Справа № 598/300/24
провадження № 2/598/172/2024
РІШЕННЯ
іменем України
"13" березня 2024 р. Збаразький районний суд Тернопільської області
в складі:
головуючого судді Левків А.І.
при секретарі Яциковській О.Р.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Збаража, в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін, справу за позовом ОСОБА_1 до Приватного агропромислового підприємства «Збаразьке» (адреса: м.Збараж вул.Д.Галицького, 109 Тернопільської області) про розірвання договору оренди землі та стягнення заборгованості орендній платі,
встановив:
До суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до ПАП «Збаразьке» про розірвання договору оренди землі та стягнення заборгованості орендній платі.
Зокрема позивач просить розірвати договір оренди землі від 06 березня 2009 року зі змінами укладеними між ОСОБА_1 і ПАП «Збаразьке» та додаткову угоду до даного договору від 18 жовтня 2017 року, зареєстровану приватним нотаріусом Джулою О.М., реєстраційний запис № 377225649 від 24 жовтня 2017 року.
Крім того, позивач просить суд стягнути з відповідача 20000 грн. заборгованості по невиплаченій орендній платі за 2021 рік та 2023 рік.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що 06 березня 2009 року між ОСОБА_2 та ПАП «Збаразьке» був укладений договір оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення площею 2,0785 га, кадастровий номер 6122410100:01:001:0129 терміном на 10 років. У зв`язку з смертю ОСОБА_2 вказана земельна ділянка перейшла у спадок ОСОБА_1 .. 18 жовтня 2017 року між ОСОБА_1 та ПАП «Збаразьке» була укладена додаткова угода до вищевказаного договору оренди землі згідно якої до нього було внесено зміни, а саме змінено Орендодавця із ОСОБА_2 на ОСОБА_1 , а також договір укладено на 15 років. Відповідно до п.5 додаткової угоди внесено зміни в п.9 договору оренди згідно яких орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі готівкою через касу Орендаря з письмовим підтвердженням Орендодавця факту отримання готівки в день її одержання. Розмір орендної плати у рік складає 3038,40 грн., що становить 3% від нормативної грошової оцінки землі або у натуральній чи відробітковій формі по діючим цінам на продукцію, роботи та послуги. Відповідач, в порушення вказаних умов договору, не здійснив виплату орендної плати за 2021 рік та 2023 рік, що відповідно до п.38 договору оренди є підставою для розірвання договору оренди землі внаслідок невиконання другою стороною обов`язків передбачених договором. Внаслідок неналежного виконання відповідачем своїх зобов`язань позивач звернувся до суду із вказаним позовом.
Позивач в судове засідання не з`явився, однак від нього до суду надійшла заява про розгляд справи без його участі, позов підтримує та в уточнення позовних вимог просить суд стягнути з відповідача 23000 грн. заборгованості по невиплаченій орендній платі за 2021 рік та 2023 рік.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, однак від нього до суду надійшла заява про розгляд справи без його участі.
Неявка сторін за наведених обставин не перешкоджає розгляду справи по суті.
Суд, розглянувши справу за наявними доказами, встановив наступні обставини.
06 березня 2009 року між ОСОБА_2 та ПАП «Збаразьке» був укладений договір оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення площею 2,0785 га, кадастровий номер 6122410100:01:001:0129 терміном на 10 років, що підтверджується копією договору оренди землі (а.с.17-18).
Згідно свідоцтва про право на спадщину за заповітом від 15.02.2016 р. вказану земельну ділянку після смерті ОСОБА_2 успадкував ОСОБА_1 (а.с.6).
18 жовтня 2017 року між ОСОБА_1 та ПАП «Збаразьке» була укладена додаткова угода до вищевказаного договору оренди землі із рядом змін, зокрема, змінено Орендодавця із ОСОБА_2 на ОСОБА_1 , а також договір укладено на 15 років (а.с.5).
Відповідно до додаткової угоди внесено зміни до п.9 договору оренди відповідно до якого орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі готівкою через касу Орендаря з письмовим підтвердженням Орендодавця факту отримання готівки в день її одержання. Розмір орендної плати у рік складає 3038,40 грн., що становить 3% від нормативної грошової оцінки землі або у натуральній чи відробітковій формі по діючим цінам на продукцію, роботи та послуги.
Згідно п.11 договору оренди землі від 06 березня 2009 року орендна плата вноситься щорічно до 31 грудня.
Відповідно до п. 38 вказаного договору його дія припиняється шляхом його розірвання, зокрема, за рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов`язків, передбачених договором.
У своєму позові позивач вказує, як на причину розірвання договору оренди землі, несплату орендної плати за користування земельною ділянкою за 2021 та 2023 роки, що підтверджується довідкою виданою ПАП «Збаразьке» 21 лютого 2024 року №21/02-1. Розмір заборгованості становить 23000 грн..
Крім того, відповідачем не надано суду жодного доказу, що на час розгляду справи в суді він виплатив позивачу прострочену орендну плату.
Статтею 4 ЦПК України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав.
Відповідно до ст. 5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Відповідно до ст. 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін.
Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбаченому цим Кодексом випадках.
Відповідно до ст.81 ЦПК України кожна із сторін зобов`язана довести ті обставини на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
У разі посилання учасника справи на невчинення іншим учасником справи певних дій або відсутність певної події суд може зобов`язати такого іншого учасника справи надати відповідні докази вчинення цих дій або наявності певної події. У разі ненадання таких доказів суд може визнати обставину невчинення відповідних дій або відсутності події встановленою.
Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів, а також інших випадків, передбачених цим Кодексом.
Згідно ст.83 ЦПК України позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом з поданням позовної заяви.
Якщо доказ не може бути поданий у встановлений законом строк з об`єктивних причин, учасник справи повинен про це письмово повідомити суд та зазначити: доказ, який не може бути подано; причини, з яких доказ не може бути подано у зазначений строк; докази, які підтверджують, що особа здійснила всі залежні від неї дії, спрямовані на отримання вказаного доказу.
Згідно ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оренду землі» (надалі Закону) оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Згідно ст. 13 Закону договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Відповідно до ст.ст.21, 22 Закону України «Про оренду землі» Орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі.
Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Орендна плата справляється у грошовій формі.
За згодою сторін розрахунки щодо орендної плати за землю можуть здійснюватися у натуральній формі. Розрахунок у натуральній формі має відповідати грошовому еквіваленту вартості товарів за ринковими цінами на дату внесення орендної плати.
Згідно ст. 32 ЗУ » Про оренду землі» на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов`язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об`єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.
Відповідно до вимог ст. 629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.
Згідно ч.1 ст. 638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні, або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однією із сторін має бути досягнуто згоди.
Згідно ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що розраховувала при укладенні договору.
Відповідно до ст.141 Земельного кодексу України однією із підстав припинення права користування земельною ділянкою є систематична несплата орендної плати.
Дослідивши матеріали справи в межах позовних вимог та на підставі наявних доказів, суд, приходить до висновку, що позов слід задовольнити, оскільки судом встановлено, що відповідач неналежним чином виконує умови договору оренди землі, а саме не сплатив позивачу орендну плату за 2021 та 2023 роки, що є підставою для розірвання договору оренди землі, а також стягнення заборгованості по виплаті орендної плати за вказані роки в розмірі 23000 грн..
Відповідно до ст.141 ЦПК України суд вважає за доцільне стягнути з відповідача в користь позивача 2422,40 грн. сплаченого судового збору.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 4, 5, 12, 13, 81, 83, 84, 89, 141, 223, 263-265, 273, 280 ЦПК України, суд,
ухвалив:
Позов задовольнити.
Розірвати договір оренди земельної ділянки від 06 березня 2009 року, що зареєстрований у Збаразькому районному відділу Тернопільської регіональної філії центру державного земельного кадастру, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 13 травня 2009 року за № 040964800613 та додаткову угоду по даному договору від 18 жовтня 2017 року, що зареєстрована приватним нотаріусом Джулою О.М. 19 жовтня 2017 року , номер запису про речове право 22974424.
Стягнути з Приватного агропромислового підприємства «Збаразьке» (юридична адреса: вул.Д.Галицького, 109 м.Збараж Тернопільської області, код ЄДРПОУ 30556748) в користь ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) 23000 (двадцять три тисячі) гривень заборгованості по виплаті орендної плати.
Стягнути з Приватного агропромислового підприємства «Збаразьке» (юридична адреса: вул.Д.Галицького, 109 м.Збараж Тернопільської області, код ЄДРПОУ 30556748) в користь ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) 2420,40 грн. (дві тисячі чотириста двадцять гривень сорок копійок) сплаченого судового збору.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Тернопільського апеляційного суду Тернопільської області через Збаразький районний суд Тернопільської області протягом тридцяти днів з дня його складання.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення складено 13 березня 2024 року.
СУДДЯ Андрій ЛЕВКІВ
Суд | Збаразький районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 13.03.2024 |
Оприлюднено | 15.03.2024 |
Номер документу | 117618676 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: що виникають з договорів оренди |
Цивільне
Збаразький районний суд Тернопільської області
Левків А. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні