Ухвала
від 08.03.2024 по справі 497/541/24
БОЛГРАДСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

БОЛГРАДСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

08.03.2024

Єдиний унікальний №497/541/24

Провадження №1-кс/497/195/24

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

про розгляд скарги щодо невнесення відомостей до ЄРДР

08.03.2024 року м. Болград

Слідчий суддя Болградського районного суду Одеської області ОСОБА_1 ,

за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,

представника заявника ОСОБА_3 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Болград скаргу представника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області ОСОБА_3 на бездіяльність уповноважених осіб Болградського РВП ГУНП в Одеській області щодо невнесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань

ВСТАНОВИВ:

До Болградського районного суду Одеської області 05.03.2024 року поштовим листом надійшла скарга представника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області ОСОБА_3 на бездіяльність уповноважених осіб Болградського РВП ГУНП в Одеській області щодо невнесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань, якою ОСОБА_3 просить слідчого суддю:

- зобов`язати уповноважених осіб Болградського районного відділу поліції ГУНІ в Одеській області внести відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань про кримінальне правопорушення за заявою Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №1500-0903-5/14636 від 29.01.2024 про кримінальне правопорушення та встановлення особи/осіб, що вчинила/вчинили кримінальне правопорушення та вчинити передбачені ст.214 КПК України процесуальні дії.

Заявник мотивує свої вимоги тим, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області (надалі - Головне управління) до Болградського районного відділу поліції ГУНП в Одеській області засобами поштового зв`язку направлено заяву №1500-0903-5/14636 від 29.01.2024 про кримінальне правопорушення встановлення особи (осіб), що вчинила кримінальне правопорушення відносно ОСОБА_4 .

Причиною звернення до поліції послугував той факт, що невстановленою особою (особами) за період з 01.12.2022 по 31.01.2023 незаконно та таємно викрадено з карткового пенсійного рахунку N? НОМЕР_1 , відкритого у відділенні. АТ "Ощадбанк", грошові кошти в розмірі 487,86 грн, які перераховані Головним управлінням в якості суми житлової субсидії на ім?я ОСОБА_4 (особова справа №1073412370, РНОКПП НОМЕР_2 ).

ОСОБА_4 , померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , актовий запис від 15.11.2022 за №752.

Головним управлінням отримано від Болградського районного відділу поліції ГУНІ в Одеській області лист -повідомлення від 20.02.2024 №64/1-1850 про те, що заява Головного управління про кримінальне правопорушення надійшла 06.02.2024 та внесена до ЄО (Єдиного обліку звернень громадян за №466.

Болградським районним відділом поліції ГУНІ в Одеській області розглянувши матеріали заяви про кримінальне правопорушення Головного управління було повідомлено, що керуючись ст. 15 ст.20 Закону України «Про звернення громадян» вважав би повідомлення - розглянутим, матеріали здати до переписки.

Проте, ігноруючи норми ч. 1 ст. 214 КПК України слідчий, дізнавач, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов`язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань, посадовими особами Болградського районного відділу поліції ГУНІ в Одеській області не внесені відомості про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Таким чином, дій, спрямованих на внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань не вчинено. Головному управлінню не надано витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань.

З цих підстав просила скаргу задовольнити.

Ухвалою слідчого судді від 06.03.2024 року було відкрито провадження за скаргою та призначено до судового розгляду на 11:00 годину 08.03.2024 року (а.с.23), про що було повідомлено учасників справи (а.с.24-25).

В судове засіданні 08.03.2024 року:

- представник заявника ОСОБА_3 не прибула. Надіслала заяву про розгляд скарги у її відсутність, наполягала на задоволенні;

- начальник СВ Болградського РВП ГУНП в Одеській області до суду не прибув, будучи належним чином повідомленим, шляхом надіслання ухвали суду на офіційну електронну адресу: 017@od.police.gov.ua. Причини неявки суду не повідомив, будь-яких заяв, клопотань, пояснень слідчому судді не надіслав.

На виконання ухвали суду надано копію матеріалів за заявою представника Головного управління ОСОБА_3 за № ЄО 466 від 06.02.2024 року.

Слідчий суддя, вивчивши доводи, викладені в скарзі та доданих до неї документах, заслухавши пояснення представника заявника - дійшов до наступного висновку.

Згідно п.18 ч.1 ст.3 КПК України до повноважень слідчого судді належить: здійснення у порядку, передбаченому цим Кодексом, судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні.

У зв`язку із судовим контролем важливою є вимога про доступ до суду, яка означає, що з юрисдикції судів не можна вилучати будь-які звернення (клопотання, позови, заяви, скарги), надавати певним категоріям осіб імунітети від звернень до суду. Судові рішення з огляду на зміст принципу верховенства права повинні утверджувати справедливість і права людини, укріплювати довіру до органів, що беруть участь у розслідуванні і судовому розгляді кримінальних правопорушень.

Стаття 55 Конституції України встановлює, що кожному гарантується судовий захист його прав та свобод і можливість оскаржити до суду рішення, дії та бездіяльність органів державної влади, органів місцевого самоуправління, громадських об`єднань та посадових осіб.

Одним із загальних засад кримінального провадження є забезпечення права на оскарження процесуальних рішень, дій чи бездіяльність.

Відповідно до ст. 24 КПК України кожному гарантується право на оскарження процесуальних рішень, дій чи бездіяльності суду, слідчого судді, прокурора, слідчого в порядку, передбаченому КПК України.

Чинним Кримінальним процесуальним кодексом України, зокрема Главою 26, передбачений порядок оскарження рішень, дій, бездіяльності слідчого, прокурора під час досудового розслідування.

Об`єктом оскарження на підставі глави 26 КПК України може бути тільки рішення, дії, бездіяльність слідчого, прокурора при здійсненні своїх повноважень під час досудового розслідування.

Частиною 1 ст. 303 КПК України передбачений перелік рішень, дій, бездіяльності слідчого або прокурора, які підлягають оскарженню під час досудового розслідування, який є вичерпним.

Так, пунктом 1 ч. 1 ст. 303 КПК України визначено, що на досудовому провадженні можуть бути оскаржені такі рішення, дії чи бездіяльність слідчого або прокурора: - бездіяльність слідчого, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення [...].

Слідчим суддею встановлено, що представником Головного управління ОСОБА_3 було направлено до Болградського РВП ГУНП в Одеській області заяву про кримінальне правопорушення та встановлення особи (осіб), що вчинила кримінальне правопорушення від 29.01.2024 року (надалі заява від 29.01.2024 року), яким представник ОСОБА_3 просила:

1. Прийняти заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про вчинене кримінальне правопорушення та внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

???2. Розпочати досудове розслідування за фактом вчинення кримінального правопорушення.

3. ???Встановити винну особу/осіб, які незаконним шляхом заволоділи коштами Пенсійного фонду України, а саме отримали кошти спрямовані на виплату субсидії та перераховані за період з 01.12.2022 по 31.01.2023 року у розмірі 487,86 гривень на ім?я ОСОБА_4 .

4. ???Визнати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області потерпілим у даному кримінальному провадженні. ???

5. Відповідно до ст. 60 КПК України надати витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань із зазначенням дати реєстрації заяви та інших даних відповідно до поданої заяви.

6. ???Повідомити Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області у письмовій формі та у встановленому чинним законодавством порядку та строки про початок та закінчення досудового розслідування (кримінального провадження) (а.с.5-8).

Дана заява від 29.01.2024 року була надіслана на електронну пошту Болградського РВП ГУНП в Одеській області (а.с.15) та поштовим повідомленням (а.с.16).

26.02.2024 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області отримано лист-повідомлення від 20.02.2024 року №64/1-1850 про відмову внесення відомостей до ЄРДР, який зареєстровано за вх. №2635/5 (надалі відповідь з Болградського РВП) (а.с.18).

Представником заявника надіслано скаргу до суду поштовим листом 01.03.2024 року, тобто в межах 10-ти денного строку, передбаченого КПК України (а.с.21).

Так, частиною 1 ст. 214 КПК України встановлено, що слідчий, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов`язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати розслідування. Слідчий, який здійснюватиме досудове розслідування, визначається керівником органу досудового розслідування.

Відповідно до ч.4 ст. 214 КПК України слідчий, прокурор, інша службова особа, уповноважена на прийняття та реєстрацію заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення, зобов`язані прийняти та зареєструвати таку заяву чи повідомлення. Відмова у прийнятті та реєстрації заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення не допускається.

Отже, законодавцем визначена наявність зв`язку між обов`язком слідчого чи прокурора вчинити визначені КПК України дії та строком, у межах якого зазначені особи зобов`язані їх вчинити.

Положеннями ст.2 КПК України визначено, що завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.

Слідчий як службова особа органу внутрішніх справ […] уповноважена в межах компетенції, передбаченої цим Кодексом, здійснювати досудове розслідування кримінальних правопорушень (ст. 3 ч.1 п.17 КПК України).

Під час кримінального провадження […] слідчий […] зобов`язаний неухильно додержуватися вимог Конституції України, цього Кодексу, міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, вимог інших актів законодавства. […] слідчий зобов`язаний всебічно, повно і неупереджено дослідити обставини кримінального провадження, виявити як ті обставини, що викривають, так і ті, що виправдовують підозрюваного, обвинуваченого, а також обставини, що пом`якшують чи обтяжують його покарання, надати їм належну правову оцінку та забезпечити прийняття законних і неупереджених процесуальних рішень (ст. 9 ч.1, ч.2 КПК України).

Відповідно до правової позиції, викладеної в п.п.1.1. Узагальнень «Про практику розгляду скарг на рішення, дії чи бездіяльність органів досудового розслідування чи прокурора під час досудового розслідування», затверджених на засідання Зборів суддів ВС України 23.12.2016 року, визначений ч.1 ст.214 КПК України обов`язок слідчого або прокурора не вимагає оцінки цими суб`єктами такої заяви (повідомлення) на предмет наявності ознак складу злочину для того, щоб вчинити процесуальну дію, яка полягає у внесенні відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР. Такі вимоги не передбачають здійснення оцінки обґрунтованості заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення, а передбачають лише обов`язок уповноважених органів здійснити фіксацію наданих особою відомостей про кримінальне правопорушення, які вона надає усвідомлено для реалізації відповідними органами завдань кримінального провадження.

Відповідно до ст.40 КПК України слідчий несевідповідальність за законність та своєчасність здійснення процесуальних дій.

Слідчий суддязвертає увагу уповноважених осіб Болградського РВП ГУНП в Одеській області, що чинний КПК України не передбачає «встановлення» слідчим чи дізнавачем будь яких обставин поза межами досудового розслідування.

Відтак, слідчий суддя приходить до висновку, що вимоги скарги на бездіяльність посадових осіб Болградського районного відділу поліції ГУНП в Одеській області уповноважених на прийняття та реєстрацію заяв та повідомлень про кримінальне правопорушення щодо невнесення відомостей в ЄРДР слід задовольнити, оскільки згідно норм КПК України, слідчий/дізнавач зобов`язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочати досудове розслідування, що уповноваженими особами в даному випадку виконано не було.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.214, 220, 303, 305 КПК України, слідчий суддя -?

ПОСТАНОВИВ:

?Скаргу представника Головногоуправління Пенсійногофонду Українив Одеськійобласті ОСОБА_3 на бездіяльністьуповноважених осібБолградського РВПГУНП вОдеській областіщодо невнесеннявідомостей доЄдиного реєструдосудових розслідувань - задовольнити.

Зобов`язати уповноважених осіб Болградського районного відділу поліції ГУНІ в Одеській області внести відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань про кримінальне правопорушення за заявою Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №1500-0903-5/14636 від 29.01.2024 (стосовно ОСОБА_4 ) про кримінальне правопорушення та встановлення особи/осіб, що вчинила/вчинили кримінальне правопорушення та вчинити передбачені ст.214 КПК України процесуальні дії (матеріали ЄО №466 від 06.02.2024 року).

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя? ?? ?? ?? ?? ?? ?? ?? ?


? ? ? ? ? ? ? ?? ? ? ? ? ОСОБА_5 Кодінцева

Дата ухвалення рішення08.03.2024
Оприлюднено11.03.2024
Номер документу117517691
СудочинствоКримінальне
Сутьрозгляд скарги щодо невнесення відомостей до ЄРДР 08.03.2024 року м. Болград Слідчий

Судовий реєстр по справі —497/541/24

Ухвала від 08.03.2024

Кримінальне

Болградський районний суд Одеської області

Кодінцева С. В.

Ухвала від 06.03.2024

Кримінальне

Болградський районний суд Одеської області

Кодінцева С. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовахліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні