МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
11 березня 2024 р. № 400/15465/23 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бульби Н.О. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження в письмовому провадженні адміністративну справу
за позовомМіністерства юстиції України, вул. Городецького архітектора, 13, м. Київ, 01001, доГромадської організації «Миколаївська піонерська організація «СУЧАСНА ПІОНЕРІЯ», вул. Погранична, 232, кв. 53, м. Миколаїв, 54055, проприпинення юридичної особи,
ВСТАНОВИВ:
Міністерство юстиції України (далі - позивач) звернулось до адміністративного суду з позовом, в якому просить діяльність Громадської організації «Миколаївська піонерська організація «СУЧАСНА ПІОНЕРІЯ» припинити.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтував тим, що найменування громадська організація «Миколаївська піонерська організація «СУЧАСНА ПІОНЕРІЯ» в порушення частини другої статті 3 Закону № 317-VIII містить символіку комуністичного тоталітарного режиму, що є підставою для припинення діяльності цієї юридичної особи у судовому порядку.
Ухвалою від 27.12.2023 суд відкрив провадження у справі. Справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження відповідно до ст. 263 КАС України.
Відповідач своїм процесуальним правом на подання відзиву на позов не скористався, жодних заяв до суду від відповідача не надходило.
Відповідно до частини 6 статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними в ній матеріалами.
З`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне.
Громадська організація «Миколаївська піонерська організація «СУЧАСНА ПІОНЕРІЯ» зареєстрована в статусі юридичної особи 03.12.2013 року, код ЄДРПОУ: 39004311, керівник Кобилянська Любов Вікторівна, місцезнаходження: вул. Погранична (згідно відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців
та громадських формувань вулиця Чигрина), буд. 232, кв. 53, м. Миколаїв, Миколаївська обл., 54055.
Міністерство юстиції за результатами проведеного моніторингу відповідності найменування та/або символіки встановило, що Громадська організація «Миколаївська піонерська організація «СУЧАСНА ПІОНЕРІЯ» не відповідає вимогам Закону № 317-VIII.
11.10.2023 Міністерство юстиції України звернулось до відповідача із заявою про надання пояснень щодо причин неприведення свого найменування у відповідність до вимог Закону № 317-VIII протягом місяця з дня набрання ним чинності.
Пояснення від відповідача щодо причин неприведення свого найменування у відповідність до вимог Закону № 317-VIII на адресу Міністерства юстиції України не надходили.
Комісією з питань дотримання Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди (далі - Закон № 317-VIII) їхньої символіки» Міністерства юстиції України проведена правова експертиза щодо невідповідності найменування юридичної особи Громадська організація «Миколаївська піонерська організація «СУЧАСНА ПІОНЕРІЯ» Закону № 317-VIII.
Згідно з висновком Комісії від 23.11.2023 найменування громадська організація «Миколаївська піонерська організація «СУЧАСНА ПІОНЕРІЯ» не відповідає ч. 2 ст. 3 Закону України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського)" тоталітарних режимів в Україні та заборону їхньої символіки.
На підставі ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 1 Закону України №317-VIII пропаганда комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів - публічне заперечення, зокрема через медіа, злочинного характеру комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років в Україні, націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарного режиму, поширення інформації, спрямованої на виправдання злочинного характеру комуністичного, націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів, діяльності радянських органів державної безпеки, встановлення радянської влади на території України або в окремих адміністративно-територіальних одиницях, переслідування учасників боротьби за незалежність України у XX столітті, виготовлення та/або поширення, а також публічне використання продукції, що містить символіку комуністичного, націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів
Символіка комуністичного тоталітарного режиму - це символіка, що включає назви, зокрема підприємств, установ, організацій, у яких використані імена або псевдоніми осіб, які обіймали керівні посади в комуністичній партії (посаду секретаря районного комітету і вище), вищих органах влади та управління СРСР, УРСР (УСРР), інших союзних або автономних радянських республік, працювали в радянських органах державної безпеки, а також назви СРСР, УРСР (УСРР), інших союзних або автономних радянських республік та похідні від них, назви, пов`язані з діяльністю комуністичної партії (включаючи партійні з`їзди), річницями Жовтневого перевороту 25 жовтня (7 листопада) 1917 року, встановленням радянської влади на території України або в окремих адміністративно-територіальних одиницях, переслідуванням учасників боротьби за незалежність України у XX столітті (крім назв, пов`язаних з опором та вигнанням нацистських окупантів з України або з розвитком української науки та культури).
Відповідно до ч.ч. 2, 3 ст. 3 Закону України №317-VIII пропаганда комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів та їхньої символіки юридичною особою, політичною партією, іншим об`єднанням громадян, друкованим засобом масової інформації та/або використання у назві символіки комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів є підставою для відмови в реєстрації та/або припинення діяльності юридичної особи, політичної партії, іншого об`єднання громадян, підставою для відмови в реєстрації та/або припинення випуску друкованого засобу масової інформації.
У разі невиконання юридичними особами, політичними партіями, іншими об`єднаннями громадян, друкованими засобами масової інформації вимог цього Закону їх діяльність/випуск підлягає припиненню в судовому порядку за позовом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державної реєстрації юридичних осіб, реєстрації (легалізації) об`єднань громадян, громадських спілок, інших громадських формувань, або іншого уповноваженого органу державної влади.
Відповідно до ч. 3 ст. 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону №317-VІІІ юридичні особи, політичні партії, інші об`єднання громадян, зареєстровані на день набрання чинності цим Законом, у разі порушення його вимог зобов`язані протягом одного місяця з дня набрання чинності цим Законом привести свої установчі документи, найменування та/або символіку у відповідність із вимогами цього Закону.
Пунктом 4 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 317-VIII передбачено, що у разі недотримання вимог цього Закону юридичними особами, політичними партіями, іншими об`єднаннями громадян, зазначеними у пункті 3 цієї статті Закону, їхня діяльність підлягає припиненню в установленому законом порядку, крім випадків, коли юридичними особами, політичними партіями, іншими об`єднаннями громадян вжито заходів щодо дотримання вимог цього Закону, а неможливість державної реєстрації змін до установчих документів, пов`язаних з приведенням їх у відповідність із цим Законом, зумовлена об`єктивними причинами.
Процедуру прийняття Мін`юстом рішень щодо невідповідності діяльності, найменування та/або символіки юридичної особи, політичної партії, її обласної, міської, районної організації або іншого структурного утворення, передбаченого статутом політичної партії, іншого об`єднання громадян вимогам Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» визначає Порядок прийняття рішень щодо невідповідності діяльності, найменування та/або символіки юридичної особи, політичної партії, її обласної, міської, районної організації або іншого структурного утворення, передбаченого статутом політичної партії, іншого об`єднання громадян вимогам Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27 травня 2015 року N 354(далі - Порядок № 354).
Пунктом 3 Порядку № 354 встановлено, що Мін`юст безпосередньо або через територіальні органи забезпечує постійний моніторинг відповідності найменування та/або символіки, матеріалів реєстраційної справи юридичної особи, політичної партії, її обласної, міської, районної організації або іншого структурного утворення, передбаченого статутом політичної партії, іншого об`єднання громадян вимогам Закону.
Згідно з підпунктом 2 пункту 4 Порядку № 354 Мін`юст може самостійно ініціювати проведення правової експертизи.
Пунктами 15, 23 Порядку № 354 встановлено, що за результатами правової експертизи щодо кожного об`єкта складається окремий правовий висновок про відповідність або невідповідність його діяльності, найменування та/або символіки вимогам Закону.
У тридцятиденний строк з дня прийняття рішення про невідповідність діяльності, найменування та/або символіки юридичної особи, політичної партії, іншого об`єднання громадян вимогам Закону Мін`юст звертається з позовом до суду про припинення діяльності юридичної особи, політичної партії, іншого об`єднання громадян або повідомляє іншим органам державної влади, які уповноважені звертатися з відповідним позовом до суду.
Згідно з матеріалами справи Міністерство юстиції України звернулось до відповідача із заявою про надання пояснень щодо причин неприведення свого найменування у відповідність до вимог Закону № 317-VIII протягом місяця з дня набрання ним чинності.
Станом на 23.11.2023 до Міністерства юстиції України повідомлення об`єкта правової експертизи про вжиті ним заходи, спрямовані на виконання Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки», не надходили.
За результатами проведеної правової експертизи Комісією встановлено, що найменування об`єкта правової експертизи не відповідає вимогам Закону № 317-VIII.
Згідно вимог Закону № 317-VIII позивач звернувся до суду з позовом про припинення юридичної особи у тридцятиденний строк з дня прийняття рішення про невідповідність діяльності, найменування та/або символіки юридичної особи.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що використання відповідачем у своїй назві символіки комуністичного тоталітарного режиму не відповідає Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» та є підставою для припинення діяльності зазначеної юридичної особи.
Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги обґрунтовані, підтверджені матеріалами справи та підлягають задоволенню в повному обсязі.
Судові витрати відшкодуванню не підлягають.
Керуючись ст. ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов Міністерства юстиції України (вул. Городецького архітектора, 13, м. Київ, 01001, код ЄДРПОУ 00015622) до Громадської організації «Миколаївська піонерська організація «СУЧАСНА ПІОНЕРІЯ» (вул. Погранична, 232, кв. 53, м. Миколаїв, 54055, код ЄДРПОУ 39004311) задовольнити повністю.
2. Припинити діяльність Громадської організації «Миколаївська піонерська організація «СУЧАСНА ПІОНЕРІЯ» (вул. Погранична, 232, кв.53, м. Миколаїв, 54055, код ЄДРПОУ 39004311) .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дата складення повного судового рішення 11.03.2024.
Суддя Н.О. Бульба
Суд | Миколаївський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 11.03.2024 |
Оприлюднено | 15.03.2024 |
Номер документу | 117628446 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо звернень органів доходів і зборів, у тому числі щодо припинення юридичної особи (припинення підприємницької діяльності фізичної особи–підприємця) |
Адміністративне
Миколаївський окружний адміністративний суд
Бульба Н.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні