Рішення
від 15.03.2024 по справі 235/2583/23
КРАСНОАРМІЙСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Провадження №2/235/175/24

Справа №235/2583/23

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

15 березня 2024 року Красноармійський міськрайонний суд Донецької області

в складі: головуючого - судді Величко О.В.

при секретарі - Гришай О.В.

розглянувши в відкритому судовому засіданні в м. Покровську цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова Компанія Управління Активами»</a>, треті особи: приватний нотаріус Солонець Тамара Миколаївна, Межівський ВДВС у Синельниківському районі Дніпропетровської області Південно-Східного міжрегіонального управління МЮ, Петропавлівський ВДВС у Синельниківському районі Дніпропетровської області про визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернулась до суду з позовом до ТОВ «Фінансова Компанія Управління Активами», треті особи: приватний нотаріус Солонець Тамара Миколаївна, Меівський ВДВС у Синельниківському районі Дніпропетровської області Південно-Східного міжрегіонального управління МЮ, Петропавлівський ВДВС у Синельниківському районі Дніпропетровської області про визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню. В обґрунтування своїх позовних вимог вказав, що 21.12.2021р. приватним нотаріусом Солонець Т.М. був вчинений виконавчий напис, зареєстрований в реєстрі№ 2348 про стягнення з ОСОБА_2 заборгованості у розмірі 4575, 87 грн. на користь ТОВ « Фінансова компанія управління активами».

14.02.2022р. виконавцем Межівського ВДВС у Синельниківському районі винесено постанову про відкриття виконавчого провадження № 68638595 з примусового виконання виконавчого напису № 24348, виданого приватним нотаріусом Солонець Т.М. від 21.12.2021р.

Вважає, що даний виконавчий напис не підлягає виконанню, оскільки нотаріусом не перевірено безспірність вимог стягувача, що є обов`язковою умовою вчинення виконавчого напису Зазначає, що нотаріусом вчинено виконавчий напис з порушенням вимог ст. 88 Закону « Про нотаріат», відповідно до якої виконавчий напис вчиняється, якщо подані документи підтверджують безспірність заборгованості та за умови, що з дня виникнення вимоги минуло не більше трьох років.

В матеріалах справи відсутні докази про отримання ним письмової вимоги кредитора про усунення порушень основного зобов`язання, навіть відсутні докази відправлення зазначеної вимоги на його адресу.

Позивач просить визнати таким, що не підлягає виконанню виконавчий напис № 24348 від 21.12.2021 р., вчинений приватним нотаріусом Солонець Т.М. , про стягнення з ОСОБА_1 заборгованості у розмірі 4575,87 грн.

Від представника відповідача ТОВ « Фінансова компанія управління активами» надійшла заява, в якій відповідач визнає позовні вимоги ОСОБА_3 в частині визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню, просить задовольнити позовні вимоги ОСОБА_1 та стягнути з ТОВ « Фінансова компанія управління активами» судового збору за подання позовної заяви в розмірі 537 грн. та у разі подання заяви про забезпечення позову в розмірі 268,40 грн. ( а.с. 72).

Позивач , представник позивача в судове засідання не з`явились, просили справу слухати у їх відсутність ( а. с. 8).

Представник відповідача ТОВ « Фінансова компанія управління активами» в судове засідання не з`явився, просив справу слухати у його відсутність ( а. с. 93-94).

Треті особи : приватний нотаріус Солонець Т.М., виконавець Межівського ВДВС у Синельниківському районі Дніпропетровської області Південно-Східного міжрегіонального управління МЮ, Петропавлівського ВДВС у Синельниківському районі Дніпропетровської області в судове засідання не з`явились, про день і час слухання справи повідомлялись належним чином ( а. с. 56,57, 62, 66-67, 71,75,79, 84,86).

Суд розглянув справу за відсутності учасників справи, які належним чином повідомлені про день і час слухання справи, що відповідає положенням ст. ст. 128, 223 ЦПК України, з урахуванням поданих клопотань про розгляд справи за відсутності сторони, що , в свою чергу, не порушує прав та обов`язків учасників судової справи.

У відповідності до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши матеріали справи і перевіривши їх доказами, приходить до наступного.

Судом встановлено, що 21.12.2021 р. приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Солонець Т.М. вчинено виконавчий напис за № 24348 про стягнення з ОСОБА_4 на користь ТОВ « Фінансова компанія управління активами» заборгованості за кредитним договором в загальній сумі 4575,87 грн. ( а. с. 48).

14.02.2022 р. постановою державного виконавця Межівського ВДВС у Синельниківському районі Дніпропетровської області відкрито виконавче провадження ВП № 68638595 з приводу виконання виконавчого напису № 24348, виданого 21.12.2021 року приватним нотаріусом Солонець Т.М. про стягнення з ОСОБА_5 на користь ТОВ « Фінансова компанія управління активами» борг у розмірі 4575,87 грн. ( а. с. 14).

Виконавцем Межівського ВДВС Дніпропетровської області було проведено ряд процесуальних дій й прийнято процесуальні документи з приводу виконання даного виконавчого напису ( а.с.15-22).

Позивачем ставиться питання про визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню , з підстав порушення нотаріусом процедури вчинення виконавчого напису, у тому числі, в непересвідчені нотаріуса у безспірності суми стягнення за кредитним договором.

Згідно зі ст. 87 Закону України «Про нотаріат» для стягнення грошових сум або витребування від боржника майна нотаріуси вчиняють виконавчі написи на документах, що встановлюють заборгованість. Перелік документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Статтею 88 Закону України « Про нотаріат» визначено умови вчинення виконавчих написів. Відповідно до приписів цієї статті Закону нотаріус вчиняє виконавчі написи, якщо подані документи підтверджують безспірність заборгованості або іншої відповідальності боржника перед стягувачем та за умови, що з дня виникнення права вимоги минуло не більше трьох років, а у відносинах між підприємствами, установами та організаціями - не більше одного року. Якщо для вимоги, за якою видається виконавчий напис, законом встановлено інший строк давності, виконавчий напис видається у межах цього строку.

Порядок вчинення нотаріальних дій містить такі самі правила та умови вчинення виконавчого напису ( пункти 1,3 Глави 16 розділу 11 Порядку).

Вчинення виконавчого напису в разі порушення основного зобов`язання та ( або) умов іпотечного договору здійснюється нотаріусом після спливу тридцяти днів з моменту надісланих іпотекодержателем повідомлень письмової вимоги про усунення порушень іпотекодавцю та боржнику, якщо він є відмінним від іпотекодавця. Повідомлення вважається надісланим, якщо є відмітка іпотекодавця на письмовому повідомленні про його отримання або відмітка поштового відділення зв`язку про відправлення повідомлення на вказану в іпотечному договорі адресу ( п.п. 2.3 п. 2 Глави 16 розділу 11 Порядку).

Підпунктами 3.2., 3.5 пункту 3 Глави 16 розділу 11 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого Наказом МЮ України від 22.02.2012 року № 296/5 передбачено, що безспірність заборгованості підтверджують документи, передбачені Переліком документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів, затвердженим постановою КМУ від 29.06.1999 року № 1172 . При вчиненні виконавчого напису нотаріус повинен перевірити, чи подано на обґрунтування стягнення документи, зазначені у вказаному Переліку документів.

Вчинення нотаріусом виконавчого напису - це нотаріальна дія, яка полягає в посвідченні права стягувача на стягнення грошових сум або витребування від боржника майна. При цьому нотаріус здійснює свою діяльність у сфері безспірної юрисдикції і не встановлює прав або обов`язків учасників правовідносин, не визнає і не змінює їх, не вирішує по суті питань права. Тому вчинений нотаріусом виконавчий напис не породжує права стягувача на стягнення грошових сум або витребування від боржника майна, а підтверджує, що таке право виникло в стягувача раніше. Мета вчинення виконавчого напису надання стягувачу можливості в позасудовому порядку реалізувати його право на примусове виконання зобов`язання боржником.

Аналогічна правова позиція викладена в п. 20 Постанови Великої Палати Верховного Суду від 15.01.2020 року у справі № 305/2082/14ц, провадження № 14-557цс19).

Отже, відповідне право стягувача за захистом якого він звернувся до нотаріуса, повинно існувати на момент звернення. Так само на момент звернення стягувача до нотаріуса із заявою про вчинення виконавчого напису повинна існувати й, крім того, також бути безспірною, заборгованість або інша відповідальність боржника перед стягувачем.

Безспірність заборгованості чи іншої відповідальності- це обов`язкова умова вчинення нотаріусом виконавчого напису ( ст. 88 Закону України « Про нотаріат»). Однак характер правового регулювання цього питання дає підстави для висновку про те, що безспірність заборгованості чи іншої відповідальності боржника для нотаріуса підтверджується формальними ознаками- наданими стягувачем документами згідно з Переліком документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів.

Таким чином, вчинення нотаріусом виконавчого напису відбувається за фактом подання стягувачем документів, які згідно із відповідним Переліком є підтвердженням безспірності заборгованості або іншої відповідальності боржника перед стягувачем. Однак сам по собі цей факт ( подання стягувачам відповідних документів нотаріусу) не свідчить про відсутність спору стосовно заборгованості як такого.

З урахуванням зазначеного та приписів статей 15,16,18 ЦК України, статей 50,87,88 Закону України « Про нотаріат» захист цивільних прав шляхом вчинення нотаріусом виконавчого напису полягає в тому, що нотаріус підтверджує наявне у стягувача право на стягнення грошових сум або витребування від боржника майна. Це право існує, поки суд не встановить зворотного.

Тобтоборжник,який таксамо маєправо назахист свогоцивільного права,в судовомупорядку можеоспорювати вчиненийнотаріусом виконавчийнапис:як зпідстав порушеннянотаріусом процедуривчинення виконавчогонапису,так із підставнеправомірності вимогстягувача (повністю чив частинірозміру заборгованості абоспливу строківдавності завимогами вповному обсязічи їхчастині),з якимитой звернувсядо нотаріусадля вчиненнявиконавчого напису.( Постанова ВСУ від 06 травня 2020 року по справі № 320/7932/16-ц)

Підставами оскарження виконавчих написів може бути як порушення нотаріусом процедури вчинення напису ( наприклад, неповідомлення боржника про вимогу кредитора), так і необґрунтованість вимог боржника.

Тому суд при вирішенні спору про визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню, не повинен обмежуватися лише перевіркою додержання нотаріусом формальних процедур і факту подання стягувачем документів на підтвердження безспірної заборгованості боржника згідно з Переліком документів.

Для правильного застосування положень статей 87,88 Закону України « Про нотаріат» у такому спорі суд повинен перевірити доводи боржника в повному обсязі й установити та зазначити в рішенні, чи справді на момент вчинення нотаріусом виконавчого напису боржник мав безспірну заборгованість перед стягувачем, тобто , чи існувала заборгованість взагалі, чи була заборгованість саме такого розміру, як зазначено у виконавчому написі, та чи не було невирішених по суті спорів щодо заборгованості або її розміру станом на час вчинення нотаріусом виконавчого напису.

Разом із тим, законодавством не визначений виключний перелік обставин, які свідчать про наявність спору щодо заборгованості. Ці обставини встановлюються судом відповідно до загальних правил цивільного процесу за наслідками перевірки доводів боржника та оцінки наданих ним доказів.

Такий правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду України від 05.07.2017 року у справі № 6-887цс17, постанові Великої Палати Верховного Суду від 27.03.2019 року у справі № 137/1666/16 .

Обґрунтовуючи позов, позивач, серед іншого, посилався на те, що виконавчий напис вчинено без попереднього направлення йому стягувачем будь-якої письмової вимоги та без надання нотаріусу документів, що підтверджують безспірність суми боргу.

У постанові від 13.10.2021 року у справі № 554/6777/17-ц ( провадження № 61-17750св20) Верховний Суд зазначив, що чинне законодавство України не зобов`язує нотаріуса викликати позичальника і з`ясовувати наявність чи відсутність його заперечень проти вимог позикодавця. Проте, право позичальника на захист його інтересів забезпечується шляхом направлення йому повідомлення про заборгованість та необхідність її погашення. Однак, враховуючи те, що нотаріальне провадження є безспірним, для забезпечення такої безспірності нотаріусові бажано з`ясувати у позичальника наявність заперечень щодо вчинення виконавчого напису або сплати ними боргу.

Неотримання боржником вимоги про усунення порушень за кредитним договором об`єктивно позбавляє його можливості бути вчасно проінформованим про наявність заборгованості та можливості надати свої заперечення щодо неї або оспорити вимоги кредитора.

Якщо боржник не має можливості подати нотаріусу заперечення щодо вчинення виконавчого напису або висловити свою незгоду з письмовою вимогою про сплату боргу чи повідомити про наявність спору між нею та відповідачем щодо суми заборгованості, це об`єктивно виключає можливість вчинення виконавчого напису.

Матеріали справи відомостей про отримання позивачем ( боржником) відповідного повідомлення не містять, що свідчить про порушення нотаріусом процедури вчинення виконавчого напису.

Вказане також узгоджується з постановою Великої Палати Верховного Суду України від 23.06.2020 року у справі № 645/1979/15ц ( провадження № 14-706цс19) (пункт 52 вказаної постанови).

Аналогічна позиція також викладена також в правовій позиції постанови Верховного Суду від 30.09.2019 року в справі № 357/12818/17 (провадження № 44380св18). Так, зокрема зазначено, що учинення виконавчого напису в разі порушення основного зобов`язання здійснюється нотаріусом після спливу тридцяти днів з моменту надісланих кредитором повідомлень письмової вимоги про усунення порушень боржнику. Повідомлення вважається надісланим, якщо є відмітка на письмовому повідомленні про його отримання.

Окрім того, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29 червня 1999 року № 1172 «Про затвердження переліку документів, за якими стягнення заборгованості провадиться у безспірному порядку на підставі виконавчих написів нотаріусів» для одержання виконавчого напису по нотаріально посвідченим договорам, що передбачають сплату грошових сум, передачу або повернення майна, а також право звернення стягнення на заставлене майно подаються: а) оригінал нотаріально посвідченого договору (договорів); б) документи, що підтверджують безспірність заборгованості боржника та встановлюють прострочення виконання зобов`язання.

Постанова КМ № 662, якою вносилися зміни до Переліку документів, що передбачали можливість вчинення нотаріусами виконавчих написів на кредитних договорах, не посвідчених нотаріально, яка набрала чинності 10 грудня 2014 року, втратила чинність (у частині) 22 лютого 2017 року з набранням законної сили постановою Київського апеляційного адміністративного суду від у справі № 826/20084/14. (Подібні правові висновки викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 21 вересня 2021 року у справі № 910/10374/17 (провадження № 12-5гс21).

В даному випадку судом встановлено, що оспорюваний виконавчий напис вчинений нотаріусом 21.12.2021 року, тобто після набрання законної сили постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 22 лютого 2017 року у справі № 826/20084/14.

Матеріали справи не містять нотаріально посвідченого кредитного договору, укладеного між ОСОБА_1 ( ОСОБА_4 ). та ТОВ « Фінансова Компанія управління активами» , на підставі якого 21.12.2021 р. були вчинено виконавчий напис № 24348.

Встановлені вище обставини не спростовані відповідачем по справі.

Навпаки, представником відповідача ТОВ « Фінансова компанія управління активами» визнані позовні вимоги у повному обсязі.

Відповідно до ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позву. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.

Згідно роз`яснень п. 24 Постанови Пленума Верховного Суду України «Про застосування норм цивільного процесуального законодавства при розгляді справ у суді першої інстанції» від 12.06.2009 року № 2 у разі визнання відповідачем позову,яке має бути безумовним,і якщо таке визнання не суперечить закону й не порушує права,свободи чи інтереси інших осіб (не відповідача),суд ухвалює рішення про задоволення позову,обмежившись у мотивувальній частині рішення посиланням на визнання позову без з`ясування і дослідження інших обставин справи.

Враховуючивищезазначені нормиправа,викладені правовіпозиції ВерховногоСуду України,приймаючи доуваги недоведеність відповідачем факту одержання позивачем вимоги про усунення порушення з приводу виконання кредитного зобов`язання, що, в свою чергу, свідчить про порушення процедури вчинення нотаріального напису, недоведеність відповідачем безспірності суми заборгованості, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог в частині визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню.

Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Відповідно до ч. 1 ст. 142 ЦПК України у разі визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті, суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.

Враховуючи вищезазначені норми права, а також той факт, що позивачка звільнена від спалти судового збору за подачу позовної заяви , суд вважає за необхідним стягнути з відповідача ТОВ « Фінансова компанія управління активами» на користь держави судовий збір в сумі 805,40 грн. ( 537+268,40=805,40).

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 15,16 ЦК України, закону України» Про нотаріат», ст. ст. 3,5,12,13,18, 258,260,265,268,273 ЦПК України, суд, -

В И Р І Ш И В :

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова Компанія Управління Активами»</a>, треті особи: приватний нотаріус Солонець Тамара Миколаївна, Межівський ВДВС у Синельниківському районі Дніпропетровської області Південно-Східного міжрегіонального управління МЮ, Петропавлівський ВДВС у Синельниківському районі Дніпропетровської області про визнання виконавчого напису таким, що не підлягає виконанню задовольнити.

Визнати таким, що не підлягає виконанню виконавчий напис , вчинений 21.12.2021р. приватним нотаріусом Солонець Т.М., зареєстрований в реєстрі за № 24348, про стягнення з ОСОБА_3 на користь ТОВ « Фінансова компанія управління активами» заборгованості у розмірі 4575,87 грн.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю « Фінансова Компанія управління активами» на користь держави судовий збір в сумі 805,40 грн.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивачка: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1

Відповідач: Товариство з обмеженою відповідальністю « Фінансова Компанія Управління активами», ЄДРПОУ 35017877, м. Ірпінь, вул. Стельмаха, 9а/203

Треті особи, які не заявляються самостійних вимог щодо предмета спору:

-приватний нотаріус Солонець тамара Миколаївна, 04071, м. Київ, вул. Введенська, 7/9кв.1

-державний виконавець Межівського ВДВС у Синельниківському районі Дніпропетровської області смт. Межова Синельниківський район, вул. Соборна, 35, ЄРДПОУ 34969695

-державний виконавець Петропавлівського ВДВС у Синельниківському районі Дніпропетровської області : Дніпропетровська область, смт. Петропавлівка, вул. Героїв України, 62, ЄДРПОУ 34245430

Суддя:

СудКрасноармійський міськрайонний суд Донецької області
Дата ухвалення рішення15.03.2024
Оприлюднено18.03.2024
Номер документу117669378
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них

Судовий реєстр по справі —235/2583/23

Рішення від 15.03.2024

Цивільне

Красноармійський міськрайонний суд Донецької області

Величко О. В.

Ухвала від 18.12.2023

Цивільне

Красноармійський міськрайонний суд Донецької області

Величко О. В.

Ухвала від 28.11.2023

Цивільне

Красноармійський міськрайонний суд Донецької області

Величко О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні