ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
"08" березня 2024 р. м. Київ Справа №911/523/24
Господарський суд Київської області у складі судді Третьякової О.О., розглянувши матеріали
За позовом Фізичної особи-підприємця Леонтьева Максима Миколайович ( АДРЕСА_1 )
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Ермітаж Хаус» (73000, м.Херсон, вул.Кольцова, 57)
про розірвання договору оренди
встановив:
Фізична особа-підприємець Леонтьев Максим Миколайович (далі позивач) звернувся до Господарського суду Київської області із позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю «Ермітаж Хаус» (далі відповідач) про розірвання договору оренди.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на укладений між позивачем як суборендарем та відповідачем як орендарем договір суборенди від 03.03.2023 №15/6/18, надалі договір оренди, предметом якого є суборенда приміщення, яке розташоване за адресою: Київська обл, с.Софіївська Борщагівка, вул.Яблунева, 15, та зміну істотних обставин після укладення вказаного договору оренди, а саме підвищення відповідачем суми орендної плати. Позивач зазначає, що внаслідок зміни ситуації на ринку попиту та пропозиції, підвищення суми орендної плати відбулась зміна його платоспроможності, тому при вказаних обставинах подальше виконання договору оренди порушує співвідношення майнових інтересів сторін, у зв`язку з чим позивач звертався 22.01.2024 до відповідача з пропозицією розірвати договір оренди. Не отримавши відповіді, відповідач вимушений передати даний спір на вирішення суду.
З наведених підстав позивачем в позовній заяві заявлені вимоги до відповідача про розірвання вказаного договору оренди.
Дослідивши матеріали позовної заяви, суд вважає за необхідне залишити її без руху, зважаючи на наступне.
Відповідно до ч.1 та 2 ст.2 Господарського процесуального кодексу України (надалі ГПК України) завданням господарського судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов`язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави. Суд та учасники судового процесу зобов`язані керуватися завданням господарського судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.
У ст.162 ГПК України встановлені вимоги, які мають бути дотримані позивачем при поданні позовної заяви.
Суд зазначає, що дотримання необхідних вимог до позовної заяви, які встановлені статтею 162 цього Кодексу, пов`язане з виконанням завдання господарського судочинства щодо справедливого, неупередженого та своєчасного вирішення спору.
Так, у п.2 ч.3 ст.162 ГПК України встановлено, що позовна заява повинна містити в тому числі дані про: найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) сторін, їх місцезнаходження, поштовий індекс, відомі номери засобів зв`язку та адресу електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету.
Адвокат позивача в позовній заяві позивачем вказав «Фізична особа-підприємець Леонтьев Максим Миколайович» та до позовної заяви додав ордер на надання адвокатом правової допомоги Леонтьеву Максиму Миколайовичу. В той же час, у доданій до позовної заяви виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо позивача та копії паспорта позивача дійсним прізвищем позивача вказано « ОСОБА_1 », а не « ОСОБА_1 », тобто позовна заява та додані до неї документи містять розбіжності щодо прізвища позивача.
Також, позивач в позовній заяві не вказав поштовий індекс позивача, а вказане в позовній заяві найменування району міста Харкова як місцезнаходження позивача Московський район не є дійсним на момент подання позову.
Також, вказаний в позовній заяві поштовий індекс відповідача « 73000» не відповідає тому поштовому індексу, який позивач зазначав при направленні відповідачу копії позовної заяви - « 72032».
Крім того, адресою відповідача позивач в позовній заяві вказав «вул.Кольцова, 57», в той час як в описі цінного листа про направлення відповідачу копії позовної заяви з додатками адресою відповідача вказано «вул.Кольцова, 7», тобто позивачем не надано належних доказів направлення відповідачу копії позовної заяви з додатками на дійсну адресу місцезнаходження відповідача.
Також, в поданій до суду позовній заяві позивач не зазначив відомості про наявність або відсутність у позивача, адвоката позивача (який подавав позовну заяву) та відповідача електронного кабінету ЄСІТС.
Суд зазначає, що відомості про наявність або відсутність електронного кабінету є істотними реквізитами (відомостями) про учасників спору, оскільки наявність у учасників електронного кабінету пов`язана з реалізацією процесуального обов`язку надсилання копій документів учасникам справи.
Так, згідно з приписами частини 7 статті 42 ГПК України якщо цим Кодексом передбачено обов`язок учасника справи щодо надсилання копій документів іншим учасникам справи, такі документи в електронній формі можуть направлятися з використанням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи або її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами, шляхом надсилання до електронного кабінету іншого учасника справи, а в разі відсутності в іншого учасника справи електронного кабінету чи відсутності відомостей про наявність в іншого учасника справи електронного кабінету - у паперовій формі листом з описом вкладення. Якщо інший учасник справи відповідно до частини шостої статті 6 цього Кодексу зобов`язаний зареєструвати електронний кабінет, але не зареєстрував його, учасник справи, який подає документи до суду в електронній формі з використанням електронного кабінету, звільняється від обов`язку надсилання копій документів такому учаснику справи. Суд, направляючи такому учаснику справи судові виклики і повідомлення, ухвали у випадках, передбачених цим Кодексом, зазначає у цих документах про обов`язок такої особи зареєструвати свій електронний кабінет та про можливість ознайомлення з матеріалами справи через Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему або її окрему підсистему (модуль), що забезпечує обмін документами.
Отже, зазначене стосується не лише формального виконання вимог Господарського процесуального кодексу України, а спрямовано на забезпечення прав інших учасників судового процесу, передбачених частиною 7 статті 42 ГПК України з урахуванням частини 5 статті 165 ГПК України, зокрема щодо способу надсилання копій відзиву та доданих до нього документів іншим учасникам справи, та способу надсилання інших процесуальних документів таких учасників справи.
З урахуванням наведеного, позивачу необхідно належним чином виконати вимоги ч.2 та п.2 ч.3 ст.162, п.1 ч.1 ст.164 ГПК України до позовної заяви, а саме:
-зазначити в позовній заяві вірне прізвище позивача на надати належним чином оформлений ордер на надання правової допомоги позивачу із зазначенням вірного прізвища позивача;
-зазначити в позовній заяві вірний поштовий індекс позивача та відповідача;
-надати докази направлення копії позовної заяви з додатками відповідачу на вірну адресу (в т.ч вірний номер будинку) місцезнаходження відповідача;
-вказати в позовній заяві відомості про наявність або відсутність у позивача, адвоката позивача (який подавав позовну заяву) та відповідача електронного кабінету ЄСІТС.
Суд при цьому відмічає, що оскільки сторони спору територіально розташовані в різних регіонах, то зазначення позивачем в позовній заяві повних та достовірних реквізитів позивача та відповідача сприятиме виконанню завдання господарського судочинства.
Крім того, частиною 1 ст.162 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування.
Також в пунктах 3, 5 та 8 ч.3 ст.162 цього Кодексу встановлено, що позовна заява повинна містити в тому числі: виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; правові підстави позову. Відповідно до ч.2 ст.164 цього Кодексу позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
В позовній заяві позивач посилається на направлення позивачем відповідачу 22.01.2024 цінного листа з пропозицією розірвати договір оренди, однак до позовної заяви не надано доказу направлення вказаного цінного листа відповідачу (поштову накладну), і при цьому в позовній заяві не зазначено ні номер такого поштового відправлення, ні відомостей про те, чи отримав відповідач фактично вказане поштове відправлення чи ні.
Крім того, позовна заява не містить правового обґрунтування позову з посиланням на умови (пункти, статті тощо) укладеного сторонами договору оренди щодо порядку дострокового розірвання договору оренди, зокрема, чи може він бути розірваний суборендарем в односторонньому (позасудовому) порядку.
У зв`язку з цим позивачу необхідно належним чином виконати вимоги ч.3 ст.162 Господарського процесуального кодексу України та подати уточнення до позовної заяви, в якому зазначити:
- ідентифікаційний номер поштового відправлення, яке було направлене позивачем відповідачу 22.01.2024 з пропозицією розірвати договір оренди, відомості про те, чи отримав відповідач фактично вказане відправлення чи ні, та надати доказ направлення вказаного цінного листа відповідачу (поштову накладну) 22.01.2024 або пояснення неможливості подання такого доказу разом з позовною заявою;
- правове обґрунтування позову з посиланням на умови (пункти, статті тощо) укладеного сторонами договору оренди щодо порядку дострокового розірвання цього договору оренди, зокрема, чи може він бути розірваний суборендарем в односторонньому (позасудовому) порядку.
Наведене є недоліками позовної заяви, що підлягають усуненню.
Згідно з ч.1 ст.174 Господарського процесуального кодексу України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Відповідно до ч.2 ст.174 цього Кодексу в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
При цьому, усунення позивачем недоліків позовної заяви повинне бути здійснене з урахуванням положень пункту 1 ч.1 ст.164 та ч. 1 ст.172 цього Кодексу щодо обов`язковості надсилання учасникам справи позовної заяви та копії доданих до неї документів.
Суд звертає увагу на те, що відповідно до ч.3 ст.174 Господарського процесуального кодексу України позовна заява вважається поданою у день первинного її подання до господарського суду та приймається до розгляду, якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом.
Враховуючи вищевикладене та керуючись статтями 2, 6, 42, 162, 164, 172, 174, 233-235 Господарського процесуального кодексу України, суд
ухвалив:
1. Залишити позовну заяву без руху.
2. Встановити позивачу строк на усунення недоліків позовної заяви 10 (десять) днів з дня вручення цієї ухвали.
3. Встановити спосіб усунення недоліків позовної заяви шляхом подання до суду:
3.1. письмових уточнень до позовної заяви із зазначенням:
-вірного прізвища позивача та наданням належним чином оформленого ордеру на надання правової допомоги позивачу із зазначенням вірного прізвища позивача в ордері;
-вірного поштового індексу позивача та відповідача;
-відомостей про наявність або відсутність у позивача, адвоката позивача (який подавав позовну заяву) та відповідача електронного кабінету ЄСІТС;
3.2. доказів направлення копії позовної заяви з додатками відповідачу на вірну адресу (в т.ч вірний номер будинку) місцезнаходження відповідача;
3.3. письмових уточнень до позовної заяви із викладом обставин спору та правовим обґрунтуванням позову з посиланням на докази, а саме:
- ідентифікаційний номер (за наявності) поштового відправлення, яке було направлене позивачем відповідачу 22.01.2024 з пропозицією розірвати договір оренди,
- відомості про те, чи отримав відповідач фактично вказане відправлення чи ні, та надати доказ направлення вказаного цінного листа відповідачу (поштову накладну) 22.01.2024 або пояснення неможливості подання такого доказу разом з позовною заявою;
- правове обґрунтування позову з посиланням на умови (пункти, статті тощо) укладеного сторонами договору оренди щодо порядку дострокового розірвання цього договору оренди, зокрема, чи може він бути розірваний суборендарем в односторонньому (позасудовому) порядку.
4. Подати суду докази направлення відповідачу документів, складених на усунення недоліків позовної заяви за цією ухвалою Господарського суду Київської області від 08.03.2024 №911/523/24.
5. Попередити позивача про те, що згідно з ч.4 ст.174 Господарського процесуального кодексу України у разі, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання та оскарженню окремо від рішення суду не підлягає.
Суддя О.О. Третьякова
Суд | Господарський суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 08.03.2024 |
Оприлюднено | 13.03.2024 |
Номер документу | 117553882 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Розірвання договорів (правочинів) оренди |
Господарське
Господарський суд Київської області
Третьякова О.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні