Справа № 182/2814/23
Провадження № 2/0182/1767/2024
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
16.02.2024 року м. Нікополь
Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі: головуючого судді Рунчевої О.В., секретаря Власенко Ю.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провдаження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права власності у порядку спадкування за заповітом та встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду із зазначеним позовом, посилаючись на наступні обставини.
ІНФОРМАЦІЯ_1 померла йрго бабуся ОСОБА_3 . До дня смерті вона проживала та була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
Померла приходиться йому бабусею по лінії його матері ОСОБА_4 .
Родинні відносини зі спадкодавцем підтверджені: 1) його свідоцтвом про народження серія НОМЕР_1 ; 2) витягом з Державного реєстру актів цивільного стану про народження його матері ОСОБА_5 № 00039010942; 3) витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу між ОСОБА_6 та ОСОБА_5 № 00039010238, після чого мати змінила прізвище зі « ОСОБА_7 » на « ОСОБА_8 »; 4) витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу № 00039011904, після чого бабуся змінила прізвище зі « ОСОБА_7 » на « ОСОБА_9 »; 5) свідоцтвом про шлюб бабусі з ОСОБА_10 серія НОМЕР_2 , після чого бабуся змінила прізвище з « ОСОБА_9 » на « ОСОБА_11 ». Копії цих документів долучені до позовної заяви.
Після смерті ОСОБА_3 залишилось спадкове майно:
- земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 4,9200 га, кадастровий номер 1222987000:03:004:0258, розташована на території Шолоховської сільської ради Нікопольського району Дніпропетровської (нині Покровської об`єднаної територіальної громади Нікопольського району Дніпропетровської), яка належала померлій на підставі Державного акта на право приватної власності на землю серія ІІІ-ДП № 068983 виданого 14 січня 2003 року Нікопольською районною державною адміністрацією.
За життя, а саме 22 лютого 2005 року, ОСОБА_12 склала заповіт, згідно якого належну їй земельну ділянку площею 4,920 га, яка належала їй на підставі Державного акта на право приватної власності на землю серія ІІІ-ДП № 068983, заповіла йому - ОСОБА_1 . Даний заповіт було посвідчено секретарем Шолоховської сільської ради Нікопольського району Дніпропетровської області Літун В.В., реєстровий № 42.
Зазначений заповіт за життя спадкодавця не змінювався та не скасовувався.
Відповідно до ч. 1 ст. 1223 ЦК України, право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.
Він являється єдиним спадкоємцем за заповітом після смерті ОСОБА_3 .
Спадкоємців які б мали право на обов`язкову частку у спадщині після смерті ОСОБА_3 немає.
Його мати та відповідно дочка ОСОБА_3 - ОСОБА_13 померла раніше своєї матері, а саме ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Окрім нього, після смерті ОСОБА_3 залишився ще один онук - його рідний брат ОСОБА_2 , який не має жодних претензій на спадщину бабусі.
Постійне місце проживання ОСОБА_3 було зареєстроване в житловому будинку розташованому по АДРЕСА_1 . Хоча реєстрація його місця проживання залишалась за адресою: АДРЕСА_2 , його постійним фактичним місцем проживання з моменту смерті його матері - ІНФОРМАЦІЯ_3 був житловий будинок в якому проживала бабуся по АДРЕСА_1 .
На день смерті ОСОБА_3 , тобто на час відкриття спадщини, він постійно фактично мешкав разом з нею за адресою: АДРЕСА_1 . Це підтверджується Актом про фактичне проживання складеним його сусідами ОСОБА_14 і ОСОБА_15 07.04.2023 року та засвідченого старостою Шолоховського старостинського округу Покровської міської ради Лісніченко Є.О.
Зважаючи на цю обставину, він вважав що спадщина прийнята ним шляхом постійного проживання з померлим на час відкриття спадщини. Саме постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини є підставою для визнання спадкоємця таким що прийняв спадщину, а не лише реєстрація місця його проживання за адресою реєстрації спадкодавця. Адже відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» реєстрація місця проживання або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.
Як роз`яснив Пленум Верховного Суду України в пункті 23 постанови від 30.05.2008 р. № 7 «Про судову практику у справах про спадкування», будь-яка особа, яка постійно проживала разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається такою, що своєчасно прийняла спадщину. П. 23 Пленуму також передбачає, що якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, а не про встановлення факту прийняття спадщини.
Протягом шести місяців з часу відкриття спадщини він не заявив про свою відмову від спадщини, а отже, згідно з ч. 3 ст. 1286 ЦК України він як спадкоємець за заповітом вважається таким, що прийняв спадщину.
Спадкова справа за його заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за заповітом після смерті ОСОБА_3 була відкрита в Покровській міській державній нотаріальній конторі 02.06.2022 року за № 35/2022.
У зв`язку з його зверненням до нотаріальної контори після спливу 6-и місяців з дня смерті спадкодавця, державний нотаріус Покровської міської нотаріальної контори Полянський Ю.М. постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 02 червня 2022 року відмовив йому у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом після смерті ОСОБА_3 та рекомендував для оформлення своїх спадкових прав звернутися до суду.
В судовому порядку йому також необхідно встановити факт постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини.
На підставі вмкладеного, просить суд:
- встановити факт постійного його проживання, разом зі спадкодавцем ОСОБА_3 в житловому будинку розташованому за адресою: АДРЕСА_1 на час відкриття спадщини - ІНФОРМАЦІЯ_1 ;
-визнати за ним право власності на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 4,9200 га, кадастровий номер 1222987000:03:004:0258, розташовану на території Шолоховської сільської ради Нікопольського району Дніпропетровської (нині Покровської об`єднаної територіальної громади Нікопольського району Дніпропетровської), у порядку спадкування за заповітом, після смерті ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Ухвалою суду від 28.06.2023 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито загальне позовне провадження та по справі призначено підготовче судове засідання.
В судове засідання сторони не з`явилися. Від позивача на адресу суду надійшла заява, згідно якої просить розглядати справу без його участі, на позовних вимогах наполягає в повному обсязі. Від відповідача на адресу суду надійшла заява в якій він просить справу слухати у його відсутність, проти задоволення позову не заперечує.
Фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється за відсутності сторін, що відповідає положенням ч. 2 ст. 247 ЦПК України.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
ІНФОРМАЦІЯ_1 померла бабуся позивача ОСОБА_3 . До дня смерті вона проживала та була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
Померла приходиться позивачеві бабусею по лінії його матері ОСОБА_4 .
Родинні відносини позивача зі спадкодавцем підтверджені: 1) свідоцтвом позивача про народження серія НОМЕР_1 ; 2) витягом з Державного реєстру актів цивільного стану про народження матері позивача ОСОБА_5 № 00039010942; 3) витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу між ОСОБА_6 та ОСОБА_5 № 00039010238, після чого мати позивача змінила прізвище зі « ОСОБА_7 » на « ОСОБА_8 »; 4) витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу № 00039011904, після чого бабуся позивача змінила прізвище зі « ОСОБА_7 » на « ОСОБА_9 »; 5) свідоцтвом про шлюб бабусі позивача з ОСОБА_10 серія НОМЕР_2 , після чого бабуся змінила прізвище з « ОСОБА_9 » на « ОСОБА_11 ».
Після смерті ОСОБА_3 залишилось спадкове майно:
- земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 4,9200 га, кадастровий номер 1222987000:03:004:0258, розташована на території Шолоховської сільської ради Нікопольського району Дніпропетровської (нині Покровської об`єднаної територіальної громади Нікопольського району Дніпропетровської), яка належала померлій на підставі Державного акта на право приватної власності на землю серія ІІІ-ДП № 068983 виданого 14 січня 2003 року Нікопольською районною державною адміністрацією.
За життя, а саме 22 лютого 2005 року, ОСОБА_12 склала заповіт, згідно якого належну їй земельну ділянку площею 4,920 га, яка належала їй на підставі Державного акта на право приватної власності на землю серія ІІІ-ДП № 068983, заповіла позивача ОСОБА_1 . Даний заповіт було посвідчено секретарем Шолоховської сільської ради Нікопольського району Дніпропетровської області Літун В.В., реєстровий № 42.
Зазначений заповіт за життя спадкодавця не змінювався та не скасовувався.
Відповідно до ч. 1 ст. 1223 ЦК України, право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.
Позивач являється єдиним спадкоємцем за заповітом після смерті ОСОБА_3 .
Спадкоємців які б мали право на обов`язкову частку у спадщині після смерті ОСОБА_3 немає.
Його мати та відповідно дочка ОСОБА_3 - ОСОБА_13 померла раніше своєї матері, а саме ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Окрім нього, після смерті ОСОБА_3 залишився ще один онук - рідний брат позивача ОСОБА_2 , який не має жодних претензій на спадщину бабусі.
Постійне місце проживання ОСОБА_3 було зареєстроване в житловому будинку розташованому по АДРЕСА_1 . Хоча реєстрація місця проживання позивача залишалась за адресою: АДРЕСА_2 , його постійним фактичним місцем проживання з моменту смерті його матері - ІНФОРМАЦІЯ_3 був житловий будинок в якому проживала бабуся по АДРЕСА_1 .
На день смерті ОСОБА_3 , тобто на час відкриття спадщини, позивач постійно фактично мешкав разом з нею за адресою: АДРЕСА_1 . Це підтверджується Актом про фактичне проживання складеним сусідами ОСОБА_14 і ОСОБА_15 07.04.2023 року та засвідченого старостою Шолоховського старостинського округу Покровської міської ради Лісніченко Є.О.
Зважаючи на цю обставину, суд вважає що спадщина прийнята позивачем шляхом постійного проживання з померлим на час відкриття спадщини. Саме постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини є підставою для визнання спадкоємця таким що прийняв спадщину, а не лише реєстрація місця його проживання за адресою реєстрації спадкодавця.
Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» реєстрація місця проживання або її відсутність не можуть бути умовою реалізації прав і свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України, або підставою для їх обмеження.
Як роз`яснив Пленум Верховного Суду України в пункті 23 постанови від 30.05.2008 р. № 7 «Про судову практику у справах про спадкування», будь-яка особа, яка постійно проживала разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається такою, що своєчасно прийняла спадщину. П. 23 Пленуму також передбачає, що якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, а не про встановлення факту прийняття спадщини.
Протягом шести місяців з часу відкриття спадщини позивач не заявив про свою відмову від спадщини, а отже, згідно з ч. 3 ст. 1286 ЦК України як спадкоємець за заповітом вважається таким, що прийняв спадщину.
Спадкова справа за заявою позивача про видачу свідоцтва про право на спадщину за заповітом після смерті ОСОБА_3 була відкрита в Покровській міській державній нотаріальній конторі 02.06.2022 року за № 35/2022.
У зв`язку з його зверненням до нотаріальної контори після спливу 6-и місяців з дня смерті спадкодавця, державний нотаріус Покровської міської нотаріальної контори Полянський Ю.М. постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 02 червня 2022 року відмовив позивачу у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом після смерті ОСОБА_3 та рекомендував для оформлення спадкових прав звернутися до суду.
Враховуючи обставини справи, суд вважає за необхідне позов задовольнити.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 16, 392, 1223, 1268 ЦК України, ст. 293, 315 ЦПК України, -
В И Р І Ш И В:
Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 разом зі спадкодавцем ОСОБА_3 в житловому будинку розташованому за адресою: АДРЕСА_1 на час відкриття спадщини - ІНФОРМАЦІЯ_1 ;
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 право власності на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 4,9200 га, кадастровий номер 1222987000:03:004:0258, розташовану на території Шолоховської сільської ради Нікопольського району Дніпропетровської (нині Покровської об`єднаної територіальної громади Нікопольського району Дніпропетровської), у порядку спадкування за заповітом, після смерті ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .
На рішення може бути подана апеляційна скарга до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя: О. В. Рунчева
Суд | Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 16.02.2024 |
Оприлюднено | 14.03.2024 |
Номер документу | 117614828 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Рунчева О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні