Справа № 570/5111/23
Номер провадження 2/570/170/2024
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 березня 2024 року
Рівненський районнийсуд Рівненськоїобласті в особісудді Штогуна О.С.
за участю секретаря судового засідання Соломицької Л.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Рівненського районного суду Рівненської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування,-
в с т а н о в и в :
Представник позивача адвокат Лук`янчук С.М. звернувся у Рівненський районний суд Рівненської області з даною позовною заявою, в якій з урахуванням заяви про зміну предмету позову від 25 лютого 2024 року просить визнати за ОСОБА_1 право на земельну частку (пай) кадастровий номер 5624683700:09:001:0009, площею 2,5730 га, розташовану на території Грушвицької сільської ради Рівненського району Рівненської області, сформовану (виділену) на підставі сертифіката на право на земельну частку (пай) серії РВ № 0052737, виданого 06 вересня 1996 року головою Рівненської районної державної адміністрації.
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3 . На момент смерті ОСОБА_3 на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) серії РВ № 0052737, виданого 06 вересня 1996 року головою Рівненської районної державної адміністрації, належало право на земельну частка (пай) розміром 3,23 умовних кадастрових гектари, яка перебуває на території Грушвицької сільської ради Рівненського району Рівненської області. За життя спадкодавець ОСОБА_3 почала процедуру приватизації вказаної земельної ділянки. На її замовлення, на підставі належного їй сертифікату, було виготовлено технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку, в тому числі при поділі чи об`єднанні земельних ділянок, 28.11.2012; ДП "Рівненський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" та сформовано земельну ділянку площею 2,5730 га, яка зареєстрована в державному земельному кадастрі за кадастровим номером 5624683700:09:001:0009.
Однак, ОСОБА_3 до дня смерті не завершила процедуру приватизації та не отримала правовстановлюючий документ на вищевказану земельну ділянку. Право на завершення процедури приватизації та отримання даної земельної ділянки у власність, яке належало померлій ОСОБА_3 на момент відкриття спадщини, внаслідок її смерті не припинилося. Це право в порядку спадкування перейшло до її сина, ОСОБА_4 , як єдиного спадкоємця, який прийняв спадщину.
ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , до дня смерті також не завершив процедуру приватизації та не отримав правовстановлюючий документ на вищевказану земельну ділянку. Право на завершення процедури приватизації та отримання даної земельної ділянки у власність, яке належало померлому ОСОБА_4 на момент відкриття спадщини, внаслідок його смерті також не припинилося. Це право в порядку спадкування перейшло до його спадкоємців, якими є його двоюрідні сестри ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .
Відповідно до договору про поділ спадщини, посвідченого приватним нотаріусом Рівненського районного нотаріального округу Дацюк С.Г. від 08 вересня 2023 року, спадкоємцем на земельну частку (пай) площею 2,5730 га, кадастровий номер 5624683700:09:001:0009 є ОСОБА_1 .
Будучи спадкоємцем за законом на майно ОСОБА_4 , отримати свідоцтво про право на спадщину на зазначену земельну частку пай вона не має змоги, оскільки відсутній правовстановлюючий документ на спадкове майно.
За таких обстави, з метою захисту свого права власності на спадкове майно, позивач вимушена звернутися до суду.
Позивач та її представник адвокат Лук`янчук С.М., будучи належним чином повідомленими про дату, час та місце розгляду справи, в судове засідання не з`явилися, представник позивача подав до суду заяву, відповідно до якої позовні вимоги він та позивач підтримують в повному обсязі, просять розгляд справи проводити без їх участі.
Відповідач, будучи належним чином повідомленою про дату, час та місце розгляду справи, в судове засідання не з`явилася, подала до суду заяву відповідно до якої, просить розгляд справи проводити без її участі.
Розгляд справи здійснювався за відсутності учасників справи, без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, що відповідає вимогам ч.2 ст.247 ЦПК України.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення виходячи з наступних підстав.
Так, ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3 , про що свідчить копія свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 01 серпня 2013 року (а.с. 5 ). На момент смерті, серед іншого спадкового майна, їй на підставі сертифіката на земельну частку (пай) серії РВ №0052737 належало право на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності колективного сільськогосподарського підприємства "Нове життя", розміром 3,23 умовних кадастрових гектарів, що підтверджується копією відповідного сертифіката (а.с. 7).
За життя ОСОБА_3 розпочала приватизацію вказаної земельної ділянки, розпорядженням голови Рівненської районної державної адміністрації №868 від 28 вересня 2012 року їй надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення у власність вказаної земельної ділянки. На підставі виготовленої на ім`я ОСОБА_3 технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку, в тому числі при поділі чи об`єднанні земельних ділянок, 28.11.2012; ДП "Рівненський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" було сформовано та зареєстровано в Державному земельному кадастрі земельну ділянку площею 2,5730 га, кадастровий номер 5624683700:09:001:0009. Вказані обставини підтверджуються копією витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку номер НВ-0000562772023 від 28 березня 2023 року, копією листа Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області №29-17-0.2-3646/2-23 від 17 липня 2023 року (а.с. 8, 9, 16, 17).
Таким чином, ОСОБА_3 почала процедуру приватизації зазначеної земельної ділянки, проте померла не завершивши її та не отримавши правовстановлюючого документу на неї. За таких обставин, виникли спірні правовідносини при яких через смерть спадкодавця, яка не виготовила правовстановлюючі документи на земельну ділянку та не зареєструвала за собою право власності на неї, її спадкоємець, не може набути право власності на це майно в порядку спадкування через нотаріальну контору.
Відповідно до ст.ст. 1218, 1220, 1223 ЦК України, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті, право на спадкування мають особи, визначені у заповіті, у разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу.
Статтями 1261, 1267 ЦК України передбачено, що у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Частиною 3 статті 1268 ЦК України передбачено, що спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Відповідно до вимог ст.ст. 1269, 1270 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу у шестимісячний термін заяву про прийняття спадщини.
Відповідно до пункту "г" ч. 1 ст. 81 Земельного кодексу України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки, серед іншого, на підставі прийняття спадщини.
Згідно ч. 1 ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Пунктом 1 ч. 3 ст. 152 Земельного кодексу України передбачено, що захист прав на земельні ділянки здійснюється, в тому числі шляхом визнання права.
Відповідно до ст.125 Земельного Кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають із моменту державної реєстрації цих прав.
Аналізуючи вищевказані норми, суд приходить до переконання, якщо спадкодавець не набув права власності на земельну ділянку згідно із ст. 125 Земельного кодексу України, проте розпочав процедуру приватизації земельної ділянки відповідно до чинного законодавства України, то спадкоємці мають право звертатися до суду із позовами про визнання відповідного права в порядку спадкування права на завершення приватизації та одержання державного акта про право власності на землю на ім`я спадкоємця, а не права власності на земельну ділянку.
Відповідно до копії архівної довідки №40/01-24 від 18 лютого 2021 року (а.с. 10) єдиним спадкоємцем, який прийняв спадщину після спадкодавця, ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 є її син ОСОБА_4 .
Зважаючи на викладене, суд вважає, що право на завершення процедури приватизації та отримання спірної земельної ділянки у власність, яке належало померлій ОСОБА_3 , на момент відкриття спадщини не припинилося внаслідок її смерті. Це право в порядку спадкування перейшло до ОСОБА_4 , як спадкоємця.
ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджено копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 від 31 січня 2022 року ( а.с. 6), до дня смерті також не завершив процедуру приватизації та не отримав правовстановлюючий документ на вищевказану земельну ділянку.
Відповідно до копії листа №851/02-14 від 31 травня 2023 року (а.с. 11) спадкоємцями, які прийняли спадщину після спадкодавця, ОСОБА_4 є його двоюрідні сестри, ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .
Згідно умов договору про поділ спадщини від 08 вересня 2023 року (а.с. 19, 20) спадкоємці ОСОБА_4 вирішили, що земельна ділянка площею 2,5730 га, кадастровий номер 5624683700:09:001:0009 підлягає спадкуванню ОСОБА_1 .
В силу положень ст. 1265 ЦК України двоюрідні сестри є спадкоємцями п`ятої черги спадкування за законом.
Відповідно до положень ч. 3 ст. 1267 ЦК України спадкоємці за письмовою угодою між собою, посвідченою нотаріусом, якщо це стосується нерухомого майна або транспортних засобів, можуть змінити розмір частки у спадщині когось із них.
Враховуючи ті обставини, що позивач, успадкувала право на одержання земельної ділянки у власність, яке мав спадкодавець, та в установленому порядку не може завершити процедуру приватизації і одержати правовстановлюючі документи на вказане майно, то успадковане право, підлягає захисту в судовому порядку.
Керуючись: ст.ст. 81, 125, 152 ЗК України, ст.ст. 328, 1216-1218, 1220, 1223, 1225, 1261, 1268-1270 ЦК України, керуючись ст.ст. 10, 141, 206, 263-265, 272, 273, 354 ЦПК України, суд,-
у х в а л и в:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування - задоволити повністю.
Визнати за ОСОБА_1 , в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_4 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , право на земельну частку (пай) кадастровий номер 5624683700:09:001:0009, площею 2,5730 га, розташовану на території Грушвицької сільської ради Рівненського району Рівненської області та сформовану (виділену) на підставі сертифіката на право на земельну частку (пай) серії РВ № 0052737, виданого 06 вересня 1996 року на підставі рішення Рівненської районної державної адміністрації №589 на ім`я ОСОБА_5 , який передав право на вказану земельну частку (пай) ОСОБА_3 .
На рішення може бути подана апеляційна скарга безпосередньо до Рівненського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного текста рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Сторони справи:
позивач ОСОБА_1 ,РНОКПП НОМЕР_3 , адреса реєстрації місця проживання: АДРЕСА_1 ;
відповідач ОСОБА_2 ,РНОКПП НОМЕР_4 , адреса реєстрації місця проживання: АДРЕСА_2 .
Суддя Штогун О.С.
Суд | Рівненський районний суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 16.03.2024 |
Оприлюднено | 19.03.2024 |
Номер документу | 117705917 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: визнання права власності на земельну ділянку |
Цивільне
Рівненський районний суд Рівненської області
Штогун О.С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні