Справа № 127/7425/24
Провадження № 1-кс/127/3329/24
У Х В А Л А
Іменем України
08 березня 2024 року м. Вінниця
Вінницький міський суд Вінницької області в складі:
слідчого судді: ОСОБА_1 ,
секретар судового засідання: ОСОБА_2
за участю:
прокурора: ОСОБА_3 , слідчого: ОСОБА_4
підозрюваного: ОСОБА_5 ,
захисника: адвоката ОСОБА_6
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання слідчого відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління Головного управління Національної поліції у Вінницькій області майора поліції ОСОБА_4 про примусове відібрання біологічних зразків у підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в межах кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42023022110000218 від 28.04.2023, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 27, ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 27, ч. 3 ст. 28, ч. 2 ст. 366 КК України, -
ВСТАНОВИВ:
Слідчий відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління Головного управління Національної поліції у Вінницькій області майор поліції ОСОБА_4 звернувся до суду з клопотанням, яке погоджене з прокурором ОСОБА_3 , про примусове відібрання у підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , біологічних зразків у вигляді букального епітелію (слини) для проведення судово-біологічної експертизи.
Клопотання мотивовано тим, що слідчим відділом розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління ГУНП у Вінницькій області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №42023022110000218 від 28.04.2023, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.ч. 3, 4 ст.191, ч. 1 ст. 263 КК України.
В межах даного кримінального провадження проведено судову біологічно експертизу, за результатами якої на вилучених за місцем проживання ОСОБА_5 предметах, зовні схожих на корпуси до ручних гранат та запалах до ручних гранат виявлено клітини з ядрами, які належать невстановленій особі чоловічої генетичної статі.
З метою отримання доказів,які можутьбути використаніпід чассудового розгляду, слідчим винесено постанову про відібрання у ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , біологічних зразків для проведення експертизи та порівняння їх із виявленими клітинами.
Ознайомившись із постановою слідчого, ОСОБА_5 відмовився добровільно надати біологічні зразки, про що, письмово зазначив у вказаній постанові слідчого.
За таких обставин, враховуючи відмову ОСОБА_5 добровільно надати біологічні зразки, приймаючи до уваги необхідність встановлення невідомої особи чоловічої генетичної статі, клітини якої виявлені у ході судової біологічної експертизи, а також з метою повного, всебічного, об`єктивного та неупередженого з`ясування всіх обставин кримінального правопорушення, виникла необхідність у примусовому відібранні біологічних зразків у ОСОБА_5 , з метою проведення судово-біологічної експертизи, а тому слідчий звернувся до суду з даним клопотанням та просив його задовольнити.
Прокурор ОСОБА_3 та слідчий ОСОБА_4 в судовому засіданні вимоги клопотання підтримали в повному обсязі та просив їх задовольнити.
Підозрюваний ОСОБА_5 та його захисник - адвокат ОСОБА_6 в судовому засіданні заперечували проти задоволення клопотання слідчого.
Дослідивши вказане клопотання та додані до нього матеріали, заслухавши пояснення прокурора, слідчого, підозрюваного та його захисника, слідчий суддя дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення клопотання, з огляду на таке.
Відповідно до статті 245 КПК України у разі необхідності отримання зразків для проведення експертизи вони відбираються стороною кримінального провадження, яка звернулася за проведенням експертизи або за клопотанням якої експертиза призначена слідчим суддею. У випадку, якщо проведення експертизи доручено судом, відібрання зразків для її проведення здійснюється судом або за його дорученням залученим спеціалістом.
Порядок відібрання зразків з речей і документів встановлюється згідно з положеннями про тимчасовий доступ до речей і документів (статті 160-166 цього Кодексу).
Відбирання біологічних зразків у особи здійснюється за правилами, передбаченими статтею 241 цього Кодексу. У разі відмови особи добровільно надати біологічні зразки слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, що розглядається в порядку, передбаченому статтями 160-166 цього Кодексу, має право дозволити слідчому, прокурору (або зобов`язати їх, якщо клопотання було подано стороною захисту) здійснити відбирання біологічних зразків примусово.
Відповідно до статті 160 КПК України сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу.
З матеріалів справи вбачається, що слідчим відділом розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління ГУНП у Вінницькій області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №42023022110000218 від 28.04.2023, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.ч. 3, 4 ст.191, ч. 1 ст. 263 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що протягом 2022-2023 років службові особи комунальної установи «Гніванський центр з обслуговування закладів освіти»(ЄДРПОУ 42447923), далі по тексту КУ «ГЦОЗО» у змові із суб`єктами підприємницької діяльності здійснили розкрадання бюджетних коштів, виділених з місцевого бюджету на потреби закладів освіти.
Під час проведення обшуку за місцем проживання ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в будинку АДРЕСА_1 , було виявлено та вилучено 60 предметів зовні схожих на набої, один предмет схожий на корпус до ручної гранати типу РГД-5, один предмет схожий на корпус до ручної гранати типу РГО, два предмети схожі на корпуси до ручної гранати типу Ф-1, один предмет схожий на запал до ручної гранати типу УЗРГМ, один предмет схожий на запал до ручної гранати типу УДЗ, два предмети схожі на запали до ручної гранати типу УЗРГМ-2.
14 лютого 2024 року ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених:
- ч. 3 ст. 27, ч. 3 ст. 28, ч. 2 ст. 366 КК України, тобто видача службовою особою завідомо неправдивих офіційних документів та внесення до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей, які спричинили тяжкі наслідки, вчинене організованою групою.
- ч. 3 ст. 27, ч. 5 ст. 191 КК України, тобто привласнення чужого майна, яке перебувало у віданні особи, шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчинене у великих розмірах, в умовах воєнного стану, організованою групою
У ході досудового розслідування проведено судову біологічно експертизу, за результатами якої на вилучених за місцем проживання ОСОБА_5 предметах, зовні схожих на корпуси до ручних гранат та запалах до ручних гранат виявлено клітини з ядрами, які належать невстановленій особі чоловічої генетичної статі.
Обґрунтовуючи клопотання слідчим зазначається, що для встановлення невідомої особи чоловічої генетичної статі, клітини якої виявлені у ході судової біологічної експертизи, а також з метою повного, всебічного, об`єктивного та неупередженого з`ясування всіх обставин кримінального правопорушення, виникла необхідність у примусовому відібранні біологічних зразків у ОСОБА_5 , з метою проведення судово-біологічної експертизи.
У зв`язку з чим, слідчим відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління Головного управління Національної поліції у Вінницькій області майором поліції ОСОБА_4 16.11.2023 винесено постанову про відібрання біологічних зразків для проведення експертизи, яку вручено підозрюваному ОСОБА_5 . Однак, від надання біологічних зразків для проведення експертизи підозрюваний відмовився, що підтверджується відповідним записом у постанові.
Однак, як зазначено вище, положеннями частини першої статті 245 КПК України визначено, що у разі необхідності отримання зразків для проведення експертизи вони відбираються стороною кримінального провадження, яка звернулася за проведенням експертизи або за клопотанням якої експертиза призначена слідчим суддею. У випадку, якщо проведення експертизи доручено судом, відібрання зразків для її проведення здійснюється судом або за його дорученням залученим спеціалістом.
В клопотанні слідчим зазначається, що необхідність вилучення зразків у підозрюваного ОСОБА_5 є проведення судово-біологічної експертизи.
Як зазначено вище, відбирання біологічних зразків у особи здійснюється за правилами, передбаченими статтею 241 цього Кодексу. У разі відмови особи добровільно надати біологічні зразки слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, що розглядається в порядку, передбаченому статтями 160-166 цього Кодексу, має право дозволити слідчому, прокурору (або зобов`язати їх, якщо клопотання було подано стороною захисту) здійснити відбирання біологічних зразків примусово.
Отже, нормами діючого КПК України закріплено, що примусове відібрання зразків може здійснюватись лише в межах вже призначеного експертного дослідження, у підозрюваного, свідка, потерпілого, після відмови добровільно надати такі зразки.
Однак, до клопотання слідчим та/або прокурором на надано доказів на підтвердження призначення відповідної експертизи, предметом дослідження яких мають стати біологічні зразки підозрюваного ОСОБА_5 , а відтак процедура, яка має передувати зверненню слідчого з клопотанням до слідчого судді, слідчим не дотримана.
З огляду на наведене, правові підстави для задоволення клопотання відсутні.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 2, 93, 159, 160-164, 245, 309, 372, 395 КПК України, слідчий суддя,-
УХВАЛИВ:
У задоволенні клопотання слідчого відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління Головного управління Національної поліції у Вінницькій області майора поліції ОСОБА_4 про примусове відібрання біологічних зразків у підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в межах кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42023022110000218 від 28.04.2023, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 27, ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 27, ч. 3 ст. 28, ч. 2 ст. 366 КК України, відмовити.
Ухвала слідчого судді є остаточною та оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя:
Суд | Вінницький міський суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 08.03.2024 |
Оприлюднено | 14.03.2024 |
Номер документу | 117602701 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про інші клопотання |
Кримінальне
Вінницький міський суд Вінницької області
Гриневич В. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні