Рішення
від 28.02.2024 по справі 916/4285/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"28" лютого 2024 р.м. Одеса Справа № 916/4285/23

Господарський суд Одеської області у складі судді Щавинської Ю.М.

секретар судового засідання Арнаутова А.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "Одесагаз-Постачання" (65003, м.Одеса, вул. Одарія, буд. 1)

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "ПСГ "Камбіо-Інвест" (65012, Одеська обл., м. Одеса, вул. Канатна, буд. 85)

про стягнення 453 105,81 грн

за участю представників сторін:

від позивача: Федорова В.В. довіреність №21/р8-24-100 від 02.01.2024

від відповідача: не з`явився

ВСТАНОВИВ:

1. Короткий зміст позовних вимог.

02.10.2023 Товариство з обмеженою відповідальністю "Одесагаз-Постачання" звернулося до Господарського суду Одеської області з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "ПСГ "Камбіо-Інвест", в якій просить суд стягнути з відповідача заборгованість за спожитий природний газ у сумі 302 723,29 грн, пеню у сумі 39 663,27 грн, 3% річних у сумі 16 642,92 грн, інфляційні збитки у сумі 94 076,33 грн та судові витрати.

2. Заяви, клопотання, інші процесуальні дії у справі.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 09.10.2023 відкрито провадження у справі № 916/4285/23, задоволено клопотання позивача про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження, прийнято справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження. Розгляд справи вирішено здійснювати без повідомлення учасників справи у порядку письмового провадження.

18.10.2023 до суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву (а.с.91-93), в якому останній також просив суд розглянути справу в порядку загального позовного провадження із повідомленням учасників справи.

Ухвалою суду від 31.10.2023 клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "ПСГ "Камбіо-Інвест" про розгляд справи за правилами загального позовного провадження задоволено, призначено справу №916/4285/23 до розгляду за правилами загального позовного провадження.

02.11.2023 до суду від позивача надійшла відповідь на відзив (а.с.106-108).

Протокольною ухвалою від 20.12.2023 судом продовжено строк підготовчого провадження на 30 календарних днів, закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до розгляду по суті.

У судовому засіданні 28.02.2024 позивач позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив суд задовольнити позов.

Відповідач у судове засідання не з`явився, про розгляд справи був повідомлений належним чином.

3. Позиція учасників справи.

3.1. Доводи Товариства з обмеженою відповідальністю "Одесагаз-Постачання".

01.12.2016 між ТОВ "Одесагаз-Постачання" (Постачальник) та ТОВ "ПСГ "Камбіо-Інвест" (Споживач) укладено договір № 000019(2016) на постачання природного газу для споживачів, що не є побутовими (промислові споживачі та інші суб`єкти господарювання).

За період з січня 2021 року по січень 2022 року у відповідача утворилась заборгованість за спожитий природний газ у сумі 302 723,39 грн, яка заявлена до стягнення.

Вимоги про стягнення пені, 3% річних та інфляції ґрунтуються на положеннях п.7.2.1. договору, положеннях ст. 625 ЦК України.

Щодо заперечень відповідача позивач вказує, що ТОВ "ПСГ "Камбіо-Інвест" на підтвердження наявності причинно-наслідкового зв`язку між форс-мажорними обставинами та невиконанням зобов`язань не надало жодного доказу.

ТОВ "Одесагаз-Постачання" вважає посилання відповідача на пропущені строки позовної давності безпідставними оскільки право на стягнення неустойки втрачається лише зі спливом строку позовної давності щодо основної вимоги.

3.2. Доводи Товариства з обмеженою відповідальністю "ПСГ "Камбіо-Інвест".

Прострочення оплати платежів за спожитий природний газ виникло внаслідок форс-мажорних обставин (початок війни з Росією).

Нарахування штрафних санкцій зроблено позивачем безпідставно та з пропуском строку позовної давності щодо неустойки.

4. Фактичні обставини, встановлені судом.

01.12.2016 між ТОВ Одесагаз-Постачання (Постачальник) та ТОВ "Універсальні морські зв`язки" (Споживач) укладено договір № 000019(2016) на постачання природного газу для споживачів, що не є побутовими (промислові споживачі та інші суб`єкти господарювання) (а.с.11-13).

Відповідно до п.2.1 договору постачальник постачає природний газ (далі - газ) споживачеві в обсягах і порядку, передбачених договором для забезпечення потреб споживача, а споживач оплачує постачальнику вартість газу і наданих послуг у розмірах, строках, порядку та на умовах, передбачених договором.

Згідно з п.2.4. договору оператор ГРМ, з яким споживач уклав договір на розподіл природного газу - Акціонерне товариство Одесагаз.

Пунктами 3.6., 3.7. договору передбачено, що обсяг спожитого природного газу підтверджується підписаним сторонами актом прийому-передачі природного газу (далі - акт), що оформлюється на підставі даних комерційних вузлів обліку. Постачальник до 5-го числа місяця, наступного за звітним, надає споживачу два примірника оригіналу акту наданих послуг за звітний місяць, які підписані уповноваженим представником газорозподільного підприємства, погоджені постачальником та скріплені печатками.

Споживач протягом двох днів з дня одержання акту наданих послуг зобов`язується повернути постачальнику один примірник оригіналу акту, підписаний уповноваженим представником та скріплений печаткою споживача або надати у письмовій формі вмотивовану відмову від підписання акту наданих послуг. До вирішення спірних питань обсяг спожитого природного газу та сума для оплати наданих послуг з постачання природного газу установлюються відповідно до даних газорозподільного підприємства (п.3.8. договору).

Відповідно до п.3.9. договору акти прийому-передачі природного газу є підставою для остаточних розрахунків споживача з постачальником.

Згідно з п.4.5 та 4.6 договору обсяг спожитого природного газу визначається за допомогою комерційних вузлів обліку. На підставі результатів вимірювання комерційних вузлів обліку складаються місячні акти прийому-передачі природного газу.

Постачання природного газу здійснюється за ціною , оприлюдненою постачальником на своєму сайті. Така ціна визначається постачальником відповідно до прейскуранту цін НАК "Нафтогаз України". Ціна може змінюватися і є обов`язковою для сторін з дати вступу її в дію і оприлюднення постачальником на власному сайті та в офіційних друкованих виданнях (п.5.1. договору).

Пунктом 5.6 договору визначено, що оплата за постачання природного газу здійснюється грошовими коштами шляхом перерахування на рахунок постачальника 100% вартості газу, який запланований для поставки у наступному місяці, не пізніше ніж за 7(сім) банківських днів до початку місяця поставки газу.

Споживач самостійно розраховує суму платежу, виходячи з ціни газу на наступний розрахунковий період та відповідної величини договірного обсягу газу, заявленого на наступний розрахунковий період. У разі відсутності інформації про ціну газу на наступний розрахунковий період до дати здійснення оплати споживач розраховує суму платежу за ціною, шо діяла у попередньому місяці.

У випадку недоплати вартості послуг за спожитий у розрахунковому періоді природний газ, споживач проводить остаточний розрахунок не пізніше 10-го числа місяця, наступного за розрахунковим на підставі рахунка-фактури.

У випадку переплати за фактично спожитий газ, сума переплати зараховується постачальником в рахунок оплати поставленого газу в наступному розрахунковому періоді або повертається на поточний рахунок споживача за його письмовою вимогою.

У випадку збільшення підтвердженого обсягу газу протягом розрахункового періоду споживач здійснює оплату додатково заявлених обсягів газу в п`ятиденний строк після збільшення цього обсягу в установленому договором порядку.

Згідно з п.7.2.1 договору, у разі порушення споживачем строків оплати, передбачених розділом V договору, із споживача стягується пеня у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожен день прострочення платежу.

Пунктами 9.1 та 9.2 договору передбачено, що сторони звільняються від відповідальності за часткове або повне невиконання зобов`язань за договором, якщо це невиконання є наслідком непереборної сили (форс-мажорних обставин). Під форс-мажорними обставинами розуміють обставини, які виникли внаслідок не передбачених сторонами подій надзвичайного і невідворотного характеру, включаючи вибухи на газопроводі, пожежі, землетруси, повені, оповзні, інші стихійні лиха, війну або військові дії. Строк виконання зобов`язань відкладається на строк дії форс-мажорних обставин.

Відповідно до п. 9.3 та п.9.4 договору сторони зобов`язані негайно повідомити про обставини форс-мажору та протягом чотирнадцяти днів з дня їх виникнення надати підтвердні документи відповідно до законодавства. Настання обставин форс-мажору підтверджується у встановленому законодавством порядку.

Згідно з п.9.5 договору виникнення зазначених обставин не є підставою для відмови замовника від сплати постачальнику за послуги, які були надані до їх виникнення.

Пунктом 11.1 договору визначено, що договір набирає чинності з дня його підписання та укладається у частині постачання природного газу на термін до 31 грудня 2016 року, а у частині оплати за надані послуги - до їх повного здійснення. Даний договір розповсюджує свою дію на відносини, що фактично склались між сторонами з 01.12.2016 згідно Цивільного кодексу України статті 631 п.3.

Договір вважається продовженим до 31 грудня кожного наступного року, якщо за місяць до закінчення строку дії договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов. Договір може бути розірвано і в інший строк за згодою сторін у порядку, визначеному законодавством України.

Додатковою угодою №1 від 12.12.2017 (а.с.14) сторони погодили зміну найменування споживача на ТОВ "ПСГ "Камбіо-Інвест".

Як встановлено судом, спірним періодом, в якому позивачем спожито природний газ та, як вказує позивач, не оплачено останній є період з січня 2021 року по січень 2022 року. При цьому з інформації, наданої позивачем, яка не спростована відповідачем в процесі розгляду справи, станом на 01.01.2021 у відповідача була наявна заборгованість за спожитий природний газ у сумі 44 853,65 грн, на підтвердження чого останнім надано акт звірки.

Згідно наявних в матеріалах справи актів приймання-передачі природного газу (а.с.19-25), що підписані АТ "Одесагаз" та відповідачем, останнім у спірний період спожито 13 181 куб.м.

Згідно наданих позивачем актів приймання-передачі природного газу (а.с.46-58) вартість спожитого природного газу у спірний період становить 312 869,74 грн. На підтвердження ціни на природний газ у спірному періоді позивачем надано суду довідки про формування ціни на природний газ для промислових та інших суб`єктів господарювання (а.с.33-45).

Як вказує позивач, і зазначене також не спростовано відповідачем, останнім у спірний період за природний газ сплачено 55 000 грн, частина яких була направлена в рахунок погашення заборгованості, що виникла до січня 2021 року. Доказів оплати природного газу у сумі 302 723,39 грн матеріали справи не містять.

Відповідач щодо обсягу спожитого природного газу, його вартості та оплачених ним сум жодних заперечень не висловив.

5. Позиція суду.

Відповідно до ст. 175 ГК України майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов`язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов`язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управлена сторона має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку. Майнові зобов`язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Згідно ст. 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Відповідно до ст. 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Згідно з ч.1-3 ст. 12 Закону України "Про ринок природного газу" постачання природного газу здійснюється відповідно до договору, за яким постачальник зобов`язується поставити споживачеві природний газ належної якості та кількості у порядку, передбаченому договором, а споживач зобов`язується оплатити вартість прийнятого природного газу в розмірі, строки та порядку, передбачених договором. Якість та інші фізико-хімічні характеристики природного газу визначаються згідно із встановленими нормативно-правовими актами. Постачання природного газу здійснюється за цінами, що вільно встановлюються між постачальником та споживачем, крім випадків, передбачених цим Законом. Права та обов`язки постачальників і споживачів визначаються цим Законом, Цивільним і Господарським кодексами України, правилами постачання природного газу, іншими нормативно-правовими актами, а також договором постачання природного газу.

Статтею 627 ЦК України передбачено, що відповідно до статті 6 ЦК України сторони є вільними в укладанні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог ЦК України, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

У відповідності зі статтею 265 Господарського кодексу України за договором поставки одна сторона - постачальник зобов`язується передати (поставити) у зумовлені строки (строк) другій стороні - покупцеві товар (товари), а покупець зобов`язується прийняти вказаний товар (товари) і сплатити за нього певну грошову суму. До відносин поставки, не врегульованих цим Кодексом, застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України про договір купівлі-продажу.

Відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов`язковим для виконання сторонами.

З урахуванням вищевикладеного, враховуючи положення ст. 204 ЦК України щодо презумпції правомірності правочину, який не був визнаний судом недійсним у встановленому порядку, договір поставки є обов`язковим для виконання сторонами.

Згідно до ст.193 ГК України, яка цілком кореспондується зі ст. 525, 526 ЦК України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.

Обставина поставки відповідачу природного газу, його обсяг та вартість відповідачем жодним чином не спростована.

Прийняття відповідачем від позивача поставленого природного газу є підставою виникнення у відповідача зобов`язання здійснити оплату за поставлений на об`єкти відповідача природний газ.

Натомість, ТОВ "ПСГ "Камбіо-Інвест" лише частково здійснило оплату за поставлений природний газ, доказів оплати залишку заборгованості на суму 302 723,39 грн матеріали справи не містять.

Враховуючи вищезазначені обставини та те, що належних доказів, які б спростовували наявність заборгованості у розмірі 302 723,39 грн, відповідач, згідно приписів ст.74, 76-77 ГПК України, суду не надав, а вказана заборгованість підтверджується матеріалами справи, суд вважає позовні вимоги ТОВ "Одесагаз-Постачання" в цій частині цілком обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Аналізуючи вимоги позивача про стягнення з відповідача пені, 3% річних та інфляційних втрат, суд вказує наступне.

Відповідно до статті 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Згідно ч.1 ст.611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.

За приписами частини першої статті 230 Господарського кодексу України штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.

Відповідно до ч.3 ст.549 ЦК України пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.

Згідно з ч.6 ст. 232 Господарського кодексу України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов`язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано.

Як вже було зазначено судом, відповідальність за невиконання грошового зобов`язання за договором у вигляді пені погоджена сторонами у п. 7.2.1. договору.

Згідно ч.2 ст.625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Враховуючи встановлення судом обставини несвоєчасного виконання відповідачем грошового зобов`язання, суд зазначає про правомірність та обґрунтованість вимог позивача щодо стягнення з відповідача пені, 3% річних та інфляційних втрат.

При цьому суд не враховує заперечення відповідача щодо спливу строку позовної давності з огляду на положення Цивільного кодексу України щодо продовження строків позовної давності на строк дії карантину та зупинення строків позовної давності на строк дії воєнного стану.

Враховуючи виникнення у відповідача обов`язку з оплати природного газу до повномасштабного вторгнення російських військ на територію України та введення воєнного стану, судом оцінка доводам відповідача щодо наявності форс-мажорних обставин, та як наслідок відкладення виконання зобов`язання не надається.

Здійснивши перевірку розрахунків пені, 3% річних та інфляційних втрат, суд встановив методологічні помилки в частині неврахування позивачем положень п.5 ст.254 ЦК України, яким встановлено, що у разі, якщо останній день строку припадає на вихідний, святковий або інший неробочий день, що визначений відповідно до закону у місці вчинення певної дії, днем закінчення строку є перший за ним робочий день, а також не враховано, що день фактичної сплати суми заборгованості не включається в період часу, за який здійснюється нарахування пені.

При цьому суд зазначає про правомірність нарахування позивачем пені на суму заборгованості за січень 2021 року до 06.05.2022 з урахуванням положень п.7 Прикінцевих положень Господарського кодексу України.

З урахуванням наведеного, судом за допомогою системи «Прецедент» було зроблено власний розрахунок пені, згідно з яким її розмір становить 39590.82 грн.

[Період прострочення №1]: 11.02.2021 - 04.04.2021.

[Сума заборгованості] = 18414.00 грн.

[Пеня] = (18414.00 * 2 *6.0 * 22)/(365* 100) + (18414.00 * 2 *6.5 * 31)/(365* 100) = 336.50 грн.

[Період прострочення №2]: 06.04.2021 - 06.10.2021.

[Сума заборгованості] = 13267.65 грн.

[Пеня] = (13267.65 * 2 *6.5 * 10)/(365* 100) + (13267.65 * 2 *7.5 * 98)/(365* 100) + (13267.65 * 2 *8.0 * 49)/(365* 100) + (13267.65 * 2 *8.5 * 27)/(365* 100) = 1033.42 грн.

[Період прострочення №3]: 05.11.2021 - 06.05.2022.

[Сума заборгованості] = 8267.65 грн.

[Пеня] = (8267.65 * 2 *8.5 * 35)/(365* 100) + (8267.65 * 2 *9.0 * 22)/(365* 100) + (8267.65 * 2 *9.0 * 20)/(365* 100) + (8267.65 * 2 *10.0 * 106)/(365* 100) = 786.22 грн.

[Період прострочення №4]: 11.03.2021 - 11.09.2021.

[Сума заборгованості] = 18399.16 грн.

[Пеня] = (18399.16 * 2 *6.5 * 36)/(365* 100) + (18399.16 * 2 *7.5 * 98)/(365* 100) + (18399.16 * 2 *8.0 * 49)/(365* 100) + (18399.16 * 2 *8.5 * 2)/(365* 100) = 1389.26 грн.

[Період прострочення №5]: 13.04.2021 - 11.10.2021.

[Сума заборгованості] = 13824.00 грн.

[Пеня] = (13824.00 * 2 *6.5 * 3)/(365* 100) + (13824.00 * 2 *7.5 * 98)/(365* 100) + (13824.00 * 2 *8.0 * 49)/(365* 100) + (13824.00 * 2 *8.5 * 32)/(365* 100) = 1074.48 грн.

[Період прострочення №6]: 11.05.2021 - 11.11.2021.

[Сума заборгованості] = 8766.00 грн.

[Пеня] = (8766.00 * 2 *7.5 * 73)/(365* 100) + (8766.00 * 2 *8.0 * 49)/(365* 100) + (8766.00 * 2 *8.5 * 63)/(365* 100) = 708.48 грн.

[Період прострочення №7]: 11.06.2021 - 11.12.2021.

[Сума заборгованості] = 5397.58 грн.

[Пеня] = (5397.58 * 2 *7.5 * 42)/(365* 100) + (5397.58 * 2 *8.0 * 49)/(365* 100) + (5397.58 * 2 *8.5 * 91)/(365* 100) + (5397.58 * 2 *9.0 * 2)/(365* 100) = 443.19 грн.

[Період прострочення №8]: 13.07.2021 - 11.01.2022.

[Сума заборгованості] = 5501.59 грн.

[Пеня] = (5501.59 * 2 *7.5 * 10)/(365* 100) + (5501.59 * 2 *8.0 * 49)/(365* 100) + (5501.59 * 2 *8.5 * 91)/(365* 100) + (5501.59 * 2 *9.0 * 22)/(365* 100) + (5501.59 * 2 *9.0 * 11)/(365* 100) = 463.49 грн.

[Період прострочення №9]: 11.08.2021 - 11.02.2022.

[Сума заборгованості] = 4210.80 грн.

[Пеня] = (4210.80 * 2 *8.0 * 30)/(365* 100) + (4210.80 * 2 *8.5 * 91)/(365* 100) + (4210.80 * 2 *9.0 * 22)/(365* 100) + (4210.80 * 2 *9.0 * 20)/(365* 100) + (4210.80 * 2 *10.0 * 22)/(365* 100) = 371.82 грн.

[Період прострочення №10]: 14.09.2021 - 11.03.2022.

[Сума заборгованості] = 4419.80 грн.

[Пеня] = (4419.80 * 2 *8.5 * 87)/(365* 100) + (4419.80 * 2 *9.0 * 22)/(365* 100) + (4419.80 * 2 *9.0 * 20)/(365* 100) + (4419.80 * 2 *10.0 * 50)/(365* 100) = 391.73 грн.

[Період прострочення №11]: 12.10.2021 - 11.04.2022.

[Сума заборгованості] = 6955.63 грн.

[Пеня] = (6955.63 * 2 *8.5 * 59)/(365* 100) + (6955.63 * 2 *9.0 * 22)/(365* 100) + (6955.63 * 2 *9.0 * 20)/(365* 100) + (6955.63 * 2 *10.0 * 81)/(365* 100) = 643.92 грн.

[Період прострочення №12]: 11.11.2021 - 11.05.2022.

[Сума заборгованості] = 10939.50 грн.

[Пеня] = (10939.50 * 2 *8.5 * 29)/(365* 100) + (10939.50 * 2 *9.0 * 22)/(365* 100) + (10939.50 * 2 *9.0 * 20)/(365* 100) + (10939.50 * 2 *10.0 * 111)/(365* 100) = 1039.70 грн.

[Період прострочення №13]: 14.12.2021 - 11.06.2022.

[Сума заборгованості] = 31065.41 грн.

[Пеня] = (31065.41 * 2 *9.0 * 18)/(365* 100) + (31065.41 * 2 *9.0 * 20)/(365* 100) + (31065.41 * 2 *10.0 * 133)/(365* 100) + (31065.41 * 2 *25.0 * 9)/(365* 100) = 3229.10 грн.

[Період прострочення №14]: 11.01.2022 - 11.07.2022.

[Сума заборгованості] = 54170.23 грн.

[Пеня] = (54170.23 * 2 *9.0 * 10)/(365* 100) + (54170.23 * 2 *10.0 * 133)/(365* 100) + (54170.23 * 2 *25.0 * 39)/(365* 100) = 7108.92 грн.

[Період прострочення №15]: 11.02.2022 - 11.08.2022.

[Сума заборгованості] = 130806.04 грн.

[Пеня] = (130806.04 * 2 *10.0 * 112)/(365* 100) + (130806.04 * 2 *25.0 * 70)/(365* 100) = 20570.59 грн.

Розрахунок 3 % річних (ст. 625 ЦКУ):

[Період прострочення №1]: 11.02.2021 - 04.04.2021.

[Сума заборгованості] = 18414.00 грн.

[Кількість днів прострочення] = 52.

[Сума санкції] = 18414.00*3/100/365*52 = 78.70 грн.

[Період прострочення №2]: 05.04.2021 - 04.11.2021.

[Сума заборгованості] = 13267.65 грн.

[Кількість днів прострочення] = 213.

[Сума санкції] = 13267.65*3/100/365*213 = 232.27 грн.

[Період прострочення №3]: 05.11.2021 - 06.05.2022.

[Сума заборгованості] = 8267.65 грн.

[Кількість днів прострочення] = 182.

[Сума санкції] = 8267.65*3/100/365*57 + 8267.65*3/100/365*125 = 123.67 грн.

[Період прострочення №4]: 11.03.2021 - 13.09.2023.

[Сума заборгованості] = 18399.16 грн.

[Кількість днів прострочення] = 916.

[Сума санкції] = 18399.16*3/100/365*296 + 18399.16*3/100/365*365 + 18399.16*3/100/365*255 = 1385.23 грн.

[Період прострочення №5]: 13.04.2021 - 13.09.2023.

[Сума заборгованості] = 13824.00 грн.

[Кількість днів прострочення] = 883.

[Сума санкції] = 13824.00*3/100/365*263 + 13824.00*3/100/365*365 + 13824.00*3/100/365*255 = 1003.28 грн.

[Період прострочення №6]: 11.05.2021 - 13.09.2023.

[Сума заборгованості] = 8766.00 грн.

[Кількість днів прострочення] = 855.

[Сума санкції] = 8766.00*3/100/365*235 + 8766.00*3/100/365*365 + 8766.00*3/100/365*255 = 616.02 грн.

[Період прострочення №7]: 11.06.2021 - 13.09.2023.

[Сума заборгованості] = 5397.58 грн.

[Кількість днів прострочення] = 824.

[Сума санкції] = 5397.58*3/100/365*204 + 5397.58*3/100/365*365 + 5397.58*3/100/365*255 = 365.56 грн.

[Період прострочення №8]: 13.07.2021 - 13.09.2023.

[Сума заборгованості] = 5501.59 грн.

[Кількість днів прострочення] = 792.

[Сума санкції] = 5501.59*3/100/365*172 + 5501.59*3/100/365*365 + 5501.59*3/100/365*255 = 358.13 грн.

[Період прострочення №9]: 11.08.2021 - 13.09.2023.

[Сума заборгованості] = 4210.80 грн.

[Кількість днів прострочення] = 763.

[Сума санкції] = 4210.80*3/100/365*143 + 4210.80*3/100/365*365 + 4210.80*3/100/365*255 = 264.07 грн.

[Період прострочення №10]: 14.09.2021 - 13.09.2023.

[Сума заборгованості] = 4419.80 грн.

[Кількість днів прострочення] = 729.

[Сума санкції] = 4419.80*3/100/365*109 + 4419.80*3/100/365*365 + 4419.80*3/100/365*255 = 264.82 грн.

[Період прострочення №11]: 12.10.2021 - 13.09.2023.

[Сума заборгованості] = 6955.63 грн.

[Кількість днів прострочення] = 701.

[Сума санкції] = 6955.63*3/100/365*81 + 6955.63*3/100/365*365 + 6955.63*3/100/365*255 = 400.76 грн.

[Період прострочення №12]: 11.11.2021 - 13.09.2023.

[Сума заборгованості] = 10939.50 грн.

[Кількість днів прострочення] = 671.

[Сума санкції] = 10939.50*3/100/365*51 + 10939.50*3/100/365*365 + 10939.50*3/100/365*255 = 603.32 грн.

[Період прострочення №13]: 14.12.2021 - 13.09.2023.

[Сума заборгованості] = 31065.41 грн.

[Кількість днів прострочення] = 638.

[Сума санкції] = 31065.41*3/100/365*18 + 31065.41*3/100/365*365 + 31065.41*3/100/365*255 = 1629.02 грн.

[Період прострочення №14]: 11.01.2022 - 13.09.2023.

[Сума заборгованості] = 54170.23 грн.

[Кількість днів прострочення] = 610.

[Сума санкції] = 54170.23*3/100/365*355 + 54170.23*3/100/365*255 = 2715.93 грн.

[Період прострочення №15]: 11.02.2022 - 13.09.2023.

[Сума заборгованості] = 130806.04 грн.

[Кількість днів прострочення] = 579.

[Сума санкції] = 130806.04*3/100/365*324 + 130806.04*3/100/365*255 = 6224.93 грн.

Таким чином, сума 3% річних становить 16 265,71 грн, з огляду на що вимоги позивача в цій частині підлягають частковому задоволенню.

Розрахунок індексу інфляції

[Період прострочення №1]: 11.02.2021 - 04.04.2021.

[Сума заборгованості] = 18414.00 грн.

[Інфляційне нарахування] = 18414.00 * 1.02717000 -18414.00 = 500.31 грн.

[Сума заборгованості з урахуванням індексу інфляції] = 18414.00 * 1.02717000 = 18914.31 грн.

[Період прострочення №2]: 05.04.2021 - 14.11.2021.

[Сума заборгованості] = 13267.65 грн.

[Інфляційне нарахування] = 13267.65 * 1.04266053 -13267.65 = 566.00 грн.

[Сума заборгованості з урахуванням індексу інфляції] = 13267.65 * 1.04266053 = 13833.65 грн.

[Період прострочення №3]: 05.11.2021 - 06.05.2022.

[Сума заборгованості] = 8267.65 грн.

[Індекси інфляції за кожен місяць періоду прострочення]: лист. 2021 = 100.8 груд. 2021 = 100.6 січ. 2022 = 101.3 лют. 2022 = 101.6 бер. 2022 = 104.5 квіт. 2022 = 103.1;

[Сукупний індекс інфляції] = 100.8:100 (лист. 2021) * 100.6:100 (груд. 2021) * 101.3:100 (січ. 2022) * 101.6:100 (лют. 2022) * 104.5:100 (бер. 2022) * 103.1:100 (квіт. 2022) = 1.12444087.

[Інфляційне нарахування] = 8267.65 * 1.12444087 -8267.65 = 1028.83 грн.

[Сума заборгованості з урахуванням індексу інфляції] = 8267.65 * 1.12444087 = 9296.48 грн.

[Період прострочення №4]: 11.03.2021 - 31.08.2023.

[Сума заборгованості] = 18399.16 грн.

[Інфляційне нарахування] = 18399.16 * 1.39534273 -18399.16 = 7273.97 грн.

[Сума заборгованості з урахуванням індексу інфляції] = 18399.16 * 1.39534273 = 25673.13 грн.

[Період прострочення №5]: 13.04.2021 - 31.08.2023.

[Сума заборгованості] = 13824.00 грн.

[Інфляційне нарахування] = 13824.00 * 1.37201842 -13824.00 = 5142.78 грн.

[Сума заборгованості з урахуванням індексу інфляції] = 13824.00 * 1.37201842 = 18966.78 грн.

[Період прострочення №6]: 11.05.2021 - 31.08.2023.

[Сума заборгованості] = 8766.00 грн.

[Інфляційне нарахування] = 8766.00 * 1.36248105 -8766.00 = 3177.51 грн.

[Сума заборгованості з урахуванням індексу інфляції] = 8766.00 * 1.36248105 = 11943.51 грн.

[Період прострочення №7]: 11.06.2021 - 31.08.2023.

[Сума заборгованості] = 5397.58 грн.

[Інфляційне нарахування] = 5397.58 * 1.34499610 -5397.58 = 1862.14 грн.

[Сума заборгованості з урахуванням індексу інфляції] = 5397.58 * 1.34499610 = 7259.72 грн.

[Період прострочення №8]: 13.07.2021 - 31.08.2023.

[Сума заборгованості] = 5501.59 грн.

[Інфляційне нарахування] = 5501.59 * 1.34231148 -5501.59 = 1883.26 грн.

[Сума заборгованості з урахуванням індексу інфляції] = 5501.59 * 1.34231148 = 7384.85 грн.

[Період прострочення №9]: 11.08.2021 - 31.08.2023.

[Сума заборгованості] = 4210.80 грн.

[Інфляційне нарахування] = 4210.80 * 1.34097051 -4210.80 = 1435.76 грн.

[Сума заборгованості з урахуванням індексу інфляції] = 4210.80 * 1.34097051 = 5646.56 грн.

[Період прострочення №10]: 14.09.2021 - 31.08.2023.

[Сума заборгованості] = 4419.80 грн.

[Інфляційне нарахування] = 4419.80 * 1.34365783 -4419.80 = 1518.90 грн.

[Сума заборгованості з урахуванням індексу інфляції] = 4419.80 * 1.34365783 = 5938.70 грн.

[Період прострочення №11]: 12.10.2021 - 31.08.2023.

[Сума заборгованості] = 6955.63 грн.

[Інфляційне нарахування] = 6955.63 * 1.32772512 -6955.63 = 2279.53 грн.

[Сума заборгованості з урахуванням індексу інфляції] = 6955.63 * 1.32772512 = 9235.16 грн.

[Період прострочення №12]: 11.11.2021 - 31.08.2023.

[Сума заборгованості] = 10939.50 грн.

[Інфляційне нарахування] = 10939.50 * 1.31588218 -10939.50 = 3455.59 грн.

[Сума заборгованості з урахуванням індексу інфляції] = 10939.50 * 1.31588218 = 14395.09 грн.

[Період прострочення №13]: 14.12.2021 - 31.08.2023.

[Сума заборгованості] = 31065.41 грн.

[Інфляційне нарахування] = 31065.41 * 1.30543867 -31065.41 = 9488.58 грн.

[Сума заборгованості з урахуванням індексу інфляції] = 31065.41 * 1.30543867 = 40553.99 грн.

[Період прострочення №14]: 11.01.2022 - 31.08.2023.

[Сума заборгованості] = 54170.23 грн.

[Інфляційне нарахування] = 54170.23 * 1.29765276 -54170.23 = 16123.92 грн.

[Сума заборгованості з урахуванням індексу інфляції] = 54170.23 * 1.29765276 = 70294.15 грн.

[Період прострочення №15]: 11.02.2022 - 31.08.2023.

[Сума заборгованості] = 130806.04 грн.

[Інфляційне нарахування] = 130806.04 * 1.28099976 -130806.04 = 36756.47 грн.

[Сума заборгованості з урахуванням індексу інфляції] = 130806.04 * 1.28099976 = 167562.51 грн.

Таким чином, сума інфляційних втрат становить становить 92 493,55 грн, з огляду на що вимоги позивача в цій частині підлягають частковому задоволенню.

Поряд з цим суд також зауважує, що відповідно до статті 233 ГК України у разі якщо належні до сплати штрафні санкції надмірно великі порівняно із збитками кредитора, суд має право зменшити розмір санкцій. При цьому повинно бути взято до уваги: ступінь виконання зобов`язання боржником; майновий стан сторін, які беруть участь у зобов`язанні; не лише майнові, але й інші інтереси сторін, що заслуговують на увагу. Якщо порушення зобов`язання не завдало збитків іншим учасникам господарських відносин, суд може з урахуванням інтересів боржника зменшити розмір належних до сплати штрафних санкцій.

Згідно з ч.3 ст. 551 ЦК України розмір неустойки може бути зменшений за рішенням суду, якщо він значно перевищує розмір збитків, та за наявності інших обставин, які мають істотне значення.

При цьому суд зазначає, що ні у зазначеній нормі, ні в чинному законодавстві України не міститься переліку виняткових випадків (обставин, які мають істотне значення), за наявності яких господарським судом може бути зменшено неустойку, тому вирішення цього питання покладається безпосередньо на суд, який розглядає відповідне питання з урахуванням всіх конкретних обставин справи в їх сукупності (подібний висновок міститься у пункті 67 постанови Верховного Суду від 16.03.2021 у справі №922/266/20).

За змістом наведених норм, вирішуючи питання про зменшення розміру неустойки (штрафу, пені), яка підлягає стягненню зі сторони, що порушила зобов`язання, господарський суд повинен оцінити, чи є такий випадок винятковим, виходячи з інтересів сторін, які заслуговують на увагу; ступеня виконання зобов`язання боржником; причини (причин) неналежного виконання або невиконання зобов`язання, незначності прострочення виконання, наслідків порушення зобов`язання, невідповідності розміру стягуваної неустойки (штрафу, пені) таким наслідкам, поведінки винної особи (в тому числі вжиття чи невжиття нею заходів до виконання зобов`язання, негайне добровільне усунення нею порушення та його наслідки) тощо. Питання щодо зменшення розміру штрафних санкцій суд вирішує у відповідності до статті 86 ГПК України за наслідками аналізу, оцінки та дослідженню конкретних обставин справи з огляду на фактично-доказову базу, встановлені судами фактичні обставини, що формують зміст правовідносин, умов конкретних правовідносин з урахуванням наданих сторонами доказів, тобто у сукупності з`ясованих ним обставин, що свідчать про наявність/відсутність підстав для вчинення зазначеної дії.

Подібний за змістом висновок щодо застосування норм права, а саме статті 551 ЦК України та 233 ГК України, неодноразово послідовно викладався Верховним Судом.

Визначення конкретного розміру зменшення штрафних санкцій належить до дискреційних повноважень суду. При цьому, реалізуючи свої дискреційні повноваження, які передбачені статтями 551 ЦК України та 233 ГК України щодо права зменшення розміру належних до сплати штрафних санкцій, суд, враховуючи загальні засади цивільного законодавства, передбачені ст.3 ЦК України (справедливість, добросовісність, розумність) має забезпечити баланс інтересів сторін, та з дотриманням правил статті 86 ГПК України визначати конкретні обставини справи (як-то: ступінь вини боржника, його дії щодо намагання належним чином виконати зобов`язання, ступінь виконання зобов`язання боржником; майновий стан сторін, які беруть участь у зобов`язанні; не лише майнові, але й інші інтереси сторін, дії/бездіяльність кредитора тощо), які мають юридичне значення, і з огляду на мотиви про компенсаційний, а не каральний характер заходів відповідальності з урахуванням встановлених обстави справи не допускати фактичного звільнення від їх сплати без належних правових підстав.

Суд також враховує, що неустойка має на меті, насамперед, стимулювати боржника до виконання основного грошового зобов`язання та не може становити непомірний тягар для споживача і бути джерелом отримання невиправданих додаткових прибутків для кредитора. Таку правову позицію викладено в Рішенні Конституційного Суду України від 11.07.2013 №7-рп/2013. Подібні висновки містяться і у постанові Верховного Суду від 04.02.2020 у справі №918/116/19.

Поряд з цим, суд також вважає за необхідне відзначити, що зменшення судом розміру неустойки, враховуючи положення ст.219 Господарського кодексу України, яка регулює межі господарсько-правової відповідальності, порядок і умови зменшення розміру та звільнення від відповідальності, свідчить про те, що зменшення судом розміру стягуваної пені є проявом обмеження відповідальності боржника, та жодним чином не є звільненням його від відповідальності.

Оцінюючи можливість зменшення суми пені, суд враховує, що позивачем доказів, що свідчили б про погіршення фінансового стану, ускладнення в господарській діяльності чи завдання останньому збитків в результаті дій саме відповідача, не надано.

Суд також враховує, що сума усіх нарахованих позивачем до стягнення штрафних санкцій разом з вимогами про стягнення 3% річних та інфляційних втрат, з урахуванням доводів суду щодо обґрунтованості розміру таких сум, становить майже половину суми основного боргу.

З урахуванням викладеного у сукупності, враховуючи дискреційність наданих суду повноважень щодо зменшення розміру штрафних санкцій, виходячи з необхідності дотримання балансу інтересів обох сторін, в умовах воєнного стану, введеного за наслідком збройної агресії Росії проти України, суд вважає справедливим, доцільним, обґрунтованим, таким, що цілком відповідає принципу верховенства права висновок щодо необхідності зменшення розміру пені до 10 000.

При цьому суд також бере до уваги, що пеня не є основною заборгованістю і, відповідно, при зменшенні її розміру кредитор не несе значного негативного наслідку в своєму фінансовому становищі, з урахуванням задоволення позовних вимог про стягнення 3% річних та інфляційних втрат.

Враховуючи часткове задоволення позовних вимог, витрати зі сплати судового збору покладаються на сторін пропорційно розміру задоволених вимог без врахування зменшення пені, відповідно до ст.129 Господарського процесуального кодексу України.

Керуючись ст.129,232-233,236-238,240-241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ПСГ "Камбіо-Інвест" (65012, Одеська обл., м. Одеса, вул. Канатна, буд. 85, код ЄДРПОУ 36796507) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Одесагаз-Постачання" (65003, Одеська обл., місто Одеса, вул.Одарія, буд. 1, код ЄДРПОУ 39525257) заборгованість за спожитий природний газ у сумі 302 723 /триста дві тисячі сімсот двадцять три/ грн 29 коп., пеню у сумі 10 000 /десять тисяч/ грн, 3% річних у сумі 16 265 /шістнадцять тисяч двісті шістдесят п?ять/ грн 71 коп., інфляційні збитки у сумі 92 493 /дев?яносто дві тисячі чотириста дев?яносто три/ грн 55 коп, судовий збір у сумі 6 766 /шість тисяч сімсот шістдесят шість/ грн 10 коп.

3. В задоволенні решти позову відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку ст. 241 ГПК України та підлягає оскарженню до Південно-західного апеляційного господарського суду в порядку ст.256 ГПК України.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Повний текст рішення складено 11 березня 2024 р.

Суддя Ю.М. Щавинська

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення28.02.2024
Оприлюднено14.03.2024
Номер документу117585473
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг

Судовий реєстр по справі —916/4285/23

Рішення від 28.02.2024

Господарське

Господарський суд Одеської області

Щавинська Ю.М.

Ухвала від 19.02.2024

Господарське

Господарський суд Одеської області

Щавинська Ю.М.

Ухвала від 07.02.2024

Господарське

Господарський суд Одеської області

Щавинська Ю.М.

Ухвала від 17.01.2024

Господарське

Господарський суд Одеської області

Щавинська Ю.М.

Ухвала від 20.12.2023

Господарське

Господарський суд Одеської області

Щавинська Ю.М.

Ухвала від 22.11.2023

Господарське

Господарський суд Одеської області

Щавинська Ю.М.

Ухвала від 31.10.2023

Господарське

Господарський суд Одеської області

Щавинська Ю.М.

Ухвала від 09.10.2023

Господарське

Господарський суд Одеської області

Щавинська Ю.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні