У Х В А Л А
про відмову у видачі судового наказу
12 березня 2024 року м. Чернігівсправа № 927/230/24
Суддя Господарського суду Чернігівської області Шморгун В. В., розглянувши матеріали заяви №б/н від 08.03.2024
За заявою: ОСОБА_1 ,
РНОКПП НОМЕР_1 ,
до боржника: Державного підприємства Дослідне господарство Чернігівське Інституту садівництва Національної академії аграрних наук України,
код ЄДРПОУ 00415712, с. Ягідне, Чернігівський район, Чернігівська область, 15823
про видачу судового наказу,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 через систему Електронний суд звернулась до Господарського суду Чернігівської області із заявою про видачу судового наказу про стягнення з Державного підприємства Дослідне господарство Чернігівське Інституту садівництва Національної академії аграрних наук України нарахованої, але не виплаченої заробітної плати у сумі 214 340,04 грн.
Зі змісту поданої заяви та доданих до неї документів вбачається, що підставою для подання заяви про видачу судового наказу до Господарського суду Чернігівської області є ухвала Чернігівського районного суду Чернігівської області від 05.03.2024 у справі №748/940/24 (провадження №2-н/748/124/24), якою відмовлено у видачі судового наказу за заявою ОСОБА_1 про видачу судового наказу щодо стягнення з Державного підприємства Дослідне господарство Чернігівське Інституту садівництва Національної академії аграрних наук України нарахованої, але не виплаченої заробітної плати.
В ухвалі Чернігівського районного суду Чернігівської області від 05.03.2024 у справі №748/940/24 зазначено, що відносно ДП Дослідне господарство Чернігівське Інституту садівництва Національної академії аграрних наук України порушено справу про банкрутство та триває ліквідаційна процедура, а тому розгляд цієї заяви має відбуватися саме і виключно господарським судом, у провадженні якого перебуває справа про банкрутство, в межах цієї справи. Відтак суд дійшов висновку, що дана цивільна справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, оскільки така справа відноситься до юрисдикції господарського суду.
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 20 Господарського процесуального кодексу України, господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема: справи про банкрутство та справи у спорах з майновими вимогами до боржника, стосовно якого відкрито провадження у справі про банкрутство, у тому числі справи у спорах про визнання недійсними будь-яких правочинів (договорів), укладених боржником; стягнення заробітної плати; поновлення на роботі посадових та службових осіб боржника, за винятком спорів про визначення та сплату (стягнення) грошових зобов`язань (податкового боргу), визначених відповідно до Податкового кодексу України, а також спорів про визнання недійсними правочинів за позовом контролюючого органу на виконання його повноважень, визначених Податковим кодексом України.
Частиною ст. 7 Кодексу України з процедур банкрутства визначено, що господарський суд, у провадженні якого перебуває справа про банкрутство (неплатоспроможність), в межах цієї справи вирішує всі майнові спори, стороною в яких є боржник; спори з позовними вимогами до боржника та щодо його майна; спори про визнання недійсними результатів аукціону; спори про визнання недійсними будь-яких правочинів, укладених боржником; спори про повернення (витребування) майна боржника або відшкодування його вартості відповідно; спори про відшкодування шкоди та/або збитків, завданих боржнику; спори про стягнення заробітної плати; спори про поновлення на роботі посадових та службових осіб боржника; спори щодо інших вимог до боржника.
Як вбачається з відомостей, які містяться в автоматизованій системі Діловодство спеціалізованого суду, в провадженні Господарського суду Чернігівської області перебувала справа №927/619/21 за заявою кредитора Товариства з обмеженою відповідальністю Торговий дім Украгропром до боржника Державного підприємства Дослідне господарство Чернігівське Інституту садівництва Національної академії аграрних наук України (код ЄДРПОУ 00415712) про відкриття провадження у справі про банкрутство.
Ухвалою Господарського суду Чернігівської області від 26.07.2021 відкрито провадження у справі №927/619/21 про банкрутство Державного підприємства Дослідне господарство Чернігівське Інституту садівництва Національної академії аграрних наук України та введено процедуру розпорядження майном боржника.
Ухвалою від 26.07.2022 провадження у справі №927/619/21 закрито.
Тобто станом як на момент звернення ОСОБА_1 до Чернігівського районного суду, так і до господарського суду із заявою про видачу судового наказу, у провадженні Господарського суду Чернігівської області не перебувала справа про банкрутство ДП Дослідне господарство Чернігівське.
Відповідно до статті 12 Господарського процесуального кодексу України (надалі ГПК України) господарське судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, зокрема в порядку наказного провадження.
Наказне провадження призначене для розгляду справ за заявами про стягнення грошових сум незначного розміру щодо яких відсутній спір або про його наявність заявнику невідомо.
Умови, за яких суд має право розглядати вимоги про стягнення грошових сум у наказному провадженні, визначені ГПК України.
Так, підстави та порядок видачі судового наказу врегульовано положеннями розділу ІІ ГПК України.
Згідно ст. 147 ГПК України судовий наказ є особливою формою судового рішення, що видається судом за результатами розгляду вимог, передбачених статтею 148 цього Кодексу. Із заявою про видачу судового наказу може звернутися особа, якій належить право вимоги. Заявником та боржником в наказному провадженні можуть бути юридичні особи та фізичні особи - підприємці.
Відповідно до ч. 1 ст. 148 ГПК України судовий наказ може бути видано тільки за вимогами про стягнення грошової заборгованості за договором, укладеним у письмовій (в тому числі електронній) формі, якщо сума вимоги не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
За приписами ч. 1, 2, ст. 160, п. 1 ч. 1 ст. 161 Цивільного процесуального кодексу України судовий наказ є особливою формою судового рішення, що видається судом за результатами розгляду вимог, передбачених статтею 161 цього Кодексу.
Із заявою про видачу судового наказу може звернутися особа, якій належить право вимоги, а також органи та особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.
Судовий наказ може бути видано, якщо заявлено вимогу про стягнення нарахованої, але не виплаченої працівникові суми заробітної плати та середнього заробітку за час затримки розрахунку.
З огляду на суб`єктний склад сторін наказного провадження, а також на заявлену ОСОБА_1 вимогу про стягнення нарахованої, але не виплаченої суми заробітної плати, відсутність у провадженні Господарського суду Чернігівської області справи про банкрутство боржника, суд доходить висновку, що подана ОСОБА_1 заява про видачу судового наказу підлягає розгляду у порядку цивільного судочинства.
Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 152 ГПК України суддя відмовляє у видачі судового наказу, якщо наявні обставини, зазначені у частині першій статті 175 цього Кодексу.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст.175 ГПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду за правилами господарського судочинства.
За наведених обставин, суд доходить висновку про відмову у видачі судового наказу про стягнення з Державного підприємства Дослідне господарство Чернігівське Інституту садівництва Національної академії аграрних наук України на користь ОСОБА_1 нарахованої, але не виплаченої заробітної плати у сумі 214 340,04 грн.
При цьому суд зазначає, що відмова заявнику у видачі судового наказу, зважаючи на наявність ухвали Чернігівського районного суду від 05.03.2024 у справі №748/940/24, не є порушенням права ОСОБА_1 на доступ до суду в розумінні норм Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та практики Європейського суду з прав людини, оскільки відповідно до ст. 352-354 Цивільного процесуального кодексу України заявник має право оскаржити ухвалу Чернігівського районного суду Чернігівської області від 05.03.2024 у справі №748/940/24 (провадження №2-н/748/124/24) до Чернігівського апеляційного суду, строк на оскарження якої не сплив.
Керуючись статтями 147, 148, 152, 175, 233-235 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
УХВАЛИВ:
Відмовити ОСОБА_1 у видачі судового наказу про стягнення з Державного підприємства Дослідне господарство Чернігівське Інституту садівництва Національної академії аграрних наук України нарахованої, але не виплаченої заробітної плати у сумі 214 340,04 грн.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання 12.03.2024. Ухвалу може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду у строки, визначені ст. 256 Господарського процесуального кодексу України.
Веб-адреса Єдиного державного реєстру судових рішень: http://reyestr.court.gov.ua/.
Суддя В. В. Шморгун
Суд | Господарський суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 12.03.2024 |
Оприлюднено | 14.03.2024 |
Номер документу | 117586054 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Чернігівської області
Шморгун В.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні