Справа № 716/56/24
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14.03.2024 Заставнівський районний суд Чернівецької області в складі:
головуючого судді - Пухарєвої О.В.,
секретаря Кульки О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Заставна в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін цивільну справу за позовом керівника Чернівецької окружної прокуратури в інтересах держави в особі Національної служби здоров`я України до ОСОБА_1 , третя особа - Обласне комунальне некомерційне підприємство "Чернівецька лікарня швидкої медичної допомоги" про відшкодування витрат на стаціонарне лікування потерпілого внаслідок вчинення кримінального правопорушення, -
В С Т А Н О В И В :
Керівник Чернівецької окружної прокуратури в інтересах держави в особі Національної служби здоров`я України звернувся до суду із позовною заявою до ОСОБА_1 , третя особа Обласне комунальне некомерційне підприємство «Чернівецька лікарня швидкої медичної допомоги», в якій просить стягнути із ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь держави в особі Національної служби здоров`я України витрати на стаціонарне лікування потерпілого від кримінального правопорушення в сумі 81873,06 грн.
Свої позовні вимоги мотивує тим, що ухвалою Заставнівського районного суду Чернівецької області від 23.06.2021 ОСОБА_1 на підставі ст. 46 КК України звільнено від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 286 КК України, у зв`язку з примиренням обвинуваченого з потерпілою та кримінальне провадження закрито.
У ході проведення досудового розслідування встановлено, що потерпіла ОСОБА_2 знаходилася на стаціонарному лікуванні у ВАзЛІТ з 25.12.2020 по 06.01.2021, 14.01.2021 по 15.01.2021; у травматологічному відділенні для дітей з 06.01.2021 по 14.01.2021, з 15.01.2021 по 02.02.2021 ОКНП «Чернівецька лікарня швидкої медичної допомоги» .
Згідно довідки ОКНП «Чернівецька лікарня швидкої медичної допомоги" № 283 від 21.02.2023 розмір витрат, понесених медичним закладом за рахунок коштів Національної служби здоров`я України на лікування потерпілої ОСОБА_2 становить 81873,10 грн.
Оскільки цивільний позов про відшкодування витрат, понесених медичною установою на лікування потерпілої ОСОБА_2 від кримінального правопорушення під час розгляду вказаного кримінального провадження прокурором не заявлявся, це питання не вирішувалося в порядку кримінального судочинства, прокурор просить стягнути з ОСОБА_1 на користь держави в особі Національної служби здоров`я України витрати на стаціонарне лікування потерпілого від кримінального правопорушення в сумі 81873,06 грн.
В судове засідання прокурор Григорцова Н.С. не з`явилася, в поданій до суду заяві просила справу розглядати у її відсутності, позов підтримує повністю, не заперечує проти заочного розгляду справи, у разі неявки в судове засідання відповідача.
Представник Національної служби здоров`я України в судове засідання не з`явився, проте на адресу суду надіслав заяву із проханням про розгляд справи без участі їх представника, позовні вимоги підтримують в повному обсязі та наполягають на їх
задоволенні.
Представник третьої особи, будучи належним чином повідомленим про дату і місце судового розгляду, в судове засідання не з`явився.
Відповідач ОСОБА_1 в судовезасідання нез`явився, причини неявки суду не вказав, заяви про відкладення розгляду справи та заперечення до суду від нього не надходило. Про розгляд справи повідомлявся судовою повісткою, проте до суду повернувся конверт із відміткою "Адресат відсутній за вказаною адресою".
Відповідно до ч.1 ст. 280 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання відповідача, який належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; відповідач не з`явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; відповідач не подав відзив на позов; суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, якщо позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
Враховуючи наявність підстав, передбачених ч.1 ст. 280 ЦПК України, суд зі згоди прокурора ухвалив провести заочний розгляд справи та ухвалити заочне рішення.
У зв`язку з розглядом справи за відсутності всіх учасників справи, відповідно до положень ч.2 ст.247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Суд, врахувавши заяву прокурора, дослідивши письмові докази по справі, вважає, що позов обґрунтований та підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що ухвалою Заставнівського районного суду Чернівецької області від 23.06.2021 ОСОБА_1 на підставі ст. 46 КК України звільнено від кримінальної відповідальності за вчиненя кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 286 КК України, у зв`язку з примиренням обвинуваченого з потерпілою та кримінальне провадження закрито. Ухвала набрала законної сили 01.07.2021 .
Із даної ухвали вбачається, що ОСОБА_1 25.12.2020 біля 17:50 год. рухався на власному автомобілі марки «Renault Kangoo» номерний знак НОМЕР_1 , по автодорозі М-19 зі сполученням м. Чернівці м. Теребляче, на 452 км., що в адміністративних межах с. Кадубівці, Чернівецького району, Чернівецької області.
Під час руху водій ОСОБА_1 , не врахував дорожню обстановку, проявив самовпевненість в своїх діях, не переконавшись, що це буде безпечним, не обрав безпечну швидкість руху, не правильно застосував прийоми керування, в результаті чого допустив наїзд на пішохода ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , жительку с.Кадубівці, Чернівецького району, Чернівецької області, яка рухалася по пішохідному переході, що розташований по автодорозі М-19 на 452 км., що в адміністративних межах с. Кадубівці, Чернівецького району, Чернівецької області.
В результаті даної дорожньо-транспортної пригоди пішохід ОСОБА_2 отримала тілесне ушкодження у вигляді струсу головного мозку, закритого перелому правої ключиці з кутовим зміщенням, закритого поперечного перелому обох кісток правої гомілки в середній третині зі зміщенням відламків, закритого перелому лонної кістки справа без зміщення, закритого лінійного перелому крижової кістки зліва без зміщення, підшкірної гематоми тім`яної ділянки голови справа, саден в проекції тазової кістки справа та крила здухвинної кістки; які відповідно до висновку експерта № 446 мд від 20.05.2021 року відносяться до тілесних ушкоджень середнього ступеня важкості як такі, що призвели до тривалого розладу здоров`я.
У ході проведення досудового розслідування в даному кримінальному провадженні встановлено, що потерпіла ОСОБА_2 знаходилася на стаціонарному лікуванні у ВАзЛІТ з 25.12.2020 по 06.01.2021, 14.01.2021 по 15.01.2021; у травматологічному відділенні для дітей з 06.01.2021 по 14.01.2021, з 15.01.2021 по 02.02.2021 ОКНП «Чернівецька лікарня швидкої медичної допомоги» .
Як вбачається з довідки ОКНП «Чернівецька лікарня швидкої медичної допомоги" №283 від 21.02.2023 розмір витрат, понесених медичним закладом за рахунок коштів Національної служби здоров`я України на лікування потерпілої ОСОБА_2 становить 81873,06 грн.
У відповідності до ч.7 ст.128КПК України особа, яка не пред`явила цивільний позов в кримінальному провадженні, а також особа, цивільний позов якої залишено без розгляду, має право пред`явити його в порядку цивільного судочинства.
Зважаючи на те, що цивільний позов прокурора в інтересах держави в особі Національної служби здоров`я України про відшкодування витрат на стаціонарне лікування потерпілої ОСОБА_2 , понесених ОКНП «Чернівецька лікарня швидкої медичної допомоги» у вказаному кримінальному проваджені судом не пред`являвся керівник Чернівецької окружної прокуратури Шевчук П.В. звернувся до суду в порядку цивільного судочинства з вимогою до ОСОБА_1 про відшкодування витрат медичної установи на стаціонарне лікування потерпілої ОСОБА_2 від кримінального правопорушення.
Відповідно до ч.6 ст.82 ЦПК України вирок суду в кримінальному провадженні, ухвала про закриття кримінального провадження і звільнення особи від кримінальної відповідальності або постанова суду у справі про адміністративне правопорушення, які набрали законної сили, є обов`язковими для суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, стосовно якої ухвалений вирок, ухвала або постанова суду, лише в питанні, чи мали місце ці дії (бездіяльність) та чи вчинені вони цією особою.
Частиною 3 статті 128 КПК України передбачено, що цивільний позов в інтересах держави пред`являється прокурором.
Згідно із ч.1 ст.1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Відповідно до ч. 2 ст.1191 ЦК України держава, Автономна Республіка Крим, територіальні громади, юридичні особи мають право зворотної вимоги до фізичної особи, винної у вчиненні кримінального правопорушення, у розмірі коштів, витрачених на лікування особи, яка потерпіла від цього кримінального правопорушення.
Постановою Пленуму Верховного Суду України № 11 від 07.07.1995 «Про відшкодування витрат на стаціонарне лікування особи, яка потерпіла від злочину, та судових витрат», зокрема, пунктом 3 роз`яснено, що питання про відшкодування витрат на стаціонарне лікування потерпілого вирішується згідно з "Порядком обчислення розміру фактичних витрат закладу охорони здоров`я на стаціонарне лікування потерпілого від злочинного діяння та зарахування стягнених з винних осіб коштів до відповідного бюджету і їх використання", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 545 від 16.07.1993 (далі Порядок).
Пунктом 2 Порядку, передбачено, що сума коштів, яка підлягає відшкодуванню, визначається закладом охорони здоров`я, в якому перебував на лікуванні потерпілий, виходячи з кількості ліжко-днів, проведених ним в стаціонарі, та вартості витрат на його лікування в день. Кількість ліжко-днів визначається на підставі медичної картки стаціонарного хворого (форма 003/у) або інших документів, які підтверджують дату госпіталізації та виписки хворого із стаціонару лікувального закладу. Визначення суми витрат на лікування потерпілого за один ліжко-день провадиться виходячи з фактичної кількості ліжко-днів і загальної суми фактичних витрат за місяць (в якому проводилось лікування) на утримання лікувального закладу, за винятком витрат на капітальні вкладення, капітальний ремонт і придбання інвентаря та обладнання.
Згідно з пунктом 3,4 Порядку встановлено, що визначена сума коштів на лікування потерпілого стягується судом з обвинуваченого або фізичної чи юридичної особи, яка за законом несе цивільну відповідальність за шкоду, завдану діяннями обвинуваченого або неосудної особи, яка вчинила суспільно небезпечне діяння, при ухваленні вироку за позовом закладу охорони здоров`я або прокурора.У разі коли при ухваленні вироку сума коштів, витрачених на стаціонарне лікування потерпілого, ще не була визначена і рішення про їх відшкодування не було прийнято, стягнення провадиться в порядку цивільного
судочинства за позовом вказаних юридичних осіб. У такому ж порядку відшкодовуються витрати на стаціонарне лікування особи, яка постраждала від злочину, в разі закриття кримінального провадження за нереабілітуючими обставинами. Стягнені в установленому порядку кошти залежно від джерела фінансування закладу охорони здоров`я, у якому перебував на стаціонарному лікуванні потерпілий, зараховуються до відповідного бюджету або на користь юридичної особи (відомства), якій належить заклад охорони здоров`я.
Відповідно до ч.3 ст.1206 ЦК України, якщо лікування проводилося закладом охорони здоров`я, що є у державній власності, у власності Автономної Республіки Крим або територіальної громади, спільній власності територіальних громад, кошти на відшкодування витрат на лікування зараховуються до відповідного бюджету, за рахунок якого таке лікування фінансувалося. Якщо лікування проводилося закладом охорони здоров`я, який за відповідні надані медичні послуги отримує кошти згідно з договором про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій, такі кошти зараховуються до Державного бюджету України.
Медичні послугипотерпілій ОСОБА_2 надано ОКНП«Чернівецька лікарняшвидкої медичноїдопомоги» на підставі відповідного договору про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій, укладеного з НЗСУ
Відповідно до ч.1 ст. 3 Закону України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» держава гарантує повну оплату згідно з тарифом за рахунок коштів Державного бюджету України надання громадянам необхідних їм медичних послуг та лікарських засобів, що передбачені програмою медичних гарантій.
Послуги надані ОКНП «Чернівецькалікарня швидкоїмедичної допомоги» за програмою медичних гарантій пацієнтам, оплачено НСЗУ як замовником медичних послуг за рахунок коштів Державного бюджету України.
Згідно з Положенням про Національну службу здоров`я України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2017 № 1101 (далі - Положення), Національна служба здоров`я України (НСЗУ) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра охорони здоров`я, який реалізує державну політику у сфері державних фінансових гарантій медичного обслуговування населення.
Основними завданнями НСЗУ є: реалізація державної політики у сфері державних фінансових гарантій медичного обслуговування населення за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення (програма медичних гарантій); виконання функцій замовника медичних послуг та лікарських засобів за програмою медичних гарантій; внесення на розгляд Міністра охорони здоров`я пропозицій щодо забезпечення формування державної політики у сфері державних фінансових гарантій медичного обслуговування населення.
НСЗУ відповідно до покладених на неї завдань, зокрема: укладає, змінює та припиняє договори про медичне обслуговування населення та договори про реімбурсацію; здійснює заходи, що забезпечують цільове та ефективне використання коштів за програмою медичних гарантій; здійснює оплату згідно з тарифом за надані пацієнтам медичні послуги (включаючи медичні вироби) та лікарські засоби за договорами про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій.
Чернівецькою окружною прокуратурою листом №52/3-1064ВИХ-22 повідомлено Національну службу здоров`я України про необхідність вжиття заходів з метою стягнення з ОСОБА_1 до державного бюджету витрат на лікування потерпілої.
Національна служба здоров`я України листом №44959/2-16-22 від 29.12.2022 повідомила прокурора, що відповідно до норм Положення про Національну службу здоров`я України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2017 № 1101 НСЗУ не наділена повноваженнями представляти інтереси держави у даних категоріях справ. Одночасно НЗСУ не заперечувала щодо звернення до суду в інтересах
держави прокуратури з метою відшкодування витрат на лікування потерпілого.
Відповідно до ч. 1 ст.24Закону України«Про прокуратуру» право подання позовної заяви (заяви, подання) в порядку цивільного, адміністративного, господарського судочинства надається Генеральному прокурору, його першому заступнику та заступникам, керівникам обласних та окружних прокуратур, їх першим заступникам та заступникам, прокурорам Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.
Прокурор вправі пред`явити позов в інтересах держави у разі порушення матеріальних або інших інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, або у відповідного органу відсутні повноваження щодо звернення до суду.
Суд погоджується з доводами прокурора про те, що через відсутність претензійно-позовної роботи з боку Національної служби здоров`я України не надходять кошти до державного бюджету, порушуються інтереси держави в галузі охорони здоров`я та забезпечення пов`язаних з ними державних гарантій, внаслідок чого виникає передбачене законом право прокурора на звернення до суду з позовом для їх захисту.
Частиною першою статті 81 Цивільного процесуального кодексу України (далі за текстом ЦПК України) передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, таінших обставин, які мають значення для вирішення справи (частина перша статті 76 ЦПК України).
Витрати понесені НСЗУ на лікування ОСОБА_2 в ОКНП «Чернівецькалікарня швидкоїмедичної допомоги»у визначеному прокуратурою розмірі підтверджуються копією довідки ОКНП «Чернівецька лікарня швидкої медичної допомоги» №283 від 21.02.2023 (а.с. 20).
Оскільки НСЗУ на підставі договору про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій витратила державні (бюджетні) кошти при наданні медичних послуг потерпілій ОСОБА_2 , котра перебувала на стаціонарному лікуванні з вини ОСОБА_1 , то суд приходить до висновку, що дані кошти необхідно стягнути з ОСОБА_1 на користь НЗСУ та зарахувати до Державного бюджету України.
За таких обставин позов керівника Чернівецької прокуратури в інтересах держави в особі НСЗУ підлягає задоволенню.
Згідно ч.4,5 ст.268 ЦПК України у разі неявки всіх учасників справи в судове засідання, яким завершено розгляд справи, суд підписує рішення без його проголошення.
Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.
Оскільки в судове засідання, призначене на 11:30 год. 12.03.2024 учасники справи не з`явилися, а повне судове рішення складено 14.03.2024 (в межах строку, встановленого ч.6 ст.259 ЦПК України), то датою ухвалення даного судового рішення є 14.03.2024 .
На підставі ст.24 Закону України «Про прокуратуру», ст. 1166, 1191, 1206 ЦК України, керуючись ст.ст. 76, 81, 247, 263-265, 268, 280 ЦПК України, суд -
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (ІПН НОМЕР_2 ), місце реєстрації АДРЕСА_1 на користь держави в особі Національної служби здоров`я України ( код отримувача 37836095, Казначейство України, р/р UA208999980313070115000024405, отримувач Чернівецьке ГУК/Чернівецька ТГ/24060300 "Інші надходження") витрати на стаціонарне лікування потерпілої від кримінального
правопорушення в розмірі 81873,06 гривень.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано відповідачем протягом тридцяти днів з дня його складення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його складання, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановленихЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його складання до Чернівецького апеляційного суду.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повний текст рішення складено 14.03.2024.
Суддя О.Пухарєва
Суд | Заставнівський районний суд Чернівецької області |
Дата ухвалення рішення | 14.03.2024 |
Оприлюднено | 15.03.2024 |
Номер документу | 117646767 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про відшкодування шкоди, з них |
Цивільне
Заставнівський районний суд Чернівецької області
Пухарєва О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні