Справа № 141/246/23
Провадження №2-о/141/10/24
У Х В А Л А
про залишення заяви без руху
11 березня 2024 року с-ще Оратів
Суддя Оратівського районного суду Вінницької області Климчук С.В., розглянувши матеріали заяви ОСОБА_1 ,заінтересовані особи: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області, Вінницький районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, ОСОБА_2 , про встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу,
У С Т А Н О В И В:
05.03.2023 до суду з Верховного Суду надійшла цивільна справа № 141/246/23 за заявою ОСОБА_1 від31.03.2023,заінтересовані особи: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області, Вінницький районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, ОСОБА_2 , про встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу.
Постановою Верховного Суду від 14.02.2024 скасовано ухвалу Оратівського районного суду Вінницької області від 13 квітня 2023 року та постанову Вінницького апеляційного суду від 23 травня 2023 року , а справу № 141/246/23 передано до суду першої інстанції для продовження розгляду - вирішення питання про відкриття провадження у справі.
Дослідивши подану заяву від 31.03.2023 про встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу, суд дійшов наступних висновків.
За правилами Цивільного процесуального кодексу України вимоги до заяв про встановлення факту, що має юридичне значення, визначені у ст.ст. 175, 177, 318 ЦПК України.
Відповідно до частини першої статті 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно п. 5 ч. 2 ст.293ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до ч. 3, ч 4 ст.294ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом. Справи окремого провадження суд розглядає за участю заявника і заінтересованих осіб.
Згідно з п. 5 ч. 1 ст.315ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу.
Відповідно до ч. 2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Як вбачається з п. 3 постанови ПленумуВерховного СудуУкраїни від31.03.1995року №5«Про судовупрактику всправах провстановлення фактів,що маютьюридичне значення», вирішуючи питання про прийняття заяв про встановлення фактів, що мають юридичне значення, судам необхідно враховувати, що ці заяви повинні відповідати як загальним правилам щодо змісту форми позовної заяви, так і вимогам щодо змісту такої заяви, передбаченим ЦПК України. Якщо в заяві не зазначено, який конкретно факт просить встановити заявник, з яких причин неможливо одержати або відновити документ, що посвідчує даний факт, якими доказами цей факт підтверджується або до заяви не приєднано довідки про неможливість одержання чи відновлення необхідних документів, суддя постановляє ухвалу про залишення заяви без руху і надає заявникові строк для виправлення недоліків.
Згідно вимог ст. 318 ЦПК України у заяві про встановлення фактів, що мають юридичне значення повинно бути зазначено: 1) який факт заявник просить встановити та з якою метою; 2) причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт; 3) докази, що підтверджують факт. До заяви додаються докази, що підтверджують викладені в заяві обставини, і довідка про неможливість відновлення втрачених документів.
Суд зауважує, що важливе значення має вимога про обов`язкове зазначення у заяві мети встановлення юридичного факту, оскільки мета дає можливість зробити висновок, чи дійсно цей факт є юридичним і чи тягне він правові наслідки.
Як установлено судом та вбачається зі змісту заяви від 31.03.2023 про встановлення факту проживанняоднією сім`єючоловіка тажінки безреєстрації шлюбу, ОСОБА_1 просить встановитизазначений юридичнийфакт зметою виникненняу неїособистих тамайнових прав,а самеправа вважатисьдружиною загиблогоучасника бойовихдій,права наналежні гарантіїі права,передбачені законом,зокрема,в даномувипадку компетентніоргани довирішення питанняпро встановленняфакту нездійснюють належнівиплати їйу зв`язкузі смертю ОСОБА_3 ,з якимзаявниця проживалаоднією сім`єюбез реєстраціїшлюбу з17.04.2018до 21.03.2022.
З урахуванням зазначеної в заяві мети, суд визначає коло осіб, які можуть бути залучені до участі у справі.
Принагідно суд звертає увагу заявника, що відповідно до ч. 4 ст. 294 ЦПК України справи окремого провадження суд розглядає за участю заявника і заінтересованих осіб.
Згідно з роз`ясненнями, які містяться в п. 5 Постанови ПленумуВерховного судуУкраїни "Просудову практикув справахпро встановленняфактів,що маютьюридичне значення"№5від 31.03.1995 забезпечення правильного і своєчасного розгляду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення, у кожній справі після її порушення суддя зобов`язаний провести підготовчі дії, зокрема, з`ясувати, які фізичні особи і організації можуть бути заінтересовані у вирішенні даної справи і підлягають виклику в судове засідання, у необхідних випадках запропонувати заявникові та заінтересованим особам подати додаткові докази на підтвердження заявлених вимог чи заперечень проти них.
Заінтересованими особами є особи, які беруть участь у справі та які мають юридичну заінтересованість. Це коло визначається взаємовідносинами із заявником у зв`язку з обставинами, які підлягають встановленню і які можуть вплинути на їх права і обов`язки.
Суд роз`яснює, що до заінтересованих осіб віднесено:
1) осіб, взаємовідносини яких із заявником залежать від мети факту, що підлягає встановленню;
2) організації і установи, в яких заявник реалізовуватиме рішення про встановлення юридичного факту, тобто в яких будуть здійснені права осіб, що виникли внаслідок судового встановлення юридичного факту.
Саме ці групи заінтересованих осіб притягуються до участі у справах окремого провадження.
Заінтересовані особи беруть участь у справах окремого провадження з метою захисту своїх інтересів або інтересів держави. Але на відміну від заявника ці особи самі не звертаються до суду із заявою, а вступають у вже розпочатий процес з власної ініціативи або притягуються до участі у справі судом.
Права заінтересованих осіб знаходяться у юридичному зв`язку із суб`єктивними правами заявників і зумовлюються встановленням юридичного факту. Інтереси заінтересованих осіб можуть суперечити інтересам заявника.
Отже, притягнення (вступ) цих заінтересованих осіб має важливе практичне значення, оскільки вони мають можливість у процесі розгляду справи про встановлення юридичного факту своєчасно заявити про порушення чи оспорювання їх суб`єктивних прав у зв`язку із встановлюваним судом фактом.
В зв`язку з чим, визначаючи коло заінтересованих осіб в рамках даної справи, заявнику належить виходити саме з цих положень.
При цьому, нормами процесуального законодавства не передбачено права суду за власною ініціативою залучати до участі у справі заінтересованих осіб.
Як убачається зі змісту заяви від 31.03.2023 про встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу, заявницею ОСОБА_1 вказано в якості заінтересованої особи, у тому числі, Вінницький районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки.
Натомість, як убачається з відповідей з Єдиного державного демографічного реєстру № 480601 від 06.03.2024 та № 480608 від 06.03.2024, сформованих засобами підсистеми ЄСІТС «Електронний суд» за параметрами запиту: назва юридичної особи " ІНФОРМАЦІЯ_1 " та код ЄДРПОУ "26605640" інформації не знайдено.
Окрім того, заявником належним чином не обгрунтовано, яким чином рішення у даній справі може вплинути на права і обов`язки Вінницького районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Таким чином, суд рекомендує заявникові вирішити питання щодо зазначення у справі № 141/246/23 належних заінтересованих осіб, зокрема, організацію (установу), в якій заявник реалізовуватиме рішення про встановлення юридичного факту, тобто в яких будуть здійснені права осіб, що виникли внаслідок судового встановлення юридичного факту, а саме, але не виключно, Міністерство оборони України та інші.
При здійсненні заявником заміни на належних заінтересованих осіб заявнику слід надати суду відповідно виправлену заяву та її копії у кількості, що відповідає кількості учасників справи.
Вказані обставини перешкоджають вирішенню питання про відкриття провадження у справі № 141/246/23.
Відповідно до частини 1 ст.185ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Враховуючи встановлені фактичні обставини, суд доходить висновку про необхідність залишення заяви від 31.03.2023 без руху та надання заявнику терміну для усунення виявлених судом недоліків.
Зокрема, заявнику необхідно: 1) конкретизувати, з якою метою заявник просить суд встановити факт проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу (вступ у спадщину, отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» тощо); 2) вказати у заяві належних заінтересованих осіб, їх адресу, код ЄДРПОУ та інші реквізити.
Для усунення недоліків поданої заяви заявник має подати до суду в письмовому вигляді заяву в новій редакції з урахуванням наведених в даній ухвалі суду недоліків.
Керуючись ст. ст. 177, 185, 294, 318 ЦПК України, суд
П О С Т А Н О В И В:
1.Заяву ОСОБА_1 від31.03.2023,заінтересовані особи: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області, Вінницький районний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, ОСОБА_2 , про встановлення факту проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без реєстрації шлюбу, залишити без руху.
2.Надати заявнику десятиденний строк з дня отримання ухвали суду для усунення вказаних в ухвалі суду недоліків.
3.Роз`яснити заявнику, якщо у вказаний строк недоліки заяви не будуть усунуті, заява буде вважатися неподаною і повернута заявнику.
Ухвала суду остаточна і оскарженню не підлягає.
Суддя С.В. Климчук
Суд | Оратівський районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 11.03.2024 |
Оприлюднено | 13.03.2024 |
Номер документу | 117566566 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Оратівський районний суд Вінницької області
Климчук С. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні