ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
УХВАЛА
про повернення позовної заяви
18.03.2024м. ДніпроСправа № 904/1062/24
Суддя Юзіков С.Г., розглянувши матеріали
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "НІКА-ОЙЛ"
до Товариства з обмеженою відповідальністю "ПРАЙМ ОЙЛ"
про стягнення боргу
ВСТАНОВИВ:
Позивач просить стягнути з Відповідача 273 557,28 грн. боргу за Договором поставки № 1/09-2017 від 01.09.2017.
Дослідивши матеріали позовної заяви, суд вважає, що вказана позовна заява і додані до неї документи підлягають поверненню, як подані без додержання вимог передбачених ст. 162, 174 ГПК України.
Відповідно до ч.2 ст. 162 ГПК України позовна заява подається до суду в письмовій формі і підписується позивачем або його представником або іншою особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи.
Пунктом 1 ч.3 ст. 162 ГПК України передбачено, що позовна заява повинна містити: найменування суду першої інстанції, до якого подається заява.
Згідно з п. 1 ч. 5 ст. 174 ГПК України суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи у разі, якщо заяву подано особою, яка не має процесуальної дієздатності, не підписано або підписано особою, яка не має права її підписувати, або особою, посадове становище якої не вказано.
Відповідно до ч.1 ст. 56 ГПК України сторона, третя особа, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь в судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника.
Частиною 4 ст. 60 ГПК України передбачено, що повноваження адвоката як представника підтверджуються одним з таких документів: 1) довіреністю; 2) ордером, виданим відповідно до Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність"; 3)дорученням органу (установи), уповноваженого законом на надання безоплатної правничої допомоги, виданим відповідно до Закону України "Про безоплатну правничу допомогу".
Відповідно до ч.2 ст. 26 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" ордер - письмовий документ, що у випадках, встановлених цим Законом та іншими законами України, посвідчує повноваження адвоката на надання правової допомоги. Ордер видається адвокатом, адвокатським бюро або адвокатським об`єднанням та повинен містити підпис адвоката. Рада адвокатів України затверджує типову форму ордера.
Рішенням Ради адвокатів України від 12.04.2019 №41 затверджено "Положення про ордер про надання правової допомоги у новій редакції" (далі Положення № 41).
У підп.12.4 п. 12 Положення №41, передбачено, що ордер має містити назву органу, у якому надається правова допомога адвокатом із зазначенням, у випадку необхідності, виду адвокатської діяльності відповідно до ст. 19 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність".
Під назвою органу розуміється як безпосередньо назва конкретного органу так і назва групи органів визначених п. 2 ч.1 ст.20 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" (наприклад, судові органи, органи державної влади, органи місцевого самоврядування, органи досудового слідства, правоохоронні органи тощо).
Зважаючи на наведені положення, у разі надання адвокатом правової допомоги в певному суді в ордері має бути зазначено конкретну назву такого органу - суду.
Не можна визнавати ордер документом, що посвідчує повноваження адвоката на надання правової допомоги, якщо в графі "Назва органу, в якому надається правова допомога" зазначено, що адвокат надає правову допомогу: 1) в органах державної влади та органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності і підпорядкування; 2) у всіх органах, установах, організаціях та підприємствах, а також судах у всіх без винятку справах.
Аналогічні правова позиція викладена у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 21.04.2020 у справі №910/10156/17.
На сьогодні існує дві постанови, в яких Велика Палата Верховного Суду сформулювала висновок, що в разі надання адвокатом правової допомоги в суді в ордері має бути зазначено не абстрактний орган державної влади, а конкретна назва такого органу, зокрема суду. При цьому, Велика Палата Верховного Суду не визнає ордер документом, що посвідчує повноваження адвоката на надання правової допомоги, якщо в графі "Назва органу, в якому надається правова допомога" зазначено, що адвокат надає правову допомогу: 1) в органах державної влади та органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності і підпорядкування (справа № 990/847/18), 2) у всіх органах, установах, організаціях та підприємствах, а також судах у всіх без винятку справах (справа № 9901/939/18) (постанова Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 17.08.2020 у справі № 911/2636/19).
Позовна заява підписана представником Позивача - адвокатом Алєксєєнко А.І.
До позовної заяви додано копію ордеру серія АЕ № 1174410 від 20.11.2023 на надання правничої (правової) допомоги ТОВ "НІКА-ОЙЛ" у Господарському суді м.Дніпропетровська. Однак позов подано до Господарського суду Дніпропетровської області.
Тобто, у доданому ордері неправильно зазначено найменування суду до якого подано позов та у якому адвокат Алєксєєнко А.І. може бути представником ТОВ "НІКА-ОЙЛ".
Крім того, суд бере до уваги, що з позовної заяви вбачається, що Позивач подає позовну заяву до Господарського суду м. Дніпропетровська, а не до Господарського суду Дніпропетровської області, тобто у позові зазначено неправильне найменування суду, що суперечить п.1 ч.3 ст. 162 ГПК України.
Аналогічний за своєю суттю висновок міститься і у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного цивільного суду від 14.04.2020 у справі № 520/4204/18.
Також аналогічна правова позиція викладена і в ухвалах Західного апеляційного господарського суду від 17.07.2023 у справі №921/272/23, Північного апеляційного господарського суду від 27.02.2023 у справі №910/2737/20, Північно-Західного апеляційного господарського суду від 29.03.2023 у справі №902/1068/20(902/295/22).
При цьому Господарський процесуальний кодекс України передбачає лише два документи, що підтверджують повноваження адвоката у суді: довіреність або ордер, виданий відповідно до Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність".
Таким чином, позовна заява подана особою без надання допустимих доказів наявності права на представництво інтересів Позивача.
До того ж, суд звертає увагу, що Позивачем не дотримано вимог ст. 162 ГПК України, зокрема не зазначено: відомостей про наявність або відсутність електронного кабінету у Відповідача; відомостей про вжиття заходів досудового врегулювання спору - у випадку, якщо законом встановлений обов`язковий досудовий порядок урегулювання спору; відомостей про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися.
Згідно з ч. 1, 2, 4 ст. 91 ГПК України письмовими доказами є документи (крім електронних документів), які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору. Письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством.
Відповідно до пункту 5.26 Національного стандарту України "Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації. Вимоги до оформлення документів ДСТУ 4163-2020", затвердженого наказом Державного підприємства "Український науково-дослідний і навчальний центр проблем стандартизації, сертифікації та якості" № 144 від 01.07.2020, відмітка про засвідчення копії документа складається із таких елементів: слів "Згідно з оригіналом" (без лапок), найменування посади, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її власного імені та прізвища, дати засвідчення копії.
Додані до позовної заяви копії документів не засвідчені належним чином, оскільки не зазначено дату засвідчення копій, найменування посади особи, яка засвідчує копію, її власного імені та прізвища.
Відповідно до ч. 6 ст. 174 ГПК України суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи не пізніше п`яти днів з дня її надходження або з дня закінчення строку на усунення недоліків.
При цьому, суд звертає увагу, що згідно з ч. 8 ст. 174 ГПК України повернення позовної заяви не перешкоджає повторному зверненню з нею до господарського суду в загальному порядку після усунення недоліків.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 164, 174, 234 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
У Х В А Л И В:
Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "НІКА-ОЙЛ" до Товариства з обмеженою відповідальністю "ПРАЙМ ОЙЛ" про стягнення боргу - повернути без розгляду.
Повернення позовної заяви не перешкоджає повторному зверненню з нею до господарського суду в загальному порядку після усунення допущеного порушення.
Ухвала набирає законної сили з моменту її постановлення та може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені статтями 256, 257 Господарського процесуального кодексу України.
Додаток (Позивачеві): позовна заява від 11.03.2024 з додатками, у т.ч. платіжна інструкція № 4803 від 28.11.2023.
Суддя С.Г. Юзіков
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 18.03.2024 |
Оприлюднено | 20.03.2024 |
Номер документу | 117716160 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Юзіков Станіслав Георгійович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні