Справа № 700/1072/23
2/700/32/24
УХВАЛА
іменем України
14 березня 2024 року Лисянський районний суд Черкаської області у складі: головуючого судді: Пічкура С.Д., за участю секретаря судового засідання: Нетребенко В.О., представника позивачки: ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в смт. Лисянка, цивільну справу за позовом ОСОБА_2 , представник позивача адвокат Полежака Володимир Федорович до Фермерського господарства «Персть» про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою,
установив:
Представник відповідача ОСОБА_3 через канцелярію суду у день судового засідання надав заяву про відвід судді Пічкура С.Д. від розгляду даної справи.
В обґрунтування заявленого відводу зокрема вказує, що ОСОБА_3 , який уповноважений правлінням на захист інтересів господарства, перебуває на лікуванні в обласній лікарні, що безумовно є поважною причиною неприбуття до суду. Проте, суддя Лисянського районного суду Черкаської області Пічкур Сергій Дмитрович, головуючий суддя у даній справі, не взяв до уваги дані обставини, закрив підготовче провадження у справі, чим позбавив відповідача надати суду документи на підтвердження своєї позиції не визнання даного позову. Також, з незрозумілих причин, не об`єднав дану справу з позовом до ОСОБА_2 про визнання договору оренди землі поновленим на той самий строк і на тих же умовах, справа №700/1097/23, доцільно розглядати в одному провадженні. Мало місце проведення судових засідань без належного повідомлення фермерського господарства про дату судових засідань, судова повістка у справі 700/1097/23 на засідання 28 лютого 2024 р. отримана представником 02 березня 2024 р. Але, суддя ухвалив залишити без розгляду позов ФГ «Персть» до ОСОБА_2 про визнання договору оренди землі поновленим на той самий строк і на тих же умовах, справа №700/1097/23. Проаналізувавши ці події, сформувалось враження, що суддя розглядає справу не об`єктивно і упереджено. За таких обставин вважає, що суддя Лисянського районного суду Черкаської області Пічкур Сергій Дмитрович, не може брати участь у розгляді даної справи і підлягає відводу, оскільки є сумніву неупередженості і об`єктивності суду. Заяву про відвід просить розглянути без участі представника.
Представник позивачки адвокат Полежака В.Ф. просив відмовити у задоволенні відводу, оскільки вказані підстави для відводу не передбачені чинним процесуальним законодавством.
Вислухавши учасників судового розгляду та розглянувши заяву про відвід, суд виходить з наступного.
Відповідно до п. 5 ч. 1ст. 36 ЦПК Українисуддя не може розглядати справу і підлягає відводу (самовідводу), якщо є інші обставини, що викликають сумнів в неупередженості або об`єктивності судді.
Відповідно до ч. 1ст. 7 Закону України «Про судоустрій і статус суддів»кожному гарантується захист його прав, свобод та інтересів у розумні строки незалежним, безстороннім і справедливим судом, утвореним відповідно до закону.
Згідно з ч.1ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод(яка підлягає застосуванню відповідно дост. 9 Конституції України,ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини»), кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Згідно із практикою Європейського суду з прав людини судді зобов`язані викликати довіру в учасників судового розгляду, а тому будь-який суддя, стосовно якого є підстави для підозри в неупередженості, повинен заявляти самовідвід або бути відведений.
Вимога «безсторонності», згідно з прецедентною судовою практикою Європейського суду з прав людини (рішення у справах «Білуха проти України», «Салов проти України», «Мироненко проти України», «Фельдман проти України») характеризується двома критеріями: по-перше, суд (суддя) повинні бути суб`єктивно вільним від упередженості чи зацікавленості у результаті розгляду справи; по-друге, бути об`єктивно безстороннім тобто, суд повинен гарантувати виключення будь-якого обґрунтованого сумніву стосовно його безсторонності.
Важливим питанням є довіра, яку в демократичному суспільстві суди мають викликати в громадськості (рішення Європейського суду з прав людини у справі «Ветштайн проти Швейцарії»).
Довіра - це суб`єктивне ставлення особи на підставі внутрішнього переконання з урахуванням зовнішніх обставин й цілком очевидно, що дії та рішення, які судом вчинені в межах закону, але в супереч інтересам однієї зі сторін, сприймаються цією стороною як негативні й у зв`язку з цим викликають недовіру до суду.
При цьому, можливість переконання особи у протилежному залежить не тільки від обґрунтування законності вчинених судом дій, а й від бажання та здатності особи сприймати це обґрунтування та розуміти дії, які можуть не відповідати її прямим інтересам.
У відповідності до положень п. 2.5 Бангалорських принципів поведінки суддів від 19.05.2006р., схвалених Резолюцією Економічної та Соціальної Ради ООН № 2006/23 27.07.2006р., суддя заявляє самовідвід від участі в розгляді справи зокрема і в тому випадку, коли у стороннього спостерігача могли б виникнути сумніви в неупередженості судді.
Відповідно до ч.ч. 1, 2ст. 40 ЦПК Українипитання про відвід (самовідвід) може бути вирішено як до, так і після відкриття провадження у справі. Питання про відвід судді вирішує суд, який розглядає справу. Суд задовольняє відвід, якщо доходить висновку про його обґрунтованість.
Зазначені представником відповідача підстави для відводу вказують на його незгоду з прийнятими судом у справі процесуальними рішеннями, що само по собі не є підставою для відводу.
В той же час, згідно рішення Звенигородської районної ради Черкаської області від 13 грудня 2022 року № 10-02/VIII ОСОБА_3 є присяжним Лисянського районного суду Черкаської області та є учасником даного провадження як представник відповідача.
Згідно ч.1ст.63Закону України«Про судоустрійі статуссуддів» присяжнимє особа,яка увипадках,визначених процесуальнимзаконом,та заїї згодоювирішує справиу складісуду разоміз суддеюабо залучаєтьсядо здійсненняправосуддя.
Враховуючи заявлені представником відповідача сумніви щодо об`єктивності розгляду справи у даному складі, а також те, що саме представник відповідача є присяжним суду, який здійснює розгляд справи, у стороннього спостерігача можуть виникнути сумніви щодо об`єктивного розгляду даної справи в такому складі, а тому заяву про відвід необхідно задовольнити.
Виходячи з викладеного та керуючись ст. ст. 36, 40 ЦПК України, суд
ухвалив:
Заяву про відвід головуючого судді Пічкура С.Д. у даній справі задовольнити.
Справу передати до канцелярії суду для повторного авторозподілу.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Сергій ПІЧКУР
Суд | Лисянський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 14.03.2024 |
Оприлюднено | 15.03.2024 |
Номер документу | 117640858 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: щодо усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою |
Цивільне
Лисянський районний суд Черкаської області
Пічкур С. Д.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні