Ухвала
від 07.03.2024 по справі 758/1712/24
ПОДІЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

Подільський районний суд міста Києва

Справа № 758/1712/24

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 березня 2024 року місто Київ

Подільський районний суд міста Києва у складі слідчого судді ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду клопотання адвоката ОСОБА_3 , подане в інтересах ТОВ «ВІП ТРАНС» про скасування арешту майна в рамках кримінального провадження № 42022102070000234 відомості щодо якого внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 27.06.2022

У С Т А Н О В И В:

До Подільського районного суду м. Києва надійшло клопотання адвоката ОСОБА_3 , подане в інтересах ТОВ «ВІП ТРАНС», про скасування арешту майна в рамках кримінального провадження № 42022102070000234, відомості щодо якого внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 27.06.2022, за ознаками кримінального правопорушення передбаченого, ч. 2 ст. 110-2, КК України.

В обґрунтування клопотання зазнавчив, що ухвалою слідчого судді Подільського районного суду м. Києва від 11.05.2023 у справі № 758/5162/23 задоволено клопотання прокурора Подільської окружної прокуратури м. Києва та накладено арешт на грошові кошти ТОВ «ВІП ТРАНС», які знаходяться у безготівковому вигляді на рахунках відкритих у АТ «ОТП БАНК», із забороною будь-яких видаткових операцій, за винятком видаткових операцій ТОВ «ВІП ТРАНС» щодо сплати заробітної плати, податків, зборів то обов`язкових платежів до державного бюджету і державних цільових фондів, оплати комунальних послуг та перерахування коштів на Збройні сили України.

Заявник вважає, що арешт із забороною всіх видаткових операцій по рахунках ТОВ «ВІП ТРАНС» накладений ухвалою необґрунтовано та у подальшому у застосуванні цього заходу забезпечення кримінального провадження відпала потреба, а тому арешт майна має бути скасовано.

Внаслідок накладення арешту на грошові кошти із забороною видаткових ТОВ «ВІП ТРАНС» позбавлене можливості здійснювати господарську діяльність сплачувати працівникам за листками непрацездатності у зв`язку з хворобою, з вагітністю та пологами, з виробничими травмами.

Представник власника майна подав до суду заяву про розгляд справи без його участі, клопотання підтримав просив суд його задовольнити.

Прокурор подав до суду заяву про розгляд клопотання за його відсутності щодо задоволення клопотання про скасування арешту майна заперечував.

Дослідивши матеріали клопотання та докази додані до нього, слідчий суддя приходить до наступних висновків.

Арешт майна є одним з заходів забезпечення кримінального провадження, який застосовується на підставі ухвали слідчого судді або суду (ч. 2 ст. 131, ч. 1 ст. 132 КПК України).

За приписами ч. 3 ст. 132 КПК України застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, дізнавач, прокурор не доведе, що: 1) існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження; 2) потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, дізнавача, прокурора; 3) може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, дізнавач, прокурор звертається із клопотанням.

Крім цього, відповідно до положень ч. 4 ст. 173 КПК України у разі задоволення клопотання слідчий суддя, суд застосовує найменш обтяжливий спосіб арешту майна, який не призведе до зупинення або надмірного обмеження правомірної підприємницької діяльності особи, або інших наслідків, які суттєво позначаються на інтересах інших осіб.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 174 КПК України, підозрюваний, обвинувачений, їх захисник, законний представник, інший власник або володілець майна, представник юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, які не були присутні при розгляді питання про арешт майна, мають право заявити клопотання про скасування арешту майна повністю або частково.

Арешт майна може бути скасовано повністю чи частково ухвалою слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження за клопотанням підозрюваного, обвинуваченого, їх захисника чи законного представника, іншого власника або володільця майна, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, якщо вони доведуть, що в подальшому застосуванні цього заходу відпала потреба або арешт накладено необґрунтовано (абзац 2 частини 1 статті 174 КПК України).

Слідчим суддею встановлено, що Подільською окружною прокуратурою здійснюється процесуальне керівництво досудовим розслідуванням у кримінальному провадженні № 42022102070000234 від 27.06.2022 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 110-2 КК України.

У вказаному кримінальному провадженні Ухвалою слідчого судді Подільського районного суду міста Києва від 11.05.2023 задоволено клопотання прокурора Подільської окружної прокуратури ОСОБА_4 та накладено арешт на грошові кошти ТОВ «ВІП ТРАНС» (код ЄДРПОУ 32224178), які у безготівковому вигляді знаходяться на рахунках: НОМЕР_1 , НОМЕР_2 , які відкриті у АТ «ОТП БАНК» (МФО 300528), із забороною будь-яких видаткових операцій, за винятком видаткових операцій ТОВ «ВІП ТРАНС » щодо сплати заробітної плати, податків, зборів то обов`язкових платежів до державного бюджету і державних цільових фондів,

Арешт на майно обґрунтовано необхідністю забезпечення збереження речових доказів, а також для запобігання втрати активів, запобігання можливості його приховування або використання.

Слідчим суддею встановлено, що відносно рахунку НОМЕР_1 встановлено спеціальний режим використання. Вказаний рахунок призначений виключно для проведення соціальних виплат працівникам, як то виплати на випадок тимчасової втрати працездатності у зв`язку з хворобою, у зв`язку з вагітністю та пологами та у зв`язку з виробничими травмами.

Вказаний рахунок відкривається відповідно до статті 34 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування». Порядок відкриття банками поточних і вкладних (депозитних) рахунків клієнтам у національній та іноземних валютах регулюється Інструкцією про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах, затвердженою постановою правління Національного банку України від 12.11.2003 № 492. Постановою правління Національного банку України від 11.09.2017 № 89 «Про затвердження нормативно-правових актів Національного банку України з бухгалтерського обліку» затверджено План рахунків бухгалтерського обліку банків України. Згідно з Інструкцією до поточних рахунків належать рахунки за спеціальними режимами їх використання, що відкриваються у випадках, передбачених законами України або актами Кабінету Міністрів України. Особливості правового режиму використання окремого рахунку, визначені Законом, передбачаються у договорі банківського рахунку.

Відповідно до інформації, розміщеної на офіційному веб-порталі Національного банку України (https://bank.gov.ua/ua/iban) зазначено, що рахунок в IBAN складається з коду країни у вигляді літер, контрольної суми з двох цифр, коду банку з 6 цифр та безпосередньо номеру рахунку.

Також, Постановою Правління Національного банку України № 89 від 11.09.2017 року «Про затвердження нормативно-правових актів Національного банку України з бухгалтерського обліку» затверджено План рахунків бухгалтерського обліку банків України. Так, у п. 426 вказаного плану, зазначено, що відносно рахунку 2604 встановлено ознаку «цільові кошти на вимогу суб`єктів господарювання».

У п. 426 Додатку 1 до Інструкції про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку банків України, щодо рахунку 2604 зазначено призначення вказаного рахунку: «Призначення рахунку: облік коштів на вимогу, цілі використання яких обумовлені окремими законодавчими актами України. За кредитом рахунку проводяться суми, що надходять на рахунки. За дебетом рахунку проводяться суми витрат і перерахувань згідно з режимом роботи рахунків».

Крім того, відповідно до положень статті 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування», де зазначено, що страхові кошти, зараховані на окремий поточний рахунок у банку або на окремий рахунок в органі, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів (на далі за текстом - окремий рахунок), можуть бути використані страхувальником виключно на здійснення застрахованим особам страхових виплат за страхуванням у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності. Страхові кошти, зараховані на окремий рахунок, не можуть бути спрямовані на задоволення вимог кредиторів, на стягнення на підставі виконавчих та інших документів, за якими здійснюється стягнення відповідно до закону.

За таких обставин, слідчий суддя визнає обґрунтованими твердження заявника про те, що безвиключне накладення арешту на банківські рахунки підприємства суттєво утруднює та/або унеможливлює виконання ТОВ «ВІП ТРАНС» своїх зобов`язань з виплати робітникам тимчасової втрати працездатності у зв`язку із захворюванням, вагітністю та пологами, у зв`язку із виробничими травмами та створює надмірний тягар для підприємства.

Враховуючи відсутність у кримінальному провадженні підозрюваних осіб, сплив певного часу з моменту прийняття рішення про арешт майна, а також негативні наслідки у вигляді перешкод у виплаті вищевказаних виплат на користь працівників підприємства, слідчий суддя вважає, що подальше збереження арешту майна в цій частині не виправдовується потребами досудового розслідування.

За таких обставин, слідчий суддя вважає необхідним скасувати накладений арешт на грошові кошти у безготівковому вигляді та які знаходяться на рахунку № НОМЕР_1 в АТ «ОТП Банк», накладений Ухвалою слідчого судді Подільського районного суду м. Києва від 11.05.2023 у справі № 758/5162/23.

Керуючись ст. 110, 131, 132, 174, 369-372 КПК України, слідчий суддя

У Х В А Л И В:

Клопотання адвоката ОСОБА_3 , подане в інтересах Товариства з обмеженою відповідальністю «ВІП ТРАНС» про скасування арешту майна в рамках кримінального провадження № 42022102070000234 від 27.06.2022 - задовольнити;

Скасувати арешт, накладений Ухвалою слідчого судді Подільського районного суду м. Києва від 11.05.2023 у справі № 758/5162/23, на грошові кошти ТОВ «ВІП ТРАНС» (код ЄДРПОУ 32224178), які у безготівковому вигляді знаходяться на рахунку НОМЕР_1 в АТ «ОТП Банк»;

Ухвала оскарженню не підлягає.

Cлідчий суддя Подільського районного суду м. Києва ОСОБА_1

СудПодільський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення07.03.2024
Оприлюднено18.03.2024
Номер документу117655010
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про скасування арешту майна

Судовий реєстр по справі —758/1712/24

Ухвала від 07.03.2024

Кримінальне

Подільський районний суд міста Києва

Гребенюк В. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні