Справа № 673/1285/23
Провадження № 2/673/134/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
(заочне)
"04" березня 2024 р. м. Деражня
Деражнянський районний суд Хмельницької області
в складі: головуючої судді - Ягодіної Т.В.,
за участю секретаря судового засідання Ставнічук Р.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Акціонерного товариства «Хмельницькобленерго» в особі Деражнянського району електронних мереж до ОСОБА_1 про відшкодування збитків завданих внаслідок порушення правил роздрібного ринку електричної енергії,
ВСТАНОВИВ:
У листопаді 2023 року АТ Хмельницькобленерго" в особі Деражнянського району електричних мереж звернулося до суду з позовом про відшкодування збитків, завданих внаслідок порушення правил роздрібного ринку електричної енергії, посилаючись на те, що 16.02.2023 року працівниками Деражнянського РЕМ в житловому будинку по АДРЕСА_1 було виявлено факт порушення п.8.2.5. «Правил роздрібного ринку електричної енергії» (далі - ПРРЕЕ) шляхом самовільного безоблікового підключення електропроводки до мережі АТ «Хмельницькобленерго», шляхом накиду електропроводів, поза приладом обліку електромережі. На місці порушення в присутності представника споживача ОСОБА_2 , який є користувачем будинку, складений акт про порушення №В001094, останній відмовився від підписання даного акту.
25.04.2023 року відбулося засідання комісії з розгляду акта про порушення ПРРЕЕ, про дату і час проведення якого був повідомлений ОСОБА_1 , на яке він та споживач ОСОБА_2 не з`явились, де було вирішено провести нарахування обсягу та вартості електричної енергії за період 182 дні з 15.09.2022 року по 16.03.2023 року. Згідно проведеного розрахунку загальна сума заподіяних збитків склала 33538,87 грн.. Вказаний розрахунок, протокол засідання комісії та квитанція на оплату були направлені ОСОБА_1 рекомендованим листом із зворотнім повідомленням. В добровільному порядку відповідач відмовляється сплатити суму шкоди. У зв`язку із наведеним АТ «Хмельницькобленерго» просило суд стягнути з відповідача 33538,87 грн збитків разом із понесеними ним витратами по сплаті судового збору в розмірі 2684 грн..
Згідно з ухвалою судді від 08.01.2024 року відкрито провадження у справі та справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін, надано відповідачу строк для подання відзиву на позов, а позивачу відповіді на відзив.
Відповідач у встановлений судом строк без поважних причин відзив на позов не надав, тому суд вирішив справу за наявними матеріалами у відповідності до ч.8 ст. 178 ЦПК України.
В судове засідання представник позивача не з`явився, подав клопотання про розгляд справи за його відсутності, підтримуючи позовні вимоги та не заперечуючи щодо ухвалення заочного рішення.
Відповідач в судове засідання не з`явився, про дату, час і місце судового засідання повідомлений належним чином.
З огляду на викладене та при відсутності заперечень сторони позивача, суд постановив ухвалу про розгляд справи на підставі наявних у ній доказів з ухваленням заочного рішення, оскільки згідно ст. 281 ЦПК України, якщо відповідач, належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання, не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин та не подав відзив, а позивач не заперечує проти такого вирішення справи, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів.
Дослідивши письмові матеріали справи відповідно до ч.2 ст. 247 ЦПК України, згідно з якою у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, суд вважає позов обґрунтованими та таким, що підлягає задоволенню.
Як встановлено судом, 10.08.2012 року між ВАТ ЕК «Хмельницькобленерго» в особі Деражнянського РЕМ (Енергопостачальник) та ОСОБА_1 було укладено Договір про користування електричною енергією №101358.
Згідно п.10 Договору, Споживач електричної енергії зобов`язується, зокрема:
- забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх внутрішніх електромереж, електроустановок та побутових приладів;
-узгоджувати з Енергопостачальником нові підключення та переобладнання внутрішньої електропроводки, здійснювані з метою збільшення споживання електричної потужності.
Згідно копії Акту про порушення № В001094 від 16.03.2023 року, в ході перевірки житлового будинку по АДРЕСА_1 , споживачем за яким вказаний ОСОБА_1 , встановлено, що за вищевказаною адресою порушено облік електричної енергії, а саме п.8.4.8.2. ПРЄЄ, а саме самовільне безоблікове підключення електропроводки до мережі оператора системи розподілу, шляхом накиду електропроводів, поза приладом обліку електромережі, на лінію електромережі. Також, згідно п.11 Акту комісія оператора системи з розгляду складеного акта про порушення буде проводити засідання 25.04.2023 року о 10 год, на засідання якої запрошується споживач або уповноважена ним особа. 27.03.2023 року ОСОБА_1 надіслано запрошення на засідання Комісії по розгляду акту про порушення ПРРЕЕ.
Згідно протоколу №54 засідання Комісії по розгляду актів про порушення ПРРЕЕ, вищевказаний Акт був розглянутий та вирішено провести розрахунок згідно п. 8.4.8.2 ПРРЕЕ за період 182 дні з 15.09.2022 року по 16.03.2023 року.
Так, відповідно до розрахунку по акту про порушення В001094 від 16.03.2023 року смт. Вовковинці пров. Західний, 9 ОСОБА_1 від 16.03.2023 року, загальний розмір шкоди склав 33538,87 грн..
Вказаний розрахунок був направлений ОСОБА_1 поштою рекомендованим листом.
10.10.2023 року АТ «ХМЕЛЬНИЦЬКОБЛЕНЕРГО» в особі Деражнянського РЕМ направило претензію на адресу споживача ОСОБА_1 з вимогою у добровільному порядку відшкодувати збитки в розмірі 33538,87 грн. у десятиденний термін з дня отримання такої.
Відносини щодо постачання фізичним особам електричної енергії регулюються статтею 714 ЦК України, положеннями Закону УкраїниПро ринок електричної енергіїв редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин (далі - Закон), Правилами роздрібного ринку електричної енергії, що затверджені постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг, від 14.03.2018 року № 312 (далі - ПРРЕЕ).
Відповідно до частини першої статті 714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
Згідно зі ст. 611 ЦК України у разі порушення зобов"язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Відповідно до статті 77 Закону учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом. Правопорушеннями на ринку електричної енергії, зокрема, є: недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії; крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об`єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку.
Правила роздрібного ринку електричної енергії (ПРРЕЕ), затверджені постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг, від 14.03.2018 року № 312, регулюють взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, що визначені Правилами.
Відповідно до п. 5.5.5. ПРРЕЕ споживач електричної енергії, зокрема, зобов`язаний: користуватися електричною енергією виключно на підставі договору (договорів); сплачувати за електричну енергію та надані йому послуги відповідно до укладених договорів; дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів; не допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача.
Відповідно до п. 8.2.4. ПРРЕЕ у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів,самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеногоглавою 8.4. розділу 8.
Пунктом 8.2.5. ПРРЕЕ передбачено, що у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 9до Правил.
Відповідно до п. 8.2.6. ПРРЕЕ на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.
Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення.
Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу.
У разі причетності споживача до порушення цих Правил у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. В такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пунктиглави 8.4цього розділу та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.
Відповідно до пункту 8.4.2.5.ПРРЕЕ визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення ряду порушень, зокрема, у разі самовільного підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі без порушення схеми обліку.
Згідно п. 8.4.8.2 ПРРЕЕ кількість днів,протягом якихспоживання електричноїенергії здійснювалосяз порушеннямвимог цихПравил,визначається виходячиз кількостіробочих днівелектроустановки споживача(крімвипадків фіксаціїзасобами комерційногоабо технічногообліку кількостіднів,протягом якихспоживання електричноїенергії здійснювалосяз порушеннямвимог цихПравил):
-якщо споживач здійснив самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі з порушенням схеми обліку, вчинив інші дії, що призвели до споживання необлікованої електричної енергії, виявити які представники оператора системи під час проведення контрольного огляду засобу комерційного обліку мали можливість, - з дня останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку або технічної перевірки (якщо технічну перевірку було проведено після останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у шести календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення;
Згідно ч. 1 ст. 81, ч. 1 ст. 89 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
За таких обставин, суд приходить до висновку про обґрунтованість позову про стягнення з відповідача збитків, завданих внаслідок порушення правил роздрібного ринку електричної енергії, в розмірі 33538,87 грн.
В силу вимог ч.1 ст. 141 ЦПК України, з відповідача підлягають стягненню на користь позивача судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 2684,00 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10, 23, 81, 141, 247, 258, 259, 263-268, 280-289 ЦПК України, суд,-
УХВАЛИВ:
Позовні вимоги задоволити.
Стягнути із ОСОБА_1 на користь АТ «Хмельницькобленерго» в особі Деражнянського району електричних мереж (місце знаходження: Хмельницька область, м. Деражня, вул. Миру, 130) збитки завдані внаслідок порушення правил роздрібного ринку електричної енергії, в розмірі 33538 грн. 87 коп. на р/р НОМЕР_1 , МФО 315784, Хмельницька філія АТ Ощадбанк ЄДРПОУ 22767506, АТ «Хельницькобленерго», та судовий збір в розмірі 2 684 грн. на р/р НОМЕР_2 , МФО 320478, Банк АБ «УКРГАЗБАНК» м. Київ, ЄДРПОУ 22767506 .
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Хмельницького апеляційного суду.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Повне найменування сторін:
- позивач Акціонерне товариство «Хмельницькобленерго» в особі Деражнянського району електронних мереж (місце знаходження: м. Деражня вул. Миру, 130, 32200, код ЄДРПОУ 22764643;
- відповідач - ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ).
Рішення складено 11.03.2024 року.
Суддя: Т. В. Ягодіна
Суд | Деражнянський районний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 04.03.2024 |
Оприлюднено | 14.03.2024 |
Номер документу | 117583660 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про відшкодування шкоди, з них завданої майну фізичних або юридичних осіб |
Цивільне
Деражнянський районний суд Хмельницької області
Ягодіна Т. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні