Рішення
від 16.01.2024 по справі 398/1857/22
ОЛЕКСАНДРІЙСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №: 398/1857/22

провадження №: 2/398/242/24

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

Іменем України

"16" січня 2024 р. Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області у складі:

головуючої судді Нероди Л.М.,

за участю секретаря Міщенко С.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Олександрії цивільну справу за позовною заявою Комунального підприємства «Теплокомуненерго» Олександрійської міської ради Кіровоградської області до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за оплату житлово-комунальних послуг з урахуванням індексу інфляції та 3-х відсотків річних,

В С Т А Н О В И В:

ВИМОГИ ПОЗИВАЧА

КП «Теплокомуненерго»звернулося всуд зпозовною заявоюдо ОСОБА_1 ,якій проситьстягнути звідповідача заборгованостіза оплатужитлово-комунальнихпослуг зурахуванням індексуінфляції та3-хвідсотків річних,понесений судовийзбір взагальній сумі 74816,02 грн.

ПОЗИЦІЯ ПОЗИВАЧА

В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що КП «Теплокомуненерго» Олександрійської міської ради Кіровоградської області є підприємством, яке надає власником житлових приміщень послуги з теплопостачання за рахунок власних та залучених коштів.

Між позивачем та відповідачем виникли цивільно-правові відносин, про що свідчить відкритий особовий рахунок на ім`я відповідача № НОМЕР_1 .

Споживач, на ім`я якого відкрито особистий рахунок отримує, користується та сплачує за спожиту теплову енергію, що свідчить пор наявність усного договору, КП «Теплокомуненерго» постачає теплову енергію, а споживач отримує дану послугу. Таким чином, між позивачем та відповідачем виникли зобов`язання на підставі усного правочину.

Відповідач мешкає в квартирі, яка належить до приватного житлового фонду, квартира опалюється КП «Теплокомуненерго» з моменту прийняття багатоквартирного будинку в експлуатацію.

Проте, відповідач, в порушення умов договору не сплачує вартість отриманої теплової енергії, в наслідок чого утворилася заборгованість в розмірі 70862,71 грн. станом на 01.06.2022 рік.

Просить стягнути з відповідача заборгованість за отриману теплову енергію в розмірі 70862,71 грн., 3% річних в сумі 1016,07грн. та індекс інфляції в сумі 2937,24грн., судові витрати в розмірі 2481,00 грн.

В судове засідання представник позивача не з`явилася, про час, дату та місце розгляду справи повідомлена належним чином.

ЗАПЕРЕЧЕННЯ ВІДПОВІДАЧА

Відповідач в судове засідання не з`явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, причину неявки суду не повідомив, правом надати відзив не скористався.

ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ

Ухвалою судді Олександрійського міськрайонного суду Кіровоградської області від 09.08.2022 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного провадження.

ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

Згідно договору про постачання теплової енергії для центрального опалення та гарячого водопостачання № 021785 від 19.06.2012 року, вбачається, що між позивачем та відповідачем, був укладений вказаний договір.

Згідно довідки-розрахунку по розрахункам за послуги теплопостачання, особовий рахунок № НОМЕР_2 за адресою АДРЕСА_1 , на червень 2022 року зазначена заборгованість в розмірі 70862,71грн.

Згідно розрахунку за адресою АДРЕСА_1 нарахована 1016,07грн. 3% річних та 2937,24 грн. індекс інфляції.

Рішенням виконавчого комітету Олександрійської міської ради Кіровоградської області від 06.12.2018 року №754 встановлено скореговані тарифи КП «Теплокомуненерго» на послугу з централізованого опалення та теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання для населення.

ОЦІНКА СУДУ

Судом встановлено, що відповідач, як власник/наймач та члени його родини зареєстровані за адресою АДРЕСА_1 , користується послуги з надання теплопостачання, про що свідчить відкритий на ім`я відповідача особистий рахунок та періодичні платежі, які були сплачені відповідачем. Таким чином, між відповідачем та позивачем дійсно було укладено усний договір, відповідно до якого позивач надає послуги з опалення житлового приміщення відповідача, а останній повинен своєчасно та в повному обсязі сплачувати надані послуги.

Позивачем,як постачальникомтеплової енергіїумови договорущодо наданняпослуг зцентралізованого опаленнявиконані вповному обсязі,проте,відповідач,в порушенняумов договору,не сплачувавщомісячні платежіза наданіпослуги таяк наслідокутворилася заборгованість,яка станомна червень2022року складає 70862,71 грн.

НОРМИ ПРАВА

Відповідно до ч.1, 2 ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Відповідно до 67 ЖК України плата за комунальні послуги (водопостачання, газ, теплова енергія та інші послуги) береться, крім квартирної плати, за затвердженими в установленому порядку тарифами.

Відповідно до п.2 ч.1 ст.5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» до житлово-комунальних послуг належать комунальні послуги - послуги з постачання та розподілу природного газу, постачання та розподілу електричної енергії, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.

Відповідно до ст.7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги`на споживача покладено обов`язок, серед іншого, оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.

Статтею 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачено, що споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором. Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору.

За змістом ст.21 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» одиниця виміру обсягу спожитої споживачем теплової енергії визначається правилами надання відповідної комунальної послуги, що затверджуються уповноваженим законом органом. Виконавець послуги з постачання теплової енергії повинен забезпечити постачання теплоносія безперервно, з гарантованим рівнем безпеки,обсягу,температури та величини тиску. Постачання теплової енергії для потреб опалення здійснюється в опалювальний період. Ціною послуги з постачання теплової енергії є тариф на теплову енергію для споживача, який визначається як сума тарифів на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії. Послуга з постачання теплової енергії надається згідно з умовами договору, що укладається з урахуванням особливостей, визначених цим Законом, та вимогами правил надання послуг з постачання теплової енергії, що затверджуються Кабінетом Міністрів України, якщо інше не передбачено законом.

Відповідно до статті 205 ЦК України правочин може вчинятися усно або в письмовій формі. Сторони мають право обирати форму правочину, якщо інше не встановлено законом.

Правочин, для якого законом не встановлена обов`язкова письмова форма, вважається вчиненим, якщо поведінка сторін засвідчує їхню волю до настання відповідних правових наслідків.

У випадках, встановлених договором або законом, воля сторони до вчинення правочину може виражатися її мовчанням.

Виходячи з викладеного, вбачається, що законодавець передбачає дві форми правочину:усну та письмову. У тих випадках, коли закон не встановлює обов`язковість певної форми, сторони можуть обирати її на власний розсуд, але в межах чинного законодавства.

Усноможуть вчинятися правочини,які повністю виконуються сторонами у момент їх вчинення, за винятком правочинів, які підлягають нотаріальному посвідченню та (або) державній реєстрації, а також правочинів, для яких недодержання письмової форми має наслідком їх недійсність.

Таким чином, між сторонами було укладено усний договір про надання послуг з теплопостачання.

Частиною 1статті 509 ЦК України, що зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

За договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором (ч. 1ст. 901 ЦК України).

Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства.

Згідно з ч. 1ст. 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей термін (строк).

За змістом ст. 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його не виконанням або виконання з порушенням умов визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Відповідно до ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три відсотки річних з простроченої суми, якщо законом чи договором не встановлений інший розмір відсотків.

Якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором. Зобов`язання боржника сплатити певну грошову суму на користь кредитора відповідно до цивільно-правового договору або з інших підстав, визначених законом, є грошовим зобов`язанням.

Отже, право відношення, в якому замовник зобов`язаний оплатити надану послугу в грошах, а виконавець має право вимагати від замовника відповідної оплати, тобто в якому передбачено передачу грошей як предмета договору або сплату їх як ціни договору, є грошовим зобов`язанням.

Правовідносини, які склалися між сторонами, є грошовим зобов`язанням, в якому, серед інших прав і обов`язків сторін, на боржників покладено виключно певний цивільно-правовий обов`язок з оплати отриманих житлово-комунальних послуг, якому кореспондує право вимоги кредитора (частина перша статті 509 ЦК України)вимагати сплату грошей за надані послуги.

Тобто, виходячи з юридичної природи правовідносин сторін як грошових зобов`язань на них поширюється дія частини другої статті 625 ЦК України як спеціальний вид цивільно-правової відповідальності за прострочення виконання зобов`язання тобто боржник сплачує борг з урахуванням рівня інфляції та три відсотки річних за прострочення зобов`язання.

Така правова позиція викладена в постановах Верховного Суду України від 14 листопада 2011 року у справі № 6-40цс11, від 20 червня 2012 року у справі №6-68цс12 та від 30 жовтня 2013 року у справі №6-59цс13.

Позивач, окрім суми заборгованості, також просить стягнути з відповідача 3% річних в розмірі 1016,07 грн. та індекс інфляції в сумі 2937,24 грн.

Суд погоджується з обґрунтованим розрахунком розміру інфляційних нарахувань та 3 % річних, що доданий позивачем до позовної заяви. Відповідачем наданий позивачем розрахунок інфляційних нарахувань та 3 % річних не спростовано.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги, підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України,у зв`язку з задоволенням позовних вимог в повному обсязі, суд стягує з відповідача на користь позивача сплачений судовий збір в розмірі 2481,00 грн.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 12, 13, 133, 137, 141, 259, 263-265, 268 ЦПК України, суд

У Х В А Л И В:

Позовні вимоги Комунального підприємства «Теплокомуненерго» Олександрійської міської ради Кіровоградської області до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за оплату житлово-комунальних послуг з урахуванням індексу інфляції та 3-х відсотків річних задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,ідентифікаційний номерне відомо, накористь Комунальногопідприємства «Теплокомуненерго»Олександрійської міськоїради п/р НОМЕР_3 ,ЄДРПОУ 00185330АТ «РайффайзенБанк»,заборгованість заотриману тепловуенергію 70862,71грн.,3%(відсотка)річних 1016,07грн.,індекс інфляції 2937,24грн.,судові витрати 2481,00грн.,а всього 77297,02 грн.(сімдесят сім тисяч двісті дев`яносто сім гривень 02 копійки)

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку та подано апеляційну скаргу до апеляційного суду Кіровоградської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги на рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Заочне рішення може бути переглянуто судом, який його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.

Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 16.01.2024 року.

Учасники справи:

позивач Комунальне підприємство «Теплокомуненерго» Олександрійської міської ради Кіровоградської області, ЄДРПОУ 00185330, місцезнаходження: Кіровоградська область, м. Олександрія, вул. Перспективна, 32-А;

відповідач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер не відомо, місце проживання: АДРЕСА_1 .

СУДДЯ: Л.М. НЕРОДА

СудОлександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення16.01.2024
Оприлюднено19.03.2024
Номер документу117705084
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них надання послуг

Судовий реєстр по справі —398/1857/22

Ухвала від 27.09.2024

Цивільне

Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області

Голосеніна Т. В.

Ухвала від 17.06.2024

Цивільне

Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області

Нерода Л. М.

Ухвала від 27.05.2024

Цивільне

Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області

Нерода Л. М.

Ухвала від 20.05.2024

Цивільне

Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області

Нерода Л. М.

Рішення від 16.01.2024

Цивільне

Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області

Нерода Л. М.

Ухвала від 09.08.2022

Цивільне

Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області

Нерода Л. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні