ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
про відмову у видачі судового наказу
"05" березня 2024 р.м. Одеса Справа № 916/816/24
Господарський суд Одеської області у складі судді Бездолі Д.О., розглянувши заяву Товариства з обмеженою відповідальністю Енерджі Трейд Груп (вул. Івана Мазепи, 6, м. Київ, 01010) за вх. ГСОО № 840/24 від 29.02.2024 про видачу судового наказу за вимогою про стягнення заборгованості з Відокремленого структурного підрозділу «Одеський автомобільно-дорожній фаховий коледж» Національного університету «Одеська політехніка» (вул. Тираспольська, 6, м. Одеса, 65045) у розмірі 27019,12 грн,
УСТАНОВИВ:
29.02.2024 до Господарського суду Одеської області надійшла заява Товариства з обмеженою відповідальністю Енерджі Трейд Груп про видачу судового наказу з вимогою про стягнення з Відокремленого структурного підрозділу «Одеський автомобільно-дорожній фаховий коледж» Національного університету «Одеська політехніка» заборгованості за спожиту боржником електричну енергію на підставі договору про постачання електричної енергії споживачу від 24.10.2023 № ОЕД/2023/126 у розмірі 27019,12 грн. Заявлена до стягнення з боржника сума складається з: суми основного боргу у розмірі 23798,40 грн; пені у розмірі 1326,95 грн (нарахованої за період з 23.12.2023 по 28.02.2024); інфляційних втрат у розмірі 95,19 грн (нарахованих за період з 23.12.2023 по 28.02.2024); 3% річних у розмірі 132,69 грн (нарахованих за період з 23.12.2023 по 28.02.2024); штрафу у розмірі 1665,89 грн (7% від суми простроченого платежу за прострочення понад 30 календарних днів).
Розглянувши матеріали вищевказаної заяви, суд дійшов висновку про таке.
Згідно з ч. 1 ст. 2 ГПК України завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов`язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.
Згідно з ч. 2 ст. 4 ГПК України юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
За змістом ч. 3 ст. 147 ГПК України заявником та боржником в наказному провадженні можуть бути юридичні особи та фізичні особи - підприємці.
Відповідно до ч. 1, 2, 6 ст. 55 ГК України суб`єктами господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов`язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов`язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством. Суб`єктами господарювання є, зокрема, господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку. Суб`єкти господарювання, зазначені у пункті першому частини другої цієї статті, мають право відкривати свої філії, представництва, інші відокремлені підрозділи без створення юридичної особи.
Згідно з ч. 4 ст. 64 ГК України підприємство має право створювати філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи, погоджуючи питання про розміщення таких підрозділів підприємства з відповідними органами місцевого самоврядування в установленому законодавством порядку. Такі відокремлені підрозділи не мають статусу юридичної особи і діють на основі положення про них, затвердженого підприємством. Підприємства можуть відкривати рахунки в установах банків через свої відокремлені підрозділи відповідно до закону.
У п. 1.7 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 № 18 Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції (з наступними змінами та доповненнями) передбачено, зокрема, таке. Відповідно до чинного законодавства, зокрема, Цивільного та Господарського кодексів України, Законів України "Про господарські товариства", "Про акціонерні товариства", "Про банки і банківську діяльність", юридичні особи для здійснення своїх функцій мають право створювати філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи, які не є юридичними особами. Коло повноважень відокремленого підрозділу юридичної особи стосовно здійснення у господарському суді повноваження сторони у справі від імені цієї особи визначається установчими документами останньої, положенням про відокремлений підрозділ, яке затверджено юридичною особою, або довіреністю, виданою нею ж у встановленому порядку керівникові цього підрозділу. При цьому слід мати на увазі, що стороною у справі є юридична особа, від імені якої діє відокремлений підрозділ, і рішення приймається саме стосовно підприємства чи організації - юридичної особи, але в особі її відокремленого підрозділу, наприклад: "Стягнути з підприємства "А" в особі його відокремленого підрозділу - філії N 1 на користь організації "Б" в особі її Н-ської філії таку-то суму".
Так, Товариство з обмеженою відповідальністю Енерджі Трейд Груп звернулось до Господарського суду Одеської області із заявою про видачу судового наказу за вимогою про стягнення заборгованості з Відокремленого структурного підрозділу «Одеський автомобільно-дорожній фаховий коледж» Національного університету «Одеська політехніка», тобто не з юридичної особи в особі її відокремленого підрозділу, а безпосередньо з відокремленого підрозділу.
Натомість процесуальним Законом передбачено, що заявником та боржником в наказному провадженні можуть бути юридичні особи та фізичні особи - підприємці. Проте, даний процесуальний статус не може належати відокремленому підрозділу юридичної особи, оскільки останній може діяти лише від імені та в особі юридичної особи, відокремленим підрозділом якої він є.
Згідно з п. 4 ч. 1 ст. 152 ГПК України суддя відмовляє у видачі судового наказу, якщо наявні обставини, зазначені у частині першій статті 175 цього Кодексу.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 175 ГПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду за правилами господарського судочинства.
За викладених обставин, господарський суд вважає необхідним відмовити Товариству з обмеженою відповідальністю Енерджі Трейд Груп у видачі судового наказу про стягнення боргу з Відокремленого структурного підрозділу «Одеський автомобільно-дорожній фаховий коледж» Національного університету «Одеська політехніка» на підставі п. 4 ч. 1 ст. 152 ГПК України, оскільки подана ним заява не підлягає розгляду за правилами господарського судочинства.
Керуючись ст. 147, 152, 153, 234 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
1. У задоволенні заяви Товариства з обмеженою відповідальністю Енерджі Трейд Груп за вх. ГСОО № 840/24 від 29.02.2024 про видачу судового наказу за вимогою про стягнення з Відокремленого структурного підрозділу «Одеський автомобільно-дорожній фаховий коледж» Національного університету «Одеська політехніка» заборгованості у розмірі 27019,12 грн - відмовити.
Ухвала набирає законної сили 05.03.2024 та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Південно-західного апеляційного господарського суду у строки, визначені ст. 256 ГПК України.
Суддя Д.О. Бездоля
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 05.03.2024 |
Оприлюднено | 07.03.2024 |
Номер документу | 117437185 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи наказного провадження |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Бездоля Д.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні