Рішення
від 05.03.2024 по справі 927/34/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ДОДАТКОВЕ РІШЕННЯ

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 березня 2024 року м. Чернігівсправа № 927/34/24

Господарський суд Чернігівської області у складі судді Шморгуна В. В., розглянувши матеріали справи у відкритому судовому засіданні за участю секретаря судового засідання Тарасевич А. М.

Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю «Агропартнер»,

ЄДРПОУ 31818929, проспект Перемоги, 133, м. Чернігів, 14013

Відповідач: Агропромисловий кооператив «Старосільський»,

код ЄДРПОУ 03798636, вул. Миру, 26, с. Старосілля, Чернігівський район, Чернігівська область, 15124

Предмет спору: про стягнення 2 099 642,68 грн,

ПРЕДСТАВНИКИ СТОРІН:

від позивача: не з`явився;

від відповідача: не з`явився,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Агропартнер» звернулось до суду з позовом до Агропромислового кооперативу «Старосільський», у якому позивач просить суд стягнути з відповідача 2 099 642,68 грн, з яких 1 477 711,80 грн попередньої оплати, 14 777,12 грн штрафу, 97 286,06 грн - 3% річних та 509 867,70 грн інфляційних втрат.

Рішенням Господарського суду Чернігівської області від 27.02.2024 позов задоволено частково та стягнуто з Агропромислового кооперативу «Старосільський» на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Агропартнер» 1 477 711,80 грн попередньої плати, 14 777,12 грн штрафу, 36 965,22 грн - 3% річних, 193 731,48 грн інфляційних втрат та 25 847,78 грн витрат зі сплати судового збору.

Також, зважаючи на заяву позивача про надання доказів, які підтверджують факт надання позивачу професійної правничої допомоги адвокатом та розмір витрат на таку допомогу, протягом п`яти днів після ухвалення судом рішення у цій справі, судом було призначено судове засідання для вирішення питання про розподіл цих судових витрат на 05.03.2024 на 12:00.

01.03.2024, тобто у встановлений ч. 8 ст. 129 ГПК України строк, представник позивача через систему «Електронний суд» подала заяву про ухвалення додаткового рішення з доданими до неї документами. У цій заяві позивач просить стягнути з відповідача 12 000,00 грн витрат на професійну правничу допомогу адвоката.

Сторони у судове засідання 05.03.2024 не з`явились.

До початку судового засідання від представника позивача надійшла заява про розгляд справи без її участі, а від відповідача будь-яких заяв та клопотань до суду не надходило.

За таких обставин, судове засідання 05.03.2024 проводилось за відсутності сторін (їх представників).

Частиною 1 ст. 124 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що разом з першою заявою по суті спору кожна сторона подає до суду попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які вона понесла і які очікує понести у зв`язку із розглядом справи.

Згідно з ч. 8 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.

З огляду на викладене, відшкодування судових витрат здійснюється у разі наявності відповідної заяви сторони, яку вона зробила до закінчення судових дебатів, якщо справа розглядається з повідомленням учасників справи з проведенням дебатів, а відповідні докази надані цією стороною або до закінчення судових дебатів або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду.

Частинами першою та другою статті 30 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» встановлено, що порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.

З аналізу зазначеної норми слідує, що гонорар може встановлюватися у формі:

- фіксованого розміру,

- погодинної оплати.

Вказані форми відрізняються порядком обчислення - при зазначенні фіксованого розміру для виплати адвокатського гонорару не обчислюється фактична кількість часу, витраченого адвокатом при наданні послуг клієнту, і навпаки - підставою для виплати гонорару, який визначений у формі погодинної оплати, є кількість витрачених на надання послуги годин помножена на вартість такої (однієї) години того чи іншого адвоката в залежності від його кваліфікації, досвіду, складності справи та інших критеріїв.

Оскільки до договору про надання правової допомоги застосовують загальні вимоги договірного права, то гонорар адвоката, хоч і визначається частиною першою статті 30 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» як «форма винагороди адвоката», але в розумінні ЦК України становить ціну такого договору.

Фіксований розмір гонорару у цьому контексті означає, що у разі настання визначених таким договором умов платежу - конкретний склад дій адвоката, що були вчинені на виконання цього договору й призвели до настання цих умов, не має жодного значення для визначення розміру адвокатського гонорару в конкретному випадку.

Таким чином, визначаючи розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації гонорару адвоката іншою стороною, суди мають виходити зі встановленого у самому договорі розміру та/або порядку обчислення таких витрат, що узгоджується з приписами статті 30 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», враховуючи при цьому положення законодавства щодо критеріїв визначення розміру витрат на правничу допомогу.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 16.11.2022 у справі №922/1964/21 зауважила, що не є обов`язковими для суду зобов`язання, які склалися між адвокатом та клієнтом у контексті вирішення питання про розподіл судових витрат. Вирішуючи останнє, суд повинен оцінювати витрати, що мають бути компенсовані за рахунок іншої сторони, ураховуючи як те, чи були вони фактично понесені, так і оцінювати їх необхідність.

Однією з основних засад (принципів) господарського судочинства є відшкодування судових витрат сторони, на користь якої ухвалене судове рішення (п. 12 ч. 3 ст. 2 Господарського процесуального кодексу України).

Метою впровадження цього принципу є забезпечення особі можливості ефективно захистити свої права в суді, ефективно захиститись у разі подання до неї необґрунтованого позову, а також стимулювання сторін до досудового вирішення спору.

Практична реалізація згаданого принципу в частині відшкодування витрат на професійну правничу допомогу відбувається в такі етапи: 1) попереднє визначення суми судових витрат на професійну правничу допомогу (ст. 124 Господарського процесуального кодексу України); 2) визначення розміру судових витрат на професійну правничу допомогу, що підлягають розподілу між сторонами (ст. 126 Господарського процесуального кодексу України): - подання (1) заяви (клопотання) про відшкодування судових витрат на професійну правничу допомогу разом з (2) детальним описом робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, і здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги, та (3) доказами, що підтверджують здійснення робіт (наданих послуг) і розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи; - зменшення суми судових витрат на професійну правничу допомогу, що підлягають розподілу; 3) розподіл судових витрат (ст. 129 Господарського процесуального кодексу України).

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 126 Господарського процесуального кодексу України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

За змістом ч. 4 ст. 126 Господарського процесуального кодексу України розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

У разі недотримання вимог частини 4 цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами. Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами (ч. 5, 6 ст. 126 Господарського процесуального кодексу України).

Отже, у розумінні положень ч. 5 ст. 126 Господарського процесуального кодексу України зменшення суми судових витрат на професійну правничу допомогу, що підлягають розподілу, можливе виключно на підставі клопотання іншої сторони у разі, на її думку, недотримання вимог стосовно співмірності витрат із складністю відповідної роботи, її обсягом та часом, витраченим ним на виконання робіт. Суд, ураховуючи принципи диспозитивності та змагальності, не має права вирішувати питання про зменшення суми судових витрат на професійну правову допомогу, що підлягають розподілу, з власної ініціативи.

Відповідно до ч. 5 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України під час вирішення питання про розподіл судових витрат суд враховує: 1) чи пов`язані ці витрати з розглядом справи; 2) чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору, з урахуванням ціни позову, значення справи для сторін, у тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес; 3) поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, безпідставне завищення позивачем позовних вимог тощо; 4) дії сторони щодо досудового вирішення спору та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи, на якій такі дії вчинялись.

При цьому, на предмет відповідності зазначеним критеріям суд має оцінювати поведінку/дії/бездіяльність обох сторін при вирішенні питання про розподіл судових витрат.

Випадки, за яких суд може відступити від загального правила розподілу судових витрат, унормованого ч. 4 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, визначені також положеннями частин 6, 7, 9 статті 129 цього Кодексу.

Таким чином, зважаючи на наведені положення законодавства, у разі недотримання вимог ч. 4 ст. 126 Господарського процесуального кодексу України суду надано право зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами, лише за клопотанням іншої сторони.

При цьому обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, що підлягають розподілу між сторонами (ч. 5, 6 ст. 126 Господарського процесуального кодексу України).

За змістом п. 1 ч. 2 ст. 126, ч. 8 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України розмір витрат на оплату професійної правничої допомоги адвоката встановлюється і розподіляється судом згідно з умовами договору про надання правничої допомоги при наданні відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, як уже сплаченої, так і тієї, що лише підлягає сплаті (буде сплачена) відповідною стороною або третьою особою.

Отже, витрати на надану професійну правничу допомогу у разі підтвердження обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості підлягають розподілу за результатами розгляду справи незалежно від того, чи їх уже фактично сплачено стороною/третьою особою чи тільки має бути сплачено (п. 1 ч. 2 ст. 126 цього Кодексу).

Аналогічна правова позиція викладена у постанові об`єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 03.10.2019 у справі № 922/445/19.

Визначаючи суму відшкодування, суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, зважаючи на конкретні обставини справи та фінансовий стан обох сторін. Ті самі критерії застосовує ЄСПЛ, присуджуючи судові витрати на підставі статті 41 Конвенції. Зокрема, згідно з його практикою заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим (рішення у справі «East/West Alliance Limited» проти України»).

У рішенні ЄСПЛ «Лавентс проти Латвії» від 28.11.2002 зазначено, що відшкодовуються лише витрати, які мають розумний розмір.

Як докази витрат на професійну правничу допомогу адвоката позивач надав: копію договору на надання правової допомоги від 10.04.2023, укладеного між ТОВ «Агропартнер» та Адвокатським бюро «Сокол і партнери» (далі Договір від 10.04.2023); копію додаткової угоди №7 від 22.12.2023 до Договору від 10.04.2023; копію акта наданих послуг №7 від 29.02.2024; копію рахунку-фактури від 29.02.2024; копію ордеру на надання правової допомоги СВ №1075696 від 25.01.2024, виданого Адвокатським бюро «Сокол і партнери» (адвокат, який надає правничу допомогу Сокол Н. М.) на вчинення дій у Господарському суді Чернігівської області в інтересах позивача.

Відповідно до п. 1.1 Договору від 10.04.2023, укладеного між ТОВ «Агропартнер» (далі Клієнт) та Адвокатським бюро «Сокол і партнери» (далі Адвокатське бюро), Адвокатське бюро зобов`язується надати Клієнту професійну правову допомогу на умовах і в порядку, визначених цим Договором, а Клієнт зобов`язується сплатити Адвокатському бюро винагороду (гонорар) за її надання та компенсувати фактичні витрати, необхідні для виконання доручення.

Згідно з п. 1.2 Договору від 10.04.2023 правова допомога, яка надається Адвокатським бюро, полягає у наступному: надання правової інформації, консультацій і роз`яснень з правових питань; правовий супровід діяльності Клієнта; складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру; представництво інтересів Клієнта під час здійснення цивільного, господарського, адміністративного, кримінального, конституційного судочинства, під час провадження в справах про адміністративні правопорушення, в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, об`єднаних територіальних громадах, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форм власності та підпорядкування, органах нотаріату, у відділеннях поштового зв`язку АТ «Укрпошта», а також перед фізичними та юридичними особами.

Безпосереднє надання правової допомоги Клієнту від імені Адвокатського бюро за цим Договором здійснює керуючий бюро - адвокат Сокол Наталія Миколаївна (свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю серії ЧН № 001102, видане Радою адвокатів Чернігівської області 22.10.2021) (п. 1.2.5 Договору від 10.04.2023).

За умовами п. 3.1.1, 4.1, 4.2 Договору від 10.04.2023 Клієнт зобов`язаний сплатити гонорар в розмірі та на умовах, визначених Договором.

Гонорар є формою винагороди Адвокатського бюро за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги.

Розмір гонорару, який Клієнт сплачує Адвокатському бюро за надану в межах цього Договору правову допомогу, визначається Сторонами окремою додатковою угодою, яка є невід`ємною частиною цього Договору. Така додаткова угода може бути викладена у формі додатку до Договору, який набуває чинності з дня його підписання Сторонами.

Відповідно до п. 7.1, 7.2 Договору від 10.04.2023 цей Договір набирає чинності з моменту його підписання (та підписання додатків (додаткових угод) до нього) Сторонами

Дія Договору припиняється через 1 (один) рік з дня його укладення.

22.12.2023 Адвокатське бюро та Клієнт підписали Додаткову угоду № 7 до Договору від 10.04.2023, у якій визначили порядок оплати винагороди (гонорару) Адвокатському бюро за надання правової допомоги з питань захисту прав Клієнта у правовідносинах, пов`язаних з господарською діяльністю Клієнта.

Відповідно до п. 2 Додаткової угоди №7 Адвокатське бюро зобов`язується надавати Клієнту правову допомогу, зокрема здійснювати представництво інтересів Клієнта при стягненні заборгованості за договором поставки №К-334-АПР від 31.05.2021, укладеним між ТОВ «Агропартнер» та АПК «Старосільський».

У п. 3 Додаткової угоди №7 вказаний перелік та вартість послуг, зокрема:

1. правовий аналіз ситуації та документів 3000,00 грн,

- підготовка та подача позовної заяви 5000,00 грн,

- представництво інтересів в суді першої інстанції 2000,00 грн/судодень.

Згідно з п. 4 Додаткової угоди №7 гонорар складається з суми вартості послуг, тарифи яких узгоджені Сторонами та зазначені в п. 3 Додаткової угоди.

Оплата гонорару Клієнтом здійснюється протягом 10 (десяти) робочих днів після підписання Сторонами Акту наданих послуг (п. 5.1 Додаткової угоди №7).

Об`єм наданих послуг та їх кінцева вартість визначаються в актах виконаних робіт (наданих послуг), які складаються та підписуються Сторонами протягом 3 (трьох) робочих днів з дня завершення судового розгляду справи (п. 6 Додаткової угоди №7).

29.02.2024 Адвокатське бюро та Клієнт склали та підписали акт наданих послуг №7, з якого вбачається, що Адвокатським бюро були надані наступні послуги:

- правовий аналіз ситуації та документів, період 22.12.2023-25.12.2023, сума без ПДВ - 3000,00 грн;

- підготовка та подача позовної заяви, період 26.12.2023-28.12.2023, сума без ПДВ 5000,00 грн,

- участь при розгляді справи в суді першої інстанції, 08.02.2024 та 27.02.2024, сума без ПДВ 4000,00 грн.

Загальна вартість послуг склала 12 000,00 грн.

Клієнт не має претензій до Адвокатського бюро стосовно наданих послуг.

На оплату наданих послуг Адвокатське бюро виставило Клієнту рахунок-фактуру від 29.02.2024 на суму 12 000,00 грн.

З наданих позивачем документів вбачається, що характер та обсяг наданої позивачу правничої допомоги відповідає документам та інформації, що містяться у матеріалах судової справи.

Таким чином, розмір витрат позивача на професійну правничу допомогу адвоката, який підтверджений належними доказами, становить 12 000,00 грн.

Заяви про неспівмірність або клопотання про зменшення витрат позивача на професійну правничу допомогу від відповідача до суду не надходило.

Відповідно до ч. 4 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються: у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Оскільки позов задоволено частково, стягненню з відповідача підлягають витрати позивача на професійну правничу допомогу адвоката у розмірі 9848,45 грн.

У зв`язку з неявкою усіх учасників справи у судове засідання, на підставі ч. 6 ст. 233 та ч. 4 ст. 240 Господарського процесуального кодексу України вступна та резолютивна частини додаткового рішення була підписана судом 05.03.2024 у нарадчій кімнаті без їх проголошення.

Керуючись ст. 13, 14, 42, 73-80, 86, 126, 129, 233, 236-238, 240, 241, 244 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

В И Р І Ш И В:

Стягнути з Агропромислового кооперативу «Старосільський» (код ЄДРПОУ 03798636, вул. Миру, 26, с. Старосілля, Чернігівський район, Чернігівська область, 15124) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Агропартнер» (ЄДРПОУ 31818929, проспект Перемоги, 133, м. Чернігів, 14013) 9848,45 грн витрат на професійну правничу допомогу адвоката.

Наказ видати після набрання додатковим рішенням законної сили.

Додаткове рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга на рішення суду подається до Північного апеляційного господарського суду у строки, визначені ст. 256 Господарського процесуального кодексу України.

Веб-адреса Єдиного державного реєстру судових рішень: http://reyestr.court.gov.ua/.

Повне рішення складено 07.03.2024.

Суддя В. В. Шморгун

Дата ухвалення рішення05.03.2024
Оприлюднено11.03.2024
Номер документу117507820
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —927/34/24

Судовий наказ від 01.04.2024

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Шморгун В.В.

Судовий наказ від 01.04.2024

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Шморгун В.В.

Рішення від 05.03.2024

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Шморгун В.В.

Рішення від 27.02.2024

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Шморгун В.В.

Ухвала від 08.02.2024

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Шморгун В.В.

Ухвала від 29.01.2024

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Шморгун В.В.

Ухвала від 05.01.2024

Господарське

Господарський суд Чернігівської області

Шморгун В.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовахліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні