Рішення
від 01.03.2024 по справі 308/1003/24
УЖГОРОДСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 308/1003/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01 березня 2024 року місто Ужгород

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області у складі:

головуючого судді - Бедьо В.І.,

за участю секретаря судового засідання - Молдован Д.С.,

розглянувши у підготовчому судовому засіданні у залі суду в місті Ужгород у порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Орган опіки та піклування Холмківської сільської ради Ужгородського району Закарпатської області, про позбавлення батьківських прав,

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 , звернулася в суд з позовною заявою до ОСОБА_2 , третя особа Орган опіки та піклування Холмківської сільської ради Ужгородського району про позбавлення батьківських прав,.

В обґрунтування позову представник позивача посилається на те, 04.07.2018 року між позивачкою та відповідачем укладено шлюб, який зареєстровано Виконавчим комітетом Кам`яницької сільської ради Ужгородського району Закарпатської області, про що зроблено актовий запис №61. Від даного шлюбу народилась дочка ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Спільне життя у подружжя не склалось, спільне господарство не ведеться з 2020 року, разом не проживають вже 3 роки. Батько взагалі не спілкується з дочкою з жовтня 2020 року, її життям не цікавиться, не піклується про її розвиток та виховання, від утримання дитини ухиляється. На підставі вище викладеного, ОСОБА_1 просить позбавити батьківських прав ОСОБА_2 відносно дочки ОСОБА_3 2019 року народження.

Відповідно до даного висновку органу опіки і піклування Виконавчого комітету Холмківської сільської ради від 19.02.2024 року № 229/02-23 було встановлено фактичні обставини, а саме факт проживання малолітньої доньки сторін з позивачем за адресою його проживання у АДРЕСА_1 , складено акт обстеження умов проживання дитини за адресою проживання її матері - позивача по даній справі про що складено відповідний акт від 09.02.2024 року, встановлено, що в дитини наявна окрема кімната, в будинку затишно та чисто, наявні речі особистого вжитку, розвиваючі іграшки.

Також висновком органу опіки і піклування Холмківської сільської ради Ужгородського району від 19.02.2024 року № 229/02-23 встановлено, що рішення комісії з питань захисту прав дитини від 16.02.2024 року № 2/10-15, орган опіки та піклування вважає, за доцільне позбавити громадянина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , батьківських прав по відношенню до його доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Зокрема, органом опіки і піклування Холмківської сільської ради Ужгородського району зазначено, що Зі слів ОСОБА_2 він не заперечує щодо позбавлення його батьківських прав. Із малолітньою донькою ОСОБА_3 ,2019 р.н. батько не спілкується, жодних відносин не підтримує. Також, ОСОБА_2 09.02.2024 року у письмовій формі підтвердив, що не заперечує щодо позбавлення батьківських прав відносно його доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Ухвалою судді Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області від 25.01.2024 прийнято до розгляду та відкрито провадження у цивільній справі за вказаною позовною заявою. Розгляд справи постановлено проводити в порядку загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.

Позивач та їх представник у судове засідання не з`явилися, при цьому подали до суду заяви, згідно з якими просять розглянути справу без їх участі та задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Відповідач у судове засідання не з`явився, подав заяву в якій просить розглянути справу без його участі, проти задоволення позову не заперечує.

Представник органу опіки та піклування у судове засідання не з`явився, через канцелярію подали заяву про розгляд справи без їх участі.

Відповідно до ч. 1 ст. 280 ЦПК України суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: 1) відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; 2) відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; 3) відповідач не подав відзив; 4) позивач не заперечує проти такого вирішення справи.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані докази, виходячи з їх належності та допустимості, суд приходить висновку, що позов слід задовольнити повністю, виходячи з наступного.

Статтею 150 СК України встановлено, що батьки зобов`язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім`ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини, піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток.

Відповідно до ст. 155 СК України здійснення батьками своїх прав та виконання обов`язків мають ґрунтуватися на повазі до прав дитини та її людської гідності. Батьківські права не можуть здійснюватися всупереч інтересам дитини. Відмова батьків від дитини є неправозгідною, суперечить моральним засадам суспільства. Ухилення батьків від виконання батьківських обов`язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом.

Згідно зі ст. 165 СК України право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім`ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров`я, навчальний або інший дитячий заклад, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор, а також сама дитина, яка досягла чотирнадцяти років.

Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, 04.07.2018 року між позивачкою та відповідачем укладено шлюб, який зареєстровано Виконавчим комітетом Кам`яницької сільської ради Ужгородського району Закарпатської області, про що зроблено актовий запис №61. Від даного шлюбу народилась дочка ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Спільне життя у подружжя не склалось, спільне господарство не ведеться з 2020 року, разом не проживають вже 3 роки. Батько взагалі не спілкується з дочкою з жовтня 2020 року, її життям не цікавиться, не піклується про її розвиток та виховання, від утримання дитини ухиляється. На підставі вище викладеного, ОСОБА_1 просить позбавити батьківських прав ОСОБА_2 відносно дочки ОСОБА_3 2019 року народження.

Згідно з висновком органу опіки та піклування Холмківської сільської ради Ужгородського району від 19.02.2024 року № 229/02-23 встановлено, що рішення комісії з питань захисту прав дитини від 16.02.2024 року № 2/10-15, орган опіки та піклування вважає, за доцільне позбавити громадянина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , батьківських прав по відношенню до його доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Зокрема, органом опіки і піклування Холмківської сільської ради Ужгородського району зазначено, що Зі слів ОСОБА_2 він не заперечує щодо позбавлення його батьківських прав. Із малолітньою донькою ОСОБА_3 ,2019 р.н. батько не спілкується, жодних відносин не підтримує. Також, ОСОБА_2 09.02.2024 року у письмовій формі підтвердив, що не заперечує щодо позбавлення батьківських прав відносно його доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

У відповідності до вимог ч. 3 ст. 200 Цивільно-процесуального кодексу України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 164 СК України мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини.

За загальним правилом позбавлення батьківських прав спрямоване насамперед на захист інтересів малолітніх та неповнолітніх дітей та є засобом стимулювання батьків щодо належного виконання своїх обов`язків.

Пленум Верховного Суду України у п. п. 15, 16 постанови від 30.03.2007 № 3 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» роз`яснив, що позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно її утримують, та ін.), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей.

Ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.

Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

За приписами ч. 1 ст. 76, ч. ч. 1, 5 ст. 81 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Статтею 80 ЦПК України визначено, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

У відповідності до ч. 1 ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Відповідач жодних доказів на спростування доводів позивача не надав та просив задовольнити позовні вимоги, що свідчить про його байдуже ставлення до дитини.

Матеріалами справи встановлено, що відповідач ухиляється від виконання своїх обов`язків по вихованню та утриманню своєї дитини, а тому, для захисту прав та інтересів дитини, суд вважає, що позов слід задовольнити та позбавити батьківських прав ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , по відношенню до його доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

. У відповідності до ч. 1 ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягає до стягнення судовий збір у розмірі 1073,60 грн.

Керуючись ст. ст. 150, 155, 164, 165 СК України, ст. ст. 4, 13, 89, 223, 258, 259, 263-265, 273, 280-284, 289, 354, 355 ЦПК України, суд,

У Х В А Л И В:

Позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору Орган опіки та піклування Холмківської сільської ради Ужгородського району Закарпатської області, про позбавлення батьківських прав - задовольнити повністю.

Позбавити батьківських прав ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , по відношенню до його доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Ужгородського

міськрайонного суду В.І. Бедьо

СудУжгородський міськрайонний суд Закарпатської області
Дата ухвалення рішення01.03.2024
Оприлюднено08.03.2024
Номер документу117485881
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав

Судовий реєстр по справі —308/1003/24

Рішення від 01.03.2024

Цивільне

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області

Бедьо В. І.

Ухвала від 25.01.2024

Цивільне

Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області

Бедьо В. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні