Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"15" лютого 2024 р. Справа № 596/1040/22
Провадження № 2/596/11/2024
Гусятинський районний суд Тернопільської області
в складі: головуючого судді Цвинтарної Т.М.
при секретарі судового засідання Рудніцькій О.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в селищі Гусятин в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Чортківської окружної прокуратури в інтересах держави в особі: Теребовлянської міської ради, Комунального некомерційного підприємства Теребовлянської міської ради «Теребовлянська міська лікарня» до ОСОБА_1 про відшкодування витрат на стаціонарне лікування особи, яка потерпіла від злочину, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач Чортківська окружна прокуратура в інтересах держави в особі: Теребовлянської міської ради, Комунального некомерційного підприємства Теребовлянської міської ради «Теребовлянська міська лікарня» звернулася до Гусятинського районного суду Тернопільської області з позовом до ОСОБА_1 та просить стягнути із відповідача на користь держави в особі Теребовлянської міської ради, Комунального некомерційного підприємства Теребовлянської міської ради «Теребовлянська міська лікарня» кошти, витрачені на стаціонарне лікування потерпілого від злочину в сумі 19 531,29 грн..
В обґрунтування позовних вимог вказує, що вироком Гусятинського районного суду Тернопільської області від 28.07.2022 року в справі №596/628/22, який набрав законної сили 28.08.2022 року, ОСОБА_1 визнано винуватим у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.286-1 КК України та призначено покарання у виді 2 років позбавлення волі з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк 3 роки. Згідно ст. 75 КК України ОСОБА_1 звільнено від відбування покарання, якщо він протягом 1 року іспитового строку не вчинить нового злочину і виконає покладені на нього обов`язки, передбачені п.п. 1,2 ч.1 ст.76 КК України.
Вироком суду встановлено, що 04.05.2022 року близько 18:30 години ОСОБА_1 , перебуваючи в стані алкогольного сп`яніння (згідно висновку експерта №407 від 06.05.2022 року 2,51%0) самостійно рухався технічно справним автомобілем марки «ЗАЗ 110206», д.н.з. НОМЕР_1 , автодорогою Т-20-17 з м. Хоростків в напрямку с. Перемилів, Чортківського району. Рухаючись автодорогою Т-20-17 із сполученням «Гримайлів- Яблунів», неподалік АЗС «Вікторія», що по вул. Незалежності, 144, м. Хоростків, Чортківського району, ОСОБА_1 не був достатньо уважним та не стежив належно за дорожньою обстановкою, щоб своєчасно реагувати на її зміну та не створювати своїми діями загрози безпеці дорожнього руху, чим порушив вимоги п. 2.3 (б,д) ПДР України. Також, у порушення п. 11.3 ПДР не надав перевагу зустрічному транспортному засобу мотоциклу марки «Мінськ-125», д.н.з. НОМЕР_2 під керуванням ОСОБА_2 , внаслідок чого виїхав на зустрічну смугу руху, чим створив для нього небезпеку та допустив зіткнення із ним, яке відбулося в напрямку до м. Хоростків, Чортківського району.
В результаті первинного взаємного контакту (зіткнення між транспортними засобами) водій мотоцикла ОСОБА_2 , отримав тілесні ушкодження у вигляді: закритого перелому лівої ліктьової кістки та лівої п`яткової кістки; множинні садна обличчя, кистей обох рук, лівої ступні та ділянки лівого колінного суглоба. Вказані травми за своїми ознаками відносяться до тілесних ушкоджень середнього ступеня тяжкості.
Отримання потерпілим ОСОБА_2 тілесних ушкоджень середнього ступеня тяжкості перебувають у прямому причинно-наслідковому зв`язку з порушенням ОСОБА_1 Правил дорожнього руху України, зокрема п. 11.3, 2.9 а, 2.3 б, д ПДР України.
Вказані дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч. 1 ст. 286-1 КК України, як порушення правил безпеки дорожнього руху під час керування транспортним засобом в стані алкогольного сп`яніння, що заподіяло потерпілому ОСОБА_2 середньої тяжкості тілесні ушкодження.
ОСОБА_2 , після отримання тілесних ушкоджень перебував на стаціонарному лікуванні в хірургічно-травматологічному відділенні Комунального некомерційного підприємства Теребовлянської міської ради «Теребовлянська міська лікарня» (далі - КНП TMP «ТМЛ») з 04.05.2022 року по 13.05.2022 року.
Згідно розрахунків лікувального закладу, загальна сума витрачених КНП ТМР «ТМЛ» коштів на лікування потерпілого ОСОБА_2 становить 19 531 грн. 29 коп., яку на даний час не відшкодовано.
На час розгляду судом кримінального провадження відносно ОСОБА_1 , цивільний позов у порядку ст. 128 КПК України прокурором не заявлявся.
Прокурор Собків А.М. в судове засідання не з`явився, проте, подав до суду заяву про розгляд справи у його відсутності, позовні вимоги підтримав повністю, посилаючись на обставини викладені в позовній заяві, просив позов задовольнити.
Представники Теребовлянської міської ради та Комунального некомерційного підприємства Теребовлянської міської ради «Теребовлянська міська лікарня» в судове засідання не з`явилися, хоча належним чином були повідомлені про дату, час та місце проведення судового засідання.
Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, проте, надіслав до суду заяву про розгляд справи у його відсутності, позов визнає.
Суд, розглянувши матеріали справи, дослідивши наявні докази у справі, вважає, що позов підлягає до задоволення, виходячи з наступних підстав.
Судом встановлено, що вироком Гусятинського районного суду Тернопільської області від 28.07.2022 року в справі №596/628/22, ОСОБА_1 визнано винуватим у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.286-1 КК України та призначено покарання у виді 2 років позбавлення волі з позбавленням права керувати транспортними засобами на строк 3 роки. Згідно ст. 75 КК України ОСОБА_1 звільнено від відбування покарання, якщо він протягом 1 року іспитового строку не вчинить нового злочину і виконає покладені на нього обов`язки, передбачені п.п. 1,2 ч.1 ст.76 КК України. Вирок набрав законної сили 28.08.2022 року.
З вищевказаного вироку слідує, що 04.05.2022 року близько 18:30 години ОСОБА_1 , перебуваючи в стані алкогольного сп`яніння (згідно висновку експерта №407 від 06.05.2022 року 2,51%0) самостійно рухався технічно справним автомобілем марки «ЗАЗ 110206», д.н.з. НОМЕР_1 , автодорогою Т-20-17 з м. Хоростків в напрямку с. Перемилів, Чортківського району. Рухаючись автодорогою Т-20-17 із сполученням «Гримайлів- Яблунів», неподалік АЗС «Вікторія», що по вул. Незалежності, 144, м. Хоростків, Чортківського району, ОСОБА_1 не був достатньо уважним та не стежив належно за дорожньою обстановкою, щоб своєчасно реагувати на її зміну та не створювати своїми діями загрози безпеці дорожнього руху, чим порушив вимоги п. 2.3 (б,д) ПДР України. Також, у порушення п. 11.3 ПДР не надав перевагу зустрічному транспортному засобу мотоциклу марки «Мінськ-125», д.н.з. НОМЕР_2 під керуванням ОСОБА_2 , внаслідок чого виїхав на зустрічну смугу руху, чим створив для нього небезпеку та допустив зіткнення із ним, яке відбулося в напрямку до м. Хоростків, Чортківського району.
В результаті первинного взаємного контакту (зіткнення між транспортними засобами) водій мотоцикла ОСОБА_2 , отримав тілесні ушкодження у вигляді: закритого перелому лівої ліктьової кістки та лівої п`яткової кістки; множинні садна обличчя, кистей обох рук, лівої ступні та ділянки лівого колінного суглоба. Вказані травми за своїми ознаками відносяться до тілесних ушкоджень середнього ступеня тяжкості.
Отримання потерпілим ОСОБА_2 тілесних ушкоджень середнього ступеня тяжкості перебувають у прямому причинно-наслідковому зв`язку з порушенням ОСОБА_1 Правил дорожнього руху України, зокрема п. 11.3, 2.9 а, 2.3 б, д ПДР України. (а.с.12,13).
Як вбачається з листа директора Комунального некомерційного підприємства Теребовлянської міської ради «Теребовлянська міська лікарня» вих. №389 від 16.08.2022 року, потерпілий ОСОБА_2 , після отримання тілесних ушкоджень перебував на стаціонарному лікуванні в хірургічно-травматологічному відділенні КНП ТМР «ТМЛ» з 04.05.2022 року по 13.05.2022 року.
Згідно розрахунків лікувального закладу, загальна сума витрачених КНП ТМР «ТМЛ» коштів на лікування потерпілого ОСОБА_2 становить 19 531 грн. 29 коп.. (а.с.15).
У відповідності до ст. 1206 ЦК України особа, яка вчинила злочин, зобов`язана відшкодувати витрати закладові охорони здоров`я на лікування потерпілого від цього злочину, крім випадку завдання шкоди при перевищенні меж необхідної оборони або у стані сильного душевного хвилювання, що виникло раптово внаслідок насильства або тяжкої образи з боку потерпілого.
Відповідно до п. 2 Порядку обчислення розміру фактичних витрат закладу охорони здоров`я на стаціонарне лікування потерпілого від злочинного діяння та зарахування стягнення з винних осіб коштів до відповідного бюджету і їх використання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 545 від 16.07.1993 року (далі - Порядок), сума коштів, яка підлягає відшкодуванню, визначається закладом охорони здоров`я, в якому перебував на лікуванні потерпілий, виходячи з кількості ліжко-днів, проведених ним в стаціонарі, та вартості витрат па його лікування на день.
Згідно з п. 3 вказаного Порядку - у разі коли при ухваленні вироку сума коштів, витрачених на стаціонарне лікування потерпілого, ще не була визначена і рішення про їх відшкодування не було прийнято, стягнення провадиться в порядку цивільного судочинства за позовами вказаних юридичних осіб.
Як роз`яснив Пленум Верховного Суду України у п. 3 Постанови «Про відшкодування витрат па стаціонарне лікування особи, яка потерпіла від злочину, та судових витрат» № 11 від 07.07.1995 року, термін і обґрунтованість перебування потерпілого від злочину па стаціонарному лікування визначається па підставі даних лікувального закладу, де він перебував на лікуванні. До справи має бути приєднана довідка розрахунок бухгалтерії цього закладу із записом про вартість одного ліжко дня та загальну суму фактичних витрат на лікування потерпілого.
Визначення суми витрат на лікування потерпілого за один ліжко-день провадиться, виходячи з фактичної кількості ліжко-днів і загальної суми фактичних витрат за місяць (в якому проводилось лікування) на утримання лікувального закладу, за винятком витрат на капітальні вкладення, капітальний ремонт і придбання інвентаря та обладнання.
Визначена сума коштів на лікування потерпілого стягується судом з обвинуваченого або фізичної чи юридичної особи, яка за законом несе цивільну відповідальність за шкоду, завдану діяннями обвинуваченого або неосудної особи, яка вчинила суспільно небезпечне діяння, при ухваленні вироку за позовом закладу охорони здоров`я або прокурора.
Як вбачається з п.6постанови ПленумуВерховного Суду України у п. 3 Постанови «Про відшкодування витрат па стаціонарне лікування особи, яка потерпіла від злочину, та судових витрат» № 11 від 07.07.1995 року відшкодування витрат на стаціонарне лікування потерпілого від злочину можливе лише тоді, коли є причинний зв`язок між злочинними діями чи бездіяльністю винної особи та перебуванням потерпілого на такому лікування.
Відповідно до ч. 6 ст. 82 ЦПК України вирок суду в кримінальному провадженні, ухвала про закриття кримінального провадження і звільнення особи від кримінальної відповідальності або постанова суду у справі про адміністративне правопорушення, які набрали законної сили, є обов`язковими для суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, стосовно якої ухвалений вирок, ухвала або постанова суду, лише в питанні, чи мали місце ці дії (бездіяльність) та чи вчинені вони цією особою.
Враховуючи, що між діями відповідача ОСОБА_1 , який спричинив середнього ступеня тяжкості тілесні ушкодження потерпілому ОСОБА_2 , та перебуванням його на стаціонарному лікуванні існує причинний зв`язок, а також те, що вироком суд ОСОБА_1 визнано винуватим у вчиненні кримінального правопорушення, суд прийшов до переконання, що відповідач зобов`язаний відшкодувати витрати закладові охорони здоров`я на лікування потерпілого від цього злочину.
У зв`язку із задоволенням позовних вимог, суд керуючисьст. 141 ЦПК України, вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь держави судовий збір в сумі 992 грн. 40 коп..
На підставі наведеного, ст. 1206 Цивільного кодексу України, керуючись ст. ст.5, 12, 13, 81, 141, 263-265, 272, 273, 279, 354 Цивільного процесуального кодексу України, суд,-
У Х В А Л И В:
Позов Чортківської окружної прокуратури (адреса місцезнаходження: м. Чортків, вул. Горбачевського, 4, Чортківського району, Тернопільської області), в інтересах держави в особі: Теребовлянської міської ради Тернопільського району Тернопільської області (адреса місцезнаходження: м. Теребовля, вул. Князя Василька, 104А, Тернопільського району, Тернопільської області, код ЄДРПОУ 04058456), Комунального некомерційного підприємства Теребовлянської міської ради «Теребовлянська міська лікарня» (адреса місцезнаходження: м. Теребовля, вул. Січових Стрільців, 25, Тернопільського району, Тернопільської області, код ЄДРПОУ 02001015) до ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 , жителя с. Перемилів, Чортківського району, Тернопільської області) про відшкодування витрат на стаціонарне лікування особи, яка потерпіла від злочину - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 , жителя с. Перемилів, Чортківського району, Тернопільської області) на користь Держави в особі: Теребовлянської міської ради Тернопільського району Тернопільської області (адреса місцезнаходження: м. Теребовля, вул. Князя Василька, 104А, Тернопільського району, Тернопільської області, код ЄДРПОУ 04058456), Комунального некомерційного підприємства Теребовлянської міської ради «Теребовлянська міська лікарня» (адреса місцезнаходження: м. Теребовля, вул. Січових Стрільців, 25, Тернопільського району, Тернопільської області, код ЄДРПОУ 02001015) в рахунок відшкодування витрат на лікування, понесених закладом охорони здоров`я на стаціонарне лікування потерпілого від злочину, кошти в сумі 19531 (дев`ятнадцять тисяч п`ятсот тридцять одну) грн. 29 коп. (отримувач ГУК у Терн.обл./тг м. Теребов./24060300 УК у Тереб.рн/отг м. Теребовля/24060300, код отримувача ЄДРПОУ 37977599, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), номер рахунку (IBAN) UA 298999980314080544000019685, код класифікації доходів бюджету 24060300, найменування коду класифікації доходів бюджету - інші надходження).
Стягнути з ОСОБА_1 в користь Держави 992 (дев`ятсот дев`яносто дві) гривні 40 копійок судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Тернопільського апеляційного суду або через Гусятинськийрайонний судТернопільської області шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи,якому повнерішення судуне буловручено удень йогопроголошення абоскладення,має правона поновленняпропущеного строкуна апеляційнеоскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повне рішення складено 26 лютого 2024 року.
Суддя Гусятинського районного суду
Тернопільської області Т.М. Цвинтарна
Суд | Гусятинський районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 15.02.2024 |
Оприлюднено | 11.03.2024 |
Номер документу | 117503728 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про відшкодування шкоди, з них фізичній особі, яка потерпіла від кримінального правопорушення |
Цивільне
Гусятинський районний суд Тернопільської області
Цвинтарна Т. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні