ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Набережна, 26-А, м. Рівне, 33013, тел. (0362) 62 03 12, код ЄДРПОУ: 03500111,
e-mail: inbox@rv.arbitr.gov.ua, вебсайт: https://rv.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
"12" березня 2024 р.м. РівнеСправа №918/1246/23
Господарський суд Рівненської області у складі головуючого судді Пашкевич І.О., за участі секретаря судового засідання Ярощук О.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Європейська агенція з повернення боргів" (вул. Петлюри Симона, 30, м. Київ, 01032; адреса для листування: 07400, Київська обл., м. Бровари, вул. Лісова, буд. 2, поверх № 4; код ЄДРПОУ 35625014 про визнання грошових вимог кредитора
у справі за заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про неплатоспроможність
у судове засідання учасники справи не з`явилися
Згідно з ч. 3 ст. 222 ГПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою технічного засобу не здійснюється.
ВСТАНОВИВ:
11 грудня 2023 року до Господарського суду Рівненської області надійшла заява ОСОБА_1 про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність.
Ухвалою від 15.12.2023 прийнято заяву ОСОБА_1 про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність. Підготовче засідання призначено на 26.12.2023 (з урахуванням ухвали від 25.12.2023 про виправлення описки).
Ухвалою від 23.12.2023, серед іншого, відкрито провадження у справі про неплатоспроможність боржника - ОСОБА_1 . Введено процедуру реструктуризації боргів боржника. Введено мораторій на задоволення вимог кредиторів строком на 120 днів. Призначено керуючим реструктуризацією фізичної особи ОСОБА_1 арбітражного керуючого Біленка Романа Івановича/ Заборонено ОСОБА_1 відчужувати майно. Строк виконання всіх грошових зобов`язань ОСОБА_1 вважається таким, що настав 26.12.2023. Встановлено керуючому реструктуризацією боржника строк до 25.01.2024 для подачі до Господарського суду Рівненської області відомостей про результати розгляду вимог кредиторів (письмові нормативно-обґрунтовані пояснення по кожному з кредиторів, витяги з державних реєстрів заборон щодо майна боржника, а також, при наявності, письмові заперечення боржника щодо вимог кредиторів), а також доказів повідомлення кредиторів про дату проведення попереднього засідання суду. Визначено дату проведення попереднього судового засідання 20.02.2024.
Ухвалою від 20.02.2024 визнано грошові вимоги кредитора Акціонерного товариства "Сенс Банк» до ОСОБА_1 у розмірі 128 979 грн 17 коп. - друга черга задоволення. Включено до витрат, пов`язаних з провадженням у справі про неплатоспроможність витрати на оплату судового збору Акціонерного товариства "Сенс Банк» у розмірі 4 844 грн 80 коп. Визнано грошові вимоги кредитора Акціонерного товариства "Перший Український Міжнародний Банк" до ОСОБА_1 у розмірі 184 664 грн 04 коп. - друга черга задоволення (без права вирішального голосу на зборах кредиторів ОСОБА_1 ). Включено до витрат, пов`язаних з провадженням у справі про неплатоспроможність ОСОБА_1 витрати на оплату судового збору Акціонерного товариства "Перший Український Міжнародний Банк" у розмірі 4 844 грн 80 коп. Зобов`язано керуючого реструктуризацією фізичної особи ОСОБА_1 арбітражного керуючого Біленка Романа Івановича протягом трьох робочих днів після постановлення даної ухвали за результатами попереднього засідання письмово повідомити кредиторів про місце і час проведення зборів кредиторів. Докази направлення повідомлення надати суду. Зобов`язано керуючого реструктуризацією фізичної особи ОСОБА_1 арбітражного керуючого Біленка Романа Івановича організувати проведення та провести збори кредиторів, які мають відбутися не пізніше 14 днів з дня постановлення даної ухвали. Призначено засідання господарського суду, на якому буде розглянуто погоджений кредиторами план реструктуризації боргів або прийнято рішення про перехід до процедури погашення боргів чи про закриття провадження у справі на 28.03.2024.
20 лютого 2024 року на поштову адресу Господарського суду Рівненської області від Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Європейська агенція з повернення боргів" надійшла заява про грошові вимоги кредитора до боржника у справі № 918/1246/23.
Ухвалою від 22.02.2024 заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Європейська агенція з повернення боргів" з грошовими вимогами до боржника прийнято та призначено її до розгляду у судовому засіданні на 12.03.2024. Зобов`язано керуючого реструктуризацією надати суду у строк до 07.03.2024 (включно) відомості про результати розгляду грошових вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Європейська агенція з повернення боргів" (письмові нормативно-обґрунтовані пояснення, а також, при наявності, письмові заперечення боржника щодо вимог кредитора), та докази направлення заявнику відомостей про результати розгляду його заяви.
26 лютого 2024 року ввід керуючого реструктуризацією надійшло клопотання про приєднання до матеріалів справи доказів надсилання кредиторам електронного запиту про проведення перших зборів кредиторів боржника шляхом опитування. До запиту додано копію звіту про результати перевірки декларацій про майновий стан боржника.
05 березня 2024 року від представника боржника ОСОБА_2 надійшла заява про проведення судового засідання 12.03.2024 без його участі та участі боржника.
06 березня 2024 року від керуючого реструктуризацією надійшли:
- повідомлення про результати розгляду грошових вимог до боржника Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Європейська агенція з повернення боргів". У даному повідомленні ОСОБА_3 визнає вимоги конкурсного кредитора у повному обсязі;
- клопотання про проведення судового засідання 12.03.2024 без участі арбітражного керуючого Біленка Романа Івановича.
У судове засідання 12.03.2024 боржник, керуючий реструктуризацією, кредитори АТ "Сенс Банк" та АТ "ПУМБ" та заявник кредиторських вимог не з`явилися. Про час, дату та місце проведення судового засідання повідомлені належним чином.
Згідно з ч. 3 ст. 196 ГПК України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Згідно з ч. 1 ст. 202 ГПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Зважаючи на те, що явка представників учасників справи у судове засідання не визнавалася обов`язковою та з огляду на наявність заяв представника боржника і керуючого реструктуризацією, - суд дійшов висновку про можливість проведення судового засідання по розгляду заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Європейська агенція з повернення боргів" з грошовими вимогами до боржника без участі учасників справи та заявника даних грошових вимог.
Дослідивши матеріали заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Європейська агенція з повернення боргів" на предмет дотримання імперативного процесуального строку встановленого законом на звернення до суду із означеною кредиторською заявою, судом встановлено наступне.
28 грудня 2023 року на офіційному веб-порталі судової влади України https://supreme.court.gov.ua/supreme/pro_sud/og_pov/?d=72187v=551cdf7973t=6 оприлюднено оголошення про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність фізичної особи ОСОБА_1 . Номер публікації: НОМЕР_2 Дата публікації на сайті ВГСУ: 28.12.2023 18:55 год.
Відповідно до ч. 1 ст. 122 КУзПБ подання кредиторами грошових вимог до боржника та їх розгляд керуючим реструктуризацією здійснюються в порядку, визначеному цим Кодексом для юридичних осіб.
Згідно з ч. 1 ст. 45 КУзПБ конкурсні кредитори за вимогами, що виникли до дня відкриття провадження у справі про банкрутство, зобов`язані подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх підтверджують, протягом 30 днів з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство.
Відлік строку на заявлення грошових вимог кредиторів до боржника починається з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство.
Відтак строк на заявлення грошових вимог кредиторів до боржника у справі № 918/1246/23 тривав до 29.01.2024 включно.
20 лютого 2024 року на поштову адресу Господарського суду Рівненської області від Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Європейська агенція з повернення боргів" надійшла заява про грошові вимоги кредитора до боржника у справі № 918/1246/23.
З урахуванням викладеного, суд констатує, що заява Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Європейська агенція з повернення боргів" надійшла поза межами процесуального строку, встановленого КУзПБ.
Відповідно до ч. 1 ст. 122 КУзПБ подання кредиторами грошових вимог до боржника та їх розгляд керуючим реструктуризацією здійснюються в порядку, визначеному цим Кодексом для юридичних осіб.
Відповідно до ч. 4 ст. 45 КУзПБ для кредиторів, вимоги яких заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, усі дії, вчинені у судовому процесі, є обов`язковими так само, як вони є обов`язковими для кредиторів, вимоги яких були заявлені протягом встановленого строку. Вимоги кредиторів, заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, задовольняються в порядку черговості, встановленої цим Кодексом. Кредитори, вимоги яких заявлені після завершення строку, визначеного частиною першою цієї статті, є конкурсними, однак не мають права вирішального голосу на зборах та комітеті кредиторів.
Проаналізувавши положення ч. 1 ст. 45, ч. 1 ст. 122 КУзПБ, суд дійшов висновку, що законодавцем покладено обов`язок доказування наявності кредиторських вимог у справі про неплатоспроможність саме на кредитора. До такого обов`язку також належить подання сукупності документів, які дозволять суду переконатися в обґрунтованості грошових вимог кредитора. А неподання такої сукупності документів може мати наслідком відмову суду у визнанні спірних вимог кредитора.
Господарський суд, розглянувши заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Європейська агенція з повернення боргів" (далі - ТОВ «ФК «ЄАПБ») про визнання його кредитором встановив наступне.
В обґрунтування заяви про визнання кредитором Товариство з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Європейська агенція з повернення боргів" вказує, що 19.02.2022 між ОСОБА_1 та Товариством з обмеженою відповідальністю «ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ «ІНВЕСТРУМ» було укладено Договір про надання фінансового кредиту № 21617-02/2022, а 06.02.2022 між ОСОБА_1 та Товариством з обмеженою відповідальністю «ЛІНЕУРА УКРАЇНА» було укладене Договір № 2909055 про надання коштів на умовах споживчого кредиту.
За умовами даних договорів боржник зобов`язалася повернути кошти, сплатити проценти за користування та виконати інші зобов`язання в повному обсязі у строки і на умовах, передбачених договорами. Однак, ОСОБА_1 не виконала свого обов`язку та припинила повертати надані позики в передбачені строки.
08 грудня 2022 року між Товариством з обмеженою відповідальністю «ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ «ІНВЕСТРУМ» та ТОВ «ФК «ЄАПБ» укладено Договір факторингу № 08122022, у відповідності до умов якого та згідно Реєстру Боржників від 08.12.2022 ТОВ «ФК «ЄАПБ» набуло право вимоги заборгованості до ОСОБА_1 за Договором про надання фінансового кредиту № 21617-02/2022 від 19.02.2022, укладеним з ТОВ «ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ «ІНВЕСТРУМ», в загальному розмірі 30 460,00 грн., з яких: 10 000,00 грн - сума основного боргу; - 20 460,00 грн - сума заборгованості за процентами.
19 липня 2023 року між Товариством з обмеженою відповідальністю та ТОВ «ФК «ЄАПБ» укладено Договір факторингу № 19072023, у відповідності до умов якого та згідно Реєстру Боржників від 19.07.2023 ТОВ «ФК «ЄАПБ» набуло право вимоги заборгованості до ОСОБА_1 за Договором № 2909055 від 06.02.2022 про надання коштів на умовах кредиту, укладеним з ТОВ «ЛІНЕУРА УКРАЇНА», в загальному розмірі 44 011 грн 71 коп., з яких: 9 539 грн 64 коп. - сума основного боргу; 34 472 грн 07 коп. - сума заборгованості за процентами.
Оскільки на рахунки ТОВ «ФК «ЄАПБ» від ОСОБА_1 не надходило жодних платежів по вказаних Договорах, що підтверджується оборотно-сальдовою відомістю по рахунку 3521 за 08.12.2022-06.02.2024 та 19.07.2023 - 06.02.2024, - відтак заборгованість боржника складає 74 471 грн 71 коп. На дану суму ТОВ «ФК «ЄАПБ» просить суд визнати його кредитором.
Відповідно до ч. 1, ч. 3 ст. 3 ГПК України, судочинство в господарських судах здійснюється відповідно до Конституції України, цього Кодексу, Закону України "Про міжнародне приватне право", Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України. Судочинство у господарських судах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
За змістом ч. 3 ст. 13 ГПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
В силу ч. 1, ч. 2 ст. 73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Згідно ч. 1 ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відповідно до ст. 76 ГПК України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Згідно ст. 79 ГПК України, наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
За змістом ст. 86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Частиною 4 ст. 236 ГПК України визначено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
За змістом постанови Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 01.12.2022 у справі № 918/1154/21, розглядаючи кредиторські вимоги, суд має належним чином дослідити сукупність поданих заявником доказів (договори, накладні, акти, судові рішення, якими вирішено відповідний спір, тощо), перевірити їх, надати оцінку наявним у них невідповідностям (за їх наявності), та аргументам, запереченням щодо цих вимог з урахуванням чого з`ясувати, чи є відповідні докази підставою для виникнення у боржника грошового зобов`язання (аналогічний висновок викладено у постанові Верховного Суду від 21.06.2022 у справі № 902/90/21).
Водночас, заявник сам визначає докази, які на його думку підтверджують заявлені вимоги (постанови Верховного Суду від 26.02.2019 у справі № 908/710/18, від 25.06.2019 у справі № 922/116/18, від 15.10.2019 у справі № 908/2189/17, від 24.10.2019 у справі №910/10542/18, від 07.11.2019 у справі № 904/9024/16).
Проте, обов`язок надання правового аналізу поданих кредиторських вимог, підстав виникнення грошових вимог кредиторів до боржника, їх характеру, встановлення розміру та моменту виникнення цих грошових вимог, покладений на господарський суд, в провадженні якого перебуває справа про банкрутство. Під час розгляду заявлених грошових вимог суд користується правами та повноваженнями наданими йому процесуальним законом. Суд самостійно розглядає кожну заявлену грошову вимогу, перевіряє її відповідність чинному законодавству та за результатами такого розгляду визнає або відхиляє частково чи повністю грошові вимоги кредитора (подібні правові позиції викладені у постановах Верховного Суду від 18.04.2018 у справі № 914/1126/14, від 26.02.2019 у справі № 908/710/18, від 24.10.2019 у справі № 910/10542/18, від 02.06.2022 у справі № 917/1384/20).
За висновком Верховного Суду у складі палати для розгляду справ про банкрутство Касаційного господарського суду, наведеним у постанові від 20.06.2019 у справі №915/535/17, мотиви, за якими суд дійшов висновку про визнання вимог кредиторів у тому чи іншому розмірі чи про відмову у їх визнанні, можуть бути відображені як в індивідуальній (самостійній, окремій) ухвалі, так і в ухвалі за результатами розгляду вимог усіх кредиторів. Інший варіант викладення мотивів прийнятого рішення щодо розміру вимог кредиторів може бути таким - мотиви наводяться в індивідуальній (самостійній, окремій) ухвалі, а в ухвалі за результатами розгляду вимог усіх кредиторів мотиви можуть бути не відображеними, однак повинно міститися посилання на ухвалу з приводу розгляду вимог кожного конкретного кредитора.
Господарський суд, розглянувши заяву ТОВ «ФК «ЄАПБ» про визнання його кредитором, дослідивши матеріали справи та повідомлення арбітражного керуючого про результати розгляду вимоги кредитора до боржника, дійшов висновку про визнання грошових вимог ТОВ «ФК «ЄАПБ» на загальну суму 74 471 грн 71 коп. з огляду на наступне.
Судом встановлено, що 19.02.2022 між ОСОБА_1 (далі - клієнт) та Товариством з обмеженою відповідальністю «ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ «ІНВЕСТРУМ» (далі - Товариство) було укладено Договір про надання фінансового кредиту № 21617-02/2022 (далі - Договір - 1).
Згідно з розділом 1 Договору-1 Товариство надає Клієнту фінансовий кредит в розмірі 10000.00 грн на умовах строковості, зворотності, платності (далі - кредит), а Клієнт зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти за користування кредитом в порядку та на умовах, визначених цим Договором. Тип кредиту: кредит. Мета отримання кредиту: на власні потреби Клієнта Кредит налається строком на 30 днів, тобто до 20.03.2022. Дата надання кредиту 19.02.2022. За користування кредитом Клієнт сплачує Товариству 182, 5% (процентів) річних від суми кредиту в розрахунку 0.50% (процентів) на добу. Кредит надасться без забезпечення у вигляді застави. Надання кредиту та зміна суми кредиту надається на основі оцінки кредитоспроможності (платоспроможності) Клієнта, на власний розсуд Товариства. Клієнту, який не пройшов первинний скоринг Товариства при подачі заявки, Товариство має право запропонувати інші умови кредитування, які Клієнт може прийняти або відмовитись. Кредит таким Клієнтам надається за стандартною процентною ставкою 3% на добу в межах суми 2000 грн та на них не розповсюджуються умови п 1.5. та п, 1.6 цього Договору. Для Клієнта, якому Товариство вперше надає кредит, діє акційний період і нарахування процентів в цей час здійснюється за ставкою 0.5% на добу за умови повного повернення кредиту протягом 30 днів з моменту надання кредиту. З метою поглиблення довіри до Товариство Клієнту може бути запропонований індивідуальний промокод для зниження стандартної процентної ставки, яка становить 2.5% на добу. Кредит надається Клієнту в безготівковій формі у національній валюті на реквізити платіжної банківської картки, вказаної Клієнтом. Невід`ємною частиною цього Договору є Правило надання коштів у позику, в тому числі і на умовах фінансового кредиту фінансового кредиту, які розмішені на сайтах Товариства - https://www.zecredit.com.ua.
Відповідно до п. 2.1. Договору-1 сторони домовилися, що повернення кредиту та сплата процентів за користування кредитом здійснюватимуться згідно з графіком платежів, який є невід`ємною частиною цього Договору.
Клієнт здійснив оформлення кредиту шляхом заповнення Заявки на отримання кредиту на Сайті Товариства, вказавши всі дані, зазначені в заявці як обов`язкові для заповнення. Всі документи щодо надання Кредиту підписані Клієнтом з використанням електронного підпису одноразовим ідентифікатором.
В подальшому, 08.12.2022 між ТОВ «ФК «ЄАПБ» (Фактор) та Товариством з обмеженою відповідальністю «ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ «ІНВЕСТРУМ» (Клієнт) укладено договір факторингу № 08122022, за умовами якого Фактор зобов`язується передати грошові кошти в розпорядження Клієнта (ціна продажу) за плату, а Клієнт відступити Факторові Право грошової Вимоги, строк виконання зобов`язань за якою настав або виникне в майбутньому до третіх осіб - Боржників, включаючи суму основного зобов`язання (кредиту), плату за кредитом (плату за управління кредитом, плату за процентною ставкою), пеню за порушення грошових зобов`язань та інші платежі, право на одержання яких належить Клієнту. Перелік Боржників, підстави виникнення Права грошової Вимоги до Боржників, сума грошових вимог та інші дані зазначені в Реєстрі Боржників, який формується згідно Додатку №1 та є невід`ємною частиною Договору (п. 1.1).
Згідно з п. 1.2. Договору факторингу № 08122022 від 08.12.2022 перехід від Клієнта до Фактора Прав Вимоги Заборгованості до Боржників відбувається в момент підписання Сторонами Акту прийому-передачі Реєстру Боржників згідно Додатку №2, після чого Фактор стає кредитором по відношенню до Боржників стосовно їх Заборгованостей та набуває відповідні Права Вимоги. Підписаний Сторонами та скріплений їх печатками Акт прийому-передачі Реєстру Боржників - підтверджує факт переходу від Клієнта до Фактора Прав Вимоги Заборгованості та є невід`ємною частиною цього Договору.
В день, коли здійснюється перехід від Клієнта до Фактора прав вимоги Заборгованості до Боржників, Клієнт зобов`язаний передати Фактору інформацію згідно Реєстру Боржників в електронному вигляді за формою, наведеною в Додатку №4 до цього Договору, на підставі Акту прийому-передачі інформації згідно Реєстру Боржників в електронному вигляді (Додаток № 5) (п. 1.2.).
Клієнт гарантує та відповідає перед Фактором за дійсність грошових вимог, право яких відступається Факторові за цим Договором (п. 1.5.).
Права вимоги вважаються прийнятими Фактором для здійснення факторингу шляхом підписання ним Акту прийому-передачі Реєстру Боржників (Додаток №2) (п.1.6).
У додатку до договору факторингу від 08.12.2022 наведено реєстр боржників, серед яких є ОСОБА_1 (заборгованість Договором про надання фінансового кредиту № 21617-02/2022 на загальну суму 30 460,00 грн., з яких: 10 000,00 грн - сума основного боргу; - 20 460,00 грн - сума заборгованості за процентами).
Також, в матеріалах справи наявний розрахунок заборгованості Договором про надання фінансового кредиту № 21617-02/2022 від 19.02.2022.
08 грудня 2022 року між ТОВ «ФК «ЄАПБ» (Фактор) та Товариством з обмеженою відповідальністю «ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ «ІНВЕСТРУМ» (Клієнт) підписано акт приймання-передачі реєстру боржників за договором факторингу № 08122022 від 08.12.2022.
Крім того, 06.02.2022 між ОСОБА_1 та Товариством з обмеженою відповідальністю «ЛІНЕУРА УКРАЇНА» було укладено Договір № 2909055 про надання коштів на умовах споживчого кредиту (далі - Договір-2).
Укладення цього Договору-2 здійснюється Сторонами за допомогою ITC Товариства, доступ до якої забезпечується Клієнту через Вебсайт або Мобільний додаток «Credit7». Електронна ідентифікація Клієнта здійснюється при вході Клієнта в Особистий кабінет в порядку, передбаченому Законом України «Про електронну комерцію», в тому числі шляхом перевірки Товариством правильності введення коду, направленого Товариством на номер мобільного телефону Клієнта, вказаний при вході, та/або шляхом перевірки правильності введення Пароля входу до Особистого кабінету. При цьому Клієнт самостійно і за свій рахунок забезпечує і оплачує технічні, програмні і комунікаційні ресурси, необхідні для організації каналів доступу і підключення до Вебсайту/ITC Товариства.
У відповідності до п.п. 1.2.-1.9. Договору-2 на умовах, встановлених Договором, Товариство зобов`язується надати Клієнту грошові кошти в гривні (далі - кредит) на умовах строковості, зворотності, платності, а Клієнт зобов`язується повернути кредит, сплатити проценти за користування кредитом та виконати інші обов`язки, передбачені Договором. Тип кредиту - кредит. Сума кредиту (загальний розмір) складає: 12 300,00 грн. Строк кредиту 360 днів. Періодичність платежів зі сплати процентів - кожні 30 днів. Детальні терміни повернення (дати) повернення кредиту та сплати процентів визначені в Таблиці обчислення загальної вартості кредиту для споживача та реальної річної процентної ставки за договором про споживчий кредит (далі іменується -Графік платежів), що є Додатком №1 до цього Договору. - Графік платежів розраховується з урахуванням періоду застосування зниженої процентної ставки, виходячи з припущення, що Клієнт виконає свої обов`язки на умовах та у строки, визначені в Договорі. Строк кредиту, а також термін (дата) повернення (виплати) кредиту, встановлені Договором, продовженню не підлягають. Рекомендовані дати внесення Клієнтом грошових коштів для уникнення і простроченої заборгованості за кредитом, визначені у Графіку платежів - друга і колонка «Дата видачі кредиту/дата платежу». Тип процентної ставки - фіксована. За користування кредитом нараховуються проценти на таких умовах:
- Стандартна процента ставка становить 1,99% в день та застосовується в межах всього строку кредиту, вказаного в п.1.3 цього Договору.
- Знижена процентна ставка становить 1,09% в день та застосовується на умовах, вказаних у п. 1.4.2 Договору-2.
Протягом строку дії Договору-2 розмір процентів за користування кредитними коштами може бути змінений у бік зменшення для Клієнта у випадку та на умовах визначених в пп. 1.4.2 Договору, зокрема у випадку отримання Клієнтом знижки на стандартну процентну ставку.
Орієнтовна реальна річна процентна ставка на дату укладення Договору складає:
- за стандартною ставкою за весь строк кредиту 14 479,85% річних.
- за стандартною процентною ставкою з урахуванням періоду застосування зниженої процентної ставки 14 479,85% річних.
Орієнтовна загальна вартість кредиту на дату укладення Договору складає:
- за стандартною ставкою 100 417,20 грн.
- за стандартною процентною ставкою з урахуванням періоду застосування зниженої ставки 97 112,81 грн.
Обчислення орієнтовної реальної річної ставки та орієнтовної загальної вартості кредиту базується на припущенні, що Договір залишається дійсним протягом погодженого строку та, що Товариство і Клієнт виконають свої обов`язки на умовах та у строки, визначені Договором. При цьому, орієнтовна реальна процентна ставка та орієнтовна загальна вартість кредиту за стандартною ставкою та зниженою ставкою застосовані виходячи з умов застосування цієї ставки, що передбачені Договором, але у межах погодженого строку виконання Клієнтом зобов`язань за Договором. Крім того, при обчисленні вказаних показників не враховуються витрати Клієнта, обов`язковість сплати яких не передбачена цим Договором та/а бо законодавством України та/або оплата яких здійснюється незалежно від походження коштів (власні, кредитні), в тому числі, але не виключно: витрати пов`язані з технічними, програмними і комунікаційними ресурсами, що необхідні Клієнту для організації каналів доступу і підключення до Вебсайту/ІТС Товариства, здійснені переказу коштів через третіх осіб в погашення заборгованості за Договором, з отриманням від третіх осіб інформаційних послуг (підбір кредитної пропозиції) та інше.
Мета отримання кредиту: споживчі (особисті) потреби.
Кредит надасться без забезпечення у вигляді застави.
Укладення цього Договору не потребує укладання договорів щодо супровідних послуг третіх осіб, пов`язаних з отриманням, обслуговуванням та поверненням кредиту, Цей тариф залишається незмінним протягом строку Договору.
Згідно з п. 22. Договору-2 суму кредиту (його частину) Товариство перераховує протягом двох робочих (банківських) днів з моменту укладення цього Договору-2. Дати надання кредиту: 06.02.2022 або 07.02.2022.
Крім того, із Паспорту споживчого кредиту вбачаються усі вищевказані умови, що зафіксовані у Договорі-2.
В подальшому, 19.07.2023 між ТОВ «ФК «ЄАПБ» (Фактор) та Товариством з обмеженою відповідальністю «ЛІНЕУРА УКРАЇНА» (Клієнт) укладено договір факторингу № 19072023, за умовами якого Фактор зобов`язується передати грошові кошти в розпорядження Клієнта (ціна продажу) за плату, а Клієнт відступити Факторові Право грошової Вимоги, строк виконання зобов`язань за якою настав або виникне в майбутньому до третіх осіб - Боржників, включаючи суму основного зобов`язання (кредиту), плату за кредитом (плату за управління кредитом, плату за процентною ставкою), пеню за порушення грошових зобов`язань та інші платежі, право на одержання яких належить Клієнту. Перелік Боржників, підстави виникнення Права грошової Вимоги до Боржників, сума грошових вимог та інші дані зазначені в Реєстрі Боржників, який формується згідно Додатку №1 та є невід`ємною частиною Договору (п. 1.1).
Згідно з п. 1.2. договору факторингу № 08122022 від 08.12.2022 перехід від Клієнта до Фактора Прав Вимоги Заборгованості до Боржників відбувається в момент підписання Сторонами Акту прийому-передачі Реєстру Боржників згідно Додатку №2, після чого Фактор стає кредитором по відношенню до Боржників стосовно їх Заборгованостей та набуває відповідні Права Вимоги. Підписаний Сторонами та скріплений їх печатками Акт прийому-передачі Реєстру Боржників - підтверджує факт переходу від Клієнта до Фактора Прав Вимоги Заборгованості та є невід`ємною частиною цього Договору.
В день, коли здійснюється перехід від Клієнта до Фактора прав вимоги Заборгованості до Боржників, Клієнт зобов`язаний передати Фактору інформацію згідно Реєстру Боржників в електронному вигляді за формою, наведеною в Додатку №4 до цього Договору, на підставі Акту прийому-передачі інформації згідно Реєстру Боржників в електронному вигляді (Додаток № 5) (п. 1.2.).
Клієнт гарантує та відповідає перед Фактором за дійсність грошових вимог, право яких відступається Факторові за цим Договором (п. 1.5.).
Права вимоги вважаються прийнятими Фактором для здійснення факторингу шляхом підписання ним Акту прийому-передачі Реєстру Боржників (Додаток №2) (п.1.6).
У додатку до договору факторингу від 19.07.2023 наведено реєстр боржників, серед яких є ОСОБА_1 (заборгованість за Договором № 2909055 про надання коштів на умовах споживчого кредиту від 06.02.2022 на загальну суму 44 011 грн 71 коп., з яких: 9 539 грн 64 коп. - сума основного боргу; 34 472 грн 07 коп. - сума заборгованості за процентами).
Також, в матеріалах справи наявний розрахунок заборгованості за Договором № 2909055 про надання коштів на умовах споживчого кредиту від 06.02.2022.
19 липня 2023 року між ТОВ «ФК «ЄАПБ» (Фактор) та Товариством з обмеженою відповідальністю «ЛІНЕУРА УКРАЇНА» (Клієнт) підписано акт приймання-передачі реєстру боржників за договором факторингу № 19072023 від 19.07.2023.
Відтак відповідно до згаданих вище договорів факторингу № 08122022 від 08.12.2022 та № 19072023 від 19.07.2023 - до ТОВ «ФК «ЄАПБ» перейшло право вимоги до ОСОБА_1 за Договором про надання фінансового кредиту № 21617-02/2022 від 19.02.2022 укладеним між боржником та Товариством з обмеженою відповідальністю «ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ «ІНВЕСТРУМ» та за Договором № 2909055 про надання коштів на умовах споживчого кредиту від 06.02.2022 укладеним між боржником Товариством з обмеженою відповідальністю «ЛІНЕУРА УКРАЇНА».
Загальна сума грошових вимог, які набуло ТОВ «ФК «ЄАПБ» до ОСОБА_1 становить 74 471 грн 71 коп.
Судом встановлено, що станом на момент розгляду поданої кредиторської заяви, доказів щодо погашення боржником заборгованості перед ТОВ «ФК «ЄАПБ» в загальній сумі 74 471 грн 71 коп не надано.
При цьому боржник та керуючий реструктуризацією визнають грошові вимоги ТОВ «ФК «ЄАПБ» на загальну суму 74 471 грн 71 коп., про що ОСОБА_3 направив до суду повідомлення № 02-01-/219 від 06.03.2024.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 11 ЦК України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Згідно з ч. 1 ст. 509 ЦК України, зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Відповідно до положень ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно ст. 1077 ЦК України, за договором факторингу (фінансування під відступлення права грошової вимоги) одна сторона (фактор) передає або зобов`язується передати грошові кошти в розпорядження другої сторони (клієнта) за плату (у будь-який передбачений договором спосіб), а клієнт відступає або зобов`язується відступити факторові своє право грошової вимоги до третьої особи (боржника). Клієнт може відступити факторові свою грошову вимогу до боржника з метою забезпечення виконання зобов`язання клієнта перед фактором. Зобов`язання фактора за договором факторингу може передбачати надання клієнтові послуг, пов`язаних із грошовою вимогою, право якої він відступає.
Згідно ч. 1 ст. 1078 ЦК України, предметом договору факторингу може бути право грошової вимоги, строк платежу за якою настав (наявна вимога), а також право вимоги, яке виникне в майбутньому (майбутня вимога).
Статтею 512 ЦК України передбачено підстави заміни кредитора у зобов`язанні. Так, кредитор у зобов`язанні може бути замінений іншою особою, зокрема, внаслідок правонаступництва.
Відповідно до ст. 516 ЦК України заміна кредитора у зобов`язанні здійснюється без згоди боржника, якщо інше не встановлено договором або законом.
Статтею 514 ЦК України встановлено, що до нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов`язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ч. 6 ст. 45 КУзПБ, заяви з вимогами конкурсних кредиторів або забезпечених кредиторів, подані в межах строку, визначеного частиною першою цієї статті, розглядаються господарським судом у попередньому засіданні суду.
Вимоги кредиторів, заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, розглядаються господарським судом у порядку черговості їх отримання у судовому засіданні, яке проводиться після попереднього засідання господарського суду.
За результатами розгляду зазначених заяв господарський суд постановляє ухвалу про визнання чи відхилення (повністю або частково) вимог таких кредиторів.
Ухвала господарського суду набирає законної сили негайно після її оголошення, може бути оскаржена у встановленому цим Кодексом порядку та є підставою для внесення відомостей про таких кредиторів до реєстру вимог кредиторів.
Згідно ч. ч. 2, 4 ст. 133 КУзПБ, витрати, пов`язані з провадженням у справі про неплатоспроможність (витрати на оплату судового збору, сплату винагороди і відшкодування витрат арбітражного керуючого, пов`язаних з виконанням ним своїх повноважень, оплату послуг спеціалістів для проведення оцінки майнових об`єктів, що підлягають продажу), відшкодовуються у повному обсязі до задоволення вимог кредиторів.
Вимоги кредиторів, включені до реєстру вимог кредиторів, задовольняються у такій черговості:
1) у першу чергу задовольняються вимоги до боржника щодо виплати заборгованості із заробітної плати працівникам, які перебувають/перебували у трудових відносинах із боржником, сплати аліментів, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю фізичної особи, сплати страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування;
2) у другу чергу задовольняються вимоги щодо сплати податків і зборів (обов`язкових платежів) та проводяться розрахунки з іншими кредиторами;
3) у третю чергу сплачуються неустойки (штраф, пеня), внесені до реєстру вимог кредиторів.
Враховуючи викладене та встановлені обставини справи у їх сукупності, суд дійшов висновку, що заява ТОВ "Фінансова компанія "Європейська агенція з повернення боргів" про визнання грошових вимог до боржника у справі, подана поза межами строку встановленого КУзПБ, підлягає задоволенню у повному обсязі, а заявлені вимоги в розмірі 74 471 грн 71 коп. - визнанню, як такі, що підтверджені наданими доказами, з віднесенням їх до другої черги задоволення.
При цьому ТОВ "Фінансова компанія "Європейська агенція з повернення боргів" визнається конкурсним кредитором у справі № 918/1246/23, який не має права вирішального голосу на зборах кредиторів ОСОБА_1 .
Згідно з п. 2.10 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до господарського суду заяви кредиторів, які звертаються з грошовими вимогами до боржника після оголошення про порушення справи про банкрутство (неплатоспроможність), судовий збір становить - 2 розміри прожиткового мінімуму на одну працездатну особу, тобто станом на 06.02.2024 - 6 056.00 грн.
Заявником при зверненні до суду зі заявою з грошовими вимогами до боржника сплачено 6 056 грн 00 коп. згідно з платіжною інструкцією кредитового переказу коштів № 57919 від 06.02.2024.
Відповідно до ч. 2 ст. 133 КУзПБ витрати, пов`язані з провадженням у справі про неплатоспроможність (витрати на оплату судового збору, сплату винагороди і відшкодування витрат арбітражного керуючого, пов`язаних з виконанням ним своїх повноважень, оплату послуг спеціалістів для проведення оцінки майнових об`єктів, що підлягають продажу, а також витрати на проведення аукціону), відшкодовуються у повному обсязі до задоволення вимог кредиторів.
З урахуванням викладеного господарський суд дійшов висновку про включення до витрат, пов`язаних з провадженням у справі про неплатоспроможність витрати на оплату судового збору ТОВ "Фінансова компанія "Європейська агенція з повернення боргів" у розмірі 6 056 грн 00 коп.
Керуючись ст. ст. 196, 222, 234, 235 ГПК України, ст. ст. 45, 46, 47, 122, 123, 133 КУзПБ, суд
УХВАЛИВ:
1. Заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Європейська агенція з повернення боргів" про визнання грошових вимог кредитора до боржника у справі за заявою ОСОБА_1 про неплатоспроможність - задовольнити.
2. Визнати грошові вимоги кредитора Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Європейська агенція з повернення боргів" (вул. Петлюри Симона, 30, м. Київ, 01032; адреса для листування: 07400, Київська обл., м. Бровари, вул. Лісова, буд. 2, поверх № 4; код ЄДРПОУ 35625014) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) у розмірі 74 471 (сімдесят чотири тисячі чотириста сімдесят одна) грн 71 коп. (з яких: 19 539 грн 64 коп. - сума основного боргу; 54 932 грн 07 коп. - сума заборгованості за процентами) друга черга задоволення - без права вирішального голосу на зборах кредиторів ОСОБА_1 .
3. Включити до витрат, пов`язаних з провадженням у справі про неплатоспроможність ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) витрати на оплату судового збору Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Європейська агенція з повернення боргів" (вул. Петлюри Симона, 30, м. Київ, 01032; адреса для листування: 07400, Київська обл., м. Бровари, вул. Лісова, буд. 2, поверх № 4; код ЄДРПОУ 35625014) у розмірі 6 056 грн 00 коп.
4. Зобов`язати керуючого реструктуризацією фізичної особи ОСОБА_1 арбітражного керуючого Біленка Романа Івановича протягом трьох робочих днів після постановлення даної ухвали внести відповідні кредиторські вимоги до реєстру вимог кредиторів ОСОБА_1 у справі № 918/1246/23.
Ухвала набирає законної сили 13.03.2024 в порядку, передбаченому ч. 2 ст. 235 ГПК України з моменту її підписання та може бути оскаржена до Північно - західного апеляційного господарського суду в порядку та строки, встановлені статтями 254 - 257 Господарського процесуального кодексу України.
Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається: http://rv.arbitr.gov.ua.
Суддя І.О. Пашкевич
Суд | Господарський суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 12.03.2024 |
Оприлюднено | 15.03.2024 |
Номер документу | 117621663 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи про банкрутство, з них: неплатоспроможність фізичної особи |
Господарське
Господарський суд Рівненської області
Пашкевич І.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні