ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05.03.2024м. ДніпроСправа № 904/3337/23
Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді Колісника І.І.
за участю секретаря судового засідання Серостанова В.О.
та представників:
від позивача: не з`явився;
від відповідача: не з`явився
розглянув у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження справу
за позовом Акціонерного товариства "Криворізька теплоцентраль", м. Кривий Ріг Дніпропетровської області
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Промбудбаза", м. Кривий Ріг Дніпропетровської області
про стягнення 78 919,02 грн.
ВСТАНОВИВ:
Акціонерне товариство "Криворізька теплоцентраль" звернулося до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Промбудбаза" заборгованості у сумі 78919,02 грн, з яких: 65153,62 грн основний борг, 152,63 грн - плата за абонентське обслуговування, 2012,76 грн пеня, 9945,70 грн інфляційні втрати, 3% річних 1654,31 грн.
Судові витрати зі сплати судового збору в сумі 2684,00 грн позивач просить покласти на відповідача.
Позовні вимоги обґрунтовані порушенням відповідачем зобов`язань з оплати спожитої ним теплової енергії за період з листопада 2021 року по березень 2023 року (далі спірний період) та внесення плати з абонентського обслуговування за договором про надання послуги з постачання теплової енергії за адресою: м. Кривий Ріг, вул. Юних моряків, буд, 8, прим. № 4, що є публічним договором приєднання та обліковується у заявника за реквізитами № 6100/жб від 01.11.2021, укладеним шляхом приєднання боржника до умов публічного Типового індивідуального договору про надання послуг з постачання теплової енергії.
Узагальнена позиція відповідача, що викладена у відзиві на позовну заяву, поданому до суду 01.08.2023 та у запереченнях, поданих до суду 21.08.2023, полягає у невизнанні позовних вимог з наступних підстав.
За твердженням відповідача, протягом спірного періоду АТ "Криворізька теплоцентраль" не надавало послуг з постачання теплової енергії (опалення) за адресою місцезнаходження нежитлового приміщення № 4, вбудованого в перший поверх триповерхової нежитлової будівлі, розташованої за адресою: м. Кривий Ріг, вул. Серго (перейменована на вул. Юних Моряків), буд. 8, оскільки вказане приміщення не обладнане жодними теплоспоживними установками, з`єднаними із системою теплопостачання АТ "Криворізька теплоцентраль". У вказаному нежитловому приміщенні відповідач має автономне конвекторне опалення, на підтвердження чого останній надав копію технічного паспорту з відповідною інформацією.
На думку відповідача, підставою для виникнення у нього зобов`язань з оплати послуг з постачання теплової енергії має бути, насамперед, факт надання відповідних послуг, а також доведення обсягу та вартості таких послуг належними та допустимими доказами; вбудова належного відповідачу приміщення № 4 у перший поверх триповерхової нежитлової будівлі № 8 по вул. Юних Моряків не є беззаперечним доказом підключення такого приміщення до централізованої системи опалення, яку обслуговує підприємство позивача; позивачем не надано суду жодного належного та допустимого доказу на підтвердження викладених у позові обставин, зокрема стосовно того, що нежитлове приміщення відповідача оснащене системою централізованого опалення, яке є єдиною і невід`ємною частиною житлового будинку, не надано доказів надання відповідачу послуг з опалення у заявлений спірний період, а також доказів, що підтверджують застосовані позивачем показники під час здійснення розрахунку заборгованості.
Не погодившись із доводами відповідача, позивач 07.08.2023 засобом електронного зв`язку подав відповідь на відзив.
Позивач звертає увагу суду на непослідовність тверджень відповідача про неотримання ним послуг з постачання теплової енергії з огляду на те, що нежитлове приміщення № 4 по вул. Юних Моряків (Серго) у м. Кривому Розі не обладнане жодними теплоспоживними установками, з`єднаними із системою теплопостачання АТ "Криворізька теплоцентраль", оскільки між сторонами було укладено договір купівлі-продажу теплової енергії в гарячій воді № 6100 від 15.10.2010, який припинив свою дію 31.10.2021 у зв`язку із введенням в дію Типового індивідуального договору з надання послуги з постачання теплової енергії № 6100/жб (далі - Типовий договір). Об`єктом дислокації (об`єктом отримання теплової енергії від АТ "Криворізька теплоцентраль") за договором № 6100 від 15.10.2010 було нежитлове приміщення відповідача № 4 в буд. 8 по вул. Юних Моряків, тобто те саме приміщення, що й за типовим договором № 6100/жб від 01.11.2021.
До 01.11.2021 відповідач отримував теплову енергію саме через централізовану систему опалення та сплачував за надану послугу. На підтвердження вказаних фактів позивачем надані: копії договору № 6100 від 15.10.2010, рахунку-фактури № 5179 від 31.10.2021 за жовтень 2021 року та платіжного доручення № 574 від 08.11.2021, яким відповідач здійснив оплату отриманої теплової енергії.
Отже, як стверджує позивач, ТОВ "Промбудбаза" отримує теплову енергію від АТ "Криворізька теплоцентраль" упродовж тривалого й безперервного часу та до 01.11.2021 оплачувало її вартість, що свідчить про невідповідність дійсності тверджень відповідача щодо не підключення належного йому приміщення до централізованої системи опалення.
Також позивач указує на помилковість доводів відповідача про те, що позивач несе відповідальність за внутрішньобудинкову систему постачання теплової енергії та зобов`язаний довести постачання теплової енергії безпосередньо до приміщення.
Так, відповідно до акта розмежування балансової належності теплових мереж від 05.08.2018 межею розподілу балансової належності теплових мереж і експлуатаційної відповідальності між ПАТ "Криворізька теплоцентраль" та ТОВ "Житлокомцентр", який обслуговує житловий будинок № 8 по вул. Юних Моряків, є зовнішній зріз будівельної несучої конструкції житлового будинку на вводі теплових мереж у житловий будинок. Відтак, за внутрішньобудинкову систему теплопостачання несе відповідальність у даному випадку ТОВ "Житлокомцентр". При цьому самовільне втручання в діючі системи теплопостачання заборонено.
Тому, подані разом із позовною заявою акти про подачу та припинення подачі теплоносія до будинку № 8 по вул. Юних Моряків є належними та достатніми доказами постачання теплової енергії до всіх приміщень, які знаходяться в даному будинку.
Крім того, позивач зазначає, що будинок № 8 по вул. Юних Моряків у нього обліковується як житловий, тому у всіх документах дана будівля позначається як житлова. Однак, віднесення цього будинку до житлового чи нежитлового жодним чином не впливає на факт отримання теплової енергії відповідачем; приналежність цього будинку до нежитлового фонду сторонами не оспорюється.
Стосовно доводів відповідача про наявність у нього автономного конвекторного опалення, то позивач зазначає, що у разі її наявності вона функціонує додатково, разом із централізованою системою постачання теплової енергії. Дана позиція обґрунтовується тим, що процедура відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води регламентується Порядком відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженим наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22.11.2005 № 4. Відповідачем не надано жодного документа, який би підтверджував факт відокремлення від мережі централізованого опалення, а наявність у його приміщенні додаткового конвекторного опалення не заборонена чинним законодавством України та не звільняє його під обов`язку здійснювати оплату за поставлену теплову енергію.
Щодо розрахунку обсягу споживання теплової енергії відповідачем, позивач указує на те, що вузол обліку теплової енергії був введений в експлуатацію 06.12.2022 (копія відповідного акта наявна в матеріалах справи). До цього часу нарахування здійснювалося згідно з тепловим навантаженням нежитлового приміщення відповідно до Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, затвердженої наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунальною господарства України № 315 під 22.11.2018. З 06.12.2022 нарахування здійснюється з урахуванням загальної площі нежитлового приміщення.
На підтвердження обґрунтованості нарахувань та позовних вимог до відповідача позивачем до відповіді на відзив додані розрахунок обсягу споживання теплової енергії ТОВ "Промбудбаза" згідно з договором № 6100/жб від 01.11.2021 на нежитлове приміщення за адресою: вул. Юних Моряків, 8 за період з листопада 2021 року по березень 2023 року, а також копії актів фіксації показників лічильника у період з 06.12.2022 по 23.03.2023.
Тому, з урахуванням наведеного у відповіді на відзив, позивач просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Ухвалою суду від 30.06.2023 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
З огляду на необхідність огляду оригіналів документів, долучених сторонами до заяв по суті справи, та отримання від сторін усних пояснень, ухвалою суду від 13.02.2024 призначено судове засідання на 27.02.2024 з викликом учасників справи та зобов`язано сторін надати оригінали документів, долучених ними до заяв по суті справи, для огляду в судовому засіданні.
У судовому засіданні 27.02.2024 представники сторін надали пояснення по суті спору, суд дослідив оригінали доказів, копії яких долучені до справи. За результатом судового засідання була оголошена перерва до 05.03.2024, про що судом постановлено протокольну ухвалу від 27.02.2024.
Представники сторін у судове засідання 05.03.2024 не з`явилися. Натомість від представника відповідача та представника позивача 29.02.2024, 04.03.2024 відповідно через підсистему "Електронний суд" ЄСІТС надійшли заява/клопотання про розгляд справи без їхньої участі з урахуванням викладених у заявах по суті справи правових позицій.
Відповідно до частини першої статті 202 Господарського процесуального кодексу України неявка в судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті. Явка представників сторін у судове засідання 05.03.2024 обов`язковою судом не визнавалася.
За викладених обставин суд розглядає справу за відсутності представників сторін за наявними в ній матеріалами.
За наслідком судового засідання 05.03.2024 судом підписано вступну та резолютивну частини рішення.
Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
Між Державним підприємством "Криворізька теплоцентраль", правонаступником якого є Акціонерне товариство "Криворізька теплоцентраль" (далі теплопостачальна організація, позивач) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Промбудбаза" (далі споживач, відповідач) 15.10.2010 був укладений договір купівлі-продажу теплової енергії в гарячій воді № 6100 (далі договір № 6100) (а.с. 128 - 130).
За цим договором теплопостачальна організація бере на себе зобов`язання постачати споживачеві теплову енергію в гарячій воді в потрібних йому обсягах, а споживач зобов`язується оплачувати одержану теплову енергію за встановленими згідно з чинним законодавством тарифами (цінами) в терміни, передбачені цим договором (п. 1.1 договору № 6100).
Відповідно до пункту 2.1 договору теплова енергія постачається споживачу згідно з Додатком 1 до цього договору в гарячій воді на такі потреби: опалення на вентиляцію в період опалювального періоду; гаряче водопостачання протягом року.
За умовами пункту 10.1 договору № 6100 цей договір набирає чинності з моменту фактичного надання послуг з теплопостачання та діє до 14.10.2011.
Договір вважається пролонгованим на кожний наступний рік, якщо за місяць до закінчення строку його дії про припинення дії договору не буде письмово заявлено однією із сторін (п. 10.3 договору № 6100).
Згідно з дислокацією споживача - Товариства з обмеженою відповідальністю "Промбудбаза" до договору № 6100 об`єктом постачання теплової енергії за цим договором є офіс, що знаходиться за адресою: вул. Серго, 8 (перейменована на вул. Юних моряків, 8) (а.с. 131).
За змістом заявки Товариства з обмеженою відповідальністю "Промбудбаза" керівнику Державного підприємства "Криворізька теплоцентраль" щодо укладення договору на постачання теплової енергії в гарячій воді вказане приміщення перебувало в користуванні споживача (відповідача) на підставі договору оренди № 12/2 від 31.12.2008 (а.с. 132).
З наявного в матеріалах справи витягу № 5866272 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 08.07.2013 убачається, що за Товариством з обмеженою відповідальністю "Промбудбаза" 20.06.2013 зареєстровано право власності на нежиле приміщення № 4 загальною площею 41,8 кв.м, вбудоване в перший поверх триповерхової нежитлової будівлі, розташованої за адресою: Дніпропетровська область, місто Кривий Ріг, вулиця Серго, будинок 8 (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 75732212110). Номер запису про право власності 1563060, підстава виникнення права власності свідоцтво про право власності серії САЕ № 852571, індексний номер 5864816, видане 08.07.2013 Реєстраційною службою Криворізького міського управління юстиції Дніпропетровської області (а.с. 13).
Листом № 2 від 13.01.2014 Товариство з обмеженою відповідальністю "Промбудбаза" звернулося до Державного підприємства "Криворізька теплоцентраль" з проханням додати до існуючого договору № 6100 приміщення за адресою: м. Кривий Ріг, вул. Серго, 8, яке раніше займало ПП "Тарга", у зв`язку з чим 14.01.2014 сторонами було підписано додаткову угоду № 4 про довключення цього приміщення до договору № 6100 (а.с. 132-133).
На виконання умов договору № 6100 теплопостачальною організацією виставлено рахунок-фактуру № 5179 від 31.10.2021 на оплату теплової енергії за жовтень 2021 року в сумі 160,33 грн, який був оплачений споживачем платіжним дорученням № 574 від 08.11.2021 на суму 160,33 грн (а.с. 133-134).
Державне підприємство "Криворізька теплоцентраль" 16.03.2017 перетворено у Публічне Акціонерне товариство "Криворізька теплоцентраль", про що внесено відомості до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Відповідно до частини другої статті 108 Цивільного кодексу України Публічне Акціонерне товариство "Криворізька теплоцентраль" є правонаступником Державного підприємства "Криворізька теплоцентраль".
14.05.2018 внесено відомості до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо реєстрації зміни типу товариства з Публічного акціонерного товариства "Криворізька теплоцентраль" на Акціонерне товариство "Криворізька теплоцентраль".
Акціонерне товариство "Криворізька теплоцентраль" є теплопостачальною організацією у розумінні Закону України "Про теплопостачання" як суб`єкт господарської діяльності, який має у користуванні теплогенеруюче обладнання та постачає споживачам теплову енергію.
Згідно зі статтею 1 Закону України "Про теплопостачання" теплова енергія товарна продукція, що виробляється на об`єктах сфери теплопостачання для опалення, підігрів питної води, інших господарських та технологічних потреб споживачів, призначена для купівлі -продажу.
Указаним Законом також передбачено, що теплогенеруюча організація має право постачати вироблену теплову енергію безпосередньо споживачу згідно з договором купівлі-продажу. Споживач повинен щомісячно здійснювати оплату теплопостачальній організації за фактично отриману теплову енергію (ч.ч. 4, 6 ст. 19 Закону України "Про теплопостачання").
На підставі рішення виконавчого комітету Криворізької міської ради № 343 від 12.10.2011 "Про надання згоди на передачу окремих об`єктів теплопостачання від Комунального підприємства теплових мереж "Криворіжтепломережа" до Державного підприємства "Криворізька теплоцентраль" до Державного підприємства "Криворізька теплоцентраль" передано об`єкти теплопостачання у Довгинцівському, Жовтневому, Інгулецькому та Саксаганському районах міста.
Отже, виконавцем послуги з постачання теплової енергії для будинку № 8 за адресою: Дніпропетровська обл., м. Кривий Ріг, вул. Юних моряків (стара назва вул. Серго) є позивач Акціонерне товариство "Криворізька теплоцентраль".
Відповідно до частини п`ятої статті 13 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" у разі якщо співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали з виконавцем комунальної послуги відповідний договір (крім послуг з постачання та розподілу природного газу і послуг з постачання та розподілу електричної енергії), з ними укладається індивідуальний договір про надання комунальної послуги, що є публічним договором приєднання.
Такі договори вважаються укладеними, якщо протягом 30 днів з дня опублікування тексту договору на офіційному вебсайті органу місцевого самоврядування та/або на вебсайті виконавця послуги співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали відповідний договір з виконавцем комунальної послуги. При цьому розміщується повідомлення про місце опублікування тексту договору у загальнодоступних місцях на інформаційних стендах та/або рахунках на оплату послуг.
Акціонерним товариством "Криворізька теплоцентраль" як виконавцем послуг 01.10.2021 на своєму офіційному сайті було розміщено Типовий індивідуальний договір про надання послуг з постачання теплової енергії, який є публічним договором приєднання (а.с. 21 - 25).
Оскільки протягом 30 днів з дня опублікування Типового договору на адресу позивача не надходило документів про рішення співвласників багатоквартирного будинку № 8 по вул. Юних моряків у м. Кривий Ріг про обрання моделі договірних відносин, з 01.11.2021 між Акціонерним товариством "Криворізька теплоцентраль" як виконавцем та Товариством з обмеженою відповідальністю "Промбудбаза" як споживачем на підставі Типового індивідуального договору укладено на умовах приєднання індивідуальний договір про надання послуги з постачання теплової енергії. У позивача даний договір з відповідачем обліковується за № 6100/жб від 01.11.2021 за адресою: м. Кривий Ріг, вул. Юних моряків, буд. 8 (далі договір, договір № 6100/жб).
Цей договір є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови надання послуги з постачання теплової енергії для потреб опалення або на індивідуальний тепловий пункт для потреб опалення та приготування гарячої води індивідуальному споживачу. Цей договір укладений сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України (п. 1 договору).
Даний договір набирає чинності через 30 днів з моменту розміщення на офіційному вебсайті виконавця Акціонерного товариства "Криворізька теплоцентраль" https://tec.dp.ua/ (п. 2 договору).
Згідно з пунктом 4 договору фактом приєднання споживача до умов договору (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір, зокрема надання виконавцю підписаної заяви-приєднання (додаток), сплата рахунку за надані послуги, факт отримання послуг.
Відповідно до пункту 5 договору виконавець зобов`язується надавати споживачу послугу відповідної якості та в обсязі відповідно до теплового навантаження будинку, а споживач зобов`язується своєчасно та в повному обсязі оплачувати надану послугу в строки і на умовах, визначеними цим договором.
Обсяг спожитої споживачем послуги визначається як частина обсягу теплової енергії, спожитої в будинку для потреб опалення, визначеної та розподіленої згідно з вимогами Закону України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання", та складається з: обсягу теплової енергії на опалення приміщення споживача безпосередньо; частини обсягу теплової енергії на задоволення загальнобудинкових потреб на опалення, який складається з обсягу теплової енергії на опалення місць загального користування і допоміжних приміщень будинку; обсягу теплової енергії на забезпечення функціонування внутрішньобудинкових систем опалення. Обсяг теплової енергії на задоволення загальнобудинкових потреб на опалення розподіляється також на споживачів, приміщення яких обладнані індивідуальними системами опалення.
Відповідно до пункту 30 вказаного договору споживач вносить однією сумою оплату виконавцю, яка складається з:
- плати за послугу, визначеної відповідно до Правил надання послуги з постачання теплової енергії, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 №830, - в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 08.09.2021 № 1022, та Методики розподілу, що розраховується виходячи з розміру затвердженого уповноваженим органом тарифу та обсягу її споживання;
- плати за абонентське обслуговування в розмірі, визначеному виконавцем, але не вище граничного розміру, визначеного Кабінетом Міністрів України, інформація про яку розміщується на вебсайті органу місцевого самоврядування та/або на вебсайті виконавця https://tec.dp.ua/ plata-za-abonentske-obslugovuvannya/.
Вартістю послуги є встановлений відповідно до законодавства тариф на теплову енергію, який визначається як сума тарифів на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії. Розмір тарифу зазначається на офіційному вебсайті органу місцевого самоврядування та/або на вебсайті виконавця https://tec.dp.ua/3020/. У разі зміни зазначеного тарифу протягом строку дії цього договору новий розмір тарифу застосовується з моменту його введення в дію без внесення сторонами додаткових змін до цього договору. Виконавець зобов`язаний забезпечити їх оприлюднення на своєму офіційному вебсайті. У разі прийняття уповноваженим органом рішення про зміну ціни/тарифу на послугу виконавець у строк, що не перевищує 15 днів з дати введення їх у дію, повідомляє про це споживачу з посиланням на рішення відповідного органу (п. 31 договору).
Пунктом 32 договору визначено, що розрахунковим періодом для оплати обсягу спожитої послуги є календарний місяць. Плата за абонентське обслуговування нараховується щомісяця. У разі застосування двоставкових тарифів умовно-постійна частина тарифу нараховується щомісяця. Початок і закінчення розрахункового періоду для розрахунку за платою за абонентське обслуговування завжди збігаються з початком і закінченням календарного місяця відповідно.
Виконавець формує та надає рахунок на оплату спожитої послуги споживачу не пізніше ніж за десять днів до граничного строку внесення плати за спожиту послугу. Рахунок надається на паперовому носії. На вимогу або за згодою споживача рахунок може надаватися в електронній формі, у тому числі за допомогою доступу до електронних систем обліку розрахунків споживачів (п. 33 договору).
За умовами пункту 34 договору споживач здійснює оплату за цим договором щомісяця не пізніше останнього дня місяця, що настає за розрахунковим періодом, що є граничним строком внесення плати за спожиту послугу.
Споживач зобов`язаний оплачувати надану послугу за ціною/тарифом, встановленими відповідно до законодавства, а також вносити плату за абонентське обслуговування у строки, встановлені цим договором (пп. 3 п. 41 договору).
Пунктом 45 договору передбачено, що у разі несвоєчасного здійснення платежів споживач зобов`язаний сплатити пеню в розмірі 0,01 відсотка суми боргу за кожен день прострочення. Загальний розмір сплаченої пені не може перевищувати 100 відсотків загальної суми боргу. Нарахування пені починається з першого робочого дня, що настає за останнім днем граничного строку внесення плати за послугу. Пеня не нараховується за умови наявності заборгованості держави за надані населенню пільги та житлові субсидії та/або наявності у споживача заборгованості з оплати праці, підтвердженої належним чином.
Цей договір набирає чинності з моменту акцептування його споживачем, але не раніше ніж через 30 днів з моменту опублікування і діє протягом одного року з дати набрання чинності (п. 51 договору).
Якщо за один місяць до закінчення строку дії цього договору жодна із сторін не повідомить письмово іншій стороні про відмову від договору, договір вважається продовженим на черговий однорічний строк (п. 52 договору).
Факт поставки теплової енергії у період з листопада 2021 року по березень 2023 року підтверджується актами подачі та припинення подачі теплоносія на будинок № 8 по вулиці Юних моряків у місті Кривому Розі, складеними згідно з рішеннями виконкому Криворізької міської ради про початок та закінчення опалювального сезону № 490 від 22.09.2021, № 158 від 23.03.2022, № 760 від 28.09.2022, № 338 від 22.03.2023 (а.с. 30 - 32), а саме: актом № б/н від 29.10.2021 про подачу теплоносія в будівлю; актом № 823 від 01.04.2022 про припинення подачі теплоносія, актом № 818 від 05.11.2022 про подачу теплоносія в будівлю; актом № б/н від 23.03.2023 про припинення подачі теплоносія (а.с.26 - 29).
У будинку № 8 по вулиці Юних моряків у місті Кривому Розі наявний комерційний прилад обліку теплової енергії, що підтверджується актом введення в експлуатацію вузла обліку теплової енергії від 06.12.2022 (а.с. 33).
Позивач у позові зазначає, що прилад-розподілювач теплової енергії в указаному будинку не встановлено, у зв`язку з чим розподіл обсягу спожитої енергії по будинку здійснюється з урахуванням приладу комерційного обліку та пропорційно загальній площі приміщення.
На виконання умов договору позивачем у період з 01.11.2021 по 31.03.2023 поставлено на об`єкт відповідача за адресою: м. Кривий Ріг, вул. Юних моряків, буд. 8, прим. 4 теплову енергію на загальну суму 65153,62 грн та надано йому послуги з абонентського обслуговування на загальну суму 152,63 грн.
За фактом поставки відповідачу теплової енергії та надання послуг з абонентського обслуговування протягом спірного періоду позивачем складені акти приймання-передачі теплової енергії (надання послуг) (далі акти):
№ 7553 від 30.11.2021 на суму 8525,34 грн з ПДВ, з яких: плата за абонентське обслуговування за листопад 2021 року 5,85 грн без ПДВ, що з урахуванням ПДВ становить 7,02 грн та вартість поставленої у листопаді 2021 року теплової енергії в обсязі 1,16 Гкал - 7098,60 грн без ПДВ, що з урахуванням ПДВ становить 8518,32 грн (а.с. 34);
№ 11699 від 31.12.2021 на суму 10022,71 грн з ПДВ, з яких: плата за абонентське обслуговування за грудень 2021 року 5,85 грн без ПДВ, що з урахуванням ПДВ становить 7,02 грн та вартість поставленої у грудні 2021 року теплової енергії в обсязі 1,65 Гкал - 8346,41 грн без ПДВ, що з урахуванням ПДВ становить 10015,69 грн (а.с. 36);
№ 2420 від 31.01.2022 на суму 13780,45 грн з ПДВ, з яких: плата за абонентське обслуговування за січень 2022 року 5,85 грн без ПДВ, що з урахуванням ПДВ становить 7,02 грн та вартість поставленої у січні 2022 року теплової енергії в обсязі 1,8 Гкал - 11477,86 грн без ПДВ, що з урахуванням ПДВ становить 13773,43 грн (а.с. 38);
№ 5845 від 28.02.2022 на суму 8094,93 грн з ПДВ, з яких: плата за абонентське обслуговування за лютий 2022 року 6,06 грн без ПДВ, що з урахуванням ПДВ становить 7,27 грн, та вартість поставленої у лютому 2022 року теплової енергії в обсязі 1,05 Гкал - 6739,72 грн без ПДВ, що з урахуванням ПДВ становить 8087,66 грн (а.с. 40);
№ 9421 від 02.03.2022 на суму - 12423,21 грн з ПДВ, згідно з яким проведено коригування вартості поставленої у січні та у лютому 2022 року теплової енергії, а саме сторновано нарахування за січень 2022 року в сумі -11477,86 грн (без ПДВ) і за лютий 2022 року в сумі -6739,72 грн (без ПДВ) та визначено вартість поставленої теплової енергії у січні 2022 року в сумі 5829,70 грн без ПДВ за 1,8 Гкал, що з урахуванням ПДВ становить 6995,64 грн, і в лютому 2022 року в сумі 2035,20 грн без ПДВ за 1,05 Гкал, що з урахуванням ПДВ становить 2442,24 грн (а.с. 42);
№ 12162 від 31.03.2022 на суму 8650,65 грн з ПДВ, з яких: плата за абонентське обслуговування за березень 2022 року 6,06 грн без ПДВ, що з урахуванням ПДВ становить 7,27 грн та вартість поставленої у березні 2022 року теплової енергії в обсязі 1,25 Гкал - 7202,82 грн без ПДВ, що з урахуванням ПДВ становить 8643,38 грн (а.с. 44);
№ 14526 від 30.04.2022 на суму 7,28 грн з ПДВ вартості послуг з абонентського обслуговування у квітні 2022 року (а.с. 46);
№ 16398 від 31.05.2022 на суму 7,28 грн з ПДВ вартості послуг з абонентського обслуговування у травні 2022 року (а.с. 48);
№ 18017 від 30.06.2022 на суму 8,00 грн з ПДВ вартості послуг з абонентського обслуговування у червні 2022 року (а.с. 50);
№ 19708 від 31.07.2022 на суму 8,00 грн з ПДВ вартості послуг з абонентського обслуговування у липні 2022 року (а.с. 52);
№ 21335 від 31.08.2022 на суму 8,00 грн з ПДВ вартості послуг з абонентського обслуговування у серпні 2022 року (а.с. 54);
№ 22969 від 30.09.2022 на суму 8,00 грн з ПДВ вартості послуг з абонентського обслуговування у вересні 2022 року (а.с. 56);
№ 24912 від 31.10.2022 на суму 8,00 грн з ПДВ вартості послуг з абонентського обслуговування у жовтні 2022 року (а.с. 58);
№ 27740 від 30.11.2022 на суму 5566,03 грн з ПДВ, з яких: плата за абонентське обслуговування за листопад 2022 року 6,67 грн без ПДВ, що з урахуванням ПДВ становить 8,00 грн та вартість поставленої у листопаді 2022 року теплової енергії в обсязі 1,04 Гкал - 4631,69 грн без ПДВ, що з урахуванням ПДВ становить 5558,03 грн (а.с. 60);
№ 32788 від 31.12.2022 на суму 5835,79 грн з ПДВ, з яких: плата за абонентське обслуговування за грудень 2022 року 8,79 грн без ПДВ, що з урахуванням ПДВ становить 10,55 грн та вартість поставленої у грудні 2022 року теплової енергії в обсязі 1,09 Гкал - 4854,37 грн без ПДВ, що з урахуванням ПДВ становить 5825,24 грн (а.с. 62);
№ 2437 від 31.01.2023 на суму 7813,17 грн з ПДВ, з яких: плата за абонентське обслуговування за січень 2023 року 8,79 грн без ПДВ, що з урахуванням ПДВ становить 10,55 грн та вартість поставленої у січні 2023 року теплової енергії в обсязі 1,46 Гкал - 6502,18 грн без ПДВ, що з урахуванням ПДВ становить 7802,62 грн (а.с. 64);
№ 6112 від 28.02.2023 на суму 6477,11 грн з ПДВ, з яких: плата за абонентське обслуговування за лютий 2023 року 8,79 грн без ПДВ, що з урахуванням ПДВ становить 10,55 грн та вартість поставленої у лютому 2023 року теплової енергії в обсязі 1,21 Гкал - 5388,80 грн без ПДВ, що з урахуванням ПДВ становить 6466,56 грн (а.с. 66);
№ 9484 від 31.03.2023 на суму 2908,72 грн, з яких: плата за абонентське обслуговування за березень 2023 року 19,02 грн без ПДВ, що з урахуванням ПДВ становить 22,82 грн та вартість поставленої у березні 2023 року теплової енергії в обсязі 0,54 Гкал - 2404,92 грн без ПДВ, що з урахуванням ПДВ становить 2885,90 грн (а.с. 68).
Для оплати поставленої теплової енергії та наданих послуг з абонентського обслуговування за вказаними актами позивачем виставлені відповідні рахунки (а.с. 35, 37, 39, 41, 43, 45, 47, 49, 51, 53, 55, 57, 59, 61, 63, 65, 67, 69).
Усі акти разом із рахунками-фактурами були надіслані на адресу відповідача, але ним не підписані.
Так, акти та рахунки-фактури за листопад-грудень 2021 року, січень - березень 2022 року були направлені відповідачу 20.09.2022 супровідним листом № 6770/30 від 15.08.2022, що підтверджується наявною у матеріалах справи копією конверта (а.с. 70).
Акти та рахунки за період з квітня по жовтень 2022 року, а також акт та рахунок за лютий 2023 року були надіслані на адресу відповідача 05.04.2023 супровідними листами № 10297/30 від 13.12.2022, № 1929/30 від 07.03.2023, що підтверджується реєстром на відправлення рекомендованої кореспонденції АТ "Криворізька теплоцентраль", списком згрупованих поштових відправлень № 2776 та фіскальним чеком АТ "Укрпошта" від 05.04.2023, копії яких містяться у матеріалах справи (а.с. 71-72, 76-77).
Факт направлення 13.02.2023 супровідних листів № 10298/30 від 13.12.2022 і №212/30 від 11.01.2023 із долученими до них актами та рахунками-фактурами за листопад, грудень 2022 року підтверджується наявною у матеріалах справи копією поштового конверта з довідкою оператора поштового зв`язку від 03.03.2023 про причини невручення поштового відправлення "за закінченням терміну зберігання" (а.с. 73-74).
Акт та рахунок-фактура за січень 2023 року були направлені відповідачу 24.03.2023 супровідним листом № 1099/30 від 14.02.2023, що підтверджується копією реєстру на відправлення рекомендованої кореспонденції АТ "Криворізька теплоцентраль" (а.с. 75).
Акт та рахунок за березень 2023 року були надіслані на адресу відповідача 03.05.2023 супровідним листом № 2776/30 від 05.04.2023, що підтверджується реєстром на відправлення рекомендованої кореспонденції АТ "Криворізька теплоцентраль", списком згрупованих поштових відправлень № 3334 та фіскальним чеком АТ "Укрпошта" від 03.05.2023, копії яких містяться у матеріалах справи (а.с. 77№-78).
Відповідач оплату поставленої йому позивачем протягом спірного періоду теплової енергії на суму 65153,62 грн та наданих послуг з абонентського обслуговування на суму 152,63 грн не здійснив, що стало причиною виникнення спору.
Предметом доказування у цій справі є обставини, пов`язані з виконанням сторонами договірних зобов`язань щодо поставки теплової енергії і надання послуг з абонентського обслуговування за період з листопада 2021 року по березень 2023 року та їх оплати.
Відповідно до частини першої статті 275 Господарського кодексу України за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.
Суб`єкти господарювання повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином, відповідно до закону, інших правових актів, договору (ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України).
Згідно зі статтею 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 Цивільного кодексу України).
За приписами частини першої статті 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.
Якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства (ч. 2 ст. 530 Цивільного кодексу України).
З матеріалів справи вбачається, що позивачем не виконувались умови договору щодо надання відповідачу рахунків на оплату спожитих послуг (теплопостачання та абонентського обслуговування) відповідно до пункту 33 договору, а саме не пізніше ніж за десять днів до граничного строку їх оплати, у зв`язку з чим у відповідача була відсутня можливість виконання грошових зобов`язань у строк, визначений пунктом 34 договору.
Згідно з частиною четвертою статті 612 Цивільного кодексу України прострочення боржника не настає, якщо зобов`язання не може бути виконане внаслідок прострочення кредитора.
З огляду на викладене та виходячи із засад добросовісності, розумності і справедливості, суд доходить висновку, що для визначення строку виконання відповідачем обов`язку з оплати спожитих протягом спірного періоду послуг підлягають застосуванню положення частини другої статті 530 Цивільного кодексу України.
Отже, відповідач повинен був оплатити вартість спожитої теплової енергії та послуг з абонентського обслуговування у семиденний строк від дня отримання направлених позивачем супровідних листів № 6770/30 від 15.08.2022, № 10297/30 від 13.12.2022, №10298/30 від 13.12.2022, № 212/30 від 11.01.2023, № 1099/30 від 14.02.2023 та №1929/30 від 07.03.2023 із долученими до них актами та рахунками-фактурами за спірний період, що фактично є вимогою в порядку частини другої статті 530 Цивільного кодексу України.
Враховуючи приписи статей 253, 254 Цивільного кодексу України щодо початку й закінчення перебігу строків, а також зважаючи на дати надсилання супровідних листів та нормативи і нормативні строки пересилання поштових відправлень, у т.ч. місцевої простої письмової кореспонденції (Д+2) та рекомендованої кореспонденції (Д+2+1) (затверджені наказом Міністерства інфраструктури України 28.11.2013 № 958 й зареєстровані в Міністерстві юстиції України 28.01.2014 за № 173/24950), з урахуванням Правил надання послуг поштового зв`язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 № 270, відповідач повинен був здійснити оплату спожитої теплової енергії та наданих послуг з абонентського обслуговування за спірними актами та рахунками у наступні строки:
за листопад-грудень 2021 року, січень - березень 2022 року не пізніше 30.09.2022;
за квітень - жовтень 2022 року, лютий 2023 року не пізніше 17.04.2023;
за листопад-грудень 2022 року не пізніше 10.03.2023;
за січень 2023 року - не пізніше 05.04.2023;
за березень 2023 року не пізніше 15.05.2023.
Строк оплати є таким, що настав. Доказів оплати спожитої теплової енергії в сумі 65153,62 грн та послуг з абонентського обслуговування в сумі 152,63 грн відповідач суду не надав.
Згідно з приписами статей 13, 74 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін; кожна сторона повинна довести обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Обставини, на які посилається позивач в обґрунтування заявлених вимог про стягнення з відповідача вартості поставленої теплової енергії у сумі 65153,62 грн та послуг з абонентського обслуговування в сумі 152,63 грн, підтверджені наданими ним доказами та не спростовані відповідачем. Відповідач не надав суду доказів відключення його об`єкта від мереж централізованого опалення в установленому законодавством порядку.
Не споживання поставленої теплової енергії внаслідок самовільного відключення від мереж централізованого опалення не є підставою для звільнення від оплати за таку теплову енергію. У разі наміру споживача не отримувати теплову енергію, він не позбавлений можливості у передбачений законом спосіб провести відключення свого приміщення від мережі централізованого опалення.
Викладене узгоджується з правовою позицією Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду, викладеною у постанові від 08.07.2020 у справі № 554/946/18.
Відтак, позовні вимоги про стягнення основного боргу за спожиту теплову енергію в сумі 65153,62 грн та надані послуги з абонентського обслуговування в сумі 152,63 грн є законними й обґрунтованими.
Статтею 610 Цивільного кодексу України передбачено, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Приписами пункту 3 частини першої статті 611 Цивільного кодексу України передбачено, що у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки.
Відповідно до статті 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.
Згідно з частиною першою статті 230 Господарського кодексу України штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов`язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов`язання.
Частиною четвертою статті 231 Господарського кодексу України передбачено, що у разі, якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в розмірі, передбаченому договором.
Нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов`язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано (ч. 6 ст. 232 Господарського кодексу України). При цьому, за приписом пункту 7 Прикінцевих положень Господарського кодексу України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки, визначені статтями 232, 269, 322, 324 цього Кодексу, продовжуються на строк дії такого карантину.
Заявлена позивачем до стягнення пеня в сумі 2012,76 грн розрахована ним за загальний період з 03.01.2022 по 08.06.2023 окремо із сум заборгованості за теплову енергію за кожний місяць спірного періоду, виходячи з визначеного договором розміру пені - 0,01% від суми боргу за кожен день прострочення.
Перевіркою наданого розрахунку пені судом встановлено, що періоди її нарахування є необґрунтованими.
Після здійсненого судом перерахунку, з урахуванням меж позовних вимог та встановлених судом строків виконання відповідачем зобов`язань з оплати спожитої у спірний період теплової енергії, пеня підлягає зменшенню на 900,77 грн і становить 1111,99 грн (2012,76-1111,99 = 900,77), у тому числі:
213,81 грн за період з 01.10.2022 по 08.06.2023 із заборгованості за теплову енергію за листопад 2021 року в сумі 8518,32 грн;
251,39 грн за період з 01.10.2022 по 08.06.2023 із заборгованості за теплову енергію за грудень 2021 року в сумі 10015,69 грн;
175,59 грн за період з 01.10.2022 по 08.06.2023 із заборгованості за теплову енергію за січень 2022 року в сумі 6995,64 грн;
61,30 грн за період з 01.10.2022 по 08.06.2023 із заборгованості за теплову енергію за лютий 2022 року в сумі 2442,24 грн;
216,95 грн за період з 01.10.2022 по 08.06.2023 із заборгованості за теплову енергію за березень 2022 року в сумі 8643,38 грн;
50,02 грн за період з 11.03.2023 по 08.06.2023 із заборгованості за теплову енергію за листопад 2022 року в сумі 5558,03 грн;
52,43 грн за період з 11.03.2023 по 08.06.2023 із заборгованості за теплову енергію за грудень 2022 року в сумі 5825,24 грн;
49,94 грн за період з 06.04.2023 по 08.06.2023 із заборгованості за теплову енергію за січень 2023 року в сумі 7802,62 грн;
33,63 грн за період з 18.04.2023 по 08.06.2023 із заборгованості за теплову енергію за лютий 2023 року в сумі 6466,56 грн;
6,93 грн за період з 16.05.2023 по 08.06.2023 із заборгованості за теплову енергію за березень 2023 року в сумі 2885,90 грн.
Наслідки прострочення грошового зобов`язання, коли боржник повинен сплатити грошові кошти, але неправомірно не сплачує їх, також врегульовані нормами статті 625 Цивільного кодексу України.
Згідно з частиною другою статті 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Заявлені позивачем до стягнення інфляційні втрати в сумі 9945,70 грн та 3% річних у сумі 1654,31 грн також розраховані за загальний період з 03.01.2022 по 08.06.2023 окремо із сум заборгованості за теплову енергію за кожний місяць спірного періоду.
Дослідженням наданих розрахунків виявлено помилки у періодах їх нарахування, які аналогічні допущеним при розрахунку пені.
Окремо щодо порядку розрахунку інфляційних втрат суд зазначає таке.
Об`єднаною палатою Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду у справі № 905/21/19 наведено формулу за якою можна розрахувати інфляційні втрати: "Х" * "і-1" - 100 грн. = "ЗБ", де "Х" - залишок боргу на початок розрахункового періоду, "і-1" - офіційно встановлений індекс інфляції у розрахунковому місяці та 100 грн - умовна сума погашення боргу у цьому місяці, а "ЗБ" - залишок основного боргу з інфляційною складовою за цей місяць (вартість грошей з урахуванням інфляції у цьому місяці та часткового погашення боргу у цьому ж місяці). При цьому зазначено, що за наступний місяць базовою сумою для розрахунку індексу інфляції буде залишок боргу разом з інфляційною складовою за попередній місяць ("ЗБ" відповідно до наведеної формули), який перемножується на індекс інфляції за цей місяць, а від зазначеного добутку має відніматися сума погашення боржником своєї заборгованості у поточному місяці (якщо таке погашення відбувалося).
У випадку якщо погашення боргу не відбувалося декілька місяців підряд, то залишок основного боргу з інфляційною складовою за перший розрахунковий місяць такого періоду ("ЗБ") перемножується послідовно на індекси інфляції за весь період, протягом якого не відбувалося погашення боргу, та ділиться на 100%.
Зазначена правова позиція також викладена у постанові Верховного Суду від 20.08.2020 у справі № 904/3546/19.
Крім того, об`єднана палата Касаційного господарського суду у постанові від 20 листопада 2020 року у справі № 910/13071/19 надала роз`яснення, що сума боргу, внесена за період з 1 до 15 числа включно відповідного місяця, індексується за період з урахуванням цього місяця, а якщо суму внесено з 16 до 31 числа місяця, то розрахунок починається з наступного місяця. За аналогією, якщо погашення заборгованості відбулося з 1 по 15 число включно відповідного місяця - інфляційна складова розраховується без урахування цього місяця, а якщо з 16 до 31 числа місяця - інфляційна складова розраховується з урахуванням цього місяця.
Отже, якщо період прострочення виконання грошового зобов`язання складає неповний місяць, то інфляційна складова враховується або не враховується в залежності від математичного округлення періоду прострочення у неповному місяці.
Методику розрахунку інфляційних втрат за неповний місяць прострочення виконання грошового зобов`язання доцільно відобразити, виходячи з математичного підходу до округлення днів у календарному місяці, упродовж якого мало місце прострочення, а саме:
- час прострочення у неповному місяці більше півмісяця (> 15 днів) = 1 (один) місяць, тому за такий неповний місяць нараховується індекс інфляції на суму боргу;
- час прострочення у неповному місяці менше або дорівнює половині місяця (від 1, включно з 15 днями) = 0 (нуль), тому за такий неповний місяць інфляційна складова боргу не враховується.
За результатом здійсненого судом перерахунку інфляційні втрати, виходячи з індексів інфляції: 102,5% - за жовтень 2022 року, 100,7% - за листопад 2022 року, 100,7% - за грудень 2022 року, 100,8% - за січень 2023 року, 100,7% - за лютий 2023 року, 101,5% - за березень 2023 року, 100,2% - за квітень 2023 року, 100,5% - за травень 2023 року, становлять 3208,76 грн, з яких:
667,68 грн за період жовтень травень 2023 року із заборгованості за теплову енергію за листопад 2021 року в сумі 8518,32 грн;
785,05 грн за період жовтень травень 2023 року із заборгованості за теплову енергію за грудень 2021 року в сумі 10015,69 грн;
548,33 грн за період жовтень травень 2023 року із заборгованості за теплову енергію за січень 2022 року в сумі 6995,64 грн;
191,43 грн за період жовтень травень 2023 року із заборгованості за теплову енергію за лютий 2022 року в сумі 2442,24 грн;
677,49 грн за період жовтень травень 2023 року із заборгованості за теплову енергію за березень 2022 року в сумі 8643,38 грн;
122,92 грн за період березень травень 2023 року із заборгованості за теплову енергію за листопад 2022 року в сумі 5558,03 грн;
128,83 грн за період березень травень 2023 року із заборгованості за теплову енергію за грудень 2022 року в сумі 5825,24 грн;
54,70 грн за період квітень травень 2023 року із заборгованості за теплову енергію за січень 2023 року в сумі 7802,62 грн;
32,33 грн за період за травень 2023 року із заборгованості за теплову енергію за лютий 2023 року в сумі 6466,56 грн.
Тож, заявлена до стягнення сума інфляційних втрат підлягає зменшенню на 6736,94 грн (9945,70-3208,76 = 6736,94).
Після здійсненого судом перерахунку 3% річних підлягають зменшенню на 740,37 грн і фактично становлять 913,94 грн (1654,31-913,94 = 740,37), з яких:
175,37 грн за період з 01.10.2022 по 08.06.2023 із заборгованості за теплову енергію за листопад 2021 року в сумі 8518,32 грн;
206,63 грн за період з 01.10.2022 по 08.06.2023 із заборгованості за теплову енергію за грудень 2021 року в сумі 10015,69 грн;
144,32 грн за період з 01.10.2022 по 08.06.2023 із заборгованості за теплову енергію за січень 2022 року в сумі 6995,64 грн;
50,38 грн за період з 01.10.2022 по 08.06.2023 із заборгованості за теплову енергію за лютий 2022 року в сумі 2442,24 грн;
178,31 грн за період з 01.10.2022 по 08.06.2023 із заборгованості за теплову енергію за березень 2022 року в сумі 8643,38 грн;
41,11 грн за період з 11.03.2023 по 08.06.2023 із заборгованості за теплову енергію за листопад 2022 року в сумі 5558,03 грн;
43,09 грн за період з 11.03.2023 по 08.06.2023 із заборгованості за теплову енергію за грудень 2022 року в сумі 5825,24 грн;
41,04 грн за період з 06.04.2023 по 08.06.2023 із заборгованості за теплову енергію за січень 2023 року в сумі 7802,62 грн;
27,64 грн за період з 18.04.2023 по 08.06.2023 із заборгованості за теплову енергію за лютий 2023 року в сумі 6466,56 грн;
5,69 грн за період з 16.05.2023 по 08.06.2023 із заборгованості за теплову енергію за березень 2023 року в сумі 2885,90 грн.
Отже, законними й обґрунтованими є позовні вимоги про стягнення з відповідача заборгованості у загальній сумі 70540,94 грн, з яких: 65153,62 грн основний борг за теплову енергію, 152,63 грн плата за абонентське обслуговування, 1111,99 грн пеня, 913,94 грн 3% річних, 3208,76 грн інфляційні втрати
Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача пропорційно задоволеним позовним вимогам у сумі 2399,07 грн (70540,94х2684,00/78919,02=2399,07).
Керуючись ст.ст. 2, 3, 20, 73 - 79, 86, 91, 129, 236 - 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Акціонерного товариства "Криворізька теплоцентраль" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Промбудбаза" про стягнення заборгованості у сумі 78919,02 грн, з яких: 65153,62 грн основний борг за теплову енергію, 152,63 грн плата за абонентське обслуговування, 2012,76 грн пеня, 1654,31 грн - 3% річних, 9945,70 грн інфляційні втрати задовольнити частково.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Промбудбаза" (ідентифікаційний код 32263492; місцезнаходження: 50014, Дніпропетровська обл., м.Кривий Ріг, вул. Юних моряків, буд. 8) на користь Акціонерного товариства "Криворізька теплоцентраль" (ідентифікаційний код 00130850; місцезнаходження: 50014, Дніпропетровська обл., м. Кривий Ріг, вул. Електрична, буд. 1) основний борг за теплову енергію в сумі 65153,62 грн, плату за абонентське обслуговування в сумі 152,63 грн, пеню в сумі 1111,99 грн, 3% річних у сумі 913,94 грн, інфляційні втрати в сумі 3208,76 грн, судовий збір у сумі 2399,07 грн.
У решті позову відмовити.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду в порядку та строки, передбачені статтями 256, 257 ГПК України.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складено 15.03.2024.
Суддя І.І. Колісник
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 05.03.2024 |
Оприлюднено | 18.03.2024 |
Номер документу | 117682941 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Колісник Іван Іванович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Колісник Іван Іванович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні