Ухвала
від 11.03.2024 по справі 907/1144/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Коцюбинського, 2А, м. Ужгород, 88000, e-mail: inbox@zk.arbitr.gov.ua, вебадреса: http://zk.arbitr.gov.ua


УХВАЛА

"11" березня 2024 р. м. УжгородСправа № 907/1144/23

Суддя Господарського суду Закарпатської області Лучко Р.М.,

Розглянув матеріали справи

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Крафт Тревел», с. Седлище Камінь-Каширського району Волинської області

до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «Караван Транс», м. Ужгород

про стягнення 21 240,76 грн

секретар судового засідання - Піпар А.Ю.

учасники справи не викликались

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Крафт Тревел» звернулося до Господарського суду Закарпатської області з позовною заявою про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «Караван Транс» 18 589,34 грн боргу за організацію перевезення вантажу, 283,83 грн 3% річних та 2367,59 грн інфляційних втрат, посилаючись на не виконання відповідачем Договору на перевезення вантажів № 12 від 23.03.2023.

Автоматизованою системою документообігу суду для розгляду справи № 907/1144/23 визначено головуючого суддю Лучка Р.М., що підтверджується протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 11.01.2024 року.

Ухвалою Господарського суду Закарпатської області від 15.01.2024 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі, постановлено розглянути спір за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням учасників справи, встановлено учасникам справи процесуальні строки для подання заяв по суті спору, заяв із обґрунтуванням заперечень проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження та клопотань про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням учасників справи.

22 січня 2024 року від позивача надійшла заява від 08.01.2024, відповідно до змісту якої ТОВ «Крафт Тревел» повідомляє про сплату відповідачем 08.01.2024 суми основного боргу, у зв`язку з чим зазначає, що Товариством не підтримує своїх позовних вимог унаслідок задоволення їх відповідачем після пред`явлення позову та, у зв`язку з цим, просить суд в порядку ст. 130 ГПК України стягнути з відповідача понесені позивачем судові витрати по сплаті судового збору.

До заяви позивача долучену копію платіжної інструкції №1396 від 07.01.2024 про доплату ТОВ «Караван Транс» 18 589,34 грн за міжнародні автотранспортні послуги згідно рахунку №229 від 20.09.2023 року.

Відповідач відповідно до відзиву на позов №1 від 22.01.2024 також повідомляє суд про сплату основного боргу за укладеним між сторонами договором та просить в цій частині закрити провадження у справі, а в частині нарахованих позивачем втрат від інфляції та відсотків річних, - відмовити в задоволенні позовних вимог.

Розглянувши матеріали справи, оцінивши подане позивачем клопотання, докази, які подані на його обґрунтування, з урахуванням позиції відповідача у справі, суд враховує наступне.

23 березня 2023 року між сторонами у справі укладено Договір на перевезення вантажів №12 (надалі Договір), відповідно до п 1.1. якого в порядку та на умовах, визначених цим договором та замовленням на перевезення, що є невід`ємною частиною даного договору, Перевізник зобов`язується виконати перевезення довіреного йому вантажу по маршруту вказаному в замовленні. Перевізник - фізична особа підприємець, який взяв на себе зобов`язання і відповідальність за договором перевезення вантажу, що регулює відносини між експедитором та перевізником, за доставку довіреного йому вантажу від пункту завантаження до пункту призначення та видати його особі, яка має право на одержання вантажу, а Експедитор (транспортний експедитор) - суб`єкт господарювання, який за дорученням клієнта та за його рахунок виконує та організовує виконання транспортно-експедиторських послуг, визначених договором транспортного експедирування; зобов`язується сплатити Перевізнику за перевезення вантажу визначену цим договором та замовленням плату із коштів, отриманих від замовника (клієнта), відповідно до умов цього договору.

Експедитор надає Перевізнику, в оригіналі або за допомогою факсимільного (електронного) зв`язку, реквізити яких вказано в цьому договорі, заявку (контракт-заявку, замовлення) на перевезення за підписом уповноваженої особи Експедитора та завіреної печаткою (п.п. 2.1. Договору).

За змістом п. 2.2. Договору Заявка надається Перевізнику не пізніше ніж за 48 годин до початку завантаження за виключенням вихідних та святкових днів. В заявці (контракт-заявці) обов`язково вказується: адреса завантаження та розвантаження вантажу, дата та час подачі автомобіля під завантаження, найменування та характеристики (особливості) вантажу, його вага, назва митного переходу на кордоні України (при міжнародних перевезеннях), термін доставки, відповідальні особи при завантажені та розвантаженні та їх контактні телефони, вартість перевезення, додаткові умови, підпис та печатка Експедитора. При необхідності зміни дати завантаження - вона узгоджуються сторонами додатково. Заявка (контракт-заявка), всі зміни та доповнення до неї, підтверджені письмово Сторонами є невід`ємною частиною цього договору.

Згідно з п. 2.3. Договору Перевізник, у випадку погодження умов заявки (контракт-заявки) підписує її та завіряє печаткою. Протягом одного робочого дня Перевізник у спосіб, в який було отримано заявку від Експедитора, направляє погоджену заявку (контракт-заявку) Експедитору. У випадку необхідності внести зміни на стадії погодження заявки (контракт-заявки) Перевізник погоджує такі зміни письмово з Експедитором. Зміна до заявки (контракт-заявки) вважаються погодженими Сторонами у випадку надання Експедитором письмового підтвердження Перевізнику про погодження таких змін.

Відповідно до п. 2.4. Договору Протягом десяти робочих днів з дня розвантаження транспортного засобу Перевізник надає Експедитору в двох примірниках Акт приймання-передачі товару підписаний уповноваженим представником та завірений печаткою. В Акті приймання-передачі послуг вказується вартість послуг перевезення до кордону та по території України згідно довідки про транспортні витрат. Експедитор у випадку відсутності претензій до

Перевізника, підписує такий акту без Зауважень, а у випадку наявності претензій не підписує акт із зазначенням причини відмови від підписання. Один примірник акту Експедитор повертає Перевізнику протягом трьох робочих днів з дати отримання Акту приймання-передачі послуг. Підписаний без зауважень уповноваженими представниками сторін Акт приймання-передачі послуг є однією із підстав для проведення розрахунків.

При цьому, за змістом п. 2.5. Договору, умови, що обумовлені в конкретній заявці (замовленні) мають переважне право по відношенню до умов цього договору, а відповідно до п. 4.1. Договору вартість послуг по перевезенню вантажу (партії вантажу) визначається Сторонами за фактично надані послуги та обумовлюється в заявці (контракт заявці).

Матеріали справи свідчать, що на виконання укладеного між сторонами Договору ТОВ «Крафт Тревел», як Перевізником та ТОВ «Караван Транс» укладено Заявку на перевезення автомобільним транспортом №162 від 04.09.2023 (надалі Заявка), за маршрутом слідування м. Нікополь Дніпропетровська область, Україна м. Віган, Сполучене Королівство Велика Британія та Північна Ірландія, вартістю 4000,00 Євро по курсу НБУ на день замитнення та з оплатою вартості послуги перевезення в безготівковому порядку до 15 банківських днів після отримання необхідних документів для проведення оплати (акти CMR-2 оригінали, заявки 2 шт.).

Надання позивачем послуги перевезення за означеною Заявкою визнається сторонами та підтверджується товарно-транспортною накладною (CMR) №796556 від 08.09.2023 року, актом надання послуг №231 від 20.09.2023 на суму вартості послуг 156 587,00 грн.

За встановлених у справі обставин, позивачем 06.10.2023 надано відповідачу визначений Заявкою пакет документів з рахунком на оплату вартості послуг міжнародних перевезень на загальну суму 156 587,00 грн.

За позицією позивача, відповідачем неналежно виконувалися обов`язки з повної оплати вартості послуг перевезення відповідно до заявки №162 від 04.09.2023 у встановлений в заявці строк (до 15 банківських днів) та на час подачі позову було здійснено часткову оплату вартості послуг перевезення на загальну суму 137 997,66 грн, у зв`язку з чим заборгованість ТОВ «Караван Транс» становила 18 589,34 грн.

Зазначена обставина не заперечується відповідачем та підтверджується долученими до позовної заяви та відзиву на позов платіжними інструкціями №1342 від 15.11.2023 (на суму 51 410,66 грн), №1336 від 01.11.2023 (на суму 86 587,00 грн), банківськими виписками по рахунку відповідача за 15.11.2023 року, 01.11.2023 року.

Водночас, як свідчать подані суду докази, відповідачем після звернення позивача з даним позовом до суду добровільно сплачено залишок боргу за послуг перевезення в розмірі 18 589,34 грн, що підтверджується долученою до відзиву на позов банківською випискою по рахунку відповідача за 07.01.2024 та вбачається з долученої позивачем до заяви від 08.01.2024 платіжної інструкції №1396 від 07.01.2024 року.

Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 231 Господарського процесуального кодексу України (надалі ГПК України) господарський суд закриває провадження у справі, якщо відсутній предмет спору.

Господарський суд закриває провадження у справі в частині позовних вимог у зв`язку з відсутністю предмета спору, зокрема, у випадку припинення існування предмета спору (наприклад, сплата суми боргу, знищення спірного майна, скасування оспорюваного акта державного чи іншого органу тощо), якщо між сторонами у зв`язку з цим не залишилося неврегульованих питань. Закриття провадження у справі на підставі зазначеної норми ГПК можливе в разі, коли предмет спору існував на момент виникнення останнього та припинив існування в процесі розгляду справи.

Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 231 Господарського процесуального кодексу України (надалі ГПК України) господарський суд закриває провадження у справі, якщо відсутній предмет спору.

Господарський суд закриває провадження у справі в частині позовних вимог у зв`язку з відсутністю предмета спору, зокрема, у випадку припинення існування предмета спору (наприклад, сплата суми боргу, знищення спірного майна, скасування оспорюваного акта державного чи іншого органу тощо), якщо між сторонами у зв`язку з цим не залишилося неврегульованих питань. Закриття провадження у справі на підставі зазначеної норми ГПК можливе в разі, коли предмет спору існував на момент виникнення останнього та припинив існування в процесі розгляду справи.

Поняття «юридичний спір» має тлумачитися широко, виходячи з підходу Європейського суду з прав людини до тлумачення поняття «спір про право» (пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод).

Зокрема, Європейський суд з прав людини зазначає, що відповідно до духу зазначеної Конвенції поняття «спір про право» має розглядатися не суто технічно, йому слід надавати сутнісного, а не формального значення.

Предмет спору - це об`єкт спірного правовідношення щодо якого виник спір. Під предметом позову розуміється певна матеріально-правова вимога позивача до відповідача, стосовно якої позивач просить прийняти судове рішення (аналогічної правової позиції притримується і Велика Палата Верховного Суду у постанові від 26.06.2019 у справі № 13/51-04).

Відсутність предмета спору означає відсутність спірного матеріального правовідношення між сторонами, а закриття провадження у справі - це форма закінчення розгляду господарської справи без прийняття судового рішення у зв`язку з виявленням після порушення провадження у справі обставин, з якими закон пов`язує неможливість судового розгляду справи.

Таким чином, наявні в матеріалах справи докази в їх сукупності свідчать про те, що після подання позовної заяви позивачем (11.12.2023) відповідачем у повному обсязі погашено заборгованість за Договором, яка є предметом спору в даній справі в розмірі 18 589,34 грн, а відповідно до змісту заяви від 08.01.2024 вбачається, що ТОВ «Крафт Тревел» не підтримує і решту заявлених в даній справі вимог (про сплату втрат від інфляції та відсотків річних) у зв`язку зі сплатою відповідачем основного боргу, у зв`язку з чим, враховуючи, що між сторонами відсутній спір в правовідносинах щодо виконання Заявки за Договором, провадження у справі підлягає закриттю згідно з п. 2 ч.1 ст. 231 ГПК України.

Водночас, суд звертає увагу відповідача, що на час звернення позивача за даним позовом заборгованість ТОВ «Караван Транс» за Заявкою в повному обсязі погашена не була, а відтак, відкриття провадження у даній справі вже після погашення основного боргу відповідачем не має правового значення для вирішення питання про закриття провадження, позаяк за наведених обставин на час звернення до суду з даним позовом мало місце порушення прав позивача у спірних правовідносинах, що знайшло своє підтвердження в матеріалах справи.

При цьому, суд зазначає, що ч. 3 ст. 231 ГПК України встановлено, що у разі закриття провадження у справі повторне звернення до суду із спору між тими самим сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав не допускається.

Частиною 4 статті 231 ГПК України визначено, що про закриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, а також вирішує питання про розподіл між сторонами судових витрат, повернення судового збору з бюджету.

В той же час, відповідно до ч. 9 ст. 129 ГПК України незалежно від результатів вирішення спору, суд має право покласти судові витрат на сторону, внаслідок неправильних дій якої виник спір.

За змістом ч.3 ст. 130 ГПК України якщо позивач не підтримує своїх вимог унаслідок задоволення їх відповідачем після пред`явлення позову, суд за заявою позивача присуджує стягнення понесених ним у справі витрат з відповідача.

Таким чином, зважаючи на те, що як встановлено судом, спір виник у зв`язку з неправильними діями відповідача через несвоєчасну (в порушення встановленого в Заявці 15 денного строку) сплату заборгованості за послуги перевезення та здійснення її повної оплати вже після звернення позивача з даним позовом до суду, доцільним та підставним є покладення на відповідача судових витрат позивача у даній справі.

Керуючись ст. ст. 18, 42, ч. 9 ст. 129, ч.3 ст. 130, п. 2 ч.1 ст. 231, ст.ст. 232-235, 242, 326, 327 ГПК України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Закрити провадження у справі №907/1144/23 у зв`язку з відсутністю предмету спору.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Караван Транс» (88002, м. Ужгород, вул. Шумна, буд. 25, офіс, 403, код ЄДРПОУ 39402353) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Крафт Тревел» (44255, с. Седлище Камінь-Каширського району Волинської області, вул. Боровики, буд. 10, код ЄДРПОУ 43803004) 2684,00 грн (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири гривні 00 копійок) у повернення сплаченого судового збору.

3. Видати наказ.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Західного апеляційного господарського суду у строк, встановлений ч.1 ст. 256 Господарського процесуального кодексу України.

Повний текст ухвали складено та підписано 11 березня 2024 року.

Суддя Р.М. Лучко

СудГосподарський суд Закарпатської області
Дата ухвалення рішення11.03.2024
Оприлюднено13.03.2024
Номер документу117553200
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань перевезення, транспортного експедирування

Судовий реєстр по справі —907/1144/23

Судовий наказ від 11.03.2024

Господарське

Господарський суд Закарпатської області

Лучко Р.М.

Ухвала від 11.03.2024

Господарське

Господарський суд Закарпатської області

Лучко Р.М.

Ухвала від 15.01.2024

Господарське

Господарський суд Закарпатської області

Лучко Р.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні