умовами пункту 10.1. договір діє з 20 грудня 2019 по 19 листопада 2022 р. за правилами пункту 3 статті 631 ЦК України.

Невід`ємним додатком до договору є розрахунок орендної плати (за жовтень 2019 року) місяць оренди для громадської організації Вінницький обласний благодійний фонд соціального захисту працівників правоохоронних органів, ветеранів та членів їх сімей "Бюро ділової інформації".

На виконання умов договору, 20.12.2019 року сторонами підписано акт приймання-передачі приміщень загальною площею 21,71 м2, що складається з кімнати № 101, яка розташована в адмінбудинку за адресою: м. Вінниця, вул. Соборна, 72 (т. 1 а.с. 51).

18 лютого 2022 року сторонами укладено додаткову угоду до договору оренди № 72-63, за змістом якої сторони погодили внести зміни до договору, виклавши його у новій редакції та зазначили, що ця додаткова угода набирає чинності з 01 січня 2022 року і є невід`ємною частиною договору.

На підставі цієї додаткової угоди, 18 лютого 2022 року між Управлінням спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області (далі - орендодавець/балансоутримувач, позивач та Вінницьким обласним благодійним фондом соціального захисту працівників правоохоронних органів, ветеранів та членів їх сімей "Бюро ділової інформації" (далі орендар, відповідач) укладено договір оренди нерухомого майна, що належить до спільної власності територіальних громад Вінницької області №72-63 (далі договір № 72-63).

Укладений у новій редакції договір оренди нерухомого майна, що належить до спільної власності територіальних громад, сіл, селищ, міст Вінницької області № 72-63 за своєю структурою складається із частини I. Змінювані умови договору (далі умови) та частини II. Незмінювані умови договору (т. 1 а.с. 56-64).

Згідно пункту 3.1. розділу І договору № 72-63 Управління спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області є орендодавцем/балансоутримувачем майна, що є об`єктом оренди.

Відповідно до пунктів 4, 4.1 розділу І Змінювані умови договору № 72-63 об`єктом оренди за договором є: нежитлове приміщення, загальною площею 21,71 кв.м. (з коефіцієнтом 1,3), що складається з кімнати № 101, яка розташована в адмінбудинку за адресою: вул. Соборна, 72 м. Вінниця та знаходиться в оперативному управлінні управління спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області.

Пунктом 5.1. розділу І договору № 72-63 визначено, що процедурою, у результаті якої майно отримано в оренду є: продовження договору без проведення аукціону.

Згідно пунктів 9, 9.1, 9.2. розділу І договору № 72-63 орендна плата та інші платежі за договором складаються із місячної орендної плати, визначеної на підставі рішення 7 сесії Вінницької обласної Ради 6 скликання № 220 «Про Порядок передачі в оренду майна, що є об`єктом права спільної власності територіальних громад, сіл, селищ, міст Вінницької області» Рахунок направлений на електронну адресу орендаря, вказану в договорі (п. 3.2.1.), вважається врученим орендарю. Орендар має право власноручно отримати рахунок у орендодавця. Сума 944,17 гривень (без ПДВ) (за січень 2022 р.). Дата визначення ринкової вартості майна 31.05.2019 р., що є датою визначення орендної плати за базовий місяць оренди; а також витрат на утримання орендованого майна та надання комунальних послуг орендарю компенсується орендарем в порядку, передбаченому пунктом 6.5. договору.

Відповідно до пунктів 1.1., 1.2. розділу ІІ Незмінювані умови договору № 72-63 орендодавець/балансоутримувач передають, а орендар приймає у строкове платне користування майно, зазначене у пункті 4 умов, вартість якого становить суму, визначену у пункті 6 умов. Майно передається в оренду для використання згідно з пунктом 7 умов.

Пунктом 2.1. розділу ІІ договору № 72-63 сторони визначили, що орендар вступає у строкове платне користування майном у день підписання акта приймання-передачі майна. Акт приймання-передачі майна підписується між орендарем і орендодавцем/балансоутримувачем одночасно з підписанням цього договору.

Згідно пункту 3.1. розділу ІІ договору № 72-63 орендна плата становить суму, визначену у пункті 9 умов. Нарахування податку на додану вартість на суму орендної плати здійснюється у порядку, визначеному законодавством.

До складу орендної плати не входять витрати на утримання орендованого майна (комунальних послуг, послуг з управління об`єктом нерухомості, витрат на утримання прибудинкової території та місць загального користування, вартість послуг з ремонту і технічного обслуговування інженерного обладнання та внутрішньобудинкових мереж, ремонту будівлі, у тому числі: покрівлі, фасаду, вивіз сміття тощо), а також компенсація витрат балансоутримувача / орендодавця за користування земельною ділянкою. Орендар несе ці витрати на основі окремих договорів, укладених із балансоутримувачем / орендодавцем та/або безпосередньо з постачальниками комунальних послуг в порядку, визначеному пунктом 6.5 цього договору.

Відповідно до пункту 3.2. розділу ІІ договору № 72-63 орендна плата за перший місяць оренди визначається з урахуванням таких особливостей: якщо між датою визначення орендної плати за базовий місяць (визначений відповідно до пункту 9.1 умов) і датою підписання акта приймання- передачі минуло більш як один повний календарний місяць, то розмір орендної плати за перший місяць оренди встановлюється шляхом коригування орендної плати за базовий місяць на індекс інфляції у місяцях, що минули з дати визначення орендної плати за базовий місяць;

орендна платна, за другий і кожний наступний місяці оренди визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за наступний місяць.

Пунктом 3.3. розділу ІІ договору № 72-63 сторони визначили, що орендар сплачує орендну плату до обласного бюджету та балансоутримувачу (орендодавцю) у співвідношенні, визначеному у пункті 16 умов, щомісяця до 15 числа поточного місяця оренди.

За умовами пункту 3.4. розділу ІІ договору № 72-63 орендар сплачує орендну плату на підставі рахунків балансоутримувача/ орендодавця. Балансоутримувач/орендодавець виставляє рахунок на загальну суму орендної плати. Податок на додану вартість нараховується на загальну суму орендної плати. Орендар сплачує балансоутримувачу/орендодавцю належну йому частину орендної плати разом із податком на додану вартість, нарахованим на загальну суму орендної плати. Балансоутримувач/орендодавець надсилає орендарю акт-рахунок не пізніше ніж за п`ять робочих днів до дати платежу. Протягом п`яти робочих днів після закінчення поточного місяця оренди балансоутримувач передає орендарю акт виконаних робіт на надання орендних послуг разом та реєструє податкову накладну в ЄРПН у визначений законодавством термін.

Відповідно до пункту 3.5. розділу ІІ договору № 72-63 в день укладення цього договору або до цієї дати орендар сплачує орендну плату за кількість місяців, зазначену у пункті 10 умов (авансовий внесок з орендної плати), на підставі документів, визначених у пункті 3.6 цього договору.

Згідно пункту 3.12. розділу ІІ договору № 72-63 орендар зобов`язаний на вимогу орендодавця проводити звіряння взаєморозрахунків за орендними платежами і оформляти акти звіряння.

Пунктом 6.5 розділу ІІ договору № 72-63 сторони погодили, що одночасно з підписанням цього договору орендар підписує договір про відшкодування витрат балансоутримувача/орендодавця на утримання орендованого майна та надання комунальних послуг орендарю відповідно до примірного договору, затвердженого наказом Фонду державного майна.

Згідно пункту 12.1. (1) розділу ІІ договору № 72-63 цей договір укладено на строк, визначений у пункті 12 умов. Перебіг строку договору починається з дня набрання чинності цим договором. Цей договір набирає чинності в день його підписання сторонами (нотаріального посвідчення, якщо відповідно до законодавства договір підлягає нотаріальному посвідченню). Строк оренди за цим договором починається з дати підписання акта приймання-передачі і закінчується датою припинення цього договору.

За умовами пункту 12.1 розділу І договору № 72-63 цей договір діє з 20 грудня 2019 до 19 листопада 2022 включно за правилами ч. 3 ст. 631 ЦК України (акт приймання передачі підписаний 20.12.2019 року).

Відповідно до Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про оренду державного та комунального майна" від 1 квітня 2022 року № 2181-IX Розділ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про оренду державного та комунального майна" доповнено пунктом 6-1 такого змісту:

"6-1. Під час дії воєнного стану Кабінет Міністрів України може встановити інші правила передачі в оренду державного та комунального майна, ніж ті, що передбачені цим Законом, зокрема щодо продовження договору оренди, щодо запровадження можливості автоматичного продовження договорів оренди, строк дії яких закінчується під час дії воєнного стану, на строк до припинення чи скасування та на чотири місяці після припинення чи скасування воєнного стану".

Приписами пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України "Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану" від 27 травня 2022 р. № 634 визначено, що договори оренди державного та комунального майна, строк дії яких завершується у період воєнного стану, вважаються продовженими на період дії воєнного стану та протягом чотирьох місяців з дати припинення чи скасування воєнного стану, крім випадку, коли балансоутримувач з урахуванням законодавства, статуту або положення балансоутримувача про погодження уповноваженим органом управління, до сфери управління якого належить балансоутримувач, за 30 календарних днів до дати закінчення договору оренди повідомив орендодавцю та орендарю про не продовження договору оренди з підстав, визначених статтею 19 Закону. Норма щодо продовження договору, встановлена цим пунктом, не застосовується до договорів, щодо яких рішення про їх продовження прийнято на аукціоні і аукціон оголошено до дати набрання чинності цією постановою. Для продовження договору оренди на строк, передбачений цим пунктом, заява орендаря та окреме рішення орендодавця не вимагаються.

Воєнний стан в Україні введено із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року на 30 діб на підставі Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX, який неодноразово продовжувався.

Згідно Закону України "Про затвердження Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" 3564-IX від 06.02.2024 продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 14 лютого 2024 року строком на 90 діб.

Отже умови пункту 5 постанови КМ України "Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану" від 27 травня 2022 р. № 634 щодо продовження строку дії договорів оренди, строк дії яких завершується у період воєнного стану та протягом чотирьох місяців з дати припинення чи скасування воєнного стану є застосовними до договорів оренди державного та комунального майна, строк дії яких завершується у період воєнного стану.

Враховуючи, що строк дії договору № 72-63 встановлено сторонами до 19.11.2022 року, який завершувався у період воєнного стану, такий договір в силу вимог постанови КМ України "Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану" від 27 травня 2022 р. № 634 є продовженим на період воєнного стану.

Про продовження строку дії договору оренди № 72-63 позивач повідомив відповідача листом від 25.07.2022 № 01-07-03/855 (т. 1 а.с. 55).

Отже у періоді, за який позивачем здійснено нарахування заборгованості договір оренди був чинним.

18.02.2022 року на виконання умов договору № 72-63 між Управлінням спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області та Вінницьким обласним благодійним фондом соціального захисту працівників правоохоронних органів, ветеранів та членів їх сімей "Бюро ділової інформації" укладено договір про відшкодування витрат балансоутримувача на утримання орендованого нерухомого майна та надання орендарю комунальних послуг та послуг з утримання будинку № 72-63-К (далі договір № 72-63-К) (т. 1 а.с. 172-173).

За умовами пункту 1.1. договору № 72-63-К балансоутримувач/орендодавець - Управління спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області, забезпечує обслуговування, експлуатацію, та ремонт будівлі, що знаходиться за адресою: м. Вінниця, вул. Соборна, 72 (надалі - будівля), а також утримання прибудинкової території; постачає орендовані приміщення електроенергією, водою та теплом, в разі їх надання з міських систем; організовує вивезення відходів, охорону, пожежну сигналізацію адмінбудинку та інше, а орендар бере участь у щомісячних витратах балансоутримувача на виконання вказаних робіт та витратах на комунальні послуги пропорційно до займаної ним площі в цій будівлі, крім випадків наявності приладів обліку по видах комунальних послуг.

Відповідно до пункту 1.2. договору № 72-63-К орендар користується нежилим приміщенням, загальною площею 27,71 кв.м. (з коефіцієнтом 1,3), що складається з кімнати № 101, яка розташована в адмінбудинку за адресою: вул. Соборна, 72, м. Вінниця та знаходиться в оперативному управлінні управління спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області, вартістю 521 194,05 грн., станом на 31.05.2019р. без податку на додану вартість (надалі - орендоване приміщення) відповідно до плану розміщення приміщення, що додається до договору.

Згідно пункту 2.1. договору № 72-63-К розмір плати за обслуговування і ремонт будівлі, прибудинкової території, утримання допоміжних приміщень будівлі - експлуатаційні витрати, становить в місяць 44,08 грн. (без ПДВ) за 1,0 кв.м. орендованої площі та змінюється щорічно з 1 січня кожного року, залежить від розміру мінімальної заробітної плати, вартості ремонтно-будівельних матеріалів, пально-мастильних матеріалів та вартості інших робіт і послуг, які надаються балансоутримувачу/орендодавцю іншими суб`єктами господарювання, і визначається кошторисом експлуатаційних витрат балансоутримувача/орендодавця. Розмір експлуатаційних витрат змінюється, у разі проведення балансоутримувачем/орендодавцем ремонту або опоряджувальних послуг з приведення приміщень, якими користується орендар у належний стан, або надання додаткових послуг з утримання орендованих приміщень.

За умовами пункту 2.1.2. договору № 72-63-К надання орендарю комунальних послуг (вода, опалення, приєднане навантаження (тепло), постачання та розподіл електроенергії, вивезення сміття, охорона будинку) за діючими розцінками і тарифами пропорційно орендованій площі.

Пунктом 2.2.3. договору № 72-63-К орендар зобов`язався не пізніше 01 числа місяця, наступного за звітним місяцем, вносити плату на рахунок балансоутримувача/орендодавця будівлі за комунальні послуги та експлуатаційні витрати відповідно до загальної площі приміщення. При несвоєчасному внесенні плати, сплачувати пеню із розрахунку подвійної облікової ставки НБУ від несплаченої суми наданих послуг за кожен день прострочки.

Відповідно до пункту 3.2.5. договору № 72-63-К балансоутримувач/орендодавець до 20 числа кожного місяця підготовлює рахунки по комунальним послугам та експлуатаційним витратам, а орендар зобов`язаний протягом двох робочих днів отримати зазначені рахунки, розписавшись про їх отримання у відомості на отримання рахунків.

Орендар має право протягом трьох днів з моменту отримання рахунку, в разі непогодження з сумою комунальних послуг, виставленою в рахунку, надати балансоутримувачу свої обґрунтовані письмові заперечення. Балансоутримувач/орендодавець розглядає заперечення орендаря протягом трьох днів та в разі погодження, змінює суму, виставлену в рахунку.

В разі якщо орендар в зазначений термін, не з`явився для отримання рахунку або своєчасно не надав свої письмові заперечення щодо загальної суми виставленої в рахунку - загальна сума виставлена в рахунку до сплати вважається узгодженою між сторонами.

Визначену плату за комунальні послуги та експлуатаційні витрати орендар, зобов`язаний сплачувати на рахунок балансоутримувача/орендодавця не пізніше 1-го числа місяця, наступного за звітним. В разі несвоєчасної оплати балансоутримувач/орендодавець залишає за собою право стягувати плату за комунальні послуги та експлуатаційні витрати через господарський суд. Необхідні платежі нараховуються з моменту підписання акту приймання-передачі.

Згідно пункту 5.1. договору цей договір діє з 01 січня 2022 р. по 19 листопада 2022 р. включно за правилами п. 3 ст.631 ЦК України.

Прокурор та позивач стверджують, що відповідач своїх зобов`язань по сплаті орендної плати, плати за комунальні послуги та експлуатаційні витрати за договором № 72-63 своєчасно не здійснював, внаслідок чого утворилась заборгованість.

Відповідно до розрахунку заборгованості по орендній платі, комунальних послугах, експлуатаційних витратах за договором № 72-63 станом на 01.06.2023 обліковується заборгованість у розмірі 54 842,66 гривень, яка на момент подачі позову відповідачем у добровільному порядку не сплачена (т. 1 а.с. 65).

Розмір вказаної суми заборгованості підтверджується актом звірки взаємних розрахунків станом на 01.06.2023 підписаним спільно сторонами договору (т. 1 а.с. 66).

Як убачається із матеріалів справи, 13 травня 2022 року між Управлінням спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області (далі - орендодавець/балансоутримувач, позивач) та Вінницьким обласним благодійним фондом соціального захисту працівників правоохоронних органів, ветеранів та членів їх сімей «Бюро ділової інформації» (далі відповідач, орендар) також було укладено договір № 72-87 оренди нерухомості, що належить до спільної власності територіальних громад Вінницької області (далі - договір оренди № 72-87).

Укладений договір оренди нерухомого майна, що належить до спільної власності територіальних громад, сіл, селищ, міст Вінницької області № 72-87 за своєю структурою складається із частини I. «Змінювані умови договору» (далі умови) та частини II. «Незмінювані умови договору» (т.1 а. с. 33-41).

Згідно пункту 3.1. розділу І договору № 72-87 Управління спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області є орендодавцем/балансоутримувачем майна, що є об`єктом оренди.

Відповідно до пунктів 4, 4.1 розділу І Змінювані умови договору № 72-87 об`єктом оренди за договором є: нежитлове приміщення № 3 першого поверху адмінбудівлі (літ. А), загальною площею 34,45 кв.м. (з коефіцієнтом 1,3, корисною площею 26,5 кв.м.), яке розташоване в адмінбудинку за адресою: вул. Соборна, 72 м. Вінниця та знаходиться в оперативному управлінні управління спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області.

Пунктом 5.1. розділу І договору № 72-87 визначено, що процедурою, у результаті якої майно отримано в оренду є: продовження за результатами аукціону.

Згідно пунктів 9, 9.1, 9.2. розділу І договору № 72-87 орендна плата та інші платежі за договором складаються із місячної орендної плати, визначеної за результатами проведення аукціону у розмірі 6115,00 гривень (у тому числі податку на додану вартість -1019,17 гривень), дата і реквізити протоколу електронного аукціону 02.05.2022, https://prozorro.sale/auction/LLP001-UA-20220411-49270; а також витрат на утримання орендованого майна та надання комунальних послуг орендарю компенсується орендарем в порядку, передбаченому пунктом 6.5. договору.

Відповідно до пункту 11 розділу І договору № 72-87 сума забезпечувального депозиту складає 2 (дві) місячні орендні плати, але у в будь-якому разі у розмірі не меншому, ніж розмір мінімальної заробітної плати станом на перше число місяця, в якому укладається цей договір; сума 10 191,66 грн без податку на додану вартість.

За умовами пункту 12.1 розділу І договору № 72-87 цей договір діє з 05 травня 2022 до 04 травня 2027 включно.

Відповідно до пунктів 1.1., 1.2. розділу ІІ Незмінювані умови договору № 72-87 орендодавець/балансоутримувач передають, а орендар приймає у строкове платне користування майно, зазначене у пункті 4 умов, вартість якого становить суму, визначену у пункті 6 умов. Майно передається в оренду для використання згідно з пунктом 7 умов.

Пунктом 2.1. розділу ІІ договору № 72-87 сторони визначили, що орендар вступає у строкове платне користування майном у день підписання акта приймання-передачі майна. Акт приймання-передачі майна підписується між орендарем і орендодавцем/балансоутримувачем одночасно з підписанням цього договору.

Згідно пункту 3.1. розділу ІІ договору № 72-87 орендна плата становить суму, визначену у пункті 9 умов. Нарахування податку на додану вартість на суму орендної плати здійснюється у порядку, визначеному законодавством.

До складу орендної плати не входять витрати на утримання орендованого майна (комунальних послуг, послуг з управління об`єктом нерухомості, витрат на утримання прибудинкової території та місць загального користування, вартість послуг з ремонту і технічного обслуговування інженерного обладнання та внутрішньобудинкових мереж, ремонту будівлі, у тому числі: покрівлі, фасаду, вивіз сміття тощо), а також компенсація витрат балансоутримувача / орендодавця за користування земельною ділянкою. Орендар несе ці витрати на основі окремих договорів, укладених із балансоутримувачем / орендодавцем та/або безпосередньо з постачальниками комунальних послуг в порядку, визначеному пунктом 6.5 цього договору.

Відповідно до пункту 3.2. розділу ІІ договору № 72-87 орендна плата за січень-грудень року оренди, що настає за роком, на який припадає перший місяць оренди, визначається шляхом коригування орендної плати за перший місяць оренди на річний індекс інфляції року, на який припадає перший місяць оренди. Орендна плата за січень-грудень третього року оренди і кожного наступного календарного року оренди визначається шляхом коригування місячної орендної плати, що сплачувалась у попередньому році, на річний індекс інфляції такого року.

Пунктом 3.3. розділу ІІ договору № 72-87 сторони визначили, що орендар сплачує орендну плату до обласного бюджету та балансоутримувачу (орендодавцю) у співвідношенні, визначеному у пункті 16 умов, щомісяця до 15 числа поточного місяця оренди.

За умовами пункту 3.4. розділу ІІ договору № 72-87 орендар сплачує орендну плату на підставі рахунків балансоутримувача/ орендодавця. Балансоутримувач/орендодавець виставляє рахунок на загальну суму орендної плати. Податок на додану вартість нараховується на загальну суму орендної плати. Орендар сплачує балансоутримувачу/орендодавцю належну йому частину орендної плати разом із податком на додану вартість, нарахованим на загальну суму орендної плати. Балансоутримувач/орендодавець надсилає орендарю акт-рахунок не пізніше ніж за п`ять робочих днів до дати платежу. Протягом п`яти робочих днів після закінчення поточного місяця оренди балансоутримувач передає орендарю акт виконаних робіт на надання орендних послуг разом та реєструє податкову накладну в ЄРПН у визначений законом термін.

Відповідно до пункту 3.5. розділу ІІ договору № 72-87 в день укладення цього договору або до цієї дати орендар сплачує орендну плату за кількість місяців, зазначену у пункті 10 умов (авансовий внесок з орендної плати), на підставі документів, визначених у пункті 3.6 цього договору.

Згідно пункту 3.12. розділу ІІ договору № 72-87 Орендар зобов`язаний на вимогу орендодавця проводити звіряння взаєморозрахунків за орендними платежами і оформляти акти звіряння.

Пунктом 6.5 розділу ІІ договору № 72-87 сторони погодили, що одночасно з підписанням цього договору орендар підписує договір про відшкодування витрат балансоутримувача/орендодавця на утримання орендованого майна та надання комунальних послуг орендарю відповідно до примірного договору, затвердженого наказом Фонду державного майна.

Згідно пункту 12.1. (1) розділу ІІ договору № 72-87 цей договір укладено на строк, визначений у пункті 12 умов. Перебіг строку договору починається з дня набрання чинності цим договором. Цей договір набирає чинності в день його підписання сторонами (нотаріального посвідчення, якщо відповідно до законодавства договір підлягає нотаріальному посвідченню). Строк оренди за цим договором починається з дати підписання акта приймання-передачі і закінчується датою припинення цього договору.

13.05.2022 року на виконання умов договору оренди нерухомого майна № 72-87 сторонами підписано акт приймання-передачі в оренду нерухомого майна нежилого приміщення загальною площею 34,45 м2, розташованого за адресою: м. Вінниця, вул. Соборна, 72 (т. 1 а.с. 163).

Судом установлено, що на виконання пункту 6.5. договору оренди № 72-87 13 травня 2022 року між Управлінням спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області та Вінницьким обласним благодійним фондом соціального захисту працівників правоохоронних органів, ветеранів та членів їх сімей "Бюро ділової інформації" укладено договір про відшкодування витрат балансоутримувача на утримання орендованого нерухомого майна та надання орендарю комунальних послуг та послуг з утримання будинку № 72-87-К (далі договір № 72-87-К) (т. 1 а.с. 170-171).

За умовами пункту 1.1. договору № 72-87-К балансоутримувач/орендодавець - Управління спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області, забезпечує обслуговування, експлуатацію, та ремонт будівлі, що знаходиться за адресою: м. Вінниця, вул. Соборна, 72 (надалі - будівля), а також утримання прибудинкової території; постачає орендовані приміщення електроенергією, водою та теплом, в разі їх надання з міських систем; організовує вивезення відходів, охорону, пожежну сигналізацію адмінбудинку та інше, а орендар бере участь у щомісячних витратах балансоутримувача на виконання вказаних робіт та витратах на комунальні послуги пропорційно до займаної ним площі в цій будівлі, крім випадків наявності приладів обліку по видах комунальних послуг.

Відповідно до пункту 1.2. договору № 72-87-К орендар користується нежилим приміщенням № 3 на першому поверсі адмінбудівлі (літ. А), загальною площею 34,45 кв.м. (з коефіцієнтом 1,3 на місця загального користування, корисною площею 26,5 кв.м.), розташоване в адмінбудинку - за адресою: м. Вінниця вул. Соборна, б. 72 вартістю 509 936,00 грн. без податку на додану вартість (надалі - орендоване приміщення) відповідно до плану розміщення приміщення, що додається до договору. Орендоване приміщення використовується для цілей - під розміщення громадських об`єднань та благодійних організацій.

Згідно пункту 2.1. договору № 72-87-К розмір плати за обслуговування і ремонт будівлі, прибудинкової території, утримання допоміжних приміщень будівлі - експлуатаційні витрати, становить в місяць 44,08 грн. (без ПДВ) за 1,0 кв.м. орендованої площі та змінюється щорічно з 1 січня кожного року, залежить від розміру мінімальної заробітної плати, вартості ремонтно-будівельних матеріалів, пально-мастильних матеріалів та вартості інших робіт і послуг, які надаються балансоутримувачу/орендодавцю іншими суб`єктами господарювання, і визначається кошторисом експлуатаційних витрат балансоутримувача/орендодавця. Розмір експлуатаційних витрат змінюється, у разі проведення балансоутримувачем/орендодавцем ремонту або опоряджувальних послуг з приведення приміщень, якими користується орендар у належний стан, або надання додаткових послуг з утримання орендованих приміщень.

За умовами пункту 2.1.2. договору № 72-87-К надання орендарю комунальних послуг (вода, опалення, приєднане навантаження (тепло), постачання та розподіл електроенергії, вивезення сміття, охорона будинку) за діючими розцінками і тарифами пропорційно орендованій площі.

Пунктом 2.2.3. договору № 72-87-К орендар зобов`язався не пізніше 01 числа місяця, наступного за звітним місяцем, вносити плату на рахунок балансоутримувача/орендодавця будівлі за комунальні послуги та експлуатаційні витрати відповідно до загальної площі приміщення. При несвоєчасному внесенні плати, сплачувати пеню із розрахунку подвійної облікової ставки НБУ від несплаченої суми наданих послуг за кожен день прострочки.

Відповідно до пункту 3.2.5. договору № 72-87-К балансоутримувач/орендодавець до 20 числа кожного місяця підготовлює рахунки по комунальним послугам та експлуатаційним витратам, а орендар зобов`язаний протягом двох робочих днів отримати зазначені рахунки, розписавшись про їх отримання у відомості на отримання рахунків.

Орендар має право протягом трьох днів з моменту отримання рахунку, в разі непогодження з сумою комунальних послуг, виставленою в рахунку, надати балансоутримувачу свої обґрунтовані письмові заперечення. Балансоутримувач/орендодавець розглядає заперечення орендаря протягом трьох днів та в разі погодження, змінює суму, виставлену в рахунку.

В разі якщо орендар в зазначений термін, не з`явився для отримання рахунку або своєчасно не надав свої письмові заперечення щодо загальної суми виставленої в рахунку - загальна сума виставлена в рахунку до сплати вважається узгодженою між сторонами.

Визначену плату за комунальні послуги та експлуатаційні витрати орендар, зобов`язаний сплачувати на рахунок балансоутримувача/орендодавця не пізніше 1-го числа місяця, наступного за звітним. В разі несвоєчасної оплати балансоутримувач/орендодавець залишає за собою право стягувати плату за комунальні послуги та експлуатаційні витрати через господарський суд. Необхідні платежі нараховуються з моменту підписання акту приймання-передачі.

Згідно пункту 5.1. договору цей договір діє з 05 травня 2022 р. по 04 травня 2027 р. включно за правилами п. 3 ст.631 ЦК України.

Прокурор та позивач стверджують, що відповідач своїх зобов`язань по сплаті орендної плати, плати за комунальні послуги та експлуатаційні витрати за договором № 72-87 своєчасно не здійснював, внаслідок чого утворилась заборгованість.

Відповідно до розрахунку заборгованості по орендній платі, комунальних послугах, експлуатаційних витратах за договором № 72-87 станом на 01.06.2023 обліковується заборгованість у розмірі 159 927,78 гривень, яка на момент подачі позову відповідачем у добровільному порядку не сплачена. (т. 1 а.с. 44).

Розмір вказаної суми заборгованості підтверджується актом звірки взаємних розрахунків станом на 01.06.2023 підписаним спільно сторонами договору (т. 1 а.с. 45).

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора, представника позивача, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково з огляду на таке.

Предметом позову у цій справі є матеріально-правова вимога про стягнення з відповідача заборгованості з орендної плати, комунальних послуг та експлуатаційних витрат у загальному розмірі 293 189,50 гривень.

Щодо підстав представництва прокурором інтересів держави.

Згідно зі статтею 131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.

Відповідно до частини 3 статті 23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною 4 цієї статті.

Отже, виключними випадками, за яких прокурор може здійснювати представництво інтересів держави в суді, є порушення або загроза порушення інтересів держави.

Аналіз наведених законодавчих положень дає підстави для висновку, що виключними випадками, за яких прокурор може здійснювати представництво інтересів держави в суді, є порушення або загроза порушення інтересів держави. Ключовим для застосування цієї конституційної норми є поняття "інтерес держави". Враховуючи, що інтереси держави є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах. Таким чином, "інтереси держави" охоплюють широке і водночас чітко не визначене коло законних інтересів, які не піддаються точній класифікації, а тому їх наявність повинна бути предметом самостійної оцінки суду у кожному конкретному випадку звернення прокурора з позовом.

Відповідно до статті 53 ГПК України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами. У разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі набуває статусу позивача.

Частиною 4 статті 53 ГПК України передбачено, що прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує: 1) в чому полягає порушення інтересів держави, 2) необхідність їх захисту, 3) визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає 4) орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

Згідно з висновком, викладеним у постанові Великої Палати Верховного Суду від 26.05.2020 року по справі № 912/2385/18, відповідно до статті 23 Закону України «Про прокуратуру» представництво прокурором держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів держави, у випадках та порядку, встановлених законом (частина перша). Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження (далі - компетентний орган), а також у разі відсутності такого органу (частина третя). Наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва. Прокурор зобов`язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб`єкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу. Наявність підстав для представництва може бути оскаржена громадянином чи її законним представником або суб`єктом владних повноважень (абзаци перший - третій частини четвертої).

Підставою для представництва прокурором інтересів держави в суді є належне обґрунтування, підтверджене достатніми доказами, зокрема (але не виключно): повідомленням прокурора на адресу відповідного компетентного органу про звернення до суду від його імені, відповідними запитами, а також копіями документів, отриманих від такого органу, що свідчать про наявність підстав для такого представництва.

Прокурор, звертаючись до суду з позовом, має обґрунтувати та довести підстави для представництва, однією з яких є бездіяльність компетентного органу. Бездіяльність компетентного органу означає, що він знав або повинен був знати про порушення інтересів держави, але не звертався до суду з відповідним позовом у розумний строк.

Звертаючись до відповідного компетентного органу до подання позову в порядку, передбаченому статтею 23 Закону України «Про прокуратуру», прокурор фактично надає йому можливість відреагувати на стверджуване порушення інтересів держави, зокрема, шляхом призначення перевірки фактів порушення законодавства, виявлених прокурором, вчинення дій для виправлення ситуації, а саме подання позову або аргументованого повідомлення прокурора про відсутність такого порушення.

Невжиття компетентним органом жодних заходів протягом розумного строку після того, як цьому органу стало відомо або повинно було стати відомо про можливе порушення інтересів держави, має кваліфікуватися як бездіяльність відповідного органу. Розумність строку визначається судом з урахуванням того, чи потребували інтереси держави невідкладного захисту (зокрема, через закінчення перебігу позовної давності чи можливість подальшого відчуження майна, яке незаконно вибуло із власності держави), а також таких чинників, як: значимість порушення інтересів держави, можливість настання невідворотних негативних наслідків через бездіяльність компетентного органу, наявність об`єктивних причин, що перешкоджали такому зверненню, тощо.

Частина 4 статті 23 Закону України «Про прокуратуру» передбачає, що наявність підстав для представництва може бути оскаржена суб`єктом владних повноважень. Таке оскарження означає право на спростування учасниками процесу обставин, на які посилається прокурор у позовній заяві, поданій в інтересах держави в особі компетентного органу, для обґрунтування підстав для представництва.

Зважаючи на докази, подані прокурором щодо підстав звернення з позовом в інтересах держави в особі визначеного прокурором позивача, суд вважає обґрунтованими підстави представництва прокурором інтересів держави в особі Управління спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області у цій справі.

Щодо правового регулювання спірних правовідносин та розгляду спору по суті судом враховано таке.

Відповідно до статті 237 ГПК України при ухваленні рішення суд вирішує, яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин.

Надаючи правову кваліфікацію спірним правовідносинам, що склалися між сторонами суд враховує таке.

Відповідно до статті 173 Господарського кодексу України (далі - ГК України) господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

Згідно із частиною першою статті 174 ГК України господарські зобов`язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

Згідно положень статті 509 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

За змістом статті 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків є, зокрема, договори та інші правочини.

Частиною 1 статті 202 ЦК України передбачено, що правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

За приписами статей 626-629 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків. Сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. Зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства. Договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Відповідно до статті 759 ЦК України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов`язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк. Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору найму (оренди).

Договір найму укладається на строк, встановлений договором (частина 1 статті 763 ЦК України).

Відповідно до частини 1статті 283 ГК України за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.

Згідно з частиною 1 статті 762 ЦК України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.

Відповідно до частин 1, 4 статті 286 ГК України орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством. Строки внесення орендної плати визначаються в договорі.

За своєю правовою природою укладені між позивачем та відповідачем договори оренди нерухомого майна, що належать до спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області є договорами оренди нерухомого майна до регулювання правовідносин яких застосовуються положення Закону України «Про оренду державного та комунального майна».

Судом встановлено, що на момент укладення договорів оренди від 31.08.2018 року № 72-81, № 72-63 від 20 грудня 2019 діяв Закон України «Про оренду державного та комунального майна» від 10 квітня 1992 року № 2269-ХІІ.

03.10.2019 було прийнято Закон України "Про оренду державного та комунального майна" № 157-ІХ.

У розділі "Прикінцеві та перехідні положення" цього Закону передбачено, що він набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, та вводиться в дію з 1 лютого 2020 року (за виключенням окремих зазначених норм).

Положеннями пункту 5 розділу "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України № 157-IX визнано таким, що втратив чинність, Закон України "Про оренду державного та комунального майна" (Відомості Верховної Ради України, 1992 р., № 30, ст. 416 із наступними змінами) з дня введення в дію цього Закону.

Враховуючи опублікування тексту Закону України № 157-ІХ в офіційному друкованому виданні "Голос України" 26.12.2019, останній набрав чинності 27.12.2019 і введений в дію з 01.02.2020, отже з цієї дати підлягають застосуванню його норми (за винятком норм, наведених у розділі "Прикінцеві та перехідні положення").

Договір оренди № 72-63 від 18 лютого 2022 року (у новій редакції) та договір оренди № 72-87 від 13 травня 2022 року укладено під час дії Закону України "Про оренду державного та комунального майна" від 03.10.2019 № 157-ІХ.

Положеннями частини 1 статті 17 Закону України «Про оренду державного та комунального майна" від 03.10.2019 № 157-IX визначено, що орендна плата встановлюється у грошовій формі і вноситься у строки, визначені договором.

Відповідно до вимог статті 525 ЦК України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно зі статтями 610, 612 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання). Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не виконав його у строк, встановлений договором.

Щодо вимог про стягнення заборгованості за договором оренди № 72-81 від 31 серпня 2018 року.

Судом установлено, що договір на оренду приміщення, що належить до спільної власності територіальних громад області № 72-81 від 31 серпня 2018 року діяв до 31 липня 2021 року та у порядку, передбаченому чинним законодавством, продовжений не був.

За умовами пунктів 2.3., 2.4. договору № 72-81 у разі припинення цього договору об`єкт оренди повертається Управлінню в належному стані з урахуванням нормального фізичного зносу в порядку, встановленому п. 2.1. договору. Об`єкт оренди вважається поверненим з моменту підписання сторонами акта приймання - передачі. Обов`язок по складанню акта приймання-передачі покладається на сторону, яка передає об`єкт оренди іншій стороні за договором.

Згідно пункту 4.5. договору № 72-81 у разі закінчення строку дії договору або при його розірванні орендар зобов`язаний негайно повернути за актом приймання-передачі об`єкт оренди Управлінню у стані в якому перебував об`єкт оренди на момент передачі його в оренду з урахуванням всіх здійснених орендарем поліпшень, які неможливо відокремити від об`єкта оренди без заподіяння йому шкоди, з урахуванням зносу за період строку дії договору оренди.

Відповідно до пункту 10.7. договору № 72-81 дія договору оренди припиняється внаслідок, зокрема закінчення строку, на який його було укладено.

Судом установлено, що після припинення договору оренди № 72-81, об`єкт оренди повернуто не було та фактично об`єкт оренди повернуто відповідачем позивачу за актом приймання-передачі 30 квітня 2023 року.

Позивачем здійснено нарахування орендної плати, комунальних та експлуатаційних витрат за період після спливу строку дії договору оренди на підставі пункту 3.12 договору № 72-81.

Надаючи оцінку наведеним підставам, судом взято до уваги, що правова природа плати за користування річчю (орендної плати) безпосередньо пов`язана із правомірним користуванням річчю протягом певного строку і обов`язок здійснення такого платежу є істотною ознакою орендних правовідносин, що випливає зі змісту регулятивних норм статті 17 Закону України №157-IX, статей 759, 762, 763 ЦК України, статей 283, 284, 286 ГК України.

Обов`язок орендаря сплачувати орендну плату за користування орендованим майном зберігається до припинення договору (до спливу строку дії договору оренди), оскільки орендна плата є платою орендаря за користування належним орендодавцю майном та відповідає суті орендних правовідносин, що полягають у строковому користуванні орендарем об`єктом оренди на платній основі.

Із припиненням договірних (зобов`язальних) відносин за договором оренди у наймача (орендаря) виникає новий обов`язок - негайно повернути наймодавцеві річ.

Після спливу строку дії договору оренди невиконання чи неналежне виконання обов`язку з негайного повернення речі свідчить про неправомірне користування майном, яке було передане в найм (оренду).

Частиною 4 статті 236 ГПК України визначено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Приписами частини 2 статті 785 ЦК України передбачено, якщо наймач не виконує обов`язку щодо повернення речі, наймодавець має право вимагати від наймача сплати неустойки у розмірі подвійної плати за найм речі за час прострочення.

Отже, права та обов`язки наймодавця і наймача, що перебували у сфері регулятивних правовідносин, переходять у сферу охоронних правовідносин та охоплюються правовим регулюванням за частиною 2 статті 785 ЦК України, яка регламентує наслідки невиконання майнового обов`язку щодо негайного повернення речі наймодавцеві.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові об`єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 19.04.2021 року в справі № 910/11131/19.

Суд зазначає, що після припинення договору оренди користування майном стає неправомірним.

Тому, якщо орендар не повертає майно після закінчення строку договору оренди орендодавець вправі звернутися до суду з позовом про стягнення з орендаря неустойки у розмірі подвійної плати за користування річчю за час прострочення (частина 2 статті 785 ЦК України).

Так, неустойка, стягнення якої передбачено частиною 2 статті 785 ЦК України, є самостійною формою майнової відповідальності у сфері орендних правовідносин, яка застосовується у разі припинення договору - якщо наймач не виконує обов`язку щодо негайного повернення речі, і є належним способом захисту прав та інтересів орендодавця після припинення договору, коли користування майном стає неправомірним.

Положеннями пункту 3.12 договору № 72-81 сторони погодили, що у разі припинення дії даного договору орендна плата, плата за комунальні послуги та експлуатаційні витрати сплачується орендарем по день фактичної передачі приміщення Управлінню.

Водночас, яким би способом у договорі не регламентувалися правовідносини між сторонами у разі невиконання (несвоєчасного виконання) наймачем (орендарем) обов`язку щодо повернення речі з найму (оренди) з її подальшим користуванням після припинення договору, що відбулося у спірних правовідносинах, ці правовідносини не можуть врегульовуватись іншим чином, ніж визначено частиною 2 статті 785 ЦК України.

Відповідний правовий висновок викладено у постанові об`єднаної палати Касаційного господарського суду від 19.04.2021 року в справі № 910/11131/19, а також у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 26.07.2021 року в справі № 904/577/20, 21 березня 2023 року у cправі № 922/1155/20 та інших.

Суд також звертає увагу на те, що з метою застосування норм права в подібних правовідносинах за наявності протилежних правових висновків суду касаційної інстанції слід виходити з того, що висновки, які містяться в судових рішеннях судової палати Касаційного господарського суду, мають перевагу над висновками колегії суддів, висновки об`єднаної палати Касаційного господарського суду - над висновками палати чи колегії суддів цього суду, а висновки Великої Палати Верховного Суду - над висновками об`єднаної палати, палати й колегії суддів Касаційного господарського суду (пункт 35 постанови Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 27.10.2020 року у справі № 925/965/16).

Отже, під час вирішення спору у подібних правовідносинах мають враховуватися саме останні правові висновки, викладені у постанові об`єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 19.04.2021 року в справі № 910/11131/19, які було враховано судом у цій справі.

Крім того, переглядаючи судові рішення у справі № 910/11131/19, Об`єднана палата Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду відступила від протилежної правової позиції Верховного Суду (викладеної, зокрема, у постановах від 14.11.2018 року в справі № 924/195/16, від 11.05.2018 року в справі № 926/2119/17), відповідно до якої зобов`язання орендаря сплачувати орендну плату за весь час фактичного користування майном, яке виникло з договору оренди, не припиняється зі спливом строку дії зазначеного договору, оскільки таке припинення пов`язане не із закінченням строку, на який було укладено договір, а з моментом підписання сторонами акта приймання-передачі об`єкта оренди.

Враховуючи, що об`єднана палата Касаційного господарського суду у постанові від 19.04.2021 року в справі № 910/11131/19 не знайшла підстав для відступу від власних правових висновків, викладених в постанові від 13.12.2019 року в справі № 910/20370/17 (та інших позицій колегій суддів), слід вважати, що практика у застосуванні норм частини 2 статі 785 ЦК України у подібних правовідносинах наразі є сформованою і сталою.

Згідно статті 5 ГПК України, здійснюючи правосуддя, господарський суд захищає права та інтереси фізичних і юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором. У випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного права чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону.

Вирішуючи спір, суд повинен надати об`єктивну оцінку наявності порушеного права чи інтересу на момент звернення до господарського суду, а також визначити, чи відповідає обраний позивачем спосіб захисту порушеного права тим, що передбачені законодавством, та чи забезпечить такий спосіб захисту відновлення порушеного права позивача.

Як убачається із розрахунку заборгованості за договором № 72-81 від 31 серпня 2018 року позивачем нараховано відповідачу орендну плату за фактичне користування об`єктом оренди за період з квітня 2022 по квітень 2023 року, а також комунальні та експлуатаційні витрати з лютого 2022 по квітень 2023 року у загальній сумі 78 419,06 гривень (т.1 а.с.31).

Вказана сума заборгованості підтверджена актом звірки, підписаним спільно сторонами договору станом на 1 травня 2023 року (т.1 а.с.32) та визнана відповідачем у клопотанні від 01.02.2024 у повному обсязі (т.1 а.с.160).

Доказів сплати вказаної суми заборгованості повністю або частково матеріали справи не містять.

Приймаючи до уваги, що позовні вимоги про стягнення заборгованості з комунальних та експлуатаційних витрат за договором оренди № 72-81 від 31 серпня 2018 року грунтуються на умовах пункту 3.12 договору, суд дійшов висновку, що такі вимоги підлягають задоволенню в частині стягнення 64 182,79 гривень заборгованості за комунальні та експлуатаційні витрати.

Водночас, враховуючи предмет та підстави позову щодо стягнення заборгованості з орендної плати за фактичний час користування об`єктом оренди після закінчення строку дії договору, а також те, що суд розглядає справу у межах заявлених вимог та не має права за власною ініціативою змінювати предмет або підставу позову, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовної вимоги у частині стягнення заборгованості з орендної плати за договором оренди № 72-81 від 31.08.2018 у сумі 14 236,27 гривень, у зв`язку з чим у задоволенні позовних вимог про стягнення 14 236,27 гривень слід відмовити.

Щодо вимог про стягнення заборгованості за договором оренди № 72-63 від 20.12.2019 (18.02.2022) року.

Як убачається із розрахунку заборгованості за договором № 72-63 від 18.02.2022 року позивачем нараховано відповідачу заборгованість з орендної плати, комунальних та експлуатаційних витрат у загальній сумі 54 842,66 гривень (т.1 а.с.65).

Вказана сума заборгованості підтверджена актом звірки, підписаним спільно сторонами договору станом на 1 червня 2023 року (т.1 а.с.66) та визнана відповідачем у клопотанні від 01.02.2024 у повному обсязі (т.1 а.с.160).

Доказів сплати вказаної суми заборгованості повністю або частково матеріали справи не містять.

Приймаючи до уваги викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про стягнення заборгованості за договором оренди № 72-63 підлягають задоволенню в сумі 54 842,66 гривень.

Щодо вимог про стягнення заборгованості за договором оренди № 72-87 від 13.05.2022 року.

Як убачається із розрахунку за договором № 72-87 від 13 травня 2022 року позивачем нараховано відповідачу заборгованість з орендної плати, комунальних та експлуатаційних витрат у загальній сумі 159 927,78 гривень (т.1 а.с. 44).

Вказана сума заборгованості підтверджена актом звірки, підписаним спільно сторонами договору станом на 1 червня 2023 року (т.1 а.с.45) та визнана відповідачем у клопотанні від 01.02.2024 у повному обсязі (т.1 а.с.160).

Доказів сплати вказаної суми заборгованості повністю або частково матеріали справи не містять.

Приймаючи до уваги викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про стягнення заборгованості за договором оренди № 72-87 від 13 травня 2022 року підлягають задоволенню в сумі 159 927,78 гривень.

Згідно вимог 1 статті 14 ГПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Положеннями частин 1-4 статті 13 ГПК України визначено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Частиною 1 статті 74 ГПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Обов`язок із доказування необхідно розуміти як закріплену в процесуальному та матеріальному законодавстві міру належної поведінки особи, що бере участь у судовому процесі, із збирання та надання доказів для підтвердження свого суб`єктивного права, що має за мету усунення невизначеності, яка виникає в правовідносинах у разі неможливості достовірно з`ясувати обставини, які мають значення для справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Відповідно до вимог статті 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (стаття 77 ГПК України).

Згідно статті 78 ГПК України достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи.

Відповідно до статті 79 ГПК України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності (частини 1-2 статті 86 ГПК України).

Надаючи оцінку іншим доводам сторін судом враховано, що обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи (частина 5 статті 236 ГПК України).

Дослідивши фактичні обставини справи, що входять до предмету доказування у цій справі та стосуються кваліфікації спірних відносин, суд дійшов висновку, що відповідачем не спростовано позовних вимог, а судом не виявлено на підставі наявних доказів у справі інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, у зв`язку з чим позовні вимоги про стягнення заборгованості з орендної плати, комунальних послуг та експлуатаційних витрат за договорами оренди нерухомого майна №72-82, №72-63, № 72-87 підлягають задоволенню частково у розмірі 278 953,23 гривень, у іншій частині позову слід відмовити.

Вирішуючи питання розподілу судових витрат судом враховано таке.

Відповідно до пункту 12 частини третьої статті 2 ГПК України основними засадами (принципами) господарського судочинства, зокрема є відшкодування судових витрат сторони, на користь якої ухвалене судове рішення.

Згідно вимог статті 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

При зверненні до суду Вінницькою обласною прокуратурою згідно платіжної інструкції № 2201 від 02.10.2023 сплачено судовий збір у сумі 4 397,84 гривень.

Відповідно до вимог пункту 2 частини 1 статті 129 ГПК України судовий збір у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Суд враховує, що відшкодування витрат по сплаті судового збору здійснюється на користь особи, яка понесла такі витрати.

Приймаючи до уваги, що позов задоволено частково, витрати по сплаті судового збору у сумі 4 184,10 гривень покладаються на відповідача та підлягають стягненню на користь Вінницької обласної прокуратури. Судові витрати по сплаті судового збору у сумі 213,73 гривень покладаються на прокурора.

На підставі викладеного, керуючись статтями 13, 86, 123, 129, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

У Х В А Л И В:

1. Позов задовольнити частково.

2. Стягнути з Вінницького обласного благодійного фонду соціального захисту працівників правоохоронних органів, ветеранів та членів їх сімей "Бюро ділової інформації" (21050, Вінницька область, місто Вінниця, вулиця Соборна, будинок 72, офіс 108, ідентифікаційний код юридичної особи 34272369) на користь Управління спільної комунальної власності територіальних громад Вінницької області (21036, Вінницька область, місто Вінниця, вулиця Хмельницьке Шосе, будинок 7, ідентифікаційний код юридичної особи 20098076) 278 953,23 гривень (двісті сімдесят вісім тисяч дев`ятсот п`ятдесят три гривні, 23 копійки) заборгованості по орендній платі, комунальних послугах та експлуатаційних витратах за договорами оренди № 72-81 від 31.08.2018, № 72-87 від 13.05.2022, № 72-63 від 20.12.2019 (18.02.2022).

3. Стягнути з Вінницького обласного благодійного фонду соціального захисту працівників правоохоронних органів, ветеранів та членів їх сімей "Бюро ділової інформації" (21050, Вінницька область, місто Вінниця, вулиця Соборна, будинок 72, офіс 108, ідентифікаційний код юридичної особи 34272369) на користь Вінницької обласної прокуратури (21050, Вінницька обл., місто Вінниця, вулиця Монастирська, будинок 33, код ЄДРПОУ: 02909909, Державна казначейська служба України, м. Київ, р/р UA568201720343110002000003988, МФО 820172, отримувач Вінницька обласна прокуратура) 4 184,10 гривень (чотири тисячі сто вісімдесят чотири гривні, 10 копійок) судових витрат зі сплати судового збору.

4. Видати накази після набрання рішенням суду законної сили.

5. У задоволенні позовних вимог в частині стягнення 14 236,27 гривень заборгованості з орендної плати за договором оренди № 72-81 від 31.08.2018 відмовити.

6. Судові витрати зі сплати судового збору в сумі 213,73 гривень покласти на прокурора.

7. Згідно з приписами статті 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

8. Відповідно до положень частини 1 статті 256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення до Північно-західного апеляційного господарського суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

9. Примірник ухвали надіслати учасникам справи до електронного кабінету у системі ЄСІТС, за відсутності кабінету - рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення.

Повний текст рішення складено 04 березня 2024 р.

Суддя Шамшуріна М.В.

віддрук. прим.:

1 - до справи;

2 - Вінницькій обласній прокуратурі, до електронного кабінету у системі ЄСІТС;

3 - позивачу, до електронного кабінету у системі ЄСІТС;

4 - відповідачу, 21050, Вінницька область, місто Вінниця, вулиця Соборна, будинок 72, офіс 108.

СудГосподарський суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення22.02.2024
Оприлюднено07.03.2024
Номер документу117434684
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань оренди