Рішення
від 16.02.2024 по справі 536/2290/23
КРЕМЕНЧУЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 536/2290/23

Провадження № 2/536/222/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 лютого 2024 року м. Кременчук

Кременчуцький районний суд Полтавської області в складі :

головуючого суддіКолотієвського О.О.

за участю секретаря судового засіданняВеремєєвої О.Р.

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Омельницької сільської ради Кременчуцького району Полтавської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,

ВСТАНОВИВ:

Позовні вимоги обґрунтовані зокрема тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , яка є матір`ю ОСОБА_1 .

Спадкодавець на момент смерті була зареєстрована одна.

Після її смерті відкрилася спадщина у вигляді 1/4 частки земельної ділянки 4,0038 гектарів для ведення товарного сільськогосподарського господарства, місце розташування: Полтавська область, Кременчуцький район, кадастровий номер 5322485100:08:000:0124, що на даний час розташована на території Омельницької сільської ради Кременчуцького району. Полтавської області. Позивачка є єдиним спадкоємцем першої черги за померлою.

Також вказано, що ОСОБА_1 не могла скористатися своїм правом на прийняття спадщини своєчасно з причини перебування на великій відстані між місцем свого постійного проживання та місцем знаходження спадкового майна. У березні 2022 року позивачка приїхала на декілька днів до України та нотаріусом їй повідомлено, що у зв`язку із введенням військового стану 24.02.2022 року, на всій території України були відключені реєстри нотаріальних дій.

Із засобів масової інформації позивачці стало відомо, що на час дії воєнного стану перебіг строку для прийняття спадщини зупиняється на підставі Постанови КМ № 209 від 06.03.2022 року.

Тому вона вважала, що повернеться до оформлення спадщини після усунення небезпеки та закінчення воєнного стану. момент смерті матері вона вже декілька років перебувала на роботі за кордоном у Польщі, крім того в той час на території України почалася війна , яка унеможливила її прибуття, як для прощання з матір`ю так і для подачі заяви про прийняття спадщини.

У вересні 2023 року ОСОБА_1 звернулася до приватного нотаріуса Сапко О.Б. та дізналася, що пропустила строк для подачі заяви про прийняття спадщини. 11.09.2023 року їй видано постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії, у зв`язку із пропущенням строку для звернення із заявою про прийняття спадщини.

Оскільки вона проживає на значній відстані від місця відкриття спадщини, та у зв`язку із введенням на території України воєнного стану та відключенням державних реєстрів, що стало причиною неподання заяви в межах строку для прийняття спадщини, тому вважає причини пропуску поважними та просила суд:

-визначити ОСОБА_1 додатковий строк 2 місяці, для подання заяви про прийняття спадщини після померлої ОСОБА_2 , що померда ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Позивач в судове засідання не з`явилася. Від представника позивача надійшла заява про розгляд справи за їх відсутності, позовні вимоги підтримала та просила задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився, до суу надано надано заяву, в якій просили провести розгляд справи за їх відсутності, позовні вимоги визнали.

Відповідно до ст.4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до ст.12 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Судом встановлено, що позивач по справі є донькою ОСОБА_2 , що підтверджується матеріалами справи, а саме:

- свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 видане Відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Кременчуці Кременчуцького району Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 25.10.2023 року - на ім`я ОСОБА_3 , де матір зазначено як ОСОБА_4 ;

- витягом з державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу, згідно якого ОСОБА_4 24.06.1983 року змінила прізвище на « ОСОБА_5 »;

- свідоцтвом про одруження серії НОМЕР_2 видане Рокитненською сілсьькою радою Кременчуцького району Полтавської області 05.12.1997 року, актовий запис №12, згідно якого ОСОБА_6 змінила прізвище на « ОСОБА_7 ».

Тривалий час позивач проживає за кордоном України, що підтверджується картою побуту країни Польщі, виданої 29.06.2022 року на ім`я ОСОБА_1

ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_2 померла, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_3 видане Виконавчим комітетом Омельницької сілсьької ради Кременчуцького району Полтавської області від 16.03.2022 року, актовий запис № 11.

Відповідно до копії Свідоцтва про право на спадщину за законом та Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно ОСОБА_2 належало 1/4 частина земельної ділянки з кадастровим номером 5322485100:08:000:0124.

З матеріалів справи встановлено, що позивач звернулася до приватного нотаріуса Кременчуцького районного нотаріального округу Полтавської області Сапко О.Б. із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом.

Постановою від 11.09.2023 року приватним нотаріусом відмовлено у вчиненні нотаріальної дії, оскільки ОСОБА_1 спадщину не прийняла так як до нотаріуса з відповідною заявою протягом шести місяців з дня смерті спадкодавця не зверталася, а тому спадкоємцем пропущений строк для прийняття спадщини.

Водночас з вказаної постанови встановлено, що інформація про спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину щодо ОСОБА_2 відсутні. Інформація щодо заповітів/спадкових договорів від імені ОСОБА_2 відсутня.

Позивач вважала, що причина пропуску строку на прийняття спадщини є поважною, оскільки вона тривалий час проживає за кордоном України, в Польщі та під час приїзду на територію України весною 2022 року, не могла скористатися своїм правом на прийняття спадщини своєчасно, оскільки у зв`язку із введенням військового стану 24.02.2022 року, на всій території України були відключені реєстри нотаріальних дій.

Тому просила визначити їй додатковий строк у два місяці для прийняття спадщини, що відкрилась після смерті ОСОБА_2 .

Згідно до вимог ч.1 ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин ( фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Як передбачено ст. 77 ЦПК України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.

Відповідно дост.ст.1220,1222ЦК України,спадщина відкриваєтьсявнаслідок смертіособи абооголошення їїпомерлою Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина третястатті 46 цього Кодексу). Спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.

Статтею 1270 ЦК України, встановлено, що для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Згідно з ч. 3 ст.1272ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Відповідно до пункту 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року N 7 "Про судову практику у справах про спадкування" судам роз`яснив, що, вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо

Суд зазначає, що Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, строк дії якого неодноразово продовжувався, який діє на час розгляду справи.

П. 3 постанови КМУ від 28.02.2022 №164 «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану» передбачено, що перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття зупиняється на час дії воєнного стану, але не більше ніж на 4 місяці.

В подальшому підпунктом 2 пункт 3 постанови КМУ від 09 травня 2023 року № 469 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо нотаріату, державної реєстрації та функціонування державних електронних інформаційних ресурсів в умовах воєнного стану», пункт 3 постанови КМУ від 28 лютого 2022 року № 164 «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану», яким було встановлено, що протягом строку для прийняття спадщини або відмови від його ухвалення зупиняється на час дії воєнного стану, але не більше ніж на 4 місяці та свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення терміну для прийняття спадщини - виключено.

Суд приймає до уваги, що ОСОБА_1 пропустила строк для прийняття спадщини з наступних причин: у зв`язку із введенням на території України воєнного стану та веденням бойових дій у країні; у зв`язку із суперечливими положеннями закону щодо перебігу строку для прийняття спадщини, які декілька разів змінювалися та велику відстань між місцем постійного проживання позивача і місцем знаходження спадкового майна.

З урахуванням зазначених підстав, що призвели до пропущення позивачем строку для подачі заяви про прийняття спадщини в сукупності, суд вважає їх поважними та вважає за доцільне визначити ОСОБА_1 додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті матері.

Керуючись ст.ст. 4, 12, 76, 258-259, 263-265, 273, 280, 287, 352 ЦПК України, ст.ст. 1220, 1222, 1270, 1272 ЦК України, Постанова Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року N 7 "Про судову практику у справах про спадкування"суд -

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Омельницької сільської ради Кременчуцького району Полтавської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 , додатковий строк в два місяці з моменту набрання рішенням суду законної сили для подання заяви про прийняття спадщини після померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 .

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Полтавського апеляційного суду через Кременчуцький районний суд Полтавської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги на рішення суду, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

СуддяО. О. Колотієвський

СудКременчуцький районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення16.02.2024
Оприлюднено18.03.2024
Номер документу117653434
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них

Судовий реєстр по справі —536/2290/23

Рішення від 16.02.2024

Цивільне

Кременчуцький районний суд Полтавської області

Колотієвський О. О.

Ухвала від 20.11.2023

Цивільне

Кременчуцький районний суд Полтавської області

Колотієвський О. О.

Ухвала від 23.10.2023

Цивільне

Кременчуцький районний суд Полтавської області

Колотієвський О. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні