ЧУГУЇВСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 636/4609/23 Провадження 2/636/1074/24
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08.03.2024 місто Чугуїв
Чугуївський міський суд Харківської області у складі:
головуючого судді - Буніна Є.О.,
за участю секретаря судового засідання Бруславської В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Чугуєві справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Трайгон Фармінг Харків» до Вовчанської міської територіальної громади в особі Вовчанської міської ради Чугуївського району Харківської області, про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, -
встановив:
Представник позивача звернулася до суду з позовом до відповідача про надання додаткового строку для прийняття спадщини за заповітом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ..
В позовній заяві посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_3 померла ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . За життя ОСОБА_1 склала два заповіти, якими заповіла належні їй земельні ділянки ТОВ «Трайгон Фармінг Харків», які є користувачами цих земельних ділянок на підставі договорів про встановлення права користування земельною ділянкою (емфітевзис). Строк для прийняття спадщини позивачем пропущено, оскільки про наявність заповітів позивачу стало відомо лише в березні 2023 року, у зв`язку з чим позивач просить надати додатковий строк для прийняття спадщини.
Сторони у судове засідання не з`явилися.
Представник позивача ТОВ «Трайгон Фармінг Харків» надала заяву про розгляд справи без її участі, позов підтримала, просила задовольнити, проти винесення заочного рішення не заперечувала.
Представник відповідача Вовчанської міської територіальної громади в особі Вовчанської міської ради Чугуївського району Харківської області у судове засідання не з`явився, причини неявки до суду не повідомив, про дату та час розгляду справи повідомлявся своєчасно та належним чином, шляхом направлення судових повісток.
Враховуючи, що відповідно до положень ст. 128 ЦПК України, особа вважається повідомленою про дату, час і місце розгляду справи, відповідач відзив не подав, наявні всі умови, встановлені ст. 280 ЦПК України, які необхідні для ухвалення заочного рішення.
Таким чином, суд вважає за можливе розглядати справу у відсутність сторін за доказами, що містяться в матеріалах справи, без фіксації судового провадження за допомогою технічних засобів.
Судом встановлені наступні факти і відповідні їм правовідносини.
ІНФОРМАЦІЯ_1 у с. Кірносов Вовчанського району Харківської області, померла ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть від 22.06.2022 серії НОМЕР_1 .
За життя ОСОБА_1 склала заповіти, згідно яких заповіла ТОВ «Трайгон Фармінг Харків» належні їй на праві власності: земельну ділянку площею 8,7039 га кадастровий номер 6321686800:02:002:0044, яка розташована на території Різниківської сільської ради Вовчанського району Харківської області та земельну ділянку площею 8,7060 га кадастровий номер 6321686800:02:002:0045, яка розташована на території Різниківської сільської ради Вовчанського району Харківської області, що підтверджується копіями заповітів від 03.07.2019, посвідчених приватним нотаріусом Вовчанського РНО Харківської області Корнєвою І.Ю., реєстрові № 799 та 801, а також Витягом про реєстрацію в Спадковому реєстрі від 03.07.2019.
Як вбачається з службової записки від 01.03.2023 наданої Генеральному директору ТОВ «Трайгон Фармінг Харків» Ткаченку Г.С. від старшого спеціаліста із земельних питань ТОВ «Трайгон Фармінг Харків» Чепіженко С.О. 28.02.2023 їй стало відомо про смерть ОСОБА_1 , та були знайдені оригінали заповітів від 03.07.2019 на користь ТОВ «Трайгон Фармінг Харків».
Згідно копії листа з приватного нотаріуса Чугуївського районного нотаріального округу Харківської області Сіухіна І.І. від 19.05.2023 вбачається, що ТОВ «Трайгон Фармінг Харків» пропущено, передбачений законом, шестимісячний термін для подачі заяви про прийняття або відмову від спадщини після смерті ОСОБА_1 .
Частиною 1 ст. 1270 ЦК України визначено, що для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (ч. 2 ст. 1220 ЦК України).
Згідно з пунктами 1.2, 1.3, 1.5 глави 10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22 лютого 2012 року № 296/5, при зверненні спадкоємця у зв`язку з відкриттям спадщини нотаріус з`ясовує відомості стосовно факту смерті спадкодавця, часу і місця відкриття спадщини, кола спадкоємців, наявності заповіту, спадкового майна, його складу та місцезнаходження, необхідність вжиття заходів щодо охорони спадкового майна.
Факт смерті фізичної особи і час відкриття спадщини нотаріус перевіряє шляхом витребування від спадкоємця свідоцтва про смерть, виданого органом державної реєстрації актів цивільного стану.
Згідно з ч. 3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Правила ч. 3 ст. 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини суд визнав поважними.
При вирішенні справ про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини слід також враховувати, що додатковий строк визначається у разі, якщо суд визнає причини пропуску строку для прийняття спадщини поважними. У зазначеній категорії справ є обов`язковим обґрунтування в мотивувальній частині судового рішення поважності причин пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини.
У пункті 24 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» від 30 травня 2008 року №7 роз`яснив, що, вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Звертаючись до суду з позовом, представник позивача як на поважність причин пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини посилалась на необізнаність про наявність заповіту, у зв`язку з чим позивач не встиг вчасно подати заяву до нотаріальної контори про прийняття спадщини.
З огляду на зазначене, враховуючи те, що у спадкоємець не знав про наявність заповіту, а тому своєчасно не міг звернутися із заявою про прийняття спадщини, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для визначення додаткового строку для прийняття спадщини.
Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини.
Проаналізувавши встановлені обставини по справі, оцінивши надані в силу положень ст. 80 ЦПК України докази в їх сукупності, суд вважає за необхідне визнати причини пропуску строку прийняття спадщини спадкоємцем поважними і визначити йому додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини.
Керуючись ст.ст. 4-5, 13, 76-81, 128, 223, 258-259, 263-265, 268, 293 ЦПК України, суд, -
ухвалив:
Позов товариства з обмеженою відповідальністю «Трайгон Фармінг Харків» до Вовчанської міської територіальної громади в особі Вовчанської міської ради Чугуївського району Харківської області, про визначення додаткового строку для прийняття спадщини - задовольнити.
Визначити товариству з обмеженою відповідальністю «Трайгон Фармінг Харків» додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини за заповітом після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 , терміном у 3 (три) місяці, з дня набрання рішенням суду законної сили.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом 30 (тридцяти) днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом 20 (двадцяти) днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин. У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому ЦПК України. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення. Заочне рішення підлягає скасуванню, якщо судом буде встановлено, що відповідач не з`явився в судове засідання та (або) не повідомив про причини неявки, а також не подав відзив на позовну заяву з поважних причин, і докази, на які він посилається, мають істотне значення для правильного вирішення справи.
Рішення може бути оскаржене в загальному порядку до Харківського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом 30 (тридцяти) днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду після набрання ним законної сили надіслати до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для внесення відомостей до Державного реєстру актів цивільного стану громадян та проставлення відмітки в актовому записі про шлюб.
Суддя
Суд | Чугуївський міський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 08.03.2024 |
Оприлюднено | 12.03.2024 |
Номер документу | 117544113 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Чугуївський міський суд Харківської області
Бунін Є. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні