Справа № 182/3884/21
Провадження № 2/0182/854/2024
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
Іменем УКРАЇНИ
04.03.2024 м. Нікополь
Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі : головуючого-судді Рунчевої О.В., секретаря Власенко Ю.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Нікополі цивільну справу за правилами загального позовного провадження за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа - ІНФОРМАЦІЯ_4 про надання дозволу на реєстрацію місця проживання малолітньої дитини без згоди батька,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернулася до Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області з позовом про надання дозволу на реєстрацію місця проживання малолітньої дитини без згоди батька, посилаючись на наступні обставини.
Вона з 06.06.2009 року по 14.03.2014 року перебувала з відповідачем у зареєстрованому шлюбі. Від цього шлюбу вони мають малолітнього сина - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Після припинення фактичних шлюбних відносин дитина залишалася проживати разом із матір`ю.
Позивач з метою належного оформлення місця проживання свого сина намагалася звернутися до ІНФОРМАЦІЯ_3 із заявою про реєстрацію місця проживання малолітньої дитини ОСОБА_3 за місцем реєстрації її та всієї родини, проте, спеціаліст відмовив у прийомі документів, у зв`язку з тим, що відсутня згода батька.
Позивач неодноразово в усній та письмовій формі зверталася до відповідача з метою здійснення державної реєстрації місця проживання дитини, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Проте, відповідні звернення не надали позитивного результату, відповідач відмовився приходити до Відділу з питань реєстрації місця проживання або надавати нотаріальну згоду на здійснення державної реєстрації місця проживання малолітньої дитини. Відповідні дії не відповідають інтересам дитини та порушують її основоположні права.
11.02.2021 року адвокат Кухаренко О.В. в інтересах позивача направила відповідачу листа про надання згоди на реєстрацію місця проживання малолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Відповідач отримав лист 22 лютого 2022 року, проте, вказаний лист відповідачем проігнорований, жодних відповідей надано не було. Варто зазначити, що відповідач зв`язок із дитиною не підтримує, її навчанням та розвитком не цікавиться та має заборгованість по сплаті аліментів,
На підставі викладеного просить суд надати дозвіл на реєстрацію місця проживання її малолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 разом з нею за адресою - АДРЕСА_1 без письмової згоди батька ОСОБА_2 .
Ухвалою суду від 05.08.2021 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито загальне позовне провадження та по справі призначено підготовче судове засідання. Відповідачу був наданий строк 15 днів з дня отримання ним такої ухвали суду, на подачу відзиву на позовну заяву. Клопотань до суду не надійшло, відповідач не скористався правом на відзив (а.с.26-27).
Копію ухвали з доданими до неї документами було направлено за зареєстрованим місцем проживання відповідача (а.с.52). Згідно поштового повідомлення про вручення поштового відправлення, відповідач отримав ухвалу суду 27.10.2021 року. Клопотань до суду не надійшло, відповідач не скористався правом на відзив.
Ухвалою суду від 08.06.2023 року прийнято до свого провадження та продовжено розгляд справи за правилами загального позовного провадження (а.с. 92).
Ухвалою Нікопольського міськрайонного суду від 30.08.2023 року закрито підготовче провадження по вказаній справі, призначено справу до слухання по суті (а.с.108-109).
Ухвалою суду від 30.10.2023 року залучено до участі у справі ІНФОРМАЦІЯ_4 як правонаступника третьої особи - ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с.111-112).
У судове засідання позивач та її представник не з`явились, до суду надано заяву про розгляд справи за відсутності позивача та її представника (а.с.86).
Відповідач у судове засідання не з`явився, був повідомлений належним чином про час та місце розгляду справи, до суду повернулося поштове повідомлення з викликом до суду як не вручене, оскільки адресат відсутній за вказаною адресою (а.с.106).
Від третьої особи заступника керівника ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_4 до суду надійшла заява про розгляд справи без участі їх представника, винести рішення з урахуванням інтересів дитини (а.с.118-119).
Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо даних про права та взаємовідносини сторін, суд вважає можливим вирішити справу на підставі наявних у ній матеріалів та ухвалити заочне рішення, у зв`язку з неподанням відповідачем відзиву, та відсутністю заперечень позивача щодо заочного розгляду справи, що відповідає положенням ст. 280 ЦПК України.
Відповідно до ч.1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється за відсутністю сторін, що відповідає положенням ч.2 ст.247 ЦПК України.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач з 06 червня 2009 року перебувала з відповідачем у зареєстрованому шлюбі, який рішенням Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 14.03.2014 року було розірвано ( а.с.14). Від цього шлюбу сторони мають малолітнього сина - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.13).
Позивач зверталася з заявою про реєстрацію місця проживання її малолітнього сина за адресою: АДРЕСА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_3, проте спеціаліст відмовила у прийомі документів, у зв`язку із тим, що відсутня згода батька. Зазначала, що відповідач з невідомих причин відмовляється надати згоду на реєстрацію дитини.
Згідно з відповіді № 363849 з Єдиного державного демографічного реєстру від 13.12.2023 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 (а.с.116-177).
Відповідно до ч. 3 ст. 29 ЦК України місцем проживання фізичної особи у віці від десяти до чотирнадцяти років є місце проживання її батьків (усиновлювачів) або одного з них, з ким вона проживає, опікуна або місцезнаходження навчального закладу чи закладу охорони здоров`я тощо, в якому вона проживає, якщо інше місце проживання не встановлено за згодою між дитиною та батьками (усиновлювачами, опікуном) або організацією, яка виконує щодо неї функції опікуна.
Згідно з ч. 1 ст. 242 ЦК України батьки є законними представниками своїх малолітніх та неповнолітніх дітей.
Згідно з частиною першою статті 161 СК України, якщо мати та батько, які проживають окремо, не дійшли згоди щодо того, з ким із них буде проживати малолітня дитина, спір між ними може вирішуватися органом опіки та піклування або судом.
Відповідно до ч. 1 ст. 33 Конституції України кожному, хто на законних підставах перебуває на території України, гарантується свобода пересування, вільний вибір місця проживання, право вільно залишати територію України, за винятком обмежень, які встановлюються законом.
Вимогами статей 6, 7 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» визначено обов`язок протягом тридцяти календарних днів після зняття з реєстрації місця проживання та прибуття до нового місця проживання зареєструвати своє місце проживання.
Реєстрація місця проживання і зняття з місця реєстрації особи за заявою законного представника здійснюється за згодою інших законних представників.
Пунктом 18 Правил реєстрації місця проживання, затверджених постановою КМУ від 2 березня 2016 року № 207 передбачено, що у разі реєстрації місця проживання батьків за різними адресами місце проживання дитини, яка не досягла 14 років, реєструється разом з одним із батьків за письмовою згодою другого з батьків у присутності особи, яка приймає заяву, або на підставі засвідченої в установленому порядку письмової згоди другого з батьків (крім випадків, коли місце проживання дитини визначено відповідним рішенням суду або рішенням органу опіки та піклування).
Відповідно до п. 2.3 Порядку реєстрації місця проживання та місця перебування фізичних осіб в Україні та зразків необхідних для цього документів, затвердженого наказом МВС України 22 листопада 2012 року № 1077, відомості про дітей віком до 14 років, місце проживання яких реєструється з батьками, вноситься до заяви одного з них. При проживання батьків за різними адресами для реєстрації місця проживання дитини, яка не досягла 14 років, разом з одним з батьків надається письмова згода з батьків та довідка територіального підрозділу або адресно-довідкового підрозділу територіального органу ДМС за місцем його проживання про те, що дитина не зареєстрована разом з ним. У разі якщо місце проживання другого з батьків зареєстровано в межах обслуговування адміністративно-територіальної одиниці територіального підрозділу, яким розглядається заява про реєстрацію місця проживання дитини, інформація перевіряється цим територіальним підрозділом або надається адресно-довідковим підрозділом відповідного територіального органу ДМС.
Пунктом 3.3 Порядку передбачено, що у разі реєстрації місця проживання батьків за однією адресою при знятті з реєстрації одного з батьків разом з дитиною/дітьми до 14 років другий з батьків надає письмову згоду на зняття дитини/дітей з реєстрації місця проживання.
Відповідно до п. 26 Правил реєстрації місця проживання, затверджених постановою КМУ «Про затвердження Правил реєстрації місця проживання та Порядку передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру» від 2 березня 2016 року № 207, у разі реєстрації місця проживання батьків за різними адресами зняття з реєстрації місця проживання дитини, яка не досягла 14 років, разом з одним із батьків здійснюється за письмовою згодою другого з батьків у присутності особи, яка приймає заяву, або на підставі засвідченої в установленому порядку письмової згоди другого з батьків (крім випадків, коли місце проживання дитини визначено відповідним рішенням суду або рішенням органу опіки та піклування).
Згідно Порядку реєстрації місця проживання та перебування фізичних осіб в Україні та зразків необхідних для цього документів, затвердженого наказом МВС України від 22 листопада 2012 року № 1077 (із змінами та доповненнями), реєстрація місця проживання особи може бути здійснена з одночасним зняттям з реєстрації з попереднього місця проживання, але якщо батьки дитини, яка не досягла 14 років, проживають за різними адресами, для реєстрації її місця проживання разом з одним із батьків надається письмова згода другого з батьків та довідка територіального підрозділу або адресно-довідкового підрозділу територіального органу ДМС України за місцем його проживання про те, що дитина не зареєстрована разом з ним.
Відповідно до частини першої статті 3 Конвенції про права дитини в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.
У постанові Верховного Суду від 20 лютого 2020 року по справі № 711/1435/19 зроблено висновок про те, що у випадку наявності будь-якої правової колізії, неповноти, нечіткості або суперечливості законодавства, що регулює спірні правовідносини, що стосуються інтересів дитини, з урахуванням положень статті 3 Конвенції «Про права дитини», пріоритети повинні надаватися якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.
Постановою Кабінету міністрів України № 1364 від 06.12.2022 р. «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» встановлено, що перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією(далі - перелік), затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій за формою згідно з додатком за погодженням з Міністерством оборони на підставі пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій. Наказом Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій від 22.12.2022 р. № 309, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23 грудня 2022 р. за № 1668/39004 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» визначено, що Волноваська міська територіальна громада Донецької області Волноваського району перебуває в тимчасовій окупації Російською Федерацією з 10.03.2022 року.
Законом України 3054-ІХ від 11.04.2023 року внесені зміни до розділу IV «Прикінцевих та перехідних положень» ЗУ «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні», які передбачатимуть можливість неповнолітніх ВПО внести відомості про місце проживання на території, що тимчасово окупована або на якій ведуться (велися) бойові дії, під час оформлення паспорту громадянина Україна, реєстрації чи декларування місця проживання або в інший час за бажанням батьків. Також передбачено спрощену процедуру реєстрації місця проживання дітей-переселенців: на період тимчасової окупації місцем реєстрації таких дітей вважатиметься зареєстроване місце проживання їхніх батьків чи інших законних представників, або ж одного з них, з ким мешкає дитина; у разі, якщо місце проживання батьків або інших законних представників дитини зареєстровано або задекларовано за різними адресами, подається письмова заява законного представника, з яким мешкає дитина.
Таким чином, вирішуючи спір щодо надання дозволу на реєстрацію місця проживання малолітньої дитини без згоди батька, враховуючи, що позивач зазначила адресу місця реєстрації яка є тимчасово окупованою, а також місце реєстрації позивачки на даний час є зовсім іншим, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 задоволенню не підлягають, через їх безпідставність та необґрунтованість.
Пунктом 2 частини 2 ст. 141 ЦПК України передбачено,що судові витрати,пов`язані з розглядом справи у разі відмови в позові покладаються на позивача.
Керуючись ст.ст.10, 12, 13, 81,82, 89, 200,206, 259, 263-265, 268, 273 ЦПК України, ст. ст. 141,157,160,161 Сімейного кодексу України,суд -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа - ІНФОРМАЦІЯ_4 про надання дозволу на реєстрацію місця проживання малолітньої дитини без згоди батька - відмовити.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя: О. В. Рунчева
Суд | Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 04.03.2024 |
Оприлюднено | 11.03.2024 |
Номер документу | 117492906 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них |
Цивільне
Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Рунчева О. В.
Цивільне
Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Рунчева О. В.
Цивільне
Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Рибакова В. В.
Цивільне
Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Рибакова В. В.
Цивільне
Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Рибакова В. В.
Цивільне
Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Рибакова В. В.
Цивільне
Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Рибакова В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні