Рішення
від 13.03.2024 по справі 332/3575/23
ЗАВОДСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. ЗАПОРІЖЖЯ

Заводський районний суд м. Запоріжжя

Справа № 332/3575/23

Провадження №: 2/332/117/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е МУ К Р А Ї Н И

13 березня 2024 р.

Заводський районний суд м. Запоріжжя у складі:

Головуючого судді - Марченко Н.В.,

при секретарі Петракей Р.С.

розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в залі судових засідань Заводського районного суду м. Запоріжжя цивільну справу за позовом ОСОБА_1 в особі представника адвоката Зінченка М.В. до Малобілозерської сільської військової адміністрації Василівського району Запорізької області, ОСОБА_2 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини..

ВСТАНОВИВ:

26.06.2023 року позивач ОСОБА_1 звернулася до суду із позовною заявою до Виконавчого комітету Малобілозерської сільської ради Василівського району Запорізької області, ОСОБА_2 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.. В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її матір ОСОБА_3 . Після смерті матері позивача відкрилася спадщина, до складу якої входить житловий будинок, земельна ділянка (пай) та банківський вклад. Спадкоємцями першої черги за законом до майна померлої ОСОБА_3 є її діти.

Позивач як спадкоємець першої черги за законом, від спадщини матері не відмовлялася, проте не прийняла спадщину у встановлений законом 6-ти місячний строк з поважних причин, оскільки наміру звернутись вчасно із зазначеною заявою до нотаріуса завадили військова агресія російської федерації проти України та необізнаність позивача щодо законодавства стосовно прийняття спадщини у період дії воєнного стану.

За таких підстав, позивач просить суд визначити їй додатковий строк протягом трьох місяців з дня набрання законної сили рішенням суду, для подання заяви про прийняття спадщини за законом, після смерті її матері ОСОБА_3 .

Ухвалою судді Заводського районного суду м. Запоріжжя від 28.06.2023 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження із призначенням підготовчого засідання.

До початку підготовчого засідання ОСОБА_1 в особі представника адвоката Зінченка М.В. за допомогою підсистеми «Електронний суд» надіслала на адресу суду позовну заяву із зазначенням належного відповідача у справі, а саме неналежного відповідача - Виконавчий комітет Малобілозерської сільської ради Василівського району Запорізької області замінено належним на Малобілозерську сільську військову адміністрацію Василівського району Запорізької області та на виконання вимог, передбачених ч. 7 ст. 43 ЦПК України до позовної заяви долучено квитанцію про доставку документів до зареєстрованого Електронного кабінету користувача ЄСІТС.

13.03.2024 року у підготовче засідання позивач та її представник не з`явилися, через канцелярію суду представником позивача адвокатом Зінченко М.В. подано клопотання про розгляд справи за його та позивача відсутності, позовні вимоги підтримують у повному обсязі.

Відповідач ОСОБА_2 у підготовче засідання не з`явився, через канцелярію суду ним подано клопотання про визнання позову у повному обсязі. Розгляд справи просить провести за його відсутності.

Представник відповідача Малобілозерської сільської військової адміністрації Василівського району Запорізької області у підготовче засідання не з`явився, через канцелярію суду подав клопотання про розгляд справи без його участі, проти задоволення позовних вимог не заперечує.

Відповідно до ч.1 ст.206 ЦПК України позивач може відмовитись від позову, а відповідач визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.

Відповідно до ч.3 ст.200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем. В підготовче судове засідання відповідач ОСОБА_2 представник відповідача Малобілозерської сільської військової адміністрації Василівського району Запорізької області надали клопотання про те, що проти позовних вимог не заперечують. За таких підстав суд, у відповідності з вимогами ч.3 ст.200 ЦПК України, вважає за можливе ухвалити рішення за результатами підготовчого провадження у зв`язку із визнанням позову відповідачем.

На підставі ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Дослідивши письмові докази, встановивши факти та відповідні правовідносини, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з нижченаведених підстав.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 приходиться ОСОБА_3 донькою, що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , виданим 01.09.1981 року Малобілозерською сільською радою Василівського районного суду Запорізької області (а.с.11). ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати позивача ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть виданого за актовим записом № 260 від 15.11.2021 року Виконавчим комітетом Малобілозерської сільської ради Василівського району Запорізьокої області. Місце смерті зазначено місто Дніпрорудне Василівського району Запорізької області (а.с.12). Внаслідок смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина до складу якої входить житловий будинок, земельна ділянка (пай) та банківський вклад. Спадкоємцями першої черги спадкування за законом до майна померлої ОСОБА_3 є її діти ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , які приходяться одне одному братом та сестрою. . За життя мати позивача заповіт не складала.

Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (частина перша статті 1269 ЦК України).

Таким чином, право на спадщину виникає з моменту її відкриття, і закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав зі спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Згідно з ч.3 ст.1272 ЦК України за позовом спадкоємця, що пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Позивач постійно проживає і працює в м. Запоріжжя. Мати позивача проживала в с.Мала Білозерка Василівського району Запорізької області, що за 100 км від м. Запоріжжя. Тому, позивач запланувала подачу заяви для прийняття спадщини у період своєї відпустки, на березень 2022 року.

Відповідно до Указу Президента України №64/2022 від 24.02.2022 року "Про введення воєнного стану в Україні" затвердженого Законом України № 2102-ІХ від 24.02.2022 року в Україні введено воєнний стан з 05 год. 30 хв. 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який неодноразово було продовжено.

Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 75 від 25 квітня 2022 року, був зареєстрований в у Міністерстві юстиції України 25 квітня 2022 року за № 453/37789 Перелік територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), а також надалі Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309 затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією.

Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 22 грудня 2022 року № 309 (зі змінами відповідно до наказу 30 від 05.02.2024 року затверджено уточнений перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих РФ, Дніпрорудненська міська територіальна громада до складу якої входить м. Дніпрорудне окупована з 13.03.2022 року і по теперішній час.

Позивач вважаючи, що на час воєнного стану перебіг строку для

прийняття спадщини зупинено, відповідно до Постанови КМУ від 24 червня 2022 року №719 та роз`яснення Міністерства юстиції України від 11 липня 2022 року перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття зупиняється на час дії воєнного стану, але не більше ніж на 4 місяці, а відповідно до Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачені певні обмеження і заборони здійснення економічної діяльності. Зокрема, відповідно до ч. 2 ст. 13 цього Закону здійснення господарської діяльності юридичними особами (державні нотаріальні контори), фізичними особами - підприємцями та фізичними особами, які провадять незалежну професійну діяльність (до яких відносяться нотаріуси), місцезнаходженням (місцем проживання) яких є тимчасово окупована територія, дозволяється виключно після зміни їхньої податкової адреси на іншу територію України та будучи переконаною, що Василівська нотаріальна контора та приватні нотаріуси, які здійснюють нотаріальні дії в межах Василівського нотаріального округу у зв`язку з окупацією не здійснюють нотаріальні дії і такі дії на період воєнного стану зупинені вчасно не звернулася до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини за законом.

Однак, згодом, 16.06.2023 року позивач звернулась до приватного нотаріуса Харченко Ю.Г. із заявою про прийняття спадщини. Проте, позивачу було повідомлено, що для оформлення спадщини спадкоємцю необхідно її прийняти, а для прийняття спадщини законом встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини позивач обґрунтовує об`єктивною неможливістю, яка полягає у її необізнаності законодавства, стосовно прийняття спадщини в період дії воєнного стану та введені воєнного стану на території України.

Відповідно до вимог статті 1220 ЦК України, спадщина відкривається внаслідок смерті особи, або оголошення її померлою.

На підставі вимог статті 1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Відповідно доУказу Президента України №64/2022 від 24.02.2022 року "Про введення воєнного стану в Україні"затвердженогоЗаконом України № 2102-ІХ від 24.02.2022 рокув Україні введено воєнний стан з 05 год. 30 хв. 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який неодноразово було продовжено.

Спадкоємець за заповітом або за законом може відмовитися від прийняття спадщини протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу. Заява про відмову від прийняття спадщини подається нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини (ч. 1 ст. 1273 ЦК України).

Так, згідно з п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 164 «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану», в редакції, чинній по 17.06.2023, було установлено, що перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття зупиняється на час дії воєнного стану, але не більше ніж на чотири місяці. Свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення строку для прийняття спадщини.

Однак, 19 червня 2023 року, набрав чинності підпункт 2 пункту 3 постанови КМУ від 09 травня 2023 року № 469 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо нотаріату, державної реєстрації та функціонування державних електронних інформаційних ресурсів в умовах воєнного стану», яким виключено пункт 3 постанови КМУ від 28 лютого 2022 року № 164 «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану», якою було встановлено, що протягом строку для прийняття спадщини або відмови від його ухвалення зупиняється на час дії воєнного стану, але не більше ніж на 4 місяці та свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення терміну для прийняття спадщини.

За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Враховуючи фактичні обставини справи, проаналізувавши доводи позивача з приводу поважності пропуску строку для прийняття спадщини та надані докази для підтвердження вказаних обставин, тимчасовою окупацією міста Дніпрорудне Василівського району Запорізької області, введенням воєнного стану на території України, суд дійшов висновку про поважність причин пропуску позивачем строку, передбаченогост.1270ЦК України на звернення із заявою про прийняття спадщини за законом, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для неї щодо подачі заяви про прийняття спадщини та виходячи з аналізу норм права, що регулюють спірні правовідносини, вважає за необхідне позовні вимоги задовольнити, визначивши позивачу додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини за законом після смерті матері ОСОБА_3 у три місяці з дня набрання рішенням суду законної сили.

Керуючись ст. ст. 200, 206, 258, 259, 263-265 ЦПК України

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 в особі представника адвоката Зінченка М.В. до Малобілозерської сільської військової адміністрації Василівського району Запорізької області, ОСОБА_2 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , додатковий строк для подання заяви на прийняття спадщини за законом, яка відкрилася після смерті ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , протягом трьох місяців з моменту набрання судовим рішенням законної сили .

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.

Суддя Н.В.Марченко

СудЗаводський районний суд м. Запоріжжя
Дата ухвалення рішення13.03.2024
Оприлюднено14.03.2024
Номер документу117617471
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —332/3575/23

Рішення від 13.03.2024

Цивільне

Заводський районний суд м. Запоріжжя

Марченко Н. В.

Ухвала від 28.06.2023

Цивільне

Заводський районний суд м. Запоріжжя

Марченко Н. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні