ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
04.03.2024Справа № 910/65/24
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України" (03065, м. Київ, пр. Л. Гузара,44, ідентифікаційний номер 42795490)
до Товариства з обмеженою відповідальністю "ГК "Промінь" (02094, м. Київ, вул. Магнітогорська,1, ідентифікаційний код 40057953)
про стягнення 28 999,69 грн,
Суддя Мандичев Д.В.
Представники учасників: не викликались
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
У січні 2024 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України" (далі - позивач, Оператор) звернулося до Господарського суду міста Києва з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "ГК "Промінь" про стягнення заборгованості в розмірі 28 99,69 грн за договором транспортування природного газу №1907000512 від 25.10.19, з яких: 17 987,68 грн боргу, 1 161,10 грн пені, інфляційні втрати у розмірі 8 219,65 грн та 1 631,26 грн три проценти річних.
Ухвалою суду від 04.01.2024 вирішено прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі, здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (без проведення судового засідання). Також вказаною ухвалою були встановлені сторонам строки для подання процесуальних заяв.
Відповідач в установлений строк відзив до суду не надав.
Щодо повідомлення відповідача про розгляд справи суд зазначає наступне.
Частиною 5 статті 176 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) передбачено, що ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, в порядку, встановленому статтею 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог частини 4 статті 120 цього Кодексу.
Відповідно до частини 11 статті 242 ГПК України у випадку розгляду справи за матеріалами в паперовій формі судові рішення надсилаються в паперовій формі рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
Нормами частини 4 статті 89 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) передбачено, що відомості про місцезнаходження юридичної особи вносяться до Єдиного державного реєстру.
За приписами частини 1 статті 7 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» Єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення державних органів та органів місцевого самоврядування, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб, громадські формування, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру.
Так, на виконання приписів Господарського процесуального кодексу України, з метою повідомлення відповідача про відкриття провадження у справі та розгляд справи, ухвала від 04.01.2024 про відкриття провадження у справі була направлена судом рекомендованим листом з повідомленням про вручення на адресу місцезнаходження відповідача, зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, яка також була зазначено позивачем у позовній заяві, а саме: 02094, м. Київ, вул. Магнітогорська,1.
Проте, поштовий конверт № 0600243515081 було повернуто до суду відділенням поштового зв`язку з підстави - «за закінченням терміну зберігання».
Згідно з пунктами 4, 5 частини 6 статті 242 ГПК України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
Відтак, в силу вищенаведених положень законодавства, день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про неможливість вручення поштового відправлення особі за адресою місцезнаходження, вважається днем вручення відповідачу відповідної ухвали суду.
У даному випаду судом також враховано, що за приписами частини 1 статті 9 ГПК України ніхто не може бути позбавлений права на інформацію про дату, час і місце розгляду своєї справи або обмежений у праві отримання в суді усної або письмової інформації про результати розгляду його судової справи. Будь-яка особа, яка не є учасником справи, має право на доступ до судових рішень у порядку, встановленому законом.
Відповідно до частини 2 статті 2 Закону України «Про доступ до судових рішень» усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання.
Згідно з частинами 1, 2 статті 3 Закону України «Про доступ до судових рішень» для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація України забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень. - автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень.
Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України (частина 1 статті 4 Закону України «Про доступ до судових рішень»).
Враховуючи наведене, господарський суд зазначає, що відповідач мав право та дійсну можливості ознайомитись, з ухвалою про відкриття провадження у справі від 19.03.2021 в Єдиному державному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua).
Частиною 2 статті 178 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) передбачено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Беручи до уваги, що відповідач у строк, встановлений частиною 1 статті 251 ГПК України та ухвалою Господарського суду міста Києва від 19.03.2021, не подав до суду відзив, тому останній не скористався наданими йому процесуальними правами, у зв`язку із чим за висновками суду, справа може бути розглянута за наявними у ній документами відповідно до частини 2 статті 178 ГПК України.
Будь-яких інших заяв, клопотань або заперечень від сторін до суду не надходило.
Згідно з частиною 4 статті 240 ГПК України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
25.10.2019 між ТОВ «Оператор ГТС України», як оператором, та ТОВ «ГК «ПРОМІНЬ», як замовником, був укладений договір № 1907000512 транспортування природного газу (далі - договір), що відповідає умовам Типового договору транспортування природного газу, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) від 30.09.2015 № 2497. Складовими послуги транспортування природного газу є розподіл потужності, безпосередньо транспортування та послуги балансування.
Вартість послуг Оператора визначена у розділі VII Договору «Тарифи» - з урахуванням тарифів, встановлених Регулятором, які Оператор також розміщує на своєму сайті www.tsoua.com.
Згідно з пунктом 17.1 договору цей договір набирає чинності з дня його укладення на строк до 31 грудня 2020 року. При цьому, договором передбачене автоматичне продовження строку дії договору на кожен наступний календарний рік, якщо не менш ніж за місяць до закінчення строку дії цього договору жодною зі сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов.
Відповідно до пункту 2.1 договору за цим Договором Оператор надає Замовнику послугу транспортування природного газу (далі - Послуга) на умовах, визначених у цьому договорі, а Замовник сплачує Оператору встановлені в цьому договорі вартість такої Послуги та плат (за їх наявності), які виникають при його виконанні.
Договором закріплено, що послуги за цим договором надаються на умовах, визначених у Кодексі газотранспортної системи (далі - Кодекс ГТС), з урахуванням особливостей, передбачених цим договором (пункт 2.2. договору).
Відповідач має виконувати вимоги, визначені в Кодексі газотранспортної системи, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30 вересня 2015 року № 2493 з урахуванням особливостей, передбачених цим договором (пункт 2.5. договору).
04.05.2020 Сторонами, з метою приведення договірних відносин у відповідність до змін у їх регулюванні, укладено додаткову угоду № 1 до договору транспортування природного газу від 25.10.2019 № 1907000512, якою уточнено перелік прав і обов`язків Оператора, а також внесені зміни до розділу «VIII. Визначення вартості та порядок розрахунку за договірну потужність».
Замовник, відповідно до пункту 2.5. договору має виконувати вимоги, визначені в Кодексі, подавати газ в точках входу та/або передавати газ у точках виходу в обсягах, встановлених цим договором, протягом погоджених термінів. Оператор, в свою чергу, має також виконувати вимоги, визначені в Кодексі, приймати газ в точках входу та/або передавати газ у точках виходу в обсягах, встановлених ним Договором, протягом погоджених термінів.
18.12.2019 Оператором отримано від Замовника повідомлення про створення (видалення або коригування) облікового запису уповноважених осіб користувача інформаційної платформи та довіреності на уповноважених осіб.
За результатами співставлення остаточної інформації про подачі/відбори Відповідачем газу до/з газотранспортної системи у жовтні 2020 року та березні 2021 року Оператор встановив у Відповідача наявність негативних щодобових небалансів, які підлягають врегулюванню.
Відповідно до пункту 11.4 договору врегулювання щодобових небалансів оформлюється одностороннім актом за підписом Оператора на весь обсяг щодобових небалансів. В акті зазначаються щодобові обсяги небалансів, а також ціни, за якими Оператор врегулював щодобові небаланси (у розрізі кожної доби).
Оператором були оформлені Акти, а саме: № 10-2020-1907000512 врегулювання щодобових небалансів за газовий місяць жовтень 2020 року від 31.10.2020 на суму 31 133,35 гри та № 03-2021-1907000512 врегулювання щодобових небалансів за газовий місяць березень 2021 року від 31.03.2021 на суму 507,17 грн.
Відповідно до пункту 9.1 договору сторони дійшли згоди, що у разі виникнення у Замовника добового небалансу Оператор здійснює купівлю/продаж природного газу Замовника в обсягах добового небалансу. v
Згідно з пунктом 9.2 договору у разі виникнення у Замовника негативного добового небалансу Оператор здійснює продаж Замовнику, а Замовник купівлю в Оператора природного газу в обсягах негативного добового небалансу за ціною, яка встановлюється розділом XIV Кодексу.
Відповідно до пункту 9.3 договору у випадку якщо загальна вартість щодобових негативних небалансів протягом звітного газового місяця перевищує загальну вартість щодобових позитивних небалансів протягом звітного газового місяця, Оператор до 14 числа газового місяця, наступного за звітним, надсилає Замовнику рахунок на оплату за добовий небаланс (розмір визначається як різниця між загальною вартістю щодобових негативних небалансів протягом звітного газового місяця та загальною вартістю щодобових позитивних небалансів протягом звітного місяця).
Керуючись пунктами 2.8 та 9.3 договору, Оператор через інформаційну платформу направив Відповідачу рахунок на оплату щодобових небалансів: рахунок № 10-2020-1907000512 від 31.10.2020 на суму 31 133,35 грн та рахунок № 03-2021-1907000512 від 31.03.2021 на суму 507,17 грн.
Відправлення актів врегулювання щодобових небалансів та відповідних рахунків на оплату підтверджується «Реєстром файлів відправлених з Інформаційної платформи», відповідно до якого Оператором направлено Відповідачу акти та рахунки за газові місяці жовтень 2020 року - 13.11.2020 та за березень 2021 року- 13.04.2021.
Відповідно до пункту 9.3 договору Замовник має оплатити рахунок на оплату за добовий небаланс у термін до 5 робочих днів, крім вартості послуг, визначених абзацом другим цього пункту.
Однак, Відповідач не здійснив оплату за щодобові негативні небаланси за названі періоди.
23.11.2020 на підставі пункту 3 глави 2 розділу VIII Кодексу ГТС Оператор здійснив зарахування грошових коштів у вигляді фінансового забезпечення в сумі 16 706,74 грн в рахунок погашення заборгованості Відповідача перед Позивачем за вчинення дій з врегулювання добового небалансу жовтня 2020 року за договором, про що було проінформовано Відповідача листом № ТОВВИХ-20-22-13095 від 23.11.2020.
Відтак, станом на момент подання позовної заяви, з боку Відповідача залишається непогашена основна заборгованість за врегулювання щодобових небалансів за газові місяці жовтень 2020 року та березень 2021 року в розмірі 14 933,75 грн (31 133,35 грн - 16 706,74 грн + 507,17 грн).
З підстав порушення строків виконання зобов`язань з оплати негативних щодобових небалансів природного газу за жовтень 2020 року та згідно з умовами пункту 13.5 договору, Позивач нарахував Відповідачу пеню в розмірі 927,01 грн за період з 01.10.2020 по 20.05.2021 та за березень 2021 року в розмірі 39,96 грн за період з 01.03.2021 по 20.10.2021.
Крім того, у зв`язку із порушенням Відповідачем виконання зобов`язань з оплати негативних щодобових небалансів за жовтень 2020 року Позивачем нараховано Відповідачу три проценти річних від простроченої суми у розмірі 1 314,04 грн та інфляційні втрати у розмірі 6 625,41 грн, за березень 2021 три проценти річних від простроченої суми у розмірі 39,81 грн та інфляційні втрати у розмірі 192,85 грн.
Також відповідно до пункту 4.1 договору Замовник зобов`язаний: не перевищувати замовлені потужності, визначені в цьому договорі; здійснити своєчасну та повну оплату додаткової плати Оператору у разі перевищення розмipу замовленої потужності та/або плати за зміну умов (обмежень) користування потужністю з обмеженнями, та/або недотримання параметрів якості природного газу, який передається ним у газотранспортну систему, у порядку, визначеному цим договором та Кодексом.
Відповідно до пункту 3.2 договору Оператор має право стягувати із Замовника додаткову плату у разі перевищення розміру договірної потужності та/або за недотримання вимог щодо якості газу, який передається ним в газотранспортну систему, та/або плату за зміну умов (обмежень) користування потужністю з обмеженнями в порядку, визначеному цим договором.
Вартість перевищення замовленої потужності за кожний день газового місяця розраховується для кожного дня перевищення за формулою наведеною в пункті 8.3. договору.
Позивач за результатами остаточної алокації відборів та подач Відповідача здійснив розрахунок вартості плати за перевищення потужності у відповідному розрахунковому місяці, а саме:
1) за жовтень 2020 року було виявлено остаточні обсяги перевищення договірної потужності в розмірі 10,20146 тис.куб.м/добу на загальну суму 3 039,88 грн;
2) за березень 2021 року було виявлено остаточні обсяги перевищення договірної потужності в розмірі 0,04705 тис.куб.м/добу на загальну суму 14,02 грн.
Згідно з умовами пункту 8.3. договору Позивачем було направлено в інформаційній платформі Відповідачу: 1) рахунок № 10-2020-1907000512/1200000 від 31.10.2020 па оплату за перевищення замовленої (договірної) потужності за жовтень 2020 року на загальну суму 3 039,88 грн; 2) рахунок № 03-2021-1907000512/1200000 від 31.03.2021 на оплату послуг перевищення замовленої (договірної) потужності протягом березня 2021 року на загальну суму 14,02 грн; 3) звіти про використання замовленої потужності ТОВ «ГК «ПРОМІНЬ» за газові місяці жовтень 2020 року, березень 2021 року.
Всупереч умов укладеного договору Відповідач не оплатив надіслані рахунки.
У зв`язку з простроченням Відповідачем свого зобов`язання із здійснення оплати перевищення замовленої потужності за жовтень 2020 року Позивачем на підставі пунктів 13.1, 13.5 договору було нараховано Відповідачу пеню в розмірі 193,02 грн, три проценти річних від простроченої суми в розмірі 276,31 грн та інфляційні втрати в розмірі 1 396,06 грн та за березень 2021 року пеню в розмірі 1,10 грн, три проценти річних від простроченої суми в розмірі 1,10 грн та інфляційні втрати в розмірі 5,33 грн.
Як вказано судом вище Відповідач не скористався своїм правом на подачу відзиву.
Оцінюючи подані докази та наведені обґрунтування за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов висновку про наступне.
Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема є, договори та інші правочини.
Функціонування ринку природного газу України, заснованого на принципах вільної конкуренції, належного захисту прав споживачів та безпеки постачання природного газу, а також здатного до інтеграції з ринками природного газу держав - сторін Енергетичного Співтовариства, у тому числі шляхом створення регіональних ринків природного газу регламентується приписами Закону України «Про ринок природного газу».
Газотранспортна система - технологічний комплекс, до якого входить окремий магістральний газопровід з усіма об`єктами і спорудами, пов`язаними з ним єдиним технологічним процесом, або кілька таких газопроводів, якими здійснюється транспортування природного газу від точки (точок) входу до точки (точок) виходу (пункт 7 статті 1 Закону України «Про ринок природного газу»).
Правила експлуатації та доступу до газотранспортної системи передбачені Кодексом газотранспортної системи, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 30.09.2015 № 2493.
Між сторонами був укладений договір транспортування № 1907000512, який є договором, укладеним між оператором газотранспортної системи та замовником послуг транспортування природного газу на основі типового договору транспортування природного газу, затвердженого Регулятором, згідно з яким оператор газотранспортної системи надає замовнику одну чи декілька складових послуг транспортування природного газу на період та умовах, визначених у такому договорі, а замовник послуг транспортування оплачує оператору газотранспортної системи вартість отриманих послуг (послуги).
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, Відповідачем не спростовано, що за результатами співставлення остаточної інформації про подачі/відбори Відповідачем газу до/з газотранспортної системи у жовтні 2020 року та березні 2021 року Оператор встановив у Відповідача наявність негативних щодобових небалансів, які підлягають врегулюванню.
Згідно Кодексу ГТС небалансом є різниця між обсягами природного газу, поданими замовником послуг транспортування для транспортування на точці входу, та відібраними замовником послуг транспортування з газотранспортної системи на точці виходу, що визначається відповідно до алокації.
Перевищення обсягів відібраного природного газу з газотранспортної системи над обсягами переданого природного газу є негативним небалансом, а перевищення обсягів переданого природного газу над обсягами відібраного природного газу - позитивним небалансом. Оператор газотранспортної системи надсилає замовнику послуг транспортування відомості для визначення статусу небалансу замовника послуг транспортування. Відомості про статус небалансу надаються замовнику послуг транспортування за допомогою інформаційної системи (пункт 3, 4 глави 1 розділу ХІV Кодексу ГТС).
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, відповідачем не спростовано, що Оператором були оформлені Акти, а саме: № 10-2020-1907000512 врегулювання щодобових небалансів за газовий місяць жовтень 2020 року від 31.10.2020 на суму 31 133,35 гри та № 03-2021-1907000512 врегулювання щодобових небалансів за газовий місяць березень 2021 року від 31.03.2021 на суму 507,17 грн, які Відповідач в силу умов укладеного договору мав обов`язок оплатити на підставі рахунків на оплату щодобових небалансів: рахунок № 10-2020-1907000512 від 31.10.2020 на суму 31 133,35 грн та № 03-2021-1907000512 від 31.03.2021 на суму 507,17 грн.
При цьому, суд вважає за необхідне зауважити, що скерування Позивачем актів та рахунків Відповідачу здійснювалось через інформаційну систему.
За змістом пунктів 1, 2 глави 3 розділу IV Кодексу ГТС для забезпечення електронної взаємодії та документообігу між суб`єктами ринку природного газу, у тому числі для організації замовлення та супроводження послуг транспортування природного газу в умовах добового балансування газотранспортної системи, а також між суб`єктами ринку природного газу та операторами торгових платформ оператор газотранспортної системи зобов`язаний створити та підтримувати функціонування інформаційної платформи. Інформаційна платформа має бути доступною всім суб`єктам ринку природного газу та операторам торгових платформ у межах їх прав, визначених цим Кодексом, для забезпечення ними дій, пов`язаних із укладанням угод за короткостроковими стандартизованими продуктами, замовленням, наданням та супроводженням послуг транспортування природного газу, у тому числі для подання номінацій/реномінацій, перевірки величин грошових внесків (фінансової гарантії), а також інших дій, передбачених цим Кодексом.
Суб`єкти ринку природного газу, які уклали (переуклали) з оператором газотранспортної системи договір транспортування, набувають права доступу до інформаційної платформи та статусу користувача платформи з моменту укладення (переукладення) договору. Оператор газотранспортної системи присвоює кожному такому суб`єкту ринку природного газу код користувача платформи та створює па інформаційній платформі інтерфейс такого користувача відповідно до його статусу суб`єкта ринку природного газу (постачальник, оператор газорозподільної системи, оптовий продавець/покупець, оператор газосховищ тощо), про що має повідомити останнього.
Пунктом 2.8. договору передбачено, що взаємовідносини між Замовником та Оператором при забезпеченні (замовленні, наданні, супроводженні) послуг транспортування газу за Договором здійснюються сторонами через інформаційну платформу Оператора відповідно до вимог Кодексу ГТС, Замовник набуває права доступу до інформаційної платформи з моменту підписання договору, а його уповноважені особи-з моменту їх авторизації, що оформлюється наданим Замовником Повідомленням на створення облікового запису уповноважених осіб користувача платформи за формою, визначеною Кодексом.
23.11.2020 на підставі пункту 3 глави 2 розділу VIII Кодексу ГТС Оператор здійснив зарахування грошових коштів у вигляді фінансового забезпечення в сумі 16 706,74 грн в рахунок погашення заборгованості Відповідача перед Позивачем за вчинення дій з врегулювання добового небалансу жовтня 2020 року за договором, про що було проінформовано Відповідача листом № ТОВВИХ-20-22-13095 від 23.11.2020, копія якого наявна в матеріалах справи.
Вказані дії Позивача з боку Відповідача не були спростовані та оскаржені в будь-який спосіб, у тому числі в судовому порядку.
Крім того пунктом 15 розділу IX Кодексу ГТС врегульовано, що величина використаних замовником послуг транспортування обсягів потужності точок входу/виходу дорівнює величинам остаточних алокацій щодобових подач та відборів замовника послуг транспортування природного газу у відповідних точках входу/виходу. Відповідальність за перевищення замовлених потужностей несуть замовники послуг транспортування відповідно до договору транспортування природного газу.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що Відповідач здійснив перевищення потужності у відповідному розрахунковому місяці, а саме: у жовтні 2020 року в розмірі 10,20146 тис.куб.м/добу на загальну суму 3 039,88 грн та у березні 2021 року в розмірі 0,04705 тис.куб.м/добу на загальну суму 14,02 грн. Плата за перевищення потужності з боку Відповідача внесена не була.
Згідно з частиною 1 та 2 статті 193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов`язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.
Статтею 526 ЦК України встановлено, що зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Відповідно до частини 1 статті 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно з частиною 1 статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Статтею 76 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Відповідно до частини 1 статті 77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, враховуючи, що станом заборгованість Відповідача за врегулювання щодобових небалансів за газові місяці жовтень 2020 року та березень 2021 року в розмірі 14 933,75 грн, плата за перевищення потужності у жовтні 2020 року в розмірі 3 039,88 грн та у березні 2021 року в розмірі 14,02 грн не погашена, останнім не надано доказів її оплати, суд дійшов висновку що позов в цій частині підлягає задоволенню.
Частиною першою статті 612 Цивільного кодексу України встановлено, що боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або Законом.
Стаття 611 Цивільного кодексу України передбачає, що у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, якими зокрема є сплата неустойки.
Відповідно до статті 549 Цивільного кодексу України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання.
Згідно статті 614 Цивільного кодексу особа, яка порушила зобов`язання несе відповідальність за наявності її вини (умислу або необережності), якщо інше не встановлене договором або законом. Особа є невинуватою, якщо вона доведе, що вжила всіх залежних від неї заходів щодо належного виконання зобов`язання. Відсутність своєї вини доводить особа, яка порушила зобов`язання (презумпція вини).
Частиною шостою статті 232 Господарського кодексу України встановлено, що нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов`язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов`язання мало бути виконано.
Згідно з пунктом 13.5. договору у разі порушення Замовником строків оплати, передбачених цим Договором, Замовник сплачує пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який сплачується пеня, від суми простроченого платежу за кожен день прострочення платежу.
Перевіривши представлений суду розрахунок пені, суд дійшов висновку про те, що вказана штрафна санкція розрахована вірно, однак при додаванні всіх сум, Позивачем помилково здійснено математичне округлення, а тому сума пені, що підлягає стягненню з Відповідача на користь позивача становить 1 161,09 грн.
За умовами частини 2 статті 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Перевіривши надані позивачем розрахунки трьох процентів річних у загальному розмірі 1631,26 за відповідні місяці та інфляційних втрат у загальному розмірі 8 219,656 грн, суд з урахуванням меж позовних вимог дійшов висновку щодо їх правильності та обґрунтованості.
Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України витрати зі сплати судового збору покладаються на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
На підставі викладеного та керуючись статтею 74, статтями 76-79, статтею 86, статтею 123, статтею 129, статтями 232-233, статтями 237-238, статтею 240 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва, -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити частково.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ГК "Промінь" (02094, м. Київ, вул. Магнітогорська,1, ідентифікаційний код 40057953) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України" (03065, м. Київ, пр. Л. Гузара,44, ідентифікаційний номер 42795490) 17 987 (сімнадцять тисяч дев`ятсот вісімдесят сім) грн 65 коп. основної заборгованості, 1 161 (одну тисячу сто шістдесят одну) грн 09 коп. пені, 1 631 (одну тисячу шістсот тридцять одну) грн 26 коп. три проценти річних, 8 219 (вісім тисяч двісті дев`ятнадцять) грн 65 коп. інфляційних втрат та судовий збір у розмірі 2 683 (дві тисячі шістсот вісімдесят три) грн 99 коп.
3. Після набрання рішенням законної сили видати наказ.
4. У частині стягнення 0,03 грн основної заборгованості та 0,01 пені відмовити.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 15.03.2024
Суддя Д.В.Мандичев
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 04.03.2024 |
Оприлюднено | 20.03.2024 |
Номер документу | 117716791 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Мандичев Д.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні