ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,
гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ: 03499901,UA368999980313151206083020649
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
18.03.2024р. Справа №905/1714/23
Господарський суд Донецької області у складі судді Зекунова Е.В., у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (без проведення судового засідання) справу
за позовом ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ДОНЕЦЬКІ ЕНЕРГЕТИЧНІ ПОСЛУГИ", м.Дніпро (код ЄДРПОУ 42086719)
до відповідача КОМУНАЛЬНОГО ЗАКЛАДУ "МАРІУПОЛЬСЬКИЙ МІСЬКИЙ ВОДНОСПОРТИВНИЙ КОМПЛЕКС" (код ЄДРПОУ 40055042)
про стягнення 58 499,71 грн., -
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "ДОНЕЦЬКІ ЕНЕРГЕТИЧНІ ПОСЛУГИ", 26.12.2023 через підсистему «Електронний суд», звернулось до Господарського суду Донецької області з позовом до КОМУНАЛЬНОГО ЗАКЛАДУ "МАРІУПОЛЬСЬКИЙ МІСЬКИЙ ВОДНОСПОРТИВНИЙ КОМПЛЕКС" про стягнення заборгованості за договором про постачання електричної енергії в загальному розмірі 58 499,71грн.
В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на факт порушення з боку відповідача зобов`язань за договором постачання електричної енергії споживачу № 7696 від 02.12.2021,на умовах Комерційної пропозиції «Тендерна - Ф» постачальника електричної енергії «Донецькі енергетичні послуги». У зв`язку з чим просить стягнути з відповідача КОМУНАЛЬНОГО ЗАКЛАДУ "МАРІУПОЛЬСЬКИЙ МІСЬКИЙ ВОДНОСПОРТИВНИЙ КОМПЛЕКС" суму боргу за спожиту електроенергію у розмірі 43 585,81 грн., за січень 2022р.; суму 3% річних у розмірі 2 407,39 грн за невиконання грошових зобов`язань по сплаті спожитої електроенергії за січень 2022р.; суму інфляційних у розмірі 12 506,51 грн за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань по сплаті спожитої електроенергії за січень 2022р.
Ухвалою Господарського суду Донецької області від 01.01.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №905/1714/23, справу вирішено розглядати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Щодо повідомлення відповідача про розгляд справи.
Відповідачем, станом на дату винесення рішення свій обов`язок, відповідно до приписів ст.6 Господарського процесуального кодексу України, зареєструвати електронний кабінет в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модуль), що забезпечує обмін документами не виконано.
Судом встановлено, що єдиною відомою суду адресою реєстрації відповідача є місто Маріуполь, яке згідно з Переліком, затвердженим Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 №309, є тимчасово окупованою територією України, відділення Укрпошти на вказаній території не функціонують.
Згідно з ст. 12.1. ч.1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" якщо остання відома адреса місця проживання (перебування), місцезнаходження чи місця роботи учасників справи знаходиться на тимчасово окупованій території, суд викликає або повідомляє учасників справи, які не мають електронного кабінету, про дату, час і місце першого судового засідання у справі через оголошення на офіційному веб-порталі судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за двадцять днів до дати відповідного судового засідання.
Суд викликає або повідомляє таких учасників справи про дату, час і місце інших судових засідань чи про вчинення відповідної процесуальної дії через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за десять днів до дати відповідного судового засідання або вчинення відповідної процесуальної дії.
З опублікуванням такого оголошення відповідач вважається повідомленим про дату, час і місце розгляду справи.
Ухвалу суду від 01.01.2024 направлена відповідачу на єдину відому суду електрону адресу - mgvsk15@gmail.com, згідно довідки листа доставлено до скриньки 04.01.2024.
Судом на офіційному сайті Господарського суду Донецької області на веб-порталі "Судова влада" були опубліковані оголошення зі змістом резолютивної частини вказаної ухвали, роздруківка означеного оголошення наявна в матеріалах справи.
Відповідно до частини 2 статті 2 Закону України «Про доступ до судових рішень» усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання.
Згідно із частинами 1, 2 статті 3 Закону України «Про доступ до судових рішень» для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація України забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень. - автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень.
Суд зазначає, що судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України (частина 1 статті 4 Закону України «Про доступ до судових рішень»).
Відповідач не був позбавлений права та можливості ознайомитись з ухвалами суду у Єдиному державному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua).
Враховуючи вищевикладене, судом було вжито всіх можливих заходів для належного повідомлення відповідача про розгляд справи №905/1714/23.
Таким чином, суд дійшов висновку, що сторони були належним чином повідомлені про розгляд даної справи.
Згідно із ст.2 Господарського процесуального кодексу України однією із засад господарського судочинства є розумність строків розгляду справи.
Суд зазначає, що станом на дату винесення цього рішення відповідачем не надано відзиву на позовну заяву.
У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами (ч.9 ст.165 Господарського процесуального кодексу України).
З огляду на те, що під час розгляду справи судом було створено сторонам необхідні умови для доведення фактичних обставин справи, зокрема, було надано достатньо часу для реалізації кожним учасником спору своїх процесуальних прав, передбачених статтями 42, 46 ГПК України, зважаючи на наявність у матеріалах справи доказів, необхідних і достатніх для вирішення спору по суті, суд вважає за можливе розглянути справу за наявними в ній матеріалами.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, господарський суд,
ВСТАНОВИВ:
02 лютого 2021 року між ТОВАРИСТВОМ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ДОНЕЦЬКІ ЕНЕРГЕТИЧНІ ПОСЛУГИ» (далі - Позивач, Постачальник) та КОМУНАЛЬНИМ ЗАКЛАДОМ "МАРІУПОЛЬСЬКИЙ МІСЬКИЙ ВОДНОСПОРТИВНИЙ КОМПЛЕКС", (далі - Відповідач, Споживач) було укладено договір про постачання електричної енергії споживачу №7696 (далі - Договір), на умовах Комерційної пропозиції «Тендерна - Ф» постачальника електричної енергії «Донецькі енергетичні послуги».
Додатками до Договору №7696 є Комерційної пропозиції «Тендерна - Ф» постачальника електричної енергії ТОВ «Донецькі енергетичні послуги» та Заяви-приєднання.
Відповідно до п. 1.1 Договору Постачальник продає електричну енергію Споживачу для забезпечення потреб електроустановок Споживача, а Споживач оплачує Постачальнику вартість використаної (купованої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами Договору.
Згідно з п. 4.1 Договору Споживач розраховується з Постачальником за електричну енергію за цінами, що визначаються відповідно до механізму визначення ціни електричної енергії, згідно з комерційною пропозицією.
Пунктом 4.3 Договору передбачено, що розрахунковим періодом за Договором є календарний місяць.
Додатковою угодою №2 до Договору №7696 від 02.12.2021р., строк дії договору було подовжено до 31.01.2022 р.
Пунктом 4.2 Комерційної пропозиції (Додаток до Договору №7696) встановлено, що оплата за фактично спожиту електричну енергію має бути здійснена Споживачем у строк не більше 10 робочих днів після закінчення розрахункового періоду.
У пункті 5.1. Комерційної пропозиції () зазначено, що Споживач самостійного формує розрахункові документи (рахунок, акт-приймання передавання) в сервісі «Особовий кабінет» не пізніше 24 годин після закінчення розрахункового періоду.
В інших випадках, виставлення рахунків за спожиту електроенергію здійснюється не пізніше 20-го числа місяця наступного за розрахунковим, за умови отримання даних про обсяги споживання від Споживача/оператора системи/адміністратора комерційного обліку.
У разі не отримання Споживачем рахунку, Споживач здійснює оплату за спожиту електричну енергію, у встановлені цією комерційною пропозицією строки, за платіжним документом, самостійно оформленим Споживачем.
У відповідності до п.5.2. у випадку не отримання Споживачем акта прийняття-передавання або не повернення Постачальнику отриманого та підписаногоз боку Споживача акта-прийняття передавання протягом 10 днів з дня його формування він вважається підписаним та узгодженим сторонами, якщо в цей же строк Споживачем не буде надано обґрунтованих заперечень.
У пункті 9 Заяви-приєднання (Додаток до Договору №7696), зазначено найменування оператора системи розподілу з яким Споживач уклав договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, а саме АТ «ДТЕК Донецькі електромережі» (ОСР).
Договір № 7696, Заяви-приєднання, Комерційна пропозиція, Додаткова угода №2 до Договору підписані уповноваженими особами та скріплені печатками Сторін.
Позивач стверджує, що належним чином виконував умови Договору, як постачальник електричної енергії.
Рахунок на оплату фактично спожитої електричної енергії та акт прийняття-передавання товарної продукції (електроенергії) за розрахунковий період січень 2022 формувалися відповідно до даних комерційного обліку (інформація про обсяги споживання), які надавалися оператором системи розподілу АТ «ДТЕК Донецькі електромережі».
Інформація про обсяг електричної енергії спожитої КП "МАРІУПОЛЬСЬКИЙ МІСЬКИЙ ВОДНОСПОРТИВНИЙ КОМПЛЕКС" у січені 2022 підтверджена у листі АТ «ДТЕК Донецькі електромережі» № 67/16376-вих від 30.10.2023 та.
На підставі отриманих даних про спожиті Відповідачем обсяги електроенергії, Позивачем сформовано Акт прийняття-передавання товарної продукції та рахунок № 7696 від 05.02.2022 на оплату фактично спожитої електричної енергії за розрахунковий період січень 2022 р. на суму 64 640,81 грн.
Акт прийняття передавання товарної продукції та рахунок на оплату фактично спожитої електричної енергії за розрахунковий період січень 2022р., були повторно направлені на електрону адресу Відповідача mgvsk15@gmail.com зазначену у Заяві-приєднання до Договору.
Відповідачем, за розрахунковий період січень 2022 було здійснено одну оплату з чітким призначенням платежу на суму 21 055,00 грн., №@2PL552138 від 10.02.2022 р. (копія банківської виписки додається).
Отже, в порушення своїх обов`язків Відповідач не виконав у повному обсязі свої зобов`язання зі сплати вартості спожитої електричної енергії, в зв`язку з чим у нього утворилась заборгованість за спожиту електроенергію у розмірі 43 585,81 грн., за розрахунковий період січень 2022 року.
Станом на 27.12.2024 року (дату подачі позову) заборгованість за Договором за спірний період становить 43 585,81 грн.
Вважаючи порушеним своє право, ТОВ «ДОНЕЦЬКІ ЕНЕРГЕТИЧНІ ПОСЛУГИ» звернулося до Господарського суду Донецької області з позовом про стягнення з КОМУНАЛЬНОГО ЗАКЛАДУ "МАРІУПОЛЬСЬКИЙ МІСЬКИЙ ВОДНОСПОРТИВНИЙ КОМПЛЕКС":
суми боргу за спожиту електроенергію у розмірі 43 585,81 грн., за січень 2022р.;
3% річних у розмірі 2 407,39 грн за невиконання грошових зобов`язань по сплаті спожитої електроенергії за січень 2022р.;
суми інфляційних втрат у розмірі 12 506,51 грн за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань по сплаті спожитої електроенергії за січень 2022р.
Джерела права, акти їх застосування та мотиви, з яких виходить господарський суд при прийнятті рішення.
Правове регулювання правовідносин, пов`язаних з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії регулюються зокрема Законом України "Про ринок електричної енергії" від 13.04.2017 № 2019-VIII та Правилами роздрібного ринку електричної енергії", затвердженими постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 312 від 14.03.2018р (далі ПРРЕЕ), умовами Договору про постачання електричної енергії споживачу №7696 від 02.02.2022 та Комерційної пропозиції «Тендерна - Ф» постачальника електричної енергії «Донецькі енергетичні послуги».
Статтею ст. 193 Господарського кодексу України (далі - ГК України) встановлено, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов`язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.
За змістом статей 509, 525, 526, 530 Цивільного кодексу України та ст. 193 Господарського кодексу України, кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку, одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог законодавства, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Статтею 610 ЦК України визначено, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання.
У відповідності до ст. 714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання. До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін.
Відповідно до п. 13 Розділу XVII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ринок електричної енергії» під час здійснення заходів з відокремлення оператора системи розподілу вертикально інтегрований суб`єкт господарювання повинен до 1 січня 2019 року вжити заходів для відокремлення оператора системи розподілу від виробництва, передачі, постачання електричної енергії шляхом створення відповідних суб`єктів господарювання. Суб`єкт господарювання, створений у результаті здійснення заходів з відокремлення з метою забезпечення постачання електричної енергії споживачам, у строк не пізніше ніж 12 місяців з дня набрання чинності ЗУ «Про ринок електричної енергії» зобов`язаний в установленому порядку отримати ліцензію на провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії. Упродовж чотирьох років з 1 січня 2019 року такий електропостачальник, який отримав ліцензію на провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії, виконує функції постачальника універсальних послуг на закріпленій території.
Судом встановлено, що ТОВ «Донецькі енергетичні послуги» (далі Позивач, Постачальник), отримало ліцензію з постачання електричної енергії споживачам відповідно до постанови НКРЕКП), від 14.06.2018 № 429, та з 01.01.2019 виконує функції постачальника універсальних послуг.
Згідно з п. 93 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про ринок електричної енергії» універсальна послуга постачання електричної енергії побутовим та малим не побутовим споживачам, що гарантує їхні права бути забезпеченими електричною енергією визначеної якості на умовах, визначених відповідно до цього Закону, на всій території України.
Абзацом 1 п. 7 постанови НКРЕКП «Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії» від 14.03.2018 № 312 визначено, що договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг укладається шляхом приєднання до умов договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, опублікованого в засобах масової інформації та на веб-сайті постачальника (https://dp.yasno.com.ua), шляхом оплати рахунка, отриманого від постачальника універсальної послуги, або фактичного споживання будь-яких обсягів електричної енергії, або підписання заяви-приєднання до умов договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг.
Договір про постачання електричної енергії споживачу №7696 (далі - Договір) був укладений Сторонами на умовах Комерційної пропозиції «Тендерна - Ф» постачальника електричної енергії «Донецькі енергетичні послуги».
Порядок розрахунків на роздрібному ринку електричної енергії визначений розділом IV Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) від 14.03.2018 № 312 (далі - Правила).
Пунктом 4.12 ПРРЕЕ визначено, що розрахунки між споживачем та електропостачальником здійснюються згідно з даними, отриманими від АКО в порядку, передбаченому Кодексом комерційного обліку електричної енергії, про обсяги поставленої, розподіленої (переданої) та купленої електричної енергії.
Згідно з п. 4.3 ПРРЕЕ дані, необхідні для формування платіжних документів, у тому числі щодо обсягів електричної енергії, надаються учасникам роздрібного ринку АКО в порядку, встановленому Кодексом комерційного обліку електричної енергії.
Відповідно до п. 10 Постанови НКРЕКП від 14.03.2018 № 312 до запуску електронної платформи Датахаб адміністратора комерційного обліку функції адміністратора комерційного обліку на роздрібному ринку електричної енергії виконує відповідний оператор системи розподілу (далі - ОСР).
Пунктом 9.14.1 Кодексу комерційного обліку електричної енергії (далі ККОЕЕ) адміністратор комерційного обліку (далі - АКО) має передавати адміністратору розрахунків та учасникам ринку сертифіковані дані комерційного обліку в обсязі необхідному та достатньому для проведення ними розрахунків та виставлення рахунків своїм контрагентам.
Відповідно до п. 12.4.4 ККОЕЕ до дати запуску інформаційного обміну між учасниками ринку через Датахаб функції щодо ведення реєстрів точок комерційного обліку, а також приймання результатів вимірювання (показів лічильників) від учасників ринку та/або ППКО, обробки, формування, профілювання, валідації, агрегації та передачі даних комерційного обліку для розрахунків на ринку виконують оператори системи за місцем провадження ними господарської діяльності з розподілу/передачі електричної енергії.
У пункті 9 Заяви-приєднання, зазначено найменування оператора системи розподілу з яким Споживач уклав договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, а саме АТ «ДТЕК Донецькі електромережі».
Згідно з ч. 3 п. 3.1.6 ПРРЕЕ постачання електричної енергії споживачу здійснюється лише за умови, якщо споживач є стороною діючого договору про надання послуг з розподілу електричної енергії.
При здійсненні нарахувань Позивач використовує інформацію про спожиті Відповідачем обсяги електричної енергії, яку надає ОСР, дані від якого є пріоритетними згідно галузевого законодавства, а саме - п. 8.6.15 ККОЕЕ встановлено, що дані, отримані від споживача, при проведенні процедур їх перевірки та в розрахунках мають менший пріоритет ніж виміряні дані з контрольних лічильників або дані, отримані безпосередньо оператором системи або ППКО.
Згідно пункту 9.1.2. Кодексу комерційного обліку електричної енергії, обсяг, формат та порядок обміну (передачі/отримання) даних комерційного обліку визначається регламентами та протоколами інформаційного обміну АКО, а також укладеними договорами між відповідними сторонами інформаційного обміну.
Виходячи з вищевикладеного, обсяги спожитої електричної енергії визначає виключно ОСР на підставі власного переліку точок обліку (далі - ТКО) Відповідача, на що Позивач жодним чином не може впливати. Позивач здійснює нарахування на увесь обсяг електричної енергії, який йому передав ОСР. Відповідно до галузевого законодавства та договірних умов, Позивач не впливає на визначення переліку ТКО споживача та на визначення обсягів спожитої електричної енергії.
Отже, рахунок на оплату фактично спожитої електричної енергії та акт прийняття-передавання товарної продукції (електроенергії) за розрахунковий період січень 2022 формувалися відповідно до даних комерційного обліку (інформація про обсяги споживання), які надавалися оператором системи розподілу АТ «ДТЕК Донецькі електромережі» у відповідності до вимог п.п. 4.3, 4.12, пп. 31 п. 5.1.2 ПРРЕЕ та приписів Кодексу комерційного обліку електричної енергії, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 311, ст. 53 Закону України «Про ринок електричної енергії»
Відповідна інформація підтверджена у листі АТ «ДТЕК Донецькі електромережі» № 67/16376-вих від 30.10.2023 та у додатках до нього.
На підставі отриманих даних про спожиті Відповідачем обсяги електроенергії, Позивачем сформовано Акт прийняття-передавання товарної продукції та рахунок №7696 від 05.02.2022 на оплату фактично спожитої електричної енергії за розрахунковий період січень 2022 р. на суму 64 640,81 грн.
Акт прийняття передавання товарної продукції та рахунок на оплату фактично спожитої електричної енергії за розрахунковий період січень 2022р., були повторно направлені на електрону адресу Відповідача mgvsk15@gmail.com зазначену у Заяві-приєднання до Договору.
У судовому засіданні встановлено, що Відповідач здійснив часткову оплату з чітким призначенням платежу на суму 21 055,00 грн., №@2PL552138 від 10.02.2022 за розрахунковий період січень 2022 року було.
Внаслідок порушення своїх обов`язків Відповідач не виконав у повному обсязі свої зобов`язання зі сплати вартості спожитої електричної енергії за період - січень 2022 року, у зв`язку з чим у нього утворилась заборгованість перед Постачальником у розмірі 43 585,81 грн.,
Станом на дату вирішення спору по суті, заборгованість за січень 2022 року КП "МАРІУПОЛЬСЬКИЙ МІСЬКИЙ ВОДНОСПОРТИВНИЙ КОМПЛЕКС" перед Позивачем складає 43 585,81 грн. Іншого Відповідачем не доведено.
З огляду на викладене та на підставі наявних в матеріалах справи документів, суд дійшов висновку, що позивач належними та допустимими доказами довів факт порушення відповідачем своїх договірних зобов`язань, у зв`язку з чим позовні вимоги в частині стягнення суми основного боргу у розмірі 43 585,81 грн. за січень 2022 року підлягають задоволенню.
Щодо стягнення 3% річних та інфляційних втрат.
Згідно зі ст. 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Відповідно до ч. 1 ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
У разі порушення зобов`язання, настають наслідки, передбачені договором або законом (ст. 611 ЦК України).
Виходячи з вимог частини 2 статті 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Передбачене законом право кредитора вимагати сплати боргу з урахуванням індексу інфляції та процентів річних є способами захисту його майнового права та інтересу, суть яких полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів внаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові.
Нарахування 3% річних на загальну суму основного боргу у розмірі 43 585,81 грн. здійснено позивачем за період з 21.02.2022 по 30.06.2023 та складає 2 407,39 грн.
Нарахування Інфляційні втрати за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань по сплаті спожитої електроенергії на загальну суму основного боргу у розмірі 43 585,81 грн. здійснено позивачем за період з 01.03.2022 по 30.06.2023 та складає 12 506,51 грн.
Перевіривши вказані розрахунки, суд дійшов до висновку, що вони арифметично вірними. Отже позовні вимоги в цій частині є правомірними та обґрунтованими.
Відповідно до ст.13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності.
Згідно з п.4 ч.3 ст.129 Конституції України та статями 73, 74, 77, 79 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Враховуючи вищевикладене, дослідивши умови договору, надавши відповідну юридичну оцінку всім доказам на які посилається позивач, як на підставу своїх вимог, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позову.
У відповідності до п.2 ч.1 статті 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на КП "МАРІУПОЛЬСЬКИЙ МІСЬКИЙ ВОДНОСПОРТИВНИЙ КОМПЛЕКС".
Щодо строку розгляду справи.
Відповідно до положень п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом. Також, відповідно до рішень Європейського суду з прав людини, що набули статусу остаточного, зокрема «Іззетов проти України», «Пискал проти України», «Майстер проти України», «Субот проти України», «Крюков проти України», «Крат проти України», «Сокор проти України», «Кобченко проти України», «Шульга проти України», «Лагун проти України», «Буряк проти України», «ТОВ «ФПК «ГРОСС» проти України», «Гержик проти України» суду потрібно дотримуватись розумного строку для судового провадження. Розумним, зокрема, вважається строк, що є об?єктивно необхідним для виконання процесуальних дій, прийняття процесуальних рішень та розгляду і вирішення справи з метою забезпечення своєчасного (без невиправданих зволікань) судового захисту. Відповідно до положень п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом. Також, відповідно до рішень Європейського суду з прав людини, що набули статусу остаточного, зокрема «Іззетов проти України», «Пискал проти України», «Майстер проти України», «Субот проти України», «Крюков проти України», «Крат проти України», «Сокор проти України», «Кобченко проти України», «Шульга проти України», «Лагун проти України», «Буряк проти України», «ТОВ «ФПК «ГРОСС» проти України», «Гержик проти України» суду потрібно дотримуватись розумного строку для судового провадження. У зв?язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного ст
Розпорядженням №9-р від 15.04.2022 року «Про організацію роботи та комунікацію між працівниками в Господарському суді Донецької області в умовах воєнного стану», наказом №23 від 15.04.2022 «Про впровадження дистанційної роботи працівникам апарату суду та оголошення простою» запроваджено роботу Господарського суду Донецької області у відділеному режимі, встановлено дистанційний режим роботи. Рішенням зборів суддів Господарського суду №2 від 13.06.2022 року з метою оптимізації знаходження працівників та відвідувачів у приміщенні суду, в залежності від об?єктивних обставин, пов?язаних із збройною агресією, у тому числі інтенсивністю бойових дій у місті Харкові подовжено обмежений доступ учасників судового процесу до приміщення суду та запропоновано дистанційне спілкування шляхом електронного та поштового листування, телефонування, участі в судових засіданнях в режимі відеоконференцій, подання документів в електронному вигляді із застосуванням підсистеми «Електронний суд».
Розпорядженням суду №6-р від 25.05.2023 продовжено особливий режим роботи Господарського суду Донецької області в умовах воєнного стану з урахуванням Рішення зборів суддів від 13.06.2022р. №1, а саме: суддям та працівникам апарату суду виконання посадових обов?язків в змішаному режимі (дистанційно в доступному для них місці в межах Україні або в приміщенні суду (за необхідністю та в умовах безпеки), яке дає можливість упродовж робочого часу забезпечувати отримання, оброблення, реєстрацію, відправлення вхідної та вихідної кореспонденції та відправлення правосуддя; зазначено, що приймаючи до уваги наявність загрози життю, здоров?ю учасників судового провадження при перебуванні у приміщенні Господарського суду Донецької області в місті Харкові, учасникам судових засідань рекомендується утриматись від відвідування приміщення суду, свої процесуальні права та обов`язки реалізовувати з використанням альтернативних способів подачі документів та участі в судових засіданнях.
Приймаючи до уваги введення в Україні воєнного стану, наслідком чого стала дистанційна робота суду у віддаленому режимі, суд розглядає заяву в межах розумних строків в контексті положень Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод поза межами строків, що визначені процесуальним законом.
Керуючись ст.ст.12, 13, 73, 74, 76, 77, 79, 86, 91, 129, 236-238, 240, 241, 247, 252 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з КОМУНАЛЬНОГО ЗАКЛАДУ "МАРІУПОЛЬСЬКИЙ МІСЬКИЙ ВОДНОСПОРТИВНИЙ КОМПЛЕКС" (код ЄДРПОУ 40055042; 87525, ДОНЕЦЬКА ОБЛ., МІСТО МАРІУПОЛЬ, ПРИМОРСЬКИЙ БУЛЬВАР, БУДИНОК 36) на користь ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ДОНЕЦЬКІ ЕНЕРГЕТИЧНІ ПОСЛУГИ» (код ЄДРПОУ 42086719; 49001, ДНІПРОПЕТРОВСЬКА ОБЛ., МІСТО ДНІПРО, ВУЛ.СІЧОВИХ СТРІЛЬЦІВ, БУДИНОК 4 Д): суму боргу за спожиту електроенергію у розмірі 43 585,81 грн., за січень 2022 року; суму 3% річних у розмірі 2 407,39 грн за невиконання грошових зобов`язань по сплаті спожитої електроенергії за січень 2022 року; суму інфляційних у розмірі 12 506,51 грн за несвоєчасне виконання грошових зобов`язань по сплаті спожитої електроенергії за січень 2022 року; судовий збір у розмірі 2 147,20 грн.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Згідно із статтею 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга відповідно до статті 256 Господарського процесуального кодексу України на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга може бути подана учасниками справи до Східного апеляційного господарського суду.
Рішення складено та підписано 18.03.2024.
Суддя Е.В. Зекунов
Суд | Господарський суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 18.03.2024 |
Оприлюднено | 20.03.2024 |
Номер документу | 117716232 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Господарський суд Донецької області
Зекунов Едуард Вікторович
Господарське
Господарський суд Донецької області
Зекунов Едуард Вікторович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні