Рішення
від 18.03.2024 по справі 910/1/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

18.03.2024Справа № 910/1/24Господарський суд міста Києва у складі судді Грєхової О.А., розглянувши у спрощеному позовному провадженні матеріали господарської справи

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Імпорт Фудз Компані»

до Товариства з обмеженою відповідальністю «Продакшн Ресурс Груп»

про стягнення заборгованості в розмірі 59 486,19 грн.

Без повідомлення (виклику) сторін.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Імпорт Фудз Компані» звернулось до Господарського суду міста Києва із позовними вимогами до Товариства з обмеженою відповідальністю «Продакшн Ресурс Груп» про стягнення заборгованості в розмірі 59 486,19 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані порушенням відповідачем зобов`язань за Договором поставки № 98-0721/х від 20.07.2021, в частині здійснення розрахунків, обов`язок зі здійснення розрахунків за яким перейшов до відповідача на підставі Договору про переведення боргу № 751181121 від 18.11.2021.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 15.01.2024 позовну заяву прийнято судом до розгляду та відкрито провадження у справі № 910/1/24. Приймаючи до уваги малозначність справи в розумінні частини 5 статті 12 Господарського процесуального кодексу України, враховуючи ціну позову, характер спірних правовідносин та предмет доказування, господарським судом вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, у зв`язку з чим надано відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву, а позивачу - для подання відповіді на відзив.

Частиною 5 статті 176 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, в порядку, встановленому статтею 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог частини четвертої статті 120 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 11 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України якщо учасник справи має електронний кабінет, суд надсилає всі судові рішення такому учаснику в електронній формі виключно за допомогою Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи чи її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами. У разі відсутності в учасника справи електронного кабінету суд надсилає всі судові рішення такому учаснику в паперовій формі рекомендованим листом з повідомленням про вручення.

Згідно з ч. 4 ст. 89 Цивільного кодексу України відомості про місцезнаходження юридичної особи вносяться до Єдиного державного реєстру.

За приписами частини 1 статті 7 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» Єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення державних органів та органів місцевого самоврядування, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб, громадські формування, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру. Невід`ємною архівною складовою частиною Єдиного державного реєстру є Реєстр документів дозвільного характеру, Єдиний реєстр громадських формувань, Реєстр громадських об`єднань та Єдиний реєстр підприємств, щодо яких порушено провадження у справі про банкрутство.

Так, з метою повідомлення відповідача про розгляд справи судом та про його право подати відзив на позовну заяву, на виконання приписів Господарського процесуального кодексу України, ухвала суду про відкриття провадження у справі від 15.01.2024 була направлена судом рекомендованим листом з повідомленням про вручення на адресу місцезнаходження відповідача, зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Втім ухвала суду була повернута органом поштового зв`язку без вручення відповідачу.

У зв`язку з викладеним, суд зауважує, що до повноважень господарських судів не віднесено установлення фактичного місцезнаходження юридичних осіб учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій. Тому примірники повідомлень про вручення рекомендованої кореспонденції, повернуті органами зв`язку з позначками «адресат відмовився», «за закінченням терміну зберігання», «адресат вибув», «адресат відсутній» і т.п., врахуванням конкретних обставин справи можуть вважатися належними доказами виконання господарським судом обов`язку щодо повідомлення учасників судового процесу про вчинення цим судом певних процесуальних дій.

У постанові Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 24.12.2020 у справі № 902/1025/19 Верховний Суд звернув увагу на те, що направлення листа рекомендованою кореспонденцією на дійсну адресу є достатнім для того, щоб вважати повідомлення належним, оскільки отримання зазначеного листа адресатом перебуває поза межами контролю відправника, у цьому випадку суду (аналогічний висновок викладено в постанові Великої Палати Верховного Суду від 25.04.2018 у справі № 800/547/17 (П/9901/87/18) (провадження № 11-268заі18), постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 27.11.2019 у справі № 913/879/17, від 21.05.2020 у справі № 10/249-10/19, від 15.06.2020 у справі № 24/260-23/52-б).

Враховуючи викладене вище, судом було вжито усіх належних заходів, щодо повідомлення відповідача про розгляд справи, відтак, останній вважається повідомленим про розгляд справи належним чином.

При цьому, суд враховує, що 29 червня 2023 року Верховною Радою України прийнято Закон України № 3200-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обов`язкової реєстрації та використання електронних кабінетів в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами» (далі - ЄСІТС, Закон № 3200-IX). Цей Закон набрав чинності 21.07.2023.

За змістом розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 3200-IX, зміни, що вносяться зазначеним Законом до Господарського процесуального кодексу України, вводяться в дію 18.10.2023, крім змін до підпунктів 17.3, 17.15 підпункту 17, підпункти 19.1, 19.2 підпункту 19 пункту 1 розділу XI «Перехідні положення» ГПК України, введення в дію яких відбулося одночасно з набранням Законом № 3200-IX чинності.

Згідно з новою редакцією частин п`ятої ? восьмої статті 6 ГПК України, яка чинна з 18.10.2023 відповідно до Закону України № 3200-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обов`язкової реєстрації та використання електронних кабінетів в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами», суд направляє судові рішення та інші процесуальні документи учасникам судового процесу до їхніх електронних кабінетів, вчиняє інші процесуальні дії в електронній формі із застосуванням ЄСІТС, в порядку, визначеному цим Кодексом, Положенням про ЄСІТС.

Адвокати, нотаріуси, державні та приватні виконавці, арбітражні керуючі, судові експерти, органи державної влади та інші державні органи, органи місцевого самоврядування, інші юридичні особи реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в обов`язковому порядку.

Інші особи реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в добровільному порядку.

Процесуальні наслідки, передбачені ГПК України у разі звернення до суду з документом особи, яка зобов`язана зареєструвати електронний кабінет, але не зареєструвала його, застосовуються судом також у випадках, якщо інтереси такої особи у справі представляє адвокат.

19 жовтня 2023 року Верховною Радою України прийнято Закон України № 3424-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо уточнення обов`язків учасників судової справи», який набрав чинності 04.11.2023.

Згідно з новою редакцією ч. 6 ст. 6 ГПК України, чинної з 04.11.2023, адвокати, нотаріуси, державні та приватні виконавці, арбітражні керуючі, судові експерти, органи державної влади та інші державні органи, зареєстровані за законодавством України як юридичні особи, їх територіальні органи, органи місцевого самоврядування, інші юридичні особи, зареєстровані за законодавством України, реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в обов`язковому порядку. Інші особи реєструють свої електронні кабінети в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, в добровільному порядку.

Отже, з 18 жовтня 2023 року, відповідач у відповідності до приписів ч. 6 ст. 6 Господарського процесуального кодексу України зобов`язаний був зареєструвати електронний кабінет Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі, і така реєстрація забезпечила б отримання відповідачем процесуальних документів, в тому числі ухвали Господарського суду міста Києва від 15.01.2024, а отже отримання ухвал Господарського суду міста Києва, зокрема в електронному кабінеті, залежало виключно від волі відповідача.

Враховуючи наведене, оскільки відповідачем не повідомлено суд про зміну місцезнаходження та не забезпечено внесення відповідних змін до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, суд дійшов висновку, що день складення підприємством поштового зв`язку повідомлення від 02.02.2024 про неможливість вручення поштового відправлення, вважається днем вручення відповідачу ухвали Господарського суду міста Києва від 15.01.2024.

Відповідно до ч. 4 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Згідно з ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Згідно з ч. 2 ст. 178 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Зважаючи на те, що відповідач у строк, встановлений частиною 1 статті 251 Господарського процесуального кодексу України, не подав до суду відзив на позов, а відтак не скористався наданим йому процесуальним правом, за висновками суду, у матеріалах справи достатньо документів, які мають значення для правильного вирішення спору, внаслідок чого справа з метою дотримання процесуальних строків вирішення спору може бути розглянута за наявними у ній документами відповідно до частини 9 статті 165 Господарського процесуального кодексу України та частини 2 статті 178 Господарського процесуального кодексу України.

Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва

ВСТАНОВИВ:

20 липня 2021 року між Товариством з обмеженою відповділаьністю «Імпорт Фудз Компані» (далі - постачальник, позивач) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Демкомторг» (далі - покупець) укладено Договір поставки № 98-0721/х (далі - Договір поставки), за умовами якого постачальник зобов`язується передати у власність покупця продукти харчування та інші товари, відповідно до заявки покупця (далі - товар), а покупець зобов`язується прийняти та оплатити його на умовах даного Договору відповідно до видаткових накладних.

Ціна товару, що передається покупцю, ціна одиниці, його асортимент, кількість товару, дата відвантаження визначені у видатковій накладній. Доставка товару здійснюється за рахунок постачальника у зазначені у заявці терміни (п. 1.2 Договору поставки).

Відповідно до п. 2.2 Договору поставки кількість товару за цим Договором визначається сукупністю поставленого товару за накладними.

Пунктом 3.3 Договору поставки узгоджено, що прийом товару за кількістю та якістю здійснюється відповідно до видаткової накладної постачальника. Датою одержання товару вважається дата зазначена у накладній. При отриманні товару покупець засвідчує факт прийняття товару, його якість, та кількість. Після прийняття товару - товар поверненню та обміну не підлягає.

Постачальник здійснює поставку товару автомобільним транспортом на умовах DDP (правила Інкотермс у редакції 2010 року) на визначену сторонами адресу. Прийом-передача товару здійснюється повноважними представниками постачальника та покупця за адресою: м. Київ, вул. Дорогожицька, 1 (п. 3.4 Договору поставки).

У відповідності до п. 3.5 Договору поставки факт поставки товару, його якість та кількість засвідчуються видатковою накладною, що підписується представниками сторін під час прийому товару. Сторони у цьому Договорі погодили, що особа яка підписала видаткову накладну являється уповноваженою особою на підписання накладних з відповідними повноваженнями, які передбачені діючим законодавством з урахуванням асортименту, кількості, якості та ціни продукції, що поставляється. Уповноважена особа покупця має представники представнику постачальника відповідну довіреність.

Сторони домовились проводити звірку взаємних розрахунків і підписувати Акти звірок один раз на місяць. Акт звірки взаєморозрахунків направляється постачальником поштовим відправленням на юридичну адресу покупця. В разі не отримання постачальником відповіді по Акту звірки взаєморозрахунків направленому на адресу покупця протягом десяти робочих днів з моменту відправлення, Акт звірки вважається підписаним та погодженим сторонами по Договору (п. 3.7 Договору поставки).

Згідно з п. 4.1 Договору поставки ціна Договору ж сукупність цін товару за узгодженими за цим Договором замовленнями та фактичними поставками товару у відповідності до накладних. Ціна на товар є вільною та встановлюється постачальником. Ціна товару визначається у національній валюті України - гривні.

За умовами п. 4.2 Договору поставки покупець здійснює розрахунки за кону отриману партію товару, окремо, шляхом перерахування 100% вартості отриманого товару на поточний рахунок постачальника, протягом 60 календарних днів з моменту отримання товару. Сторони мають право додатково письмово узгодити передоплату за товар або інші умови розрахунків.

Даний Договір вважається укладеним і набирає чинності з моменту його підписання сторонами і діє до 19.07.2022, а в частині зобов`язань до повного їх виконання. В разі, якщо жодна із сторін не пізніше ніж за 15 календарних днів до закінчення його дії не повідомила письмово іншу сторону про розірвання Договору, він вважається щорічно пролонгованим на той же строк та на тих же умовах (п. 6.1 Договору поставки).

На виконання умов Договору, позивачем поставлено, а покупцем прийнято без заперечень та зауважень товар згідно видаткових накладних № ИФ-0002041 від 30.07.2021 на суму 2 686,02 грн., № ИФ-0002043 від 30.07.2021 на суму 2 686,02 грн., № ИФ-0002037 від 30.07.2021 на суму 2 686,02 грн., № ИФ-0002046 від 30.07.2021 на суму 2 686,02 грн., № ИФ-0002039 від 30.07.2021 на суму 2 686,02 грн., № ИФ-0002042 від 30.07.2021 на суму 2 686,02 грн., № ИФ-0002044 від 30.07.2021 на суму 2 686,02 грн., № ИФ-0002040 від 30.07.2021 на суму 2 686,02 грн., № ИФ-0002047 від 30.07.2021 на суму 2 686,02 грн., № ИФ-0002045 від 30.07.2021 на суму 2 686,02 грн., № ИФ-0002052 від 30.07.2021 на суму 2 686,02 грн., № ИФ-0002049 від 30.07.2021 на суму 2 686,02 грн., № ИФ-0002048 від 30.07.2021 на суму 2 686,02 грн., № ИФ-0002053 від 30.07.2021 на суму 2 686,02 грн., № ИФ-0002051 від 30.07.2021 на суму 2 686,02 грн., № ИФ-0002056 від 30.07.2021 на суму 2 686,02 грн., № ИФ-0002050 від 30.07.2021 на суму 2 686,02 грн., № ИФ-0002057 від 30.07.2021 на суму 2 686,02 грн., № ИФ-0002054 від 30.07.2021 на суму 2 686,02 грн., № ИФ-0002055 від 30.07.2021 на суму 2 686,02 грн., № ИФ-0002200 від 12.08.2021 на суму 2 157,23 грн., № ИФ-0002058 від 30.07.2021 на суму 2 686,02 грн., № ИФ-0002454 від 01.09.2021 на суму 2 106,79 грн., № ИФ-0002459 від 01.09.2021 на суму 950,22 грн., № ИФ-0002457 від 01.09.2021 на суму 1 311,01 грн., № ИФ-0002455 від 01.09.2021 на суму 2 106,79 грн., № ИФ-0002456 від 01.09.2021 на суму 2 607,01 грн., № ИФ-0002460 від 01.09.2021 на суму 1 014,01 грн., № ИФ-0002458 від 01.09.2021 на суму 2 254,50 грн., № ИФ-0002671 від 21.09.2021 на суму 10 818,00 грн., № ИФ-0003102 від 04.11.2021 на суму 5 877,14 грн., № ИФ-0003022 від 28.10.2021 на суму 11 875,31 грн. та № ИФ-0003064 від 29.10.2021 на суму 4 001,76 грн.

18 листопада 2021 року сторонами складено та підписано без заперечень та зауважень Акт звірки взаєморозрахунків, відповідно до якого, за ТОВ «Демкомторг» станом на 18.11.2021 обліковувалась заборгованість в розмірі 78 486,19 грн.

18 листопада 2021 року між Товариством з обмеженою відповідальністю «Демкомторг» (далі - первісний боржник), Товариством з обмеженою відповідальністю «Продакшн Ресурс Груп» (далі - новий боржник, відповідач) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Імпорт Фудз Компані» (далі - кредитор) укладено Договір про переведення боргу № 751181121 (далі - Договір), яким регулюються відносини, пов`язані із заміною зобов`язаної сторони (первісного боржника) у зобов`язанні, що виникає із Договору поставки № 98-0721/х від 20.07.2021, укладеного між первісним боржником та кредитором.

За умовами п. 1.2 Договору первісний боржник переводить до нового боржника, а новий боржник приймає та зобов`язується виплатити кредитору вказане грошове зобов`язання по основному договору на загальну суму 78 486,19 грн., що виник на підставі основного договору станом на 18.11.2021, а саме заборгованість за основним договором у розмірі 78 486,19 грн.

Сума заборгованості підтверджується актом звірки, підписаним між первісним кредитором та боржником станом на 18.11.2021. Новий боржник повинен оплатити кредитору загальну суму заборгованості до 18.11.2022 включно, після підписання цього Договору всіма сторонами, враховуючи порядок розрахунків, встановлений умовами основного договору.

Цей Договір вважається укладеним і набирає чинності з моменту його підписання сторонами.

Строк цього Договору починає свій перебіг у момент, встановлений у п. 5.1 цього Договору та визначається часом достатнім для реального та належного виконання цього Договору сторонами (п. 5.1 та п. 5.2 Договору).

Звертаючись з позовом до суду позивач зазначає, що відповідач в порушення взятих на себе зобов`язань за Договором, сплату боргу за Договором поставки у повному обсязі не здійснив, сплативши лише 19 000,00 грн., в зв`язку з чим за відповідачем обліковується заборгованість у розмірі 59 486,19 грн.

Оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному, всебічному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов наступного висновку.

Укладений сторонами договір є договором поставки, а відтак між сторонами виникли правовідносини, які підпадають під правове регулювання Глави 54 Цивільного кодексу України та Глави 30 Господарського кодексу України.

Вказаний договір є підставою для виникнення у його сторін господарських зобов`язань, а саме майново-господарських зобов`язань згідно ст. ст. 173, 174, 175 Господарського кодексу України, ст. ст. 11, 202, 509 Цивільного кодексу України, і згідно ст. 629 Цивільного кодексу України є обов`язковим для виконання сторонами.

Частиною 1 ст. 173 Господарського кодексу України визначено, що господарським визнається зобов`язання, що виникає між суб`єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб`єкт (зобов`язана сторона, у тому числі боржник) зобов`язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб`єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб`єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов`язаної сторони виконання її обов`язку.

Частиною 1 ст. 265 Господарського кодексу України визначено, що за договором поставки одна сторона - постачальник зобов`язується передати (поставити) у зумовлені строки (строк) другій стороні - покупцеві товар (товари), а покупець зобов`язується прийняти вказаний товар (товари) і сплатити за нього певну грошову суму.

Згідно із ст. 712 Цивільного кодексу України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов`язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов`язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов`язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму. До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.

Статтею 655 Цивільного кодексу України визначено, що за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов`язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов`язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

Відповідно до статті 663 Цивільного кодексу України, продавець зобов`язаний передати товар покупцеві у строк, встановлений договором купівлі-продажу, а якщо зміст договору не дає змоги визначити цей строк, - відповідно до положень статті 530 цього Кодексу.

Як вбачається з матеріалів справи, Товариством з обмеженою відповідальністю «Імпорт Фудз Компані» поставлено Товариству з обмеженою відповідальністю «Демкомторг» товар, що підтверджується видатковими накладними № ИФ-0002041 від 30.07.2021 на суму 2 686,02 грн., № ИФ-0002043 від 30.07.2021 на суму 2 686,02 грн., № ИФ-0002037 від 30.07.2021 на суму 2 686,02 грн., № ИФ-0002046 від 30.07.2021 на суму 2 686,02 грн., № ИФ-0002039 від 30.07.2021 на суму 2 686,02 грн., № ИФ-0002042 від 30.07.2021 на суму 2 686,02 грн., № ИФ-0002044 від 30.07.2021 на суму 2 686,02 грн., № ИФ-0002040 від 30.07.2021 на суму 2 686,02 грн., № ИФ-0002047 від 30.07.2021 на суму 2 686,02 грн., № ИФ-0002045 від 30.07.2021 на суму 2 686,02 грн., № ИФ-0002052 від 30.07.2021 на суму 2 686,02 грн., № ИФ-0002049 від 30.07.2021 на суму 2 686,02 грн., № ИФ-0002048 від 30.07.2021 на суму 2 686,02 грн., № ИФ-0002053 від 30.07.2021 на суму 2 686,02 грн., № ИФ-0002051 від 30.07.2021 на суму 2 686,02 грн., № ИФ-0002056 від 30.07.2021 на суму 2 686,02 грн., № ИФ-0002050 від 30.07.2021 на суму 2 686,02 грн., № ИФ-0002057 від 30.07.2021 на суму 2 686,02 грн., № ИФ-0002054 від 30.07.2021 на суму 2 686,02 грн., № ИФ-0002055 від 30.07.2021 на суму 2 686,02 грн., № ИФ-0002200 від 12.08.2021 на суму 2 157,23 грн., № ИФ-0002058 від 30.07.2021 на суму 2 686,02 грн., № ИФ-0002454 від 01.09.2021 на суму 2 106,79 грн., № ИФ-0002459 від 01.09.2021 на суму 950,22 грн., № ИФ-0002457 від 01.09.2021 на суму 1 311,01 грн., № ИФ-0002455 від 01.09.2021 на суму 2 106,79 грн., № ИФ-0002456 від 01.09.2021 на суму 2 607,01 грн., № ИФ-0002460 від 01.09.2021 на суму 1 014,01 грн., № ИФ-0002458 від 01.09.2021 на суму 2 254,50 грн., № ИФ-0002671 від 21.09.2021 на суму 10 818,00 грн., № ИФ-0003102 від 04.11.2021 на суму 5 877,14 грн., № ИФ-0003022 від 28.10.2021 на суму 11 875,31 грн. та № ИФ-0003064 від 29.10.2021 на суму 4 001,76 грн.

Частиною першою статті 530 Цивільного кодексу України передбачено, що якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

За умовами п. 4.2 Договору поставки покупець здійснює розрахунки за кону отриману партію товару, окремо, шляхом перерахування 100% вартості отриманого товару на поточний рахунок постачальника, протягом 60 календарних днів з моменту отримання товару. Сторони мають право додатково письмово узгодити передоплату за товар або інші умови розрахунків.

При цьому, 18 листопада 2021 року сторонами складено та підписано без заперечень та зауважень Акт звірки взаєморозрахунків, відповідно до якого, за ТОВ «Демкомторг» станом на 18.11.2021 обліковувалась заборгованість в розмірі 78 486,19 грн.

18 листопада 2021 року між Товариством з обмеженою відповідальністю «Демкомторг», Товариством з обмеженою відповідальністю «Продакшн Ресурс Груп» та Товариством з обмеженою відповідальністю «Імпорт Фудз Компані» укладено Договір про переведення боргу № 751181121, за умовами п. 1.2 Договору первісний боржник переводить до нового боржника, а новий боржник приймає та зобов`язується виплатити кредитору вказане грошове зобов`язання по основному договору на загальну суму 78 486,19 грн., що виник на підставі основного договору станом на 18.11.2021.

Сума заборгованості підтверджується актом звірки, підписаним між первісним кредитором та боржником станом на 18.11.2021. Новий боржник повинен оплатити кредитору загальну суму заборгованості до 18.11.2022 включно, після підписання цього Договору всіма сторонами, враховуючи порядок розрахунків, встановлений умовами основного договору (п. 1.3 Договору).

Відповідно до ст. 520 ЦК України боржник у зобов`язанні може бути замінений іншою особою (переведення боргу) лише за згодою кредитора, якщо інше не передбачено законом.

Отже, у Товариства з обмеженою відповідальністю «Продакш Ресурс Груп, як нового боржника, наявний обов`язок з оплати поставленого за Договором поставки товару.

Доказів сплати на дату розгляду справи відповідачем на користь позивача коштів у загальному розмірі 559 486,19 грн. матеріали справи не містять.

Відповідно до статті 193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Згідно із статтями 525, 526 Цивільного кодексу України зобов`язання має виконуватись належним чином, відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту та інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Частиною 1 ст. 625 Цивільного кодексу України визначено, що боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання.

Відповідно до ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Матеріалами справи підтверджується наявність у відповідача грошового зобов`язання по оплаті на користь позивача 59 486,19 грн. за поставлений ним товару по Договору поставки.

Відповідно до ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Відповідачем обставин, з якими чинне законодавство пов`язує можливість звільнення його від відповідальності за порушення зобов`язання, не наведено.

З огляду на викладене вище, враховуючи встановлений судом факт невиконання відповідачем своїх зобов`язань в частині здійснення розрахунків, господарський суд дійшов висновку про наявність підстав для стягнення з відповідача заборгованості з оплати поставленого за Договором товару у розмірі 59 486,19 грн.

Статтею 13 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Статтею 74 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.

Відповідно до ст.ст. 76, 77 Господарського процесуального кодексу України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Відповідач під час розгляду справи не надав суду належних та допустимих доказів, які б спростовували заявлені позовні вимоги та свідчили про відсутність у нього обов`язку сплатити заявлену до стягнення суму.

За таких обставин, оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному, всебічному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, з покладенням судового збору на відповідача в порядку ст. 129 Господарського процесуального кодексу України.

Керуючись ст.ст. 74, 76-80, 129, 236 - 242 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Продакшн Ресурс Груп» (01001, м. Київ, вул. Хрещатик, буд. 44, прим. 8; ідентифікаційний код: 38872584) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Імпорт Фудз Компані» (02232, м. Київ, вул. Електротехнічна, буд. 47; ідентифікаційний код: 38371712) заборгованість у розмірі 59 486 (п`ятдесят дев`ять тисяч чотириста вісімдесят шість) грн. 19 коп. та витрати по сплаті судового збору в розмірі 2 684 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) грн. 00 коп.

3. Після набрання рішенням Господарського суду міста Києва законної сили видати відповідний наказ.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Повне рішення складено: 18.03.2024

Суддя О.А. Грєхова

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення18.03.2024
Оприлюднено19.03.2024
Номер документу117716828
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг

Судовий реєстр по справі —910/1/24

Рішення від 18.03.2024

Господарське

Господарський суд міста Києва

Грєхова О.А.

Ухвала від 15.01.2024

Господарське

Господарський суд міста Києва

Грєхова О.А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні